RECLAME Warme Pantoffels DE PROVINCIALE BECROOTINC. STADSNIEUW FRANKEN'S BROODFABRIEKEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 NED. VEREEN. VOOR NATUURGENEESWIJZE. ARTS HETTEMA EN IR. ORTT OVER VLEESCHETEN. Zaterdagavond had de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging een bijeenkomst belegd in gebouw „Thcosophia", die zeer druk bezocht was. Nadat de heer C. Baay Jr. voor zitter der afd. een begroetingswoord gespro ken had. waarin hij uiting gaf aan zijn vreug de dat bij dit eerste optreden der vereeniging naar buiten een jaar geleden opgericht met 10 personen zoo velen gekomen wa ren, kreeg arts Y. I-Iettema voorzitter der Ned. Vereeniging het woord over OTezond Leven. In Ieder lichaam ls een natuurlijk genezend vermogen aanwezig. Dit geneest, niet de me dicus. En nu verstaat men onder natuurge neeswijze de methode die heil zoekt In het versterken en ondersteunen van dit natuur lijke vermogen op welke wijze ook. Dit moet al in den gezondheidstoestand geschieden. Een zeer groot percentage der ziekte vindt zijn oorzaak in het voedsel, de z.g. voedsel- oi dieetzlektcn. Door het voedsel komen gif tige stoffen ln het lichaam, die weer uitge scheiden worden tot bepaalde hoeveelheden. Maar de rest blijft. Bijv. het urinezuur kan slechts voor een gering deel worden afge voerd. Het overblijvende vormt rheumatische aandoeningen, migTaine, bloedvatenziekten. Men dient dus te zorgen geen voedsel te ge bruiken, dat urinezuur schept. Dus geen vleesch, erwten, boonen. Voorts heeft het li chaam mineralen noodig. kalk, ijzer. Krijgt het die niet genoeg, dan treden weer giftige stoffen op en daarom verdienen, vruchten cn groente aanbeveling, liefst rauw. Meel is slecht daarvoor. In dc derde plaats vraagt het lichaam om aanvulllngsstoffcn, om vita minen. Zonder vitaminen ontstaan scheur buik, berri-berri, Engelsche ziekte, vandaar ook rauwe knollen, vruchten. En ook aard appels, die eeh belangrijke voeding vormen, meer dan brood, maar dan niet geschild, doch op stoom gekookt, ongeschild en zon der zout. Men moet eigenlijk 5 maal zooveel knollen en groente gebruiken als alle andere voedsel samen. Door deze dieetregellng zijn al zeer vele ziektetoestanden genezen en voorkomen. Een andere groote factor Ls de verzorging van de huid. Deze moeten wij harden, de huidfunctie verbeteren, zorgen, dat zij be stand is tegen temperatuurwisseling. Dit is onmogelijk bij dikke kleéding en wol op het lichaam. Zonnebaden en koud-water-was- schlngen met stevig drogen is uitstekend. Overprikkeling moet natuurlijk vermeden word'i. En tenslotte moet de woning licht en lucht hebben, moet de zon binnenkomen. Door deze dingen wordt men lichamelijk en geestelijk gezond. En deze middelen om het natuurlijk genezend vermogen te sterke liggen in ieders bereik en kunnen thuis wor den toegepast. Ir. Felix Ortt secr. der Ned. Vereeniging sprak over Gelukkig Leven. Gezondheid ls een groote schat, maar lang niet alle gezon den zijn gelukkig. Daarvoor is Innerlijke vrede nog vcrelscht, Tusschen daden en ge voelens moet harmonie bestaan en toch doen wc veel, waar we geen vrede mee hebben, al dus spr. Wij laten bijv. dieren lijden door vleesch te eten. Niet alleen dat dit slecht is voor het lichaam het weten van het lijden der te slachten dieren schaadt ook onzen in- ncrlljken vrede. Sticrenvleesch wordt niet gebruikt, ossenvleesch wel en deze verande ring