l\ DE CEMEENTEBECROOTINC. UIT DE OMSTREKEN r HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 VIERDE BLAD VELSEN. Hef antwoord van B. en W. op het afdeelingsverslag. Een tekort op de begrooting van f 189.000.— Een voorstel tot verhooging van den gasprijs met 1 cent. Extra heffing van 50 opcenten op de vermogensbelasting. Verlaging der jaarwedden en loonen van het gemeente- personeel met 3 pCt. over 1932. Intrekking van verschillende subsidies. B. en W. schrijven aan den Raad, dat zij zich geheel kunnen vereenigen met het oor deel van meerdere leden, dat de begrooting staat „in het teeken van noodzakelijke uit gaven". Zelfs de noodzakelijke uitgaven, die maar even kunnen worden uitgesteld, mogen thans niet worden gedaan. Op de ontwerp-begrooting voor 1932 is, als steun aan valide werklooze arbeiders, een bedrag van f 40.000 geraamd. De sedert het opmaken der beg rooting nog steeds voort schrijdende werkloosheid, met als gevolg stijging van de steunbedragenmaakt het noodzakelijk, ernstig onder de oogen te zien wat gedaan moet worden om aan die uit gaven zooveel mogelijk het hoofd te kun nen bieden. Op een verhooging der bijdrage van het Rijk in de totale kasten der uitgaven zal volgens B. en W. gerekend behooren te worden. *De houding, welke de Regeering thans nog aanneemt tegenover de gemeen ten, is niet erg bemoedigend. Verder schrijven B. en W. dat het den Raad bekend is, dat. vanaf 3 Mei 1931 toegezegd is, een bijdrage in de kosten van steinwerloening aan werklooze arbeiders uit: le. het visscherijbedrijf met daarbij be- hoerende nevenbedrijven; 2e. het haven- en transportbedrijf cn ten :5e dc metaalindustrie. Van 20 September j.l. af wordt niet meer bijgedragen in de kosten van steunverlecning aan werklooze visschers. Ondanks herhaalde verzoeken en. mondelinge besprekingen op het Departement, wenscht de Minister geen bijdrage te verleenen in de kosten van steun- verleening aan het groote aantal werklooze bouwvakarbeiders. Deze gToep arbeiders schijnt definitief uitgesloten te zijn. De ge meente heeft dus alle kosten te dien op zichte alleen te dragen. Er wordt niet naar gevraagd of de gemeente daartoe in staat is. Thans wordt in totaal aan steun aan valide werklooze arbeiders uitgekeerd ruim f 6000 per week. De totale uitgaaf aver 1931 is te ramen op rond f 210000. B. en W. achten het noodig dat in 1932 voor steunverleeniing een bedrag van f 208.000 beschikbaar komt. D= betrekkelijke begrootingspost moet dus met f 168.000 verhoogd worden. In totaal moet f 189.000 gevonden worden. De kosten van het landgoed .Rooswijk", voor zoover dit park blijft, zullen bestreden moeten worden uit den post voor onvoor ziene uitgaven. B. en W. stellen verder voorop dat de ge meente geen kapitaalsuitgaven kan doen en hebben van de begrooting afgevoerd dc geraamde uitgaven voor de aanschaffing van auto's voor den reinigingsdienst en den ver bouw v an een wagen loods. Op den gewonen dienst hebben B. en W. de niet strikt onvermijdelijke uitgaven ge schrapt. De totale vermindering der uitga ven bedraagt, f 61.943.33 gespecificeerd als volgt: Meubelen gemeentehuis f 200; pen sioenen f 416; kosten voor het ontwerpen van een uitbreidingsplan f 1000; kosten van of- ficieele ontvangsten f 1250; .subsidie aan vcr- cenigingen voor drankbestrijding f 250; bij drage in de kosten van exploitatie van een tweeden ziekenauto f 1000; ontslag tijdelijk opzichter en hulp voor opmetingen f 3700; bijdrage aan het Nederlandsch instituut voor volkshuisvesting en stedebouw f 50; onder houd can