rc r T 'A A A aio nol «lorei of liU '«et zaakje niet b U-itrr vrr trouwde. i lou.scliriep WJin lachend uit. Kijk maar, daar staat het: Wim Brons. Heb je ooit. riep mijnheer Brons teleurgesteld uit, het staat er werkelijk. Doe als-je-blieft gauw open joh. ik knap bijna van nieuws gierigheid' Met zenuwachtige vingers knoopte Wim het touwtje los, vouwde het pakje open en daar lageen cho coladelelter Y Vol verbazing staarde Wim naar zijn cadeau. Toen riep hij heel hard en luid: Dank jc wel, Sinter klaas! Mijnheer en Mevrouw Brons ke ken elkaar een oogenblikje vragend aan en zij begrepen niet goed, waar die groote blijdschap in Wim's stem aan toe te schrijven was. Zoo ge weldig was het cadeau toch niet. Zelfs bij zijn mooie teekendoos had hij niet zoo hard en blij ge schreeuwd. Ongeveer hetzelfde tooneeltje deed zich voor bij de familie Bogaart, waar Frans' jongste broertje van zes jaar een pakje in de gang vond liggen met het opschrift: Frans Bo gaart. Toen Frans het openmaakte lag op het witte papier voor hem een chocoladeletterZ De grootste verrassing echter volgde den zesden December! Frans lag nog fijn wat na te soe zen in zijn bed, toen zijn kleine broer verrukt naar boven kwam rennen tot vlak voor hem. Frans, kom gauw, riep de klei ne baas opgewonden, Sinterklaas heeft voor jou nogeens gereden in de huiskamer! Met één sprong stond Frans naast zijn ledikant en snelde de trappen af. Links van den haard lag bij de cadeautjes voor zijn broertjes een prachtig dik Indianenboek met ge kleurde platen en rechts van den schoorsteen stond'n windbuks Op de kolf stond met krijt de naam van Wim Brons! Het spreekt vanzelf, dat Frans zich ln een oogenblik aangekleed had om zijn vriend te gaan halen Dlc stond perplex te kijken natuur lijk naar de mooie windbuks, die in een andermans huis op hem wachtte. Frans en Wim keken elkaar veel beteekenend aan. van den echten Sinterklaas, zei Wim, terwijl hij voorzichtig de wind buks uit zijn hoekje tilde. Ja. van den echte, zei Frans en klemde het Indianenboek nog steviger onder zijn linkerarm. Eerst lange lange jaren daarna. Frans en Wim geloofden toen al lang niet meer aan het werkelijke bestaan van den goeden Sint. kwam A'.et voor hen zoo onbegrijpelijke antwoord op hun brief uit. Mijnheer Bogaart, die zijn zoon wilde roepen om aan tafel te komen had heel toevallig het gesprek der Jongens gehoord. Hij kende den Di recteur van het postkantoor en vroeg hem of hij den brief voor Sint-Nicolaas beantwoorden mocht. Gelukkig hadden de afzenders hun namen ook op den achterkant van de onveloppe gezet, zoodat de post directeur. die smakelijk lachen moest 0111 liet gebeurde, mijnheer Bogaart den brief kon overhandigen. Het is gelukkig niet onze laat ste Sint-Nicolaas-surprise geweest, lachte de student Wim Brons maar zóó verrast als toen zullen wij toch niet gauw meer zijn. Dat denk ik ook niet, beaamde de student Frans Bogaart. het was een onverklaarbare zaak voor ons allebei, vader. Maar zeker is, dat- wij er toen vreeselijk blij mee wa ren. Ik heb de buks nog! vertelde Wim. En het