DE FINANCIEELE TOESTAND VAN HAARLEM. De memorie van antwoord van B. en W. op de afdeelingsverslagen. Het woord is aan. Het Belangrijkste. Nationaal Crisis-Comité. 49e Jaargang No. 14862 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 5 December 1931 HAARLEM S DAGBLAD DirecttPRo™ UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. «oof^c-r, ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck 0.2714, per maand 1.20, per 3 maanden f 3.5714, franco per post f 3.8714, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per weck f 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post f0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke I»v ""-eer 0.35. Ree: :cs ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels 1 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcrcn dag) 13 regels /0.30, elke regel meer /0.10, uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. opleveren en er dientengevolge toe kunnen medewerken, dat deze moeilijke tijden kunnen worden doorgeworsteld. Salarissen B. en W. en de presentiegelden. In de afdeelingen is gevraagd hoe B. en W. denken over halveering der salarissen van den burgemeester, de wethouders en het presentie geld der raadsleden. B. en W. deelen mede, dat zij hun defini tieve voorstellen omtrent verlaging van alle jaarwedden en presentiegelden zullen mede- deelen, zoodrariiet georganiseeïd overleg is be ëindigd. Het tekort op de begrooting was f 717-000. 80 opcenten op de Fondsbelasting. Het financieele offer van hef gemeentepersoneel. In de memorie van antwoord van B. en W. op het verslag der afdeelingsvergaderingen van den Haarlemschen gemeenteraad, waarin de begrooting voor 1932 besproken is, wordt medegedeeld, dat sinds de begrooting in Juli werd samengesteld, zich wijzigingen in den toestand hebben voorgedaan, waardoor zij thans niet meer voldoet aan de eischen van deugdelijkheid die men aan een begrooting mag stellen. Hare grondslagen zijn. door sedert nieuw aan den dag getreden gevolgen van den voort- durenden achteruitgang van den economi- schen toestand ontwricht. Eensdeels open baart zich die achteruitgang in ee"n in ver sneld tempo voortgezette daling van de ver mogens en inkomens; anderdeels in eene ver grooting der werklooseid en in eene verarming van breede lagen der bevolking. Dat zulks van grooten invloed zal zijn op de gemeentelijke huishouding, zal wel niemand verbazen. Een raming van de wijzigingen die als gevolg van deze omstandigheden zijn ingetreden, is moei lijk. Teneinde echter zooveel mogelijk vasten grond onder de voeten te hebben, hebben B cn W. zich ten aanzien van de vooruitzichten in de belastingheffing, doen voorlichten door den Inspecteur der directe belastingen en heb ben ten aanzien van de te verwachten uitga ven voor werkloosheidszorg en armbestuur, een nieuwe raming gevraagd aan de desbetref fende diensten. Daarop deelen B. en W. de nadere ramingen mede, zooals die al door ons vermeld zijn in het verslag dat wij gaven van de persconfe rentie die de wethouder van Financiën op 26 October hield. Verder wordt de begrooting nog belast met meer uitgaven voor het sluiten van kasgeldleeningen. B. en W. meenen, dat f 60.000 daarvoor meer moet worden uitge trokken, in verband met het gestegen rente percentage. Bovendien moet de post rente van geldleeninge'n verhoogd worden met f 100.000. Verder is nog noodig de post vergoeding voor boventallige