straten en pleinen f 16000; kosten van gemeentereiniging f 10.000; kosten van de leggers der wegen f 1.500; onderhoud van bezittingen niet voor den publieken dienst bestemd f 1600; jaarwedden onderwijzers ge woon L. O. (door samensmelting klassen f 6550; niet-aanstelling 3e gymnastiek-onder- wijzer f 1750; jaarwedden onderwijzers B. L. O. door geen uitbreiding te geven aan personeel en ontslag onderwijzeres nuttige handwerken f 3332; ontslag tijdelijke help sters aan de bewaarscholen f 1050; schrap ping subsidie voor helpsters bewaarscholen f 1520; opheffing van de schoonheidscom missie f 1250; subsidie voor de openbare lees zaal f 3439.33; kosten van concerten f 1750; subsidie aan de vereeniging tot bevordering van voorlichting bij beroepskeuze f 250; con tributie federatie voor behoud van natuur- en landschapsschoon in Kennemerland f 35; bijdrage Ned. Vereen, voor Koeltechniek f 50; verlaging van uitkeering aan het bedrijf openbare werken f 900: terugname van het voorstel aanstelling opzichter aan het be drijf Reinigings- cn On tsme ttingsdi enst, f 2200. Er blijft dus nog te dekken over een be drag van rond f 128000. hetgeen niet door verlaging der uitgaven gevonden kan worden Dit bedrag meenen B. en W. te moeten vin den door de bijdrage van het Rijk in de kos ten van stounverieening te ramen op f 41.000; te ontvangen van het Rijk als bij drage in cie kosten van ..Burgemeester Rijkens park" f 1500; als bijdrage te ramen van de Provincie in de kosten van onderhoud van den Hagelingerweg. een gedeelte van den Zee weg, den Vclserduinweg en den Stationsweg te Velsen f 1000. Verder schrijven B. en W. dat de gasprijs, wat den verkoop over den gewonen en den muntmeter aangaat, verhoogd moeten wor den met 1 cent terwijl de hoogere baten hier uit bedragen f 53.COO; de winst van het water leidingbedrijf, welke steeds in het bedrijf bleef zal in de grfmeesTakas gestort moeten wor den. Over 1S32 w»rdrt. de winst op f 9.909.26 geraamd. Nog stellen B. cn W. voor op de vermogens belasting wederom 50 opcenten te heffen, waarvan de opiyngst wordt- geraamd op f 8000 en tenslotte meenen zij den Raad te moeten YC'Or.«tÖfrn de jaarwedden en loonen van i*et personeel der gemeente tadelijk. voorioopig alleen voor 1932, te verlagen met 1 3 pet., waardoor wordt bespaard f 16.500. Bij de inkomsten hebben B. en W. gemeend er op te mogen rekenen, dat deze niet alleen zullen dalen, maar zelfs door uitkeeringen van het Rijk zullen worden verhoogd. In da: verband wijzen zij er op, dat in de gemeente Velsen meer nog dan in welke andere ge meente ook, de werkloozenzorg Rijkszaak be hoorde te zijn In deze gemeente toch is ge vestigd o.a. het St-aatsvisschershavenbedrijf. een bedrijf dat zich o.a. ook tot taak gesteld heeft de uitgifte en exploitatie van industrie terreinen. Hierdoor is het de gemeente on mogelijk handelsinrichlingen etc. te stichten, uit welke bron vele andere gemeenten voor hun inkomsten putten. De staat beschikt over de beide kanaal- boorden en verhindert ook op deze wijze den normalen groei van de gemeente. Het Hoog- ovenbedrijf tot stand gekomen -met gTooten steun van het Rijk cn.een andere gemeente is voor Velsen mede oorzaak van verhoogde we rkloozenuilkeeringen Derft deze gemeente dus bronnen van in komsten uit genoemden hoofde, erger is het nog. dat de clectriciteitsvoorziemng in deze gemeente in handen is van de provincie, zoo dat de gemeente en de gemeentelijke instellingen hier een object zijn tot kinst van een Provinicaal Overheids bedrijf, terwijl andere