Abdijsiroop De Koninkl. Hollandsche Lloyd. BUITENLAND. Groote ongerustheid over Mandsjoerije. Algem. Muziekhandel Grootste Muziekvoorraad i'mi Geen benauwdheid! Geen gebrek aan lucht! STA TEN- GENERAAL. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 DERDE BLAD Het Parijsche optimisme inzake China om geslagen in pessimisme. De Japanneeezen zetten hun opmarsch voort. Ongerustheid over de houding der machtelooze Japansche regeering. Ingeval zij aftreedt zal de toe stand nog gecompliceerder worden. De Volkenbondsraad op een doodloopenden weg. Alleen de scherpste, den Raad ten dienste staande wapenszouden nog iets kunnen uit richten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Alle andere berichten tear spijt en ondanks jjet optimisme te Parijs, hebben de Japan- jjeezen den opmarsch in Mandsjoerije -weder om aanzienlijk uitgebreid. Steeds dichter fcomen de Japansche troepen bij Tsjinstjau. boewei na een Amerikaansch protest de Ja pansche regeering de belofte heeft afgelegd Tfcjintsjau niet aan te vallen. Generaal Honjo verschuilt zich als steeds, achter het argument, dat de Chineezen hem door hun operaties tot hernieuwde actie hob- ten gedwongen In Parijs is de stemming omgeslagen van luchtig optimistisch tot hevig pessimistisch Men beseft thans sterker dan ooit, dat de in Mandsjoerije opereerende militaire leiders och geen zier aantrekken van Parijs of Tokio. Nog gecompliceerder wordt de geheele toe stand door ae omstandigheid, dat de Japan sche regeering zou aftreden, wanneer de Jföndsjoerijsche bezetting toch zou worden uitgebreid. Hieruit kan men opmerken, dat deze regeering den schijn ophoudt van geheel aan de zijde van den Volkenbond 'te staan, doch door machteloosheid gedwongen is, af te treden. Wanneer deze schijn echter een werkelijk heid is die inderdaad door een regeerings- crisis gevolgd zou worden, zou het leed ver moedelijk niet te overzien zijn, omdat een nieuwe regeering vermoedelijk een nationaal- militairistisch karakter zou dragen. Het is wel jammer dat thans geconsta teerd moet worden, dat de Raad op den inge slagen weg niets zal bereiken. Slechts de scherpste, den Raad ten dienste staande wapens, kunnen hier nog iets uit lichten. E* A Genève. Een adres inzake het Chineesch-Japansch conflict. GENèVE. 27 November De te Genève fcetelende gemeenschappelijke ontwapening^ commissie der voornaamste internationale vrouwenorganisaties, heeft tot den Volken - bondsraad een adres gericht an verband, unet de behandeling van het geschil tussohen China en Japan voor den raad. De vnoruwen organisaties, zoo lezen wij in het Handels blad verklaren daarin, dat zij de bezetting ran een land dooT vreemde troepen en de voortduring dezer militaire bezetting ais een niet twijfelachtige schending van het Vol- kenbondsverdrag en van het Kellogg-pact beschouwen. De vrouwenorganisaties verwelkomen met genoegen de benoeming vaar een internatio nale commissie van onderzoek, dooh zij zijn overtuigd dat die commissie niet in staat zal zijn haar taak te vervullen, zoolang de ontruiming der onrechtmatig bezet/te gebie den door Japan niet zal hebben plaatsgehad. Frankrijk. Meeningen over Lavai's reactionnaire rede. In den nacht van Donderdag op Vrijdag om drie uur is het debat in de Kamer, met een overwinning van de regeering geëindigd. Met 325 tegen 150 stemmen heeft de Kamer de door de regeering goedgekeurde dagorder der links-republikeinen aangenomen, nadat de prioriteit zoowel voor de socialistische als voor de radicale motie was verworpen. Do regeering had voor de stemming de kwestie Van vertrouwen gesteld. De aangenomen motie luidde: De Kamer keurt de verklaringen van de regeering goed en vertrouwt er op, dat zij de rechten van Frankrijk zal beschermen en eën