Het St. Nicolaasfeest in vroeger jaren. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 5 DECEMBER 1931 Waarom de overheid er zich mee ging bemoeien. De Heilige als verwekker van opstootjes. B. en W. deelen aan den Raad mede. dat alvorens voorstellen in te dienen voor de stich ting van nieuwe gebouwen voor andere onder wijsinrichtingen zij wenschen eveneens in overeenstemming met het advies der com missie voor de gebouwen, oen commissie in te stellen, die de vraag zal hebben te beant woorden of het wensdhelük is, het- lyceum in zijn tegenwoordigen vorm te handhaven. Zulks in verband met de zeer kleine klassen van den gymnasialen bovenbouw van het ly ceum resp. tellende 9, 8, 7 en 5 leerlingen. 5 December! Een datum, die in deze lage landen bij de zee niet gemakkelijk onopge merkt voorbij gaat. Oud en jong, arm en jjjk, zij allen maken dezen dag in meerdere of mindere mate tot een feestdag, een dag van geven en blij maken, een dag, waarnaar vooral de jeugd al dagen van te voren vol verwachting verlangt. Een dag van traditie. Onze ouders en grootouders vierden het al, maaral véél, héél veel vroeger was ^yclaesdach" zooals het in een Dortsche rekening van 1360 werd genoemd, een dag ren dezelfde importantie als nu. Dr. G. G. J. Schotel geeft aardige bijzonderheden over Sint-Nicolaas in lang vervlogen dagen. In 1363, zoo vertelde hij, was Jan van Blois, heer van Goude en pair van Frankrijk op Sint Nicolaasdag te Dordrecht. Spoedig was hij omringd door „scoelnaers" (schooljon gens), die hem „om geit tot haeren hoechtijt ren Sint Nicolaas" vroegen. In de 15e eeuw ontmoet men ook het be kende St. Nicolaasbrood, dat de Grieken in zee wierpen om het slechte weer te stillen. St. Nicolaas toch was de patroon der zee varenden en de groote schutsheilige van handeldrijvende steden, zooals, in Holland, van Amsterdam, Staveren en Kampen. Zoo deelde men in 1403 te Dordrecht „coninc, claescoeck en taert aan die kynders op hun patroon St. Nyclaes" uit. Het schoen- zetten dateert al uit de 16e eeuw. het was toen als nu; 's morgens werden de kinderen met de goede gaven van den grooten kinder vriend verrast. In den gouden eeuw werd het St. Nicolaasfeest veel „tumultueuser" ge vierd dan nu. het werd zelfszóó erg, dat de overheid er zich mee ging bemoeien, en het ten strengste verbood. De vroede va deren van Delft b.v. vaardigden reeds in 1607 een keur we zouden nu spreken van een politieverordeningen uit, waarin het verboden werd op 5 December kramen op het marktterrein we vertalen het 17e eeuwsch voor het gemak maar in modern Nederlandsch op te slaan, waarin goede ren verkocht worden, waarvan men dan later de kinderen weer wijs maakt, dat Sint Ni colaas ze hen geschonken heeft. De vroedschap gaat echter nog verder, ze verklaart omstandig hoe ze er toe gekomen Is, dit verbod uit te vaardigen; het Sinter klaas vieren strijdt niet alleen tegen de goede orde en de zeden, maar het leidt de menschen van den waren godsdienst af en brengt wangeloof en afgodendienst, wat in een welgeordende en Christelijke stad niet getolereerd kan worden. Veel zorgen baarden den kerkeraad de vooravonden van het St. Nicolaasfeest, dan toch gingen „vrijers" en vrijsters" zich bij bakker vereenigen, om het goud en zilver op de Sinterklaaskoeken te plakken. Er werd op die bijeenkomst naar hartelust gegeten en gedronken en het ging er ruw toe! Nog lange, lange jaren is ook dit gebruik in zwang gebleven. Hildebrandt. we herinneren het