PUITSCHLAND'S TOEKOMST. BUITENLAND. J. LOTTGERÏNG, Tijdelijk 20 pCt.korting PHILIPS' RADIO TOESTELLEN België. HAARLEM'S DACBIAD MAANDAG 7 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD. Hitler licht het buitenland in. Interviews met Engelsche en Amerikaansche journa listen. Slechts wettige middelen zullen gebruikt worden. De particuliere schulden gaan voor. Groot opzien in Engeland en Amerika. - Wat beteekent deze manoeuvre? Is een spoedige regeeringsverandering op komst? De Sociaal-democraten zijn er ook nog. Zij zullen zich niet zonder slag oS stoot aan de Nazi's overgeven. Hitier tusschen twee polen: Bedachtzaamheid en zin voor de daad. - ..Als de hoornen bloeien." HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het moeilijke van Hitler's positie is, hoe paradoxaal dit ook moge klinken dat hij een leger van tienduizenden aanhangers ach ter zich heeft. Zoo lang een leger klein en select is, volgt het blindelings den leider, wanneer het in omvang de grenzen van het normale te buiten gaat, begint het neiging tot splitsing te vertoonen. Hitler's leger ook wordt bedreigd door dit gevaar. De onder- grondsche stroomingen die in tegengestelde richting de fundamenten van het Nationaal Socialisme bestormen, zijn de bedachtzaam heid in de lust tot de daad. De bedachtzaam heid verbiedt den leider al te extremistische methoden toe te passen, verbiedt hem illegale wegen te bewandelen, de lust tot de daad, die in de rijen zijner volgelingen leeft, noopt hem bij tijd en wijle iets te doen. In Feuchtwan- ger's boek „Succes" vinden wij deze twee slachtigheid prachtig gecaricaturiseerd in de figuur van Rupert Kutzner (Hitler) die nim mer tot de daad komt, maar met het eeuwige mysterieuze „Als de boomen bloeiende daad steeds a.l belovende verschuift, naar een nieuw lenteseizoen. Uit het tragische geval te Darmstadt, waar èenige intellectueele en niet te goeder naam en faam bekend staande nationaal-socialis- ten, particuliere plannen tot het vormen van een schrikbewind hadden uitgewerkt, blijkt hoe levendig het verlangen naar de daad in de gelederen der super-nationalisten kan zijn. Uit Hitler's antwoord op de vondst der documenten, blijkt hoe bedachtzaamheid den leider bij al zijn stappen vergezelt. Wanneer Hitier echter toch aan het ver langen naar „optreden" tegemoet komt is het meestal op negatieve wijze. Dit keer echter (Hitier heeft Engelsche en Amerikaansche journalisten te woord gestaan en den hoofd redacteur van de Völkische Beobachter naar Londen gestuurd) draagt zijn geste een poli tiek karakter van groote beteekenis, het bui tenland heeft er dan ook krachtig op gerea geerd. Zaterdag al berichtten wij. dat Hitier een geloofsbelijdenis voor Engeland heeft uit gesproken en alle Londensche bladen geven het onderhoud met de buitenlandsche pers met groote koppen weer. Hoofdzaak van dat onderhoud was, dat Hitier zeide slechts wet tige wegen te zullen bewandelen, en wel tot het laatste oogenblik. Sprekende over de oor logsschulden verklaarde Hitier, dat Duitsch- land zijn politieke en economische schulden niet kon betalen, zonder zijn uitvoer te ver- grooten. wat thans onmogelijk is. De Natio- naal-Socialisten zouden de particuliere schul den erkennen, doch zouden energiek weige ren zich te onderwerpen aan politieke afper sing. Ook dit punt Is natuurlijk van het aller grootste gewicht, omdat het lang niet uitge sloten is. dat Hitler vandaag of morgen samen met het Centrum en Hugenberg aan het be wind zal