F. MEEKER DE AMBACHTEN IN DEN LOOP DER EEUWEN. Hieuw Londen HAARLEM'S DACBLAD Een reeks interessante vergelijkingen tusschen verleden en heden Het werk van den smid. In ons vorig artikel hebben wij een en ander vertelt van het smidsvak in den loop der eeuwen. Ter vergelijking geven wij thans eenige staaltjes van kunstsmeedwerk. Het eerste is het hek dat aan de Dreef-ingang van het Gouvernementsgebouw in den Hout staat. Dit Is afkomstig van een buitenplaats en werd indertijd door de Vereeniging voor verfraaiing van Haarlem geschonken ter af sluiting van den fraaien tuin achter het paviljoen. Nu dit tot Gouvernementsgebouw bestemd is en daardoor verbouwd, komt het hek niet meer zoo goed tot zijn recht. Toch blijft het als een staaltje van mooie oude smeedkunst op bewondering aanspraak maken. Twee hekken van kunstsmeedwerk. Het tweede hek ls een gedeelte van de afsluitting van de nieuwe Kennemerbrug, ge maakt naar een ontwerp van Openbare Werken. Aanvankelijk was het de bedoeling om slechts een eenvoudige brugleuning van zoogenaamde gaspijpen te maken, maar ge lukkig is daarvan afgezien. Deze mooie breede brug eischte wel een leuning die een beschaafden en minder nuchteren indruk maakt. Hiermede nemen wij afscheid van den emid om onze aandacht te wijden aan den bakker. De bakker In den loop der eeuwen. In het werk van den bakker heeft de ma chine ook veel verandering gebracht. Vroeger geschiedde alles met de hand soms ook met de voet. Het kneeden van het deeg was vooral een zwaar werk. Het deeg dat heel zwaar kneedde, werd zelfs met de voeten be werkt. We nemen aan, dat zij te voren hun voeten reeds reinigden, maar toch zou een bakker die nu nog op die ouderwetsdhe manier werkte in dezen tijd niet veel klanten meer hebben. Nu geschiedt het kneeden uitsluitend machi naal. Het meel, melk en water wordt in den trog gegooid, de electrische motor wordt aangezet en in weinige minuten is het deeg gereed. De ovens hebben ook een groote verande ring ondergaan. De oude ovens die rrueit tak- kebossen gestookt werden (op het oude plaatje is dit nog te zLen) zijn vervangen door auto matische heete luchtovens, die tot in de on- derdeelen volmaakt zijn. In het leven dor (bakkers is in den loop der eeuwen ook heel wat veranderd. Vroeger was het leven van een bakker ver deeld in: werken en slapen. Voor ontwikke ling en ontspanning was absoluut goen tijd beschikbaar. Wij hoorden nog van een bak kerspatroon hier ter stede, dat hij vroeger als knecht gewerkt had van 's avonds 7 uur tot 's middags 1 uur. Er bleven dus 6 uur over voor slapen en andere noodzakelijke din gen. In het laatst van de week was het nog erger. Er werd Vrijdagavond 7 uur begonnen en als de knechts dan Zaterdagmiddag 1 uur thuis kwamen van 't broodbezorgen, werd opnieuw begonnen met bakken, welk brood pas 's avonds om 9 a 91/2 uur bezorgd was. Dat was dus een onafgebroken werktijd van meer dan 26 uur. Veel loon betaalde in den ouden tijd de bakker spa troon ook niet. Onze zegsman heeft het meegemaakt, dat een bakker drie knechts had, een jongen verdiende niets, een knecht betaalde f 50 leergeld per Jaar en een knecht verdiende f 50. Feitelijk had de bakker dus 3 knechts, die hij alleen met de kost beloon de. Nu heeft de bakkersgezel het genot van nachtrust, terwijl het collectieve arbeids contract hem goede arbeidsvoorwaarden ver zekert. De bakker uit den güdcntijd. Op een tinnen drinkbeker van het bakkers gilde te Amsterdam (dateerend van 1650) staat gegraveerd: „O mensch der wormen aes, O hoopken slyck en stof, O douw. o ydel suxes Waerop stelt ghy u lof? Wie is 't u gevend Wat morghen worden sal Of dood of levend paerom doet goed vooral", Maar deze raad hebben de bakkers niet altijd gevolgd. Er waren er nog al wat, die het niet al te nauw namen met het gewicht natuurlijk op eigen voordeel bedacht. Zij bakten brooden en bollen die niet het voor geschreven gewicht hadden. Aanvankelijk hadden