De begrooting van Waterstaat. BUITENLAND. Italië en de buitenlandsche politiek. VICTORIA-WATER J. LOTTCERING STA TEN- GENERAAL. Eerste Kamer. hAARLEM'S dagblad woensdag tweede blad. 25 november 1931 Grandi over veiligheid en ontwapening. Het verschil tusschen Mussolini voor inwendig, en Mussolini voor uitwendig gebruik. Grandi slaat den spijker op den kop. In 1932 in Genève kan hij zijn woorden waar maken. De Londensche mislukking. Het protest van de leiders der groote Britsch-Indische groepen. Sombere toekomst tegemoet? het belangrijkste nieuws. De Council on Foreign Relations in New- york, een in het politieke leven van de Ver enigde Staten invloedrijk particulier li chaam heeft den Italiaanschen Minister van buitenlandsche zaken Grandi een banket aangeboden, waarbij deze een zorgvu'dig voorbereide rede over de Italiaansche bui tenlandsche politiek heeft gehouden. Grandi nam als uitgangspunt aan, dat het werk van den Europeeschen wederopbouw door ernstige fouten belemmerd wordt Politieke en economische storingen zou den door een verstandige, beter bij de om standigheden aangepaste politiek van grootere allure, vermeden kunnen worden.De vier voornaamste problemen, die de wereld heeft op te lossen, zijn de kwestie der oor logsschulden, de veiligheid, de ontwapening en de economische samenwerking. Italië houdt vast aan het beginsel, dat de herstel kwestie niet is te scheiden van de kwestie der intergeallieerde schulden. Italië zal steeds voorstander zijn van een zoo ruim mogelijke oplossing van deze moeilijkheden en is bereid daarvoor eventueel offers te brengen. Een sterke' en duurzame vrede kan slechts verkregen worden op de basis van de natio nale veiligheid, doch deze veiligheid hangt, zooals Grandi nadrukkelijk zeide. voorname lijk af van de vreedzame beslechting van in ternationale geschillen en voorts van de ont wapeningskwestie. Er bestaat geen veiligheids probleem los van ontwapening. Pas de over matige bewapeningen hebben 't veiligheids probleem geschapen en tegelijkertijd den zin voor gerechtigheid onder de volkeren afge- Itompt, Italië is bereid zijn bewapening te Grandi. verminderen en zijn oorlogsbegrooting tot op het laagste peil te verlagen, wanneer er een rechtvaardige evenredigheid in de mili taire sterkte der naties wordt gebracht. Zonder gerechtigheid bestaat er geen vrede en gerechtigheid is niet alleen de uitdruk king van een enkel systeem van verdragen, doch zij beteekent tevens dat er een geest heerscht van samenwerking. Grandi heeft hier een meermalen door Mussolini verdedigd denkbeeld uitgesproken. Mussolini moge dan al dikwijls met den sabel gerinkeld hebben, hij heeft bij tijd en wijle zeer verstandig gesproken en dan, openlijker dan menig ander, zoogenaamd ontwape- ningsgezind diplomaat, den spijker op den kop geslagen. De groote tegenstellingen tusschen „Mussolini voor inwendig en Mussolini voor uitwendig gebruik", wij bedoelen het groote onderscheid tusschen Mussolini sprekende voor Italianen en Mussolini sprekende voor het wereldpubliek, heeft ons echter geleerd bedachtzaam te zijn in lof aan zijn adres, in het bijzonder en aan de Italiaansche buiten landsche politiek in het algemeen. Desalniettemin is men verplicht Grandi, sprekende bij een dergelijke, bij uitstek of- ficieele gelegenheid, au sérieux te nemen. En wanneer wij voor een oogenblik vergeten willen, dat de zedelijke kracht waartoe Mus solini een deel van het volk heeft opgevoed, zeer gevaarlijke kanten heeft (voor de rust in Europa) dan moeten wij aan den anderen kant toch toegeven, dat Buitenlandsche Za ken bij herhaling blijk heeft gegeven van nuttige bereidwilligheid. Het is ook Musso lini geweest, die geruimen tijd geleden ver klaarde, dat op den grondslag van den vrede van Versailles, nimmer een goed geconsoli- deerden rechtstoestand mogelijk zal zijn. Binnenkort zal er een gelegenheid zijn voor Grandi, om waar te maken wat hij thans als noodzakelijk