ondergaat het dier bij volle bewustzijn onder groot lijden. Hetzelfde geschiedt bij hanen en varkens, om het vleesch 25 pet. meer waarde te geven. En dit alles uit lek kerbekkerij der eters! De suikerziekte is toe genomen, gelijken tred houdend met de weel de. Dit is bewezen in den oorlog, toen zonder weelde de suikerziekten sterk verminderden. Maar nu stijgt het aantal weer. Men ge neest nu met. insuline, waarmee echter slechts het gevolg, niet de oorzaak wordt weg genomen. Bovendien is het middel duur, men moet steeds doorgaan met die injecties en het is van dieren afkomstig. Ook de proeven ter bepaling der sterkte worden op levende dieren genomen. En hiermede is het innerlijke conflict weer ontstaan, dat een beletsel is voor een geluk kig leven. Uit het applaus bleek, hoezeer de toehoor ders de lezingen op prijs stelden. Na afloop werd nog gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. DE PROVINCIALE ZIEKEN HUIZEN. ANTWOORD VAN GED. STATEN OP HET AFDEELINGSVERSLAG. Aan dc Memorie van Antwoord op het Al gemeen Verslag der afdeelingen van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland betref fende de balansen cn rekeningen over 1930 en de bcgrootingen voor 1932 der Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, te Bakkum en te Medemblik ontleenen wij: Vertrouwd kan worden, dat onder de lei ding van den nieuw opgetreden Directeur met de toepassing van de zoogenaamde ac tieve therapie aan liet Ziekenhuis te Sant poort onverzwakt zal worden voortgegaan. De vraag, of door dc Provincie, in aanslui ting aan hetgeen op dit gebied reeds gedaan wordt door de Centrale Vereeniging ter be hartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, een organisatie moet worden in het leven geroepen voor de voorzorg en de nazorg, is nog bij Gedeputcer de Staten in onderzoek: hun standpunt ten deze hebben zij nog niet definitief bepaald. Dat de exploitatiekosten der ziekenhuizen te hoog zouden zijn, betwisten Gedeputeerde Staten. Naar het betrachten van de grootste zuinigheid wordt bij voortduring gestree'fd. De vraag wordt in het Algemeen Verslag gesteld, waarom de Provincie niet meer per sonen naar de goedkoopere protesten tsch- Christelijke en roomsch-katholieke gestich ten uitzendt. Gedeputeerde Staten zijn van meening, dat, indien voor een patient verpleging in een gesticht van bepaalde godsdienstige rich ting verlangd wordt, zooveel mogelijk ten zij afdoende redenen zich daartegen verzet ten aan dezen wensch behoort te worden tegemoet gekomen. Daarom is het, naar hun oordeel, de plicht der gemeentebesturen, steeds na te gaan, of de familie speciale wen- schen in dit opzicht koestert, opdat zij het plaatsingsbureau ter Griffie daarmede in kennis kunnen stellen. Onlangs hebben Ge deputeerde Staten een en ander onder de aandacht van de gemeentebesturen gebracht in een circulaire. Daarin doen zij duidelijk uitkomen, dat weliswaar aan de familie de gelegenheid moet worden gegeven hare wen- schen kenbaar te maken, doch dat, aan d,en anderen kant, elke aandrang om voor eenig gesticht voorkeur uit te spreken, achterwege' dient te blijven. Met dit standpunt zou het geheel in strijd zijn, indien de Provincie patiënten naar godsdienstige gestichten uitzond, alleen om dat deze goedkooper zijn, hetgeen trouwens niet met alle zoodanige gestichten het geval is. PROPAGANDA-FEESTAVOND VAN DE VRIJZ. DEM. JONGEREN. ORG. Een zeer