„ARNHEM" LETTEREN EN KUNST jongensboeken. Nieuwe Uitgaven. <D '1 HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 INCEZONDEN MEDE DEELINGEN i 60 CU. t*r rezel. Het nieuwste boek van Dick Laan Kudi's Spaansche Avontu ren. (Ultg. van Holkcma cn Wa dtri, Amsterdam). Dick Laan zet er spoed achter. Na Het Ge heim var* den zwarten Monnik en De Raad van Zeven is Rudi's Spaansche Avonturen reeds zijn derde jongensboek. Begonnen met zware romantiek, kwam hij in De Raad van Zeven reeds meer op den begane n grond en Rudi zou misschien in het geheel geen ro mantisch avontuur hebben beleefd, wanneer zijn oom Hansen te Malaga hem niet te lo geeren had gevraagd. Daardoor raakt hij met zijn vriend Max, als zij in de Middel- landsche Zed dicht bij Gibraltar over boord zijn geslagen, in handen van Spaansche smokkelaars en worden zij op koop van een losprijs opgesloten In do ruïne van een oude kerk boven op een rots, waar zij mis schien zouden zijn omgekomen, wanneer zij niet doOr Pedro, een nobelen Jongen Span jool gered waren geworden. Dit is een stukje romantiek, dat in een Jongensboek volkomen gerechtvaardigd is en zelfs het wonderlijke toeval, dat de eerste man. dien zij na hun bevrijding ontmoeten, een Hollander en daarbij nog wel een Hol- landschen stiervechter is. zullen de jeugdige lezers dadelijk accepteeren. En ook wij zullen er allerminst over vallen, te meer niet, om dat Dick Laan met Rudi en Max twee zulke aardige, gewone Hollandsche jongens heeft gegeven. Het beste gedeelte van dit nieuwste boek van den in Haarlem zoo bekenden auteur is wel de eerste helft, waarin Rudi en Max nog In Holland zijn. De vriendschap tusschen deze twee jongens heeft Dick Laan zonder eenige sentimentaliteit uitstekend en vooral gezond beschreven. En er zit ook een goede paedagogische kant zonder cenlge opzet telijkheid aan dit verhaal. Het geeft den Jongens een mooi idee van ronde, eerlijke sportiviteit. Hoe uitstekend is de besohrljving van den zeilwedstrijd op de Kaag. wanneer Rudi het eerst den finish passeert, maar opeens het wedstrijdvlaggetje strijkt, omdat hij of schoon niemand dit gezien heeft een boei heeft geraakt.en hij niet onverdiend wil win nen. En geen Jongen zal zeker ongevoelig blijven voor het daarop volgende hoofdstuk, wanneer Rudi geopereerd wordt en Max in zoo groote angst verkeert voor het leven van zijn vriend, met wien hij na een ruzie niet tijdig vrede heeft kunnen sluiten. Dat Is een voortreffelijk fragment, dat ook ons ouderen, als heel zuiver en zeer gevoelig treft. De reis naar Spanje brengt geen climax. In dat tweede deel ls Laan beneden mijn ver wachting gebleven. Zijn beschrijvingen van Malaga. Granada en het Alhambra heb ik persoonlijk niet zonder genoegen gelezen, maar mij interesseerde dat speciaal, omdat ik ln Spanje geweest ben en mij dit alles be kend ls. Maar voor Jonge'lezers, die misschien nooit buiten hun land zijn geweest, is dit al- los heel anders. Die zullen dat veel minder belangwekkend vinden, vooral omdat het voornamelijk bij beschrijving blijft. Jongens willen in hun boeken een doorloopend ver haal en dat heeft Diok Laan wel wat te veel vergeten. Reisbeschrijving alleen ls voor Jon gens niet voldoende. Rudi en Max beleven in Spanje wel enkele avonturen, maar die zijn te fragmentarisch om jonge lezers blijvend te boeien. En maar zeer weinigen onder hen zullen voldoende op de hoogte met de zeil- sport zijn om de wedstrijden „technisch" te kunnen volgen. Ook is het een fout tot twee keer toe een der Jongens bij storm over boord te doen slaan en beide keeren door zijn vriend te doen redden. Eén