Indianenboek staat in het boekenrekje op mijn kamer, ver klaarde Frans. Steeds duurder. Een strooper op de Veluwe werd in 1341 voor 2 stuivers beboet, omdat hij een wild zwijn gevangen had. 100 jaar later werd een andere strooper voor een dergelijk vergrijp tot f 20.boete ver oordeeld en in de dagen van Filips II was deze boete reeds verhoogd tot- I 50 en nog later werd het 40 daal ders. Het was dus zeker wel een winstgevend baantje. RAADSELS De raadselpdljzen voor de maand December zijn bij loting ten deel gevallen aan: ZOMERBLOEMPJE DIRECTEUR- TJE, HEIDEPRINSESJE en VA DERS HULP. die ze 11 December bij mij mogen afhalen. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Jack H Ik ben een spreekwoord van 19 letters. l 2 3 is het tegenovergestelde van 11. 4 5 6 is eer. lidwoord. 7 8 9 is een onmisbaar lichaams deel. 10 11 12 1 2 3. 13 14 14 4 5 6. 16 17 18 19 is een lichaamsdeel. 2 (Ingez. door den K'einen Sport man) Verborgen schuilnamen. a. Wie is Piet Deklenorman? b. Wie is Roos Trojes? c. Wie is Mies Mouky? 3. (Ingez. door Bellefleurtje). Mij geheel is een Rubrlekertjes- naam van 11 letters. 5 6 8 9 Is een lichaamsdeel. 1 2 3 4 is een edel metaal. 5 11 9 is een lidwoord. 10 7 Is niet neen. 4. (Ingez. door Bibi Hezeman.,.. Welk Soenda-eiland staat hier? Daar moe. 5. (Ingez. door Bep de D.) Ik ben een plaats in Groningen van 11 letters. 1 2 3 is een grondsoort. 4 5 6 klinkt angstig. 9 10 11 8 gebruikt de schoen maker. 8 7 6 10 9 staat in een schrift. 6. (Ingez. door Knipperdolletje) Verborgen kleuren. a- De bakker bakt brood. b. De groenteboer verkocht wor telen. c. Piet Joran, Jet Bosch en Antje Bel' zijn onze vrienden. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Roodkapje) Strik vragen. a. Welke fabrikant heeft de meeste afnemers? b. Wat wordt zwart in 't water? c. In we'ke straat ligt wel zand, maar geen stof? d. Wat kan lang en kort zijn te gelijk? e. Welke lade eet je op? f. Wat was was, eer was was was? 2. (Ingez. door Knipperdolletje). Verborgen lokkers. a. De koe kreeg versch hooi. b. Wij genoten van het leuke spel. c. Peper munt uit door scherpte van geur en smaak. 3. (Ingez. door Peckvogeltje). Verborgen Rubriekertjesnamen. a. Wie is Dora Jophe? b. Wie lss Cor Jeseu? c. Wie is To Aardll? d. iWe ls Jet Wartoer? 4. (Ingez. door Marietje van N.) Ik ben een plaats In Z. Holland van 11 letters 1 2 3 4 5 6 ls een ander woord voor mooi. 7 8 10 11 is een ander woord voor kip. 9 8 1 is een slim dier. 5. (Ingez. door Cyclame). Weet gij wellicht aan welk een lijn, Nooit schuiten voorgetrokken zijn? 6 (Ingez. door Dik Trom). Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam komt? Pechvogeltje. Duinpieper. Iris, Zonneke. Paddestoel, Koolmeesje, Roosje, Dik Trom, Nachtegaaltje, Bokstertje, Rein aard, Kakelaartje. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Wenda. 2 a. In Romeinsche cijfers, b. De letter B. 1 3. Bloem fontein. 4. Bokstertje. 5. Waterrat. 6. Beesterzwaag. AFDEELING II. 1. Polospeelstertje. 2. Goudsbloem. 3. Noord-Holland. 