H ELMAS ill <dj£ 20 stuks 20 cent HET SINTERKLAAS-BEDRIJF. DE BEWAPENINGSVACANTIE. SIGARETTEN kwaliteit niets dan kwaliteit samengesteld uit de beste zuivere oostersche tabakken v x,'/ |eo h. de nie Warme Pantoffels Rubriek voor vragen. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 4 DECEMBER 1931 VIERDE BLAD Kinderinvasie" of Waar moet dat naar toe?" INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN i 60 Ct«. per re»eT. Op 1 November reeds in werking getreden? Haar beteekenis. Het is al weer Zoowat drie weken geleden, dat ik, al wandelend door de stad twee won derlijk uitgedoste jongetjes gewaar werd. waarvan de één, met een zeker soort van waardige statie, die hem lang niet slecht af ging, en geleund op een bezemsteel, waar de bezem af was, met ernstig en en ietwat melan choliek peinzenden blik de voorbijgangers stond gade te slaan, alsof hij hen de zonden bij dikke lagen tegelijk van het gelaat lezen kon, en zich, met de ietwat pijnlijke verba- BDg' van zondeloos en onbevlekt heilige, ver wonderde over zulke geweldige hoeveelheden Rechtheid. Hij was voornamelijk gekleed in een afschuwelijke hardrose masker, dat een beetje afgezakt was, en een smetteloos blanke van wit papier blijkbaar kersversch gevouwen joldatensteek. die hij nonchalant achter op ïijn hoofd geplakt had, zoodat tusschen witte steek en rose aangelaat een paar bosjes touwig bruin haar on een gtukje groezelig bruin kin dervoorhoofd verrassend te voorschijn kwa men. De rest van zijn eerbiedwaardige gestalte had hij zorgvuldig bedekt met den mantel der liefde, in casu een soort van zeegroen pluchen tafelkleed met balletjes, dat hij waarschijn lijk uit de mooiste kamer ontvreemd had. Daar onder uit stak een schoen, maat vijf en veertig minstens, waaruit pronkend één ver rassend klein teentje zijn rose kindernagel de monstreerde. Zwarte Piet stond, heelemaal zooals het boorde, twee meter achter hem, een beetje verlegen te zijn met zijn houding. Het is alle maal mooi en wel om samen Sinterklaas en Zwarte Piet te gaan spelen, maar als Sint-er- klaas zoo weg raakt in zijn rol, dat hij al vijf minuten met zijn bezemsteel in zijn armen de menschen staat aan te gapen, en hij merkt niet eens. dat er van de vijf voorbijgangers minstens drie lachen, dan wordt het geval eenigszins pijnlijk voor den Zwarten Piet, die het wel merkt. Dientengevolge schoof Piet ten langen leste zijn zwarte kroespruik wat die per in zijn oogen, wikkelde zich een beetje ril lerig in het bruin en zwart gespikkelde jasje van zijn moeders ouwe mantelpak, dat hij, zijnde in zijn oog het meest passend voor deze gelegenheid, met moed, beleid cn trouw uit de onderste la van de ladenkast verwijderd had en om den hoek van de straat pas aangetrok ken. en zei tegen Sinterklaas: „Hé, Kernelis!" Sinterklaas hoorde het niet. Een voorbij ganger echter wel, en die pakte het groene tafelkleed beet, en zei: „Cornelis. je wordt geroepen". Verstrooid en mild verbaasd keek Sinter klaas op. „Ik ben geen Kernelis". Zwarte Piet op den achtergrond bewoog zich Onrustig. Kernelis leek wel mal. „Wie ben je dan?" zei de voorbijganger ern stig. „Ik ben Sinterklaas. En wilt u alstublieft yamme tabberd afblijven?" De voorbijganger liet verschrikt los. „Zie je. Janus", zei toen Sinterklaas tegen Piet: „Zoo mot je optreje. In hun hart benne ze allemaal as de dood". En gezamenlijk spankerde het tweetal weg. Inderdaad stond Pietje te draaien. Ik denk, dat ze ook niets moest weten van de tegen woordige nivelleering der beide sexen, en zich, vrouw zijnde, weinig op haar gemak voelde met haar zwarte masker, haar rood baskische muts, en het te lange, te groote. te wijde gor dijn van landhuisjesstof, dat zich zonder ecni- ge Oostersche zwier of elegantie rond haar vrouwelijke Zwarte Pieten leden slingerde. Wij wendden ons tot Sinterklaas, een sym fonie in veel blank wit, met zijn enorm laken, zijn witten u itgeplozen - watten-b aardon zijn eenigszins de illusie verstorende