BUITENLAND. DE HOUDING DER DUITSCHE SOCIAAL-DEMOCRATEN. Bruening's conclusies. DE INTERNATIONALE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE PARIJS. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD. Breitscheid bij den Duitschen Rijkskanselier. Over de loonsverlaging en het prijsniveau. Onevenredigheid. De broodprijs zal vol gens de wettelijke maatregelen wederom ver laagd worden. Ook in den Economischen Raad oneenigheid over de onevenredigheid tus- schen loonsverlaging en prijsverlaging. Japan breidt de bezetting van Mandsjoerije wederom uit. Gerechtvaardigde verontwaar diging van Dr. Sze. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Reeds eenige malen den laatsten tijd heb ben wij geschreven over den politieken en onpeilbaren toestand van het Duitsche Rijk. Vooral na de jongste overwinning der na- tionaal-socialisten in Hessen, waarvan zelfs de tegenstanders ronduit moeten verklaren dat het een overwinning is, en waar zelfs met alle spitsvondigheid der oppositie niets an ders dan een overwinning uit te brouwen valt, zijn de tegenstellingen in Duitschland weer scherper aan het licht getreden. Het nut van deze overwinning is zooals altijd in dergelijke gevallen dat het de tegen partijen figuurlijk gesproken, eens flink door elkander schudt. De sociaal-democraten bij voorbeeld hebben na Hessen een dubbele ac tiviteit aan den dag gelegddat begon al met de mededeeling van Breitscheid, die toenade ring, al was het op een enkel punt een uiterst voorzichtig', naai' de communisten zocht en met die toenadering dreigde. Daarna bleek de dubbele activiteit uit een scherp gesteld manifest aan de regeering, waarin aange drongen werd op daadkrachtigheid t.a.v. de politieke en moorddadige terreur der Nazi's. Gisterenavond nu hebben de sociaal-demo craten bij monde van de leiders der Rijks dagfractie, Rijkskanselier Bruening gewaar schuwd voor de gevolgen uit economisch en politiek oogpunt, die een voortzetting van de eenzijdige loonsverlagingspolitiek zou moe ten hebben. Bovendien werden de landbouw politiek, de sociale politiek en de invaliditeits verzekering besproken. Bruening gaf ten antwoord, dat de hooge stand pond van het Sterling en de hooge tarief muren om de staten, loonsverlagingen en prijsdalingen ten gevolge moeten hebben. Er zullen veel en veel minder goederen uitgevoerd worden, daarom zal het algemeen prijsniveau dus dalen. Hoofdzaak is echter, volgen Brue ning, dat de grondslagen van het arbeidsloon sjiiet aangetast worden. In zooverre was Bruening in tegenspraak met zichzelf, dat de broodprijs, die bij de wet, sedert Maart 1931, beschermd is, sterk boven het wettelijke peil gestegen is. De schaarschte van de grondstof is hier natuurlijk schuld aan, niettemin zegde Brue ning toe, dat deze wettelijke maatregel nage leefd zal worden. Voorts kon de minister vair landbouw Schiele, een verlaging van den vleeschprijs aankondigen. En hiex-mede was de audiëntie geëindigd. Het zeer moeilijke en scherpe conflict, de onevenredigheid tusschen loonsverlaging en prijsverlaging is ook in den economischen raad van advies tot uiting gekomen. De voor zitter van het vakverbond, Grassmaxxn, zeide dat de loonsverlaging wel een feit wordt, maar de verlaging van de kosten van het levensonderhoud niet. Waarlijk sociale maat regelen (invoering van een 40-urige arbeids week) wilde de Raad niet nemen. Grassmann was zeer ontsticht over de reactionnaire hou ding van den Raad. Volgens een communiqué is men na de zitting van Zondag echter geenszins in vijandige stemming uit elkander gegaan. Een dergelijke ontkenning heeft echter psychologisch wel sterk het ka rakter van een bevestiging. Eldres op deze pagina drukken wij Bruening's conclusies af, waarmede Grassmann zich in het geheel niet kan vereenigen, op grond van de eenzijdige politiek van loonsverlaging, waartegenover slechts in theorie de daling van de kosten van het