4. Als het kalf verdronken ls, dempt men den put. 5. Peer, reep. 6. Sint-Nicolaas. Goede oplossingen ontvangen van: Nevade 6, Uitlooper 6, Viooltje 5, Prlnseh Maria 5, Bokstertje 5. Prins Maurlts 5. Vaders Jongen 6. Wim 6, Dik Trom 6, Vondel 6, Knipperdol letje 6. Dik Trom 6, Graspieper 6, Optimist 5, Duinpieper 6, Skippy 6, Urret 4, Pechvogeltje 6. President Kruger 6, Admiraal de Jtuyter 6, Trlckie Mouse 6, Crocusje 4, De kleine Vogelvriend 6. De kleine Vio list 6. Urret 6, Admiraal de Ruyter 5, Cro cusje 4, Boertje 4, Ballenbreister- tje 4, Twee Blondjes Micky Mou« se 6, Dc Kleine Sportman 5, Bok stertje 6, Prins Maurits 6. Hansje Teddybeer 6, Heidebloempje 6. Schrikkelkindje 6, Tamboer 5, Slaap mutsje 5. Reinaard 6, Teekenaar 4. Oppetom 5, Christiaan W. 5, -Ko nijntje 6, De Katuil 6. v. ri Fire- hand 6. Boschviooltje 6, Meiroosje 6, Piet B 6, Haakstertje 5, Wenda 6. Nachtegaaltje 4, Prinses Zonne glans 4, Goudhaartje 4, Jan van Tilburg 6, Sneeuwklokje 6, Doorn roosje 4, Bijenprinsesje 6. Geluks- pop 5, Gouden regen 6. Paddestoel 6, De kleine Boemelaar 6. De kleine Gymnast 6, Koekoek 6. Roodborst.i 6, Leeuwenbekje 5. Jong Nederland 6, Blauwdruifje 6, Roosje 6. Heide- prinsesje 6. Roodkapje 5. Poesen moedertje 5, Rangeerdertje 4. Kik kertje 6. Duinviooltje 5. Duinroos- jc 4, Topsy 6, Duikstertje 6. Jan P. 2. De Voetballer 6. Gladiooltje 6, Zomerbloempje 6. Bloembollenkwee ker 6, Moeders beste 6, Directeur- tje 5, De looze vos 6, Cyclame 6, Iris 6, Orgelist 6. Rubriekertjes-lijst ANNIE ANTON, oud 7 jaar, Turf markt 8. GERDA DE GROOT, oud 12 jaar, Wcsterstr. 4. Spoorhuis 26a CLARA REEMER, oud 12 jaar, Bllderdijkstraat 10. RUILRUBRIEK PRES. KRUGER. Rozenprieelstr. 3 heeft - Leupen (serie A), 2 Miss Blanche, 1 Bussink Deel II. 1 Canthia (waarde 3 punten), l Bob- biemannetje, 3 Dik Trom. 1 Bus sink (waarde 3 pt.), 1 Bloemen veld, 1 Slckesz, 2 Sunlight (2de serie). Hier voor vraagt hij Hille (Utrecht) en Leupen. ERNST NILAUT. Wilhelminapark 27 heeft Kwatta (2l), Sickesz (21). 7 Leupen (23), 2 Vlag- genserle W. I choc., 11 Droste (23), 1 Franken spaarbon. 2 v. De! ft, 1 Beroemde geleerden, 3 Coe- lingh, 2 Meursing, 4 Lux, 1 Zwaar- demaker. 1 De Zeeuw, 2 Paddestoe len. 6 Standaardkoek, 3 Pleinis. Dit alles zou hij graag ruilen voor Pette-Cactus. Indiaantjes. Verkade- cactus. De Wereld in Beeld, en Karnemelk. Ruiltijd uitsluitend 's avonds van 7712. CATRIEN V. WAARDE. Brouwers vaart 64 heeft 28 Zeewater, 26 Hil- les geschenken. 9 Amstel (heele waarde). 1 Coelingh, 1 Hoe heet die vogel? 6 Haas-azijn. 32 Hillepl., 12 Hillebonnen, 3 Erdal. Dit a'les wil ze ruilen voor Lux, Rinso, Radion, Leupen. Vim. Droste-bonnen of pl. W. F. KRUIJFF, Voortingstraat 33 heeft 15. Amstel, 30 Pelikanen 16 Sluis, 58 Miss Blanche. 1ste serie. 19 Miss Blanche 2de serie, 37 Miss Blanche 3e serie. 16 Sluis. 20 Kar- nemelkzeep. 40 Vijverberg, 120 Roodband, 20 Keg. Voor dit alles vraagt hij Hille (Gelderland), v. Nelle, Cactussen, Hag, 1 tegen 1. Ruiltijd 6—8. Tevens vraagt hen No. 253 van Onze Jeugd. CHRISTIAAN WALEVELD, v. Marumstraat 24 heeft 1 Allen en Cinter (1 punt). 5 Pelikanen (20 punten). 