onderwijzers met f 42.000 te ver- hoogen, de post voor vergoeding aan vakon derwijs met f 10.000, de post voor instandhou ding van schoolgebouwen met f 10.000 en de post subsidie voor het voorbereidend onder wijs eveneens met f 10.000. Een tekort van 717.000. Bij de persconferentie was het tekort op de begrooting door den wethouder opgegeven op f 778.430. Bij het samenstellen van de memorie van antwoord was dit tekort op de begrooting ge stegen tot f 903.550. B. en W. hebben besprekingen gehad met de directies der ziekenhuizen hier ter stede over verlaging der verpleegprijzen waarvan een vermindering aan uitgaven van f 30 000 voor 1932 is te verwachten. De regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis hebben door be zuinigingen het tekort op de begrooting van dit gasthuis met f 12 000 kunnen verlagen. Hit het rapport der door B. en W. benoemde bezuinigingscommissie van hoofdambtenaren hebben B. en W. f 127.000 aan bezuinigingen overgenomen. Kleine wijzigingen hebben f 17.550 aan bezuinigingen opgeleverd zoodat thans nog een tekort op de begrooting te dek ken is van f 717.000. Daarna vervolgen B. en W. ,In het- licht van deze cijfers en omstandig heden achten wij ons verplicht aan den Raad mede te deelen. dat de financieele mogelijk heden voor de naaste tdekomst uiterst beperkt zijn. Allereerste eisch van goed financieel be heer zal zijn het betrachten van zoo groot mogelijke soberheid en zuinigheid. Het uitvoeren van werken, waarmede groote kapitalen gemoeid zijn, is voorloopig uitge sloten. Gedane toezeggingen, waaraan financieele gevolgen zijn verbonden, kunnen wij voorloo pig niet gestand doen. Zelfs ten aanzien van genomen Raadsbe sluiten, waaraan financieele gevolgen ver bonden zijn, zullen wij moeten overwegen of ze uitvoerbaar zijn. WIJ zullen uwen Raad mede- deelen indien ten aanzien van een bepaald werk tot voorloopige niet-uitvoering moet wor den besloten". Hoe B. en W. het tekort vallen dekken. B. en W. deelen mede. dat niet alle denk beelden die de bezuinigingscommissie in over weging gaf., door hen kon worden overgeno men. Er zal thans zoo vervolgen B. en W. in moeten worden berust, dat ook de directe belasting naar het inkomen 'opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting) zal moeten worden verhoogd. De crisis is in sneller tempo en in heviger mate, als maar iemand in Augustus had kun nen vermoeden, toegenomen. B. en W. stellen ook voor, om voor het belas ting 19321933 over te gaan tot de heffing van 80 opcenten; ht maximum percentage, dat met handhaving van de gemeentelijke zelfstandigheid, kan worden geheven. De hoo- gere opbrengst, gebaseerd op de nieuwe ra ming, zal voor de 8 maanden van 1932 bedra gen f 320.000. Verder zijn B. en' W. van oordeel, dat on gewijzigde handhaving van het salaris- en loonpeil der gemeente-ambtenaren en werk lieden onder de tegenwoordige omstandighe den niet meer te verantwoorden is. Uit mededeelingen van den Inspecteur van de/Directe belastingen blijkt, dat, naar zijne meening, het gemiddelde inkomen der Haar- lemsche ingezetenen in 1931 immers de inko mens over dit jaar zijn maatstaf voor het ko hier 1932—1933) met 20 pet. zal blijken ge daald te zijn. De inkomens, zoowel van ondernemers als van arbeiders, in het particuliere bedrijf be wegen zich ook tlians nog over het algemeen in dalende lijn. Daar deze inkomens de bron nen vormen, waaruit de gemeente