L De contingenteeringswet aangenomen. STA TEN- GENERAAL. Balsem die wond! Ruwe Handen HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 4 DECEMBER 1931 TWEEDE KAMER. Zonder hoofdelijke stemming. De repres sieve controle aanvaard. Het wetje zal tot 1935 duren. De Arbeidsbegrooting begon nen. De reorganisatie van het departement. De Kamer nam vandaag een eensgezind besluit. Het contingenteeringswetje werd afgedaan Natuurlijk waren er <t.a.v. dat wetje stroo- mingen in de Kamer. Voorstanders en aar zelenden waren er De aarzelenden een groote meerderheid in de Kamer maakten van 't opnemen der repressieve controle een voorwaarde voor hun stemmen voor het ge hele ontwerp. En het eindresultaat? Het eindresultaat was een duidelijk bewijs, dat „het gemeen over leg" tusschen regeering en Kamer wel eens volledig ongehinderd werken kan. De Kamer werkte mee tot een resultaat. De Kamer werfkte mee tot een resultaat. De Kamer aanvaardde zoowel het contingenteerings wetje, als de opneming van de repressieve controle, beide zonder hoofdelijke stemming. Die eensgezindheid verdient aparte vermel ding. Zij komt niet zoo dikwijls voor. We behoeven niet veel meer mee te deelen over de slot-discussie. Men gevoelde allerwege van het ontwerp de noodzakelijkheid. De uit voering van het ontwerpje alleen gaf nog moeilijkheden. En wie zou niet twijfelen? Hei was zelfs voor den minister ondoenlijk aan te geven, hoe het ontwerp zal worden uitge voerd. Immers wat al mogelijkheden, hoeveel combinaties kunnen zich al niet voordoen? De heeren Oud en v. d. Tempel drongen er daarom te meer op aan de repressieve controle in de wet onder te brengen. Minister Ver schuur verklaarde te begrijpen dat het Parle ment nu niet al te gemakkelijk van bevoegd heden wilde afstand doen. Hij kon met het in brengen van die repressieve controle in het ontwerp vrede hebben, vooral nu de heer Oud deed zien, dat met- de woorden van zijn amendement de noodzakelijke wettelijke rege ling ook soepel zou kunnen zijn en opnieuw een mandaat zou kunnen geven aan den mi nister. De heer Boon kwam met een subamende ment op het amendement-Oud. Het wilde aan de Kamer het advies do overleggen van de commissie van advies, welke over elk uit te vaardigen K. B. zal worden gehoord, elk K B. dan tot beperking van den invoer. De mi nister wees dat dwingend overleggen af. De Kamer kan zooveel cijfers en inlichtingen van den minister ontvangen als ze wiil, de publi catie van het advies niet. Wijl dit advies niet alles zal zeggen, wanneer de commissie weet, dat de Kamer er haar oog in zal slaan. De heer Boon bleek zoo verstandig te zijn, om het sub-amendement in te trekken. Ten slotte werd nog vóór het ontwerp aanvaard werd nog een amendement-Oud aanvaard met 7410 stemmen. Dit amende ment beperkt den werkingsduur van de con tingenteeringswet tot 1 Jan. 1935. Oorspron kelijk stond er 1 Jan. 1934 Op advies van oud-minister Heemskerk werd de limiet een jaar verschoven, om bij de verkiezingen van 1933 geen ongewenschte invloeden te doen werken. Het verder gedeelte van den middag werd besteed aan dc behandeling van de begroo ting van Arbeid. Allereerst werd weer eens aandacht ge schonken aan de reorganisatie van het de partement van Arbeid, K. en W. tot een departement van Economische Zaken en Arbeid. De oud-minister van het departe ment, Prof. Slotemaker, toonde zich zeer on gerust over de nieuwe indeeling. Hij heeft vele bezwaren, maar ook een ideaal. Hij ge looft, dat alles het best zal functionneeren, wanneer