komen en omdat Engeland en Ame rika het standpunt innemen, dat de particu liere schulden vóór de politieke schulden dienen te gaan, hetgeyj dj^or Frankrijk ten felste wordt bestreden. Hitler legde vervolgens den vinger inder daad op de wonde plek, door te zeggen dat Frankrijk's politieke eischen de wereld ten gronde kunnen richten, en dat, wanneer de Ontwapeningsconferentie toestaat dat Frank rijk zijn huidige bewapening handhaaft, dit beteekent, dat de geheele wereld de voortzet ting der Fransche hegemonie wenscht. Deze woorden missen inderdaad de kracht der redelijkheid niet, doch men vergete daarbij niet, dat het hoogst onzuiver is, de ontwapeningsconferentie te beschouwen, als gericht zijnde tegen Frankrijk; de Ontwape ningsconferentie zal een algemeene confe rentie voor algemeene ontwapening zijn. In een tweede interview (voor de „Sunday Graphic") heeft Hitler alles nog eens her haald. Bovendien deed hij daarin weten dat hij er niet aan dacht eventueel het Rijks presidentschap te aanvaarden. Hij eindigde met te zeggen: „De komende week zou van beteekenis worden voor de geschiedenis van Europa in de komende tien jaar." Men ziet het ook hier: „Als de boomen bloeienMaar wij zijn er nog niet van overtuigd dat Hitler deze week aan het be wind zal komen. De Duitsche sociaal demo cratie is er ook nog. Zij is druk aan het on derhandelen geweest met de Rijksregeering en zal zich niet zonder slag of stoot op ge nade of ongenade overleveren aan de Nazi's. Voorts kunnen wij nog vermelden dat Alfred Rosenberg, wiens aanwezigheid in Londen groote aandacht trekt, (hij wordt als de toekomstige minister van buitenlandsche zaken beschouwd, ingeval Hitier inderdaad aan het bewind mocht komen) Hitler's ver klaringen heeft gestaafd en op zijn manier uitgelegd. Met nadruk bericht men echter uit Londen, dat alle geruchten, volgens welke de uitlatin gen van Hitier een spoedig door te voeren staatsgreep beteekenen, van allen grond ont bloot zijn. Wat later geschieden zal, zal van de houding van de andere partijen afhangen en ook van het feit. of en In hoeverre deze het Hitlerprogram zullen aanvaarden. Ook in dc Vereenigde Staten heeft Hitler's officieele geste groot opzien gebaard. Vooral zijn uitlatingen over de herstelbetalingen, trokken sterk de aandacht, temeer omdat de helaas te laat gedementeerde geruchten over een volledig moratorium en afschaffing van den gouden standaard in Duitschland op de New Yorksche beurs eergisteren een sterke daling van de Mark veroorzaakten. Alles is thans mogelijk. Men moet na tuurlijk rekening houden met een eventueele regeeringsverandering in Duitschland. Waar schijnlijk lijkt ons dit echter Hitler's pa thetische manoeuvre ten spijt niet. Wij zeiden het al hierboven: De sociaal democra ten zijn er ook nog. Het is haar belang de innige samenwerking met Bruening te bestendigen. Bovendien heeft de geschiedenis ons geleerd, dat met veel pracht en praal aangekondigde „omwentelingen" als de bergen zijn die mui zen baren. Desalniettemin zijn de Duitsche bergen groote bergen. Hitier heeft een enor- men aanhang. Men moet dus toch op een en ander bedacht zijn, L. A. DmtscMand. De „regeering op den achter grond" en het Centrum. Over de mededeelingen die Adolf Hitler aan een aantal buitenlandsche correspon denten heeft verstrekt, schrijft het „Berli ner Tageblatt", dat men Hitler's jongste uit latingen niet tragischer moet opnemen dan de pogingen, waarmede hij zich na de ver kiezingen van September 