geanimeerde propaganda-feest- avond heeft Zaterdagavond de Vrijzinnig De mocratische Jongeren Organisatie gegeven in de bovenzalen van Brinkmann. Toen de voorzitter, de heer D. J. A. Geluk den avond opende was een aantal jongelui aanwezig, dat in den loop van den avond vrij aan zienlijk uitgebreider werd. De heer Geluk mocht verwelkomen afgevaardigden van de Vereeniging van Jonge Liberalen en van de afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Demo- cratischen Bond. Hij wekte op tot het teeke nen van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Mr. L. G. van Dam. oud-voorzitter van de organisatie, lid van den gemeenteraad van Haarlem heeft de propagandarede gehouden. Hij begon met te zeggen, dat politiek niet iets is. waarvoor men zich behoeft te scha men. Omdat er excessen zijn behoeft men toch het geheel niet te verwerpen, spr. trok een vergelijking met de voetbalsport. Po litiek is het vast stellen van de groote lijnen, waarlangs de ontwikkeling der volksge meenschap dient te gaan, het te hulp komen oo van de maatschappelijk zwakken. De jongeren in de staatkunde hebben hie een groote roeping. Spr. herinnerde er aan, wat de poli tiek voor de evolutie van de vrouw heeft gedaan, hij memoreerde de ontwikkeling van de vredesgedachte door de politiek. Juist voor de Vrijzinnig Democraten, die zich niet overgeven aan vaag utopisme, en die tempering prediken van den klassenstrijd, acht spr. een groote taak weg gelegd. Spr. vraagt den jongeren alleen bestudeering, on derzoek van de aanhangige vraagstukken, niet een ..zich gevangen geven aan tradities". Dit is toch het minste, dat men vragen kan. De V.D.J.O. stelt in de gelegenheid om de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Maakt ieder voor FRANKEN die zijn MELKBROOD eet en het host maar één dubbeltje. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal wereld een ietsje beter mooier te maken dan zij was, zij opent de mogelijkheid tot den strijd voor het recht. De voorzitter deelde nog mede, dat de V.D.J.O. niet is aangesloten bij den Vrijz. De- mocratischen Bond. Men wordt op zijn 25ste jaar. als kiezer eerst voor de keuze eener partij gesteld. De avond is verder gevuld met de op voering van een tooneelstukje in één bedrijf door mej. H. van Dam en den heer W. F. Jacobson. optreden van den bekenden ama teur goochelaar den heer W. G. Weier Jr., een Hawaiian orkest met dans, genaamd „The Far East Hawaiians" en tenslotte bal op muziek van „The Hot Syncopators" onder leiding van den heer A. W. A. van Hees. Dit alles met zeer veel succes, zooals het bij de V.D.J.O. gebruikelijk is. RODENBAC1I-HERDENKING. Onze stadgenoot, de heer F. Primo, zal Woensdag a.s. in het Amsterdamsch Muziek- lyceum voordragen uit het werk van Albrecht Rodenbach. ter gelegenheid van de herden king van den 75en geboortedag van den Vlaamschen dichter. Wies Moens zal daarbij een causerie hou den over werk en leven van Rodenbach. ZANG- E NOPERF.TTE VEREENIGING „ONDERLING GENOEGEN" De Zang- en Operette Vereeniging „Onder- llnd Genoegen" geeft Zaterdag 28 Novem ber haar uitvoering in den Schouwburg Jans- weg, onder leiding van den directeur, den heer J. Post. Opgevoerd zal worden de geheel nieuwe komische kinder-operette „Prinses Ezelsvel" in drie bedrijven. Muziekbegeleiding P. Post. Tekst van mevr. N. C. Hopman-Kwast, mu ziek van Jac. Bonset. Na afloop is er een bal, onder leiding van den