Li Hef klooster op den St. Bernhard Het einde van de Ronde Tafel conferentie. BUITENLAND. De belangrijkste berichten. „^/tavana) ARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD Churchill opnieuw als „spelbreker". Zijn verzet tegen de regeering inzake de Britsch- Indische politiek. Beperkende motie ge handhaafd. Strijd in het Congres der V. S. verwacht over Hoover's vacantiejaar. De datum der ontwapeningsconferentie. Het Engelsche verlangen naar uitstel. Het Pondenbezit der Fransche bank. Onder handelingen te Parijs. Engeland. 'harchill verzet zich tegen de regeeringspolitiek i. z. Indië. In het Lagerhuis werd het debat over de der regeering inzake de door haar ge kirde Indische politiek voortgezet, piston Churchill diende zijn reeds vermeld idement in, ondanks de Woensdagavond den premier en Sir Samuel Hoare, mi nister voor Indië, gegeven uiteenzetting en edanks het beroep van Lord Winterton op iorchill om het in te trekken. Churchill, ofschoon de verklaring van Sir amuel aanvaardend dat men de verplichtin- van Indië jegens Engeland dient overeen .brengen met het rechtmatig verlangen der idiërs naar een grooter aandeel in hun be- wur herhaalde zijn critiek op de verklaring ia den onder-koning van October 1029. rlke hij een afwijking der grondwettelijke vocedure noemde en nadeelig voor den ar beid der commissie-Simon. Hij zeide zich gc- oopt te zien zijn bezwaren op „ruige wijze tar voren te brengen. Churchill werd onmiddellijk door Sir John Enon den minister van buitenlandsche za ai beantwoord. De verklaring van den pre fer bij het sluiten der Rondetafelconferen- iwas geen document, dat door een bepaal de persoon werd opgesteld, maar het ge- Khiedde door het vcreenigd en vastberaden «sluit van het geheele kabinet. Hij verzocht het Huis door eensgezind r.eun te verleenen aan de namens het geheele BMnet afgelegde verklaring duidelijk te ma- ien dat het in het leven roepen eener ver antwoordelijke regeering in Indië het vaste deel der Britsche politiek is. Het debat duurt nog voort. Over den datum van de Ontwapeningsconferentie LONDEN. 3 Dec. (V.D.) De wijze, waarop de Duitsche rijksregeering zich in een semi- o'ficieel communiqué heeft uitgesproken en ieder uitstel van de ontwapeningscon ferentie. heeft in Londen geenszins onver- beelden bijval gevonden. Men is in Londensche kringen van mce- ig, dat bii een voorafgaande gelukkige op- iing van de financieele en economische "jlemen geen bezwaren tegen het bijeen- len van de conferentie op het vastgestel de tijdstip kunnen worden gemaakt. De kan- jen daarop zijn echter alles behalve hoopvol. Ook invoerrechten op thee? LONDEN, 3 Dec. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag, of de regeering thans overweegt, het invoerrecht op buiten- andsche thee te herstellen, heeft minister Seville Chamberlain geantwoord, dat hij dienaangaande op het oogenblik nog geen Terklaring kon afleggen. Vervolgens werd den minister gevraagd, of hij wist. dat alle thee maatschappijen van het Britsche rijk niet alleen geenerlei winst hebben gemaakt, doch bovendien een groot deel van haar reseiwes hebben verloren. Hierop werd door den mi nister niet geantwoord. BuïtscMand, Duitsch stoomschip in den storm vergaan? STOCKHOLM 3 December (V. D.) Naar „Svenska Dagbladet" verneemt, vreest men, dat het Duitsche ss. „Mildburg" met een 25-koppige bemanning aan boord in den storm is vergaan. Het 3000 ton metende schip, dat met een lading hout op weg was van Finland naar Duitschland. was reeds den nacht op 29 November bij het eiland Oeland gestrand. Frankrijk. Het Pondenbezit der Fransche Bank. PARIJS, 3 December (V. D.) Tusschen het Fransche Ministerie van Financiën en de Fransche Bank worden op het oogenblik on derhandelingen gevoerd over de bescherming van het Pondenbezit der Fransche Bank. De cijfers, die over dit bezit in omloop zijn kunnen nog niet worden gecontroleerd, doch het is buiten twijfel, dat het Pondenbezit der Fransche Bank zeer belangrijk is en dat de Fransche Bank ernstige verliezen door de daling van het Pond Sterling heeft geleden. De Parijsche bladen van hedenmiddag