Het postvliegtuig „De Ooievaar verongelukt. r n De Ooievaar. Het Belangrijkste. Nationaal Crisis-Comité. 49e Jaargang No. 14863 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 7 December 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck O.Zl'A, per maand 1.20, per 3 maanden ƒ357'A, franco per post 3.S7J^, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post I0.72A- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels 1.75, elke wgcl meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f O oO, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voel of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN .WiersmaVan OnlangsKotte en twee passagiers gedood. Andere passagier zwaar, de marconist licht gewond. Toestel bij het opstijgen te Bangkok gevallen. Zondagmorgen bereikte ons het ontstellen de bericht, dat het postvliegtuig „De Ooievaar" bij Bangkok gevallen was en dat er Uvee dooden te betreuren waren. De pi loot Th. Wiersma had. volgens dit bericht zijn linkerbeen gebroken. Spoedig daarop volgde het nog schokken der Aneta-telegram, meldende, dat bij het ongeluk vijf dooden als slachtoffers gevallen zijn. Kort daarna konden wij de volgende uit voerige mededeelingen op onze nieuwsbor- den en onze bulletins publiceeren: Het postvliegtuig de Ooievaar, op weg van Batavia naar Amsterdam is Zondagmorgen bij het opstijgen op het vliegveld van Bang kok, Donmoang, naar beneden gestort. (Bangkok is de hoofdstad, van Siam in Achter Indië). De eerste bestuurder, Th. Wiersma. de tweede piloot. J. van Onlangs, de werktuig kundige J. E. W. Kotte en twee passagiers, de heeren Borg en Baudart, zijn gedood. De andere passagier, kolonel Brinsmead, direc teur van den Australischen Luchtvaart dienst, is zwaar gewond. De marconist, de heer G. van Zadelhoff werd licht gekwetst. Bij informatie bij de K. L. M. te ;s Gra- venhage vernamen wij, dat de oorzaak van het ongeluk nog niet bekend is. Evenmin is bekend, wie de beide passagiers Borg en Baudart waren, Men vermoedt, dat zij op korte trajecten reisden en buitenlanders waren. Kolonel Brinsmead was te Alor Star aan boord van de Ooievaar gekomen, nadat hij vorige week zijn reis niet kon voortzetten met de „Southern Sun", die eveneens een ongeval had gehad. De piloot Th. Wiersma was ongeveer 33 jaar. Hij was sinds 3 jaar bij de K. L- M. De heer Wiersma was getrouwd en had twee kinderen, van 5 en 6 jaar. Hij woonde te Amstelveen. De tweede piloot J. can Onlangs, was 28 jaar oud. Hij was sinds 2 jaar bij de K. L. M. en daarvoor luitenant-vlieger op Soester- berg. De heer Van Onlangs was ongehuwd en woonde te Rotterdam. De werktuigkundige J. E. W- Kotte was ongeveer 27 jaar oud, hij was gehuwd en had één kind. Ook de heer Kotte woonde te Rotterdam. De marconist G. van Zadelhof, die licht gewond werd, is 25 jaar oud, ongehuwd en woonde te Amersfoort. Hij is in dienst bij de Nederlandsche Telegraaf Maatschappij „Radio Holland". Aneta seint nog, dat in overleg met de Indische post-administratie vastgesteld is, dat het volgende postvliegtuig, „De Va'k" op den gewonen tijd (dus Vrijdag), uit Indië zal vertrekken en de mail van de Ooievaar ver der meenemen. In hoeverre deze mail nog intact is, is echter nog niet bekend. De Ooievaar had 149 K.G. post en 22 K G. goe deren aan boord. De heeren dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur van de Luchtvaartdienst te Ban doeng, en De Behage, chef van