heer G. Kwekkeboom, met medewerking van het „Krabs Volendammers" Accordeon- Ensemble. CONCERT IN HET DIACONIEHUIS De dames-koorklasse van het Haarlem's Muziek Instituut dirigent Corry Bijster, geeft 30 November een uitvoering in het Diaconie huis aan de Jansstraat. De pianopartijen zijn in handen van mejuffrouw Truus Ligt- hart. OPEN ZITTING DER I.O.G.T. A.s. Vrijdagavond wordt door loge ..Plaats voor Allen" teen der 5 Haarlemsche loge's der „Internationale orde van Goede Tempe lieren") een zoogenaamde open zitting ge houden in haar gebouw Wolstraat 7. De heer v. d. Horst. oud-Groot Tempelier der Orde, zal spreken over ..de Alcohol en onze mo- derr.e-samenleving," de heer Breed uit Zaan dam zal deelameeren en eenige leerlingen van het Amsterdamsche Conservatorium zul len piano- en cello-nummers ten beste ge ven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel EEN NUTTIG GESCHENK TH. SMIT fa. KLEIN NASSAUSTRAAT 1 TELEFOON 13490 Het antwoord van het college van Ged. Staten van Noord-Holland op het a£dcelings ver slag. Aan de memorie van antwoord van Ged. Staten van Noord-Holland op het afdeelings- versla-g over de begrooting voor 1932 ont leenen wij: Dc financieele toestand. Dat de financieele .toestand der Provincie gunstig wordt beoordeeld, mag worden afge leid uit het feit, dat het eerste deel der nieuwe leening, uitgegeven tegen den koers van 97 3/4 pet. ruim werd voiteekend. De veranderde verhoudingen op de geld markt maken een wijziging noodzakelijk van het bij deze begrooting gevoegde ontwerp besluit tot het aangaan van een geldlecning in dier voege, da.t daarin, in plaats van 4 1/2 pet. 5 pot. zal moeten worden gelezen. In gelijken zin zal het vorige door de Staten ge nomen geldleeningsbesluit van 22 Juli 1931, gewijzigd moeten worden. De ingediende begrooting heeft ditmaal veel critiek naar voren doen komen. Zij is, zoo luidt een eerste grief, niet ingeleid mat woor den, aan den nood der tijden gewijd. Gede puteerde Staten hebben gemeend, zich te mogen onthouden van woorden, nu de be grooting zelve den stempel van de crisis draagt. Bezuinigingvoorstcllen. Bij de meening van hen, die van oordeel zijn, dat het initiatief tot bezuinigingsvoor stellen op den weg van Gedeputeerde Staten ligt, sluit het College zich aan. Met belang stelling hebben zij intussehen kennis geno men van de bezuinigingsvoorstellen, door ver schillende leden ter sprake gebracht. Gedeputeerde Staten kunnen zich niet ver- ecnigen met het denkbeeld om. ten einde be- lastin gverhooging te stuiten, een beroep te doen op het Wegenfonds. Den financieelen toestand van de Provincie achten Gedeputeerde Staten niet van dien aard, dat deze een aantasting van de ar beidsvoorwaarden van het provinciale perso neel onvermijdelijk maakt. Het peil der pro vinciale belastingen rechtvaardigt een kor ting op de loonen niet. In dit opzicht behoort tusschen salarisregeling en pensioenregeling principieel geen onderscheid te korden ge maakt. Ook voor de vac an tie toeslagen zouden Gedeputeerde Staten onder de huidige om standigheden nog geen uitzondering willen maken. Ten aanzien van het totale bedrag der vacanltie toeslagen kunnen over 1931 de volgende globale cijfers worden medege dec ld: Provinciale Griffie f 2.500, Provinciale Waterstaat f 4.300, Ziekenhuis nabij Santpoort f 13.900. Ziekenhuis ..Duinenbosch" f 9.600 Ziekenhuis te Medemblik f 3.800; P. E. N. f 