wij zen erop, dat de verkoopen van Ponden, welke Woensdag hebben plaats gehad, uit sluitend van Engelsche zijde uitgaan. Tegelijkertijd hebben dc operaties van de Nedcrlandsche Bank een beslissenden in vloed uitgeoefend. Japan, De Japansche bezwaren tegen de Raadsresolutie. Het ontwerp der resolutie van den Volken bondsraad en dat van Briand's daarbij aan sluitende verklaring, zijn thans door den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sjidehara, ontvangen, die aan den Japanschen gedele geerde te Parijs. Josjisawa. instructie heeft gegeven, nog enkele wijzigingen te verlangen. Japan verwerpt dat deel der resolutie, dat verwijst naar de Raadsresolutie van 30 Sep tember j.l. de terugtrekking der Japansche fcroepen, waarbij werd verklaard, dat wanneer Japan aan dezen eisch niet binnen den ge stelden termijn tot 16 November namelijk) zou hebben voldaan, de Raad een commissie tot het instellen van een onderzoek zou be noemen. Japan interpreteert deze verwijzing als een bedekte poging voor de terugtrekking der Japansche strijdkrachten een limiet te bepalen. Voort verwerpt Japan het in Briand's ver klaring vervatte principe, dat neutrale waar nemers, de Japansche of Chineesche strijd krachten zullen vergezellen, ingeval door een van beide partijen politiemaatregelen ter be scherming van levens en eigendommen moch ten worden genomen. Sjidehara heeft aan Josjisawi ten aanzien van de beide genoemde punten tegenvoor stellen doen toekomen. Amerika. Zal Hoover zijn zin krijgen? WASHINGTON. 3 December (V. D.) De vol- gende week komt het Congres wederom bij een, waarmede de strijd om de ratificatie van het Hoover-vacantiejaar zal beginnen. De tegenstand der democraten neemt voortdu rend toe zoodat men een hevigen strijd ver wacht. De afgevaardigde Rankin heeft het vacan tiejaar aangevallen in een verklaring, waarin hij een voorstel aankondigde om het Conpes de leeningen der Amerikaansche particu liere banken aan het buitenland te laten controleeren, ten einde vast te stielen wie het meeste voordeel van het uitstellen der beta lingen zal hebben. Rankin voegde er aan toe, dat het Congres het Hoover-vacantiejaar ver moedelijk niet zal goedkeuren, daar het im mers ten slotte zou uitloopen op volledige schrapping der schulden. De verklaring van den afgevaardigde Ran kin inzake het Hoover-vacantiejaar heeft weinig indruk in regeeringskringen gemaakt. Men zegt, dat Hoover wel sterken tegen stand verwacht, doch over een flinke meer derheid in deze quaestie beschikt. Maatregelen tegen „Honger- marsch naar Washington". WASHINGTON. 3 Deo. (N.TA.) De stede- li.ike politie en de geheime dienst van het Witte Huis treffen de noodige toebereidselen voor de ontvangst van de deelnemers aan den „hongermarsch" uit het Midden-Westen, op Maandag a.s., den dag van de heropening van het Congres. Er zijn maatregelen genomen om ongere geldheden tevoorkomen. Amerika's weermacht. In zijn jaarlijksch rapport aan het Congres deelt de ondersecretaris van oorlog mede, dat het leger der Ver. Staten 1476 voor den dienst geschikte vliegtuigen bezit, welke, gevoegd bij de 1000 van den marinevliegdienst, de Ver. Staten onder de mogendheden op luchtvaart gebied de vierde plaats doen innemen. Opdracht is gegeven tot den bouw van nieuwe jachtvliegtuigen met een uursnelheid van 214 mijlen en van bombardementsvlieg tuigen met een snelheid van 188 mijlen per uur, welke snelheden die der tegenwoordige legermodellen met resp. 40 en 60 mijlen per uur overtreffen. De mechanisatie van het leger wordt voort gezet. Er worden bevredigende proefnemin gen gedaan met tanks, waarbij gewone en rupswielen zijn gecombineerd, en die naar men verwacht een uursnelheid van 60 mijlen op den weg en 40 mijlen op het veld zullen kunnen bereiken. Het effectief van het staande leger be draagt 12.000 officieren. 118.750 onderoffi cieren en manschappen, voorts 190.000 man nationale garde en territorïalen en een geor ganiseerde reserve van 108.000 man. Beide laatste cijfers omvatten officieren, onder officieren en manschappen. INGEZONDEN MEDEDEELIXGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- Hierwerkf het geeft meer weerstand tegen kouvatten Dpoicn 4 25, <5 en 65 cts. MIJNONGELUK IN JAPAN. 