den techni- schen dienst van de Kon Ned. Indische Luchtvaart Mij. zullen zich ten spoedigste naar Bangkok begeven tot het instellen van een onderzoek. De eerste bestuurder. Th. Wiersma behaal de 13 Juli 1922 zijn brevet te Soesterberg en was sedert 1 Mei 1928 in dienst van de K. L. M. Hij had reeds vijf reizen naar Indië gemaakt. De heer J. van Onlangs, de twee de bestuurder, werd op 15 Augustus 1925 luitenant-vlieger op Soesterberg en trad op Mei 1929 bij de K. L. M. in dienst. Hij had vier reizen naar Indië als tweede bestuurder ondernomen. De heer J. E. W. Kotte, de boordwerktuigkundige, was sedert ongeveer 6 jaar bij den technischen dienst van de K. L. M. Dit was zijn vijfde reis naar Indië. Met deze mannen verliest de K. L. M. drie toegewijde medewerkers. Het is de eerste maal sinds de instelling van den geregelden luchtdienst op Indië in October 1930 dat een ongeluk van beteekenis is voorgekomen. In den loop van den Zondag is geen nader nieuws over het vliegongeluk in Nederland ontvangen. Uit de berichten blijkt nog, dat Wiersma kort na het ongeluk aan zijn verwondingen overleden is. de andere leden der bemanning werden op slag gedood. De marconist Zadel hoff maakt het goed. Het vliegtuig draagt de registratieletters P.H.—A.F.O. Wat vermoedelijk de oor zaak was. - Openstaand luik had ongunstigen Invloed op hefvermogen. Zondag is de piloot Hondong met de „Ek ster" te Bangkok aangekomen op weg fnar Batavia. Wij informeerden bij de Kl.M. of hij een rapport gezonden had over het ongeluk en vernamen, dat. de volgende mededeelingen van Hondong. die inmiddels reeds in Ned. Indië is aangekomen, zijn ontvangen. Wiersma heeft voor het vertrek van het vliegveld het luik boven de stuurhut ge opend teneinde meer ventilatie te geven, daar wegens het lange proefdraaien der mo toren het in kajuit en stuurhut zeer warm was geworden. Een Siameesch officier heeft nog bij het vertrèk op dit openstaande luik gewezen, doch vermoedelijk heeft Wiersma deze waarschuwing niet begrepen en heeft door de volle aandacht voor zijn aanloop hierop niet meer gelet. Het luik zit schar nierend in het midden aan den voorkant van den vleugel. Bij den aanloop moet het geheel zijn opgeslagen, waardoor de lucht- strooming om het middengedeelte van den vleugel ernstig wordt verstoord, hetgeen in dit geval met het zwaar beladen vliegtuig een uiterst nadeeligen invloed op het hef- vermorgen moet hebben gehad. Gezien de bekwaamheid van den vlieger en het feit. dat op dit vliegtuig een zeer lange aanloop mogelijk was, is de omstandigheid, dat het vliegtuig niet los kon komen niet anders te verklaren, dan dat het luik open stond, en de gezagvoerder zich hiervan niet meer be wust is geweest, en voortdurend in de over- tuigihg heeft verkeerd, dat hij hét toestel los kon krijgen. Van den marconist Van Zadelhoff Is tot nu toe nog geen rapport ontvangen. De K.L M. verwacht, dat het in den loop van den dag nog wel zal binnenkomen. De overbrenging van het stoffelijk over schot van de slachtoffers zal nader geregeld worden. Tegen een dijkje gereden. V. D. meldt nog uit Bangkok. Het vlieg tuig de „Ooievaar" is verongelukt doordat het toestel niet van den grond kon komen en met den neus tegen een aan het einde van het vliegveld staand dijkje is gestoo- ten. Het toestel werd totaal vernield. EEN ONDERHOUD MET GEYSENDORFFER. De bekende piloot Geysendorffer. die pas geleden weer bij de K.L.M. teruggekomen