DE DEFLATIE IN DUITSCHLAND. HET ONTSTAAN DER HAARLEMSCHE ARBEIDERSKWARTIEREN. Van afles en nog wat. Publick HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931 VII. Hel Leidsche- en het Pijlslaan-kwarfier. Het oude type arbeiderswoningen in dc Assendelvcrstraat. Het Leidsche kwartier is thans geheel vol gebouwd. De laatste 10 jaren zijn er, op het toen nog onbebouwde stuk tusschen de Brou wersvaart en de Oranjestraat, nog heel wat huizen van woningbouwvereenigingen ge- Bet. Daaronder is oo k het fraaie complex van „Patrimonium'' aan het Brouwersplein en omliggende straten. Er stonden reeds voor 30 jaar veel huizen van coöperatieve bouwver eenigingen in dit kwartier, zoodat er verhou dingsgewijs in dit kwartier wel het grootste aantal vereenigingshuizen zal zijn. Dit zijn alle ééngezinswoningen. Het aantal boven- en benedenhuizen is dan ook bijzonder klein, men vindt die alleen in het eerste gedeelte yan de Leidschestraat. Ruim 30 jaar geleden werd begonnen met den bouw van de Cathedraal aan de Leidsche Vaart. Het is jammer dat dit monumentale bouwwerk in de stadsuitbreiding niet die plaats inneemt, die er oorspronkelijk aan toe gedacht werd. De Cathedraal ligt nu eenigs- zins in een kuil, hetgeen veroorzaakt wordt door de verhoogde opritten van de Emma- en de Westergrachtbrug, waarop bij den bouw niet gerekend kon worden. Eerst toen de kerk stond, zijn de plannen uitgewerkt om ten Westen van de Cathedraal het goederensta tion te maken, waarvoor het noodig was de Westergracht met spoorweghaven te graven. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest, ten Westen van de cathedraal een groot plein te maken, dat een centraal punt zou worden van het Leidsche- en Fijlslaankwartier. Nu vormt de Westergracht een scheiding tus schen beide kwartieren. Een brug ter hoogte .van de Voorzorgstraat (ongeveer halverwege) zou geen luxe zijn! Het complex huizen In én om dé Lourens Costerstraat vormde 35 jaar geleden een ge ïsoleerde wijk. De volksmond noemde dit huizengroepje „het roode dorp", blijkbaar verband houdend met de kleur der steenen. Er kwam wat meer vertier aan de Leidsche- vaart toen aan het Schouwtje de remise voor de E.N.E.T. gebouwd werd en de electrische tram naar Zandvoort ging rijden, waarvoor de bouw van de Emmabrug noodig was. Nu is ook het grondbezit tusschen de Westergracht en de Munterslaan vrijwel volgebouwd. Er Zijn alleen nog wat sportvelden open geble ven. De gemeente heeft hier eenige jaren ge leden een groot complex woningen laten bou wen, die in het algemeen geroemd worden. Ook de aanleg der straten wordt terecht ge prezen. Te voren was in dit kwartier reeds een blok woningen voor groote gezinnen ge bouwd. Over de woningen werden onlangs in de pers eenige klachten geuit, omdat zij toch eigenlijk nog niet groot genoeg zijn voor groote gezinnen. Aan de Jan Gijzenvaart In Haarlem-Noord zijn thans huizen voor groote gezinnen gebouwd die aan meer eischen vol doen. Verder zijn in het Pijlslaan kwartier vele huizen van het type der kleine middenstands- koningen door particulieren gebouwd. Aan de Pijlslaan en de naaste omgeving feUn ook over de spoorbaan reeds veel huizen gebouwd. De bewoners daarvan zien met ver langen uit naar de verdere verhooging van ete spoorbaan, omdat zij nu veel last ondervin den van de spoorboomen, die zij nogal vaak gesloten vinden. De Spoorwegen hebben het plan om de spoorbaan, die nu slechts tot de Brouwers vaart verhoogd is, te verhoogen tot voorbij de Kandvoortsche laan. Dan komen er viaducten aan de Westergracht, de Pijlslaan, ln de om geving van de Munterslaan en aan de Zand- yoortsche laan. Die verhooging is ook noodig Voor het in exploitatie brengen van de gron den ten Westen van de spoorbaan, omdat de bebouwing daarvan thans wordt tegengehou den door de hatelijke overwegen. De gemeen te Haarlem zal ook gaarne medewerken om die plannen zoo snel mogelijk uit te voeren maar de tijdsomstandigheden laten niet toe, dat zij daarvoor belangrijke financieele offers brengt. De Spoorwegen hebben de benoodigde gronden, voor de uitvoering van dit plan al door onteigening in bezit