levensonderhoud zou staan. Na de overschrijding van den Chineeschen Oosterspoorweg in de richting van Tsitsihar, door de Japanneezen, en tijdens de zitting in Parijs van de leden van den Raad van den Volkenbond, hebben de Japanneezen hun op- marsch in Zuidelijke richting, naar Tsjintjau, voortgezet. Steeds dreigender wordt hierdoor de eventueele bezetting van Charbin en steeds hopeloozer werdt hierdoor het Parijsche plan (nota bene door Japan ondersteund) om een enquête commissie te zenden. De Japansche regeering. wier opmerkingen en antwoorden niet alleen van nul en geen waarde zijn. om dat zij niet te goeder trouw zijn. doch ook om dat zij bewijzen dat de militaire actie geheel op eigen gezag der militaire leiders onderno men wordt, heeft x-eeds bij herhaling be loofd. dat de ontruiming een kwestie van eenige dagen zou zijn. De practijk bewijst dat het tegenovergestelde waar is. De onrecht matige bezetting breidt zich steeds verder over Mandsjoerije uit! Het is daxi ook geen wonder dat de Chineesche vertegenwoordiger in Parijs opnieuw in een nota constateert dat het uitzenden van een commissie hopeloos werk is. omdat deze uitzending niet verge zeld gaat van onmiddellijke staking der vij andelijkheden en van terugtrekking der troe pen. Ditmaal is het- memorandum van Dr. Sze zeer krachtig gesteld. Van beteekenis is. dat er terecht in wordt opgemerkt dat hier een precedent wordt geschapen, waaruit feitelijk blïikt. dat de ..kleine landen" wanneer vet op militaire bezetting aankomt, rechteloos zijn! Dit is inderdaad zeer juist Het besef, dat dit precedent hoogst schadelijk is voor het pres tige van den Volkenbond, zou de gedelegeer den toch eindelijk moeten aanzetten, tot een veel minder slappe houding ten aanzien van de grove Japansche inbreuk op het interna tionale recht. L. A. Engeland. Opnieuw standrecht. LONDEM. 23 Nov. (V.D.l Hoewel de toe- stand op Cyprus thans rustig is, is nogmaals het standrecht afgekondigd. De bewoners mogen na acht uur 's avonds hun huizen niet meer verlaten. Benoeming gouverneur van Bengalen LONDEN. 23 Nov. (VD.) Sir John Ander son, de huidige permanente onderstaatsse cretaris van het ministerie van Binnenland- sche Zaken is benoemd tot gouverneur van Bengalen als opvolger van Sir Stanley Jack son, wiens ambtsperiode in de maand Maart a.s. ten einde loopt. Ook t. a. v. Britsch-Indië wordt MacDonald tegengewerkt. De premier, lord Sankey, de lord-kanse- üer en tevens voorzitter van de federale structuur-commissie, en de minister voor Indië, sir Samuel Hoare, hebben een reeks besprekingen gevoerd met dë leiders der ver schillende op de Indische conferentie verte genwoordigde groepen, met de bedoeling alsnog naar een oplossing te boeken. Mac Donald heeft Aga Kaan, den leider der Mo- hammedaansche delegatie ontvangen, als mede de voornaamste vertegenwoordigers der Sikh's voorts Saproeo, den vertegenwoor diger der gematigde Hindoe's en den verte genwoordiger der verdrukte klassen, ter-wijl morgen Gandhi naar Downingstreet zal ko men. De die-hard conservatieven uit het parlement zijn hiermede echter volstrekt niet ingenomen aldus ,De Tel." Gisteravond hebben ongeveer 200 hunner op een afzon derlijke vergadering hun afkeuring uitge sproken over MacDonalds' pogingen. De con servatieven, en niet alleen de die-hards, zijn bevreesd, dat MacDonald de Rondetafel conferentie zal willen besluiten met een toe zegging, waaraan later van Indische zijde wellicht ongewenschte uitleggingen worden gegeven. Een groot aantal conservatieven zou veel liever zien, dat de conferentie onmiddellijk eindigt met de bondige verklaring, dat zij in hoofdzaak mislukt is. DuitscWamd. De bevoorrechte positie der credieten boven de herstel schulden. PARIJS, 23 Nov. (V.D-) De speciale corres pondent van de „Agence Economique et Fi- nancière" te New York schrijft aan zijn blad dat men in Amerikaansche bankkringen het Duitsche Memorandum