is. nadat hij langen tijd zijn diensten aan den Amerikaanschen millionair Van Lear Black bewezen heeft, kon ons uitteraard over het ongeluk ook niets mededeelen. Hem waren evenmin als ons nadere bijzonderheden be kend. Wel kon hij ons zéggen, dat het vliegveld in Bangkok goed en groot is. Althans in den drogen tijd. zooals nu. Het zou echter kunnen zijn. dat bijv. de klei hard als cement is ge worden waardoor bij het rollen het landings gestel een noodlottige breuk gekregen heeft. Naar Kingsford Smith, ooggetuige verklaard heeft, is het toestel inderdaad reeds bij het taxi-en op zijn neus gevallen'. Beide viiegers staan als kalme, rustige pilo ten bekend, zooals trouwens alle K.L.M.-vlie gers. Aan roekeloosheid of onvoorzichtigheid kan het dan ook zeer zeker niet gelegen heb ben, zeide de heer Geyser.dorffer. Deze piloot van Onlangs is dezelfde, die en kele jaren geleden plannen gemaakt had om naar West-Indië te vliegen, welke tocht door gebrek aan geld geen doorgang heeft kunnen vinden. Hij hoort eigenlijk thuis in de Duif, het postvliegtuig, dat gisteren met eenige ver traging in Parijs was en lieden op Schiphol zou landen met Tepas als eerste piloot. De Duif moest echter onverwacht terug, vroeger dan gedacht was. En aangezien de in Indië gearriveerde piloten daar eenige dagen verlof hebben en ook van Onlangs hiervan genoot, waardoor men hem niet kon bereiken, werd de tweede piloot van Wiersma in de Duif gezet bij Tepas en kwam van Onlangs bij Wiersma in de Ooievaar. „Het wachten is nu op bericht van Hon dong Deze is onderweg naar Indië en is Zon dag in Bangkok aangekomen. Hij, als deskun dige, zou een uitgebreid rapport uitbrengen over het ongeval. Tot zoolang blijft alles gis- De heer Geysendorffer noemde het ongeluk een ramp. ..De Indië-vluchten verliepen vlot en goed. te gced zelfs. Het publiek kreeg zoo den indruk, dat het niet mis kon gaan. Maar altijd blijven er onvoorziene factoren in het spelt die de ooi-zaak kunnen zijn van onge lukken als dit". NEERGESTORT BIJ EEN RECORDPOGING. NEW YORK 5 December. (V.D.) Naar uit Detroit gemeld wordt is de aviateur Lowell Bayles. wiens lange afstandsrecord van 2 December j.l. niet erkend is, bij een nieuwe poging een record te vestigen om het leven gekomen. Het vliegtuig van Bayles stortte naar beneden en vloog onmiddellijk in brand. Zondag kwam het telegram aan, Nuchter, zakelijk en kort: Postvliegtuig op wsg naar huis toe. Vlak na Bangkok neergestort. Noo:t was op die trótsche luchtlijn Zulk een ongeiuk gebeurd. In ons luchtverkeer met Indic Werd geen doode nog betreurd. Dagelijks stonden de berichten In een hoekje van de krant: Hier was er een doorgevlogen, Daar was er weer een geland. 't- Ging zoo vlot en zoo natuurlijk. Als 't- verkeer per trein of boot. Machinist en stuurman heette Enkel in de lucht piloot. En nu komt die onheilstijding. Onherstelbaar, rauw en schri'.. Vijf zijn dood en twee gewonden, 't Maakt ons even koud en stil. Sterker zien wij het gevaar we ei- Dat haast niet meer werd geducht. De gedachten gaan naar boven, Door die ongepeilde luclht. Juist toen Sinterklaas de gever, In zijn mildheid tot ons kwam. Op den dag der goede saven. Kregen w'ook een telegram, P. GASUS. DE LOONEN VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. WELK VOORSTEL ZAL THANS IN DEN RAAD KOMEN? Uit kringen van het gemeentepersoneel vernemen wij, dat er veel belangstelling be staat voor de