maal zou ruim voldoende zijn geweest. Maar om de hartelijke en trouwe vriend schap tusschon Rudi cn Max, den vlotten, na tuurlijken dialoog, den zuiveren toon en den gezonden, frisschen geest zou Ik dit boek toch in handen van heel veel Hollandsche jongens wcnschen. Dick Laan belooft een der beste schrijvers voor do jeugd te worden. Het boek is alleraardigst door E. Reydon geïllustreerd. Floris van den Aemstel. Twee II. B. S.ers onder de Journalisten (ültf. P. D. Bolle Rotterdam). Met Henk van Vuuren en Wlm Beukers de twee II.B.S.'ers die wij al kenden van vroegere avonturen zitten wij midden ln de romantiek. Wat de twee Jongens thans weer beleven als helpers van den Journalist Van Rijn, die twee Bolsjewieken op de groote internationale conferentie te Den Haag in hun pogingen om de Fransche cn Dultsehc diplomaten te gen elkaar op te zetten, ontmaskert, ls lang niet voor de poes. Floris van den Aemstel heeft er slag van zoo'n detective-verhaal zóó smakelijk op te dlsschon, dat de Jonge lezers er geheel in mee zullen leven en de fantasie voor hen werkelijkheid zal worden. En hij heeft een vlotte pen. De beschrijvin gen van het journalisten-milieu ln de Rid derzaal op het Binnenhof ls zoo levendig en natuurlijk, dat het mij niet zou verwonde ren, wanneeT Floris van don Aemstel het pseudoniem van een onzer bekende dagblad schrijvers ls. Toch heeft hij dit keer zijn boek blijkbaar niet geheel kunnen vullen met de avonturen van de twee H.B.S.'ers en hij heeft er daar om een lang verhaal tusschen gelasc.ht van 'n paar Engelsche jongens en een meLsJe, die met oen motorboot in een zware mist op de Noordzee afdrijven en op een onbekend rots eiland terecht komen, waar 17 Canadcesche soldaten tijdens den oorlog na een schip breuk zijn geland en reeds 10 jaren op hun bevrijding wachten. Dit verhaal is eigenlijk het beste deel van het boek. Het is fantas tisch cn herinnert aan dc boeken van Jules Verno. Uitstekend bijvoorbeeld het hoofdstuk, waarin do manschappen van de Spook-es- conade. die 10 Jaren afgezonderd van de we reld hebben geleefd, voor het eerst wonder van dc radio ondergaan en bijzonder goed ook de landing van de matrozen van don En- gelschen kruiser aan het slot. Daar zit- wer kelijk fantasie ln. dat ls romantiek, die wij den Jongens van harte gunnen. Een boek. dat goed geïllustreerd door Jan Lutz zijn weg wel zal vinden. J. B. SCHUIL. Verder ontvingen wij ter aankondiging van de uitgevers P. D. Bolle. Rotterdam: N. J. r. Smith. Prop's Voetbalclub. J. KanncRietrr. De Dood i.n de Zeilen. Jcf. Bruynliu kx. Het vuur op de Rot-. Van Valkhof! cn Co. Amersfoort: i JL. II. llorcmaus. Dc Jacht op het Ivadiuui. Van de Nederl. Jongeren Boekerij Utrecht: Joh. W. Eekhof. De Zwerf tocht van de Zeemeeuwen. Van de Gebr. Kluitman, Alkmaar: J. Stamperius. Va,n 3 jongens en een vrijen Zaterdag. N. K. Bieger, Dc Jongen van (1e Plaggen hut. J. G. Kramer, Jan Pieterszoon Coen. J. Stamperius. Het Leven van Micltiel Adriaans/,, de Ruyter. C. Goudriaan. Jaap uit de zesde klas. J. Stamperius. Jongensleven. Theo Frank Bertus Flier in het Wilde Wes ten. Van Holkema en Warendorf, Amsterdam: Rein Valkhoff. Het Meezennest ln de Alpen. Leven en Dood in Sing-Sing. Lewis E. Lawes, directeur van de New Yorksche gevangenis Sing-Sing heeft dit boek geschreven met de bedoeling „de hoofdtrek ken" van het criminaliteitsprobleem" te geven Hij heeft den gevangene van nabij bestu deerd en deelt zijn ervaringen en gevolg trekkingen uit de practijk mede. De vertaling is van dr. Joha. W. de Stoppelaar. Uitgever is Schellens en Giltay, Amsterdam. Drie tegen allen. In