aan de Bank voor Internationale Betalingen ten zeerste bevre digend acht, Vooral de verwijzing naar de credieten op korten termijn en de wensch der Rijksregeering om naar deze credieten een onderzoek in te stellen tegelijkertijd met het onderzoek naar de herste'betalingen, komen overeen met de Amerikaansche op vatting, dat de credieten nog eerder dan de herstelbetalingen in aanmerking komen voor een bevoorrechte positie. Wat de economische Raad van advies wil. Algemeene verlaging van de kosten van het levens onderhoud. Een economische mobilisatie.... in theorie? BERLIJN, 23 November (VJ3.) De achi pxxnten, waarin Rijkskanselier Dr. Bruening het resultaat van de werkzaamheden van den Economischen Raad van Advies samen vatten, werden door heen als volgt uitge werkt: 1. De algemeene taak. De strekking van de voorgenomen maatregelen op politiek- economisch gebied, is het mobiliseeren van het geheele economische leven om den Duit schen toestand van vermogen en inkomen aan te passen aan de gedeeltelijk door valu tawijzigingen, gedeeltelijk door andere oor zaken ontstane pr ij son twikkeL.0 op de wereldmarkt. 2. De noodzakelijke voorbereiding. Als zoodanig wordt beschouwd ccn gezond par ticulier bedrijfsleven, herstel en versterking van het vertrouwen in de Duitsche economie, en opheldering van de Stilihaite-kwestie. Om dit laatste de bevorderen stelt de Economi sche Raad zich ter beschikking van het Duit sche debiteurencomité. 3. De prijsvorming. Binnen hot kader van de taak van het economisch program licht in de eerste plaats een beïnvloeding van prijzen en loonen. Na verbreking van de ver bintenissen, die op beide gebieden bestaan, zullen deze in overeenstemming met elkaar tegelijkertijd verlaagd moeten worden. Een systematisch opheffen van alie bestaande prijsverbintenissen, wordt echter niet aan bevolen. Daarentegen dienen richtlijnen te worden opgesteld, volgens welke alle prijzen op het nieuwe waardenniveau worden ge bracht, Ook een vermindering der hooge prij zen van landbouwproducten, zal moeten plaats vinden. Een hiermee in overeenstem ming zijnde daling van loonen en salarissen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZU1GERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- wordt onvermijdelijk geacht, doch het prin cipe der collectieve contracten moet behou den blijven. De bestaande collectieve zullen ontbonden moeten worden. 4. Credieten en x-entebetaling. Alle maat regelen op dit gebied moeten worden uitge voerd binnen het kader van de organisatie der Rijksbank. 5. Openbare tarieven. In de eerste plaats wordt een verlaging van de tarieven van alle publieke ondernemingen dringend nood zakelijk beschouwd. Van de grootste beteeke nis is de verlaging der spoorwegtarieven voor enkele voor het volksleven bijzonder belang rijke goederen. Voorts achtte men het noodig dat ook de tarieven voor tram gas en eiec- triciteit onder invloed van het Rijk verlaagd zouden worden. 6. Volkshuisvesting. Vermindering der huren werd noodzakelijk geacht, wat vooral mogelijk gemaant zou kunnen worden door wijziging van de bepalingen betreffende de huurdwan-gwettenDe termijn voor beëindi ging van het regime dezer wetten zal moeten worden verlengd. Voorts acht dc Economische Raad de plannen der Rijksregeering inzake het toepassen van progressie in de woning huurbelasting, zeer wenschelijk. 7. De organisatie der banken. De Econo mische Raad wijst op de bedenkelijke ver schijnselen op de geld- en kapitaalmarkt, waaraan de Regeering haar bijzondere op merkzaamheid zal moeten schenken. Men zal in verband met de versterking van de kleine re ondernemingen aan de zorg voor plaat selijke crediet-instellingen moeten denken. Dit. kan echter slechts bereikt worden door vrijwillige overeenkomsten. 