witte kinder muis. „Me hoed ben ik verloren", bekende hij gul met een zware stem van eehigszins verdacht timbre. „Is hij ook een meisje?" informeerden we bij Zwarte Piet. Maar die verraaide niks. Hij draaide. En het was Sinterklaas zelf, die trouwhartig bekende: „Ja, maar ik hip me haare weggestreke. En nog een paar avonden later, toen ik mij bij kennissen bevond, werd er daar vervaarlijk aan de bel getrokken. „Sinterklaas", zei ik wetend. „Je mag wel oppassen, je bent van het jaar zoo vleselijk stout geweest". De gastheer zei iets onfatsoenlijks, vlak over de hoofden heen van Sinterklaas en Zwarte Piet, die ernstig en waardig bij de deur ston den. verrukt de schaal met koekjes bekeken, en mekaar toeknikten. Boften ze effe? „Hier Sinterklaas", zei de gastvrouw, wil jij een koekje?" ..Wel twee!" zei Sinterklaas sportief en zette zich dicht bij de bron op de bank. .Mag Piet er ook één?" „Wel twee!" zei de gastvrouw. En toen was de stemming er op eens. en hij bleef, tot Sin terklaas oordeelde, dat het tijd van bpbreken was want anders werd moe kwaad. We be grepen allemaal, dat dat tot eiken prijs voor komen moest worden, en bij de deur draaiden ze zich nog eens om. en stonden er ernstig en waardig als bij hun binnenkomst. „Zal het u loonen!" zei Sinterklaas leukjes. Ik weet niet. of u het ook opgemerkt heeft, maar in 't aloude, roemruchte, door duizenden tradities gesteunde en door honderden bijge- loovigheden op de been gehouden Sinterkla- zenvak is dit jaar leelijk de klad gekomen. Oorzaak: niet de malaise, de crisis, de slechte tijden, de concurrentie. Oorzaak: het symbool dezer eeuw: Het Kind. Waar moet dat naar toe? Sinterklaas, de heilige man, ter wille van datzelfde kind jaar in, jaar uit kunstmatig in het leven gehou den! Als het werkelijk zoo door gaat, en de groo te menschen moeten elk jaar op den vijfden December al hunne zonden van 't afgeloopen jaar biechten aan zoons en dochters, dan kun nen we ons wel opbergen, want het laatste beetje prestige, dat we nog hebben, danken we langzamerhand aan de waanvoorstelling, die we de kinderen zelf bij brengen, dat groote menschen altijd zoo goed als volmaakt zijn. Praat me er niet van! ALs wij „groote men schen" eens met de werkelijkheid voor den dag moesten komen WILLY VAN DER TAK. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel HEEFT DE GROOTSTE EN MEEST SMAAKVOLLE 1 ST. NICOLAASGESCHENKEN ZIJLSTRAAT 87 l.o. P.nJ J Geneve, 28 November 1931. Op het oogenblik hebben 50 van de 64 sta ten, die tot de Ontwapeningsconferentie van Februari van het volgende jaar zijn uitge- noodigd, aan den Volkenbond laten weten, hoe zij over de door de Twaalfde Volken bondsvergadering gewensohte bewaipenlngs- vacantie. die van 1 November 1931 tot 1 No vember 1932 duren zou. denken. Met uitzon dering van één enkelen staat. Brazilië, zijn de 14, die in het geheel niets van zich hebben laten hooren, uit militair oogpunt te onbe- teekenend. dan dat hun stilzwijgen de bewa pen in gsvac an tic nog in gevaar zou kunnen bregen. De 14 zwijgende staten zijn: Abessi- nië, Afghanistan. Bolivië, Brazilië. Domini- caansche Republiek. Guatemala, Haiti, Hed- jaz Honduras, Liberie, Mexico, Paraguay. Sal vador en Venezuela. Daar de twee Zuid- Amerikaansche staten, die het meest bij de houding van Brazilië zouden kunnen geïnte resseerd zijn, Argentinië en Chili, bij hun aanvaarding van de bewapeningsvacantie deze niet van de Braziliaansche houding af hankelijk hebben gesteld, zal ook het stil zwijgen van Brazilië de bewapeningsvacantie wel niet verhinderen. Toen Briand als voorzitter van den Volken- bondsraad een drietal weken geleden met Sir Eric Drummond overleg pleegde, hoe de ver dere gang van zaken ten opzichte van do be wapeningsvacantie zou behooren te worden, waren de antwoorden van 43 regeeringen be kend. Het resultaat van de bestudeering dier 43 antwoorden was een daad van moed van de zijde van Briand. Als Raadsvoorzitter droeg hij den