vraag met welk voorstel B. en W. thans in den gemeenteraad zullen komen wat betreft het financieele offer dat van het gemeentepersoneel gevraagd wordt in ver band met den ongunstigen toestand der ge- meentefinanciën. Er zijn er die mecncn. dat B. en W.. nu in het Georganiseerd Overleg geen overeen stemming bereikt is. hun oorspronkelijk voorstel om dit bedrag op f 400.000 te stel len (overeenkomende met verhaal van 8 l 2 der pensioen-premiei zullen handhaven. Anderen meenen daarentegen, dat als leid draad voor de discussies in den raad het voorstel zal dienen dat in het Overleg het laatst in stemming gekomen is, namelijk 7 korting op het. salaris, met vrijstelling van de eerste f 1000. omdat de vertegen woordigers van het gemeentebestuur in het Overleg daarmede genoegen genomen hadden. Bovendien wordt door verschillende organisaties verwacht, dat de meerderheid van den raad zal meenen. dat het offer dat B. en W. van het gemeentepersoneel ge vraagd hebben te groot was, zoodat op een kleiner offer zal worden aangestuurd. Het is nog niet bekend of van de zijde der organisaties nog iets gedaan zal worden om zich tot den raad te wenden. De Alg vereeniging van Gemeenteperso neel zal hedenavond vergaderen ter bespre- kjpg van deze aangelegenheid. INCIDENTJE. Het volgende geschiedde op den avond van 11 November. Het- is dus niet actueel meer Niettemin is het te goed, om niet aan de vergetelheid ontrukt te worden. Op den bewusten avond hield de Baehver eeniging haar tweede jubileumsconcert, ter viering van het 60-jarig bestaan. In de pauza werd het volgende gesprekje 'tussöhen twee dames afgeluisterd: Eerste dame: Wij zijn een beetje laat gekomen. Wij werden opgehouden dcor een vreeselijk gedrang. Er was een optochtje of zooiets. Weet jij ook wat 'net was?-' Tweede dame: „Ooh, ik geloof dat dat iets tegen den oorlog was. omdat het vandaag wapenstilstandsdag is. Iets voor ontwapening, geloof ik. Eerste dame: „Wat vreeselijk gek om dat te deen als er Bach is". HAARLEMSCHE GEMEENTE RAAD. BEHANDELING GEMEENTEBEGROOTING. Do burgemeester deelde aan de raadsleden mede dat het in zijn voornemen ligt op 16 December a.s. een raadsvergadering te be leggen. waarin een gewone agenda aan de orde zal worden gesteld en voorts, ter be handeling van de gemeentebegrooting, den Raad bijeen te roepen bp de volgende dagen Donderdag 17 December n.m. 1.30 5.30 uur en 's avonds 8—11 uur; Vrijdag 18 December n.m. 1.30--5.30 uur en 's avonds 8—11 uur; Dinsdag 22 December n.m. 1.30- 5.30 uur en 's avonds 811 uur; en voorts zoo noodig: Woensdag 23 December n.m. 1.30 tot 5.30 uur en 's avonds 8—11 uur; Donder dag 24 December n.m. 1.305.30 uur. Het postvliegtuig ,JDe Ooievaarverongelukt. 5 dooden. (Ie blad, le pag Duitschland's toekomst. Hitler licht het bui tenland in. Groot opiicn in Enqeland en Amerika. Is een spoedige regceringsvcr- andering op komst? <2e blad. le pag.) De Kcnnemer tuinbouw niet gesteund. Nieuwe actie voor rijkscredieten. (2e blad. 3e pag.) Het stroopersdrama tc Echt. Het vierde lijk gevonden. (2e blad, 3e pag.) IJmuidcn - Een belangrijk bericht uit Frank rijk: Verhooging contingent Jijna visch. (2e blad. 2e pag.) De looncn van het gemeentepersoneel. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een ramp. (le blad, le pag.) Lettinga: Financieele Kroniek. (2e blad, 3e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) Stort bij Haarlem's Dagblad. f 5— 5— 2.50 10— 10— 10— 10.