8. De landbouw. Aangezien reeds alleen in het belang van de Volksvoeding de regelmatige voortzetting der landbouwbedrijven met alle beschikbare middelen verzekerd dient te zijn, achtte de Economische Raad een onderzoek geboden naar den toestand, zoowel in het gebied van de Osthiife als in geheel Duitsch land, hoever aan dezen eisch kan worden voldaan, zonder het crediet van den land bouw in een ongunstige positie te brengen en zonder de crediteuren in gevaar te bren gen. Na uiteenzetting van dit program verklaar de de Rijkskanselier, dat het gemeengoed voor het geheele volk moet worden aangezien slechts langs den weg der vermindering alle krachten konden worden vrijgemaakt voor den opgang naar een gezonde en solider basis. Slechts wanneer allen hun tijdelijk offer willen brengen en hetzelfde doel na streven, zullen de voorstellen van den econo mischen Raad en de maatregelen van de Rijksregeering volledig succes hebben. LETTEREN EN KUNST EDZARD KONING. TENTOONSTELLING „KUNST ZIJ ONS DOEL". Een tentoonstellixxg als deze lijkt me een gevaarlijk experiment. Om den naam Edzard Koning hangt nog immer een zekere repu tatie. Hij heeft een goede dertig jaar gele den mooi werk gemaakt, was een figuur on der de toen jongeren. Wat men in latere ja ren van hem op tentoonstellingen in Pulchri ontmoette was niet altijd sterk of origineel, maar soms toch wel van een verzorgde, iet wat zoetelijke gevoeligheid die door het su jet: kinderen met geitjes spelend, vriende lijk boerderij-gedoe, aantrekkelijke duin landschappen en dergelijke wol genegenheid kon wekken. Nu komt het mij voor, dat hij van dat laatste soort werk er betere maakte dan de verzameling, die hij voor deze Haar- lemsche expositie bijeen zocht Daarom noemde ik het experiment gevaarlijk; want als men toch al door leeftijd en neigingen tot een kunstpex-iode behoort, waarvan door de menschen van heden het allermooiste is afgekeken, schijnt het verstandig alleen met het allex-beste voor de heeren te komen om zich te kunnen staande houden. Ik durf niet te beweren dat Edzard Koning zich inge spannen heeft ons het allerbeste van zijn latere productie te laten zien, en vindt dat jammer. Want er is bij tijden nog immer veel sympathieks in dit werk en een aantal der hier getoonde stukkon kan dat aantoonen. Als ge het schilderijtje (nr. 3), „vrouw met geitje": nr. 10, liggend meisje met konijn tjes of het kleine tintelende landschap met schuren (nr. 8) rustig beziet vindt ge die aangenaam-kleine, maar zuivere qualiteiten, waarop ik zooeven doelde gemakkelijk terug. En wij kennen kleine aquarellen van hem die even typeerend voor zijn visie zijn; een visie die verband houdt met het vroegere werk van Blommers. en iets gemeen heeft met dat van Zoetelief Tromp. Blommex-s' schoonzoon. In zijn beste kleine aquarellen is Edzard Koning beter, sterker en eigen aardiger dan Zoetelief Tromp was. maar wat er hier aan aquarellen hangt, behoort niet tot dat beste. Het spreekt, van zelf dat er bij iemand als Koning altijd nog wel iets aardigs zit in de kleine kleurkrijtkrabbels van land schappen; zelfs in de al te losse, doorzichtige schilderij-schetsen op grooter formaat ont moet men aarzelend wel weer den schilder uit de goede jaren van het paysage impres- sioniste maar om hem ditmaal recht te doen moet men naar het vroegere graphische werk kijken dat mede geëxposeerd is. Daxx valt op hoezeer hij daarin op vasten grond staat. Daarin geen spoor van slappe graatloosheid; er zijn prachtige litho's bij. die. uitvoerig en delicaat geteekend. een prachtig ruggemerg bezitten en van a tot z verantwoord zijn. Wij denken dan hierbij nog niet eens aan de be- xcenxde serie prenten bij Frederik van Eeden's Kleine Johannes dan wel aan dat stel groote litho's op het schot links bij het binnenkomen. (In het Bosch, October, Land schap bij rivier etc.) Dat zijn gave meester werkjes der graphiek die in him tijd, soort gelijk werk van Moulijn overtreffen Later laat Koning die gespannen teekenwijs varen en zoekt het in een meer picturaal effect van