de overlieden van het gild de taak om tegen die misbruikers te waarschuwen en op te treden, maar die interne maat regelen hebben blijkbaar niet voldoende geholpen. Het gevolg was. dat de gemeente besturen keuren uitvaardigden waarbij de bakker voorgeschreven werd zich aan vaste voorschriften te houden. Van overheidswege werden ook broodwegers en zetters aangesteld die de bakkers nauwkeurig moesten contro leeren. De bakkers die op overtredingen be trapt werden, waren verplicht de vastgestelde boete onmiddellijk te voldoen. Men kende geen pardon, evenmin als tegen den boos doener die zijn mede-poorter met een mes bedreigde! Bakkers die onheusch tegen de controleurs optraden werden met een open bare afstraffing tot rede gebracht. De broodwegers kregen zeer veel recht. Geen „koorndrager" mocht meel naar een bakker dragen voor de broodwegers het monster hadden goedgekeurd. Bovendien werd naar verhouding van den graanprijs, door de broodwegers vastgesteld welke prij zen de bakker voor zijn brood mocht vragen. Een bakker die drie maal bekeurd was omdat hij te lichte brooden verkocht had, kon door de broodwegers verplicht worden om zijn zaak drie weken gesloten te houden. Alle boeten en de brooden die in beslag genomen werden, kwamen aan de armen der aalmoezeniers ten goede. Vooral als een bakker zijn brood met zeme len verwerkte werd hij zwaar gestraft. Een boete van 100 gulden was in dien tijd een kapitaal! Elke bakker moest in de brooden die hij bakte een merk drukken, zoodat het ge makkelijk te constateeren was wie met de weegschaal geknoeid had. In den ouden tijd hadden de burgers de gewoonte (op het platteland geschiedt dit nu nog wel) om hun eigen deeg te maken en dit aan den bakker te geven om in zijn over te bakken. Die burgers moesten ook een merk op het brood zetten, waardoor den bakker de gelegenheid ontnomen werd, om zich in het af te leveren brood te vergissen. Alleen een dag in de week, den zoogenaam- den vrijen marktdag waren de bepalingen omtrent het brood buiten werking gesteld. Dan mocht elke bakker voor zijn brood vragen wat hij wou. Concurrentie zorgde er evenwel voor, dat de prijzen toch aan den lagen kant waren, alleen als er een druk bezoek was en de marktbezoekers veel trek hadden, kregen de bakkers kans op een extratje! Het is te begrijpen, dat de bakkers in het algemeen niet erg .ingenomen waren met al die dringende voorschriften. Soms had een bakker er een boete voor over, om zijn hart eens te luchten door den controleur „de waarheid" (soms was het niet de waarheid!) te zeggen. c. J. Y. Een kijkje in een moderne bakkerij. OPMERKINCEN VAN LEZERS. STEUN AAN HET NATIONAAL CRISIS-COMITé. Een lezer vraagt ons, of het niet mogelijk zou zijn, dat de directeuren der bioscoop theaters vijf cent op ieder entreebiljet leg gen en dit geld afdragen aan het Nationaal Crisis-Comité. Deze kleine verhooging zal volgens hem voor de menschen geen reden zijn om zich van het bioscoopbezoek te ont houden. Op deze wijze zou men het streven van het Nationaal Crisis-Comité in niet geringe mate steunen. Wij hebben ons naar aanleiding van deze vraag tot de Haarlemsche Bioscoopdirecteu ren gewend, die voor het denkbeeld niet veel gevoelden. De een vond 20 pet. belasting voor do bioscopen al hoog genoeg en zou meer ge voelen voor het plaatsen van een bus In het theater, en de ander begreep niet. waarom in dezen alleen de bioscopen in aanmerking zouden moeten komen. Als deze maatregel algemeen zou worden, zoo ze 1de ons deze directeur, „ook voor andere vermakelijkhe den, cafés enz., dan doe ik dadelijk mee!" WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie tc Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: Teneinde financleele teleurstelling te voor komen geeft de Burgemeester van Soest een ieder in overweging, bij hem inlichtingen in te winnen, alvorens handelsrelaties aan te gaan met de z.g. handelsonderneming „A.D.E. V." (A. de Vries), kantoorhoudende te Soes- terberg en te Amsterdam. OPROEPING VAN GETUIGEN. De Commissaris van politie verzoekt de chauffeurs der belde vrachtauto's, die op 30 September 1.1. 