we twee departementen krijgen, één voor sociale zaken, het ander voor de economische aangelegenheden. Maar nu dat niet mogelijk is, keerde hij zich (met de heeren Drop en Joekes) tegen het wegnemen van de „Werkloosheidszorg en Arbeidsbemid deling" van Arbeid. Zoowel de departemen tale systematiek als het karakter dier af- deeling (een economische barometer) moet leiden tot het houden daarvan bij Arbeid. De samenvoeging van Armenzorg met Binnenl. Zaken verdedigde Dr. Vos, tot groote ont stemming van de heeren Drop en Joekes, die werkloozenzorg niet met armenzorg op één lijn wilde stellen. Prof. Slotemaker wilde ook Volksgezondheid bij Arbeid laten. Minister Verschuur wees den hoogleeraar op dc realiteit der dingen. Het allerbeste zou zijn één departement, dat alles afdoet. Maar dat ideaal is niet te bereiken: ze moet nu eenmaal verdeeld worden. Doch nu moet "ge zocht worden naar de beste methode van werken, de beste methode van verdeeling voor het geheel. Minister Verschuur erkende, dat een departement van sociale zaken en een departement van economische zaken ook voor hem groote aantrekkelijkheid heeft. Allereerst merkte hij op, dat de meeste din gen een socialen en een economischen kant hebben. Voorts: de regeering ontkent niet. dat het oogenblik komen kan. waarop met twee departementen zal moeten gewerkt worden, maar ziet dat oogenblik thans nog niet gekomen. Bovendien is er een historische lijn. Wat nu de werkloosheidsverzekering betreft, legde de minister vast. dat alles wat werkloosheid voorkomen kan bij Arbeid en Economische Zaken zal worden behandeld, dat alleen de technische behandeling der verzekering bü Binn. Zaken zal worden ge voegd. Tot aanstelling van een directeur-generaal van den Landbouw wil de regeering voor- loopig nog niet overgaan zij wil eerst nog even afwachten, of aan die functie behoefte gaat ontstaan. Bij de afdeeling ..Arbeidswet" hebben we heel wat sprekers gehoord, die wij morgen in het antwoord van den minister zullen te rugvinden. Vermelden we thans reeds, dat de heer Joekes, die voor het laatst met Mgr. Nolens de regeering te Genève op de arbeidsconfe- rentie heeft vertegenwoordigd, woorden van groote waardeering getuigende, heeft ge sproken ter huldiging van de nagedachte nis van Mgr. Nolens. De heer Kuiper dankte daarvoor namens zijn fractie de r.-k. En minister Verschuur sloot zich bij die woor den van ganscher harte aan. De heer Amelink en Mej. De Jong hielden hun maiden-speech. De eerste is geen goed spreker, wel een goed voorlezer. Mej De Jong weet zich daarentegen zeer gemakke lijk en zeer beschaafd uit te drukken. De heer Amelink en mej. de Jong pleitten voor een afschaffing van den arbeid voor de gehuwde vrouw buitenshuis, maar mej. Groe- neweg was daartegen. De heeren Loerakker, Hiemstra en Kuiper drongen aan op bescher ming van kinderen bij den landarbeid en de heer Drop vroeg betere en fheerdere toepas sing van de Arbeidswet; zoo mee spoedige ver bindendverklaring van de Collectieve Arbeids overeenkomst. Zooals gezegd: morgen vinden we 't alles weer terug in des ministers antwoord. Avondvergadering. De be grooting van Minister de Geer wordt afgedaan. In de avondvergadering Is de begrooting van minister de Geer behandeld. We kunnen het allerbest het besprokene weergeven, door vraag en antwqprd samen te vatten. Vier agrariërs, de heeren Weitkamp, van Voorst tot Voorst, .v. d. Heuvel en Bierema verdedigden de landbouwkundige boekhoud- bureaux en ook de minister uitte daarvoor zijn