gemeenten hoe langer hoe meer inkomsten heffen iut hun bedrij ven. De uitvoering van groote waterstaatswerken heeft velen naar IJmuiden getrokken, terwijl men na afloop van het werk in deze gemeente gevestigd bleef. Dit alles veroorzaakt, dat de inkomsten, in vergelijking met andere ge meenten, laag bleven, terwijl de uitgaven verhoogd zijn. B. en W. hebben gemeend den Raad nog niet te mogen voorstellen een hooger aantal opcenten op de fondsbelasting te hebben dan 70. Zij vreezen nl. dat een hoogere opvoerin: tot direct gevolg zal hebben vermindering van het aantal hoog-aangesiagenen in de ge meente. Mocht 1932 niet de door B. en W. veron derstelde verbetering brengen, dan zullen zij in den loop van dat jaar den Raad alsnog moeten voorstellen tot opcentenverhooging over te gaan. Daarnaast zullen zij dan moeten overwegen een tweede verhooging van den gasprijs voor te stellen, terwijl dan ook overwogen zal moeten worden een lijdelijke stopzetting van het openbaar- en bijzonder bewaarschoolon- dcrwijs. B. on W. zijn verder van meening dat zoo weinig mogelijk personeel aange steld moet worden, terwijl in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden van een uitbreiding van het politiepersoneel geen sprake kan zijn. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden kan van liet stichten van badhuizen of oen zweminrichting geen sprake zijn, terwijl van B. en W. evenmin een voonstel voor den bouw van arbeiderswoningen worden verwacht. Betreffende hete bouwen van goedkoopc ar beiderswoningen te Velsen-N. merken B. cn W. op, dat het niet juist is, dat voor woning bouw in den polder grond beschikbaar is. Zij wijzen op den grond gelegen aan den Groote Hout- of Koningsweg, het terrein ..Schulpen", de terreinen om „Watervliet" en de gronden van „Rooswij k". De stichting van een openbare lagere school in de omgeving van den Hagelingerweg ach ten B. en W. niet noodzakelijk. Ook inzake sohoolbouw dient men zich beperkingen op te leggen. Er is trouwens een belangrijke reserve aan schoolruimte. Thans staan 34 schoolloka- en bij het openbaar onderwijs en 21 school lokalen bij het bijzonder onderwijs leeg. In 1930 werd uitgegeven aan schoolkleeding voor leerlingen der openbare cn bijzondere scholen resp. f 1115.14 en f 995.54 en in 1931 aan schoolvoeding respectievelijk f 4190.68 en 4049.52. In de wijze van verstrekking van schoolkleeding is door B. en W. geen wijzi ging gebracht. Het ..Burgemeester Rijkenspark" is niet in het grondbedrijf gebracht. B. en W. staan in het algemeen op het standpunt, dat aan verkoop van gronden de voorkeur moet wor den gegeven boven uitgifte in erfpacht. De plannen ten opzichte van „Roos wijk" zijn nog in voorbereiding en zullen den Raad spoe dig bereiken. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden Odin, f 1400. Nellie, f 2300. Schiedijk, f 1700. Sumatra, f 2200. Mary, f 1500. Oceaan II, f 1100 Urania, f 1700. Delfland f 1100. 265 Ita. f 1900. 250 Oostzee, f 2000. En Avant f 2800. Maasmond, f 1900. Groningen, f 2000. Timmers. f 1600. Dordrecht, f 2000. R O 16 (Betje), f 3400. Reiger, f 2500. Dolfijn, f 8500. 255 370 230 265 280 200 360 135 570 310 255 290 220 520 150 150 SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 27 November: Ned., Irene, Hamburg. 28 November: Ned., Gouwcstroom. Towy. Ned.. Meerkerk. Rotterdam. Noorsch. Trode, Denemarken. Letseh Kurzeme. Leningrad. Zwcedsch. Betula. Kemy. Ned., Bergendal, Epswiek. Deensch. Battingsborg, Leningrad. 