OMH OPEN Nationaal Crisis-Comité. Hef woord is aan. Hoogvliegers. HET ONTWAPENINGSCONGRES TE PARIJS. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14856 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 28 November 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, per maand 1.20, per 3 maanden ƒ337J4, franco per post 3.87J4, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post /0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onxc Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0.30, elke regel meer /0.10, uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duira f 250.-, Wijsvinger f I 50— Elke andere vinger 11 50— Arm- of Beenbreuk f 100— Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger (30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIC BLADZIJDEN Wij mogen, de kwade tijden in aanmerking genomen, niet klagen over gebrek aan be langstelling in onze inschrijving voor het Nationaal Crisis Comité. Er is belangstelling genoeg en goede wil ook, maar tevens eenige aarzeling. Eenige begrijpelijke aarzeling. Kan men het missen? Wij respecteeren deze gevoelens, maar wij zeggen nogmaals: wanneer het zwaar valt geve men weinig, maar men geve althans iets, tenzij het geheel onmogelijk is. Moeilijk gegeven, is dubbel gegeven. Spoedig gegeven evenzeer. Bijdragen van een gulden, een halven gul den, een kwartje zijn even welkom als de grootere bedragen. Hier volgt onze verantwoording van heden: G. P. J. P. E. P. J. H. A. E. A. Th. C. C. Th.—T. Mej. J. T. H. Th. A. H. S. Mevr. F. W. K. d. G. v. L. A. J. W. K. te Bid. P. W. 5— 1.— 1-— 10— 2.50 2.50 5— 1.— 2.50 1.— 1.50 1— 2— 1— DE BEGROOTING VAN KOLONIëN AANGENOMEN. In de middagvergadering is met 49 tegen 23 stemmen aangenomen de begrooting van koloniën Tegen stemden de sociaal-demo craten, de communisten en de heer Floris Vos. DE FINANCIëN VAN HAARLEM. EEN MEDEDEEL1NG VAN B. EN W. In het prospectus voor de leening van 2 millioen, rentende 5%, die uitgegeven wordt tegen een koers van 98 1 4, geeft het ge meentebestuur van Haarlem ons de volgende toelichting. De leening is met uitzondering van een be drag van 145.000 voor schoolbouw, dus bijna uitsluitend, bestemd tot dekking van kapi taalsuitgaven ten behoeve van de bedrijven, n.l. electriciteit-sbedrijf, gasbedrijf en water leiding. De bedrijven gaven over 1930 een batig saldo van: electriciteitsbedrijf 916.331,17, gasbedrijf 458.548,94, waterleiding 34.118.71, slachthuis 70.000. In de begrooting voor 1932 zijn de winst- uitkeeringen van het electriciteitsbedrijf en het gasbedrijf uitgetrokken op: 948.704.47 voor het electriciteitsbedrijf en op: „509.560,32 voor het gasbedrijf. De toenemende uitbreiding der gemeente, blijkende o.a. uit de volgende cijfers: aantal inwoners op 1 Januari 1929 115.497, 1 Januari 1930 117.169, 1 Januari 1931 119.851, 1 November 1931 122.195 maakt het noodig ten behoeve van genoemde bedrijven deze uit gaven te doen. Mede door herziening der belastingheffing in 1931, waarbij het aantal op de hoofdsom der personeele belasting te heffen opcenten met ingang van 1932 van 50 op 100 werd ge bracht, is voor 1932 een sluitende begrooting verkregen, waarbij alle gewone uitgaven door gewone inkomsten worden gedekt. Het ernstig streven naar bezuiniging heeft er toe mede gewerkt. de begrooting sluitend te maken. Het totaal belastbaar inkomen in deze ge meente wijst een regelmatige toeneming aan, n.l. belastingjaar 1927/28 f 55.500.000, 1928/29 56.500.000, 1929 30 58.600.000 en 1930/31 61.000.000. Van het totaal-bedrag der schulden dezer gemeente ad 43.177.222,43 ls een bedrag van 28.873.277.75 ten behoeve van de verschil lende bedrijven aangegaan. Daniel Stern: In