groote waardeering. De vier heeren pleitten er gezamenlijk voor om het artikel uit de wet óp de grondbelasting, dat vrijstelling mogelijk maakt bij groote rampen, ook thans in crisis tijd toe te passen. Deze gedachte wil de mi nister overwegen. De heeren Weitkamp en van Voorst tot Voorst wenschten voor de toepassing van de vermogens- en de successiebelasting den bo dem niet te schatten naar de verkoopwaarde, maar naar de verbruikswaarde. De minister antwoordde, dat zulks heel weinig beteekenis heeft, nu de heer v. d. Heuvel betoogde, dat de grond heelemaal geen waarde heeft. Dat was een handig argument. Zakelijker was de mi nister, toen hij opmerkte, dat de gebruiks waarde niet aangewend worden kan, omdat het overgaan van een goed in handen der erf genamen eigenlijk gelijk staat met verkoopen. De minister gebruikte als voorbeeld het geval, dat de erflater grond en effecten bezit. De gene, die effecten krijgt toebedeeld zal, wan neer men een anderen erfgenaam grond wil afstaan naar de verbruikswaarde. allicht ver koop, publieke verkoop eischen.-En terecht. De minister beloofde den heer v. d. Houver, die met nieuwe argumepten kwam. nog eens te overwegen of hij niet de dividend- en tan tième belasting zou moeten uitschakelen voor de uitkeeringen van de verbruikscoöperaties. Minder welwillend stond de bewindsman tegen over de heeren J. ter Laan en IJzerman, die het bankgeheim wilden opheffen. Dat kan niet, in 'ieder geval niet om het buitenland. Mr. de Geer zal, op een vraag van den heer IJzerman, nog eens doen nagaan of er inder daad bij het hanteeren van het schenkings recht ontduiking plaats heeft. Intusschen had de minister reden om te gelooven, dat de heer IJzerman overdreef. Ook zal de bewindsman den wensch van de heeren Knottenbelt en de Wilde nagaan of het goed is. evenals zulks eisch is voor andere col leges van beroep, de namen van de tariefcom missie bij het doen van een uitspraak te ver melden. De minister zal ook doen nagaan of het mogelijk is, ter voorkoming van diefstal van rijwielplaatjes hier te lande het Belgische stelsel in te voeren. In antwoord op de desbetreffende vragen van Dr. Bierema. verklaarde minr de Geer, dat de verkoop van de 11 millioen Pond door de Ned. Bank aan de Indische regeering is geschied tegen den koers van den dag, lig gende tusschen 9.25 en 9 45. De zaak is afge sloten tusschen de Nederl. Bank en den mi nister van Koloniën onder voorwaarde, dat de Nederl. regeering zoo noodig zal zorgen voor kasgeld voor Indië. Dit kasgeld zal noo dig zijn. als de Indische regeering straks de pondenleening aflost. Dat zal zy nu doen in INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. A Als U zich gewond heeft, zijn drie dingen noodzakelijkhet bloed te stelpen, bloedvergiftiging te voorkomen en snelle genezing zonder litteeken. Verzorg daarom elke wond direct met Kloosterbalsem. Ondervindt zelf hoe vlug de pijn ver dwijnt. 't bloeden ophoudt, hoe zuiver de wond blijft en hoe verwonderlijk snel Kloosterbalsem zonder litteekens geneest akkers Kioosterbuisem zo^£oe</^i| INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. per regel. Ruwe Huid - Schrale Lippen 1934 en 1935. maar zij was daartoe door de leenlngsvoorwaarden niet verplicht Na de transactie met de Ned. Bank zal zij in korten tijd groote bedragen moeten aflossen, die ze anders over langen tijd had kunnen verdee- len. De Indische regeering heeft als voor waarde gesteld, dat de Ned. Regeering voor de financiering dier kasbehoefte zal