29 November: Engelsch. Viceroy. Rouaan. Duitsch. Greta Glad. Dantzig. Ned.. Barncveld. Antwerpen. Noorsch. Koruna, Bilbao. Ned Willy. Goolc. Ned., Melampus, Hamburg Ned., Lingestroom, Londen. Engelsch, Merel. Londen. Finsch. Anversoise, Conception. Engelsch. Otterhound, Londen. Ned.. Casta-Rica, West-Indië. Zweedsch, Indus. Karlstadt. Ned Bornberg. Leningrad. Ned., Serooskerk. Rotterdam. Engelsch. Nephrite. Llanelly. Ned.. Venezuela. Hamburg. Zweedsch, Patria, Gothenburg. Ned., Vliestroom, Hull. Ned., Juno, Hamburg. Vertrokken schepen: 28 November: Italiaansch, Merglauco, Newport. Noorsch, Trode. Hull. Finsch, Axel, Gdynia. Duitsch, Kursee, Skieve. Duitsch, Astarte. Bremen. Noorsch, Lap. Granton. Ned. motor. Valk, Boston. Zweedsch. Gondul, Malrno. Duitsch, Ursukuma, Antwerpen. Ned.. Tiberius, Hamburg. Engelsch. Stanislas. Leith. Engelsch, Gateshead. New-Castle. Engelsch, Mavis, Londen. Portugeesch, Iibo, Hamburg. Ned.. Hontestroom, Londen. Finsch, Vicia, Blyth. Ned., Vechtstroom. Hull. Engelsch. Rye, Goole. Ned., Gelderland, Lmmingham. Ned., Poulau Roebia, Batavia. 29 November: Ned., Meerlandkerk, Hamburg. Ned., Maaskerk, Bordeaux. MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 0.90f 0.70. Griet per 50 K.G. f 45—f 17. Tongen per K.G. f 1.70—f 1.10. Middelschol per 50 K.G. f 28—f 27. Zetschol per 50 K.G. f 31f 37.50. Kleine schol per 50 K.G. f 21—f 5. Schar per 50 K.G. f 14—f 8. Tongschar per 50 K.G. f 40f 30. Rog per 20 stuks f 35f 15. Vleet per stuk f 3.10—f 2.25. Pieterman en poon p. 50 KG. f7—f 4. Groote schelvisch per 50 K.G. f 40f 35. Middelschelvisch per 50 K.G. f 23.50f 18. Kl. middelschelvisch p. 50 K.G. f 19f 9. Klein schelvisch p. 50 K.G. f 12—f 3.20. Kabeljauw per 125 K.G. f 53—f 37. Gullen per 50 K.G. f 12—f 1.80. Lcng per stuk f 1.25—f 0.90. Heilbot per K.G. f 1.05—f 1 Wijting per 50 K.G. f 3.60—f 1.50. Koolvisch per stuk f 0.88 Versche haring per mand f 2.90f 1.80. Gezouten harin<z per mand f 2.50f 2.45. (Prijzen van vóór half tien). LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL De Haarlemsche Tooneelclub De zeven sleutels van Baldpate. Toen Charivarius en ik in 1912 de Haar lemsche Tooncelciub ten doop hielden, hebben wij allerminst verwacht, dat het kindje zoo n levenskracht zou blijken te be zetten. dat het in 1932 onder groote be langstelling van het publiek cn in den meest florissanten toestand zijn twintig jarig bestaan zou vieren. Dat de H. T- C. in die jaren onverzwakt is gebleven en onder dc dilettantenvereenigingen van Neder land een zeer aparte en eervolle plaats in neemt, hebben wij verleden week weer tot onze vreugde mogen constateeren. Wij kenden De 7 sleutels van Baldpate van de opvoeringen door Het Vereenigd Tooneel met Constant van Kerckhovcn in de hoofdrol. Aan een griezeligen droom van een slachtoffer der lectuur van prikkel idylles zouden wij gaan denken, wanneer wij de niet telkens aan werden herinnerd, dat met dezen Nick Carter in de 'superla tief 'n loopje met ons en met de schrijvers van De Bloedige Duim, De Gele Straol en Het Geheim van den zwarten Terrier werd genomen. Heeft de regisseur dat laatste wel niet eens te veel uit het oog verloren? Het spel leek mij vooral in het begin voor dit stuk, dat niet voor niets een blijspel als is het dan ook geheimzinnig melodra matisch wordt genoemd, wel eens wat te zwaar. Met a'le waardeering voor zijn ook nu weer gebleken bijzondere capacitei ten en speeltalcnt, meen ik toch. dat de hoofdpersoon het blijspel meer recht zou hebben gedaan, als Magee in lichter toon ware gespeeld. De rol kreeg alle aplomb cn William Magee werd