ons allen, geeft in zijn Camara Obscura een kleurig beeld van zoo'n verguldavondje, maar in de 19de eeuw ging het al heel wat kalmer toe, en een overheidsverbod was toen niet meer noodig. De Sinterklaasliedjes wie kent ze niet? zijn al van ouden datum Het „Sunter Claes", goet heyligh man, trek je besten tabbert an. enz. dateert als uit de 17e eeuw. En't leeft nog. Ook in de kerken werden in de 17e eeuw de weezen en ouden van dagen op Sinterklaasavond niet vergeten, zij werden onthaald en kregen dikwijls geschenken in geld. Op het platteland werd St. Nicolaas niet alleen etende en drinkende en dansende ge vierd, maar in sommige streken hadden nog andere feestelijkheden plaats. In Rijnland b.v. waren de boeren gewoon, indien hun het geluk te beurt viel, op dezen dag hun koeien in het land te mogen melken, al hun volk te onthalen op melk en beschuit. In 1777 bestond dit gebruik nog te Leimuiden. Prof. Ds. Jos. Schrijnen behandelt even eens de rol, die Sint Nikolaas in het volks leven speelt in zijn „Nederlandsche Volks kunde". Evenals de Wilde Jager en Sint Maarten, ,,rydt" Sinterklaas door den schporsteen. En inderdaad, de schoorsteen is de koker der geestenwereld, de verbindingsweg tus- schen hoogere wezens en de gewone wereld, de ruime, ouderwetsche schoorsteen boven den haard, het gezellige middelpunt van het intieme, huiselijke leven. Onder den schoorsteen wordt de schoen geplaatst, vandaar dat de uitdrukking „een schoen zetten bij iemand synoniem is met iemand iets afbedelen". „Sinterklaas", zoo merkt Van der Ven op in zijn „Nederland's Volksleven" op. was, en is misschien nog, een huwelijksmakelaar, een afgezant van Amor! Het wordt daarom begrijpelijk, waarom de „mersepeinen her ten" met de „Vrijsters en vrijers" reeds in Bredero's dagen de plompe „duivekaters" en „Varkenskoeken" vervingen, het oude Sin terklaas liedje van „Hansje die wil trouwen" werpt een duidelijker licht om de beeltenis van d enSint. Ook met het bakken van de „Vrijsters en vrijers", zooals wij ze nu nog in hun oude primitieve vormen kennen, be moeide de overheid zich; in Arnhem werd in 1632 een keur uitgevaardigd, waarbij het bakken van Sinterklaaskoeken werd verbo den omdat deze ,,'t facoen van eenige beel den hadden". Zooals dit meer gaat, trok de Arnhemsche burgerij zich van dit overheids verbod niets aan aan en bakte er lustig op los. Ook op ander gebied gaf de oude Bis schop van Myrte aanleiding tot botsingen. In 1782 was de verhouding tusschen Pa triotten en Prinsgezinden uiterst gespannen. In den Haag tooiden de laatstgenoemden zich met oranjelinten, zingend trokken zij door de straten en op de huisdeuren van Patriotten slaan, werd „Oranje boven" ge roepen. Hoewel de heele geschiedenis vrij on schuldig was, grepen de Patriotten, hevig verontwaardigd, het gebeurde aan om het op te blazen tot een oproer, dat „Sint Nico laas had aangekweekt" zooals ze zich uit drukten. Zoo zien we dus, dat Sint Nicolaas, de eeuwenlange vriend van volwassenen en kin deren in vroeger dagen dikwijls aanleidingen tot wrijvingen gaf. DE WONINGBOUW. Welke plannen B. en W. nog hebben. NOG 900 KROTWONINGEN. In antwoord op de opmerkingen in de af- deelingen deelen B. en W. aan den raad mede, dat hun college van meehing is, dat met de volkshuisvesting zoo'n groot volksbelang ge moeid is, dat ondanks den slechten economi- schen toestand getracht moet worden op dit gebied zooveel als eenigszins mogelijk is te bereiken. Het directe