politiek van vrede en internationale samen werking voeren. Van het verdere verloop der discussies in de nachtvergadering zij nog vermeld, dat Franklin-Bouillon een zeer heftige redevoe ring heeft gehouden. De N. R. Ct. meldt hierover: Hij zelde o m., dat Laval over de ..bankroet bedoelingen" van Duitschland gesproken had op een toon, dien men reeds lang niet meer in de Kamer gewend was en die gelukkig af week van dien van Briand. Vervolgens sprak hij over den onwil van Duitschland. Laval, zcide spr., heeft gesproken over zijn onder houd met Bruning, ee"n onderhoud, dat vol komen doelloos is geweest, aangezien hij wist. dat hij misschien reeds morgen met an dere mannen in Duitschland zou moeten on derhandelen en ofschoon hij zich nog moest herinneren ,dat Stresemann met een glim lach de ontruiming van het Rijnland heeft, bereikt. Vervoleens sprak Franklin Bouillon over de Bazelsche commissie van onderzoek en verklaarde, dat het er op het oogenblik niet om ging de betalingscapaciteit van Duitschland te onderzoeken. Frankrijk kan Duitschland niet redden. Men moet Duitsch land verplichten om evenals Frankrijk tij dens de financieele crisis een amortisatiekas te stichten, de begrooting en vooral de oor- logsbegrooting te saneeren en het dwingen zijn revisie-politiek op te geven. In het ver der verloop van zijn redevoering herhaalde spr., dat Duitschland van slechten wil is. Groot rumoer ontstond, toen spr. verklaarde, dat de Fransche belangen niet ondergeschikt gemaakt mochten worden aan een verkic- zingspolitiek. Waarom konden de Duitsche socialisten wel medewerken met het kabinet- Brüning? Gedurende bijna een kwartier was het den spreker onmogelijk zich verstaanbaar te ma ken, daar de socialisten zich heftig verweer den tegen de hierin opgesloten beschuldi ging. Zij verklaarden de ondersteuning van het kabinet-Brüning door de socialisten uit de noodzakelijkheid front te maken tegen de nationaal-socialisten. Ten slotte zeide Franklin-Bouillon er op, dat- Frankrijk eensgezind moest zijn, om een gesloten front te kunnen vormen tegenover de Duitsche eischen. Léon Blum, die namens de socialisten sprak zétte uiteen, dat Duitschland slechts gedwon gen zou kunnen worden zijn werkelijke be talingscapaciteit te bekennen, wanneer een internationale bankcontrole zou worden toe gepast. De gisteren door Laval uitgesproken rede voering geeft geen aanleiding tot bijeondere opmerkingen. De Volonté is een van de wei nige bladen, dat zegt, waar het op staat. Ge geven den parlementairen toestand kon, al dus dit vrij radicale orgaan. Laval niets an ders zeggen. Voor het in het werkstellen van een der plannen tot Europa's herstel, met in begrip van eënig Fransch risico, zou hij geen enkele meerderheid gevonden hebben. De denkbeelden, die hij onder woorden moest brngen, schijnen nauwelijks vatbaar voor de actieve ontwikkeling, welke de omstandig heden eischen. Zij zijn verbrokkeld en niet in staat met name Duitschland aan te moedi gen op den weg der toenadering. Wij hebben iets anders noodig, en dat andere kan alleen komen van een nieuwe Kamer. Het Petiti Journal schrijft, dat het stand punt van Laval overeenkomt met dat van het grootste deel der Kamer. Het Petit Journal schrijft, dat het stand dat men eerst de ratificatie van het Hoover- moratorium door het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden moet afwachten, alvo rens Laval alle bijzonderheden over de ac- tueele problemen nader kan toelichten. Het radicale blad La Republique schrijft: Dat Lava! en Briand het eens zijn over de noodzakelijkheid de Fransch-Duitsche te genstelling door Fransch-Duitsche samen werking te vervangen, is uitstekend, doch handelt Laval in deze richting overeenkom stig de meerderheid der Kamer? De