DE BILT NAAR VOLLEDIGE BESCHERMING. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 Heringa Wuthrich, Haarlem CENTRALE VERWARMING HERINGA - JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) ex-mlnlster van Oorlog, te laten spreken. Deze zeer agressieve redenaar, die op nlet- Fransclien een irriteerend en onaangenaam cfled maakt en tol de meest onverzoenlijke doordrijvers op het chapiter „sécurité" (waarborgen voor Frankrijks veiligheid) be hoort. had beter v;eg kunnen blijven. En vooral had men hem niet moeten toestaan een „claque" mee te nemen. Wij merkten alien dat het een claque was. Zijn agressief optreden bracht een der vreemdelingen (een Engelschman. een der Trade Union- lelders). tot een heftige repliek, waardoor de tweede ..séance d etude" bijna verstoord was. De Britsche Labour-afgevaardigde Noel Baker en de Belg Rolin brachten de zaak weer in het goede spoor. De keuze van de Duitsche en Amerikaansche vertegenwoordi ger,; was ook niet onverdeeld gelukkig. Da Duitsehcr baron von Rheinbabcn is het type van den Prulsischen „Junker" en kenmerkt zich in zijn optreden door de eigenaardige verwatenheid, dit genre sinds onheugelijke tijden eigen. Hij uitte zich gematigd, maar hij prikkelde de Franschen en anderen. Onbegrijpelijk was het niet. De Duitscher Joos staat bekend als een tegenstander van Frankrijk, de Amerikaan Houghton eveneens en het ware beter geweest om senator Borah, die ons in het Trocadéro per radio uit Ame rika toesprak, bulten spel te laten. Hij is er trotsch op dat hij nog nooit in Europa is geweest. Ik gun hem zijn trots, maar als hU zoo weinig van ons afweet is- hij ook niet de aangewezen man om ons van duizenden mijlen afstands vermaningen toe te bulr deren. De séances d'étude Waren uit studie- oogpunt heel weinig waard. Kort voor mijn vertrek had ik prof. mr, J. P. A. Francois een rede voor de Leidsche Rotary-club hoo- ren houden over het ontwapeningsvraagstuk. Van die oene rede had men te Parijs, als zij daar gehouden was, meer kunnen leeren dan van 0e redevoeringen en verklaringen van het twintigtal sprekers, dat er op ons werd losgelaten. Op zijn best werd in die séances d'étude de wensch tot ontwapening gede monstreerd. Sommigen, zooals de Belg Rolin, de Engclsche trade-unionist Bromley, het Franschc Kamerlid Pierre Cot. de Neder- landsche staatsraad mr. Limburg, deden dat op indrukwekkende wijze. Maar het was niet genoeg. Van de practische moeilijkheden der a.s. Ontwapeningsconferentie hoorden wij niets, ol' bijna niets. Wel bleek voortdurend Frankrljk's wensch tot hel verkrijgen van die waarborgen bij ontwapening, die het be titelt als „sécuritéIemand als de listischc Fransche advocaat Paul-Boncour was on danks zijn welsprekendheid en zijn interes- santen kop (hij lijkt en profil sprekend op Robespierre' alwcc-r niet de beste man, om het Fransche standpunt aan buitenlanders uiteen te zetten. Om handige politieke vossen was het ons bij deze gelegenheid zeker niet te doen. Deze zaak ls er Ie groot voor. Ronduit gezegd. Het genre politieke vos kennen we allemaal in onze eigen landen, en bij een wereldbe weging als deze beroepen we ons daar nooit op. Het heeft interessen van minder om vang. Het banket verliep minstens even goed als andere officieele functies van dezen aard. Het had zelfs de tamelijk- zeldzame eigen schappen dat het niet vervelend was en dat men er genoeg te eten kreeg. Maar het was uiteraar van de minste beteekenis. De grootste fout van alles was de mislukte demonstratie in het Trocadéro. De Fransche ex-minister-president Edouard Hcrriot, bur gemeester van Lyon. die presideerde, omge ven door het corps diplomatique, zei in het eerste deel van zijn openingsrede (dat ver staanbaar was) dat Frankrijk