woningoversohot is dus in 1931 tot 1 October toegenomen van 469 tot 795 wo ningen, terwijl het totale indirecte woningte kort afgenomen is van 1344 tot 955. Dit laatste beteekent dus, dat op 1 October 1931 alle aan wezige gezinnen in Haarlem behoorlijk gehuis vest hadden kunnen worden, indien er op dien datum 955 nieuwe woningen beschikbaar wa ren gekomen, terwijl dan bovendien 628 wo ningen zouden leegstaan. Kort geleden is verder een nieuw onderzoek ingesteld naar de aanwezige krotwoningen, die in den loop der jaren zullen moeten worden opgeruimd. Bij dit onderzoek zijn rond 900 krotwoningen aangetroffen, waaruit dus blijkt, dat door onbewoonbaarverklaring, ont trekking aan de bestemming en het aanbren gen van verbeteringen het aantal krotwonin gen van 1200 in 1929 op 900 in 1931 is geko men dus met 25 pet. is afgenomen. In uitvoering zijn thans nog: 258 gemeen te woningen en 145 woningen voor woningbouwvereenigin- gen. Van deze woningen zullen zeker een 175- tal nog in dit jaar gereed komen. Voor 25 woningen heeft de aanbesteding plaats gehad en kan de gunning dus spoedig worden verwacht. Voor 31 is het bestek aan ons College ter goedkeuring ingezonden. Voor 268 zijn de plannen in vergevorderd stadium van voorbereiding en voor pl.m. 280 woningen zijn de plannen mee'r in een begin stadium van voorbereiding. Onder dit laatste aantal zijn pl.m. 105 wo ningen begrepen van gemeentewege te bou wen voor financieel- en sociaal-zwakke ge- Zinnen. In 1930, 1931 en 1932 zullen te zamen 163 -1- 596 -T 504 is 1263 woningen gereed kunnen zijn, waarmede ruimschoots zou zijn voldaan aan de plannen van B. en W„ neergelegd in de beantwoording van het afdeelingsverslag over de begrooting 1930. Bij een en ander is aangenomen, dat gelden beschikbaar zullen kun.ner. worden gesteld om de plannen te voltooien. 5 LEENING DORDRECHT. De gemeenteraad van Dordrecht heeft be sloten een geldleening aan te gaan van f2 millioen tegen 5 pet. aflosbaar in 1936. DE PRECARIO-RECHTEN. EENIGE WIJZIGINGEN. Aangezien de verordening op de heffing van eene belasting voor het ingebruiknemen van openbaren gemeentegrond of openbaar ge meentewater ,of ter zake daarvan door de ge meente bewezen diensten bij Koninklijk be sluit van 26 Augustus 1929, werd goedgekeurd tot 1 Januari 1932, moet deze verordening op nieuw door den Raad worden vastgesteld. In de ontwerp-verordening, die B. en W. ter be krachtiging aanbieden, zijn in hoofdzaak eeni ge redactioneele wijzigingen aangebracht. De tarieven zijn ongewijzigd gelaten, behoudens in enkele gevallen. Het komt B. en W. nl. geWensoht voor om de rechten, welke worden geheven als vergoeding voor het stallen van een paard of het innemen van een stand plaats met een tractor in het woonwagenpark in de verordening vast te leggen en het dag tarief voor het plaatsen van een woonwagen in verhouding tot het weektarief, bedragende f 1, billijkheidshalve van f 0.25 op f 0.15 te stel len. Een verhooging van het jaartarief van f 100 op f 150 voor het hebben van eene benzine pompinstallatie achten B. en W„ gelet op den aard van het object, alleszins gerechtvaardigd. Ook komt het B. en W. billijk voor de zon neschermen, waarop reclame is aangebracht, niet naar hunne geheele oppervlakte te be lasten, doch slechts voor dat gedeelte, het welk door de reclame wordt ingenomen. Er behoort onderscheid gemaakt te worden tus schen werkelijke reclame-objecten en objec ten, die mede worden benut voor het maken van