Nationaal Crisis-Comité. Stroopersdrama in Limburg. De Ned. Bank verliest op haar pondenbezit. Draadloos voetbal. Fa J. OOSTWALD ZOON Tapijten - Bedden Meubelen SZOO Anonieme Brieven. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14ö57 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag JU November 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck f 0.27'/$, per maand 11.20, per 3 maanden 3.57'/:, franco per post 3.87^, losse nrs. O.Oó. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.03. per maand 0.22, per 3 mud. 0.65, franco per post f0.72l/<. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëNregels 1.75, elke regd 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1I regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonncs. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonncs op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Mevr. J. P. A.Pr. 5 T. B L. 1.— H. L. T. 5.— Fam. F. 7.50 A. H. L.—B. 10.— J. J. J. 1.— J. A. van N. te A. 5.— J. de V. 25.— Joh. H. te O. 5.— F. E. te H. 2 50 R. 25 H. de C. 10 J. S. 1.— H. M. 5 v B. 2.50 G. H. Z. 2 50 Mevr. H. B. 2.50 L. C. te Heemstede 1 R. L. 1.— K. B. 2.50 R. 1.— Fam. J. J. F. 2.50 O. V.. te Heemstede 250 v. W. 2.50 J. B. 2.50 Dames O. P. en v. A. 10.— G. E. J. 2.50 DE EERSTE /"50.000 VOOR HET NAT. CRISIS-COMITé. Het Haagseh Correspondentie bureau seint: De ve rant wording van door het Nationaal Crisis-comité ontvangen gelden sluit niet een bedrag van f 50.620.38. Te Echt drie jongelieden verdwenen. De lijken in een kuil gevonden. Vrijdagnacht 5s te Ech (Limbeen vree- selijk stroopersdrama voorgekomen. Drie boerenjongens, de 27-jarige Frans Wehrens en de gebroeders K.. resp. 24 en 19 jaar oud. zijn Vrijdagavond uitgegaan om in de bos- schen in de buurt wild te schieten. De jon gens zijn niet teruggekeerd. Zaterdag heeft men reeds naar hen gezocht, doch niets ge vonden. Zondagmorgen zijn .opnieuw een veertig personen op zoek uitgegaan. Na lang zoeken is men op ongeveer 200 Meter afstand van de woningen gekomen bij een versch gedolven kuil. welke met mest bestrooid was. Hierin vond men genoeg aanleiding om een nauw keurig onderzoek in te stellen. Men ging aan het graven en vond vrij spoedig de petten van de vermiste jongemannen. Na geruimen tijd verder te hebben doorgegraven vond men tenslotte de drie lijken. Alle drie slacht offers waren met kogels doodgeschoten. On middellijk werd de justitie te Roermond ge waarschuwd. die weldra ter plaatse verscheen om een onderzoek in te stellen. De lijken werden naar het gemeentehuis te Echt over gebracht. De opschudding, die dit drama te Echt heeft veroorzaakt, is buitengewoon Sr00t- 4 Dit drama doet herinneren aan de verdwij ning in Augustus van dit jaar van zekeren Roesbroeck. eveneens afkomstig uit Echt. Van hem heeft men nooit meer iets gehoord. Men vermoedt nu. dat deze op dezelfde wij ze gedood is. als de slachtoffers van Vrijdag nacht. In de bosschen wordt op het oogen- blik gezocht of men nog een spoor kan vin den, van dezen vermiste. Nader wordt nog gemeld: De drie jongemannen, die Zondag in het bosch begraven werden gevonden, waren de genoemde Frans Wehrens en de gebroeders Kersten, allen woonachtig te Putbroek, een gehucht onder de gemeente Echt. Vrijdag avond zijn zij ten huize van Kersten tot onge veer 12 uur aan het kaarten geweest. Daarna zijn de drie mannen vertrokken, zeer waar schijnlijk met het doel strikken te zoeken. Zondag is de justitie uit Roermond geweest tot het instellen van een onderzoek De po litie laat zich omtrent het onderzoek in deze zaak niet uit. Het schijnt, dat men verden king op iemand heeft, doch of er reeds een aanhouding is geschied, konden wij niet te weten komen. Het onderzoek duurt voort. ENGELAND EN ONZE UITVOER. ONZE LAGE TARIEVEN ALS TEGEN ARGUMENT. Naar het Corr. Bur. bij navraag aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken is gebleken is Hr Ms. gezant te Londen opgedragen het noodige te verrichten om voor de Nederland- sche belangen, die door de jongste en nog te verwachten economische maatregelen van de Engelsche regeering bedreigd worden, te W In het bijzonder is den gezant verzocht te rcleveerer. da*- de Engelsche goederen hier steeds of vrij of tegen een zeer matig tarief het laagst in Europa binnenkomen, het geen voor de Engelsche regeering ongetwij feld een punt van overweging zal zijn. Onderhandelingen met Engeland zonder resultaat. Ponden verkocht aan de Indische regeering. Een groot nadeelig saldo. De gulden niet in gevaar. Toen de Nederlandsche Bank 27 September j.l. na de deflatie van liet pond de verklaring publiceerde dat zij met haar pondenbezit geen moeilijkheden zou hebben, wekte dit veel be vreemding. omdat daaxvoor geen motief werd opgegeven. Thans echter publiceert de Bank het vol gende communiqué: De directie van De Nederlandsehe Bank deelde in haar communiqué van 27 Septem ber 1931 mede, dat zij alle reden meende te hebben om aan te nemen, dat voor de bank in de toekomst geen verlies op haar ponden- bezit zou te duchten zijn. Het daarna mondeling en schriftelijk ge pleegde overleg heeft aangetoond, dat de Bank of England niet bereid is de aanspraken te erkennen, welke de Nederlandsehe Bank naar billijkheid meende te kunnen doen gel den. Hoewel De Nederlandsehe Bank haar standpunt handhaaft en haar pogingen voort zet, meende zij onder deze omstandigheden het kosrs-risico. aan haar ponden-bezit ver bonden, niet verder te mogen ióopen Zij heeft derhalve naar een oplossing gezocht, welke haar in staat zou stollen het grootste deel van haar pondenbezit zander verder koer. risico aan te houden, In samenwerking met de regeering is deze oplossing hierin gevon den, dat de ponden, voor zoover deze be stemd kunnen worden voor aflossing van de twee Nederlandsc.il-Indische, in ponden luidende leeningen, welke aflossing in haar geheel te beginnen met respectievelijk 15 Juli 1933 en 15 Augustus 1933 kan geschieden, op latere levering aan de Nederlandsch- Indische regeering verkocht zijn. Deze ponden, welke niet voor bovenstaand deel konden aangewend worden zijn bereids gerealiseerd. De hieruit en uit den boven omschreven termijnverkoop voor De Ne derlandsehe Bank voortvloeiende verliezen zullen er toe leiden, dat het boekjaar 1931 1932 met een belangrijk nadeelig saldo zal sluiten. Maatregelen ten einde zoowel op materieele als op personeele uitgaven te be zuinigen, zijn ten deele reeds genomen, ten aeele in bewerking. De voorzieningen, welke overigens voor de zooeven bedoelde verliezen zuilen getroffen moeten worden, zijn in voor bereiding. Te allen overvloede wordt hierbij met na druk geconstateerd, dat, na de hierboven omschreven transactie, uit het pondenbezit van De Nederlandsehe Bank geen nadoelen te duchten zijn voor de vervulling van haar taak om de goudwaarde van het Nederland sche ruilmiddel te handhaven. De gouddek king van alle opeisclibare verplichtingen der bank bedraagt volgens de laatste weskbalans 70.22 pet. of 30.22 pet. meer dan de voorge schreven minimum metaaldekking van 40 pet. Hierin is haar kracht voor de vervulling van de zooeven bedoelde taak gelegen en deze kracht blijft geheel onverzwakt. OVERVAL OP EEN VROUW TE LEUSDEN. Geen roofdoch politieke motieven? COMMUNISTEN TEGEN EEN FASCIST. Zondagavond tusschen half zes en half ze ven hebben een paar personen een overval gedaan in Huize ..De Wigman" te Bavoort onder de gemeente Leusden. dat bewoond wordt door de familie Van Zijst. Zij hebben zich toegang verschaft door een achterdeur en hebben de vrouw des huizes, die op dat oogenblik alleen thuis was. bewusteloos ge slagen, waarna zij haar bonden en in een der kamers neerlegden. Zij hebben vervol gens het geheele huis doorzocht, waarbij vooral het schrijfbureau van den heer Van Z. het heeft moeten