zorgen. Dit laatste kan de Ned. Regeering niet zonder de Staten-Generaal. Het ligt in haar voor nemen het daartoe strekkend wetsontwerp binnenkort bij de Kamer in te dienen. Vermelden we nog. dat de Kamer over de fraude aan „Financiën" niets heeft gezegd. Zij was tevreden met het in de Memorie van Antwoord gezegde. Ook was het bekend, dat Minister de Geer de fraude zeer heeft aan getrokken. En de minister is er niet de man naar. om zoo iets te laten doorzieken. Hij zal zijne maatregelen wel hebben genomen. Van wat er na één uur nog is opgemerkt, zullen we morgen nog berichten maar al leen wanneer het heel belangrijk is. Want de Kamer zit thans in de artikelen, dus in de details. INTIMUS. SPORT EN SPEL VOETBAL. ONZE PORTRETTEN-CALERIJ. C. PREVOST. R. C. H. Eén van de beste backs, die op onze vel den verschijnt en naar wiens spel men al tijd met genoegen kijkt, is Kees Prevost van R. C. H., die op 18 December 1903 te Haarlem geboren is. Onder alle omstandigheden' geeft hij altijd de volle honderd procent, wat er ook gebeurt Hij is een vechter natuurlijk in den goeden zin van het woord*, die geen seconde onbenut laat. Ec-n speler die cr altijd van doordrongen is. dat een wedstrijd pas gewonnen of verloren is, als de scheidsrech ter het eindsignaal blaast. Prevost begon als kleine jongen te spelen in een ploegje, dat S. V. heette en dat op het Kalfje speelde. De jongelui hielden er zelfs een competi tieve op na, waarvan S. V. „kampioen" werd. Op 15-jarigen leeftijd werd hij keeper in het vijfde elftal van Schoten en dat bleef hij één seizoen. Vervolgens speelde hij als links-back in Schoten IV. De bevordering naar het tweede elftal volgde heel snel. Hier speelde hij op alle plaatsen, behalve op die van den middenvoor. In dat seizoen speelde hij nog een paar maal als keeper in Scho ten I, en ook nog als linksbinnen en rechts buiten. Daarna moest hij te Ede zijn mili tairen dienstplicht vervullen. Ook in dienst heeft hij gevoetbald. Eigenlijk heeft hij daar het spel pas goed geleerd, want hij deed het ongeveer eiken dag. Hij won daar nog een medaille. Na den militairen dienst keerde hij weer naar Schoten terug. Hij speelde toen als linkshalf in het eerste elftal tegen A. D. O., die toen nog tweede-klasser was. Prevost moest toen Wim Tap bewaken. Ongeveer drie jaar heeft hij in Schoten I gespeeld. Toen ging hij, op 22-jarigen leef tijd, over naar R. C. H. en werd meteen linkshalf in het tweede. Nog in datzelfde seizoen promoveerde hij naar het eerste, aanvankelijk als linkshalf en later als back. Zijn. mooie spel trok ook buiten R. C. H. de aandacht. Tweemaal viel hem dc eer te beurt, te worden uitgenoodigd voor een wed strijd met de Zwaluwen, namelijk één keer te Amsterdam en eens te Brussel. Verder heeft hij in het B-elftal te Groningen ge speeld en ook in het H. V. B.-elftal. Vroeger deed hij veel aan athletiek en gymnastiek; hij was o.a. lid van „Bato". H. F. C.— Z. F. C. Het H. F. C.-elftal heeft de volgende op stelling: Van der Meulen, Waansteker. Dorsman. R. Jongeneel. Kruyer. P. Jongeneel. Ohapon, Koreman. Tuininga. Lamp, Hagenaar. v. s. v.