12*000; P. V/. N. f 5.700, Prov. Landgoederen f 900. In totaal rond f 52.700. Vermindering van subsidiën, een bezuini gingsmaatregel, door verschillende leden aan geprezen, zou slechts een zeer geringe bate opleveren. Gedeputeerde Staten meenen daar toe niet te moeten overgaan. Aan de provinaale kas kan geen winst van de bedrijven ten goede komen, omdat er van winst bij de bedrijven niet mag worden ge sproken zoolang de reserve voor het Provin ciaal Eiectriciteitsbedrijf niet tot 15 pet. en voor het Provinciaal Waterleidingbedrijf niet tot 10 pet. van het in die bedrijven vastge legde kapitaal is opgevoerd. In de onderwerpelijke begrooting is de vierde terugbetaling op het aan het- Provin ciaal Eiectriciteitsbedrijf voorgeschoten be drag van f 1.440.000 geraamd. Dit voorschot zal daarna tot f 640.000 teruggebracht zijn. Een extra-aflossing zou slechts een geringe cn zeer tijdelijke verhooging van inkomsten opleveren. De nog te ontvangen termijnen zullen ten goede komen aan de volgende be grootingen. die cezc niet. minder dan de on der werpelij ke van noode zullen hebben. De werkgelegenheid. Gedeputeerde Staten vertrouwen, dat zij door het bovenstaande den indruk, dat zij zonder goede gronden tot belastin gverhooging zijn overgegaan, hebben weggenomen. Ook zij zijn van meening. dat een versobering, waar door de werkgelegenheid zou worden vermin derd, geen aanbeveling verdient. e~ Voor de wegen wordt veel meer dan f 1.000.000 verwerkt per jaar. Vermindering van de bedragen, uitgetrokken voor het West- friesohe kanalenplan, kan, daar deze door buitengewone middelen worden gedekt, niet tot vermindering van de opcentenheffing leiden. Gedeputeèrde Staten meenen te mogen aan nemen, dat in de eerstvolgende jaren een sterke belas tin gverhooging niet noodig zal zijn Daartoe is het- echter geboden in tie eersie piaats het reservefonds thans intact te la-en en in de tweede plaats -het batig slot van <ie rekening over 1930 op normale wijze aan de begrooting voor 1933 ten goede te laten komen. Vermoedelijk zal dit batig slot onge veer f 1.900.000 bodragen. Aangezien de opbrengst van één opcent op de inkomsten- en vermogensbelastingen te zamen op ruim f 216.000 geraamd is. zou bij inhouding van de jaarlijksche storting van f 1.000.000 in het Wegenfonds, belasting ver hooging onnoodig worden of tot één opcent kunnen worden beperkt. Zij zou evenwei nle< telken jare opnieuw kunnen plaats vinden en dus slechts tot uitstel van executie kunnen leiden. Crisis, Werkloosheidsbestrijding, Tuinbouw. Dat Gedeputeerde Staten by de begrooting niets ten aanzien van de werkloosheidsbe strijding hebben medegedeeld, is een gevoig van het feit, dat ten tijde van het ontwerpen van de begrooting bij hen reeds het voorne men bestond daaromtrent, evenals verleden jaar, een afzonderlijke mededeeling aan Provinciale Staten te doen, in het bijzonder betrekking hebbende op de werkzaamheden van de Naamlooze Vennootschap „On-tgin- ningsmaatschappij Noordhoiland. Naar bedoelde mededeeling, waarin omstan dig zal worden uiteengezet wat door genoem de ontginningsmaatschappij ten aanzien van dc werkloosheidsbestrijding is verricht en welke de verdere plannen van die vennoot schap zijn, meenen zij ten deze in hoofdzaak te mogen verwijzen. Gedeputeerde Staten meenen echter goed te doen, naar aanleiding van de verschillen de opmerkingen, in het Algemeen Verslag ten aanzien van de taak