37 Meco's (37 punten), 7 D. E. (7 punten), 1 Sunlight (10 punten). Voor elke punt vraagt hij 1 Weegschaaltje. Ruiltijd dagelijks van 5—6. oathibn v. waarde. Brou wersvaart 64, heeft 2 Erdal. 48 Zeewater, 37 Hlllebons, 6 Haas- azijn, 26 Hillegeschenken. Voor dit alles vraagt ze Rinso, Luxe, Radion, Vim, Sunlight, Leupen en Droste. MEJ. MERTEN, Borskistraat 9, Haarlem N. heeft Verkade. Zeewa ter. Pette, Cactussen, Sopla, v. Delft, Dik Trom, Bussink (Fries land), Pleines, Turmacwapens en vlaggen, Leupen, Kwatta, Sickesz. Zij vraagt hiervoor Hille (bonnen of pl. van Gelderland en Utrecht) en Verkade-cactussen. POESENMOEDERTJE, 2de Voor uitgangstraat 21 heeft 1 Duifje, 1 Klokje, 1 Dik Trom, 1 Sopla, 1 Xanthia, 7 D. E., 2 Franken (waarde 2). 1 Cactus, 10 Amstel, 5 Pelikaan. 52 Roodband, 6 Clysma, 19 v. Nelle. 9 Franken, 1 Indië, 3 Kiazim, eenige wapens en vlaggen, 2 Effendi (waarde 3 punten), 6 si garenbandjes. ALI VAN NORDEN, Olycanstraat 11, heeft 90 Miss Blanche, 30 Miss Blanche-elftallen, 38 Hille (Geld.), 4 Hille (Utr80 Hille koekenbons, 37 Turmac, 23 v. Houten, 18 Klok jes, 7 Pirate. 5 Haka, 5 Zeewater. 4 Wajang, 3 Cactus, 3 Xanthia, 3 Clysma, 2 v Nelle, 2 Akking, 2 Franken. 1 Leupen. 1 Quakers, 1 D. E. (1 1/2 punt). Hiervoor vraagt ze Vim, Luxe. Rinso, Sunlight. Ruil tijd 6—7. WILLY MULDER, 2de Vooruit gangstraat 13 heeft 49 Zeewater, 11 Haust. Hiervoor vraagt ze Coe lingh. Verder heeft ze nog 3 In diaantjes, 4 Carl Hagenbeek, 3 Ira, 4 Haust, 1 Funke, 2 v. d. Linden. 9 Droste. Daarvoor vraagt ze Tami- niau en Scholten, 1 tegen 1. Ruil tijd na half 5 '8Zaterdags niet GRETHA HEERSCHOP, Brou wersplein 42, heeft te ruilen 15 Sickesz pl., 13 weegschaaltjes. 2 Drostebonnen, 1 Hilleplaatje. 2 Hil lebonnen, 1 Verkadepl2 Hoe heet 1de vogel? en 34 Hamtbonnen. JULIA EIBINK. Santpoorterstr. 36, heeft 40 Zeewater bonnen Ver kade, 41 Pleines duifjes, 12 Hille bonnen, 4 punten H O. 3 Mono- gram-bakmeel, 7 Weegschaaltjes, 5 Hoe heet die vogel? Deel 12 Wybertbonnen. 27 Soplabonnen. Hiervoor vraagt ze in ruil Lux, Droste en D. Egbertsbonnen. CYCLAME. Van Looistraat 14, heeft 175 Hillebonnen en 71 plaat jes van Holland, die ze wil ruilen tegen Sunlight en Vimbonnen, 3 p'aatsjes of bonnen tegen 1 punt. Ruiltijd dagelijks tusschen 12 30 en 13.30. POSTZECELRUBRIEK FRANKRIJK VI. ra /SC. /Sc SC c /SS* S-Si 7," /SS* /SJÖ -/ Sc. /oc /sc /sc. /Sc soc. /<?0J - /SJJ 3sc «SC «Sc sas Ja c /Ssj s Gedurende 1884—90 verschenen nog eenige zegels in 't type 1876 - 77. (Zie fig. 4 en 5 type II) n.l. 20 centimes 'lichtrood op groen», 25 centimes (zwart op rosé'. 50 centl- mee (rose) en 75 centimes (violet op oranje). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. In 1884 werden 3 portzegels uitge geven in 't type 1882—92 «zie flg. 6) n.l. 1. 2 en 5 franc «alle roodbruin). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. De 15 centimes (blauw, type II) krijgen we ln 1892 nog eens op pa pier met geruit watermerk, dat heel duidelijk is waar te nemen. Grootte yan 't vakje 2.8 bij 2.3 c.M. Gedurende 1893—1926 is een nieu we serie portzegels uitgegeven in dezelfde teekening als de vorige (zie fig. 61. doch verschillend gekleurd. Het zijn: 5 centimes (blauw), 10 centimes (bruin), 15 centimes «geel groen), 20 centimes (olijfgroen'. 