—A. D. O. Men schrijft ons: De nek-aan-nek race tusschen Feljenoord en V. S. V. :s voorloopig geëindigd met een flinken voorsprong der Rotterdammers, die nu vrij onbedreigd aan den kop gaan. Feljen oord beeft zich in deze ontmoeting inderdaad de sterkste getoond en we gelooven. dat het heel moeilijk zal zijn om haar van haar troon te stooten. De Oostelijke IJmuidenaars krijgen Zon dag A.D.O. op bezoek. Een „zacht kostje" zui len zij aan de Hagenaars niet hebben, want de club van Tap en Quax zit momenteel leelijk in het hoekje waar de slagen vallen. Wel dreigt geen onmiddellijk gevaar, maar de Hagenaars zullen er natuurlijk alies voor voelen om nog een aantal punten binnen te halen. Toch ver trouwen we er op, dat V.S.V. beide punten in IJ muiden zal houden, want Tap is Tap niet meer en de IJmuider verdediging is heel wat mans. V.S.V. komt als volgt uit: v. d. Wint, Van Zutfcn. d. G-'endt Jr.. J. Wcy. J. Heyerman. H. H\vc. Koning, Dc Wolf Sr., Dc Wolf Jr., d.- Kon:,. Hiiiekamp. STORMVOGELS 2A. F. C. 2. Stormvogels II komt als volgt uit: Wagen aar. Haak, Van Gelder. Zwaan, Heilig, de Joode. VerzijIberg, Spruyt, v. Pel, Struys, Kuyper. Men schrijft ons: Een wedstrijd, waarvan door velen het resultaat met belangstelling zal worden tege moet gezien, is die tusschen Ajax en Storm vogels. Hoewel ook vier punten op de leiders ten achter zijnde, is Stormvogels momenteel toon de club. welke Ajax het ernstigste be dreigt. Een Stormvogels-zege zou de spanning nog aanzienlijk verhoogen. Eenige weken geleden srtieen het. dat Stormvogels als kampioensgegadigde finaal van het tooneel verdwenen was. De laatste twee wedstrijden hebben de IJmuidenaren echter weer in de running gebracht. Toah achtten we na de overwinningen op HBS. en H.V.V. de Stormvogelsploeg te zwak om aan Ajax met succes weerstand te kunnen bieden. Ze is echter grondig herzien. Boekelaax is o.i. terecht weer in de ploeg opgenomen, terwijl men het binnen trio productiever hoopt te maken door Van der Steen rechtsbinnen te plaatsen. En dan wordt de proefneming met Prins als rechts-midden voortgezet. We geven aan deze opstelling meer kans dan de vorige, al wil dit nu natuurlijk niet zeggen, dat de punten mee naar IJmutden gaan. Met één punt zouden we trouwens al zeer tevreden zijn. Stormvogels komt als volgt uit: De Waard, Haak, Koster, Prins. Tol, v. d. Velde, de Jonge, v. d. Steen, Plokker, Groeneveld, Boekelaar KINHELM—BLO EMEND AAL. Men schrijft ons: Nu Bloemend aal j.l. Zondag van H.R.C. hoeft gewonnen en daardoor aan onze verwachtin gen heeft voldaan, schijnt er geweldig veel belangstelling te bestaan voor bovengenoem- den wedstrijd. En terecht, want wint Bloe- mendaal óók dezen wedstrijd, dan is er al tijd nog een vrij behoorlijke kans op de bo venste plaats. Laat men echter op een ster ken tegenstand rekenen van Kin helm. Aan een voorspelling durven wij ons vooralsnog niet te wagen. Bloemendaal komt uit met de volgende op stelling: Huisman. Rapp. C. Bakker, Immer, Be ijk, Parson, J. Cassée, De Bock, F. Bakker, Kuiper, Strik. SCHOTEN—D. W. V. Men schrijft ons: Zondag heeft op het Schotenterrein aan den Vergierdewcg. de tweede ontmoeting plaats tusschen D.W.V. en Schoten. In Am sterdam heeft Schoten verloren. Het is nu de taak der spelers om revanche te nemen, en dit is zeker mogelijk, daar dit maal op eigen terrein wordt gespeeld. Tot nog toe heeft Schoten daar nog geen wed strijd verloren. Mocht cr gewonnen worden dan is Schoten geenszins kansloos voor den Kampioenstitel, te meer daar de sterkste tegenstanders nog in Haarlem-Noord moeten komen. Aan de spelers de taak om hun uiterste best te doen. Dan verwachten wij een fraaien spannenden wedstrijd. Werkloozen hebben op vertoon van hun stempelkaart vrijen toegang. ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE EENIGE WEKEN GEEN WED STRIJDEN. In verband met de vroeg invallende duis ternis heeft het H.V.B.