gekregen. Het laat zich evenwel verstaan, dat door de slechte toestanden de uitvoering vertraagd zal wor den. Als de viaducten eenmaal gebouwd zullen zijn. zal de overweg aan de Westergracht ook komen te vervallen. Voor de gebruikers van de zweminrichtingen aan de Houtvaart, die nu ook vaak voor den overweg moeten wach ten voor zij van hun verfrisschend bad kun nen genieten, zal liet ook een uitkomst zijn. Tot de belangrijkste gebouwen in het Pijls- laankwartier behoort de Rijkskweekschool met daaraan verbonden leerschool in de Schreveliusstraat. Op het gemeentearchief zijn ln de atlas van Haarlem weinig teekeningen van het Leid sche- en Pijlslaankwartier. O.a. misten wij een afbeelding van den molen die achter de Cathedraal heeft gestaan. Deze molen was vroeger een geliefd onderwerp voor schilders en teekenaars, zoodat wij vermoeden, dat er nog wel stadgenooten zijn, die het archief kunnen verrijken met een afbeelding daar van. Als tegenstelling van de mooie arbeiders woningen die Patrimonum aan het Brouwers plein en aangrenzende straten gebouwd heeft, geven wij nog een teekening van de kleine arbeiderswoningen in de Assendelver- straat. Dit kleine type, dat geheel uit den tijd is. verdwijnt steeds meer. In het oude deel van de Oranjeboomstraat zijn er al heel wat onbewoonbaar verklaard en afgebroken. De volgende week komen het Slachthuis- en Amsterdamsche kwartier het laatste van de serie aan de beurt. C. J. VAN T. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 24 November 1931: 1. W. Bus, koekfabrikant, wonende te Wormer; Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen, wonende te Zaandam. 2. Tj. Prins, wonende te Purmerend; Curator Mr. H. H. Riepma, wonende te Edam. 3. P. van Zijl, bloembollenkweeker, wonende te Bennebroek, Kennemerbeekweg 35; Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. 4. A. Braam, brandstoffenhandelaar, wo nende te Leimuiden, Dorpsstraat 109; Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. 5. J. Priester Azn., wonende te Wijk aan Zee en Duin; Curator Mr. Dr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden; Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit. Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: H. Vecht, wonende te Zaandam; Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen, wonende te Zaandam- jite 44. ..'.-.O,.., k MF'-.JS:1''(LiufvsM&U. Het Brouwersplein. Rechts dc woningen van PatrimoniumP, Uitgevonden is een nieuw soort papier, dat na verloop van 6 maanden geheel tot asch is geworden, doordat het behandeld Is met zwavelzuur. Ook het geschrevene verdwijnt. Een ideaal-papier voor liefdesbrieven Zak-radio's. Bij de Britsche poiitïe, zegt de News Chro nicle zijn proeven genomen met zak-radio's. Het zijn kleine, lichte toestelletjes, die ge makkelijk in den zak kunnen worden meege nomen. zeer doeltreffend zijn en betrouw baar. Speciaal voor buiten-posten £ijn ze uitermate geschikt. Het pas van stapel geloopen Italiaansche stoomschip Conté di Savoia (45.000 ton groot) is uitgerust met drie gyroscopische stabili- seertoestellen met schijven van 4 m. diame ter ongeveer. De bedoeling hiervan is om het schip vaster te doen liggen en zoodoende zeeziekte te voorkomen. In Amerika zijn ruim 50 natuurlijke rots- bruggen. waarvan de drie grootste in Utah liggen. Hiervan is de Rainbow Bridge ruim 100 M. hoog en heeft een spanning van 93 M. 's Werelds mooiste kiek. De uitslag van den Kodakwedstrijd waar aan iedereen mee kon dingen voor de beste amateurfoto. is gewonnen door den Engelsch man Ch. W. Powell uit Manchester. Hij had, zooals we al eerder meldden in Engeland den len prijs (f 11.000) gewonnen en nu kreeg hij er nog 25.000 gulden bij. Met nog enkele „kleinigheden" heeft hij voor deze foto zijn meisje voorstellende op een rots tegen een achtergrond van de ondergaande zon nu ongeveer f 40.000 gewonnen! Er waren ongeveer 3 millioen inzendin gen- In New-York groeit het getal huwelijken tusschen kinderen zóó onrustbarend aan, dat de autoriteiten er over spreken. In het afge- loopen jaar trouwden 552 kinderen, waarvan een jongen van 14 jaar en een meisje van 12! Voor internationaal gebruik zijn nieuwe soorten etiketten uitgedacht om den inhoud van pakketten en kisten aan te ge ven. Het zijn plaatjes, die visschen, fruit of bloemen voorstellen, zoodat men weet. voor zichtig met het goed om te moeten springen. Een kip beteekent dat er gevogelte in het pak zit, en de kop van een rund wijst op vleesch. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Eiken avond een half „Dohyfral"-tabletje! Heerlijk vindt de kleine meld die flikjes. lederen avond een versnaperinglederen avond het jonge leven gesterkt tegen de Engelsche ziekte. Vi Tabletje „Dohyfral" per dag ls voldoende om uw kind tegen Engelscbe ziekte te beschermen. Dr. J. A. v. d. Starp, kinderarts te Rotterdam, schrijft ons: „Waar het zonlicht in den winter ons niet „behulpzaam ls b(J het voorkomen of gene- „sen van Engelsche ziekte. Is „Dohyfral" een „waardig aequivalent. De vrees voor vitamlne- „gebrek ln de wintermaanden kan bij het „kleine kind ondervangen worden door een „kleine dosis „Dohyfral". Phlllps-Van Hou ton's _DohyfraJ"-t ablet ten f 1.50 per buieje van 10 stuks, voldoende voor 3 weken, per buisje van 30 stuks 2.75. N.V. Pharmaceutische Producten Mij. PHILIPS—VAN HOUTEN Amsterdam 3 HET SCHILDERSBEDRIJF. Eenige schilderspatrooms hebben hun vak- genooten uitgenoodigd tot een bijeenkomst, die a.s. Donderdagavond in café Brinkman op het Plein gehouden wordt, waar de algemee- ne toestand in het schildersbedrijf besproken zal worden en middelen overwogen om daar in verbetering te brengen. VERPLAATSING VAN EEN URINOIR GEVRAAGD. Door mevr. WagemakerHu vers is mede namens een aantal bewoners aan den Scho tersingel opnieuw bij den Raad aangedrongen op verplaatsing van het urinoir dat nabij "t badhuis werd geplaatst. Deze zaak is reeds eerder ter sprake geko men in den Raad, doch na verdediging van Mr. Gerritsz ging men met de tegenwoordige plaatsing accoord. HET GROOTE OPLICHTINGSPROCES TE AMSTERDAM. In het groote oplichtingsproces van het .JHollandsch CredietsyndicaaV' heeft mr. Muller Massis Mar.dag zijn pleidooi voor de Amsterdamsche Rechtbank voortgezet. Mr. Muller Massis achtte de ten laste gelegde opzet en een samenweefsel van verdichtsels niet aanwezig en vroeg voor belde verdach ten vrijspraak, subsidiair ontslag van rechts vervolging. Zijn verzoek om onmiddellijke in vrijheid stelling van verdachten, willigde de recht bank niet in. Zij bepaalde de uitspraak op 7 December. De verdachten hebben volgehouden on schuldig te zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cts. per r-itel. l'ubliek, wat rijt gc gelukkig! Gezeten in een luien stoel, wacht gij dc krant af, wdAr ge ook woont. En op Uw geraak leest gc, wat men U met St. Nicolaa»/ en Kerstmis heeft aan te bieden. - Wat wordt het U toch gemakkelijk gemaakt. - Uw verlanglijstje maakt gij op uit dc krant. Uw keuze bepaalt gij uit de krant. Ziet nu eens vlug of Uw eigen leverancier U ook ■vat nieuws heeft aan te bieden door middel van (idveïtee'iejb üv cle^ei^iiacten VAN ELKE LOGDE HE' Over de particuliere- en oorlogsschulden. Voorloopig is het de vraag of de oorlogs- schuiden met de particuliere schulden op één lijn dienen te worden gesteld of dat de par ticuliere zullen voorgaan. Duitschland stelt zich op het standpunt, dat dit laatste juist is. Frankrijk, dat veel oorlogsschulden, doch weinig particulier geleende gelden te vor deren heeft, wil hiervan natuurlijk niets weten en wenscht alle schulden gelijkelijk te zien behandeld. Dit laatste zou tot zeer vreemde conse quenties kunnen voeren. Het zou kunnen be- teekenen, dat een land, dat groote particu liere vorderingen op Duitschland heeft, wiens handelsbalans ten opzichte van Duitschland echter passief is, deze inge voerde goederen aan Duitschland zou moe ten betalen, zonder ze te mogen verrekenen met de vorderingen, die het op Duitschland heeft. Dit klinkt wellicht vreemd. Echter, de moeilijkheden, welke de laatste dagen tusschen Duitschland en Zwitserland zijn ge rezen schijnen er op te wijzen, dat derge lijke dingen niet geheel denkbeeldig zijn. Omtrent den oogenblikkelljken stand van