het wereldsch verkeer verwart mc.i de veelvuldigheid der betrekkingen met de in nigheid der verhoudingen. Maar als eenmaal de dag van tegenspoed aanbreekt, dan wordt vanzelf het onderscheid tusschen die beide duidelijk Dc kapiteins Versteegh en Van Heyst zijn door de koninklijke Nederlandsche Luchtvaartver- eeniging onderscheiden met haar gouden medaille omdat zij 20 jaar aviateurs zijn.) Twintig jaren vloog dit tweetal, Twintig met hen vloog de tijd, Tooh is 't een bijzonder tijdperk. Aan dit hoog beroep gewijd. Hoeveel is er in die jaren. Luchtvaarttechnisch niet gebeurd, Hoeveel docden heeft de vliegkunst In dat tijdsverloop betreurd. Vliegen is niet meer bijzonder, 't Is een ding va nalien dag,, Opa maakt nu zelfs een vluchtje Als hij maar van oma mag. Het geronk van de motoren Doet ons niet meer starend staan. De oorspronklijke sensatie Is er voor ons niet meer aan. Maar wanneer je in de kranten Van die onderscheiding leest, Komen even weer die jaren Van voor d' oorlog voor je geest. Toen was vliegen heel wat anders. In het luchtig samenstel Van wart. zeildoek, draden, latten, Was een vlucht geen kinderspel. Toen werd voor 't beroep van vlieger Ongewone moed vereischt. Ja toen waren het wel helden. Ook Versteegh en ook van Heyst. Dat zij twintig jaren vlogen, Ls wel een bijzonderheid En dit geeft hun recht op hulde, Voor hun kunde en beleid Maar als ik me ga herinneren Denk ik toch dit vliegerpaar Heeft het van dde twintig jaren *t Meest verdiend voor't eerste jaar P. GASUS DE VOORGESTELDE BELASTINGVERHOOGING NOORDHOLLAND. IN VOORSTEL OM DIE NIET DOOR TE VOEREN De leden der Prov. Staten Asscher, Korff, Boissevain-Pijnappel. Guépln en Stapel stel len voor. dat de Provinciale Staten niet over gaan tot belastingverhooging en mitsdien: a. het aantal opcenten, door de Provincie te heffen op de hoofdsom der Rijks-inkom stenbelasting en der Vermogensbelasting, ook voor den dienst 1932 te bepalen op elf; b. van de in het jaar 1930 extra in het We genfonds gestorte f 2.000.000 een bedrag van f 1.000.000 terug te storten in het Fonds tot Reserveering van batige saldi; c. uit laatstgenoemd Fonds, ten bate van de inkomsten van de begrooting-1932 te bren gen een bedrag van f 1.084.840, zijnde het geraamde bedrag der belastingverhooging. Een heftig bewogen slotzitting. Obstructie van nationalisten en communisten. pe ruïne na den uitslaanden brand in het pension „Clara aan den Wijkerstraatweg te V eisen. Uit Parijs wordt gemeld: De zitting van heden van het Internatio naal Congres ter voorbereiding van de ont wapeningsconferentie werd geleid door den Franschen staatsman Paul Boncour, die bij den aanvang een motie aan het congres voor legde waarin er bij den Volkenbond op aan gedrongen wordt dat een rechtvaardige en vreedzame oplossing van het conflict in Mandsjoerije tot stand komt. Daarna voerde het woord de Duitsche afge vaardigde Baron Von Rheinhaben.. Hij zeide, dat Duitschland zijn verplichtin gen inzake de ontwapening was nagekemen en niet de bedoeling heeft weer te bewape nen. Hij wenschte evenwel, dat ook de an dere mogendheden zouden ontwapenen tot op dezelfde hoogte van Duitschland. Duitsch land beroept zich hierbij op artikel 3 van het Volkenbondspact. Hij stelde zich voorts op het standpunt van de Rijksregeering, toen hij in het bijzonder het uitkomen, dat de door den Volkenbond opgestelde ontwapenings overeenkomst van 9 December van hPt vorige jaar, die de lijnen voor de a.s. ontwapenings conferentie aangeeft, niet gehandhaafd kan blijven. Men verwijt Duitschland de scheids gerechtovereenkomst niet onderteekend te hebben. Duitschland is niet tegen deze over eenkomst, doch maakt met betrekking tot de mehode, een