20 DOODEN, TALRIJKE ZWAAR GEWONDEN TOKIO ,3 Dec. (V.D.) Tengevolge van een explosie in Iwamisawa in Noord Japan is een ernstig mijnongeluk gebeurd. 20 Mijn werkers werden gedood, talrijke anderen zwaar gewond. EEN PETITIONNEMENT VÓÓR ONTWAPENING. VAN DE FRANSCHE VROUWEN. Fanny Clar deelt in de te Parijs verschijnende „Ere Nouvelle" mede, dat verschillende ver- eenigingen van Fransche vrouwen, die voor ontwapening strijden, eenigen tijd geleden reeds het initiatief genomen hebben voor een petitionnement voor ontwapening. Veertien vrouwenvereenigingen nemen aan deze beweging deel. De formulieren zullen over al waar het maar mogelijk is verspreid wor den. Wanneer de handteekeningen verzameld zijn zullen zij plechtig te Genève worden aan geboden. Op 't oogenblik zijn reeds 40 millioen for mulieren aan gevraagd bij de „Union femini ne pour la Société der Nations", die ze ver spreidt. TARIEFS VERHOOG ING OP DE LUCHT LIJNEN. Wegens de daling van den pondenkoers heb ben de KLM. en de Deutsche Lufthansa de tarieven van Londen naar Amsterdam en van Londen naar Rotterdam met 25 pet. (vracht tarief 20 pet.) moeten verhoogen. OPRUIING VAN MILITAIREN. Het gerechtshof te Arnhem heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Tiel waarbij de algemeen secretaris van de Internationale Anti-Militairistische Vereeniging te 's-Gra- venhage wegens opruiing van militairen is veroordeeld tot f 40 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Wie lid is van de familie voelt zich 's zomers bij het warmste weer heer lijk vrij en frisch, en in den winter lekker warm en behaaglijk. AGENDA VRIJDAG 4 DECEMBER Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel „Klokslag 12", 815. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN CAVOND- EN NACHTDIENST. P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34 Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, TeL 12711. ZATERDAG 5 DECEMBER Palace: Het lied van de Zuidzee, op het tooneel „Jackman dc Vagabond". Des mid dags Sint-Nicolaas Matinée. Rembrandt Theater: De Privé-secretaresse. Op het tooneel „Roulettetrio". Des mid dags Sint Nicolaas Matinée. Luxor Theater: Jonge Adelaars en Tweeërlei Gedaante. Op het tooneel Variété-attrac tie. 2.30 en 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan- dags. toegang vrij. Het wereldberoemde klooster. Het klooster St. Bernhard wordt gesloten. De monniken uit dat wereldbekende klooster, aan den grooten St. Bernhard pas gelegen in de Alpen, zullen hun werkzaamheden tot hulp en steun aan verdwaalde toeristen en reizigers verplaatsen en naar Tibet vertrekken. Jaar in jaar uit hebben de paters gereed ge staan voor hun menschlievend werk, dat thans tenminste op den St. Bernhardpas, afgeloopen is. Hun vertrek hangt samen met het feit. dat het bestijgen der Alpen veel gemakkelijker geworden is dan vroeger door de steeds verbe terde verkeersmiddelen waardoor het aantal ongelukken hoe langer hoe kleiner is gewor den. Slapte in het bedrijf dus. om het zoo eens te zeggen maar een slapte die vreugde brengt. Het klooster ligt aan een klein meertje in de Alpen in de nabijheid van den grooten St. Bernhardpas. Deze pas bevindt zich in het- Zwitsersche kanton Wallis op de grenzen van het Piemonteesche Dost a-dal en vormt de scheidingslijn t-usschen de Fransche en de Zwitsersche Wcstalpen. Napoleon is indertijd, het was in 1800 van 1521 Mei, over riien pas getrokken. Hij liet in de kapel van het klooster een gedenkteeken aanbrengen voor den bij Marengo gesneuvelden generaal Desaix, die daar bijgezet werd. Ter herinnering aan dien overtocht is er nog een zwart marmeren plaat aangebracht. Het klooster ligt op een hoogte van 2472 Me ter boven den zeespiegel en is het hoogste winterverblijf in de Alpen. De sneeuw blijft er meestal 9 maanden liggen. Wanneer het St. Bernhard klooster inge steld werd. is onzeker. Men zegt, dat Bernhard van Mentone in 962 reeds het klooster gesticht heeft, doch pas in oorkonden uit 1125 is