dan ook stevig op zijn beenen gezet, maar ik zou in zijn overmoed graag wat meer ironie en humor hebben gezien. Het te trage tempo zoowel in het voorspel als in I drukte het geheel en pas in de tweede helft van II met de verschijning van den inspecteur van po.it.ie, die met Peters, den kluizenaar en Myra Thornhill. de verraadster het meest in den geest van dit stuk 'n „spotternij" immers speelde, kwamen wij, waar deze Amcri- kaansche schrijver ons heeft willen brengen. Maar eenmaal de opvatting van Kom mer Kleijn aanvaard, had ik alle respect voor het spel der H. T. C.'ers. Over wat 'a uitstekende krachten vooral onder 4e hoeren heeft de regie hier de beschik king! De hoofdpersoon mag men een speler van het eerste plan onder de dilettante» noemen. Hij vult het tooneel, speelt mjS een groote rust en zekerheid, heeft ct warme, klankrijke stem, in het kort hij W- zit a'le eigenschappen om een stuk te dra gen. En om hem heen stond een groep di lettanten, die over het algemeen individueel hoogst verdienstelijk typeerden en gezam#n lijk een goed sluitend ensemble vormden In den huisbewaarder van Baldpate her kenden wij zoo waar het oudste lid van de H.T.C., dat reeds bij de openingsvoorstelling, 20 jaar geleden, zijn medewerking verleende en wij al te lang op de planken hadden ge mist. Deze Eliah Quimby werd in zuiverheid van spel cn rake uitbeelding door geen andere der bijfiguren overtroffen. John Bland, Lou Max cn Jim Cargau vormden samen een ste vig stelletje boeven en Lou Max gaf hem in zijn melodramatische uitbarstingen van woede en wanhoop zoo heerlijk van katoen, alsof hij met drakenbloed gevoed was. Jigg Kennedy roemde ik reeds. Hij beheerschte zijn scène volkomen en zorgde door het aan zetten van het tempo en zijn spel voor den noodigen climax aan het slot van II. De rol van den kluizenaar was toevertrouwd aan een speler van komische kracht cn Peters kreeg dus volkomen het hem toekomend deel. Myra Tornhlll was een verraadster met Spaanseh bloed in de aderen. Een aller aardigste, met temperament gespeelde rol. En in de oude, goed getypeerde huisbewaard- ster zal wel niemand een jonge, aanvallige ingénue hebben herkend. Mary Norton en Mrs. Rliodes waren, meen ik. twee debutan ten. Men zal hun met alle kans op succes ook belangrijker rollen kunnen toevertrouwen. Zooals altijd bij de H.T.C. was het tooneel goed aangekleed cn het geheel uitstekend verzorgd. Behalve de eerste helft van II die het publiek blijkbaar wat lang viel deed dit geheimzinnige melodramatische blijspel het weer goed. De volle zaal had zicht- cn hoorbaar schik in de vertooning en heeft het den spelers niet aan appalus laten ontbreken. En nu weldra de feestvoorstelling met „Die zwei Kravatten" van Georg Kaiser! Dat be looft ook om de keuze van het stuk een evenement voor het Haarlemsch dilettanten- tooneel te worden. J B. SCHUIL. MUZIEK. Zang- en operettekoor „Onderling Genoegen". De schouwburg Jansweg was als altijd bij de uitvoeringen van „O. G." geheel bezet cn er heerschte al aanstonds de stemming die de uitvoeringen kenmerkt van deze goed ge organiseerde vereeniging, ook waar zij zich begeeft op ancier terrein dan dat van den zang alleen. Of het toeval is, weet ik niet., maar op 't interieur van het vorstelijk paleis behoef ik. bij soortgelijke operette-uitvoerin gen, slechts te wachten tot het doek opgaat. Ook ditmaal waren wij op éénmaal de na righeid van geldelijke zorgen vergeten, want dc goudstukken werden er met handenvol rondgestrooid, wel te verstaan aan de dorpe lingen die