's namiddags 3 uur met hun voertuigen stonden op den Klndehulsslngel nabij het gebouw „Olympia", zich aan het bureau van politie te vervoegen, afdeeling Verkeer. Zij zouden getuigen zijn geweest van eon daar plaats rehad hebben aanrijding tusschen een auto en een handwagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel GROOTE HOUTSTRAAT 14 PULL-OVERS, SLIP-OVERS SHAWLS, OVERHEMDEN HANDSCHOENEN,DASSEN COIN DE FEU'S, CHAMBER CLOAKS Practische Geschenken Veteranen uit de Haarlemsche Arbeidersbeweging. Bij den heer P. J. Klein. Tot de veteranen der Haarlemsche arbei dersbeweging behoort zeer zeker ook de heer P. J. Klein, die de vrijzinnige richting ver tegenwoordigt en vele jaren heeft deelgeno men aan de actie van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond, hier 'ter stede. Over dit Verbond vertelde de heer Klein ons het volgende: „Het Alg. Ned. Werkliedenverbond werd op gericht in 1869, met het doel langs wettelljken weg te verkrijgen: uitbreiding van het kies- en stemrecht, wettelijke regeling van mini mum-loon en maximum-werktijd, beteuge ling van den Kinder- en vrouwenarbeid en nog andere sociale maatregelen. Het Verbond trachtte deze zaken te bereiken door het zenden van adressen aan. de regeering, het stichten van plaatselijke vakorganisaties en daarmede gelijkstaande vereenigingen. Reeds spoedig oefende het Vertoond grooten invloed uit; het richtte ook zieken- en begrafenis fondsen op en coöperaties of steunde deze in stellingen. De afdeeling Haarlem was een der eerste afdeelingen. Zij richtte hier geen vakorgani saties op; wel had zij een ziekenkas, waarvan het aantal leden tusschen de jaren 1890 en 1900 tot bijna 400 klom. De afdeeling heeft, direct en indirect, veel bijgedragen tot de tot standhouding van bouwcoöperaties; ook de Spaarkas „Des Werkmans Vriend", de coöpe ratieve broodbakkerijen en verbruiksvereeni- gingen „Vooruitgang" en „De Eendracht" zijn door haar opgericht of financieel en moreel gesteund bij de oprichting. „Vooruitgang" werd later omgezet in een steunvereeniglng voor de S.D.A.P., welk stand punt een jaar later weer verlaten moest wor den. Grooten invloed heeft de afd. Haar lem ook gehad in de Vol kskiesveree n igin die in 1899 de heeren Groot, Hofland, Schram en Modoo in den Raad bracht. In den loop der jaren is het Alg. Ned. Werk liedenverbond van karakter veranderd. In- ■tusschen waren de R.K. Volksbond, „Patri monium" en het Nat. Werkmansverbond op gericht; ook was in den lande de groep der Radicalen ontstaan (de voorloopers der soc.- democraten. Zoo kwam het, dat slechts ge matigd linksche elementen in het Alg. Ned. Werkliedenverbond bléven waarin men ook niet meer eensgezind was: de Rotterdamsche groep onder leiding van het Kamerlid D. De Klerk, wilde samenwerken met de Liberale partij, de andere afdeelingen ook Haar lem gevoelden meer voor de Vrijzimnig- Democxaiten. De afdeeling was dan ook ver tegenwoordigd bij de oprichting dier partij. In de afdeeling Haarlem was het ook niet rustig. Velen leden waren patroon of (meester knecht geworden. Dit gaf wrijving en zelfs hevige oppositie, daar het oude bestuur juist uit die personen bestond. Ikzelf ben in 1895 lid van het Alg. Ned. Werkliedenverbond geworden. Van mijn 17e jaar af had ik alle mogelijke vergaderingen met sprekers van uiteenloopende richtingen, bijgewoond en ik was tot de conclusie geko men. dat niet het stelsel, maar de mensch hoofdzaak is. Het mooiste stelsel is niets waard als de menschen die het moeten uit voeren, er niet naar leven. Tenslotte kwam mij de geleidelijke weg, dien het Werklieden verbond gekozen had, de beste voor. Bij mijn toetreding was ik al lid van den Alg. Ned. Typografenbond en secretaris en mede-op richter van de Bouwvereeniging „Des