verkondigt. Wij den ken natuurlijk aan de groote Internationale Ontwapeningsconferentie. Eenige gedelegeerden ter Ronde Tafel Gandhi. Conferentie, waaronder de belangrijkste zoo als Gandhi, Sapru e.a., hebben Dinsdagavond een scherp manifest gepubliceerd. Dit mani fest keert zich ten heftigste tegen het Brit- sche voorstel, volgens hetwelk Britsch-Indië alleen provinciale autonomie kan krijgen en waardoor de kwestie van de volledige inter nationale verantwoordelijkheid, uitgesteld wordt. Terecht merken de afgevaardigden op, dat zij om dit te bereiken (ook in het rapport Simon werd een dergelijk voorstel al gedaan) niet naar Engeland zijn gekomen. Het is thans wel duidelijk, dat de Confe rentie mislukt is. De conservatieve overwin ning bij de jongste verkiezingen heeft deze mislukking verhaast. De partijleiders der groote Britsch-Indi- sche groepen van de bevolkingen zullen bin nenkort naar hun lar.d terugkeeren. zonder twijfel om het volk op te wekken, den ouden strijd te hervatten. Een somber vooruitzicht voor den Brit- schen handel. L. A. Frankrijk „Kleingoed" in de Kamer. De Fransche Kamer heeft gistere nverga- derd. De minister van Handel, Rollin hield het woord ter beantwoording van de inter pellatie van den radicaal Bergerey in zake de Fransch-Russische betrekkingen. De mi nister zeide dat Poincaré reeds in 1927 heeft vastgesteld, dat Frankrijk aan Rusland geen credieten kan verleenen. De Fransche regee ring is sindsdien van deze gedragslijn niet meer afgeweken. Vervolgens gaf de socialist Rivière een toe lichting bij zijn interpellatie over de voorbe reiding van de ontwapeningsconferentie. Hij oefende critiek uit op den minister van Oor log Maginot en diens redevoeringen. Maginot, geeft Frankrijk de reputatie, dat het op zijn militaire macht steunt. Men dient er voor te zorgen, dat de Fransche re geerders het niet onderling oneens zijn, ter wijl te Genève de ontwapeningsconferentie wordt gehouden; anders zou het beter zijn, dat Frankrijk in het geheel niet aan de con ferentie deelnam. De katholieke democraat Pezet drong er op aan. dat de regeering alles in het werk zou stellen voor het tot stand brengen van een regionale economische unie, hetgeen vooral voor Midden- en Oost-Europa urgent is. De voortzetting der debatten over de bui tenlandsche politiek werd tot Donderdag middag verdaagd. Invoerbeperking voor Engel- sche waren in Frankrijk. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat het niet is uitgesloten dat de Fransche regeering een nieuwe tariefwet en een strenge beperking van den Engelschen in voer naar Frankrijk zal voorstellen. Deze middelen zullen slechts worden toe gepast ter bescherming van den Franschen handel en industrie. Duitschland Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Steeds meer werkloozen. Het aantal werkloozen in de eerste helft van November is met circa 220.000 tot rond 4.840.000 gestegen. De ontslagen in de meeste constructiebe drijven duurden voort; daarentegen was er in de metaalbewerking meer werk, Amerika. De V. S. nemen geen represailles t. a. v. Engeland. Thans kan definitief gemeld worden, dat de regeering der Ver. Staten niet van zins is represaille-maatregelen te nemen tegen de Engelsche anti-dumpingrechten. Na een diepgaande studie van de kwestie is presi dent Hoover tot de conclusie gekomen, dat genoemde anti-dumpingrechten slechts be trekking hebben 1.6 pCt. van de waarde der Amerikaar.sche producten welke normaal in Groot-Brittannië worden ingevoerd. China Mussolini. Japansche luchtaanval op Kintsjau. MOSKOU. 24 November (V. D.i Uit Peking wordt, gemeld, dat Japansche vliegers Kintsjau aan de spoorlijn TientsinMoekden hebben gebombardeerd. De Japanners zouden ingezonden med ed feeing en a 60 Cts. per regel OBCOCAHNSTtlN NATUURLIJK BRONWATER. AI* dageljjksche Tafeldrank onmUbaar. verscheidene bommen hebben geworpen op den trein van maarschalk Tsjang Hsue Liang zonder dat de maarschalk gewond werd. De Japansche vliegers werd hevig bestookt door het Chineesche afweergeschut. Sterke stemming tegen China? MOSKOU. 