1930 als toekom- stigen leider van Duitschland bij het buiten land trachtte aan te bevelen. De „Kölnische Volkszeitung" (Centrum) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Laaf uw Manfel in een Groene of Bruine Modekleur verven. Gr. Houtstraat 5a Tel. 10771 op alle STOOMGOEDEREN publiceert een telegram van zijn Berlijnschen correspondent: Het moet duidelijk worden, of met een kabinet-HItler te doen zal hebben. Het is een onmogelijke toestand, dat op den achtergrond reeds een soort nieuwe regee ring opduikt, terwijl Duitschland temidden van belangrijke internationale besprekingen staat. Geen enkele regeering kan met kans op succes de belangen van Duitschland be hartigen, wanneer zich naast of achter haar reeds andere machtsfactoren voor het bui tenland probeeren te doen gelden. Dynamietaanslag op vacantie- oord. WALDECK. 5 Dec. (VD.) In den afgeloo- pen nacht is op het vacantieoord „Wiegand" te Waldeck een dynamietaanslag gepleegd. De eigenaar van het huis werd door rond vliegende schei-ven ernstig aan het hoofd ge wond. In het huis werd groote schade aange richt. China. Nieuw Japanseh bombarde ment van Hailoen. PEKING. 6 Dec. (VJ>.) Uit Moekden wordt gemeld, dat vier Japansche bombar dementsvliegtuigen gisteren opnieuw ver scheidene bommen op de stad Hailoen heb ben laten vallen. Acht Chineesche soldaten werden gedood. Tengevolge van benzinege brek moest een Japanseh vliegtuig dalen 18 K.M. ten Oosten van Hailoen. Het werd door Chineesche troepen in beslag genomen en de vlieger werd gevankelijk naar Hailoen over gebracht. Chineesche aanval in Mandsjoerije. TOKIO, 5 Dec. (VD.) Naar het Japan- sche ministerie van oorlog mededeelt hebben Chineesche troepen onder bevel van Tsjang Sie Liang een aanval gedaan op Japansche posten aan den spoorweg MoekdenTsjing- tsau. Sze en Wellington Koo nemen ontslag. Een Reuterbericht uit Nanking meldde gis teravond, dat dr. Sze, de Chineesche vertegen woordiger in den Raad van den Volkenbond en Wellington Koo, die zooals bekend pas onlangs minister van buitenlandsche zaken te Nanking is geworden, beiden zijn afgetre den. In het telegram, waarin hij zijn ontslag neemt, beklaagt Sze er zich over, dat de Qhineezen in Europa hem voortdurend er toe aanzetten om te weigeren aan de vergaderin gen van den Volkenbondsraad deel te nemen. De Volkenbond voegt hij er aan toe, blijk: niet in staat te zijn de zware verantwoordelijk held van zijn taak te Parijs te dragen. Reuter meldt nader uit Nanking: Er heersch: hier verwondering bij het vernemen van het bericht van aftreden van Welling ton Koo en Sze. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Maarschalk Tsjang Kai-sjek heeft, aan Set een telegram gezonden, waarin hij hem ver zoekt op zijn besluit terug te komen. Tsjang Kai-sjek heeft voorts aan Welling ton Koo een bezoek gebracht, waarbij hij dezen verzocht op zijn post te blijven, maar men Is van mcenlng, dat Koo niet meer op zijn bureau zal verschijnen. Naar verluidt zal Sze's ontslag als vertegen woordiger bij den Volkenbond geen invloed hebben op zijn positie van gezant te Lon den. Koo en Sze blijven toch op hun post. NANKINK. 