wat graphisch gedaan werd. Hij wordt dan ook in de litho ietwat week en verdoezeld al blijft het aantrekkelijk: zie de prent met fi guren in sneeuwjacht die op tafel ligt. In ieder geval is Edzard Koning als graphisch kunstenaar hier completer te waardeeren darx als schilder. In die laatste qualiteit moet hij bij gelegenheid hier eens revanche ne men. Dc tentoonstelling büjft tot en met 29 No vember geopend. J. H. DE BOIS. Een onderhoud met den secretaris van het Voorbereidend Comité in Nederland. Aan het einde van deze week, n.l. op 26 en 27 November a.s., zal te Parijs op initiatief van Lord Robert Cecil bijeenkomen een con ferentie van vertegenwoordigers van een groot aantal landexx om met het oog op de in Februari van het volgend jaar te Genève te houden Internationale Ontwaningsconfo- rentie uiting te geven aan den vredeswil der volken. Vertegenwoordigers van vijftig inter nationale organisaties hebben aan de voor bereiding van de Parijsche Ontwapenings conferentie medegewerkt en het laat zich aanzien, dat deze bijeenkomst een krachtige manifestatie ten gunste van den vrede zal worden. De deelneming aan de conferentie uit Nederland is zeer belangrijk. Ongeveer dertig vertegenwoordigers van organisaties van alle richtingen zullen zich deze week uit ons land naar Parijs begeven om mede na mens het. Nederlandsche volk hun stem voor ontwapening te doen hooren. Tot deze orga nisaties behooren de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede, de Nederlandsche Dag bladpers. de Nederlandsche Journalisten kring, de Internationale Vrouwenbond voor Vred en Vrijheid, de Nooit-Meer Oorlog Fe deratie, Kerk en Vrede, de Federatie van Christelijke Vereenigingcn van en voor Vrouwen en Meisjes, de Algemeene Neder landsche Vrouwen Vredebond, de Neder landsche Christen-Studenten Vereeniging, de Liberale Staatspartij ..De Vrijheidsbond", de Roomsch-Katholieke Vredesbond in Neder land, de Rotary International en de Jonge ren Vredes Federatie. De voorbereiding voor de Nederlandsche deelneming berustte in handen van een co mité, waarvan Ds. J. B. Th. Hugenholtz te Ammerstol secretaris-penningmeester is. In zijn woning in het niet meer dan on geveer duizend zielen tellende aan de Lek gelegen dorpje Ammerstol heeft dezer dagen een redacteur van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud met ds. Hugenholt2 gehad om van hem eenige inlichtingen over dc Pa rijsche Conferentie en over het vredeswerk in Nederland in het algemeen te krijgen. De secretaris van het Nederlandsch Voor bereidend Comité vertelt ons van zijn ar beid: de Stichting „Nationale Vredes-Ac.iie" en het secretariaat van „Kerk en Vrede". Deze organisatie is „een groep van gods dienstige voorgangers en gemeenteleden te gen oorlog en oorlogstoerusting" en met vol doening vertelt ds. Hugenholtz. dat het aan tal leden tot ruim 8150 is gestegen. „Woont u hier niet wat afgelegen voor uw vele werk?", vragen wij, als wij nog slechts half weten hoeveel arbeid hier verricht wordt. „Neen, ik woon hier juist rustig oxn mijn werk te kunen doen. In een groote stad zal dit niet zooo gemakkelijk zijn. Personen, die thans met mij komen spreken, moeten een x-eis maken waarvan het laatste gedeelte met een stoomtram! oxn mij te bereiken. Toch krijg ik veel bezoek, xxiet alleen uit Ne derland, doch uit vele landen van Europa. Zelfs een Arameër uit het gebied tusschen den Tigris en Armenië heeft eens den weg naar Ammerstol gevonden!" Ds. Hugenholtz neemt ons dan mede naai de bovenverdieping van zijn huis. Ook hier torsen stellingen langs dc wanden allerlei geschriften. „Dit is alles materiaal over vrede, ontwa pening en alles, wat met deze vraagstukken in verband staat". Wij komen dan in het aan de voorzijde ge legen kantoor, waar twee helpers van onzen gastheer dagelijks werken voor de Vereeni ging „Kerk en Vrede" en twee voor do Stichting „Nationale Vredes Actie". Een groot