van de Provincie op het gebied van de werkloosheidsbestrijding gemaakt, onder de aandacht te brengen, dat het nog steeds hun standpunt is, dat de be strijding van de werkloosheid in de eerste en voornaamste plaats de zaak van Rijk en. gemeenten is en de taak van de Provincie op dit gebied slechts een aanvullende is. Gedeputeerde Staten zijn bereid een on derzoek in te stellen naar hetgeen in de pro vincie voor de rijpere jeugd zou kunnen wor den gedaan, omdat zoodanig onderzoek in ieder geval aan het treffen van maatregelen behoort vooraf te gaan. Omtrent den stand van de (werkzaam heden bij Kamperduin kan thans worden medegedeeld, dat alle voor den aanleg van 't werkspoor benoodigde vergunningen verkre gen zijn; dat de aanbesteding van den aan leg van het werkspoor, van de los- en laad plaats en van de verbetering van de Harger- vaart, op 30 April 1931 heeft plaats gehad en dat deze werken binnen enkele weken vol tooid zullen zijn. Het ligt verder in de bedoeling met den aanleg der strandhoofden in het vroege voorjaar van 1932 te begonnen; de desbetref fende plannen en het ontwerp-bestek zijn reeds zoover uitgewerkt, dat de eerste aan besteding tegen het einde van het loopende jaar of in het begin van 1932 zal kunnen worden gehouden. Ten opzichte van het kanalenplan willen Gedeputeerde Staten er aan herinneren dat aan de kanalen Stolpen—Schagen—Kolhorn, KolhornAlkmaar en HoornMedemblik in het bijzonder aandacht is best-eed. omdat daarvoor door het Rijk de noodige bijdragen zijn toegezegd. Van de beide eerste kanalen is de voorbereiding reeds ter hand genomen, terwijl omtrent het in de laatste plaats ge noemde kanaal nog onderhandelingen met de direct belanghebbenden worden gevoerd. Hoewel Gedeputeerde Staten ook op het ove rige deel van het kanalenplan hun aandacht gevestigd houden, moest voorshands worden aangegrepen wat- pract-isch bereikbaar was. Gedeputeerde Staten moeten tot hun leed wezen mededeelen, dat zij niettegenstaande tallooze vergaderingen en besprekingen met belanghebbenden er niet steeds in zijn ge slaagd belanghebbenden er toe te brengen de van hen gevraagde bijdragen te verleenen. In het Algemeen Verslag worden uitvoerige beschouwingen gewijd aan den nood der tuinders. Gedeputeerde Staten behoeven wel niet te verzekeren, dat zij voor dien nood een open oog hebben en er zich ten volle rekenenschap van geven, dat in de tuinderij een crisis is ontstaan van ongemeenen omvang en buiten gewone hevigheid. Zij stemmen geheel in met de van veie zijden uitgesproken meening. dat de Overheid een dergelijke ramp niet FEUILLETON Dr. van Buren lag kalm achterover cn staarde naar de lichte rookwolkjes, die uit zijn sigaar krinkelden, zoo mistig cn stil, alsof cr ter wereld niets belangrijkers bestond en of al hetgeen zij zoo juist be leefd liadden, onherroepelijk tot het verleden behoorde. Door de ramen zagen zij hoe aan den overkant de lichten in de Bljenkorf-étaiagcs waren ontstoken. Over de 'trottoirs schuifel den drommen voorbijgangers, diep in hun jassen gedoken, in de killen Februari-nam id- dag. Verlichte trams en jagende -taxi's snelden voorbij- „Asjeblieft", zei Overste Mensing en hij smeet met een nijdig gebaar de krant neer. Dr. van Buren keek verschrikt op en nam het dagblad aan. Daar stond het reeds met groote, zwarte letters: VELDSLAG IN DE CHINEEZEN-WUK TWEE PERSONEN GEDOOD EEN ERNSTIG GEWOND. Belangstellend