rechtstreeks of middellijk haar inkomen trekt, is het on vermijdelijk dat ook de inkomens uit de ge meentelijke overheidskas gewijzigd worden. B. en W. hebben daarom aan het Georgani seerd Overleg voorstellen gedaan, ten einde tot een redelijk verlaging dezer inkomens te geraken. Het totaal der salarissen en loonen kan voor 1932 worden gesteld op f 5.500.000 B. en W. rekenen uit dezen hoofde eene besparing te zullen verkrijgen van pl.m. f 400.000. Een min derheid acht dit bedrag te hoog. (Wij herinneren er aan. dat in ons nummer van Donderdag medegedeeld is, dat het Over leg niet tot overeenstemming gekomen is - redactie). B. en W. concludeeren daarop: ,.Of deze maatregelen voldoende zullen blij ken te zijn om bij voortgaande verslechtering van den economischen toestand een reëel slui tende begrooting te hebben en te houden kan alleen de toekomst leeren. Zekerheid dien aangaande zouden wij niet durven geven". Verder gaan B. en W. in enkele algemoene beschouwingen over de financiën in de afdee lingen gemaakt. Dat Amsterdam per inwoner zoovéél meer uit de Fondsbelasting van het rijk ontvangt dan Haarlem komt ook B. en W. niet billijk voor, zulks was echter ook het geval onder de oude wetgeving. Evenwel, de wet luidt aldus en moet worden nageleefd. De gemeenten als zoodanig hebben in de eerste plaats belang bij de regeling der opeen- tenheffing, meer nog dan bij de heffing van de hoofdsom, welke Rijkszaak is. Het is B. en W. bekend, dat zijn Wethouder van Financiën reeds in Juli 1931 het initiatief genomen heeft voor eene samenwerking tusschen de grootere gemeenten omtrent deze aangelegenheid. Er heeft eene bespreking plaats gehad tusschen de Wethouders van Financiën dezer gemeen ten; in deze bijeenkomst is besloten stappen te doen bij de Regeering, ten einde de ge meenten in verschillend opzicht, ook ten aan zien van de Fondsbelasting en de daarvan te heffen opcenten tegemoet te komen. In hoe verre hiervan resultaat te verwachten is, dient te worden afgewacht. Wat de bedrijven aangaat merken B. en W. o.a. op: De winst uit de bedrijven In de jaren dat de bemoeiingen der ge meenten zich sterk hebben uitgebreid, zijn de gemeentebesturen, min of meer onder den invloed van financieele noodzakelijkheid er toe gekomen om winsten uit de gemeentebe drijven te putten. Deze winsten, aanvankelijk beperkt tot kleine bedragen, zijn langzamer hand zoodanig uitgegroeid, dat inderdaad ge constateerd moet worden, dat de bedrijven naast de sociale beteeeknis voor de ingezete nen. thans ook van groote financieele betee kenis voor de gemeenten zijn geworden. Het is den Raad uit vroegere beschouwingen vol doende bekend, dat zulks niet alleen in Haar lem het geval is; dat Haarlem hierbij geens zins het initiatief heeft genomen en dat onze gemeente ook niet in vergelijking met andere soortgelijke gemeenten meer winst ontvangt dan elders het geval is. De gedetailleerde be cijferingen van de verschillende wijzen, waar op de gemeente deze winst ontvangt, in de afdeelingen gemaakt, geven (zoo vervolgen B. en W.) geen enkel nieuw gezichtspunt dat niet vroegeï uitvoerig belicht is. B en W. zijn vooralsnog van meening. dat het een zegen is, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, dat Haarlem beschikt over bloeiende bedrijven die. technisch en oecono- misch goed beheerd, belangrijke baten kunnen GEEN DERDE VERDACHTE TE ECHT. DE VELDWACHTER NIET GEARRESTEERD. Over