secretaris-generaal van den Volkenbond op, eenvoudig ter kennis van alle regeeringen te brengen, dat de bewapenings vacantie kon geacht worden reeds op 1 No vember jl. voor alle regeéringen te zijn in werking getreden. Tenzij een regeering „met dringenden spoed' een tegenovergestelde op vatting nog zou doen hooren. voegde Briand voorzichtigheidshalve aan zijn stoutmoedige verklaring toe. Er behoorde ongetwijfeld een groote dosis van moed en vertrouwen toe, om een derge lijke uitspraak over het reeds in werking ge treden zijn der bewapeningsvacantie op grond van de 43 binnengekomen antwoorden te durven geven. Want weliswaar had Briand volkomen gelijk met zijn verklaring, dat zich geen enkele regeering tegen de vacantie had verklaard en dat integendeel alle antwoorden een gunstige strekking hadden, doch de koele beoordeel aar der regeeringsverklaringen kon deze toch eigenlijk bezwaarlijk alle als een „aanneming" der uit de bewapeningsvacantie voortvloeiende verplichtingen beschouwen! Daar hadden wij b.v. het antwoord van Per- zië. dat de bewapeningsvacantie-idee prachtig mooi vond, mits andere staten deze in toepas sing brachten! Dat Perzië zelf een dergelijke' verplichting eveneens zou moeen aanvaarden achtte de Perzische regeering ondenkbaar, waar het Perzische leger zelfs nog niet krach tig genoeg is. om de openbare orde in het land te kunnen doen eerbiedigen! Daar hadden wij verder de antwoorden van Polen en Roemenie, die verlangden, dat tevoren nog precies zou worden vastgesteld, wat de werkelijke omvang der te aanvaarden verplichtingen zijn zou en welk internationaal toezicht op de eerlijke na leving der bewapeningsvacantie zou gehouden worden. Ook verlangden de regeeringen van deze twee staten, dat bepaald zou worden, welke maatregelen teger. den overtreder der bewapeningsvacantie-verplich tingen zouden getroffen wordenDit alles zou. meenden zij, het beste door de in Februari bijeenkomende Ontwapeningsconferentie kunnen geregeld worden! Ook het antwoord der Sovjetregee- ring ging in dezelfde lijn. Sovjet-Rusland zou de bewapeningsvacantie aanvaarden, zoodra klaarheid verkregen zou zijn over de juridische beteekenis en den omvang der- verplichtingen, die de staten op zich zouden nemen. En ein delijk hadden wij nog do mededeeling van de Chinee'sche regeering. die weliswaar uitdruk kelijk in de bewapeningsvacantie toestemde, doch daaraan even uitdrukkelijk de voorwaar de verbond, dat die toestemming slechts gel den zou, indien de behandeling van het Chi- neesch-Japansche geschil voor den Volken bondsraad zou doen blijken, dat het Volken bondsverdrag en het Pact van Kellogg inder daad als „bolwerken voor den vrede en de in ternationale gerechtigheid" te beschouwen zijn; anders zou China de versterking van het nationale leger als de dringendste nationale taak moeten gaan beschouwen. Wij weten thans helaas allen dat dc Japanschc troepen door de bovengenoemde bolwerken voor den vrede zich niet hebben laten ophouden! Verder hadden wij nog een groot aantal voorbehouden en commentaren, waarbij de regeeringen de aanvaarding hunner verplich tingen afhankelijk stelden van hetgee'n de an dere staten doen zouden, terwijl ook tal van landen uitdrukkelijk er op wezen, dat zij de bewapeningsvacantie alléén konden aanne men, indien dit niet zou verhinderen, dat hun reeds parlementair goedgekeurde program ma's voor de vernieuwing of uitbreiding van oorlogsmateriaal zouden mogen worden ten uitvoer gebracht. Slechts een tiental regeorin- gen, waaronder ook onze eigen regeering. had den de bewapeningsvacantie zonder eenige be merking hunnerzijds aanvaard. Indien wij nu op dit oogenblik toevallig den een of anderen onbénulligen Raadspresident gehad hadden, zooals men onder de vertegen woordigers der Zuid-Amerikaansche staten in den Volkenbondsraad wel aantreft, of oen voorzitter, die zelf maar heel koeltjes tegen over de bewapeningsvacantie stond. b.v. den vertegenwoordiger van Japan of Polen of