meer derheid der Kamer heeft niet geapplaudis- seerd toen de minister-president dit gedeelte van zijn rede uitsprak, doch zij heeft uit bundig dat deel der rede toegejuicht, waar in Laval sprak over het in stand houden der wapeningen. De Echo de Paris verklaart: Laval is de eigenlijke minister van Buitenlandsche Za ken. Briand neemt nog slechts de plaats in van een onderstaatssecretaris, die zich op Volkenbondsaangelegenheden gespecialiseerd heeft Wij zouden bij deze wisseling in elk opzicht winnen. Men mag den regeeringspre- sident van 1931 niet. verantwoordelijk stellen voor de fouten en tekortkomingen zijner voor gangers. Laval doet moeite te redden, wat nog te redden is. De Volonté: Lavals gedachten zijn onvol ledig en niet geschikt om Duitschland aan te moedigen op den weg naar toenadering. Engeland. Het rapport der federale structuur-commissie aangenomen. LONDEN, 27 Nov. De arbeid der fede rale structuur commissie van de Ronde Tafel conferentie is vandaag beëindigd met de aan neming van het rapport nopens het finan cieel bestuur. De meerderheid dor commissie, aldus meldt het Handelsblad blijft bij de beginselen, in het vorig rapport ontvouwd. Zij is ten sterk ste van meening dat de financieele crisis, de noodzakelijkheid tot voorzichtigheid, waar mede de quaest-ie in Januari is behandeld nog heeft vergroot. Onder de onzekere omstan digheden. die heerschen, zou het geen nut hebben thans te trachten tot een besluit te komen nopens de preciese middelen tot het verzekeren van, en het afdwingen van ver trouwen in, de stabiliteit van een nieuwe orde van zaken. Ofschoon bereid om 't denk beeld van een financieelien raad van ad vies nader te onderzoeken, zoo kan de meer derheid zich niet vastleggen op de meening dat een dergelijke raad de doeltreffende handhaving van het vertrouwen in het cre- diet van Indië. behoorlijk zou verzekeren. Opening van de Burma Ronde T af el Conferentie. LONDEN. 27 Nov. (VJJ.I In het Hoo- gerhuls heeft de Prins van Wales hedenmor gen officieele de Burma Ronde Tafel Confe rentie geopend, die bijeen is geroepen ten einde de regeering en verschillende parle mentaire groepen in de gelegenheid te stel len te zomen met de vertegenwoordigers van Burma tot overeenstemming te komen inzake de toekomstige constitutie van Burma en de regeling van de betrekkingen van dit land tot Indië. Bulgarije. Ernstige ongeregeldheden in het parlement. SOFLA 27 November (VB.) Naar aan leiding van de demonstraties op den. herden kingsdag van het Verdrag van NeuiUy hield een der regeeringsafgevaardigden in het. Bui- ga ar sche parlement een rede. waarbij hij den aanwezigen verzocht zich ter eere van den oorlogsslachtoffers van hun zetels te verheffen De Communisten protesteerden daartegen onder den uitroep: Leve de wereld revolutie en Leve Moskou. Weg met den im- periaiistischen Oorlog! De weigering oer Communisten om aan INGEZONDEN MEDEDEEUKGEN a 60 Cts. per regel W. Alphenaar - Kruisweg 49 TELEFOON 11532 hier ter stede. Enorme collectie geb. werken tan GROOTE MEESTERS Geen hoestaanvallen, die IJ martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk slijmoplossende wer king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen. Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong cn oud onschadelijk en be proefd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. AKKER's j MVoor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prfjs FL 150. FL 275. FT. 450 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons <60 ct.J. Dan bespoedigt Gc Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) deze hulde deel te nemen ver wekte ©en storm van verontwaardiging in het parlement. Af gevaardigden van alle partijen vielen op hem aan en mishandelden hen. .Alle Communis tische fractieleden werden tenslotte het ge bouw uitgegooid. De Communisten werden voor drie zittingen van deelneming aan de beraadslagingen uit gesloten, Duitschland. Wittmaack gekozen tot voor zitter van den Pruisischen Landdag. BERLIJN, 27 Nov. (VB.) De Pruisische Land-dag heeft heden met 250 stemmen den sociaal-democratischen afgevaardigde Witt maack uit Maagdenburg gekozen tot voorzit ter van den Pruisischen Landdag, als opvol ger van den overleden landdag-voorzitter Bartels. Do communistische candidaat Kas- per kreeg 33 stemmen en verschillende an dere candidaten een nog geringer aantal stemmen. 66 Stemmen waren blanco. Een nieuw bureau „M" en binnenlandsche zaken tegen de Nazi's? BERLIJN, 27 November (V.D.) De ,B. A. am Mlttag" bevat een bericht dat in ver band met -de gebeurtenissen in Hessen in het Rijksministerie van binnenlandsche zaken een nieuw bureau is opgericht van de afdee- ling M. ter ..geestelijke bestrijding der Natio- naal-Socialistische beweging Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat dit bericht niet geheel in overeenstem ming met de feiten is. Weliswaar is eenige dagen geleden een nieuw Bureau ..M" opge richt, doch dit heeft niets uitstaande met de Nationaal-Socialisten. Evenals de vorige Rijksminister van Binnenlandsche Zaken wenscht ook minister Groener steeds eenige heeren voor bijzondere aangelegenheden be schikbaar te hebben. Hij heeft hiervoor vier ambtenaren uitgekozen en deze. bijeenge bracht in de afdeeling M. die in zekere zin een uitbreiding van het kabinet van den minister is. Het is een zuiver organisatorische maatregel, met- geen enkele bepaalde politie ke bedoeling. Amerika. Groote communistische demon stratie voor het Witte Huis. NEW YORK, 27 November (VB.) Naar uit Washington gemeld wordt, heeft heden voor het Witte Huis een groote communis tische demonstratie plaats gehad, waarbij 13 personen gearresteerd zijn. President Hoover en de -Amerikaansche regeering werd op ge weldige borden verwaarloozing van de werk- loozen verweten. Oostenrijk. Geen Oostenriiksche „vecht- gemeenschap" WEENEN. 27 November (VB.) Het natio nale bestuur van de Oostenrijksche Nationaal- Sociaiisiische Partij deelt officieel mede. dat de onderhandelingen met liet bondsbestuux van de burgerwachten om tot een vee rug e- meenschap te komen, voorgoed zijn af gebroken. Als oorzaak daarvan wordt aange wezen de rede, die Starhemberg in de bijeen komst van ae leiders te Weenen heef- ge houden, de verklaringen van den landsleider Aïberti, dat ook ae legitimisten in de bur gerwacht een plaats vinden en de hereeniging van de burgerwacht met de Tiroolschen leider Steidie en den Weenschen leider Fe.v. De nationaal-socialistische verklaring zegt verder, dat de nationaal-socialisten geens zins bereid zijn de politiek van het bcr.d>- bestuur zwijgend aan te zien. Een mogelijke staatsgreep van de burgerwacht zal er on getwijfeld in slagen de huidige regeering ten val te brengen, doch zij zou in zoover mis lukken, dat, zij geen volksdictatuur van Starhemberg, maar een leg :t inks rise he dicta tuur van Sc:pel zou brengen. Scipel beteeken* voor de nationaal-socialisten Hab-hurg. cn tegen Habsburg zullen de nationaal-socialis ten alle krachten mobiel maken cn iedereen als bondgenoot begroeten, die he: dl: op zicht met hen eens i*. TWEEDE KAMER. Rapport der Kamercommissie aanvaard. Standpunt van den minister niet gedeeld. Een nieuwe overeenkomst. Geen voort zetting van het contract. De begrooting van Koloniën aangenomen. Vannacht om minuten voor vieren sloot de president van het oogenblik, dr. Beupmer, de vergadering. Met hem waren nog een drietal leden aanwezig. De heer Wijnkoop zou als laatste woordvoerder bij de algemeene defensie-beschouwingen