voorbehoud. De Britsche arbeidersvertegenwoordiger Dromley zeide, dat een groot deel der mo gendheden momenteel veel intensiever be wapend zijn dan in 1914. Hij eischte afschaf fing van de militaire luchtvaart, een verbod voor het bouwen van onderzeebcoten en het weigeren van elk bewapemngscrediet door de parlementen. Voorts moet aan de particuliere industrie het vervaardigen van oorlogsmate riaal verboden wordes Professor Quidde verklaarde, dat hij niet voor de bewapening van Duitschland was met het motief, dat de andere mogendheden niet ontwapenen. In het geval dat de Ontwa peningsconferentie zou mislukken, zal de be weging in Duitschland om uit denVolkenbond te treden en om de volledige vrijheid weer te herkrijgen, dusdanige vormen aannemen, dat geen enkele regeering daartegen zal zijn op gewassen. Ten slotte voerde Paul Boncour het woord die het bekende Fransche standpunt inzake veiligheid/ arbitrage en ontwapening uiteen zette. Naar wij in de Tel lezen kwam het reeds gedurende deze zitting herhaaldelijk tot scherpe incidenten, waarbij het nu en don zeer heftig toeging. Bij wijlen waren de sprekers nauwelijks te verstaan, ten gevolge van het feit, dat een gedeelte der aanwezi gen de Marseillaise zong, terwijl de anderen hen trachtten te overstemmen. Hevig tumult tijdens de slotzitting. Zij, die gisteravond de uitzending van den VP.R.O. gevolgd hebben, kunnen er van ge tuigen, dat het op de slotzitting van het ont wapeningscongres warm is toegegaan. Het grootste deel van het gesprokene ging ver loren door heftig rumoer in de zaal. deel afkomstig van applaus der congressisten, deels van de contrademonstraties der aan wezige nationalistische en communistische elementen. Het persbureau Vaz Dias meldt ons hier over het volgende: Nadat gisteren en heden een drietal voor- conferenties waren gehouden, kwam Vrij dagavond de Internationale Ontwapenings conferentie, bijeengeroepen op initiatief van Lord Cecil, in het Trocadéro bijeen. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet, evenals alle galerijen en loges. Ongeveer 6000 personen waren in het gebouw, waar onder, naar tijdens de zitting bleek, vooral op de galerijen, vele communisten en na tionalisten. De zitting, waaraan ruian dertig gedele geerden uit Nederland, vertegenwoordigers van een groot aantal organisaties van ver schillende richtingen deelnamen, werd ge presideerd door den Franschen oud-minister Her riot, die in zijn openingswoord wees op de groote beteekenis van deze conferentie in verband met ie in Februari as. te Genève te houden Ontwapeningsconferentie. Deze conferentie te Parijs is uitsluitend bedoeld om den wil der volkeren naar vrede en ont wapening tot uiting te brengen. In deze plenaire zitting werd vervolgens het woord gevoerd door Mad. Héloïse Weiss, de heer Joos (Duitschland). Scialoja (Italië) Houghton (Amerika), Maderiaga (Spanje) en de Jourenel. De redevoeringen werden herhaalde malen onderbroken door het tumult van commu nisten en nationalisten, welke laatsten voort durend riepen: „Vlve la France". Eenige op schriften langs de wanden, waarin de ont wapening werd gepropageerd, werden afge scheurd en vernield. Er was een sterke poli-tiebezettkng, zoowel in als buiten het gebouw. De resolutie, die was voorbe/eid, is niet aan de orde gekomen. De zitting is tenslotte zonder ernstige in- 'enlen uiteengegaan. Dc politie moest ingrijpen. Nader wordt ons door Vaz Dias gemeld: De geweldige zaal zaa1 van het Trocadéro, waar om 9 uur 30 de zitting geopend werd, was versierd met de kleuren van alle deel nemende landen. Reeds de korte openings toespraak van Herriot werd door protesten en tegendemonstraties minutenlang onder broken. Van