dit boek verhaalt Sheila Kaye Smith op ontroerende wijze van de liefde van eenige menschen. De „drie" worden getroffen door meedoogenloaze slagen, één stert, riooh de beide anderen houden het hoofd hoog. Het is een goed boek. Annie Hirsch vertaalde het en de Uitg. Mij. Holland te Amsterdam gaf het uit. Uit de kast van kabouter Kandat. Door de N.V. van Holkema en Warendorf' Uitgeversmij', tc Amsterdam is uitgeigeven een bundel verhalen voor de jeugd van A. D. Hildebrand, met teekeningen van Wam Heskes. „Publieke Werken". Wij ontvingen het Decembernummer van het maandblad „Publieke Werken", dat zoo als steeds een zeer verzorgden Indruk maakt. J. M. dc Casseres uit Eindhoven vervolgt zij.n beschouwingen over de grondslagen der dorpsuitbreiding en ir. J. L. Tnokel zijn ar tikel over het „al dan niet bouwen op ver hoogden grond". Verder bespreekt ir. C. B. van der Tak bij eenige afbeeldingen het nieuwe begraafplaats gebouw te Oud-Leusden en vraagt N. A. Felix onze aandacht voor den dienst van Openbare Werken en Bouw- en Woningtoezicht te Breda. Nog enkele andere onderwerpen worden be handeld, terwijl de aflevering met de ge bruikelijke korte rubrieken sluit. Babbit. De tweede druk van Sinclair Lewis' Babbit in de vertaling van J. H. Pauls is uitgekomen in de serie Goed cn Handig bij van Holkema en Warendorfs Uitgeversmij N.V. te Amster dam. De wind wakkert aan Dit boek van de Zweedsche schrijfster Hagar Olsson, vertaald door M. J. Molanus-Stam- perius handelt over de verschillende opvat tingen der moderne jeugd. Het is hier en daar met socialistteohe denkbeelden gekruid. Een boek, dat stof reeft tot nadenken, en ons tot het einde boeit. Mogen wij scheiden? In dezen roman valt de schrijver de huidi ge eohtsoheidingswoede nan. L. Thomas Thomson vertaalde het boek uit het Ameri- kaansoh. terwijl J. Philips Kruseman in Den Haag het uitgaf. Sprookjes en Vertellingen van Andersen. De volledige verzameling Sprookjes en Vertellingen van Andersen vertaald uit het Deensch door en met een voorrede van dr. W. van Eeden, met DG platen, waarvan 4-8 ge kleurd en tekstversie ring van Rie Cramer, zal verschijnen bij W. de Haan te Utrecht in 12 afleveringen, waarvan wij de eerste ont vingen. DE COMPONIST D'INDY GESTORVEN. PARIJS, 3 Dec. (B.T.A.) De componist Vincent dTndy ls plotseling ln den ouderdom van ruim 80 Jaar overleden. Hij werd in 1851 te Parijs geboren cn was de oudste componist van Frankrijk, die tot het laatst een schep pende kracht demonstreerde. In Maart van dit jaar was de grijze componist, ter gelegen heid van zijn 80stcn verjaardag, enthousiast gehuldigd. Vincent d'Indy was de oprichter van de Schola Cantorum. die zoo veel goeds voor het Fransche muziekleven heeft gedaan. De Schola herstelde ln Frankrijk de tradi tie der oude nationale meesters: en de bewon- dring voor het Grcgorlaansch. voor de muziek der meesters van dc vroege mecrste\\mlghcid. Van groote beteekenis is in dit verband zijn werk „Cours de composition music ale". Van zijn werken noemen wij „Forêt enchantëe", „Wallenstein", „Chant de la cloche", ttelk laatste in 1885 den Grand Prix van de stad Parijs behaalde. Belangrijke werken uit zijn rijpere Jeugd zijn „Poème dos montagnes" voor piano, rie „Symphonie cévcnole" cn dc opera „Ferval". dc latere symphonlecn en dc sonates voor piano en viool, de strijkkwartetten .zijn Trio yoor piano, clarinet en cello. De voeten naar den warmen haard, Haarlem's Dag blad in de hand, om kalm hel nieuws en de advertentiën te lezen. Dal is hel rustig slot van den dag in ieder gezin. Dat is tevens het moment waarop het succes van