het stroopersdrama te Echt wordt nog gemeld, dat op het oogenblik van den der den verdachte inzake het drama te Echt, geen sprake is. De veldwachter is niet gearres teerd. Nog is komen vast te staan dat op de plaats waar de jongens gelegen hebben nadat zij reeds waren aangeschoten, op een hunner nog een schot gelost is, waarbij het geweer op korten afstand recht op den grond was ge richt. Zonder zich te verspreiden Waren de hagelkorrels in een zode gedrongen waartus- so'nen zelfs beensplinters en stukjes vleesch ontdekt zijn. Deze zode is door de politie af gestoken en ter onderzoek mede genomen. De weigering van den verdachte en diens zoon om aan het eerste onderzoek in ae bosschen deel te nemen was gegrond op het feit, dat zij zich gekrenkt gevoelden, omdat men het hun toevertrouwde terrein reeds was gaan afzoeken, zonder hen daarin eerst te kennen. De zoon werd bij de arrestatie geboeid, omdat hij den commandant der marechaussee, die hem aanhield, een klap gaf. Beide verdachten hebben als verdediger gekozen, mr. P. Tripels advocaat en procureur te Roermond. HET HILDEBRAND MONUMENT. ER IS BLIJKBAAR NOG GEEN ZEKERHEID Door een raadslid is in de afdeeling ge vraagd of B. en W. voornemens zijn de op lossing voor de Fonteinlaan tegenover Hi'.de- brand zoo te laten als die nu is. Hij vindt dit steenvcld ieelijk en vroeg of B. cn W. hierover een schrijven van de schoonheids commissie hebben ontvangen. De vraag betreffende de Fonteinlaan wordt door B. en W. bevestigend noch ontkennend beantwoord. De situatie ter plaatse kan defi nitief worden beschouwd indien zekerheid is verkregen over de plaatsing van het Hilae- brand-monument. Immers het is niet uit gesloten. dat- de plaatsing van dat monument invloed heeft op de tegenwoordige afwerking der Fonteinlaan. DE MARKTGELDEN. GEEN VOORSTEL TOT VERLAGING. Op vragen in de afdeelingen of het geen tijd wordt de hooge marktgelden te verlagen antwoorden B. cn W. dat bij den huldigen financieelen toestand der gemeente de ver laging niet gewenscht is. HET GASBEDRIJF. WAT IN HUURKOOP VERKOCHT IS. In 1930 zijn door de gasfabriek in huurkoop verkocht: 249 gascomforen en kookplaten, 74 geysers en voorraadapparaten. 159 gas houders en radiatoren cn 351 gasfornuizen. De totale verkoopwaarde was 57.163. BLOEMENDAAL VOORLOOPIG GEEN NIEUW RAADHUIS. PLANNEN VOOR HULPMAATREGELEN. Eenigen tijd geleden hebben wij er al de aandacht op gevestigd, dat men in Bloemen- daal er huiverig voor was, in dezen tijd de plannen voor het bouwen van een nieuw Raadhuis en een politiebureau te gaan uit voeren. Naar wij thans vernemen mag nu dan ook wel worden aangenomen dat ceze plannen voorloopig althans van de baan zijn. Maar er wordt ernstig over gedacht, dat de gemeente zich op andere wijze zal helpen, daar er toch iets gebeuren moet. Men wil nl. de school bij het station Over veen inrichten voor politiebureau en dan het bestaande politiebureau bij het Raadhuis trekken. Waarschijnlijk al er dan wel een nieuwe school moeten worden gebouwd maai de kosten daarvan zijn natuurlijk niet zoc hoog als van het bouwen van een nieuw Raadhuis. Emanuel Wertheimer Nabootsers zijn in staat iemand het ge noegen van elke oorspronkelijkheid te ver gallen. DE ENGELSCHE INVOER RECHTEN. DE HEEREN BERGMAN EN PHIL1PPO NAAR ENGELAND. Het Weekblad voor Bloembollencultuur schrijft over de Engelsohe invoerrechten o.m.: De Britsche minister van