reclame. DE NIEUWE BEGRAAFPLAATS. SPOEDIG KAN MET DEN AANLEG BEGONNEN WORDEN. Het plan voor den aanleg wat het grond werk betreft van een gedeelte der nieuwe begraafplaats aan den Vergierdeweg is in voorbereiding. Zoodra dit gereed Is. zal eene aanbesteding gesplitst naar verschillende werk-methoden worden gehouden. B. en W. hopen, dat begin van het volgend jaar met de uitvoering een aanvang zal kunnen worden gemaakt. HET TEHUIS VOOR ONGEHUWDE MANNEN. PLAN VINDT VOORLOOPIG GEEN UITVOERING. B. en W. doelen in hun memorie van ant- w mede dat. de tijdsomstandigheden niet tot-ucen dat verdere uitbreiding kan worden gegeven aan het plan voor een Tehuis voor ongehuwde jonge mannen. HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. DE GEBOUWEN-QUAESTIE. DE HAVENPLANNEN. MET VOORZICHTIGHEID TE WERK GEGAAN. Wat de uitvoering van de havenplannen be treft en den aanleg van industrieterreinen, meenen B. en W. naar zij in de memorie van antwoord mededeelen dat met omzich tigheid moet worden te werk gegaan, omdat tengevolge van de internationale economische ontwikkeling niet te voorzien is hoe de Ne derlandsche volkshuishouding uit dezen eco- nomischen wereldstorm te voorschijn zal ko men. DE ZWEMINRICHTINGEN. HET EERST IS NU DE ZOMERVAART AAN DE BEURT. Wanneer tot uitbreiding van het aantal zweminrichtingen wordt overgegaan, moet naar de meening van B. en W. de bouw van eeh inrichting bij de Zomer vaart voorgaan. Op het oogenblik, gedwongen door de tijdsomstan digheden meenen B. en W. nog niet met een voorstel daartoe te moeten komen. GENEESKUNDIGE DIENST. HET NIEUWE GEBOUW. Reeds vóór het indienen der ontwerp-be- grooting hadden B. en W. een schema opge steld van uit te voeren werken en nieuw te stichten gebouwen. Door den achteruitgang in den economischen toestand is het onmogelijk geworden dit programma in de naaste toe komst ongewijzigd tot uitvoering te brengen. Dit geldt ook naar zij hans aan den raad mededeelen voor het nieuwe gebouw voor den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heids Dienst. Het staat echter voor B en W. vast dat een van de eerste nieuwe gebouwen die ot uitvoering zullen moeten komen, het gebouw voor evengenoemden dienst is. STAKING TE ENSCHEDé WEER UITGEBREID. ENSCHEDé, 4 December. De staking te Enschedé heeft zich hedenmorgen weer uit gebreid. Verscheidene fabrieken liggen geheel stil. De toestand is echter volkomen rus tig. DE KONIJNENPLAAG IN DE DUINEN. BELANGRIJKE PROEVEN VAN HAARLEM. Er wordt den laatsten tijd in kringen van natuurbeschermers bij vernieuwing geklaagd over de wateronttrekking aan de duinen door de waterleidingen, omdat die een nadeelige invloed op den plantengroei uitoefent. Wij spraken daarover met eenige deskundi gen. Allereerst werd er door hen op gewezen, dat er bij de waterleidingen verschillende systemen zijn. Amsterdam heeft water te kort (zie elders in dit nummer» en onttrekt meer water aan de duinen dan er door regen inkomt. Haarlem daarentegen haalt niet meer water uit zijn duinen, dan de regens aanvullen, zoodat in het Haarlemsche duin gebied dezelfde hoeveelheid water blijft- Bovendien werd de opmerking gemaakt, dat ook de drooglegging van de Haarlemmermeer (die vrijwel samengevallen is met de vesti ging der waterleidingen in de duinen") een ongunstigen invloed gehad heeft op den wa terstand in de duinen. Het waterpeil in den polder is belangrijk lager dan in de duin streek, zoodat aangenomen moet worden, dat gedurig water