6 Dcc. Nadat door dc leden der regeering een eenstemmig beroep op hen was gedaan, hebben de ministers van Bui tenlandsche Zaken Wellington Koo en de gedelegeerde te Parijs dr. Sze besloten, hun ontslagaanvrage in te trekken. Frankrijk, Lyonsche zijdefabrieken gesloten. In de kunstzijde-industrie worden de ge volgen van de Engelsche protectie-maat- regelen reeds merkbaar. Te Lyon zijn bij de zijde-fabrieken zoo weinig orders binnengekomen, dat de fabri kanten besloten hebben hun fabrieken van 18 December tot 5 Januari te sluiten, waar door ongeveer 20.000 arbeiders getroffen worden. Zal Sze's ontslag niet aanvaard worden? PARIJS, 5 December. De Chineesche Vol kenbond-delegatie publiceert een telegram van de Chineesche regeering, waarin deze verklaart, do ontslag-aanvrage van dr. Sze niet in overweging te nemen. Geen Fransch-Engelsche overeenstemming inzake de tarieven? Havas meldt uit Parijs dat de regeering mededeelingen over de strekking van het Engelsche antwoord op het Fransche voorstel inzake rechtstreeksche douane-onderhande lingen heeft ontvangen. Er bestaat weinig kans dat er thans een gunstige oplossing zal worden verkregen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de Fransche regeering onder deze omstandig heden zal afzien van het zenden eener dele gatie naar Londen. Med-Jeelingen van Runciman veroorzoben opwinding in Frankrijk. PARIJS. 5 Dec. (VD.) Gisterenavond heeft de Fransche Minister van Handel Louis Rollin, een bespreking gehad met een aantal vooraanstaande personen over de gevolgen van de nieuwe Engelsche tarieven voor den Franschen uitvoer. Vermoedelijk zal de Con ferentie te Londen, die Maandag a.s. tusschen Fransche en Engelsche douanedeskundigen zou beginnen, worden uitgesteld. Het „Journal" van hedenmorgen verklaart, dat de mededeelineen van den Britschen Mi nister van Handel Runciman in hetLagerhuis in Fransche politieke kringen groote opwin ding hebben veroorzaakt. De bewering van den Britschen Minister, dat de Fransche maatregel om de tarieven met 15% te verhoo- gen, aanleiding is geweest voor de Britschc maatregelen, dient met kracht afgewezen te worden. Van officieele Fransche zijde heeft men verklaard, dat de tariefverhooging met 10% slechts als compensatie bedoeld is. Reeds op 1 Augustus was in principe tot deze ver hooging besloten, die zich dan ook in het geheel niet tegen Engeland keert. Zwitserland. Het Zwitsersche volk verwerpt de Ouderdoms- en Weduwen- verzekering. BAZEL, 6 Dec. (V.D.) Het Zwitsersche volk heeft heden zich bij referendum uitge sproken tegen invoering van ouderdom's en weduwenverzekering, nadat het zes jaar ge leden principieel tot invoering van deze in voering had besloten. De achteruitgang van den economischen toestand, de verwachte algemeene loons- en salarisverlagingen, en de vrees, bij arbeiders zoowel als bfj werkgevers, voor jarenlange premiebetalingen, hebben ertoe meegewerkt, dat een groote meerderheid zich tegen in voering van de ouderdomsverzekering heeft uitgesproken, evenals tegen de voorgestelde tabaks- en sigarettenbelasting, uit de op brengst waarvan de staat het zijne aan de verzekering dacht bij te dragen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 - TEL. 10756 Internationale regeling betref- fende uitvoer van eieren. BRUSSEL, 4 Dee. Maandag wordt hier een diplomatieke conferentie geopend, welke zich zal bezig houden met een onder zoek naar de mogelijkheid te komen tot een uniforme wetgeving er toe sterkkend, alle landen die eieren uitvoeren te verdich ten. de eieren met een merk van oorsprong en den lcgdatum te stempelen. Zeven en twintig landen, aldus de Tel., waaronder Nederland, zullen ter conferentie vertegenwoordigd zijn. KATHEDRAAL TE MOSKOU IN DE LUCHT GEVLOGEN. GEVOLG VAN EEN DYNAMIET-AANSLAG. PARIJS, 6 Dcc. (B.TA.) Het „Journal" publiceert een telegram uit Moskou waarin gemeld wordt, dat de kathcdranl van den Heiligen Verlosser ten gevolge van een dyna- mlet-aanslag in de lucht gevlogen is. Engelan dSpa njc. Q/frtb De Blauwoogige ■g Adelaar, - die f 250.