het wcord verkrijgen en de bedoeling was, dat de minister dan zijn rede nog zou aanvangen. Daarmede zou het doel van de nachtzitting zijn bereikt: het sprekersvuur zou bekoeld zijn geworden. Maar wat gebeurde er? De heer Wijnkoop vertikte het voor een leege Kamer te spreken. En Dr. Beumer, blijkbaar ook beu van den 14- urigen werkdag, gaf toe. Had hij 't maar niet, gedaan! We hadden de drie kwartiertjes tam tam' nog wel kunnen verduren. Thans was het gevolg, dat ae sprekerslijst bij Defensie met een beduidend aantal namen is uitgezet. Beginnen we Dinsdagavond weer met fris- schen moed? Vermelden we van Dinsdagmacht nog, dat de heer Van Zadeihoff voor eenzijdige ont wapening pleitte en dat de heer Schaepman betoogde, dat er nog wel wat meer bezuinigd kon worden, dan de minister reeds had ge daan. Overigens zag hij het vooroefenings instituut. zich niet zoo rooskleurig ontwikke len als hij wel wenschte. De hoofdschotel van van middag was een verlengingsstuk op een discussie van het vo rig jaar over de Koninklijke Hou. Lloyd. Op een niet te laat uur men fluisterde, wijl de president aanwezig wilde zijn op de vergade ring van den R. K. partijraad ging de Ka mer huiswaarts. Daardoor was het onmoge lijk veel aandacht nog te geven aan het wet je,dat in de wandeling contingenteeringswetjo genoemd zal worden. Slechts twee sprekers deden zich hooren. voorstanders: de heeren Anient en van Hellenberg Hubar. De eerste wees op de noodzakelijkheid van invoerbe perking, gezien de geweldige hoeveelheden Deensch vleesch, waarmede ons land z.i. wordt overstroomd. De tweede als middel tot behoud, c.q. vermeerdering van werkgelegen heid en versterking van onze betalingsbalans. Bovendien wil de lieer van Hellenberg Hubar het wetje gebruiken om den Belgischen brood invoer tegen te gaan. Wanneer de minister daarvan een prijsregelenden invloed ver- waolit, dan mocht hij naar het oordeel van den heer Van Hellenberg Hubar toch nooit vergeten, dat de tarwewet op den broodprijs hier te lande invloed oefent. De Kon. Holl. Lloyd, haar positie, haar toekomst en de taekomst van zeer veel ha venpersoneel reeft, reeds meermalen de aandacht van de Kamer gehad. In het laat ste jaar zelfs dikwijls. Het vorige jaar bleek de Lloyd weer be hoefte aan kasvoorscholten te hebber. de regeering, in een persoon van den minister van Arbeid wilde die voorschotten wel verlee- nen. doch zeker niet om de positie ol' de voor uitzichten van de Lloyd, welke allerminst gunstig waren, maar vooral om met alge meene belangen. De Kamer echter wenschte de niet geringe voorschotten niet zoo maar zonder meer te geven. Immers de toestand van dc Lloyd was niet steeds even gunstig. De bezwaren kon den in het volgende worden weergegeven: a. De Lloyd heeft gebrek aan kapitaal hoe komt zij daaraan; b. om te doen wat thans noodig is. en wat van haar verlangd kan worden, is bouw van schepen noodzake lijk; c. de Lloyd heeft niet voldoende sche pen in bezit en ze zijn evenmin in aanbouw; d. de Lloyd kan niet goed exploiteeren. De toestand was dus niet gunstig. Maar aan den anderen kant: wat kon er gebeuren, wanneer de geldelijke steun aan de KL IL L. niet werd verleend? Daarmede had de Kamer ook te rekenen want in vorige perioden waren ook kasvoorschotten ver strekt door het Rijk. natuurlijk ook niet in het wilde weg. En het was in ieder geval dienstig te overwegen of er wellicht nog iets van terecht kon komen, om het gevaar van minder werkgelegenheid te keeren. Wat, wanneer er dus geen steun verleend werd? Dc minister toekende 't destijds scherp cn wij gelooven niet., dat hij ongelijk had. Dan wordt de K. H. L. weg geconcurreerd of op gemakkelijker wijze nog vervangen door de Ncrddeutsche Lloyd. die een belangenge meenschap