— 10— 5— 2.50 5— 5— 5.— 10— 2.50 1 5.— 10.— 10.— 1— 40.26 11.95 5— 25— 25— 2— 0.50 Mevr. de BI— H. Z. B. de J. en Z. H. D Mev. R. M. P. M. de K. S. Z. Bid. Ir. J. W. P. B J. T. Fam. L. L—T C. d. J. D. V. M. M—R. H. T. J. v. V. J. A. v. d. V. H. M. O. v. B. H. de C. N.N. H. L W. maandbljdrage St. Nic. feest Chr. Lyceum Personeel Kremer Fam. S. A. E. J. A. H. te Heemstede H. V. te Heemstede Bericht HAARLEM, 7 December. Het postvliegtuig der K.L.M. ..De Ooievaar" is hif het vertrek van het vliegveld Don Muang nabij Bangkok verongelukt. Vijf personen kwamen om het leven. Het ver ongelukte vliegtuig. Inzet: le piloot Th. Wiersma met bontkraag), Ze piloot J. van Onlangs. Een Ramp. Het verongelukken van het K. L. M.-vlieg- tuig „de Ooievaar", waarbij de piloten Wiersma en Van Onlangs, de mecanicien Kotte en twee passagiers het leven hebben verloren, terwijl de directeur van den Australischen Luchtvaartdienst zwaar ge wond werd en alleen de marconist er vrij goed ls afgekomen, heeft diepen indruk in ons land gemaakt. Dit is het eerste ongeluk op de Ilolland-Indië lij", en op de Európee- sche lijnen van de K. L. M. hebben, door een lange reeks jaren heen, ongelukken tot de hooge uitzonderingen behoord. Terecht genieten de K. L. M.-diensten, door de bui tengewone bekwaamheid van de met groote zorg gekozen piloten en door de veiligheid van de Fokker-toestellen, een internationale vermaardheid. De meeste Hollanders zijn niet geneigd om fabrikaten van eigen bodem als de beste te erkennen, zelfs al hebben zU daar allerlei bewijzen van. Maar de K. L. M. behoort tot de gelukkige instellingen, die zelfs bij eigen landgenooten een groot en algemeen vertrouwen in haar superieure or ganisatie, "personeel en materieel heeft be reikt. Vaak heb ik van Hollanders gehoord, die, uit Londen of Parijs terugkeerend, er op geslaan hadden per K. L. M.-vliegtulg tc reizen, niet uit nationalistische overwe gingen maar omdat zij het aLs veiliger be schouwden dan de Franschc of E.ngelsche luchtdiensten. Zoo gaat het ook met bezorg de familieleden en vrienden, die nog wat schichtig tegenover het lucht-verkeers- middel staan en den aspirant-luchtreiziger toevoegen: „Wees dan tenminste zoo ver standig per K. L. M.-toestel te gaan". Zoo ongemerkt is het aantal passagiers al geweldig toegenomen. Er zijn er bij, die nogal eens voor zaken buitenslands moeten zijn en vaste K. L, M.-klanten zijn geworden. Er wonen ook Hollanders in buitenlandsche hoofdsteden die hun jaarlijksch vacanlie- bezoek aan het vaderland steevast per K. L. M.-vliegtulg gaan maken. Er zijn bovendien veel buitenlanders ook. die den Ilollandschcn piloten en toestellen hun voorkeur geven. In deze sfeer van algemeen vertrouwen maakt een ramp zooals deze een des te die per indruk. Het kost moeite te gelooven dat het werkelijk zóó erg is. De bijzonderheden omtrent de oorzaak van de ramp zijn daar bij tot dusver zeer onduidelijk en onvol doende. Alleen blijkt eruit dat het toestel verongelukt moet zijn vóór het den vasten grond verliet. In zijn aanloop om op te stij gen van het vliegveld bij Bangkok, al „taxiënd" dus, moet het. blijkbaar na botsing met een dijkje, zijn bezweken. Daar bij komt dan een ietwat vaag verhaal om trent een ventiiatle-luik, dat Wiersma verge ten zou hebben te sluiten. De binnendringen de luchtstroom zou het hefvermogen van hei}

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1