-bestuur besloten in de maand December en op 2 Januari 1932 geen wedstrijden voor bovengenoemde com petitie vast te stellen. Tegen dezen maatregel bestaat geen enkel bezwaar, daar het pro gramma reeds voor de helft is afgewerkt. HANDBAL. DEMONSTRATIE WEDSTRIJD DUITSCH HANDBAL. Zandagmiddag 2 uur zullen achter de Leidschcvaart twee elftallen een demonstra tie Duitsch Handbal geven. De wedstrijd zal geleid worden door den heer J. Kerker. CONCORDIA—A^H.C. I. 's Morgens tien uur wordt deze competitie wedstrijd achter de Leidschevaart gespeeld onder leiding van den heer M. C. Pal. AK.C. I—A.H.C. H Te elf uur vindt deze dameswedstrijd aan den Vergierdeweg plaats. ATHLETIEK DAMES-ATLETIEKVEREENIGING „GITA". Eenige maanden geleden werd alhier opge richt een dames-atletickvereenlging. Het se cretariaat is gevestigd bij Mej. E. Offcnberg Balaviastraat 17, Haarlem-N. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. Door de arbitrage-commissie van den Ncd. Dambond zijn de volgende afgebroken par tijen beslist: DAMVEREENIGING GEZELLIG SAMEN ZIJN II—HAARL. DAMOCLUB I. V orl uitslag 5—5. Bord no. 3 C. F. Scholten 0—2 J. B. Slui er Jr.; 5. J. H van Delden 11 Joh. Fabel JJr.; 6. J. J. de .Wit 1—1 J. Poppen, 7. A. J. P. v. d. Velde 0—2 J. van Looij; 8. W. N. Keiler 2—0 J. P. van E\jk. Totaal 11—9 voor dc Haarl. Damclub I. DAMCL. HAARLEM I—HAARL. DAMCLUB I Voorl. uitslag 5—11. Bord no. 9. J. J. P. Kraayer 0—2 H. Greeuw; Mr. P F. Westerling 1—1 H. v. Lunenburg Jr. Totaal 14—6 voor de Haarl. Damclub I. DAMCLUB JOZEPH BLANKENAAR I— HAARLEMSCHE DAMCLUB I. Voorl. utslag 5—5. Bord No. 1 F. Ramen 1—1 J. W. van Darte len: 3. D. Bosma 1—1 P. G. van Engelen; 6. W. Wassenaar 1—1 Joh. Fabel Jr.: 7. P. Goe- zinnen 1—1 J. Poppen, 9. P. A. Timmers 2—0 J. P. van Eijk. Totaal 11—9 voor Jozeph BI anken aar WIELRIJDEN ZESDAAGSCHE TE KEULEN. Uit Keulen: Donderdagavond Is d Zesdaag- sche wedstrijd geëindigd. Dc eindstand luidt; 1. Schoen Goebel 279 punten. 2. Huertgen Miethe 92 punten. Op 1 ronde: 3. Tietz Rieger 316 punten. 4. Pijnenburg Bulla 248 punten. 5. Oszmella Braspenning 194 punte». Reeds had het grootste deel van het publick Donderdagmorgen tegen zes uur de baan verlaten, toen Frankenstein plotseling een spurt inzette cn er van door girtg. zich los makende van het pclcton. Dit wekte groote verontwaardiging bij de andere renners, die ln een zeer matig gangetje bij elkaar hingen en zich reeds gereed maakten voor de neutra lisatie. Frankenstein wrd van zijn fiets ge- stooten. Hij ontstak daarover in zóó groote woede, dat hij zijn rijwiel oppakte en daar mee op de het dichtst bij hem zijnde renners Insloeg. Er ontstond een groot tumult; ook omstanders, die zich ermee bemoeiden en wederzijds partij trokken, raakten handge meen. zoodat tenslotte dc politie op dc tribu ne en op het middenterrein verscheen en met den gummiknuppel de vechtenden uit een dreef. Waarschijnlijk is het optreden van den Keulenaar Frankenstein veroorzaakt door een zenuwinzinking. Hij had zich reeds den geheelen avond en den gcheelen nacht sterk opgewonden om het rijden van zijn partner Buschenhagen. die elke poging van Frankenstein om de positie van het koppel te verbeteren weer bedierf en geen enkelen aan val van den Keulenaar voortzette. Hierdoor zakte het koppel van de derde plaats. SCHAKEN. MEESTER WEENINK. t (Van onzen Schaakredactcur) Zooals wij reeds hebben medegedeeld. Is Woensdagavond, na een ziekte van enkele dagen. Weenink van ons heengegaan op den betrekkelijk Jeugdigen leeftijd