Werk mans Doel". Ik kwam spoedig in het bestuur van de afdeeling, als secretaris. Van stonde af aan trachtte ik de bovengeschetste on- eenlgheid in de afdeeling te doen ophouden; ik stuurde op eensgezindheid aan, die door het uittreden van eenige bazen en voorman nen bereikt werd. Ik interesseerde mij ook voor Staatspensiomneering, de Bond die deze pensionneering wilde bereiken kwam met behulp van den heeT D. de Clercq tot stand. Met de heeren Schram en Tjeenk Willink werd een afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond op gericht; beide afdeelingen bestaan nog en verkeeren in bloeienden toestand, In 1901 diende ik bij de afdeeling Haar lem van het Werkliedenverbond een schema in, tot vervorming van het Verbond tot een vakcentrale. De afdeeling keurde het schema eenstemmig goed, doch de Bondsver gadering niet. Men voorspelde dat het in middels onder neutrale vlag doch onder sociaal-democratische leiding opgerichte Ned. Vakverbond (N.V.V.) wel langzamerhand zijn „roode kleur" zou verliezen, zoodat een vakcentrale voor ons niet noodig was. Hst is anders geloopen! Toen mij de eene weg tot vervorming van het Verbond was afgesneden, trachtte ik een anderen weg Ln te slaan, om een band te vormen tusschen de zoogenaamde „burger lijke democraten" en vond inderdaad voeling met gelijkgezinden in andere afdeelingen. De thans nog bestaande neutrale vakbeweging is van deze besprekingen het gevolg geweest. Menig warm uurtje heb ik gehad als ik in vergaderingen de St-aatspensionneering ver dedigde. Ook heb ik in het Sociaal Week blad een heftige polemiek gevoerd met den redacteur van dat orgaan, Mr. Tasman, een verwoed bestrijder van Staatspensionneering. Ik herinner mij nog een typisch geval dat ik meemaakte op het congres van den Bond voor Staa ts pensionneering te Leeuwarden, Aan de orde was de vraag: op hoeveel moet de minimum-eisch gesteld worden? In die dagen waren er in den genoemden bond veel dominees. Een dier predikanten betoogde op dat congres: „Wanneer wij geen 3 gulden kunnen krijgen, dan maar 2. Desnoods wilde j hij f 1.50e f 1.25 of f 1 aanvaarden, als het beginsel mar gered werd. Ik kon mij toen I niet meer inhouden en interrumpeerde: .Dat1 is huisbazenpensionneering!" Deze inter- I rap He grf algemoene ontsteltenis, vooral on- I der d* predikanten! De spreker was aoó out- I daan, dat 1x13 den katheder verliet en de voorzitter vroeg op strengen toon, van een dergelijk optreden verschoond te blijven! Toen ik later het woord kreeg, heb ik den heeren duidelijk gemaakt dat wanneer het Staatspensioen f 1 zou zijn, de huiseigenaar zijn huur wel zou krijgen, maar de arme oude gepensionneerde geen brood. Als de heeren geen interrupties wilden, moesten zij zulke onbekookte voorstellen ook niet doen. Daar tegen kwam mijn arbeidersgevoel in op stand. In en voor het Werkliedenverbond en voor de Vrijz. Dem. Partij heb ik talrijke functies vervuld: als afgevaardigde, als lid van enquête-commissies, als organisator van pro paganda-avonden. Ook schreef ik elke 14 da gen een artikel over sociale wetgeving in ,De Werkmansbode". Voorts verschenen artikeltjes van mij in het orgaan van den Ned. Grafi- schen Bond. Van de afdeeling Haarlem van dien Bond was ik een der oprichters en se cretaris. In 1903, toen verscheiden leden van het Werkliedenverbond bij de spoorwegstaking waren betrokken, heb ik, hoewel niet officiee: aangesteld, den geheelen strijd medegemaakt in een sub-comité". SCHOOL VOOR BEWEGINGS KUNST, Vit een les van Lili Green. As. Dinsdagavond wordt in den Stads schouwburg een dansavond gegeven door leerlingen van bovengenoemde school onder leiding van Lili Green. UITGAAN. „Pappie op Nachtmanocuve". Zondag 29 November en volgende avonden zal door het „Ensemble Jacques Sluyters in den Janswegschouwburg een serie laohavon- den gegeven worden. Opgevoerd wordt „Pappie op machtma noeuvre", klucht in 3 bedrijven met zang en muziek aan Fans