las Dr. van Buren het arti kel door. „Het is fraai!" bromde dc overste. „Wat bedoel je?" vroeg zijn vriend, terwiji hij verder las. „Lees dan het einde, voor den drommel! We staan er zelf in! Een al te voorvarend reporter heeft zelfs een interview met je ge had! En we hebben den kerel nog geen drie woorden gezegd!" „Ben je gek?" vroeg van Buren. „Waar halen ze cc nonsens vandaan?" „Lees maar!" Overste Mensing wees den ander driftig de regels in de krant aan en jawel, daar stond «het- Wat een ooggetuige vertelde. Amsterdam. 23 Februari 19Het ge lukte ons. kort na het afgrijselijk drama dat zich hedenmiddag in de Chtneezen-wijk ai- speelde, een interview te hebben met een der ooggetuigen, n.l. Overste M.. uit den Haag, <he met zijn vriend Dr. v. B., eveneens in Den Haag woonachtig, zich toevalligerwijze in de Binnen Bantammcrstraat bevond. Nog ontroerd door hetgeen zijn oogen had den aanschouwd, „al had hij", gelijk hij ons zeide, „wel meer van die akkevietjes meege maakt". vertelde hij in sobere woorden van den veldslag: .Zonder dat wij op iets verdacht waren, floot opeens een kogel om onze ooren. Ik riep mijn vriend toe zich te laten vallen", enz. enz „Wat een brutaliteit! Dat laat ik or niet bij zitten!" „Wat wil je dan doen?" „Protesteeren! En dadelijk!" Glimlachend schudde Dr. van Buren het hoofd: „Wat schiet Je daar nou, mee op? Dacht je nou heusch eenig resultaat daarmee te bereiken?" „Maar ik wil niet geïnterviewd worden!" „Leer van mij, m'n waarde, dat een mensch nooit aan z'n noodlot ontsnappen kan en nog veel minder aan een journalist, die vast van plan is een interview te schrijven, of een ooggetuige aan het woord te laten. Bestel liever nog een borrel en laten we dan einde lijk eens overleg plegen, want Frans zit nog steeds in de handen van dien kleinen Chinees Hoeng Tsi Lang", Mopperend gaf Overste Mensing toe, maar voordat hij den ober behoefde te wenken, kwam deze al uit zichzelf naar hen toe. Op het nikkelen dien-blad lag een kleine blanco enveloppe. „Asjeblieft, heeren". Ietwat verbaasd nam Dr. van Buren het brjefje in ontvangst-. „Dank je wel en schenk hier nog eens ina propos wie gaf dat briefje aan Je?" ..Ik weet het niet, meneer. Het werd aan het buffet afgegeven met verzoek hot aan u te overhandigen". „Hoe wist je dat het voor ons was?" „Er werd bij gezegd: „Voor die heeren aan do leestafel". ..Dus onze namen werden niet genoemd?" „Voor zoover ik weet, nee meneer.... Nog twee oude klare?" „Ja. ga je gang". Dr. van Buren en Overste Mensing keken elkaar vragend aan. „Begrijp Jij er iets van?" begon de laat ste. „Niets, dat is nu ai de tweede geheim zinnige boodschap, die wij vandaag krijgen. Eerst Tien Lung, die een verzoek van Hoeg Tsi Lang en Frans heette over te bren gen, cn nu dit briefje". Van Buren bekeek het document zorg vuldig. Iets bijzonders viel er niet aan te zien. Het was een gewone. witte enve loppe van een soort ruw papier en slecht gegomd, want zij was aan de achterzijde slordig gesloten. Geen enkele aanduiding stond er op vermeld. „Maak het dan toch open!" drong driftig Overste Mensing aan. „Ik stik van nieuwsgie righeid". Kalm dook Dr. van Buren uit z'n rech ter- vest rak een pennemesje op cn sneed zorg vuldig dc enveloppe open. ..Wat slaat cr?" vroeg de ander, terwijl hij voorover boog. Maar ren kalm als hij den brief geopend had, vouwde Dr. van Buren, het papier glad en las. „Hm!" was het