24 November (V. D.) Volgens Russische berichten uitShanghai hebben Chineesche bladen verklaard, dat het zenden van een Volkenbondscommissie om den toe stand in Mandsjoerije te onderzoeken, een voorstel is, dat onder de huidige in Mands joerije heerschende omstandigheden niet kan worden aanvaard. De Chineesche regee ring is tegen het voorstel en blijft erbij, dat een dergelijke Commissie van onderzoek de souvereiniteit van het Chineesche volk zal aantasten. De pers eischt dat de Chineesche regeering het voorstel afwijst. DeJapansche opmarsch. LONDEN, 24 November (V. D.) Volgens berichten uit Moekden kwam het bij Hsin- Minting tot gevechten tusschen de Japanners, die hun opmarsch naar den Moekden Pekingspoorweg voortzetten, en Chineesche troepen. Omrtent het verloop der gevechten is nóg niets bekend. In de nabijheid van Taian vielen de Ja panners 8000 Chineesche „bandieten" aan, die het verkeer op den Zuid-Mandsjoerlj schen spoorweg verstoorden, Japansche vliegtuigen steunen den aanval. De Chinee- zen zouden zich over de Liaorivier terugge trokken hebben. Engeland Nog meer complicaties. LONDEN. 24 Nov. (V.D.) Volgens berichten uit Tokio zouden de Chineesche t Christen- generaal Feng en de vroegere gouverneur van Sjansi, Jen Si Sjan van plan zijn een militaire operatie te beginnen tegen Tsiang Hsoe Liang. Het zou in de bedoeling liggen Peking te veroveren en tot een Japansch- Chineesch vergelijk te komen in Mands joerije. geen openbare vermakelijkheden op den boete- en bededag? Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist (a.r.). heeft den minister van binnen- landsche zaken gevraagd of hij het niet wen schel ijk acht om gezien den oproep om den 29sten November een boete- en bededag te houden, mede te werken, dat dien Zondag geen openbare vermakelijkheden plaats hebben. ONTSLAG VAN 47 TEEKENAARS BIJ P. W. TE AMSTERDAM. Op vragen van het gemeenteraadslid See- gers (comm.) hebben B. en W. van Amsterdam geantwoord, dat bij Publieke Werken 47 tijde lijke teekenaars ontslag is aangezegd. Valk. 24 November. 13.12 uur te Caïro. Am sterdam naar Batavia. Uil. 24 November. 14.51 uur te Boesjir. Ba tavia naar Amsterdam. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel Ververij en Chemische Wasscher Groote Houtstraat 5a Tel.10771 STOPPAGE HOEDEN VORMEN SCHOENEN VERVEN AGENDA WOENSDAG 25 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Concert Spaarne-San- ghers, dir. Lieven Duvosel. Solisten mevr. Mak van Waay-Dooremans, sopraan. Flor Peelers, orgelvirtuoos. 8 uur. Gemeenteraad, 1.30 uur. Protestantenbond: Lezing mr. P. J. Oud voor de Ver. Volkenbond en Vrede. 8 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: J. Ilarinck: „Het verheven doel van het spi ritisme". 8.15 uur. Brinkmann, Groote Markt: Tentoonstel ling met verkoop. Ned. Kantvereen. „Het Molenwiekje". 10.30—12.30 en 14—17.30 uur. Palace: Zwel menschen. Op het tooneel de heer en mevrouw Speenhoff. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Chevalier in „Ein Walzertraum." Op het tooneel: De Amac's. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Een Haveloos Meisje en Een, twee, drie, klaveraas. Op het tooneel: Variété-attractie. 8.15 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 105 uur. Heemstede: Concert Mannenkoor Ex celsior in Dreefzicht, 8 uur. Aerdenhou t- Religieuze Kring. Lezing ir. B. Wigersma. DONDERDAG 26 NOVEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Broederkerk. Parklaan: Opwekkingssa menkomst. Spr. J. A. Monsma. 8 uur. Brinkmann. Groote Markt: Tentoonstel ling met verkoop, Ned. Kantvereen. „Het Molenwiekje". 10,30—12.30 en 14—17.30 uur. B i oscoop voo rs tellingen Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 10—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Fa. C. G. Loomever en Zoon, Barteljoris straat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek. Kleverparkweg 13. Telef. 