gaarne gast vrijheid aan deze conferentie had gegeven. Als dat zco is, had Frankrijk moeten zor gen dat zijn gasten hoffelijk bejegend wer den. en zien niet zaten te ergeren en ver velen, terwijl een troep canaille van de Ac tion Francai.se en het Croix de Feu zat te brullen als bezetenen en vechtpartijtjes or ganiseerde. Dit was werkelijk schandelijk. Er was aanvankelijk" zelfs geen politie in voldoenden getale aanwezig om de rust verstoorders weg te werken, terwijl wij toch allen den vorige dag al gehoord hadden dat zooiets te wachten was Als wij vreemde lingen dat wisten, moeten de Fransche auto riteiten zeker op de hoogte zijn geweest. Zy hadden het door politiemaatregelen, dooi «cherpe controle op den kaartenverkoop vooral, kunnen en moeten voorkomen. Ik heb vanouds sympathie voor Frankrijk; ik bewonder zijn cultuur, zijn schoonheid, zijn „esprit". Des te meer voelde Ik dit als een blamage voor de Fransche natie, en ken moei lijk het gevoel van mij afzetten dat men in Frankrijk bang is voor deze internationale ontwapen ings-beweging. Pierre Cot had ge zegd: „Wij vragen om veiligheid uit angst" Dat was zeker de waarheid. Vrees beheersonl Frankrijk's-buitenlandsche politiek. Gaat die vrees zoover, dat men dé machtigs beweging voor Internationale ontwapening ook al niet meer vrijelijk durft onder de oogen te zien. en toestaat dat zij door een. troep kwajongens met geschreeuw wordt begroet? Lord Robert Cecil sprak in stilte, nadat Herriot bij den aanvang Zijner rede een be- roep op „la politesse francaiso" had gedaan. Voor het overige schoot la politesse fran caiso droevig tekort. Wij zijn daar met ons duizenden buitenlanders in het Trocadéro. onder het presidium van een Franschen staatsman, grof en onhebbelijk behandeld. Dat wil ik vaststellen Het ploertige hoofd artikel dat de oude journalist Léon Bailby den volgenden dag in de Intransigeant schreef, plus de uitlatingen van verscheidene andere rechtsche bladen, heeft dat nog ver ergerd. Overigens kennen wij de inferioriteit van een deel der Fransche pers vanouds Maar mijn slotsom is: de ontwapenings zaak is door deze Parijsche blunders niet in het minst in waarde verminderd. Haar macht en belangrijkheid zijn door al dat spektakel des te duidelijker gebleken. Het gedrag der gedelegeerden onder deze omstandigheden was kalm, waardig en zelfbewust. Alleen de Fransche regeering heeft zich ge blameerd door deze janboel toe te laten, en de reputatie van Frankrijk yoor hoffelijkheid en gastvrijheid een knauw bezorgd. R. P. ENGELAND. Eerste termijn van voedselbelasting. Lenden, 27 November. Dé gebeurtenissen der laatste weken in het politieke leven -van Engeland .schijnen de meening te bevestigen van hen, die hebben verklaard dat de jongste algemeene verkie zingen, waarin aan de kiezers werd gevraagd een partijiooze nationale regeering te steunen, het grootste politiek bedrog zijn ge weest dat ooit in do geschiedenis van het land is voorgekomen. Het is nu boven allen twij fel duidelijk geworden dat men met een partij-regeering te deen heeft en dat de po litiek van het land. natuurlijk, wardt aan gegeven doc-r de Conservatieven en zelfs de „Die Hards" van die thans in de Landsver gadering zoo sterk over he e rschen de partij. Het karakter van deze partij-politiek kan met het cene woord Protectie worden aan- gegeven. Toen tot verkiezingen was besloten moest een poging worden gedaan vrijhan delaars en vrijzinnigen in hot land te win nen voor de nationale regecring. Het grooie alles o'.erheerschendc meeningsver schil waj nog altijd gelegen in de tegenstelling Vrij handel-Bescherming. MacDonald formuleerde de voornemens der regeering in dezen zin dal deze kwestie op zichzelf, dus zonder partij- vooroordeel, zou