uit de duinstreek afzakt naar de omgeving van den polder. Het is evenwel de vraag of dit zoet water is. Onderzoekin gen hebben aangetoond, dat in den polder brak water gevonden wordt, zoodat waar schijnlijk is, dat alleen zout water uit de dui nen naar het Oosten wegzakt. Dit zoute wa ter zit onder het zoete water in de duinen, hetgeen evenwel niet uitsluit, dat dit toch een ongunsigen invloed heeft op den zoet waterstand in de duinen. De laatste onderzoekingen hebben aange toond, dat vroegere theorieën over aanvoer van groote ondergrondsche waterstroomen uit het Oosten des lands, die de hoeveelheid zoet water in onze duinen zou aanvullen, naar het rijk der fabelen verwezen moet worden. Er komt in de duinen niet meer water dan er by regen valt. Verder werd ons verzekerd, dat een lagere waterstand in de duinen geen plantengroei tegengaat. Alleen kan gezegd worden, dat die plantengroei daardoor gewijzigd is. De natuur past zich steeds bij dc veranderde toestan den aan. Tenslotte is het niet te ontkennen, dat de plantengroei in de duinen sterk bena deeld wordt door de konijnen. Dit is aange toond door proefnemingen in dc duinen der Haarlemsche Waterleiding. Als stukken duin in de onmiddellijke nabijheid van de "bronnen der waterleiding door gaas tegen konijnen beschermd werden, dan ontstond een vrij weelderige groei, waardoor bewezen is. dat niet de waterleiding, maar dc konijnen den plantengroei belemmeren. Tenslotte is het in verband met deze quaestie ook van belang kennis te nemen van een artikel van den heer B. G. Stempels in ..de Levende Natuur", die een overzicht geeft van een wandelrit die een natuurlief hebber in 1805 in de duinen van Wassenaar tot Scheveningen gemaakt heeft. Uit zijn ver haal blijkt, dat het 125 jaar geleden, toen er nog geen waterleidingen bestonden, met de begroeiing en den waterstand in de duinen niet florisant gesteld was als nu sommige na tuurbeschermers wel meenen. De heer Slem pt meent dan ook, dat de waterleidingen in de duinen niet veel schade hebben gedaan, behoudens de diepe duinpannen met hun moerasflora en. de lage vlakten. PROVINCIALE STATEN. DE PROVINCIALE BEGROOTIN GEN GOEDGEKEURD. GEEN MILLIOEN UIT HET WEGENFONDS. De heer Michels deert mede. dat Ged. Sta ten het ook betreuren, dat de regeering in zake de opheffing van de tollen in het Gooi een afwijzende houding hebben aangenomen. Toch hoopt hij, dat deze zaak nog tot een goede oplossing zal worden gebracht. Wat de accoustiek van de nieuwe Statenzaal betreft deelt spreker mede. dat Ged. Stater, geen maatregelen tot verbetering kunnen nemen, omdat zij van het RUk afhankelijk zijn. Thans krijgt de heer Verschure (R.-K.> het woord. Hij beantwoordt de gemaakte op merkingen over den toestand in dc provin ciale ziekenhuizen. Het zwakke geluid van den heer Verschuere kan helaas niet tot de pers tribune doordringen. Waar dit mogelijk is, zullen bezuinigingen ingevoerd worden. Als de index-cijfers nog lager worden, zullen die bezuinigingen het volgend jaar wol gemerkt worden. De opmerkingen over de salarissen van het personeel moeten in de Commissie voor Georganiseerd Overleg worden gebracht. De resultaten van de arbeidstherapie blijven zeer bevredigend. Een onderzoek heeft uitge wezen. dat het met de brandweer in de zie kenhuizen in orde is. De heer Gerhard (SD.A.P.) herinnert in antwoord op gemaakte opmerkingen, dat het aan de provinciale ambtenaren verboden is, een nevenbetrekking te vervullen, zonder toe