adver- teeren aanvangt, de reden waarom de winkeliers en neringdoenden moeten adverteeren in Haarlem 's Dagblad ELKE GOEDE RECLAME LANGS DE STRAAT. „Mekaniek". Daar stonden de menschen de gróóte menschen, wel te verstaan! zich weer te verdringen voor de groote winkelruiten van een der zaken in de interessantste straat van Amsterdam, ja: van Nederland! Als je eenmaal in de kijkende menigte was opge nomen en je had, geperst en gemangeld, de voorste rij bereikt, dan kostte het kracht van armen en schouders, dan moest je je elle bogen aan het werk zetten, om er weer uit te komen, nadat eindelijk je kijklust bevre digd was. Die bevrediging kwam niet zoo gauw. want achter de ruiten waren de prachtigste dingen uitgestald, die een vader.pardon, ik be doel natuurlijk: een jongen zich maar den ken kan. Heel wat jongens stonden in de achterste rij te hunkeren, ook wat van al dat moois te zien en zij wrongen zich in bochten en rekten zich uit, om er tenminste een glimp van op te vangen. Wat soms wel eens gelukte, en dan klontk er een kreet van onbegrensde en ongebreidelde bewondering. Ik zeg u dat daar de heerlijkste machines stonden opgesteld, waarvan de exentrieken draaiden en de stangen bliksemsnel heen en weer schoten. En ingenieuse bouwwerken wa ren er: hooge torens en bruggen met ge weldige spanningen. Maar vooral en bovenal was daar de trein, de verlichte trein, bestaan de uit een locomotief, een kolenwagen, een paar rijtuigen met menschen voor de ramen en dan nog een restauratierijtuig. Dit won der der techniek reed over drie dubbele rails: het kwam aan, suisde langs u heen, reed door het veilig signaal, ging onder een voet brug door, verdween in een tunnel, kwam er na een korte poos weer uit én begon Zijn kringloop opnieuw. Het was eentonig, maar 't was mooi en je kon er niet genoeg naar kijken. 't Is teugeswoordig maar allemaal meka niek!" oordeelde een bedaagde juffrouw hoofdschuddend en zij wist niet, dat zij met die woorden een der moeilijkste economische vraagstukken van onzen tijd beroerde. Een Amsterdamsch werkman, zoo'n werk man wien je zijn Amsterdammerschap van het gelaat kunt lezen en wiens gezond en stevig voorkomen je onwillekeurig de con clusie doet trekken dat die grootestadslucht toch nog zoo slecht niet kan zijn, naderde met een kameraad en kon ook natuurlijk de verleiding van het „mekaniek" niet weer staan. „Ik mot nog wat hebben foor die twee boefe vanme thuis!" legde hij zijn kameraad uit en hij stond spoedig in de eerste rij van toe schouwers. Hij zag den trein en zijn oogen begonnen te glinsteren. In gedachten zag hij z'n twee rakkers (en op den vrijen Zaterdag en den Zondag hemzelf er bij!) op de knieën bij zoQ'n pracht-van-'t-spoor liggen, wagens af- en aanhaken, wissels verzetten. „Sukke boefe zijn daar ure lang mee be- sig!" merkte hij op en langzaam haalde hij zijn portemonnaie voor den dag nog zoo'n stevige, ouderwetsche, met een „knip" en zonder zich te storen aan de omstanders, begon hij zijn geld te tellen. Het resultaat was. dat hij de portemon naie weer in z'n zak stak en z'n makker méé trok uit het menschenkluwen. „Ga maar meer kameraad!" zei hij, ,,'t is maan te prijzig!" Zijn „boefe" zullen hun trein niet krij gen. Hopelijk een kleineren? J. C. E. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. EVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ beschermt Uw gezin in moeilijke Jaren. INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING Op verschillende manieren wordt getracht iets te doen ten bate der werkloozen. Toch is de meeste hulp van zeer tij de- lijken aard en worden millioenen zonder blijvend nut uitgegeven, terwijl dit voor den werklooze meestal deprlmeerend werkt. Waarom verwijdert men de meisjes niet uit fabrieken, winkels, lunchrooms, etc? Is het niet veel normaler dat mannen, welke werkloos rondloopen, deze plaatsen bezetten? Men kan zoo, in zeer korten tijd. aan tien duizenden mannelijke werkkrachten blijvend werk verschaffen. Ik geloof dat het een zegen voor de wereld >zou zijn, ook voor de meisjes en vrouwen zelve. Dezen kunnen, voor zoover noodig in huishoudelijke betrekkingen als dienstbode huishoudster kinderjuffrouw, naaister en dergelijke, een bestaan vinden. Er zijn vele en groote voordeelen verbon den aan zulk een maatregel en slechts zeer weinig nadeelen, welke laatste niet opwegen, tegen de ellende van zulk een ontzaglijke leger werkloozen. Hierbij komt nog, dat als het zoo voort gaat, de meeste plaatsen door vrouwelijk personeel worden ingenomen en de toestand onhoudbaar wordt. Ofschoon bovengenoemde maatregel geen plaats zal maken voor allen beteekent het de redding van tienduizenden, die nu ten ondergang gedoemd zijn, terwijl tonnen bespaard worden, nu noodig voor werkloozen- steun. Hoe nu echter, dezen toestand recht te zetten? Het snelst zou dit gaan, als de regeering ingreep en op de vlugste manier een wet in werking bracht, waardoor de Duitsche meis jes, welke hier in betrekking zijn (naar ik verneem 200.000) naar haar land moeten terugkeeren en vrouwelijke werkkrachten uit reeds genoemde en andere inrichtingen verwijderd moeten worden. Hoe haar echter daartoe te bewegen?! Een andere weg is, dat iedere werkgever die vrouwelijke krachten in dienst heeft! hierin verandering brengen. Mevr. N. PROTESTEN TEGEN GEVAAR LIJK VLIEGEN. Geachte redactie, In enkele bladen in Haarlem en Bloemen- daal zijn stukken versohenen, waarin men zich beklaagde over het gevaar, dat roeke- looze vliegers boven die gemeenten zouden opleveren, waarin hun optreden o.a. gevaar lijk, een geldverspilling, nutteloos, eemichtig, een brutaal-demonstratieve vertooning van gebrek aan bezuinigingszin genoemd werd en waarin men als zijn oordeel te kennen gaf, dat deze ongeregeldheden tegengegaan dien den te worden. De Ned. militaire luchtvaart heeft er recht op, dat veel van wat in die artikelen gezegd wordt met klem wordt tegengesproken? De veiligheidsbepalingen van de Lucht vaartwet zijn, voor militaire vliegers, wat o.a. betreft laag vliegen en stunten (acrobatie) boven bebouwde kommen, door den Comman dant der L. V. A. te Soesterberg nog uitge breid, en daar toch wel moeilijk aan de des kundigheid en het verantwoordelijkheidsge voel van de gezamenlijke samenstellers de zer bepalingen kan worden getwijfeld, mag men aannemen, dat niet eerder van bijzon der gevaar gesproken kan worden, dan na overtreding van die gegeven bepalingen. En als men reden kan vinden tot qualificaties als neergeschreven in genoemde stukken, dan moet die overtreding wel bijzonder grof en brutaal geweest zijn. Nu: aan wie de beoordeeling daarvan? Het is heel makkelijk om nu deskundig heid in het geding te brengen. Gegeven de stelligheid en verzekerdheid waarmee de veroordeeling is geschied, schijnt de kans ook gering, de stellers daar mee zonder meer tot ander inzicht te bren gen.. Evenwel De groote ernst, waarmee de Commandant der L.V.A. met zijn staf waakt voor. de na leving van zijn bedoelde orders, moge er waarborg voor zijn, dat ingekomen klach ten door hem serieus worden onderzocht. Een officieel proces-verbaal en de berichten,* die tot de laatste demonstratie over vliegen bo ven Bloemendaal of Haarlem waren