worden oncleizocht en dat de regeering zich zou laten leiden door de uit' komsten van zulk onderzoek Achteraf kan men deze formule slechts beschouwen als een middef om de genoemde vrijhandelaars en vrijzinnigen onder de kie zers te bewegen in elk geval op een nationalen c.andidaat te stemmen. Ze moest op het belangrijke oogenblik verdoezelen dat deze regeering Uitgesproken protectionistiseh zou worden. Van een onderzoek hi de taru-fkwr. li- is niets gebleken. Zoo er een onderzc- k vooraf Ls gegaan aan de maatregelen t l invoer beperking voor fabrikaten on half-fabri- katon dan is dat. heel snel in zijn werk ge gaan, zoo snel dat niemand het heeft opge merkt. Voor het onderzoek van do Juist aan gekondigde maatregelen tot bes cue ruling van den landbouw moet nog minder tijd zijn ge bruikt. In elk geval is van een grondige be studering der tariefkwestie, door welker „resultaten de regeering zich zou lat?n leiden", geen sprake geweest. Wel ls boven allen twijfel verheven dal de regeering zich heeft laten leiden door, 'of gezwicht is voor. de bedreigingen der protectionistische Tory- meerderheid van het Lagerhuis. De voorstelling is dat de tot heden genomen tariefmaalrcgclen en de Juist ten behoeve van het binnenlandsche landbouwbedrijf aan gekondigde niet mogen worden beschouwd ais Protectie in den waren zin van het- woerd Dat is zoo. maar namens de regeering zelf is al verklaard dat ze moeten worden beschouwd als een eersten termijn. Dat wil zeggen, ze vormen slechts een eersten stap naar liet einddoel, dat klaarblijkelijk een alomvattend tarief is. De regeering moest van een eersten termijn spreken om haar volgelingen, aan wier genade zU is overgeleverd, koest te honden Daarin is zij nog maar tcndéele „ge- s'.uiad: want d-e machtige i glaui n van vol bloed Protectionist en <cn hun peis' iv:.u.den liet pistool op dc brecde maar bevende borst van MacDonald gericht, wiens „vrije hand", zaliger nagedachtenis, men in de verbeelding tegelijk me>t do and-cre in hulpelooze overgave opgeheven ziet. Millioenen kiezers in de steden hebben hun stemmen gegeven aan nationale candidal en omdat hun te verstaan was garven dat een stem voor de nationale regeering geen stem zou zijn voor voedselbelasting. De voorstellen van den minister van Landbouw Donderdag gedaan, zijn een begin van voedselbs! anting. Hot voorgestelde tarwe-contiiigerit (quota», dat aan Engelsche graanbouwers een vaste markt en prijs binnenslands verzekert door hun de levering van een zeker percentage van de tarwe voor broodverbruik in het land te geven, kost geld. naar de meest deskundige schatting v 4.000.000. De Minister heeft ge zegd dat dit bedrag niet ten laste van de Schatkist zal komen. De landbouwers zullen het geld krijgen Van de molenaars, die meer zullen moeten betalen voor de tarwe. De molenaars zuilen zich schadeloos stellen door de bakkers meer voor hun meel te lat en beta len. En de bakkers zuilen zich schadialocs- slellen dear meer voor hun brood te vragen. De broedverbruikers zullen zich alleen scha deloos kunnen stellen met de gedachte dat zij een landbouwbedrijf, dat door gebrek aan kundigheid en voortvarendheid van zijn leiders in verval is geraakt in het leven hel pen houden. Het andere voorste! voor bescherming van het landbouw- en tuinbouwbedrijf geldt dan wat de Minister be-schreef als „vroege luxe land- en tuinbouwproducten". Daarop komt een tarief, onverbloemd. Dit tarief zal niet, als het tarwo-quota, de economische zwak ken treffen. In de nederige stadsbuurten komen in de woningen geen „primeurs", als Jonge aardappelen en groenten, vroege to maten komkommers sla en asperges cd. Echter de minister van Landbouw heeft niet verzuimd te doen weten dat men pas aau het begin stond van