van 39 jaar. Wij moesten het wel gelooven. want. het stond in alle bladen, zwart op wit. Al die zwarte letters weefden zich tot een rouw sluier voor onze schakersoogen. Zaterdagavond speelde hij in de Veroenl- glng, welke hem zoo na aan 't hart lag. het roemruchte VAS.. zijn laatste wedstrijd- partij met den bekenden W.A.TS. «Scheef- hout). Daarna werd de verschrikkelijkste van alle schakers, de Dood. zijn tegenstander: het spel liep ton einde cn Zwart won. In geheel schakend Nederland cn ver over de grenzen, in onze gewesten, ln Amerika, cn waar ooit problemen worden opgelost en gecomponeerd, hcerscht verslagenheid over het zoo jong cn plotseling verscheiden van onzen Weenink. Welk een veelzijdig, of moeten wij liever zeggen volmaakt schaker is hij geweest. Immers betrekkelijk zeldzaam zijn dc mees ters. die bovendien het meesterschap bezit ten der problematiek. En dan een schitterend stylist, vol humor. Voorts auteur van het be roemde leerboek over dc .problematiek: ..Het Schaakprobleem", ideecn en scholen, welk werk zelfs ln de Engelsche taal verscheen. Als kenner van problemen was hij dc even knie van den beroemden Amerikaan Alain C. White, met wien hij natuurlijk even be vriend was als hier te lande met Dr. Euwe, als practisch schaakspeler. In vele wedstrijden, zoowel hier te lande als in het buitenland, om. in de jaarlljksche landenwedstrijden, heeft hij de Ncderland- sche Schakersvaan zeer hoog gehouden. Met den ook zoo Jong gestorven vermaarden Richard Rëti speelde hij een match, waarna hij diens bekende boekje ..Dc nieuwe ideecn in het schaakspel" vertaalde. Als probleem- redacteur van het Tijdschrift van den Ncd. Schaakbond is hij niet tc evenaren. Onze Nederlandsche componist, onze mees ter in het schaakspel ln alle beteekenis, heeft duizenden schakers aan zich verplicht als voorlichter in dc moeilijke vragen, welke zich op het schaakbord, zoowel practisch, kunnen voordoen. Calssa. de godin van het schaakspel, heeft hem wel zeer lief gehad. Dc teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. te één uur op de Oosterbc- graafplaats te Amsterdam (Kruislaan). G EnE FI. - ONTO OUDERS TOOXEEL- VEREENÏGING „NIEUW LEVEN". Bovengenoemde vereenlglng geeft op 8 en 9 December a.s. in den schouwburg Jansweg haar tweede tooneeluitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt ,,'n Partijtje Poker", klucht in 3 bedrijven naar het Amerikaansch van Robert Smiley-Peple. voor Holland bewerkt door C. van Kerckhoven Jr. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wetjdom, Leidsche vaart 238, handschoen; M. Druif. Damaststr. 38. hond; Fransen. Kleine Houtstraat 42, handschoen; Pesman, Weverstraat 8. hoed; Bureau van politie Smedestraat, hand schoen; Kennel Fauna. Parklaan 119. twee honden en 2 katten; J. J. Klimbie, Kleverpark straat 8. handschoen; D. Donker. Ursulastr. 14 rood. muts; G. Pierlot. Marnixstraat 97, portemonnaie met inhoud: Ebbing, Dubbcle- buurt 38. rijwiclbelastingplaatje; J. H. Witte. Nagtzaamstraat 29. schaar: Rechsterner, Mar nlxstraat 212. schop: N. Stoute, Gen. Botha- straat 8, taschjc met inhoud. DE ORGANIST A. W. RIJP OVERLEDEN. Woensdagavond ls overleden de heer A. w Rijp. organist van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. LUCHTVAARTBERICHTEN. Duif, 3 Dcc. 14.25 te Cairo. Batavia naaf Amsterdam. a t. 3 5 52 uur te Marseille, Am sterdam naar Batavia. Ooievaar, 4 Dcc. 6 20 van Batavia naar Amsterdam. 9.05 tc Palembang.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 15