11793. TWEEDE KAMER. Nog eens veertien sprekers. Minister Reymer eindelijk aan het woord. De dienst- en rusttijden voor chauffeurs. Dertig sprekers over „Spoorwegen". Middagvergadering. 24 November. Opnieuw Waterstaat. Let wel de afdce- ling „Waterstaat" van de begrooting. En weer veertien sprekers. Eindelijk aan het einde van den middag kwam minister Reymer aan het woord. Twee en een halve middag gingen heen aan de algemeene beschouwingen over de Water staatsafdeling. Hoe wordt 't bij zulk een loop van zaken duidelijk, dat de president op avondzittingen aandringt, en die avondzittingen heel lang doen duren! Want dat werkt verkoelend op het sprekersvuur. Die verkoeling is uitne mend. want in het algemeen wordt, hoe het sprekerslijstje ook in omvang toeneemt niets nieuws opgewekt. Veel is herhaling. En zoo werd ook vandaag niets nieuws gezegd (wij maken geen onderscheid) door de afgevaar digden van Vuurcn. van Dis, van Hellenbcrg Hubar. Ebels, Weitkamp, Drop. v. d. Bilt. de Vries—Bruins, Fl. Vos. v. d. Tempel. Braat. BakkerNort, Bongaerts en Zijlstra. Met nieuwen moed werden dc oude onderwerpen behandeld: het collectief contract in de wa terstaatsbestekken. de verkeersveiligheid, de reorganisatie van den waterstaatsdienst en de scheepvaartrechten in het Noorden des lands. Ook na 's ministers rede kunnen wij niet zeggen, dat de oogst aan toezeggingen of nieuw licht bijster groot is. We zouden minis ter Reymer zelfs een tactisch-minlstcrieelen raad willen geven n.l. deze: „Excellentie, zeg niet alles wat ge weet in Um memorie van ant woord, want dan zijt ge bij het openbaar de bat spoedig uitgeput. Laat nog wat over voor dat debat, dat stimuleert de aandacht". Thans enkele woorden over des bewind mans antwoord In de eerste plaats heeft Mr. Reymer de heeren v. d. Tempel, de Visser en Braat be twist, dat door het verminderen van het aantal uit te voeren werken de nood van 's Rijks schatkist is hier oorzaak de werk loosheid in groote mate zou zijn toegenomen. Het totaal uitgetrokken bedrag is, in verband met de noodzakelijkheid van de voortzetting van vele werken, nog alti'd zeer hoog. Over de collectieve arbeidscontracten en hunne doorvoering ook in de bestekken van den Rijkswaterstaat is niets nieuws geant woord. De bewindsman heeft als zijn ver dienste doen uitkomen, dat de hernieuwde bespreking in den Ministerraad van zijn ini tiatief het. gevolg is geweest. Intusschen her haalde hij, dat het resultaat dier besprekin gen zóó is. dat de regeering op het oogenblik niet bereid is tot doorvoering van de C A O. over te gaan. Maar dan: niet bereid als tijde lijke maatregel, in de huidige economische omstandigheden, die er toe noodzaken de loonen bij de waterstaatswerken niet buiten verband met de algemeene economische ver schijnselen te bezien. Beter tijden dienen tc worden afgewacht. Minister Reymer deelde ook over dc re organisatie van den Rijkswaterstaat niets nieuws meer mee, dan dat hij het rapport van den directeur-generaal zal bestudeeren. Het betreft hier een zeer ingewikkelde aan gelegenheid. Dit zette de minister duidelijk in het licht, dat hij. a'. zal er dan geen ambtelijke tusschenschakei zijn tusschen hen en den directeur-generaal, hij toch voor zijn Informatie te rade wil gaan waar hij denkt te kunnen slagen. Reeds had Ir. Bongaerts in gelijken geest gesproken, dc heer Bon gaerts cie anders vreesde voor een soort oncer-minister van Waterstaat. Een figuur, die het Nederiandsche staatsrecht niet kent. Bestond die. dan zou ook die onderminister bij de verdediging der ontwerpen, aanwezig moeten zijn. Minister Reymer hoopt spoedig zijn stand punt t<c kunnen formuleeren t.a.v. dc ciec- tricitei'svoorziening. Het rapport der Haven commissie voor Rotterdam liet de minister onbesproken, nu Jiij dat rapport nog niet bestudeeren kan. 