een anderen Franschman dan Briand. dan zou waarschijnlijk van de geheele zaak niets te recht zijn gekomen! Want er was waarlijk on der de ingekomen antwoorden genoeg stof. die aanleiding tot „voorzichtigheid", de geliefde kapstok voor goede denkbeelden, zou kunnen geven. Briand echter zag terstond in. dat hij hier door een moedig besluit de gelegenheid zou hebben den Volkenbond aan een succes te helpen en de moeilijkheden voor de Ont wapeningsconferentie wat te verkleinen. Hij decreteerde dat het hem. na bestudeering der antwoorden, die alle een gunstige tendenz hadden, het meest overeenkomstig den geest der debatten in de Volkenbondsvergadering toescheen de bewapeningsvacantie als inder daad In werking getreden te beschouwen! Wanneer een regeering het met dezen uitleg niet eens zou zijn, moest zij maar „met drin genden spoed" daartegen protesteeren. De slimme Briand begreep wol. dat iedere regee ring zich wel dubbel overleggen zou .alvorens door een dergelijk protest, de schuld voor de mislukking geheel op zich te laden! Op 14 No vember deelde Sir Eric Drummond de beslis sing van Briand aan alle regeeringen mede. Wij zijn thans 14 dagen verder en geen enkel spoed-protest is binnengekomen! Het heeft allen schijn, dat. dc stoutmoedige ook ditmaal weder gewonnen heeft! Wij moeten ons natuurlijk geen a! te groote illusies over de practische beteekenis der be wapeningsvacantie maken. Ook zonder haar zouden de bewapeningen waarschijnlijk niet al te zeer vermeerderd zijn. alleen reeds uit hoofde van de in ieder land hcerschende fl- nancieele nooden! Doch een kaimeerer.de. psy chologische uitwerking ten goede zal de be wapeningsvacantie toch wel hebben. En bo vendien verhindert zij. dat de staten nog in allerijl tot nieuwe bcwapeningsvermccrderin- gen zouden besluiten uitsluitend uit bluf. om daardoor op de Ontwapeningsconferentie we der van die voorgenomen bewapeningsuitbrei ding te kunnen afstand doen en aldus in schijn eenige concessies te brengen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel EEN NUTTIG GESCHENK TH. SMIT fa. KLEIN NASSAUSTRAAT 1 TELEFOON 13490 DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, ivorden door een specialcn Redacteur cn zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk cn ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding voji naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. Dc namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. PERSONEEL. VRAAG: E<*n Dultsche dienstbode heeft ge- dwonpon vacantie pehad omdat de familie op rois ping on hel huls pivsloten werd. Zij heeft reisgeld ontvangen cn het loon over den vu - c&ntlctijd. Zij heeft nu haar betokklng opgezegd on. uit boosheid daarover, wil mevrouw het reisgeld en het vacantieloon terug hebben. Dit bedraagt samen 35.terwijl het melajo maar 30 verdient, xood.it zij de laatsto maand nog 5.zou moeten toegeven. Heeft mevrouw daar recht op? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Een dienstbod*, per maand betaald, heeft haar betrekking op 1 November opgezegd. De opzegging werd niet geaccepteerd, omdat dl« niet des voormiddacs la geschied. Is do* JuiM? 2. Een Duitsche dienstbode voor dag en nacht ging. wegens vacantie van den werkgever 3 we ken met gedwongen vacantie rmar huls. lleeft zij naast het loon ook nog recht op vergoeding van kost en inwoning? ANTWOORD: 1. Als opgezegd te vóór of te gelijk met de uitbetaling van het loon Is dezo opzegging wettig. 2. Ja. BELASTINGZAKEN. VR.VAGIn mijn belastingopgave heb lk als zuiver Inkomen opgegeven 2600.onder me dedeeling. dat ik kostwinner ben voor mijn bel de ouders, waar Ik bij inwoon. Thana ontvang Ik oen aanslag naar een inkomen van 2300.