eenige commentaar. „Lees dan toch voor! Begrijp je dan niet dat ik...." „Hier! Lees zelf maar". Overste Mensing griste het briefje uit de handen van zijn vriend en met stijgende ver bazing en niet te miskennen huivering las hij: „Dr. van Buren en Overste Mensing worden dringend en in hun eigen belang aangeraden hun al te ijverige bemoeiingen te staken. Hun vriend vefkeert niet in gevaar, wanneer hij dat tenminste zelf niet verkiest". Dat was alles. Geen datum, geen aanhef, geen onderteekening. Het briefje was duide lijk met een verdraaide hand geschreven. „Wat bliksem!" vloekte de Overste, „waar dient al die geheimzinnigheid voor. Ik weet er geen weg meer mee. We gaan de politie waar schuwen. ls heb er nou genoeg van!" „Dat zou ik niet doen, Mensing. Lees dat briefje eens goed door verkeert niet in gevaar, wanneer hij dat tenminste zelf niet verkiest!" Je begrijpt dat Hoeng Tsi Lang ik ben overtuigd dat hij ook hier achter zit! daar niet in het minst op gesteld is dat Frans wel degelijk in gevaar zal ver- keeren. wanneer wij de politie te hulp roepen. Het lijkt mij beter om de heeren op een dwaalspoor te brengen". „Een dwalaspoor? Hoe zoo?" We gaan eenvoudig naar den Haag terug Eenmaal weg uit Amsterdam, zal de tegen partij denken dat wij de zaak hebben opge geven. Onderweg en thuis kunnen wij rustig verdere plannen beramen. Dat zal ons toch zeker niemand beletten". „En Frans dan?" „Tja", klonk treurig van Buren's stem. „cn Frans danik weet het niet, maar ik weet wel dat wij van hier uit hem alleen maar in gevaar kunnen brengen. Om van ons zelf nog maar niet eens tc spreken. Je ziet dat wij terdege bewaakt worden cn dat elk onzer schreden gevolgd wordt. Wat wil je?" Het was geen bijster opgewekt gezicht dat zij trokken toen zij de Bodega verlieten en zich mengden in het drukke verkeer op.het Damnak. Het was het uur dat de kantoren uitgingen en slechts met moeite baanden Mensing en van Buren zich een weg door de steeds dichter wordende drommen menschen. Zij spraken geen enkel woord, de stemming was er niet naar. Zij hadden het gevoel dat de heele zaak op een dood punt gekomen was. Dc politie waarschuwen, die zeer zeker onmid dellijk zou ingrijpen, zou een onvergeeflijke tactische fout blijken te zijn. Maar wat. dan? Wat dan? Zij wisten zich voortdurend be waakt, elke handeling, elke pas zou nauw keurig worden overgebriefd aan den man, niet eens meer achter de schermen. Hoeng Tsi Lang. die ais een menschelijke spion zijn slachtoffers beloerde.... Er stond een electrLsche trein voor Den Haag gereed. Zij stapten in een der comparti menten. Er zat alleen iets wat op een han delsreiziger geleek. Volkomen onschadelijk overigens, maar reeds had de achterdocht zoo zeer Mensing en van Buren in haar macht dat zij, in den uitersten hoek van het compartiment zittend, toch slechts fluisterend een gesprek durfden te voeren. „Wat ik niet begrijp", begon Dr. van Buren, „is dit: „Waarom zaten Wang Kcoang Ky. de Chineesche gezant en Hoeng Tsi Lang dara samen in het Amstelhotel te lunchen? Ik heb zoo het idee dat- als wij daar achter waren, we een eind dichter bij de oplossing zouden zijn". „En het vreemde ls". viel Overste Mensing hem ln de rede, „wat ik je trouwens al eer der had gezegd, dat dc gezant voorgaf Hoeng Tsi Lang niet te kennen. Daar moet wat ach ter schuilen! Het kan niet anders!" (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6