's Ministers ruime aandacht had de open bare weg en zijn veiligheid. Allereerst deed de bewindsman mededeeling van een belang rijk feit: de ambtelijke commissie van voor lichting over den wegenbouw en de commis sie van overleg uit de verschillende organi saties van weggebruikers zullen vóór 1 Janu ari a-s. tot samensmelting komen. De minister deelde voorts mede. dat ge werkt wordt aan een wijziging van het K.B betreffende de dienst- cn rusttijden voor chauffeurs en besturend personeel. Vóór dat nieuwe K.B. wordt vastgesteld, hoopt de mi nister zic-h te beraden over wat de mcdica Mevr. de Vries—Bruins nog gezegd had over de noodzakelijkheid van een medische keuring met het ook op het doel zij wees een verklaring van gezondheid van den huls dokter af. Aan de commissie tot herziening van de motor- en rijwlclwet beloofde de bewindsman alle vragen over eenheid van verkeersregelen en over dc bevordering van de veiligheid o.a. door middel van een scherp-gedwongen één richtingsverkeer op dan ook smalle wogen. De bewindsman wees vele wegwenschen naar provinciale en gemeentelijke zorgen betoogde, dat hij alles doet om de kanalen In het noorden des lands aan hun doel te beantwoorden. Wanneer de heeren Duymaer van Twist en Weitkamp over scheepvaartrechten klaagden dan herhaalde minister Reymer zijn antwoord uit dc Memorie van Antwoord. De minister heeft na zijn Antwoordmemorie over het algemeen weinig nieuws te zeggen. Ook in dit geval. Bij het verleenen van concessies voor heffingen van rechten, de tarieven steeds getoetst worden aan het beginsel, dat de heffingen moeten dienen voor het gereed maken van de kosten, terwijl er dan tevens aandacht aan geschonken wordt, of de wer ken nog voor andere doeleinden gebruikt worden dan voor de scheeovaart. De heer Duijmaer van TwLst pleitte 'savonds ook weer voor een raadplegen bij vaartaangelegenheden met de schippersbon- den. Zooveel mogelijk zal de minister daar aan voldoen. De avondvergadering van 8 uur tot half elf liep over allerlei détails van Waterstaat. Voor onze lezers is alleen van belang, dat de minister zoo spoedig doenlijk voor goede ver bindingen te Veisen zal zorgen. Daarna ..Luchtvaart". De heeren v. Braam beek. de Visser cn Floris Vos hadden er be zwaar tegen, dat de veertiendaagsche dienst op Nederl. Indie in 'n wekelijkschen dienst ls omgezet. Zij wilden, dat eerst gepoogd was. den 14-daagschc dienst sluitend te maken. De mi nister zette uiteen, dat om de dienst op Indië populair te maken voor het zakenleven het eenige middel om den noodzakelijken dienst te doen slagen! een wekclljksche dienst strikt nood'g was. En toen kwam de afdeeling ..Spoorwegen". Niet minder dan dertig sprekers. Aanvang 11 uur in den avond. Het eind is dus nog niet te zien. Onze lezers zullen "t begrijpen, dat we alle vragen van alle vragers met des minis ters antwoord zullen samenvatten. Laten we alleen vermelden, dat de sprekers, die te half een aan het woord waren geweest allen zeer ontstemd waren over het feit, dat de com missie-de Vries, die moest nagaan of de tarie ven voor land- en tuinbouw kunnen verlaagd worden, nog steeds niet met een rapport was gekomen. Algemeen wees men op den heer Valstar, die in arrenmoede, wegens het gebrek aan voortgang, de commissie de commissie had gelaten. De werkzaamheden begonnen De Drankwet aan de orde. De behandeling niet gereed gekomen. De Senaat vergaderde vandaag over dc Drankwet. Ter opening hamerde de president een twin tigtal kleine wetsontwerpen door. die enkele weken geleden van de plank der Tweede Ka mer naar die der Eerste Kamer waren over- geschoven. Alles zonder buitengewoon be lang. Geen woord viel. Dc drankwet, de nieuwe drankwet-Ver schuur vroeg meer tijd. De Kamer is met dc behandeling zelfs nog niet gereed gekomen, al zal zij er niet al te veel over kunnen zeg gen. Immers, de oorzaak, dat de behandeling in de Tweede Kamer zoo lang duurde, was de stroom van amen-dementen op een tech