Landbouw, Sir. J. Gilmour, heeft nog geen bedragen der invoerrechten genoemd. Ook voor ons artikel niet, dat schijnt te worden ondergebracht in de categorie, waarvoor de invoerrechten bij aankomst der goederen in Engeland kunnen worden vastgesteld. Terwijl voor deze categorie aan een hoog invoerrecht, wordt gedacht, Zekerheid beslaat echter hieromtrent nog niet. Het spreekt vanzelf, dat een hoog invoer recht op bollen afwijken zou van de voor stellen, die naar men uit onze 'berichten weet, door de Engelsohe belanghebbenden, vereenigd in de sub-commissie voor bollen, ingesteld door de Hort. Trades Association, bij de regeering zijn ingediend. Want al weet men den inhoud van die voorstellen niet precies, alle inliohtingen wijzen er op. dat de Engel- sche belanghebbenden voor bloembollen geen hoog invoerrecht wenschen. In dit verband willen wij waarschijnlijk ten overvloede mededeelen, dat in deze dagen natuurlijk-een geregeld contact onderhouden wordt, tussohen de organisaties hier te lande en de Ned. Regeering eenerzijds en het Ge zantschap en den Rijkslandbouwconsulent Gerrit-zen te Londen anderzijds. Op deze Tyijze wordt de zoo noodige waak zaamheid verkregen. Voorts kunnen wij mededeelen. dat. naar aanleiding van de rede van den Engelsohcn minister, het dagclijksch bestuur van het Centraal Bloembollen Comité Donderdagmor gen een bespreking heeft gehouden met het bestuur van den Bond van Bloembollen- handelaren on he tbestuur der Engelsche groep van dien Bond en als gevolg van die besprekingen is aan de heeren A. Bergman en W. A. Phiiippo verzocht naar Engeland te gaan om zich van den toestand op de hoogte te stellen. De heeren zijn Donderdagmiddag vertrokken. De vakgenooten hier te lande zullen deze stap mot ingenomenheid vernemen omdat de mededeelingen van den Engelschen Minister van Landbouw onzekerheid hebben doen ont staan over de vraag of de Engelsohe regeering bij het nemen van do beslissing ten aanzien van de bloembollen, niet zal afwijken van het standpunt van onze bij den invoer van bloem bollen in Engeland zoo nauw betrokken afne mers. HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. STANDPUNT VAN B. EN W. B. en W. deelen in de memorie van ant woord mede: ..Hoewel wij de belangrljheid van het voor bereidend lager onderwijs niet onderschatten, meenen wij dat het. met het oog op de finan cieele bezwaren voor de vemeer>t<\ gewenscht is met het stichten van deze scholen voorloo pig niet voort te gaan. Een pariteitsverdrag, zooals dat feitelijk ten aanzien van het ge woon l.o. bestaat, zou van de gemeente groote bedragen vergen. Een rr'^derheid kan zich hiermede niet vereenigen. Het aantal openbare voorbereidende scho len uitbreiden en het openen van nieuwe bij zondere scholen te verhinderen, achten wij niet billijk." DE STADSSCHOUWBURG. LAGERE TOEGANGSPRIJZEN? In de afdeelingen van den raad werd ge vraagd of niet door verlaging der toegangs prijzen. in het bijzonder van de slecht be zochte rangen het schouwburgbezoek kan verbeteren en daardoor het verlies kleiner kan worden. B. en W. antwoorden hierop: ..De hier gestelde vraag is moeilijk te be antwoorden Bij iedere voorstelling wordt omtrent de priizen overleg gepleegd met de directie van het betreffende cezelschan. waarbij met alle factoren rekening wordt gehouden. Door het geven van voorstellingen tegen verlaaede prijzen wordt bovendien getracht het schouwburgbezoek