rond het oostelijk paleis woon den, maar dat hindert niet: de podiumvreug de ls onze vreugde, en de smart, daar gele den, voelen wij even intens als ginds. Als dc oorzaak en bron van al die vreugde, de schat tenbrengende hof-ezel. door list was gesneu veld (er werd gespeeld ..Prinses Ezelsvel") en prinses Blanca als zondendraagster moest rondgaan in de huid van het ge'slachte dier, droegen wij. bij haar wanhopend ronddolen door 't bosch. een deel mede van de smart die zij als prinses dubbel moest, gevoelen. Maar kwam de dorpsjeugd om haar uit. te lachen, dan konden wij, bij de onhandigheid waarmee zij haar eierenmandje droeg, moei lijk ernstig kijken, want de kinderen zagen enkel en alleen het malle van 't geval, zooals altijd wanneer zij anderen uitlachen. En dit alles leefden wij mee vanuit onze gezellige loge. Als ik zeg: wij leefden dit alles medo. dan bedoel ik dit juist zooals ik het zeg. Wij meenden ons werkelijk in het bosch te weten, mede elkaar tusschen de boomen te verdrin gen om het vlugst op die plaats te komen waar 't het mooist is, waar het meeste is te zien, waar we de andere kinderen hooren la chen. Want dit alles behoefde aan de kinde ren niet geleerd te worden. Veel, heel veel moest de heer J. Post hen leeren en veel moeten de kinderen onthouden, je begrijpt haast niet hoe zij dat alles nog zoo precies weten. Maar hun bewegen, hun doen, hun spel. dit alles kunnen zij uit zichzelf en daar om kijken groote menschen, als zij op 't too neel zijn, veel van de kinderen af. 't. Is jammer dat zij het mooie zingen van de kinderen niet kunnen nadoen en daarom doen zij 't op hun manier. Wie was er niet blij om dat zonnige zingen van Lolo. cn wie zou, als Goudvischje zong. niet graag dicht bij haar willen zijn. En Pa pegaaitje, of prin ses Bianca, of de kinderen van de arme boerin, zij hielpen alle mee om de blijheid aldoor grooter te maken. Zong alles samen dan was het feest op zijn hoogst en werd de stem van den leider, die ergens verscholen achter de boomen stond cn met zijn „toe maar jongens en meisjes!" ook meefeestte, heelemaal geen stoornis. Voor de kinderen Ls mijnheer Post een der hunnen, een vriend. Als die er is. gaat het altijd goed. Dat zag je laatst op den wedstrijd, waaraan we nog even werden herinnerd, toen bij "t begin van den avond de voorzitter aan het vaandel hechtte de medaille die als prijs werd mee gedragen. Piet. Post was de slagvaardige begeleider, die. als 't niet anders kon. vlug een half toontje transponeerde. In Bonset's muziek hinderde dit volstrekt niet, het harmonieerde goed met de ultra-moderne allures, die wij den laatsten tijd bij dezen componist hebben waargenomen. G. J. KALT. De Haarl. Postfanfare. De klanken van post- en jachthoorns heb ben in verschil'ende tijden de fantasie der componisten bevrucht. In vergelijking met het legio muzikale jachtscènes is het aan tal post taf ereelen wel is waar sterk in de minderheid, daarentegen danken we aan het vreedzaam en nuttig bedrijf eenige staaltjes van klankpoëzie die wc ongaarne zouden missen. ..Von der Strasse her ein Posthorn klingt": Schuberts mooi lied „Die Post" is algemeen bekend: maar ook Gustav Mahler is tot een der schoonste ge deelten van geheel zijn symphonLsch oeuvre geïnspireerd door dc tonen die de postiljon in den goeden ouden tijd aan zijn instru ment ontlokte. In den goeden ouden tijd - helaas, de claxon heeft dc posthoorn van demeeste heirwegen verjaagd, zooals de benzinestank dc stallucht vervong. Aan onze tijdgenootcn-toondichters de taak de poëzie daarin