ontgelden. Het vermoe den bestaat, dat de overval is gepleegd door communisten, die in de meening verkeerd schijnen te hebben, dat de vermiste stukken uit het archief var. de Communistische Par tij Holland ten huize van den heer Van Zijst verborgen waren. De heer Van Zijst had nog onlangs een artikel gepubliceerd in de ..Be zem". Vermoedelijk hebben de daders op den loer gelegen en gewacht op het moment, dat de heer Van Zijst- uit ging. De heer van Zijst heeft bij zijn thuiskomst, zijn vrouw, die in- tusschen bijgekomen was. gillende gevonden en haar onmiddellijk uit haar benarde positie bevrijd. Zij was niet gewond. De marchaussee te Leiden stelt een onder zoek in. waarbij gebruik werd gemaakt van den politiehond der Rij ksvelawacht. Vader had op Zondagmiddag Zijn ontvanger afgesteld. Voor den grooten voetbalwedstrijd Op 't Parijsche voetbalveld. Want daar streed de Fransche keurploeg Tegen* Nêerland's voetbalelf, En dat vader dat moest hooren, Sprak, als u hem kent. vanzelf. Vader hoorde h: i Wilhelmus. Dat gespeeld werd vóór 't begin En daarna de Marseillaise, Pa was er al volop in. Teen de stem zc.: beide ploegen Staan strijdvaardig opgesteld En. de aftrap is gegeven Werd er aan de deur gebeld Mosder. met de kindren bezig Riep: Doe jij het even. man. Pa ging zwijgend naar de voordeur, Zooals slechts een vader kan. Het was iemand, die den weg vroeg Naar een ander deel der stad, 't Duurde zeker tien minuten. Voor hij Pa begrepen had. Teen pa weder was gezeten. Hoorde hij wat ver gebrul En de stem: Voor hen die laat zijn, Ik herhaal, het is één-nul. Het bleef vader nog verborgen Wie zoo leidde in het spel, Maar hem troostte de gedachte, Ach, dat hoor ik straks nog wel. Vader zette zich tot luisteren. Toen de vrede werd verscheurd Door gekrijsch en hij ging kijken, Wat er nu weer was gebeurd. Jantje, van de trap gevallen. Produceerde wild gehuil. Vader moest het ventje troosten, In zyn schrik en met zijn buil. Na een tijd werd Jantje kalmer. Vader zag zijn kans weer schoon. Maar. net voor hij op zijn stoel zat, Ratelde de telefoon Voor de rust geheel hersteld was Duurde wei een -lijf kwartier. In Parijs was 't 'oen ook rusten. En de stem zei: èt-aud éénvier! Even later kwam de buurman Op bezoek, met buurman's vrouw, Vader moest naar het salon toe, Hoe ongaarne hij ook wou. En daar zat hij. schijnbaar rustig, Maar inwendig steeds in draf, Want daar. in de kamer naast hem, Speelde zich de wedstrijd af. En toen vader weer tenslotte Van zijn buren was bevrijd. Was de radio allang weer Aan de dansmuziek gewijd Vader had van heel den wedstrijd Nog' geen tiende deel gehoord, Hij wist niet wie had gewonnen. Dus laat staan wie had gescoord Moeder zei tenslotte zuchtend: Hè. wat jij daar 'och in ziet. Op je vrijen Zondagmiddag. Voetbal» voetbal, anders niet. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN A h0 Ct*. VREESELIJK ONGELUK MET EEN VRACHTAUTO. Kap door andere auto afgerukt TWEE PASSAGIERS GEDOOD. De Crt. maakt melding van een zeer ernstig ongeluk, dat Zaterdagavond gebeurd is op den Rijksweg Venlo—Roermond onder Reuver. De 49-jarige kapitein W. Strik van het stoomschip ..De Maasstroom", dat een dienst van Amsterdam naar Roermond onderhoudt, de 40-jarige P. Maas en de 20-jarige Ph. v. d. Putten, deel uitmakende van de bemanning werden door den kantoorbediende van de stoombootonderneming naar Venlo gebracht, om er den Zondag bij hun gezin door te brengen. Kapitein Strik zat naast den chauf feur. de anderen en de 14-jarige H. Hawinkels uit Roermond, die het reisje voor zijn genoe gen meemaakte, hadden in den laadbak on der de huif plaats genomen. Toen de auto nu een zware vrachtauto uit Roermond ontmoette, passeerde deze zoo dichtbij, dat de huif gegrepen en geheel af gerukt werd. Van der Putten kreeg hierbij een hevlgen slag met een der hoekijzers en werd van de auto geslingerd, terwijl Maas eveneens een ernstigen