een serie maatregelen, die ongetwijfeld straks ook minder luxe voedings middelen zuilen gelden. Een liboraai publicist is van meening dat binnen eenige maanden dit Lagerhuis on danks de landbonw-junta (cl? aanzienlijke groep vertegenwoordigers die uitsluitend aan de belangen der landbouwers denken, ten kosten van de belangen van de bevolking in het algemeen) haar zin kan doorzetten. Hij stelt vast dat de Tories, waaruit die junta bestaat, geen flauw idee hebben van hoe de economisch zwakken leven. Hij voorziet dat zij gansche reeksen noodzakelijke levensbe hoeften zuilen gaan belasten in hun blind heid en voor duizenden nederige gezinnen brood, vleesch. spek, aardappelen, vruchten, groenten, melk in blik en andere levensmid delen duurder zullen maken. Hij verwacht en hoopt dat dit tot inkeer zal leiden en dat het huidige Lagerhuis niet pal zal kunnen staan in den storm van ontevredenheid en verontwaardiging, die over het land zal gaan. Hij onderschat klaarblijkelijk de kracht van de Tory-groep, waarin het iand thans gevangen zit. A. K. V. R. meldt: Hoogste barometerstand 777.4 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 749.6 m.M. te Isafjord. en voorspelt. zwakken veranderlijken wind. nevelig tot licht of half bewolkt: Waarschijnlijk droog weer. Temperatuur om het vriespunt tot lichte voyst in het Oosten, in het Westen weinig verandering in .temperatuur. Barometer Stand hedenmorgen 10 uur 768 m.M. iMooi weer.' Stand van gisteren 762 m.tyl. Neiging; Vooruit. Opgave van C.AREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Tel 14112 Thermometer Hoogste gisteren 38 F. Laagste heden nacht 30 F. Hoogste heden tot 12 uur 38 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 November. Bevallen 27 November: M. K. Bonsel— van Looij, z.; 28 November: G. J. BpsWit kamp, z. Overleden 26 November; C. J. Kres—Vo gelsang. 54 i.. Kamperlaan; 27 November: H. Buisman—Kevérling. 73 j Wilhelminapark M. J Blokker, 70 j M. v. Heemskerkstraal: J. Idema. 69 i.. Koolsteeg: 28 November: W Heilig. 59 j.. Scholerweg; W. Steenbeek, 40 j., Kamperlaan. NEDERLAND EN DE INVOER IN FRANKRIJK. DE COMM1SSIE-NEDERBRAGT WEER NAAR PARIJS. Naar het Handelsblad verneemt is de com missie, die eenigen tijd geleden de quaes- tie der contingentcering' van den Franschen iniport en de al-Nederlandsche belangen met de Fransche regeering besproken hééft, weer naar Parijs vertrokken voor bespreking der practische uitvoering van de .destijds vastgestelde regelen. De ccmmlssie staat weer onder leiding van dr. J. A. Nederbracht, chef der directie van Economische Zaken. COMMISSIE VAN GED. STATEN. AANVRAGE AUTOBUS AMSTERDAM- HAARLEM—DEN HAAG. In een commissie uit Gedeputeerde Staten onder voorzitterschap van mr. A. Bruch werd behandeld de aanvrage, van Gebr. Robast te Apeldoorn tot in werkingstellen van een autobusdienst AmsterdamHaarlemDen Haag. Het gemeentebestuurvan Haarlem achtte een voldoende verbinding aanwezig en had bezwaren; evenals de tram- en spoorwegen en de Brockwaybus Mij. De tuschen gelegen plaatsen juichen het plan toe, terwijl Am sterdam geen bezwaar ziet. Namens den aanvrager lichtte de heer Kraak Steenman de zaak toe. Plet is de be doeling een dag- en nachtdienst te onder houden wat loonend zou zijn. De trein snelt meestentijds langs de tusschenstatlons en een bus zou op zijn plaats zijn. Vooral voor de Amsterdammers, die eerst een tijd moeten trammen om het station ie bereiken, zal de busdienst een uitkomst zijn. AUTOBUS HAARLEM—ZANDVOORT EN HAARLEM—SCHIPHOL. Door de autobus-exploitatie Stormvogels is een verzoek ingekomen tot instelling vam bovengenoemde busdiensten in de zomer maanden Bezwaern waren ingekomen van Haarlem. Bloemendaal. de tram- en spoor wegen. terwijl