25 centimes (rose lila), 30 centimes (karmijn), 30 centimes (zalmrood», 40 centimes <rose), 45 centimes Kgroen), 50 centimes (donker lila», 60 centimes groen), 1 franc «rosé op lichtgeel), 1 franc (bruinlila op lichtgeel), 2 franc (violet) en 3 franc (rood-lila). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Zie voor de indceling t schetsje. Mijn plan is in dc Kerstvacantie weder een tentoonstelling te houden 'en wel op Maandag en Dinsdag 28 en 29 December. Mijn verzameling Frankrijk zal ik dan ter bezichtiging leggen. Jullie hebben ook nog wel iets ter aan vulling. Nog een mededeeling hoofd zakelijk bestemd voor de nieuwe lingen. Jullie brengen allemaal je verzameling mee naar de Tijding zaal, waar ik beide dagen van 9 tot 32 aanwezig zal zijn. Alle verzame lingen worden daar gekeurd; voor de netste zijn wat prijsjes bestaan de uit zegels, beschikbaar. Mochten er onder de vele philatellsten in de 6tad zijn, die ook een prijsje be schikbaar willen stellen, dan zal ik dat in dank aanvaarden. Bij het keuren der verzamelingen zullen punten worden gegeven voor de volgende onderdeden 1Regelmaat der Ingeplakte zegels. 2. Manier van opplakken (of dc zegels bijv. gemakkelijk verwisseld kunnen worden). 3. Netheid der zegels. Zorg er dus vooral voor, dat je Verzameling er netjes uitziet. Dinsdag 29 Dec. 's morgens 1130 uur wordt onder de aanwezige ru- briekers een verloting gehouden zon der nieten. De prijsjes voor de verzameling en de verloting zijn op de tentoonstel ling te bezichtigen. Nieuwe deelnemers: 343 Ph. Deys, Antonieslr. 69 344 Nico Kok, De Genetetweg 28 Bloemendaal. 345 Jan Spanjaard. Oranjeplein 125 Rustenburgerlaan 23 S. LIJST VAN DEELNEMERS (Vervolg) 301 Piet v Kersen, Kleverpark weg 150 302 Anton Stevenhagen, Hofmeyer- straat 17 303 Marinus van Dalen, Schoter- veenstraat 25 304 Wim Zijnen, II. Mulierstraat 31 305 Jo Kemp. Tetterodestraat 11 306 Neeltje Nijbroek, De la Rcy- straat 72. 307 Annie Wijsstra. Dennenstr. 1 3n8 Alex v. Hage. Oranjestraat 1 3<i9 Jo Faure. Schotersingel 45 310 Jac Llngeman. Diederlkstr. 2 311 Alphonsus Captein, Schagchel- straat 17 a. 312 J. Twenhaar. Krelagestr 38 rd. 313 Johan Hulsman, Stuyvesant- straat 20 314 J. Wennink, Judith Leyster- straat 40 315 Jan Baas. Pijnboomstraat 70 316 Arie Baas. Idem 317 G. Vermeulen, Bloemhofstr. 10 318 Koos Asijee, Adr. de Jonge- straat 20 319 Rinus Pope, O. de Bruynstr. 127 320 Karei Hijkoop, Adr. de Jonge- straat 39 321 P. Vinker, Patrimoniumstr. 6 322 Hendrik Prinsen. Essenstr. 24M 323 H. J. Slothouber. Saenredamstr. 