met de Hapag heeft, en onder deel is van de Hapag-Union. Is de strijd door de N. D. L. dan op het Amsterdamsche front volstreden. dan zal de concurrentie strijd naar het Rotterdamsche front worden verplaatst met den ondergang in het ver schiet ook van dc Rotterdam-Zuid-Amerika- lijn. Dan is de gehecle nationale dienst op Zuid-Amerika vervallen. En trade follows the flag! Het passa- giersverkeer, waarop de Lloyd zoch toelegt, bevordert handelsconnecties op velerlei ge bied. Dan heeft ook veel havenpersoneel geen werk. Dit de andere kant. Maar de Kamer wees ook duchtig op de noodzakelijkheid om naar oud-Hollandschen trant geen goed geld naar kwaad geld te gooien. Wel waren er enkele lichtpunten. De K. 1L L. was in ieder geval van directie veranderd. Er was ook de mogelijkheid om de positie te verbeteren door een belangengemeen schap tusschen de K. H. L. en de Rotter damsche vaart op Zuid-Amerika. Ten slotte zou de Nederlandsche positie in de prijsaf spraken tusschen Norddeutsche Lloyd cn de K. H. L. een sterker positie innemen. De beslissing was moeilijk. De heer Brautigam wilde verleden jaar dc voorschotten voor niet langer dan één jaar verstrekken. Maar dat was, uit hoofde van „imponderabilia" van het zakenleven cn volgens minister Verschuur, niet moge lijk. En zoo aanvaardde de Kamer, op 11 Dcc. van het vorig jaar. een contract van twee jaar voor de K. H. L., echter met de mogelijkheid van opzegging op 1 December van dit jaar. De bedoeling van dat alles was, dat de minister, wanneer hij voor de vraag zou staan: „opzeggen of niet" ernstig reke ning houden zou met de meening van de Ka mer natuurlijk met behoud van eigen verantwoordelijkheid welke dan voor dien datum zou hebben kunnen kennis nemen va:i een onderzoek dat de minister door een competente commissie naar de toekomst mogelijkheden van de K. H. L zou doen in stellen. Die commissie nu heeft haar rapport uit gebracht. Zij coneioöeert dot do toekomst van de Lloyd nauw samenhangt met den algoaneenea toestand, dan zou, indien de bedrijfspolitiek der huidige; directie werd voortgezet voor de K.HL. een bescheiden loonend bedrijf ver zekerd zijn. Maar op twee voorwaarden: een linancieeie reorganisatie, die de lasten der K. H. Lloyd in overeenstemming brengt met zijn werkelijke draagkracht en aanbouw en nieuwe schepen vóór 1940. Die commissie moes: echter ook berichte* dat er zoowel bij de Lloyd als bij de Rotter damsche lijn wel neiging is tot samenwerking maar dat 't tot directe onderhandelingen nog niet kwam. Èen Kamercommissie. <iie het rapport der onderzoek-commlsle op haar beurt onder zocht. stelde nu .aan dc Kamer voor om uit te spreken, ca*, de overeenkomst met de N.V. Kon. Ho... Loyd. aangegaan d.d. 21 Aug. 1630. behoort te worden opgezegd vóór of op 30 November a.s.; dat het er'.eenen van kas voorschotten aan deze N.V. over 1932 slecht» kan plaats hebben met behoud van de overige bepalingen der loopende overeenkomst, onder voorwaarde dat- uiterlijk 31 Maart 1932 een voor de regeering aannemelijke financieele reorganisatie zal zijn tot stand gekomen, waarbij uit den aard der zaak tevens een regeling moet worden getroffen voor de reeds verleende en eventueel nog te verleenen voorschotten door het rijk (voor wat de laatste betreft zal de vraag overwogen be- hooren te worden of en in welke mate zij preferent zullen zijn), alsmede een overeen komst verkregen is met dc Rotterdam— Zuid-Amerikalijn, althans gebleken ia, d3t de N.V. Kon. HoL Lloyd harerzijds het rede lijke heeft gedaan om de totstandkoming dezer overeenkomst te bevorderen; en dat tn afwachting van de vervulling dezer voor waarden slechts een kasvoorschot voor 1932 zal kunnen worden verleend van een vierde gedeelte van de som, voor 1932 bepaald