er voor het eerst sprake van. Het huidige klooster dateert van 1680 cn werd in 1822 verbouwd en vergroot. Het aan tal monniken, koorheeren der Augustijnen, bedraagt tusschen de 20 en 30. Hiervan wo- De prior met Leodie op driejarigen leeftijd al 32 reddingen gedaan lieeft. Londen, 2 December. Met twee lang uitgesponnen zittingen is deze week de Conferentie om de Ronde Tafel (de tweede) aan haar einde gekomen. Op het laatste oogenblik wilden a'ie afgevaar digden nog eens zeggen wat zij op het hart hadden. En het was veel, zoodat men tot diep in den nacht aan den gang bleef. Maai' liet resultaat veranderde niet meer. De Con ferentie was bijeengekomen om te beproeven de bijzonderheden in te vullen van een fede raal bestuursstelsel voor Britsch-Indië en het Inddë der vorstenstaten tesamen. Men had in de eerste R.T.-conferentie reeds uit gemaakt dat zóó het bestuur van dit Groot- Ir.dië zou moeten zijn. een vereeniging van staten en provincies, elk onder eigen bsstuur met wetgevende vergadering en uitvoerende macht en over alles tesaam de centrale wetgevende vergadering met het centrale be stuur. De bijzonderheden, die deze tweede confe rentie moest invullen, zijn niet ingevuld. Toen de voorzittershamer, gehanteerd coor Mac- Donald voor het laatst op de tafel (die niet werkelijk een ronde tafel was) viel, had men weinig of niets tastbaars bereikt. De hoop, welke men van de Conferentie had ge koesterd, is allerminst in sarvuiiing gegaan; en men zou dus van een mislukking kunnen spreken. Maar een jammerlijke, een deerlijke mis lukking is voorkomen door de regeeringsver- klaring, waarmede MacDonaid ae beraadsla gingen besloot. De vrees, den laatsten tijd door de ten opzichte van Indië vTij talrijke verlichte geesten gekoesterd dat men de afgevaardigden af zou schepen met een „compromis", waarbij provinciaal zelfbestuur zou worden gegeven maar waarbij de cen trale macht bij het Britsche Parlement bleef berusten is ongegrond gebleken. Een nieuw stadium in liet proces, dat aan dit Indië een onafhankelijk eigen bestuur moet geven, zal kunnen beginnen. MacDonald's verklaring was een overwin ning der redelijkheid. Er bestond gevaar dat de Premier onder den druk van zijn nieuwe politieke volgelingen zijn oorspronkelijke hou ding tegenover Indië, aangegeven gedurende de periode der Labour-regeering, zou wijzi gen. Hij had gemakkelijk vaag en weinig zeggend kunnen zijn en het ongelukkig dis puut tusschen Hindoes en Moslims over de vertegenwoordiging van hun geloofsgenooter. in het nieuwe landsbestuur kunnen gebruiken als rechtvaardiging voor een houding van dc Britsche regeering, welke de zaken in Inaie blauw-biauw zou laten. Indien hij dat had gedaan zou hij boven dien lof geoogst hebben in die kringen, op wier steun deze regeering thans vooral is aan gewezen. Hij heeft het niet gedaan, integen deel, hij heeft de politiek van Groot Brit- tarvnië, die geleidelijk Indië wil helpen op eigen beenen te staan, bevestigd en zelfs doen weten dat de communale kwestie tusschen de Moslims en de Hindoes niet in den weg naar dat doel mag staan, dat de Britsche regeering die kwestie zal uitmaken Indien de partijen ook in verdere onderhandeling in Indië daartoe onbekwaam blijken. Commissies uit de R.T.-conferentie zullen in Indië blijven beproeven de bijzonderheden voor de constitutie in te vullen. De verklaring is er op berekend ce extre misten hier en in Indië de wapens uit de handen te slaan, welker gebruik slechts tot een bloedigen rassenstrijd zou leiden. Inmid dels blijft de toekomst voor dat gnoote land als trouwens die van Europa, duister. Het is wat onwezenlijk, al dit gepraat over een fede rale constitutie, wanneer ambtenaren in Bengalen voortdurend met den dood worden bedreigd en wanneer verantwoordelijke znen- schen hier het gansche Indisch Congres naar een eenzaam eiland zouden wullen verban nen. Maar juist om moordenaars cn verbanners te leeren dat overleg en redelijke bespreking betere middelen zijn om het eens te worden of om zijn zin te krijgen is deze Conferentie begonnen en is het goed dat zij voortgang heeft. Het is te hopen