stemming van Ged. Staten. In een groot, gedeelte van onze vorige op laag konden we nog mededeelen, dat de pro vinciale begrooting en van die der bedrijven voor 1932 waren goedgekeurd en dat verwor pen was het voorstel-A s s c h e r. om een mil lioen uit het Wegenfonds te halen, teneinde belastingverhooging te voorkomen. Hieronder volgen nog eenige bijzonderhe den van de zevende en laatste zitting der Staten De heer Gerhard zegt. dat het aan amb tenaren verboden is, om in hun vrijen tijd concurrentie aan den middenstand aan te doen. Men moet echter voorzichtig wezen met het aanbrengen van beschuldigingen. Als men met concrete en bewijsbare beschuldigingen komt, zal de commissie van bestuur er de vereischte aandacht aan besteden. Hij stelt er prijs op te verklaren, dat Ged. Staten er zelfs nooit een oogenblik aan gedacht hebben, om aan de economische zijde van de arbeidsthera pie de meeste aandacht te schenken. Dat doen zij alleen aan den medischen kant van dit in stituut. Wat de keius van de ziekenhuizen be treft. zegt spreker, dat Ged. Staten alles wil len doen om ook het verblijf in het ziekenhuis te Medemblik aantrekkelijk te maken. Replieken. Verschillende leden nemen aan de replie ken deel. De heer Braakman wil in deze zitting geen beslissing uitlokken over zijn voorstel, om de verschuldigde rente over 1931 van de onder garantie der provincie verleende tuin derscredieten in 1923 en 1931 voor rekening der provincie te nemen. Hij stelt het in han den van Ged. Staten om prae-advies en spreekt de hoop uit, dat dit spoedig geschie den zal. De heer Michels antwoordt, dat Ged Staten dit gaarne in prae-advies willen ne men, als zij dan niet aan. een termijn van veertien dagen gebonden worden. Het voorstel van de heeren Weiss en Bruinsma, om Ged. Staten te verzoeken met voorstellen tot bezuiniging te komen tot een bedrag van ongeveer vijf procent van het eindbedrag der begrooting voor het- jaar 1932, wordt met algemeene stemmen verworpen. Bij de stemming bleek tot groote hilariteit, dat de beide voorstellers afwezig waren, Het voorstel-A s s c h e r c-s. om een millioen uit het Wegenfonds te nemen, teneinde belas tingverhooging te voorkomen, wordt verwor pen met 40 tegen 15 stemmen. Het voorstel-Thomassen ca., om niet langer wandelkaarten te eischen van hen. die het landgoed der provincie onder Castricum wenschen te bezoeken, wordt verworpen met 38 tegen 17 stemmen. De provinciale begrooting en die der be drijven worden daarna goedgekeurd. Alleen de communisten wenschen geacht te worden te hebben tegengestemd. MUNITIE ALS DEMPINGSMATERIAAL. In den Oever zijn aangekomen twee Rijn aken met 725 ton afgekeurde artillerie-projec tielen. Deze zullen worden gestort in de diepe gedeelten naast de middel gronden. Het werk zal onder toezicht van de genie geschieden. VERBOUWING CAFé - R ESTAUR ANT BRINKMANN. Vrijdagmiddag hadden we een onderhoud mei den archiect, den heer F M. Kramer, over de ophanden zijnde verbouwing van café restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. In verband met het drukke bezoek heeft, men zich genoodzaakt gezien de caféruimte niet alleen te moderaiseeren, maar ook uit tcbrci- den. Het is nl. de bedoeling, dat ..de Kroon" thans café. als restaurant wordt ingerioht. Het buffet verdwijnt uit die zaal, in de plaats daarvan kom een box en ook de leestafel wordt naar oen andere plaats overgebracht. Er zal een indirecte verlichting komen. De beide naastgelegen perccelen, nu