— zoodot voor onderhoud ouders 300 kt afge trokken. Is dit niet te laag? ANTWOORD: Indien uw berekening van het zuiver inkomen Juist is en gij uw ouders geheel alleen te verzorgen hebt. dus zonder bijdragen van broers of zusters, en uw ouders in hot ge heel geen inkomen hebben (ouderdomsrente?) dan achter wij het bedrag van 300 te laag. VRAAG: Voor 1930/'3I, toen ik nog onge trouwd was. word Ik naar een inkomen van 1200 aangeslagen voor 28.Nu bon ik sodert Maart getrouwd en word over 1931/32 naar een Inkomen van 1500 (dit is goed) aan geslagen voor 42.41. In dat niet te veel? Ver leden Jaar werd 500 voor levensonderhoud af getrokken; nu staat daarvan niets. ANTWOORD: Indien gij met een ander be lastingplichtige in gezinsverband samenwoont, is de aanslag juist. Het verschil mot verleden jaar komt door wetswijziging. Aftrek levensonderhoud is ver vallen. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, of uitstel van den dienst kan worden verleend aan een Jongmensch, die gaarne eerst het diploma Han delsavondschool wil behalen? ANTWOORD: In den regel wordt uitstel ver leend tot voleindiging van studi" of opleiding. RECEPTEN. VRAAG; Iloe maak ik fondant borstplaat; ongeveer Yt pond? ANTWOORD: Breng 1/4 liter water aan de kook en los hierin onge\*«r 9 ons suiker op. Laat. steeds roerend, omstreeks 10 minuten doorkoken, tot een druppel ervan, op een stee- nen plaat gegoten, stolt. Roer c-r dan een thee lepel glycerine door. Neem bet daarna van het vuur en roer er vlug een fleschjo nectaressence door. Klop, totdat de mnsxa dik wordt en giet het dan in de vormen .die op een met boter besmeerde plaat zijn gezet. GIJ verkrijgt dan ongeveer 9 ons borstplaat, dus voor pond kunt gij met ongeveer 1/3 van alle ingrediënten volstaan. VRAAG: Hoo maakt men een witte vacht schoon? ANTWOORD: Zet de vacht een nae.. koude pekel, die gij verkrijgt door per Mier water 1 ons zout op te loeen. Sla de vacht er dan nog eens goed door en hang haar ln de schaduw te drogen. DIVERSEN. VRAAG: Wik- opleiding moet men genoten hebb'n oir. a eisten t apothekeres te worden? ANTWOORD: M. U. L. O.. H. B. S. of Gym- I .-.aalum „een; daarna ongevoer 2 Jaar uerk- I r,um zijn ln een apotheek mot cursus- of pri- I vaaUcosen, Nog geen drie dagen later werd or zoo tus schen licht en donker, op het uur. dat ge woonlijk onheid en geesten en Sinterklazen brengt, gebeld. Inderdaad, Sinterklaas en Zwarte Piet. „Komt u binnen, Sinterklaas", zeiden wij. „Hier neemt u dezen stoel, dat is de makke lijkste. En wat wilt u. een kopje thee, of mo gelijk iets anders?" „Nee. dank u", zei Sinterklaas. ..Ik heb nog twee zuurtjes in mijn mond En tegen Zwar te Piet: „Staat toch niet zoo te draaien, Pietje!" ZIJ KON HAAR HAAR NIET KAMMEN. Verlamd door rheumatiek „Twee jaar leed ik aan rheumatiek en ver leden jaar om dezen tijd werd ik 10 weken bedlegerig. Mijn handen en armen waren het ergst aangetast. Ik kon er niets mee doen. Ik kon mij niet wasschen of mijn haar kammen; dat moest allemaal voor mij gedaan worden. In 't begin van dit jaar begon ik eiken mor gen Kruschen Salts te nemen en het doet mij genoegen te kunnen zeggen, dat ik nu heel goed ben cn in staat mijn huishou ding te doen, terwijl ik in het slechtste weer uitga zonder dat het mij schaadt". Mevr. P. K. Rheumatiek gaat samen met een teveel aan urinezuur in het lichaam. Twee bcstanddce- len in Kruschen Salts hebben het vermogen, urinezuur op te lossen, zoodat het dan ge makkelijk uit het lichaam kan worden ver wijderd. Andere bestanddeelen in Kruschen Salts helpen de natuur dit opgeloste urine zuur door de ingewanden en nieren te ver wijderen. Weer andere Ingrediënten voorko men het gisten van het voedsel in de inge wanden en houden daarbij niet alleen de vorming van urinezuur tegen, doch ook van andere onzuiverheden die het bloed vergif tigen en den weg vrij maken voor verschei dene ziekten. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.9o en j 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. SpionnagcIn het Centraal Theater ie Amsterdam ging deze weck dc premiere van ,£pionnagc", detective spel van J. van Randwijk. Een sug gestieve scène tui het eerste bedrijj.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13