in de titans van kracht zijnde overeenkomst. In een reageeren van minister Verschuur op dit stuk bleek, dat hU to: een dergelijke nieuwe d war.govereenkomst niet wilde mede werken. Hij wilde overgaan de beide stand punten kwamen duidelijk tot uitdrukking, toen het voorstel der Kamercommissie van daag in openbare bespreking kwam de minister wilde .uitgaan van vertrouwen in de K. H. L. Daar toch leeft dc wensch om te slagen, dus wilde de minister de kans daartoe zoo veel mogelijk geven. Hij achtte het dus wen- scbelijk. de oude overeenkomst niet te be ëindigen. maar te doen voortgaan, echter met de mogelijkheid van beëindiging, nu op 1 Mei as. Reden voor beëindiging zou zijn wanneer de regeering geen aannemelijke fi nancieele reorganisatie in uitzicht zag. De commissie herhaalde bij monde van den heer Schouten nog eens haar standpunt: een nieuwe overeenkomst met den fatalen datum dien zij om tegemoetkomend te zijn nog wol op l Juni wilde zetten. Conditie voor voort zetting van kasvoorschotten zou zijn de tot standgekomen reorganisatie. De minister wil de uitzicht op reorganisatie. De minister achtte een beëindiging der be staande overeenkomst ook daarom verkeerd, wijl anders een groote buitenlandsche schuld eischer. die uitstel had verleend tot 1933 voor zijn eisch van 1 millioen. thans direct zou toeslaan het uitstel hirg samen met de Staatshulp waardoor de KLI.L. oogenblik- kelijk zou kunnen worden getorpedeerd. En ook verscheen de minister met een advies van den Landsadvocaat, die betoogde, dat het niet oirbaar zou zijn, dc overeenkomst thans een einde te doen nemen, wijl grondslag voor het opzeggen moest zijn het uitblijven van uit zicht op een redelijke reorganisatie. En de Kon. Holl. Lloyd had daaraan gewerkt. De goede wil was getoond. Naar ons gevoel was er nu niet zoo heel vee! verschil tusschen de wenschen van de com missie en den minister. Zou dc Kamer, wan neer op 1 Juni alles er op zou duiden, dat de toekomstkansen vergroot waren, de verant woordelijkheid willen dragen om niet verder tc steunen? We gelooven 't niet. Al sprak zij nu van een voldragen reorganisatie. De ver schillen werden nog geringer, toen de minis ter beloofde met de Kamer te zullen overleg gen voor hij tot al of niet opzeggen zou over gaan. Met 5121 stemmen aanvaardde de Kamer de conclusie der commissie en niet die des ministers. Onder de tegenstemmers waren enkele kopstukken, als de heeren Aalberse, Heemskerk en Lovink. INTIMUS. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alcinous 27 te Belawan Deli, Batavia naar Amsterdam. Arnfried 26 v. Antwerpen en p. Vllssingen Amsterdam naar Zuid-Amerika. Barneveld 27 te Antwerpen v. Hamburg. Baarn 23 v. Valparaiso n. San Antonio. Crynssen 26 v. Curacao n. Santa Marta. Dj ember p. 27 3 u. Sagres, Batavia n. Rot terdam. Edam 26 n m. te Havana v. Rotterdam. Giekerk 27 v. Suez. Rotterdam n. Calcutta Iirene 26 16 u. v. Hamburg n. Amsterdam. Klipfontcin 27 te Genua, Z.Afrika n. Rot terdam. Lochkatrine p. 26 Dungeness, Rotterdam n. de Paclfickust. Melampus 26 te Hamburg v. Londen. Maaskerk 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Ouderkerk 26 te Sjanghai Japan, n. Rot terdam. Porta 25 v. Bahia, Zu.-Amerika n. Amster dam. Polyphemus 24 v. Port Sudan, Batavia n. New YoYrk. Rotterdam 28, 18 u. 20 m. van New Yorte te Plymouth en 29, 19 u. 30 m. te Rotterdam verwacht. Simon Bolivar 26 v. Curacao n. Puerto Ca- bello. Soemba 26 tc Suez, Batavia n. Amsterdam Sawahloento 26 te Sjanghai. Tjibesar 26 te Sjanghai. Tjisaroea 26 v. Sjanghai n. Dairen. Tjibadak, 25 v. Hong Kong n. Amoy. Tjikarang 25 te Hong Kong. Taiissc 27 te Suez. Australië n. Rotterdaam Van Heutsz 25 v. Hong Kong n. Swato*.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9