ingeko men, moesten ter zake kundig beoordeeld worden: als niet slaande op overtredingen. De laatste demonstratie bij het Kennemer Lyceum fgeschiedde op last van Comm. L. V. A„ op verzoek van den rector van die school, na een conferentie van deze heefen bij den Minister van Defensie, juist over al die vliegbezwaren. Ze werd uitgevoerd onder leiding van den commandant der Jachtvlieg- tuigafdeeling, een ouder, beleidvol, ervaren vlieger, die den naam van ons land door zijn eerste Indië-vlucht eer aangedaan heeft als weinigen, en aan wiens vliegtechnisch in zicht niet door leeken mag worden geraakt. In een der stukken staat: „we betwijfelen „of er veel te verhelpen zou zijn, als tijdens „het vliegen op één vleugel (wat Is dat? oen „bocht b.v.?) tijdens een looping of ander „bravourstukje een ongeluk gebeurde. Dan ,,kan er ons Inziens slechts één ding ge- „beuren: te pletter vallen enz." Dit is een oordeel dat voor het publiek dringend tegenspraak behoeft. Een vliegtuig valt niet zoo maar te pletter. De vleugels dra gen het toestel ook onafhankelijk van den motor. Alléén bij een ernstige vliegfout komt neerstorten in een vrille voor. De vliegers betrokken bij de genoemde demonstratie heb ben alleen in de uitgevoerde kunstvluchten ontelbare uren van oefening achter den rug. Deze menschen komen niet In verlegenheid als er in welke griezelige positie ook „iets .hapert". Zij maken hun stunts met een be sef van snelheid en hoogte dat het hun steeds irogohjk mgakt in zoo'n geval hun toe stel' in bedwang te houden en een noodlan ding te doen met alle normale inachtneming van Luchtvaartwet enz. Hoe dan zoo's t-m landing op zichzelf afloopt hangt, als af van terreinsgesteldheid, vliegercaej?> en toestel. Men kan zich wel indenken, dat <ie gfcw die wel geïmponeerd waren door het en de onbegrepen vliegflguren, tot een <w gelijke bezorgdheid kwamen, eer. vergetju,? gevolg hiervan zij dan het onbeleefde en barige in de qualificaties, in het begin gehaald. Wat betreft „geldverspilling" in Nedefuw gegeven zijnde, dat voor Defensie een y paald bedrag is uitgetrokken, zal degeer. A deze „belastingpenningen heeft opgebracfc? toch inderdaad willen zien, dat die dan o4 gebruikt worden in de beoefening van ïy van bevoegde zijde dienstig geacht word;. Opnieuw ondeskundigheid, nu in de bs oordeeling van dit laatste tegemoet tredend- voor alle vliegers en vooral voor jachtvlieg^ is volgehouden oefening in escadrillevliegtj en stunten noodzakelijk. Dit laatste, omdsj het wordt toegepast in, en zelfs den grantf. slag vormt van het luchtgevecht. Het spreefc toch wel van zelf, dat, wanneer het nu etc. maal zoo is dat in vredestijd een kostte!- luchtwapen aangehouden wordt, dit oei moet zijn berekend voor de oorlogstaak. tfc men de daartoe noodige geregelde oefening»; achterwege, dan eerst zouden de kosten tu het onderhouden van het geheele apparaat (vliegers, vliegtuigen, vliegkamp, enz.) „nyj. telooze geldverspilling" zijn. De oefeningen, waarvan sprake was, kunnen niet uitsluitend boven het vliegterrein geschieden, o.a ook het uithoudingsvermogen van de vlieger? in gezamenlijke richtings-, snelheids-, hoog te-, figuur-veranderingen enz. dient geoefend te worden. Daar de jachtafdeeling dagelijfc een bepaald aantal uren oefent, en het haar totaal beschikbaar gestelde aantal uren nfc kan overschrijden, kan de keuze van plaats, waar de oefening geschiedt nooit aaa leiding zijn tot het verwijt van verkwisting. Inmiddels kan moeilijk ontkend word?; dat ook een demonstratie een zeer goede ea intense oefening is. Tenslotte vergeve men mij een gevoelig, heidje. En