34 324 Corry Hartman, Slachthuis straat 91 zw. 325 C. Handling. Pijlslaan 12. Wordt vervolgd. Hoe Sinterklaas toch bij Lucie kwam. Voor het raam van haar kamertje stond Hanneke naar bulten te kij ken. Het was heel stil in de kleine kamer, alleen hoorde je soms het geknip van Jufs schaar, die bij de tafel zat te naaien. Hanneke keek naar de menschen die haastig voorbij liepen om warm te blijven, want het was flink koud. Ze dacht eraan, dat het gauw Sint Nicolaas zou zijn en wat ze allemaal wel zou krijgen. Ze had aan den goeden Sint een briefje geschreven, waar al haar wenschen op .stonden cn dat waren er een boel. Hanneke hoopte, dat ze allen vervuld zouden worden. „De menschen loopen toch zoo hard, juf!" zei ze terwijl ze zich om draaide. „Ja, ze zullen het koud hebben, denk ik!" antwoordde Juf en ze zuchtte toen ze het wollen nacht ponnetje glad streek waaraan ze had genaaid. „Voor wie is dat Juf?' 'vroeg Han neke, die bij de tafel was komen staan. „Dat is voor een heel arm kindje dat ik ken, dat geen vader meer heeft, die voor haar zorgen kan" „Heeft ze dan niet eens een nacht pon?" vroeg Hanneke ongeloovig. „Welnee". „Krijgt ze dan niets van Sinter klaas?" „Nee, ik denk dat Sinterklaas daar wel geen tijd voor zal hebben. Hij moet naar zooveel kinderen, er worden er natuurlijk wel eens over geslagen. Begrijp je?" „Hoe heet dat kindje?" „Lucie". „Is ze ook eenig kind, net als ik?" „O nee, ze heeft wel zes broertjes en zusjes „Ze hebben dan zeker niet veel speelgoed hè, of boeken?" Natuurlijk niet. Hun moeder moet vreeselijk hard werken, om ze eten te kunnen geven. Verder krijgen zc niets". Hanneke zweeg. Ze liep terug naar het raam en dacht diep na Wat was dat vreeselijk naar „Worden ze elk jaar door Sinter klaas overgeslagen?" „Tegenwoordig wel, vroeger kwam hij nog wel eens". „Dan zal ik hem dadelijk schrij ven ,dat hij nu wel naar ze toe moet gaan. Als hij er geen tijd voor heeft moet hij maar niet bij mij ko men, hè!" ..Dat is erg lief van je hoor zei Juf, „maar ik weet iets beters. ALs jij nu eens je boeken en speelgoed ging uitzoeken, wat je missen kunt, en we maken daar dan een keurig pak van, voor die arme kindertjes? Misschien heeft je mammie nog wat oude kleertjes van je. die doen we er dan bij. Ik heb ook van allerlei voor zc, en we gaan 't dan samen op Sinterklaasavond brengen?" ..O juf, wat eenig! Dan is u Sin terklaas en ik uw Zwarte Piet hè?" Ze sprong op Jufs schoot. „Ga nu maar gauw aan 't uitzoe ken. zeg. We hebben niet veel tijd meer", weerde Juf lachend af. Hanneke liep toen vlug naar de speelgoedkast en daar begon ze a! haar boeken in te pakken en het speelgoed dat ze missen kon. Het was een heeleboel en op vijl December stond er heel geheimzin nig een groote mand voor Lucie's deur. ROTSTl INTJES Nog enkele planten geschikt voor rotsbesplanting zijn: Myosotis (Vergeet mij niet). Het geslacht Myosotis heeft ook eenige overblijvende soorten die win terhard zijn met donker ultrama rijn blauw gekleurde bloemen, b.v. M. palustris Stobiana en de nieuwe variëteit daarvan. Perle van Ron- nesberg, de mooiste en meest groot- bloemige Het plantje wordt niet veel hooger dan 15 c.M. en bloeit ln MeiJuni. Het houdt van een vochtige standplaats. Phlox of vlambloem. Van deze soort bestaat een zeer groot aantal variëteiten. Enkele voorjaarsphloxen zijn uitstekend ge schikt voor rotsbeplanting. Ph. amoera rosea bloeit