aantal publicaties, oorspronkelijke on vertaalde, staat gereed. Het is een voorraad, welke dagelijks minder wort. Met voldoening vertelt ds. Hugenholtz hoeveel duizenden en tienduizenden geschriften reeds door hem verkocht zijn ten bate van de „Nationale Vredes Actie". ..Ja. als er veel gold was en Ik op groote schaal voor den verkoop zou kunnen laten colporteeren. dan zou er nog veel meer kun nen worden gedaan. Toch. er zijn reeds vele medewerkers en dagelijks neemt hun aan tal tee". Dan vertelt ds. Hugenholtz van zijn ideaal: één groote vredescentrale in ons land. het liefst in Den Haag, waar alle secretariaten van vredesorganisaties worden onderge bracht. Maar hiervoor is veel gold noodig: minstens drie ton! Misschien is dit bedrag bijeen te brengen, maar met groot leedwezen constateerde cleze werker voor den vrede dat er voor het militairisme steeds mlllSoenen beschikbaar zijn en voor het vredeswerk slechts zeer kleine bedragen En dat. terwijl er nu meer dan ooit propaganda voor den vrede noodig is! Wij spraken weer over de aanstaande In ternationale Ontwapeningsconferentie te Parijs. Deze zal de grootste betooging voor de ontwapening worden, welke tol dusver ïs gehouden. Lord Robert Cecil zal de confe rentie presideeren en als president van het Qrganisatle-COmlté heeft de heer Henry de Jouver.cl zijn beste krachten voor het slagen der Conferentie ingespannen. Drie confe renties zullen voorafgaan aan de groote ple naire vergadering, in welke''onder voorzitter schap van oud-minister Herriot o.a. Lord Robert Cecil (Engeland). Henry de Jouvenel en Jouhaux (Frankrijk) en Signor Pirelli (Italië) zullen spreken. Verder zullen er sprekers zijn namens Duitschland. Amerika, de Scandinavische landen, Rusland en wil- licht nog andere staten. De eerste voor-conferentie zal onder voor zitterschap van den Engelschcn gedelegeer de Mr. P. J. Noel Baker behandelen het on derwerp ..Waarom Ontwapening?", de twee de onder leiding van Paul Boncour „Hoe te ontwapenen?" en de derde onder presidium van Baron von Rheinbaden „Wanneer Ont wapenen?", In deze laatste conferentie zal door een Neaerlandschen gedelegeerde, aan te wijzen door de Vereeniging voor Volken bond en Vrede het woord geveerd worden. Ds. Hugenholtz verwacht niet, dat de aan staande ontwapeningsconferentie te Genève dadelijk de ontwapening zal brengen. Maar voor het slagen van deze confex-entie acht hij het van groot belang, dat van de Parijsche conferentie groote kracht uitgaat Deze con ferentie zal het bewijs leveren, dat de mee ning, dat de direct na den oorlog oplevende vredesbeweging een verschijnsel is. dat men na iederen oorlog kan waarnemen cn weer verdwijnen zou. oen vergissing is, Do vredes beweging is van Utopie, van Ideaal, in onzen tijd voortgaande naar de werkelijkheid. Do nood is internationaal zoo hoog gestegen en. de toestand, waarin alle volken in dezen tijd verkeeren door het opvoeren der bewape ningen, zóó ernstig geworden, dat dc wereld vrede niet langer een ideaal mag blijven, maar een volstrekte noodzakelijkheid moet heeten zonder welke onze moderne wereld onherroepelijk ten ondergang gedoemd is en ten prooi moet vallen aan de verschrik kelijkste rampen, gevolgd door revoluties, waarbij die van Rusland slechte kinderspel zal blijken te zijn." Comedian Harmonists. Onze Stadsschouwburg heeft Maandag avond het voorrecht gehad het beroemde en semble binnen zijn muren te mogen ontvan gen. „Comedian Harmonists" Engelsch klinkt de naam, visioenen van tooneeLspel en orkest, desnoods van harmonie of harmo nica-orkest roept hü op. Niets daarvan: Duitsch is hun taal en zij vormer, een zan gerskwintet. met pianobegeleiding. Maar geen gewoon kwintet. Men zou hun ensemble met eenig recht een vocaal jazzorkest kunnen noemen. Voorzeker, zij zingen woorden als teksten, maar die zijn. In hun voortdureixde herhalingen, bijzaak; hoofdzaak is de klank- productie, die