klap van een gedeelte der overkapping opliep, doch op den auto bleef liggen. Kapitein Strik liep een niet ernstige hoofdwonde op. De andere twee, de chauffeur en de jongen, bleven ongedeerd. De jongen was alleen zeer overstuur. De beide zwaar gewonden werden naar een ziekenhuis te Venlo vervoerd en van de H.H. Sacramen ten der Stervenden voorzien. Zij zijn spoedig daarop overleden. Beiden zijn gehuwd. Van der Putten heeft een kind, Maas heeft geen kinderen. De kapitein is naar huis 'erug kunnen keeren. De justitie zal een onderzoek instellen. Vol gens den chauffeur van de beschadigde auto heeft de andere chauffeur niet genoeg uitge weken. ALS ST. NICOLAAS-GESCHENK 10°/0 KORTING op alle goederen gekocht van 26 November tot en met 5 December Tel. 11491 Schagchelstraat 2 Haarlem Speciaalhuis in: Het metkbrood van Franken is prachtigl en dat voor één dubbeltje Er is in de laatste jaren een zonderlinge nieuwe mode in anonieme brieven ontstaan. In vroeger tijden beperkten die zich tot da' soort droeve ..heldendie iemand met liet een of ander wilden bedreigen, of hen alleen maar een beetje uitscheiden, zonder er me', hun naam voor te durven uitkomen. Dit genre schijnt zeer verminderd te zijn, het geen wijst op een vooruitgang. Maar de anonieme briefschrijvers leven nog. Herhaaldelijk ontvangen wij brieven van menschen die alleen maar een ander inzien', in een bepaalde kwestie hebben dan- wij. en met behoorlijk-geformuleerde argumen ten komen. Of van anderen, die ons een wei- ge meen den raad willen geven. Of zelfs van nog anderen, die bepaald complimenteus zijn in hun uitlatingen. Sommigen vragen an: woord in de krant, onder ..Correspondentie' en krijgen dat natuurlijk niet. Want wij weigeren ten allen tijde nota te nemen van anonieme mededeelingen. zoowel per brief als per telefoon. Ze verdwijnen in de prulkimand resp. in het gebaar hoorn-op de-haak, en zijn binnen vijf minuten verge ten. Laat men toch begrijpen dat al dit ano nieme gedoe nutteloos is en belachelijk boven dien. Het redactiegeheim wordt door ieder blad in Nederland, ook door ons, ten streng ste geëerbiedigd. Dat is altijd zoo geweest, en zoo blijft het. Zendt iemand ons een mede deeling of een ingezonden stuk met verzoek zijn naam geheim te houden dan houden wij ons daar strikt aan. Of de medcdeeling mon deling of schriftelijk gebeurt, doet niets ter zake. Maar wij staan er ten allen tijde op, te weten met wie wij te doen hebben. Het is heusc'n" zoo eenvoudig en zoo be grijpelijk. Ik zou er nog bij willen voegen dat ingezonden stukken-schrijvers vaak pseu doniemen toepassen als dat volmaakt over bodig is en dat wij ook wel eens stukken moeten weigeren omdat zij derden persoon lijk aanvallen, zonder hun naam te nor men. Niemand zal kunnen ontkennen, dat wij hierin een methode volgen die rechtvaardig redelijk en in het talgemeen belang is. To verscheidene lieden zou men willen zeggen: wees toch niet zoo bang voor nietsEn als u iemand met reden meent te kunnen be strijden. kom dan ridderlijk voor den dag en doe het' in correcte bewoordingen. Wij zullci: hem dé gelegenheid geven van antwoord te dienen. Hetgeen hem toekomt. HET PROVINCIAAL PERSONEEL GEEN KORTING OP SALARIS. Het lid der Prov. Staten N. Beuzemakcr heeft eenige schriftelijke vragen aan Ged Staten gesteld over het wetsontwerp strek kende tot tijdelijke korting op de uitkeerin ken aan de Provincies en de gemeenten? Gcd. Staten ceeien mede, dat uit de Prov. Begrooting blijkt dat geen voorstellen zijn ingediend tot korting op het salaris door de provincie. Gedeputeerde Staten zijn verder van oor deel. dat er geen aanleiding bestaat om. ter bespreking van het onderwerpeiijke wets ontwerp. een buitengewone vergadering der Provinciale Staten bijeen te roepen. SOEFI-BEWEGING De heer L. Hoyack zal Woensdag 2 Decern ber 8.15 uur spreken voor de Soefi-Beweginj in het Remonstrantenhuis. Wilhelminastraat over Soefisme en het vraagstuk der demo cratie. - Uit Engeland: Naar volledige bescherming. (Ie blad. 2e pag.) De gang v.an zaken in Mandsfoerije. Ecti gunstige wending. (4e blad, 2e pag.) De Ned. Bank verliest op haar pondenbezit. (Ie blad, le pag.) Stroopersdrama in Limburg (le blad, le pag.) Het conflict in de textielindustrie verscherpt. Zaterdag reeds staking het gevolg. (2e blad, 2e pag.) Het verhoogde invoerrecht in België. Wat getroffen wordt. (2e blad. 2e pag.) Dc gemeentebegrooting van Veisen. Een tc- kort van f 189.000.