Bogaerts. Deze klucht werd door bovengenoemd gezelschap met groot succes gedurende 3 maanden in den Fras- catd-schouwburg te Amsterdam en een maand in het „Gebouw voor Kunst en Weten schappen" te 's Gravcnhage opgevoerd. Hierin treden op de dames: Dora Boon, Marie Braa- kensiek, Stien Versluys, Tilly van Vliet, Willy Rijnvis en de heeren Frans Meermans, Ad Verzijl. Jacques Sluyters Sr. Willy van Driest, Theo van Vliet. Bertus van de Linden. Piet van der Eyk, terwijl de titelrol van „Pappie" in handen is van Jacques Sluiters Jr. De muziek is onder leiding van Jos. van Leeuwen. „De Goede Fee". Maandag 30 November a.s. geeft het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert in den Stads schouwburg de eerste vertooning hier ter stede van Molnar's nieuwste blijspel. „De Goede Fee" met Annie en Cor v. d. Lugt Melsertvan Ees, Adolphe Engers als gast. Anton Roemer, Louise Kooiman, Ludzer Eringa e.a. in de hoofdrollen. Het stuk heeft bij de première Zaterdag j.l. te 'sGravenhage het publiek tot een waar enthousiasme gebracht. De pers is vol lof over stuk en vertooning. Zoo schrijft o.a. het Vaderland over de vertolking van Annie van Ees in de titelrol: Het is van deze zoo veel zijdige kunstenares weer een echt mooie creatie. Het opgetogen publiek bracht haai en den overigen spelers een ware ovatie. De Nieuwe Courant zegt o.a. Een opgeto gen publiek heeft door luid gelach en gescha ter getoond hoezeer het zich vermaaakte en door stormachtig applaus van zijn groote in genomenheid met stuk en spel doen blijken. Terwijl de Avondpost concludeert: Het was subliem in één woord.... het publiek genoot volop van deze voortreffelijke voorstelling, een Molnar volkomen waardig. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. v. Walsem, Wijde Geldeloozepad No. 1, arm band. Sikman, Marnixplein 6, bal. Verdel, Burgemeester Sandbergstraat 6, doosje m.i. Hoogaarts, Rozenstraat 51 1., hond. Broek man, Kleverlaan 137, handschoen. Schoppen horst. Vosmaerstraat 107, hond. Kennel Fau na, Parklaan 119, hond. Kater, Rozenhage- straat 36, horloge. Kramers, Minahassastraat 5, handschoen. Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 katten. Zandbergen, Nieuwe Spaarnwouder- straat 3a, muts. Spoor, Brouwersstraat 86, muts. J. v. d. Aar. Waarder polder 18a, pet. Stoeken, Barteljorisstraat 34. portemonnaie. Ouderkerk, Eikenstraat 58. portemonnaie m.i. L. de Spruit, Landzichtlaan 80, Heemstede, ring. Brouwer, Thomsonlaan 79. rijwielbelas- tingplaatje. Hoonkoop, Gen. Jouberstraat 32, idem. Bergman, Pijlslaan 32, stalen v. tafel- kleeden. Bouwens, Amsterdamstraat 3A, sleu tels. Groot, Spaarne 61, tasch m.i., A. de Wolf, Z.B. Spaarne 31, taschje m.i. Postkan toor, Ged. Oude Gracht, portemonnaie, idem mi. FINANCIEELE BERICHTEN FUSIE TUSSCHEN DE CHASE NATIONAL BANK EN DE AMERICAN EXPRESS BANK. Uit New York wordt gemeld: Dezer dagen werd een plan gepubliceerd, betrekking hebbende op de fusioneering van de American Express Bank Trust Company met de Chase National Bank en haar doch terondernemingen Voorgesteld wordt het bankbedrijf van de American Express Bank samen te smelten met dat van de Chase National Bank en de amalgamatie te doen ingaan op ongeveer 19 December. De voorgestelde verandering brengt in geen enkel opzicht verandering in de werkzaam heden of de yan de American Express Company, die haar werkzaamhefo evenals tevoren zal voortzetten op het bied van reis-chèques, overmakingen na© het buitenland van gelden, het reis- scheepvaartgebied. De nieuwe stap door de Chase Na-^; Bank gedaan is geheel in overeenstemm** met de gedragslijn, die tot nu toe door ha© werd gevolgd en die ten doel had bankbed gen samen te brengen in een groote bedrijf, organisatie, waarvan de belangen van des. zelfden aard zijn. De verwerving van het bankbedrijf vaa^ American Express Bank Trust Co., zal nies gepaard gaan met eenige uitbreiding van het aandeelenkapitaal van de Chase National