nisch uitermate moeilijk ontwerp. Het resul taat van die langdurige behandeling is ten slotte geweest, dat niet alleen de Tweede Ka mer, maar nu vooral ook de Eerste Kamer hevig hebben geopponeerd tegen den vorm. De vier sprekers van heden, de heeren Rink, Hermans, Heerkens Thijssen en van Sasse van IJssclt, hebben allen groote bezwaren ge opperd om de onleesbaarheid. Voor den ouden Senator Van Sasse, die weet wat het is om een wet toe te passen is de onleesbaarheid re den voor zijn tegenstem. Wanneer men het ontwerp verwerpt aldus de heer Van Sassc van IJssclt dan heeft men kans op een be tere wet. nu dc minister een novelle voor den vorm hoeft afgewezen. Voor de andere drie heeren, was do vorm geen grond om de nieuwe wet af te wijzen. De heer Heerkens Thijssen zal het ontwerp aanvaarden, dc heer Hermans ook. Hoe bei den dan ook eikaars tegengestelden zijn. De heer Heerkens Thijssen toch wist het. te waardeeren, dat dc nieuwe Drankwet zich grondt op de realiteit, dat het niet verkeerd is drank te gebruiken. Wie het drankgebrmk wil weren gaat tegen de realiteit in, meende hij. En do heer Heerkens Thijssen was 't wol dat de Plaatselijke Keuze niet opgenomen werd in het ontwerp, nu het we! gebleken was, dat de Eerste Kamer daar niet aan wou. In tegenstelling tot hem hoorden we den heer Hermans betoogen, dat het heel erg was. dat de Plaatselijke Keuze niet werd ge ïncorporeerd in het ontwerp. Wie PI. K. ver geleek met de drooglegging in Amerika, ging naar het inzicht van den heer Hermans ge heel verkeerd. De heer Hermans was het niet eens met het Tweede Kamerlid van Vuuren, die gezegd had. dat men in de koffiehuizen thans veel meer thee. dan sterken drank dronk. Nee de heer Mermans zag nog al eens voor dc vensters een slappe catz. Intusschen, alles saamgenomen vond hij do nieuwe wet beter dan de oude en zal dus voorstemmen. De heer Rink zal tegenstemmen. Niet om de onleesbaarheid, maar omdat de wet over dreven en onnoodige maatregelen neemt, ter wijl ons volk matiger wordt. Ook, omdat de rechtsonzekerheid toeneemt, door de talrijke overtredingen, die gestraft kunnen worden met boete of hechtenis. Niet minder dan 60 overtredingen berekende Mr. Rink, waren mogelijk. HU kon dan ook niet begrUpen dat de minister van Justitie niet het ontwerp had mede - ondc r teekend Vooral echter had dc minister bezwaar te gen het ontwerp wUl het niet, als dc wet- Modderman en de wet-Kuyper. die „de open bare dronkenschap beteugelen" wilden en daarom ..de handel in sterken drank" wilden regelen. Het ontwerp vraagt ..regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dran ken". Niet het misbruik, aldus Mr. Rink, maar het gebruik wordt getroffen. Ook had Mr. Rink bezwaar tegen het toela ten van verpachtingen van vergunningen in het ontwerp. Morgen voortzetting. INTIMUS. bouw van een derden kruiser reeds gegund? VRAGEN VAN HET KAMERLID CRAMER. Het lid der Tweede Kamer ir. Ch. G. Cra mer (v. d.) heeft aan den Minister van De fensie de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen of de inschrlj- ving voor den bouw van den derden kruLser heeft plaats gehad? Zoo dit niet het geval Ls, is de minister dan bereid daarmede cn in ieder geval met dc gunning te wachten tot na de behandeling van dc defensicbcgrooting in de Tweede Ka mer? steun aan de tuinders in kennemerland. De burgemeester van Castrlcum, de heer Lommen, heeft, naar wij in -de Tel. lezen in den Raad meegedeeld, dat de minister alsnog een onderzoek heeft doen instellen naar den steun, die de tuinders in Kennemerland be hoeven. Verwacht mag worden, dat Kenne merland zal worden opgenomen in de steun regeling, die de minister zich voorstelt. B. en W. van Castrlcum hebben voor die gemeente, waar de nood onder de tuinders groot is. een steunregeling ontworpen, welke telegrafisch ter kennis van Gedeputeerde Sta ten is gebracht, die er heden over vergaderen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5