zaken in deze aangelegenheid verkeert men eenigszins in het duister. Aanvankelijk heette het, dat door Zwitserland, dat zich verzette tegen den steeds toencmenden Duit- schen invoer, werd geëischt, dat deze invoer zou worden gecontingenteerd, terwijl ver der de betaling der ingevoerde goederen zou moeten geschieden aan de Zwitsersche na tionale bank. Uit deze gelden zouden dan eerst de aan Duitschland geleverde goederen en vervolgens rente en aflossing der inge vroren credieten moeten worden betaald, terwijl het restant zou worden geremit teerd aan de Reichsbank. Deze mededeelin- gen hadden een storm van protest ten ge volge ln de Duitsche pers, waarop ze door de Zwitsersche regeering werden gedemen teerd. Daarbij heette het, dat de betreffende regeling slechts deel van een gesprek had uitgemaakt tusschen enkele onderhandela ren. Inmiddels is de zaak op de lange baan geschoven, daar Zwitserland eerst nog "ze kere inlichtingen wilde inwinnen bij de regeering te Berlijn. Zou men de plank ver mis zijn, wanneer men aanneemt, dat deze informatién in nauw verband staan met de vraag, hoe de particuliere schulden door Duitschland zullen worden behandeld? Want bij de reusachtige hoogte der particu liere oorlogsschulden samen, moet het op één lijn stellen van beide, welhaast bctceke- nen, dat beide slechts gedeeltelijk zullen kunnen worden betaald. Een ernstig pogen van Duitschland om aan zijn verplichtingen te volüoeon dreigt echter onder alle omstandigheden neer te komen op een meer en meer bemoeilijken van den internationalen handel door de ver schillende staten onderling, waarbij Duitsch land probeert de mooie rol te spelen. In zijn welgemeend streven om zich van zijn ver plichtingen te kwijten is het onredelijk om aanmerkingen te maken op invoeroverschot- ten van Duitsche goederen, immers de eenige wijze, waarop Duitschland zijn schulden kan betalen is door het leveren van goede ren, zoo zegt men hier. Alles zeer juist. Waar bij echter verschillende dingen worden ver geten, als b.v. dat het beter zou zijn geweest, war,neer men hier wat vroeger tot een der gelijk verstandig inzicht was gekomen cn niet op een oogenblik. waarop niet voor een gering deel door de schuld van Duitschland mee, waarover straks meer, de wereld is ge raakt in een blijkbaar onoverkomelijke cri sis. Verder wordt b.v. vergeten, dat dc uit voer van Duitschland zich geheel wille keurig richt naar het buitenland en dat landen, die geen schuldcischer zijn, zich vermoedelijk niet zeer gaarne aan een groo te invasie van Duitsche goederen zuilen blootstellen. Naast directe invoerverboden en alom steeds hooger wordende invoerrechten is thans ontstaan het systeem der contingen- teeringen. Nog niet tevreden met dit al heeft men ontdekt, dat het in beperkte mate en onder allerlei bezwarende omstandigheden beschikbaar stellen van buitenlandsche be taalmiddelen een goede maatregel is om den invoer te bemoeilijken. Eenigszins vreemd <ioet het daarbij aan. wanneer hier met een zeker leedwezen wordt geconstateerd, dat behalve Duitschland in Europa nog een achttal andere staten hiertoe hebben ge grepen. Om de schaarsehte aan geld op te heften worden hier vaak middelen aangeprezen, die neerkomen op een vermeerdering van het in omloop zijnde papier. Ook de Nationaal- SociaUsten sturen hierop aan door een, zoo als zij het noemen speciaal binnenlandse!» geld welk geld is niet speciaal binnen- lar.dsch? in circulatie te willen brengen, cat zou zijn gedekt door gebouwde eigen dommen. zoogenaamde „Bau- und Wirt- schaftsbank Kassen..scheme". Het is duidelijk, dat dit nimmer tot hrtt gewenschto doel kan voeren. Immers het zou weliswaar een goedkooper worden van het geld en derhalve een duurder worden der goederen ten gevolge hebben, doch juist ook daardoor een stijving van den invoer en een teruggaan van den uitvoer. Zoodat men spcedig voor het feit zou komen te staan, dat men buitenlandsche betaalmiddelen dient te verschaffen, terwijl men er geen heeft. Dit op zichzelf kan slechts voeren tot een stijging der buitenlandsche koersen, derhalve tot inflatie. Wel heeft men gedurende den