in het voor- en najaar- en ls slechts 10 c.M. hoog. Ph. setacea G. F. Wilson Ls de zacht lila bloeiende viooltjesphlox Ph. set. Moerheim is karmijnrose. Deze laatste bloeien in MeiJuni cn worden niet veel hooger dan 10 c.M. Primula (Sleutelbloem). In een schaduwrijk hoekje zijn primula's onmisbaar. Hiervan be staan een groot aantal soorten, waarvan de in 't wild groeiende Pr. veris dc bekendste ls. Deze bloeit reeds in Maart met lichtgele bloe men op een dun stengeltje. De klein ste soort is Pr. acaulis in verschil lende variëteiten van uitcenloopen- de kleuren. Deze bloeit April—Mei en wordt 15 c.M. hoog. De Pr. Sikki- mensis komt uit het Himalayage- bergte, verspreidt een eigenaardige, aangename geur en vormt trossen van neerhangende zwavelgele bloe men. Bloeitijd Juni; hoogte 40 c.M. Er zijn ook z.g. étage-prlmulas. die kransen van bloemen boven elkaar voortbrengen Pulnionaria 'Longenkruid'. Een mooie voorjaarsbloeister voor nalf schaduw, die na den bloei mooi gevlekte bladeren ontwikkelt. P. rubra Ls helderrood en P. azurea gentiaan blauw. Hoogte 40 c.M. Sedum «Vetplantcn» Van de sedumsoorten ls de in het wild groeiende sedum acre (muur peper )al heel bekend. In de duinen is 't een algemeen voorkomend plantje, dat in Juni-Juli een dek van heldergele bloempjes geeft. Even als de Saxifraga zijn de sedumsoor ten bij uitnemendheid geschikt als rotsplan. Er komen variëteiten voor met lichtgroen, blauwgroen en grijsachtig blad cn witte, rose, roode en gele bloempjes. Sempervivum (hinslook) Ook een vetplant, die gemakkelijk in stapelmuurtjes en rechtopstaan de rotswanden geplant kan worden. Een der beste voor steengroepen ls S. arachnoïdeum Graphalium met roode bloemen. Hel blad is als met spinnewebachtige witte draden over dekt. TUINIER HUISVLIJT BRIEV EN- OF KRANTENHANGER Een brieven- of krantenhager in de huiskamer aan den wand is vaak onmisbaar. Niet om als bergplaats te dienen van een heeleboel oude kran ten en andere paperassen, maar om er brieven In te bergen, dlc nog be antwoord moeten worden of kranten die nog niet geheel gelezen zijn of die Je later nog wilt gebruiken. Als Je hem voor bergplaats ge bruikt ls 't in een minimum van tijd een rommeltje. Je kunt hem ook ge bruiken om ln de gang bij de bui tendeur te hangen, waarin dan die zaken worden geborgen, die 's mor gens naar de post of ergens anders gebracht moeten worden. Doe Je ze er 's avonds in, dan heb je de meeste kans, dat ze des morgens niet worden vergeten. Voor de achterzijde nemen we een stuk triplex van 25 bij 15 c.M. waar aan in 't midden een oogje wordt bevestigd of een gaatje ln gezaagd. Aan de onderzijde timmeren we een smal latje, dat van voren iets schuin is bijgevijld. Hieraan bevestigen we later het voorblad. We kunnen 't vast timmeren of door scharniertjes iets laten draaien. Het voorblad is 25 bij 14 c.M. We kunnen dit ver sieren zooals de teekeningen aange ven. We teekenen 't eerst netjes op het hout en kleuren met tempera- verf. Wie er flguurzaagwcrk van wil maken kan dit ook doen. Bedenk dan zelf maar wat je wilt uitzagen. Twee