dat betreft de wel heel rancunen* wijze waarop gesproken wordt van (soms, toevallig mogelijk) bezoek van „luchthelder." aan hun familie. Het is een treurig ver schijnsel dat men gezonde enthousiaste am bitie verwart mte te groote eerzucht. Hs ware te wenschen, dat de mate van ambitie, die onder ons bestaat overal te vinden was! J. J. VAN BALKOM. Res. 2e Luit. vliege, Soesterberg, 29 Nov. 1931. Wat verder tusschen aanhalingsteekeu staat, slaat op wat in die stukken voorkom; Bijschrift: Het is te wenschen, dat d» menschelijke ambitie sterk genoeg zal zij: om een eind te maken aan de heele militate vliegerij. Red, MOEDERS DIE GELD VERDIENEN. ONGETROUWDE VROUWEN DIE EEN VAK UITOEFENEN. Juist, de heer Been heeft groot gelijk: aï een man f 1500 verdient, en zijn vr<xn oefent een beroep uit, waarmee zij ooi f 1500 verdient, dan kon daar een tweede gezin van leven. Het moet nu maai' eens t zijn! Een noodwet, envalle moeders, die geü verdienen, met één streep naar huis terugge stuurd! En als in een gezin met groote kinderen de meisjes een vak uitoefenen en geld ver dienen, dan kon van dat overtollige geld ees ander gezin leven dus ook in dit geval: ees noodwet, en met één streep alle ongetrouwde vrouwen naar het ouderlijk of broederlijk of zusterlijk huis teruggestuurd of als 2e geen familie hebben maar in het armenhui ermee! En als in een volgende straat een man woo:.: die 2 x f 1500 inkomen heeft, dan kan vas dat dubbele inkomen óók een tweede gezls leven dus ook in dit geval: 'n noodwet es met één streep die mannen gedwongen, de helft van hun inkomen af te staan. En als in een volgende laan een vader woont, die 4 x f 1500 verdient of 10 x f 1500 of 20 x f 1500 Lezer het verhaal wordt eentonig en bel wordt zoo lang, zoo eindeloos lang. Maar het noodwetje is kort maar ééa pennestreek! De minister hoeft er geen been in zien! W. J. SCHÖNITZERDE JONG. WINKELSLUITING OP OUDEJAARSAVOND. AAN DEN GEHEELEN HANDELDRIJVEN- DEN EN INDUSTR1EELEN MiDDESTAND. Zeer geachte standgenooten, Wij komen ten opzichte van den Oude jaarsavond, welke dit jaar op een Donder dag valt, met een verzoek tot u en wij ver trouwen ten volle, dat gij dit verzoek van uwe leiding, die immer actief en bereid is uwe belangen te behartigen, zult opvolgen. De Gem. verordening op de Winkelsluiting geeft u de bevoegdheid op den Oudejaars avond uwe winkels later open te houden dan acht uur. Doch, u weet het evengoed als wij: de Oudejaarsavond is geen winkelavond! Zon der eenig bezwaar kunt gij dan ook uwe za ken om 8 uur sluiten. Uwe personeelsleden, die dan een, naar wij hopen drukke Decembermaand achter den rug hebben, zijn dan in de gelegenheid in hun familiekring het Oudejaarsfeest te vieren en óók gijzielf kunt daarvan dan pro fiteered Dat wij hiervan uitschakelen verschillende consumptiezaken, welke speciale Oudejaars avondartikelen verkoopen. spreekt wel van zelf, doch ook deze houden, waar het maar eenigszins mogelijk is, ten opzichte hunner personeelen, rekening met ons verzoek. Aan de personeelsleden die het verlangen te kennen geven een kerkdienst te gaan bij wonen, geve men daartoe vroeger vrij- Wij zouden het ten zeerste op prijs stel len dat dit nu eens door u 2ou geschie den geheel eigener beweging en uit vrijen wil, mede om te voorkomen, dat dit dwingend zou worden opgelegd door den gemeenteraad. Bij voorbaat betuigen wij u onzen dank voor uwe medewerking. Hoogachtend. Het bestuur der Middenstandscentral' F. H. SMIT. voorzittor. C. TEN BOOM, vice-voorzitter. P. J. M. VAN TETERING, Alg. 1c sec*

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10