Zandvooft het plan gunstig gezind is. De heer Kraak Steenman staat niet erg sympathiek tegenover bpide voorstellen: Er bestaan al diensten, die Haarlem met Zand- voort verbinden. Niet noodig is derhalve om nóg een lijn langs anderen weg in te leggen, wat eveneens het geval is met Haarlem— SchiDhol. Hier is al een dienst Zandvoort— Amsterdam over Haarlem langs Schiphol. Uitvoerig verdiedigde mr. v. d. Goot het verzoek van den aanvrager. In het eerste geval ls het juist, dat van één plaats in Zuid- Haarlem met centrum-Zandvoort goede ver bindingen bestaan. De overige dealen liggen geïsoleerd. Pleiter legde een brief over van den eigenaar van het Noorderbad. die ver klaart. dat er dringende behoefte bestaat aan een lijn langs zijn inrichting. Ook het verzoek voor Haarlem—•Schiphol is noodig omdat men thans gedwongen is SchiDhol vanuit Haarlem le bereiken via Amsterdam, De bestaande lijn gaal op een afstand langs Schiphol, niet er heen. Na re- en dupliek zeide mr. Bruch. dat Gedeputeerde Staten later hun beslissing in deze gevallen zullen nemen. nieuwe montessorischool. Door den architect Aug. M. J. Sovcnhuij- sen B. N. A. is aan den heer H. Hoekema, aannemer te Aerdenhout. opgedragen de bouw van een Montessorischool voor l. o. voor rekening van de Vereeniging ..Haar- lemsche MontessorischoolHet schi'der- werk is opgedragen aan den heer P. Ess<*- nius te Haarlem. LUCHTVAARTBERICHTEN. U il 29 November 13.25 op Schiphol van Ba tavia. D u i f 29 November 14.18 u. te Calcutta, Ba tavia n. Amsterdam. F« k s t o r 29 Nov. 13.40 u. te Athene. Amster dam n. Batavia. Valk 29 November 15.58 uur le Bangkok. Amsterdam n. Batavia. UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT de winkelweek. De Santpoortsche Winkelweek is Zaterdag officieel door St. Nicolaas geopend. Na een rondgang door onze plaats maakte de Sint zijn compliment over dat gene. wat de win keliers hier ter plaatse ten verkoop aanboden. De étalage-wedstrijd is dit jaar op een an deren leest geschoeid. Niet een jury zal uit spraak doen. doch het publiek, door aan dezen wedstrijd mee te doen. kans heeft op het winnen van een flink bedrag aan waarde bonnen. Verder worden er nog, zools wij reeds meldden, loten uitgereikt en kan men mee doen aan een puzzle-wedstrijd. AANRIJDING. Zaterdagavond werd een voerman op den Rijksstraatweg aangehouden wegens het rij den zonder licht. Terwijl de agent met hem over een en ander stond te praten, naderde een auto, welks bestuurder den niet-verlich- ten wagen niet vroegtijdig genoeg zag, zoo- dat, een aarijding volgde. Gelukkig was de gang van den auto niet groot. Persoonlijke ongelukken bleven dan ook uit; er viel alleen materieele schade te noteeren. BLOEMENDAAL raadsvergaderingen. De burgemeester heeft aan de leden van den raad medegedeeld: Aangezien het niet mogelijk is gebleken om de gemeentsbegrooting dienst 1932 vóór 2 December a.s. gedrukt te krijgen, ligt het in mijn voornemen om in December 2 raads vergaderingen uit tc schrijven en wel: n. één op Donderdag 10 December, waar in de loopende zaken ter tafel zullen wor den gebracht: b. één op Dinsdag 22 December des mor gens te 10 ure ter b3handeling van de be grooting voor het volgend dienstjaar. BENNEBROEK solistenconcours van „kunst na arbeid". Zaterdag en Zondag werd in de zaal van cien heer v. Deudekom het door de Muziek- vereeniging ..Kunst na Arbeid" uitgeschre ven solisten-concours gehouden. Zaterdagmiddag heette de voorzitter, de heer D. de'Wit, de aanwezigen welkom. Hij dankte allen die aan de voorbereiding hunne krachten hadden gegeven en den heer Deu dekom voor het gratis beschikbaar stellen van de zaal. De heer J. F. van Lierop, loco-burgemees tér, opende daarna met een opwekkend woord het concours. De jury bestaande uit de heeren M. C. v d. Rovaart. P. F. van Overbeeke en I. Trij- tel. stelde blijkbaar zware eischen. Wij volstaan mjet het noemen va'n de hóóg ste prijzen: le prijzen: a J. J Wildschut en a. Vermeer te'Haar lem. met piston. I-Io:gst aantal punten. b. H Drost en W. Beugelsdljk te Hillegom, met piston en trombone. c. J. Herbcrs te Haarlem, bariton, e. C. J. Hagemèijsr, Westzaan, bombar don. f. K. 