zooveel mogelijk te bevorderen. Een aleemeene verlaeing der nriizen zou slechts moeelilk zlln. wanneer in Haarlem een «»ezelschan was gevestled. dat den -'W. bun* regelmatig eenige avonden per week be speelde. Van slecht bezochte rangen kan nca de Directie van den Stads-Schouwburg mede deelde niet worden gesproken, omdat het be zoek veelal afhankelijk is van en verband houdt met den aard van het gebodene Er zijn voorstellingen sasbii de vraag na ir de duurdere plaatsen grooter is dan i.r dc goedkoope en ongekeerd. Onze aandacht blijft intusschen op dit be langrijke vraagstuk gevestigd". Engeland's protectionisme. Het /lat van het Lagerhuis. (3e blad. 1e pag.) Dc houding tan de Duitschc sociaal-demo craten t.a.v. de samenwerking met dc rc- gecring Bruening. (3e blad. Ie pag.) Het belangrijkste buitenlandschc nicuus. (3e blad. Ie pair.) De surcéance van betaling van J. P. Kok. (Ie blad. 2e pag> De provinciale begrooting van Noord-Holland goedgekeurd. (2e blad, 3c pag.) Arbeidswet en Arbcidsvcrzckering (3e blad, le pag.) Dc woningplanncn van B. cn W. van Haar lem. (2e blad. 3e pag.) Onttrekking van water aan dc. duinen. Klacht over de Amsterdamschc Water leiding. (2e blad, 2e pag.) E. A. IV. Pauw. Een SO-jartgc. (2c blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. Het St. Nicolaasfeest in vroeger jaren. <2e blad. 3e pag.) IV. S.: St. Nicolaas of dc lof der zoetheid. (5e blad. le pag.) IV. M. BckaarSint-Nicolaas in Oostenrijk. (le blad, 2e pag.) Mozart 140 jaar geleden gestorven. (le blad. 3e pag.) Jhr. J. C. Mollerus: Zijn onze hotels duur? (5e blad le oag.) A. Heeroma: Uit den strijd tegen dc Misdaad: Vreemde schrifturen. (5e blad. 2e pag.) IV. M Bckaar: Een uitvoering van modern Nederlandsche muziek in Wecncn (5e blad. 2e pag.) A. K. v. R.: Chaplin en zijn reclame agente. <5e blad. 2e pag.) A. Steup Kapt.-vliegerRenvliegtuigen. <5e blad 3e pag.) Karei de Jong: Radiomuziek der Week. Een voorbespreking. (5e blad, 3c pag.) H. D.-Puzzles. (2e blad. Ie pag.) G. A Frerel—Nanninga: Een Sint Nicolaas- vertelling. (3e blad. 2e pac C. J. v. T.: Dc ambachten in den loop der eeuwen. (3e blad. 2e pag T. Schelling: ,,i den Tuin. Grocnblijvcnde houtgewassen. (5e blad. le nag.) Biographiecn in ecu notedop: Jan van Rutis- broec. (5e blad. 3e pag.) L. S.: Langs de Straat: Vredesspeelgoed. (3e blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) Stort bij Haarlem's Dagblad. A. H. G. 25.— L. de V. 4— J. de G. 5.— H. H. - 15. Dooosgez. Kring - 13.50 A. S. - 1000— H. B. 1— J. L. B. 2.50 Mev. P. R. B. 1 Mev. E. C 1— C. J. H. - 25— K. Jr 5— E. v. L. 250 J. H. - 10— SI. - 10— L. v. D. 2. N. N. 2.50 J. P. P. - 10— A. F. 2.50 J. M. 1. van de Payme-spclers 2.35 J. O. H. 5— A. de W. 2— N. O. 1— B. F. Heemstc' 5— N. N. - 100— Mej. A. v. V. 2 50 K. 1 A. 1— N. N. Th. 2— J. v. W. 2.50 T. C J. 5— A. W. 1— Bridgepot Kr. cn K., Overveen - 10— Mev. B. 5— Z. - 10— B. II Obadja" 1. Fam. M. - 10.— Dit is de helft van een bedrag van f 37. dc ander' helft was bestemd voor het Haarl. Comité tot bestrijding ^r werkloosheid en ia ar 1 dit comité toegezonden. DE KWADE POSTEN. OVER 3 JAAR 690.000. B. en W. deelen aan den raad mede. dat de kwade posten der belastingen die de ge meente aan het rijk terugbetalen moet ge- raamd zijn: Voor 1931 f 200.000 Voor 1932 300,000 Voor 1933 190.000. Totaal dus voor de 3 Jaren 690.000.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1