te vinden; de twijfel echter of de oogst groot zal zijn. We mogen dus met vreugde constateeren dat een aantal onzer postmannen trouw gebleven zijn aan het koperen instrument. En er schuilt geen gevaar In dat zij zich de dienaren der jongere electrische zusters, telegrafie en telefonie, tot medewerkers u^Bien. "1* mag uit de overweging van de inspl- rende en poëtische eigenschappen des posthoorns niet de conc'usie volgen dat een veelvoud daarvan die eigenschappen ln hoo ger potentie zal bezitten. Integendeel: een fanfare-ensemble kan heel prozaïsch klin ken, maar dat onze Haarl. Postfanfare een beschaafden, nooit ruwen of opdrlngerigen samenklank ontwikkelt is al Iets waarvoor leider en leden lof verdienen. Tot mijn spijt kon ik Zaterdagavond niet van 'f.begin .if aanwezig zijn cn zoo kon ik de 2 hoofd nummers, waarmee onlang- op een oon- rcurs dc lste prijs behaald werd niet hoo- ?^n; doch ook ln latera was zuiverheid van stemming waar te nemen en menig ge slaagd solistisch moment trok de aandacht. In het solokwartet (no. 8> echter kwam de zuiverheid nog al eens In t gedrang. Ook in een der nummers, die de mede werking verlcencndo Liedertafel ..Haar lem's Zanggenot" dezen avond zong was dat 't geval: in „Die Vesper" zakte het koor merkbaar na een goed begin. Daarentegen werd het voorafgaande ..O Crux ave" wel luidend en de opvolgende „Serenade d'hl- ver" met veel entrain gezongen; introduc tie en conclusie van dit laatste koorwerk hadden nog wat preciezer gekund. In do vertolking der nummers na de pauze wa ren de goede eigenschappen van H.'s Z. insgelijks waar te nemen. Het talrijke auditorium toonde zich voor de praestaties der beide vercenigingen zeer dankbaar en juichte hun dirigenten, resp. de IL H. Reinicr van t Hoff en L. C- Kcere- weer langdurig toe. In aanmerking nemende dat „de Haarl. Postfanfarepas ren goed jaar geleden werd opgericht mogen we de beste verwach tingen van haar koesteren. K. DE JONG. „Door Studie Vooruit." Uitvoering in de Gem. Concertzaal. Het was een avond van alles en nog meer. Hij ging uit van de Ned. Jongellngsvoreenl- ging, maar men zag ditmaal op het podium in hoofdzaak de jeugd, die ln verschillende groepen onder de beschermende vleugelen der N.J.V. bijeengehouden wordt- Twee jaren geleden werd aan de Jongens in handen ge geven oen mor.d-accordeon cn naar het voorbeeld der ouderen die op hun kampecr- tochten het gemakkelijk te hanteeren in strument meedragen, leerden zij al heel gauw een flink aantal liederen spelen. Zij ga ven nu de blijken, hoe zU sindsdien leerden, flink het rythme te bewaren op jongens manier. en ook gevoelig muziek te maken, zooals de grooten doen. Als die mondorgeltjes niet verstemd raken, is het housch niet on aardig om te hooren. De grooten. die over meer adem beschikken, zorgen met hun om vangrijkere instrumenten voor dor. onder grond. Slagwerk markeert het rythme en daar gaat het los. Eerst de openingsmarsch. Ik had me voorgesteld dat het me een beetje op de zenuwen zou gaan. maar dat vlo! heel erg mee Alleen was het jammer dat de di recteur. die dit alles met zooveel zelfverloo chening had ingestudeerd, ijiet kan maat- slaan Den opslag slaat hij neer. en bijgevolg moet hij den neerslag opslan. awil hij niet heel gauw met beide handen den grond ra ken. Een walstempo slaat hij, ook "t aller snelste. zóó sr.el in drieën, dat het onbegrij pelijk is hoe hU er zelf niet door in do war raakt. Maar dit is zeker een kwestie van oefening, al zou ik niemand aanraden, dit voorbeeld te volgen. Hoe het zij. de