- per week verdient. Woensdag zal het Spaansclie voetbalelftal het Engelsche ontmoeten in Highbury. Vijftien Spanjaarden zijn daarvoor naar Engeland ge komen, allemaal beroepsspelers, waaronder dc bekende doelman, Ricardo Zamora. Men zegt, dat deze keeper de best-bet aaide voetballer is. Hij verdient ongeveer 250 gulden per weck. Zamora, is geliefd in heel Spanje. Men noemt hem de Blauwoogige Adelaar en hij zal Woensdag zijn 35en interland-wedstrijd spe len. Hij is de bescheidenheid in persoon, on danks zijn roem, zegt de News Chronicle. „Geen natie heeft het peil bereikt, waarop het Engelsche voetbal staat", verklaarde Za mora. „Wij zullen vermoedelijk verliezen, maar we doen ons uiterste best om de nederlaag zoo klein mogelijk te houden. Onze groote vrees bestaat in angst voor het weer. Een onzer spelers kan niet tegen mist. Die is vergif voor hem. En wij hebben juist zooveel gehoord van de beruchte Londensche „fog". De Spaansche linksbuiten Gorostiza, draagt den bijnaam van „Rooden Kogel". Het blad voegt er aan toe, dat Spanje het eerste land van Europa is geweest, dat een Engelsch elftal op volle kracht verslagen heeft, en wel in Madrid m Mei 1929. Maar dan toch van beroepsspelers, want in Maart 1913 won Nederland op Houtrust met 2—1 van dc En ge ls chen AGENDA ALAANDAG 7 DECEMBER Schouwburg Jansweg, 8.15: pappie op Nachtmanoeuvre". Palace: Het Med van de Zuidzee, op het tooneel „Jackman de Vagabond". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Privé-secretares se". Op het tooneel „Roulettetrio", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jonge Adelaars" en Tweeer lei Gedaante". Op het tooneel Variété-at tractie": Charl en Johnnie, 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DINSDAG 8 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijssoels en Van Hees, L. Vecrstr. M, Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein, Tel. 11180. Bosch en Vaart Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290. FEUILLETON En weer begon een tijd van angstig af wachten. Wel kwamen telkens berichten bin nen ook naar alle groote steden was ge seind maar tot nu toe kwam er geen en kele hoopvolle mededeeling binnen. Nerveus liep van Buren In het vertrek op en neer Hij voelde: dit was de laatste mogelijkheid en het was hem alsof al zijn spieren gespan nen stonden, alsof in zijn hersens de ge dachten door elkaar heen wrongen, krioel denHij wist niets meer, het kon hem niets meer schelen, alleen dit eene wist hij: straks zou Frans aan de telefoon komen en die moest vertellen, verklaren, uitleggen Deed hij het niet, wel dan konden zij veilig naar huis gaan, de rechtszaak afwachten en bleef Frans zij zijn geheimzinnige houding, dan kon hij voorloopig wel inpakken Hoelang, hoeveel zouden ze 'm geven? Jaren, natuurlijk Rinnngg, rrinngg ratelde de telefoon. „Wilt u spreken. Dr. van Buren.?" vroeg de politie -au toritei t welwillend. „Nee... ehdoet u het maar" hakkelde van Buren. „Hebt u er bezwaar tegen cat ik hem te woord sta?" vroeg de Haagsche politiecom missaris, die was opgestaan „Met, plezierga uw gang collega", ant woordde <*e amies. t De Hagenaar begon te spreken „Is u daar Mr. Veraart?" Rustig en langzaam deed hij zijn verhaal „als u werkelijk onschuldig bent, laat dan nu uw onverschillige en on begrijpelijke houding varen en vertel ons wat u weet. Er staan dingen op het spel en er is veel gebeurd „Vertel hem alles" smeekte van Buren, „alles, alles!" En de commissaris deed het, vertelde aan den in voorarrest zittenden Mr. Veraart van de razzia en wie er verdwenen warenof hij geen andere verklaringen wenschte af te leggen. Mr. Veraart-, als jurist zou toch zeker wel begrijpen dat in deze omstandigheden zelfs het geringste van belang kon zijn.