—. (4e blad, le pag.) Vergadering van den R.K. Partijraad. (2e blad. Ie pag.) Steun voor het Nationaal Crisis-comité. Prin ses Juliana gaf f 30.000.—. (2c blad. le pag.) Voclbal: Nederland slaat Frankrijk met 4- 3. (Sport en Spel.) ARTIKELEN. ENZ. R. P. Parijsche ervaringen. (le blad, le pag.) Lctlinga: Financiecle Kroniek. (2c blad. 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) HAARLEM, 30 November. Parijsche Ervaringen. Ik heb de tweedaagschc Ontwapenings conferentie bijgewoond, op Initiatief van Lord Robert Cecil te Parijs georganiseerd en besloten met een openbare bijeenkomst In het Trocadéro. die een mislukking werd. Pas teruggekeerd, geef ik hier mijn indrukken ervan. Er waren meer dan duizend afgevaardig den, vertegenwoordigend ruim zeshonderd organisaties uit dertig landen. Deze opkomst getuigt op zichzelf van de groote kracht die de ontwapcnings-actie verkregen heeft. Dit noteer ik als een belangrijk punt ten voor- deele der Conferentie. Zij hield drie ..séances d'étude" in een zaal van het Palais Royal, een banket in een ge bouw in dc rue Montdldler en de bewuste openbare vergadering in het Trocadéro. De drie séances d'étude en het banket hadden een volkomen rustig verloop: de openbare vergadering werd bedorven door hel lawaai van een honderdtal rechtsche en llnksche extremisten in de Fransche politiek. Dc rechtsche extremisten, z.g. ..camelots du Roy", aanhangers van den Bourbon-preten dent naar wijlen den Franschcn troon, wa ren daarbij de hoofdschuldigen. Het is niet moeilijk met honderd of zelfs met tien kwaadwilligen een vergadering van driedui zend menschen in dc war te sturen. Dat is al zoo vaak gebeurd, en erg belangrijk Is het feit op zichzelf niet. Wel ls het onzin, daar uit af te leiden dat „het Fransche publiek" den boel bedorven zou hebben. Dat i.s on waar. De groote meerderheid van het Fran sche publiek bleef volkomen rustig en was alleen merkbaar geërgerd over dc vlegel achtigheid van de rustverstoorders. Boven dien schaamden velen zich over de wijze waarop hier Frankrijks gasten ontvangen werden. En daar was reden toe. Maar het spektakel op zichzelf was alleen kwajongens achtig. Ten aanzien van de groote ontwape ningszaak beteekent het niets. De royalisten vormen een kleine meerderheid, cfie geen mensch au sérieux neemt wie denkt in deze dagen nog over een wcrkelijken terug keer van de absolute monarchie? cn de communisten..,, nu ja, dat weten we alle maal. en dat wisten we allang voor deze con ferentie. Die willen niet dat Europa zich herstelt. Wat ik evenwel wèl ernstig vind Ls de zeer slechte organisatie van deze conferentie. Lord Robert Cecil, die er het Initiatief toe had genomen en de eerevoorzitter was. had niet zelf dc organisatie verzorgd. Dc hoofd leiding daarvan berustte bij een Frangaise, Mile. Louise Weiss. Ik neem bij voorbaat aan dat zij vol goeden wil was geweest, maar dat is nooit genoeg. Vele waren de fouten. Ik laat nog daar dat de zaal voor de séances d'étude veel te klein was, zoodat tientallen voor de open deuren op het terras de rede voeringen moesten zien te volgen, zoo goed en kwaad als dat ging, Men behielp zich. en "iet lukte vrijwel, al was het In November weer verre van aangenaam. F.rger waren de fouten in de keuze van de sprekers. Het was een fout om Paul Painlevê,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1