de groote galerij klonken voort durend afkeurende kreten, die door groot rumoer werden gevolgd. Het grootste ge deelte van de uitgesproken redevoeringen ging in het tumult verloren en eerst togen het einde wisten de aanhangers met hun bijval den boventoon te voeren. Voortdurend poogden ordeverstoorders, die de zaal waren uit gezet, door de zijdeuren de loges binnen te dringen en vergrootten het rumoer in de zaal door aanhoudend bonzen op de muren De toespraak van den Parijschen aartsbis schop kardinaal Verdier was volkomen on verstaanbaar. Nauwelijks een half uur na de opening ontstond reeds de eerste vechtpartij in een zijloge. De politie verwijderde eenige raddraaiers. Een oude heer werd door jonge mannen tegen den grond geslagen, waarna hij een toesoraak hield tot de aanwezigen. Toen de Duitsche rijksdagafgevaardigde Joos het woord nam. steeg een door spreek koren ondersteund fluitconcert op; het tu mult bereikte zijn hoogtepunt De vecht partijen namen steeds grooteren omvang aan. geen mensch luisterde meer naar den spreker. Bijna even onvriendelilk werd de Italiaansche vertegenwoordiger Scialoja ont vangen: de opwinding zakte toen echter langzaam. Lord Cecil werd met grooten bU- val ontvangen, doch het feit dat hij Engelsch sprak wekte misnoegen. Met geweldig ap plaus werd Painlové begroet, die de Fransche these inzake veiligheid en ontwapening had verdedigd. Groote onrust ontstond weer. toen Pichot een algemeene. gelijktijdige, en gecontrol- leerde ontwapening eischte. benevens het scheppen van een internationaal politieleger. Wederom weerklonk de Marseillaise en het tumult begon opnieuw Volgens een N.T.A. bericht kon men eenige malen ..Hitier" geroep hooren. Tenslotte ging de conferentie uiteen. Ontsteltenis bij de deelnemers. PARIJS. 18 November (B. T A.) De ge beurtenissen welke gisteren In het Trocadéro zijn voorgevallen hebben groote ontsteltenis bij de deelnemers aan het ontwapeningscon gres te weeg gebracht. De Fransche gedele geerden verklaarden éénstemmig, dat zij hierop niet waren voorbereid en zii zich had den laten overromDlen. Ongetwiifeld zal een en ander een betreurenswaardlgen indruk maken in het buitenland, doch ook wellicht een nieuwen stoot aan de pacifistische bewc ging geven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN BIJ DE KEUZE VAN UW BAKKER (FRANKEN'S MELKBR00D MAAKT DE KEUS EENV0U0IG) HET KOST MAAR EÉN DUBBELTJE EEN ONTWERP BEDRIJFS" RADENWET INGEDIEND. SAMENSTELLING VIA DE ORGANISATIES. Ingediend is een wetsontwerp tot het in stellen van bedrij fsraden. In de memorie van toelichting gaat de minister uR van de zwakke maatschappelijke positie van den arbeider, hij meent, dat de overheid moet consoiideeren de gunstige resultaten, die in de sociale ontwikkeling van hot economische leven werden bereikt. Ook kan zij het be reiken van nieuwe resultaten stimuleercn. Onderscheid wordt gemaakt tusschen be- drijfsraden en ondernemingsraden. De eerste omvatten een complex van on dernemingen, de laatste één onderneming. Met deze laatste houdt het ontwerp zich bezig. Het maakt de instelling van een bedrijfs raad mogelijk, wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Door deze zeer ruime formule bestaat er voldoende gelegen heid om met de bijzondere omstandigheden, waarin elk bedrijf verkeert, rekening te houden. Men za! veelal als regel kunnen aannemen, dat alleen die bedrijven rijp zijn voor een bedrijfsraad, waarin het organ:, a- torisch overleg tusschen werkgevers en arbei ders voldoende is gevorderd. Het kiesrecht regelt het wetsontwerp niet, Tumult op het ontwapeningscongres te Parijs (le blad. Ie png.) Pessiinisme in Parijs t.a.v. de hernieuwe uit breiding der Japansche bezetting in Parijs. (3e blad, le pag.) Het vastrecht voor electricitcit. Later hoo- gere rekeningen. (2e blad. 2e pag.) Veteranen uit de Haarlemschc arbeiders beweging. P. J. Klein. (3e blad, 3e pag.) De loon en van het gemeentepersoneel. Nog geen beslissing. (le blad. le pag.) Het ontwerp-Bedriffsradenwct ingediend. (le blad. le pag.) De voorgestelde belastingverhooging in Noord-Holland. Voorstel om die niet door te voeren. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. H. D. Puzzles. (2e blad. le pag.) Karei dc Jong: Radiomuziek der weck. (2e blad. le pag.) Dr. XV. C. N. v. d. Sleen: Indrukken van een reis door Indië. Bali. (5e blad, le pag.) A. Heeroma: „Vreemde Schrifturen". (5e blad, 2e pag.) Henry A. Th. Lesturgeon: De werkloosheid in Frankrijk. (5e blad. 3e pag.) v. d. Abeelen: De luchtvaart in Canada (5p blad. 2e nag.) Henry A. Th. Lesturgeon: Brief uit Parijs. De tarieven oorlog beginnen. (4e blad, 2e pag.) W. M. Bekaar: Het Weensche Kiinstlerhaus. (5e blad, 3e pag.) J. B. SchuilMarl van Warmelo. (5e blad, 3e pag.) W. r. d. T.: Waar de romantiek nog niet dood is. Gretna Green in Schotland. (5e blad le pag.) C. J. v. T.: De ambachten in den loop der eeuwen. (3e blad. 3e pag.) Het Haarlemschc stadsbeeld. Hoe het was en hoe het geworden is. (5e blad. 2e pag.) Biographieën in een notedop: Hclnrich von Klelst. (5c blad. 2e pag.) Ton Ruvgrok: H. D. vertelling. Het geheim van de zee. (5e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. Ie blad.)' individueel, doch organisch. Dc leden wor den voor de helft benoemd door de door den minister aangewezen vakvereemging of ver- eenigingen van werkgevers en voor de helft door de vakvereenigmgen van arbeiders. Eenige personen, die niet in het bedrijf werkzaam zijn, kunnen aan den Bedrijfsraad worden toegevoegd. Omtrent de werkwijze kan zooveel mogelijk aan het inzicht van den Raad zelve worden overgelaten. Er zijn waarborgen geschapen, dat de bedrijfsraad geen besluiten neemt, In een vergadering, waarin het werkgereTsreglc- ment of het arbeiderselement op onvoldoende wijze vertegenwoordigd is. Tot den werkkring van den bedrijfsraad is gedacht te behooren overleg, advies, uitvoe ring, beslechting van geschillen en bemidde ling. DE LOONEN VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. NOG GEEN BESLISSING. Vrijdag is weer een vergadering van dc sub-commissie uit het Georganiseerd Over leg en de vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur (waartoe ook de leden van de raadscommissie voor arbeids- en pensioen - zaken behooren) gehouden over de boker.de quaestle van de loonen van het gemeente- personeel. De vergadering durudc van 10 tot 1 uur. Wij vernemen, dat men tn deze vergade ring nog weinig gevorderd is. Waarschijn lijk zal de volgende week een nieuwe ver gadering gehouden worden. KINDEROPERETTE. EEN ST. NICOLAASNACHT IN VLAANDEREN Men schrijft ons: Op Zaterdag 19 en Zondag 20 December a.s. zullen in den Stadsschouwburg alhier twee voorstellingen worden gegeven van de Kin deroperette Een St. Nicolaasnacht in Vlaan deren. vroolljk spel voor jong en oud door mevr. v. Bommel-v. Housde Deze uitvoeringen geschieden door Haar lem's Kindertooneel. onder leiding van Theo Bouwmeester en. wat het muzikaal gedeelte betreft, mevr. Rle van Eden. De opbrengst komt ten bate van de Kinderbewaarplaats, .Asterstraat, alhier en het Comité tot oprich ting van een Kinderbewaarplaats in Haarlem Noord. V/ij honen dat velen van deze ge!e««vrhe,d gebruik zullen maken, hun kinderen cn zich zelf een middag vol amusement te verschaf fen met 't prettige besef, tevens bij te dra gen tot eer mooi doel.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1