'Schut. Wéstzaah, saxophoon. gr. zil veren medaille. g. Dubbelmannen kwartet „Zanglust" den Haag. h. Dubbel sax. kwartet, Amsterdam. i. G. V Ba kei. W V. Sloten. F. Bank en A. Goosens te Heemstede, bariton, tuba le en 2e bugle. j C A. Haust, W. G. de Buijzer, J. Drop, te Amsterdam, klarinet, hoogst aantal pun ten. h. H. de Groot. Alkmaar, bariton, e. D. C. de Vrigsden Haag. xylophoon. m. F. de Wilde, W. Griese. L. Keijzer, H. Roeper, van Amsterdam, kwartet. n. A. v. d. Burg, W. y. d. Hulst, A. v. d. Broek. H. van Doorn, van Hoorn, kwartet. o. Dubbel gemengd kwartet „Amicitia", Medemblik. p. I. Mudde. Diemer, hobo. q. W. Haring, G. Stam. Hoorn., tuba's, r. Dubbel marmenkwartet „Zang en Vrien- schap" Hoorn. s. Mevr. N. BosRiezebos, van Medenblik alt. t. A, van der Burg, Hoorn, klarinet, u. Mej. Nekeman en de heeren Riem, van Rooij en Claassens, mandolines. v. Dubbel mannenkwartet „Excelsior", Weesp. w. Cé Honing. Zuiderwoude, tuba. De eerste prijswinners waren zeer ingeno men met den uitslag en de zangers onder hen gaven een extra-nummertje. Te ruim 10 uur was het concours afgeloo- pen. De belangstelling der inwoners van Ben- nebroek was zeer matig te noemen. Zondagavond tijdens het concours had de trekking plaats van den ten bate der vcreeiii- ging georganiseerde loterij. makelaarsbenoeming. Tok makelaar in onroerende goederen in deze gemeente is benoemd dc heer P. J. Smit Sparrenlaan, alhier. HAARLEMMERMEER gemeenteraad - werkloosheid- bestrijdixg. De Raad van deze gemeente komt Dinsdag middag te 2 uur op openbare vergadering bij een ter bespreking van de bestrijding der werkloosheid in Haarlemmermeer, die in de laatste dagen weder belangrijk is toegeno men. Hét plan is tot werkverschaffing en werk verruiming is voor deze uitgestrekte gemeen te een vraagstuk, waarvoor nog wel enkele bezwaren overwonnen zullen moeten worden, doch er wordt ernstig naar gestreefd om de oplossing in deze zoo bevredigend mogelijk te doen zijn'. groote sciiade aan i)e wintertarwe. Naar wij vernomen heeft do in den Haar- lemmermeerpolder uitgezaaide wintertarwe INGEZONDEN M LULDE KLINGEN a 60 Cts. per regel ONS MAGAZIJN IS T.M. 4 DECEMBER TOT 9 UUR GEOPEND GROOTE HOUTSTR. 91 veel te lijden van de slakken, die aan' de jonge plantjes groote schade toebrengen op sommige plaatsen deed deze slakkenplaag zich reeds zoo ernstig gevoelen, dat heel* stukken moesten woraen overgezaaid. r. krabbendam Zaterdagavond is in zijn woning aan Hoofd wég te Hoofddorp op 81-jarigen leeftijd over- ledén'de heer Richard Krabbendam, een al- gemeen geacht ingezetene en bekende per soonlijkheid in deze gemeente, die de wor dingsgeschiedenis van den Haarlemmermeer- polder gedurende tal van jaren heeft mee- gemaakt. De.heer Krabbendam heeft een halve eeuw' gewoond aan het tegenwoordige Marktplein te Hoofddorp eh aldaar met voorbeeldigen ijver en nauwgezetheid als hoofd van een vooral ook bij de landbouwers zoo bekende* zaak voor den bloei en de welvaart van dezen nolder gewerkt, totdat hij eerst op 77-jari-, gen leeftijd den tijd gekomen achtte om zijn arbeid neer te leggen en nog enkele jaren van zijn welverdiende rust te genieten. rSC Ir e-7 [Cf Iooa 11K a F ZANDVOORT DE GEMEENTEFINANCIëN. GED. STATEN WAARSCHUWEN TEGEN TE HOOGE RAMINGEN. Ijcei Bij schrijven van 17 Nov. 1931 aan B. en W. van