dat Ghandi zich er van zal weerhouden dat sein te geven, waarmede hij onlangs heeft gedreigd, nen er echter 10 of 12 mot 7 knechten (maro- niers) in het klooster. Er is oen rijke biblio theek aanwezig en fraaie collecties munten en oudheden. Men weet. dat de monniken een bepaald soort honden de St. Bernhardhonden. hebben afgericht om verdwaalde en onder sneeuw be dolven toeristen op te sporen. Maar afgezien daarvan zijn de honden ook nog onontbeerlijk voor de paters zelf. daar zij de eenige be trouwbare gidsen zijn. die het pad toonen ge durende de zoo talrijke sneeuwstormen. Men heeft we! gedacht, dat alleen de op het hospitium gefokte honden van de zuiverste af stamming zijn. Doch dit is onjuist. In alle bergachtige streken van Zwitserland waren die honden inheemsch. Wel heeft het ras zijn beroemdheid en zijn naam ontleend aan het klooster op den St. Bernhard, omdat zij daar vooral gefokt werden en vooral daar hun diensten bewezen. Enkele der daar aanwezige honden hebben een grooten naam verworven door redding van talrijke verongelukte men- schen. Die honden dragen om hun nek een klein fleschje cognac, en beginnen zoodra zij een verongelukten reiziger gevonden hebben to blaffen, waardoor zij de monniken to hulp roepen. Deze brongen de geredden dan in het klooster waar 80 bedden voor de mannelijke vreemdelingen gereed staan. Do vrouwelijke gasten logeeren in de dependance aan de overzijde. St. Louis. De reizigers worden liefderijk opgenomen en verpleegd zonder eenige kosten. Daar de mon niken tot verschillende volken behooren spre ken zij onderscheidene talen zoodat ze zich met de meeste reizigers kunnen onderhou den. Binnenkort zullen zij hun klooster gaan verlaten. Mogen zij in Tibet hun menschlie vend werk voortzetten op plaatsen waar zij voor dat werk meer gelegenheid hebben dan thans op den grooten St. Bernhardpas. JONGEN IN EEN KUIP KOKEND WATER GEVALLEN. VREESELIJK ONGELUK IN EEN SLACHTERIJ. In de exportslachterij van de firma Willing te Grocnlo. gleed Woensdagmiddag een jongen van de sport van een ladder, die naast een hoogen ketel met kokend water stond. De jongen tuimelde over den rand in de kuip cn viel tot aan den hals in het (heete water. Hij sprong onmiddellijk uit den ketel, doch kwam in een kuip met pckelwater terecht, die naast den ketel met kokend water stond. Met vreeselijke brandwonden overdekt, werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Groenlo waar hij hedennacht aan zijn wonden is bezweken. De jongen, F. Reeling geheeten, die vijftien jaar oud is, was eerst sedert twee weken in dienst van de firma. FILMVOORSTELLINGEN VOOR CRISISSLACHTOFFERS. TOEZEGGINGEN VAN HET NATIONAAL COMITc. De N.V. Stoom tabaks fabriek Th. Niemeijer te Groningen heeft aan het Nationaal Crisis- Comité aangeboden, ter ontwikkeling en ont spanning der werkloozen. veertig voorstellin gen voor haar rekening te nomen van de folkloristische films van den heer J. van der Ven te Oosterbeek, die zelf de verklarende voordrachten daarbij zal houden. De (heer Julius Röntgen zal zelf bij de eerste voorstellingen aan den vleugel zijn composities ter begeleiding dezer films ten gehoore brengen. De directie en het kantoor- en fabrieksper- soneel der N.V. Stichtsche Margarinefabriek te Soesterberg hebben besloten om wek el Ljfcsch een progressief deel van hun salaris af te zonderen voor het Crisis-comité. De firma H. Pander en Zonen in Den Haag heeft een toezegging gedaan van 100 nieuwe wollen dekens, 50 éénpersoons en 50 tweeper soons. SCHEEPVAARTBERICHTEN Abbekerk 3 Dee. van Rotterdam n. Japan via Antwerpen. Baralt 26 Nov. te Colon. Bintang 2 Dec. te Calcutta van Van couver. Bodegraven 1 Dec. v. Guayaquil naar Paita. Dempo 3 Dec. 17 u. te Southampton, Rot terdam n. Batavia. Nieuw Holland, 2 Dec. te Brisbane van Singapore, vertr. n. Adelaide. Oostkerk p. 2 Dec Perim, Japan naar Rot terdam. Saleler 1 Dec. van Havannah n. New York Soemba 3 Dec. van Genua, Batavia naar Amsterdam. Saparoea 2 Dec. te Manila van San Fran cisco. Tjikembang 1 Dec. van Hongkong naar Mentpk,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5