Juli-crisis, toen alles i haastte om zich van zijn spaarpenningen tc verzekeren, in verschil lende ministerieelc redevoeringen kunnen hooren: „Menschen, weest toch niet bang! We hebben immers geen inflatie, doch de flatie!" Doch daarbij werd niet gezegd, dat van deflatie tot inflatie „it 's only a step". Het is zoo verleidelijk om eindelijk eens uit den nood te zijn. Duurzame verbetering is van een inflatie natuurlijk niet te ver wachten. Na de actie komt de reactie en wanneer men er later weer toe overgaat de geldeenheid opnieuw te stabiliseeren. en éénmaal moét dit geschieden, dan vindt men dezelfde buitenlandsche schulden van voor heen terug, men staat weer voor dezelfde moeilijkheden, die wellicht door de gevol gen van de inflatie, nog grooter zullen zijn dan vroeger. De tegenwoordige regeering houdt zich bij dc deflatie. Men moet dit toejuichen. Doch wat zal de toekomst brengen? Zoo het waar is, dat men op sommige rc- geeringsbureaux te Berlijn niet geheel doof zou zijn voor het denkbeeld van oen nieuwe beperkte inflatie, een „Inflatlönchen", zoo- als ik het wel heb hooren noemen, wanneer de Nationaal-Socialisten, die zichzelf be schouwen als de komende partij, met onbe grijpelijke koppigheid vasthouden aan hun ..Bau- und Wirt„schaftsbank", waarbij het onweerlegbare bezwaar eener mogelijke in flatie door hen met aan domheid grenzende lichtzinnigheid niet au sérieux wordt geno men. doordien ze zich eenvoudig op het standpunt stellen van: „Het geld is voor 100 pet gedekt en wel door huizen. Het kan dus niet deprecleeren en daarmee uit", welk ar gument vergezeld gaat van de noodige schimpscheuten op het ..zich vetmestende en den arbeidenden mensch uitbuitende ka pitalisme", dan mag men. helaas, niet te veel vertrouwen in de toekomst stellen. zTen slotte zij nog gewezen op dc onaange name zijde, die schaarsehte aan ruilmidde len in een bepaald land ook voor het buWj tenland kan hebben. Wanneer daar geld l®. overvloed is en dc rente laag. zoodat me® zou mogen verwachten, dat het geld goedr, koop was en de goederen prijzen hoog. moet men vaststellen, dat het tegendeel het gevat is. Dc gocderenprijzen hebben de neiging zich te richten naar die, welke het laagst zijn. Dit is duidelijk. Overal waar de goede ren uit verschillende landen met elkaar in concurrentie treden, zullen de goederen uit het duurdere land die uit het goedkoopere land in prijs moeten volgen, willen ze ver koopbaar blijven en niet worden verdron gen. Zoodat. wanneer thans de geheelc we reld lijdt onder steeds aanhoudende daling eer gocderenprijzendc oorzaak van dc daaruit voortkomende malaise stellig ten dcele, zoo niet geheel, ls toe te schrijven aan het gebrek aan ruilmiddelen, dat in enkele landen bestaat. OPMERKINGEN VAN LEZERS. HET DRAGEN VAN BONT De heer Ger. Mohr. te Santpoort, zendt ons een brief, naar aanleiding van de mc- dedeeling in het Zaterdacavondnummer. dat het tegenwoordig mogelijk is, bont te dra gen zonder gewetensbezwaren, omdat de daan-oor gekweekte dieren op zachtzinnige wijze worden behandeld en zij niet lijden door de manier van sterven. Inzender blijft tegen het dragen van bont protesteeren, omdat het uit zuiver mensche- lijk standpunt niet tc verdedigen is. Hij blijft in het eerst zachtzinnig opkweeken van dieren om ze daarna te dooden, ten einde hun vacht uit pronkzucht te kunnen dra gen. iets zeer afkeurenswaardigs zien. Het dragen van bont is absoluut geen levensnoodzaak. NIET VAN RIJDENDE TRAMS AFSPRINGEN! Een abonné maakt ons er opmerkzaam op, dat herhaalde malen forensen, die des avonds te ongeveer 7.15 met de Amsterdamsche tram op het Plein aankomen, daar dan bij den vluchtheuvel van dc tram springen. Dikwijls komt het voor. dat zij hun sprong niet goed nemen. Zoo gebeurde het Maandagavond nog. dat een heer met zijn Jas aan dc tram bteef haken en een heel eind werd meegesleurd. Hij kwam er nog goed af, maar zijn jas werd zeer beschadigd. Inzender meent dat hier óf politietoezicht of beter toezicht door het trampersoneel in het belang der veiligheid dringend noodig is.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13