Zandvoort over de goedgekeurde be- grooting voor den dienst 1931 merken Ged. Staten, van N. Holland op. dat hun een achttal posten, st-aatbelasting, bouwterrein en schoolgelden, in verband met de over gelegde overzichten, te hoog voorkomen. Ged Staten zeggen; „De door Uwen Raad gevolgde wijze van ramen heeft tot gevolg, dat telkenjare de gewone dienst sluit met een belangrijk tekort, waarvoor geene dek king kan worden gevonden. Dit maakt dan weer het nemen van bijzondere maatrege len noodig en als gevolg daarvan wordt de financieele positie der gemeente steeds zwakker. In een onderhoud met uw voorzitter bleek, dat de credietwaardigheid uwer ge meente en de belangen van een groot aan tal werkloozen ten zeerste zouden worden geschaad door een nog langer uitstel. Gedeputeerde Staten zijn voor dien aan drang gezwicht, maar verklaren met na druk niet bereid te zijn tot het goedkeuren van een begrooting, die zij niet in elk op zicht verantwoord achten." J. C. C. O. E. De Jongeren Christelijke Geheel Ont- houdersbond hield in Ons Huis Zaterdag- den Haag het woorcl voerde over het onder- werp „Waar 'zit 'm de kneep?" - k Een 'toónfeelstukjè, Oudejaaravand. dc- clamatie en een zangkoortje, piano en or- - gelmuziek vonden bij het flink opgekomen publiek een warm onthaal. jaarvergadering o. h.'s mannenkoor. Hedenavond, Maandag, 30 Nov. houdt O. H.'s Mannenkoor haar jaarvergadering in Ons Huis. waar o.a. behandeld zul'en werden: Bestuursverkiezing. bespreking over het 10-jarig bestaan, de uitslag van het zangconcours 1931 en een internatio naal concours. zending. Dinsdagavond 1 Dec. spreekt in Ons Huis zendeling H. Costerus over zijn ervaringen met den zendingsarbeid in China. De heer Costerus is reeds 17 jaar in dienst y van de China Inland Mission en thans met verlof in Holland. vrouwenavond. Maandag 30 Nov. wordt door den Zandv. Kring een Vrouwenavond gehouden in het gebouw in de Brugstraat. pa! iels N. ;ezo se" P HILLEGOM concert. 10 December geeft de Chr. Gem. Zangver- eer.iging „Asaf" onder leiding van den heer C. J. de Koning 'n kerkconcert, waarop o.m. wordt uitgevoerd Psalm 42 van F. Men delsohn Bartholdy. Soliste is mej. Corry Rietveld (piano terwijl een Haarlemsch. orkest medewerkt. bioscoop Eenige jaren hebben de Hillegommers het zonder plaatselijke bioscoop moeten stellen en nu in den tijd van 14 dagen komen ach ter elkander 2 ondernemers met het plan om hier regelmatig voorste lingen to geven. Zaterdagmiddag cn -avond gaf in Hóf el.- Sistermans de neiuwe onderneming „Roxy- bioscope" van onzen plaatsgenoot H. F. Scysener' haar eerste voorstellingen. De door ons bijgewoonde avondvoorstel ling was van een goede hoedanigheid wat film en muziek betreft, terwijl de zaal ta melijk goed bezet was. In dc pauze hebben wij de toeste'len bezichtigd. Op last van dc brandweer wordt buiten de zaal achter het tooneel een brandvrije cabine gebouwd. Het projectie-apparaat is van de nieuwste vin ding. voorzien van gloeilamp-inrichting, terwijl d.3 Electrofoon, een ingenieuse sa menvatting van gramophoon en luidspre kers. de bij e'k gedeelte der film passende muziek brengt. Ongetwijfeld zullen deze voorstellingen wel publiek trekken. gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: Bureau van poli tie. een kinderpotemonnaie. inh. 10 ets.; een fittingstang; aan het Badhuis, een mandje met winkelwaren: van Maris, Amerlkadwars- straat 12. een vulpenhouder: wed. Roubos. Venneperwcg 1163, een sleuteltje en hand schoen; W. van Roode, Leidschestraat 16, een zwarte rozenkrans; van Zanten, Hoofdstraat, een blauwe muts; Klootwijk, Venneperwcg 1203,'een blauwe muts met pluim: Van Rood*;, Havenstraat 40, een blauwe muts.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2