™ Het bleef even stil.... De commissaris hoorde door het toestel alleen het zoemen van de ver binding „Hallo", vroeg hij. „U hebt mij toch ge hoord?" „Ja"klonk een zachte stem. „ik heb u goed verstaan, commissaris;ze zijn bei den ontvlucht!" .Helden." Weer bleef het even stil. Toen: een zucht; klonk als een zucht van verlichting: „Geluk kig!" „Wat zegt u?" vroeg de Hagenaar ver- „Gelukkighet is de éénige oplossing." „U wenscht dus niets mede te deelen?" klonk koel de stem van den politie-autori- teit. „Geef mij die telefoon" het was Overste Mensing, die het gesprek overnam, smeekte bad, vloekte, raasde en tenslotte hopeloos en verwonderd, het gesprek afbrak. „Wat ik niet begrijp" zei hij peinzend, „het was alsof Frans blij was! Toen ik hem ver telde dat de kans op achterhaling gering was scheen hem dat te verheugen!" „Omdat hij weet dat Paula Hülshoff nog in leven is!" merkte Van Buren op. „Romantiek is nog steeds een gewild arti kelbegon de Amsterdamse he politie man, maar het rinkelen der telefoon verhin derde hem zün zin af te maken. „Ja.... spreekt met dan JwoXocommL- sarisWié zegt uah juistwat?.. vanmorgen?Op de Kaag?Dank u!" Aan zijn toon hadden de anderen gehoord dat een belangrijke mededeeling binnen gekomen was. „Schiphol belde mij op" sprak hij gehaast; „vanmorgen vroeg heeft een watervliegtuig op de Kaag een landing ee- maakt... Ze hadden het toevallig gehoord van één hunner piloten, die zoo juist binnen gekomen was. Als Hij drukte op een knop en gaf den bin- nentrecenden inspecteur opdracht een spoed gesprek aan te vragen met dc Kaag, wat men daar wist van een watervliegtuig, dat daar op de plassen gedaald zou zijn. Alle bij zonderheden moet ik hebben, begrepen?" „De zaak is volkomen duidelijk'" begon zijn Haagsche collega, „volkomen duidelijk en ik moet zeggen dat ik dien meneer Hoeng Tsi Lang bewonder. „HU kent het klappen van dc zweep!" „Het is een watervliegtuig, dus het lan dingsterrein is tenminste beperkt.' „Er is véél water in de wereld, overste Mensing" zei de Amsterdamschc hoofdcom missaris. Na korten tijd kwam de inspecteur binnen en deelde mee, dat inderdaad dien och tend, omstreeks 11 uur, een watervliegtuig geland was op de Kagerplassen. De bestuur der was een Franschman geweest. De reden scheen een defect aan den motor. „Om streeks kwart voor twee opgestegen, met twee passagiers een dame en een heer, die per auto waren gearriveerd. Het verdween in Westelijke richting „En het is nu kwart voor driesteunde Overste Mensing. „De auto... waar ls die ge bleven?" ..Ik meende dat u alleen het vliegtuig zeiae inspecteur aarzelend. „Alle bijzonderheden heb ik gezegd!" snauwde de hoofdcommissaris, „Informeer naar die auto, ga 'm achterna, zorg dat je 'm krijgt- Hóé kan me niets schelen!" De inspecteur verdween, z*n gezicht stond niet heel erg vriendelijk. De commissaris kon verduiveld ongemakkelijk zijn. „We weten tenminste dat ze per watervlieg tuig zUn verdwenen in Westelijke richting. ,Hn dat is heel wat!" vulde de Amster