boel sluit als een bus, cn als een der jongens probeer de. een beetje bulten de schreef te gaan. was een vernietigende blik van dir. Van Dalen af doende. De schoolliedjes verrieden 't meeste sentiment, zij zijn de klassieken der jcued. In het schoollied stort de jongen, zooals Bc.'Je deed. heel zijn gevoelen uit- Jongensroman - tlek. Waar je gezond bij blijft. Het was jammer dat er zoo voel werd bij gehaald om den avond lang. noodeloos lang te maken. Want de aardige kampliedjes moesten en zouden gebisseerd worden en zoo was 't eerste deel van deze uitvoering, die om half acht was aangevangen, om tien uur Juist genaderd tot de pauze. De heer de Jong, die later op den avond, de aanwezigen zoo smakelijk bezig hield met zijn „rijk geworden vLssehersJongen". had beter zijn eerste voordracht kunnen wegla ten, temeer daar zij in 't geheel niet geschikt was voor het kind. dat uit platitudes geen voordeel zal behalen. Na de pauze wachtte met ongeduld het symphonieorkest ..Orpheus". Het was ten half tien ontboden, maar hoe gaat het? de jeugdige executanten stonden al om half acht voor de zaaldeuren. Door dit feit allicht kreeg de ouverture ..Orpheus in der Untcr- welt" een al te plastische uitbeelding; de andere stukken werden meer naar de idee van don componist uitgevoerd. Het laatste num mer van het programma, dat ik niet meer kon hooren, zal wel onjuist zijn afgedrukt, want „Afscheid der gladiatoren in 't groene dal" zal wel een ongewilde samenkoppeling zijn geworden. Die zetters ook! De vioolsolLst en zijn partner zullen mij zeker ten goede houden, dat ik hun spel niet meer kon hoo ren. Zij zullen het kinderkoor „Zanglust" stellig den pluim gunnen, dien lk het zoo wel verdiend op den hoed steek om zijn mooie frissche zingen. Deze kinderen kwamen ge lukkig nog tijdig thuis, want zij behoefden na de pauze niet meer terug te komen. Wan neer hel. bij hoogc uitzondering, eens tien uur wordt zoo kan dat nog door den beugel, hoewel ook hiervan den nauwlettenden op merker do gevolgen niet ontgaan. Wat het mooist gezongen werd door het kinderkoor? Dat Ls moeilijk te zeggen. Wij hebben met veel pleizier geluisterd. En dan is alles goed en mooi geweest. Het bestuur van „D5.V." had er overigens wel den gang in. Alleen, het programma was veel en veel te lang en dan Ls er zelfs voor het goede ten leste niet meer de belangstel ling, cn levert de inspannende arbeid der voorbereiding niet meer zijn rente op. G. J. KALT. ACENDA Stadsschouwburg, WiLsonspleinVer. Rot tend -Hofstad Tooneel: „De goede fee" 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Pappie op nacht manoeuvre". 8 15 uur. Palace: In geheimen dienst. Op het too neel: 5 Jongleurs. 8.15 uur. Rembrandt Theater: De vroolljke Vrouw- tjrs van Weenen. Op het tooneel: Satsuma Tokl Comp. 7 cn 9.15 uur. Luxor Theater: De doodende lading en De Machtige. 8 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DINSDAG 1 DECEMBER Gebouw Protestantenbond Lezing Ned. Ver. van Spiritisten. 815 uur. Schouwburg Jansweg: „Pappie op nacht- manoevre". 8.15 uur. Stadsschouwburg: Dansavond Lill Green. 815 uur. Gr. Houtstraat 93: Vergadering van aan deelhouders Lourens Coster N.V.. 11 uur voormiddag. Gouvernementsgebouw <Dreef): zitting Prov. Staten. 10.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kind en Kunst". 105 uur. APOTHEKEN rAVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zoon. Zljlweg 34 Tel. 12-595. Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 18 Jcl. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13