koperen kettinkjes of een paar bandjes zorgen dat het voor blad niet te ver naar voren kan. We werken 't geheel met blanke lak af. ONZE BIBLIOTHEEK ONZE BIBLIOTHEEK. Opgericht: 2 October 1928. KLEIN" HEILIGLAND 66. (achter de Groote Houtstraat). Ruiltijden: Woensdag: 5—6 uur. Zaterdag: 2 uur. Inleggeld: 8 ets (incl. opborgmap en l boek». Lidmaatschap: 15 ets. per maand (bij vooruitbetaling). Per leesseizoen: f 1,40 (alles inbe grepen Seizoenkaarten: 30 boeken 50 ets. Boekenlijsten: 11 ets. per stuk. (Volledige aanvulling "31 inbe grepen i Correspondentie-adres Groote Houtstraat 155 z. HET NIEUWE BETALINGS SYSTEEM. De beta ing van 15 ets per maa. i is deze maand als proef vastgeste d. Zoo noodig kan de?e proeftijd wor den verlengd. Daarna zal in deze rubriek definitief het systeem wor den vastgesteld. Eventueele opmerkingen worden bij mij gaarne ingewacht. JONG NEDERLAND Daar het uitleenen van Jong Ne derland in zijn proefijd niet de gc- wenschte resultaten heeft opgele verd zal dit weekblad niet in o. B worden opgenomen. Evcnwe' blij ven de drie mappen met oude num mers in omloop. PROPAGANDA. Jongens en meisjes, dlc voor O. B. propaganda wenschen tc maken, kunnen dit aan mij mededeelen. ZIJ kunnen dan ontvangen een lijstje, waarop ze de namen van vrienden of kennissen, welke deelnemer wen schen te worden, kunnen opgeven. Voor hem, of haar, die ln de maan den December en Januari de meeste nieuwe deelnemers aanbrengt wordt een KRUSEMANS JEUGDKALENDF.R of DAAN HOEKSEMA's ZONNESTRAAL KALENDER, beschikbaar gesteld. Voorts ontvangt iedere dc Inemer welke in een geheel onbepaalden tijd 3 nieuwe deelnemers aanbrengt naar keuze een vulpenhouder, vulpotlood of map schrijfpapier. Breng je 5 nieuwe deelnemers aan dan mag je één maand vrij lezen. Aangifte van 8 nieuwe deelnemer', geven recht op een seizoenkaart. Van verschillende deelnemers heb ik reeds enkele kunnen noteeren, zorg nu maar zoo spoedig mogelijk dat je het vereischte aantal krijgt. LIJST VAN NIEUWE BOEKEN. (1930—1931). 232 Kuyk, N. W. C. Jlmmy speelt voor de film- 248 Luber, J. Meester Jeanne Jaqueline. 222 Matthias, K. GoudTam- boer. (Wordt vervo'gd.) DEELNEMERSLIJST 58 Sija van Andel, Korte Laken straat Trood, 15 jaar. 14 Rinke Smit, Brouwersvaart 143, 10 jaar. 33 Gretha Vastenouw, Gr. Heilig land 42. 12 jaar. 59 Mientje Somers. Dubbelebuurt 55 rd. 10 jaar. (De overige deelnemers in d. volg. rubriek). W. LASSCHUIT. Gr. Houtstraat 155zw. Daar is leerplicht noodig. In China vindt men tegenwoordig nog 37 millioen kinderen, die lezen noch schrijven kunnen. Als men voor al deze kinderen scholen ging bouwen zou men daarvoor 1 200.000 onder wijzers noodig hebben BRIEVENBUS Brieven aan de Redactie van u.: Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBER' ZEEMAN, Marnixstraat 20. NEVADA EN UITLOOPER vond je onze tentoonstellin!'.'' Mis schien zullen we op 5 December allemaal eventjes aan die zieke kin deren denken, die door ons toe doen toch ook een prettige Sint Nicolaas hebben. Wat heeft Sint

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12