hoewel van vocalen oorsprong, nagenoeg alle instrumentale mogelijkheden imiteert en benadert. We hebbeix saxophones gehoord, loeiende en kweelende, en een ge stopte trompet, en gitaren en banjo's, on strijkmuziek en slagwerk, cn een pracht van een vibraphoon! O, die vibraphoon in hun tweede nummer, bedriegelijk! Doch de bc- driegelijkheid der „Comedian Harmonists" is in tegenstelling met do politieke en diplo matieke bedriegelijkheïd van zeer onschu'.di- gen en daarbij van zeer vermakeiljken aard. We hebben ons den geheelen avond kostelijk geamuseerd, ja soms bijr^a tranen gelachen, als zij b.v. met ons „in die Natur" gingen en we bij de jazz-klanken ook nog ..Naturlaute" in den vorm van animale Imitaties te hooren kregen of als zij parodieën op ouderwetsche manieren gaven. Ook in dit opzicht waren zij met een goed Jaz-ensemble te vergelijken: dat hun praes- taties zeer virtuoos waren, 't Was alles ver bluffend raak en vei-wonderlijk van eenheid. ..His Masters Voice" heeft de Comedian Harmonists in wijde kringen bekend en be roemd gemaakt; menige titelaankondlging van een voor te dragen werk werd met een gemompel van instemming als een goede be kende ontvangen. Eigenlijk maakten die aankondigingen door den pianist het bezit van een programma overbodig, te meer daar dit ook niet meer dan de titels, dus geen teksten, bevatte, en er bovendien meermalen van afgeweken werd. Dit in aanmerking ne mend lijkt ons een kwartje voor een verza meling reclameportretten van het Concert bureau De Koos wel wat buitensporig in on zen bezulnlglngstijd en we kunnen den hoor ders dan ook slechte aanraden om bij een eventueel volgend optreden der Comedian Harmonists zich de kosten van een program ma te besparen. Dat een tweede optreden hier volgen zal, lijkt wel waarschijnlijk: dat dc nu goed gevulde zaal dan uitverkocht zal zijn. evenzeer. Want het enthousiasme na elk der nummers was groot; vier. vijf toegiften moesten komen eer het „Auf Wiedersehcn!" klonk. Misschien zal dczd of gene zeggen dat het genre hunner kunst niet hoog staat. Wat let dat? 't Was kostelijk humor en onschuldige parodie, en we hebben gelachen als bij ce.. fijn gespeelde klucht cn de virtuositeit be wonderd. maar vooral: gelachen! En dat is een gezonde gymnastiek en aangename af wissel in" K. DE JONG. AGENDA DINSDAG 24 NOVEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel ling Gstc serie). ..Hoe zalig als de Jongens- kiel". 8 uur. WilhelmInastraat 22: Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia". 8.15 uur. Gcnx. Concertzaal: Concert I-I. O. V.. dir. Frits Schuurman, soliste Hans Gruys, zang. 8.15 uur. Palace: Zwel menschen. Op het tooncel de lieer en mevrouw Speenhof f. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Chevalier in „Ein Walzcrtraum." Op het tooneel: Dc Amac's. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Een Haveloos Meisje cn Een. twee. drie, klaveraas. Op het tooneel: Variété-attractie. 0.15 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Kunst". 105 uur. Heemstede: Gebouw Chr. Belangen: Vex-gadcring van de Christ. Hist. Unie. Lezing met lichtbeelden. Gemeenteraad, 8 uur. WOENSDAG 25 NOVEMBER Gemeenteraad, 1.30 uur. Protestantenbond: Lezing mr. P. J. Oud, voor dc Ver. Volkenbond en Vrede. 8 uur. Stadsschouwburg: ..Boezemvrienden' door Jacob van Lennep. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Concert Spaarne-San- ghers, dir. Lieven Duvoscl. Solisten mevr. Mak van Waay-Dooremans, sopraan, Flor Peeters. orgelvirtuoos. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind cn Kunst". 10—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Concert Mannenkoor Ex celsior in Dreefzicht, 8 uur. APOTHEKEN f AVOND- EN NACHTDIENST) Fa. C. G. Loomeycr cn Zoon, Barteljoris- straat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek. Kieverparkweg 13. Telcf. 11793.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5