als café en resiaurant ingebruik. worden in één café-zaal herschapen, die ruim anderhalf maal zoo groot wordt als de thans bestaande Kroon Iller zal het strijkje een plaats vinden. Daar achter komt do leestafel en de blllardzaal, die 5 biljarts zal bevatten. De kegelbanen zullen zóó worden uitgebreid, dat ook aan de achter zijde zitjes zullen komen. Bovendien worden de verschillende zalen gemoderniseerd. De achter-bovenzaal bijv krijgt nu ook zijramen. Verder za! men de keuken geheel moderni seeren, en komt in stee van twee buffetten, één centraal buffet. Het buitenaanzicht blijft ten opzichte der gevels intact. Hier had men te kampen mot de grooe moeilijkheid, dat van binnen uit de voorzijde één geheel moet vormen, doch dat aan den buitenkant de beide huizen intact moesten blijven. De heer Kramer heeft hier voor een goede oplossing gevonden. De hoofd ingang. met draaideur zal komen tusschen het toekomstige café en restaurant in. Deze maand nog vindt de aanbesteding plï tfi, en in Januari begin men reeds met dc veroouwing, die op 4 maanden gerekend wordt. Het grootste gedeelte van het bedrijf zal ongestoord kunnen blijven uitgeoefend. SUBSIDIE MIDDELBAAR ONDERWIJS. WEER AANVRAGEN? In de afdeeiingen van den raad is gevraagd of het mogelijk is. dat de rijkssubsidie voor he Middelbaar Onderwijs weer wordt aange vraagd. B. cn W. hebben een overzicht voor do raads leden ter inzage gelegd van de mogelijke be sparing. wanneer de rijksregeling voor het M. O. en V.H.O. zou worden aanvaard. DE GEFINGEERDE OVERVAL EN DIEFSTAL IN DEN HAAG. Het Haagsch Correspondentie bureau seint: Omtrent de door den directeur gefingeerde berooving ten kantore van de Vereen. Bak kerijen. vernamen wij nader dat deze. die reeds meer dan 10 Jaren aan de firma ver bonden was, steeds liet volle vertrouwen van commissarissen genoot. De boeken waren volgens accountantsver klaring volkomen in orde en er Is een be langrijk banksaldo volgens verklaring van commissarissen Voor zoover thans valt te zeggen zijn er geen medeplichtigen in het spel. BIOSCOOP. Jackman op het tooneel. Een reprise van „Het lied van de Zuidzee". Een reis door Griekenland ondernomen door Duitsche „Wandervögel". vormde een dankbaar onderwerp voor de afdeellng Cul tuurfilm der Ufa. Dit werkje is een voortref- lelijke staal van boeiende filmreportage! De geluidsteekenfilm waarin de onbeprezen Micky Mouse de hoofdrol speelt, bevat weer enkele hoogst komische fragmenten: de pianosolo bijvoorbeeld is weergaloos geestig en knap. Met bijzonderen nadruk vermelden wij dit keer het nummer op het tooneel. Mr. Jack man is een zeer begaafde clown, die werke lijk het kostbare geheim bezit van het unieke vak. Hij laat het publick lachen, onophou delijk lachen en hij werkt nochtans mot uiterst eenvoudige middelen. Zijn parodisti sche verrichtingen met den vleugel, die voorafgegaan worden door een zeer breed voerige inleiding vol geestige strubbelingen en komische wendingen cn verrassingen, zijn de moeite van het aanschouwen zonder twijfel waard. Jackman zorgt dus werkelijk voor een goede en welkome afwisseling op het bios coopprogramma. De hoofdfilm is een reprise: Het lied van de Zuidzee, met. Ramon Navarro in de hoofd rol. Velen zullen een aangename herinnering bewaard hebben aan deze spannende film. die op één der idyllische Zuidzee-cilanden speelt en den strijd tusschen een doclbewus- ten verdorven Amerikaan cn een kind van dc antuur, de halfbloed Henry