daar de samensmelting zal worden bewerk steiligd door betaling in contanten. Aandeel houders van de American Express Bank Trust Co. ontvangen S 160 per aandeel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel KUNSTHANDEL WAGENWEG 102 TELEFOON 14011 UITOEBREIDE COLLECTIE ETSEN EN PLAATWERKEN SPECIALITEIT IN ALLE SOORTEN PORTRETLIJSTEN KUNSTVOORWERPEN PERZISCHE TAPIJTEN (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) KUNST AAN HET VOLK. DANSAVOND LILI GREEN. Nadat voor de ledien der Haarlemsche Volks- Universiteit de theoretische zijde: het wezen van onze gebaren en bewegingen, aan de hand van Lili Green's „Einführung in das Wesen unserer Gesten und Bewagungen" door Jonkvr v. Lenmep in twee lezingen werd be sproken, zal op 1 December a.s. Lili Green optreden in den Stadsschouwburg voor de vereeniging „Kunst aan het Volk". De bekende criticus Vuillermoz van de „Echo de Paris" schroomde niet Lili Green's uitbeelding van de „Cat-hédrale engloutie" als een meester werk te bestempelen. De danseres vindt ech ter ook groote waardeering in ons land. In haar dansen ligt een gratie, die een fijn muzikalen geest verraadt. Zij is één der eer sten een baanbreekster, die hier te lande voor den modernen tooneeldans een plaats wist te veroveren. ÏIAARLEMSCH VOCAAL DAMES ENSEMBLE. Hier te rstede Is opgericht bovengenoemd dameskoor. Het ligt in de bedoeling een klein koor te vormen met uitsluitend goede stem men. Het bestuur is als volgt saamgesteld: mevr. Dijkman van DitmaTS, voorzitster; mej. A. van Huët, secr., mevr. G. Mens-Rodes, penningmeesteresse. Tot dirigent is benoemd de heer A. Bak. GIFTEN A\N HET NED. OLYMPISCH COMITé Het Nederlandsch Olympisch Comité deelt mede aan het Haagsch Corr. Bureau, thans wederom een gift van 500 te hebben ont vangen van den Nederl. Lawntennis Bond en een van 100 van de Vereen van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland. VOORBEREIDENDE ZITTING VAN HET „VREDES PARLEMENT". Men schrijft ons: Alle vredesvrlenden, personen zoowel als vertegenwoordigers van vakvereenigingen, bonden en corporaties worden opgeroepen tot bijwoning van het Vredesparlement in Nederland, voorbereidende zitting van Zon dag 13 December 1931 van des voormiddags ten tien ure tot des namiddags twee uur, in het gebouw P. C. Meulemanstichting, Tol straat 160, Amsterdam. Na ontvangst en afroep namen en kwali teiten deelnemers zal de aanwijzing ge"schie- den van voorzitter, onder-voorzitter en grif fiers, cn de vaststelling van een reglement van orde voor de zittingen. Ter tafel komen: doel en beteekenis van het Vredesparlement in Nederland en het People's Parliament in Genève. Verslag van de gedelegeerden naar de Pa- rljsche conferentie op 26 en 27 November. De samenstelling van de Nederlandsche regee- ringsdelegatie naar de Ontwapeningsconfe rentie in Genève in Februari 1932. Instelling van een deskundige commissie tot bestudee ring van het aan Genève voorgelegde ont wapeningsverdrag. Rondvraag en vaststel ling datum volgende zitting van het Neder landsche Vredesparlement. Nadere gegevens, agenda etc. op aanvrage aan Dr. D. van Hinloopen Labberton, Drafna, Naarden. SCHOLIEREN EN HET NATIONAAL CRISIS- COMITé. Uit Bergen op Zoom wordt aan het Vad. gemeld, dat de leerlingen der R.H B S. aldaar ieder per week 2 cent zullen afdragen ten behoeve van het Nat. Crisis Comité. NED. ÏSRAëL. GEMEENTE. Op Zondag 29 Nev. e.k., 's middags te 31/3 uur zal er een bijzondere dienst verricht wor den ter Synagoge L. Begijnestraat 11 in ver band met den dag van gebed en verootmoedi ging. welke door de verschillende Kerkge nootschappen is uitgeschreven met het oog op den druk der tijden. De orde van dezen dienst is samengesteld als volgt: le. Middaggebed. 2e. Voordracht van Psalm 12. 88 en 90. 3e. Gelegenheidsrede, uit tc spreken door den Rabbijn. 4e. Voordracht van Psalm L2L, 5e, Avondgebed.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10