dammer aan. „Ten zij ze van richting zijn veranderd!" opperde cr. Van Buren. Maar de Amsterdamsche hoofdco: missa- ris bleek nu toch een man van daden te zijn. Schiphol opbellen, een vliegtuig char teren. was het werk van een oogenblik. Ook Waalhaven had er een beschikbaar, dat on middellijk zeewaarts gedirigeerd zou wor den. Men zou verkenningsvluchten onder nemen. Draadloos werd er geseind naar alle richtingen. Men hoopte vooral op tijdingen van schepen. „Als ik maar weet waar ze terecht komen" mopperde de Haagsche commissaris, „dan kan ik ten minste de politie daar in den arm nemen. Intusschen, mijne heeren, ik geloof niet dat de zaak er hopeloos voor staat!" „We weten nu dit" herhaalde de Am sterdamsche commissaris: „Een uur geleden zijn zij in een watervliegtuig opgestegen en in Westelijke richting weggevlogen. Het kan een schijnmaoeuvrc zijnu geweest om met een grooten omweg te keeren en naar een doel te vliegen dat dan naar alle zijden ligt: Scandinavië, Duitschland, Frankrijk, mis schien zelfs naar Rusland, maar dat lijkt me met een watervliegtuig in het hartje van den winter een hachelijke onderneming. Vooral omdat zij niet in conditie zijn om op ijs te landen. Het lijkt mij meer toe dat ze naar het Westen zijn doorgevlogen en er gens in Engeland landen op Oas:- of West kust. O" plotseling bracht hij de hand aan het voorhoofd „ofwel verdraaid... dat zou wel dóór en dóór geraffineerd zijn. Hij zweeg, boog zich tot zijn Haagschen collega over en fluisterde iets. De Hagenaar sprong op en liep de kamer uit. Inspecteurs hadden opdracht gekregen met de vliegtuigen uit Rotterdam en Amster dam een onderzoekingstocht te gaan onder nemen. Draadloos moesten zij ae autoriteiten beneden op de hoogte houden, als zij even tueel iets ongewoons zouden opmerken, De Haagsche politiecommissaris bleef ge- ruimen tijd verdwenen. Waarom? Dat wist nóch van Buren, nóch Mensing. Toen hfj terug kwam was het eenlge wat hij zijn col collega toevoegde: .De regeering is ge waarschuwd. De telegrammen zijn onder weg!" „Welke telegrammen?", vroeg de overste nieuwsgierig. De aangesprokene lachte: „U hebt In deze belangrijke Inlichtingen verstrekt, daar om wil ik het u wel vertellen. Telegram men naar Berlijn, Londen, Brussel. Parijs cn Weenen. Mocht Hoeng Tsi Lang een poging wagen om in een van de daarbij hoorende landen te dalen dan is hij erbij zoo vast als can huis en vermoedelijk" vergenoegd wreef hij in zijn handen „zullen zij wel geen Oceaanvlucht wagen van Oost naar West". „Van dien kerel kun Je anders alles ver wachten!" mopperde Overste Mensing. „Ik heb met den Helder gesproken, de ma rine-vliegtuigen zijn telefonisch gewaar schuwd en gaan op het oogenblik vermoede lijk al de lucht in, zes watervliegtuigen zoe ken dc zee langs een breede kuststrook af, drie langs de duinen naar liet Zuiden, drie langs de wadden naar het Noorden en Oos ten. Met Den Haag sprak ik; de heeren Plas man en Hans Martin van de K.L.M. waren persoonlijk aan het toestel, beiden zijn van oordeel dat een toch naar Rusland in ééns met een watervliegtuig een onmogelijkheid is, in Oost-Pruisen en Polen heerschen zwa re .sneeuwstormen. Mocht Hoens Tsi Lang echter toch tot dit dolzinnig en wanhopig pogen besloten hebben, dan zullen de mili taire verkenners uit Soesterberg hem achter zijn vodden zitten en Duitschland is even eens gewaarschuwd en zal alles doen wat mogelijk is om controle uit te oefenen." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5