Shoesmlth, behandelt. Menigeen zal dit werk zoowel om den inhoud als om de muziek en het spel van Novario, nog eens willen zien. LUXOR THEATER. „Tweeërlei gedaante" en „Jonge Adelaars". Warner Baxter, dc bekende Amerikaansche filmacteur, beschikt over een benijdenswaar dig talent-. Dat blijkt wel heel sterk in de film „Tweeërlei gedaante", die deze weck als eerste hoofdnummer in het Luxor Theater gaat. Hij speelt hier de rol van een fabel achtig rijken zakenman, die daarbij vele goede eigenschappen bezit maar helaas door zijn allesbehalve aantrekkelijk voorkomen, zich verre van gelukkig voelt. Hij meent, dat zijn Jonge vrouw hem om deze reden ont vlucht is en daarom neemt hij een doel treffend middel te baat. Hij verdwijnt name lijk aals de bankier Ludwig Kraua, laat zijn uiterlijk door een kundig medicus vervormen en duikt opnieuw op, thans in de gedaante van den charmanten Fransohman Paul Vil- lard. In deze tweede gestalte slaagt hij er in het hart van zijn vrouw in korten tijd te winnen, waarna hij zich als haar wettelijke echtgenoot bekend maakt. Dit is in groote trekken het verloop van de geschiedenis, die men niet moet verzuimen te gaan zien. vooral om het verrassende spel van Warner Baxter in zijn dubbelrol Krauz— Vil land. Het andere hoofdnummer „Jonge Adelaars" is een film in het genre „Vlammende Vleugels" en als merkwaardigheid kan hieraan toege voegd worden, dat ook in deze rolprent de hoofdrol vertolkt wordt door Charles Rogers. .Jonge Adelaars" speelt zioh af in oorlogs tijd en brengt ons de opwindenden luchtge vechten in beeld. Het ls een voortdurend af wisselen van tactiek, list. ridderlijkheid en sportiviteit, dat ons in dit werk gegeven wordt. De film is rijk aan spanning en heeft veel aan effect gewonnen door de verschillen de gcluidsapparaten die bij een aantal taie- reelcn in werking worden gesteld. Het voorprogramma bevat uitgebreid Para mount-nieuws cn een leerzaam .Fox" intel lect-filmpje betreffende het vervaardigen van goud. Tusschen de hoofdnummers draait het wekclijksohe Orion journaal, dat ditmaal o.rn. eenige fragmenten geeft uit den voetbal wedstrijd „Frankrijk—Nederland". Op hot tooneel het komische en athletische duo Charles en Johnnie. Een geslaagd inter mezzo, dat veel bijval ontlokt. RF.MBRANDT-THEATER. Rcnate MüIIer, Hermann Thinig n Felix Bressart in De Privé- Secretaresse. Wie nog niet de Prlvé-Secretaresse gezien heeft, moet zeker van de gelegenheid, dat de ze leuke film in Rembrandt-Thpater draalt, gebruik maken, om hem nog te gaan zien. Het is een vroolijke, opgewekte film. waarin Felix Bressart als de pórtier Ha>el alle gelegenheid heeft, orn de volle 100 pet van zijn grappig heid te geven. Renate Müller is een typlste-tje, die de heele (mannelijke) wereld naar haar handje zou kunnen zetten en de bankdirec teur Arvai. uitgebeeld door Herman Thlmig, zet menige bakvisch zóó in vuur en vlam. Het geheele geval wordt in een vlot, los tempo ge speeld, en het is van 't begin tot het eind groot amusement. Door Polygoon s Holl. Nieuws zien en hooren wc den voetbalwedstrijd van ons Nederl. elf tal in Parijs. Wat een enthousiasme, wat een spel! De cultuurfilm der Ufa „Wie spaart ver gaart" heeft natuurlijk aller belangstelling. De Max Fleischer teekenfilm van deze week heeft tot titel „Apple Sauce". Geestig als an .u! Op het tooneel verricht het Roulette Trio zijn door het publiek zeer gewaardeerde kurn sten,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7