Mijn plannen voor de toekomst. BUITENLAND. BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Hoover's boodschap aan het Congres. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 9 DECEMBER 1931 DERDE BLAD Bruening antwoordt Hitier. Zeer indruk wekkende redevoering. De regeering staat pal. Noodverordening uitgevaardigd. Groote oïïers gevraagd van het Duitsche volk. Verlaging van prijzen en rentevoet. Scherp optreden tegen onruststc kers. Het dragen van uniEormen verboden. Ver laging van salarissen en loonen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DrBruening. Een nieuwe noodverordening voor het Duitsche Volk is gisteren door Rijkspresi dent ven Hindenburg onderteekend. Het Wolffbureau deelt mede dat van welingelich te zijde verklaard is, dat het eerste deel van de noodverordening over de verlaging van prijzen en rentevoet gaat. (Officieel zal de verordening heden gepu bliceerd worden'). De contractueele prijzen worden alle met 10 pet. gekort. Als deze korting niet geschiedt zijn de contracten van nul en geener waar de. Tot opheffing van het kartelwezen is echter niet besloten. De minister van economische zaken kan echter een nog grooter korting voorschrijven en hij kan het tijdstip van inwerking treden van de bepalingen vaststellen. De prijzen van kolen kali en stikstof worden van 1 Ja nuari a.s. af met ongeveer 10 pet verlaagd. Deze verlaging wordt ook in den kleinhandel doorgevoerd. Er wordt een rijkscommissaris voor prijsdaling benoemd, die vergaande vol machten krijgt en die zelfs b.v. winkels en kantoren kan doen sluiten. De rentevoet wordt verlaaagd voor alle pa pieren die een vaste rente geven, zoowel die van het rijk. landen en gemeenten, als die van particulieren, ook voor hypotheek- en pandbrieven. De bankrenten worden even eens verlaagd. De belasting op huishuur wordt 1 April a s. met 20 pet. verlaagd en het ligt in de bedoeling de belasting steeds te blijven verlagen, zoodat zij in 1940 afgeschaft kan worden. De huurprijzen worden in verhouding met de hypotheekrente eveneens naar beneden gebracht. Bovendien wil men trachten den spaarzin van de bevolking aan te moedigen door de Invoering van een vierpfennig-stuk. Het tweede gedeelte behandelt de ver laging der loonen. Behalve de kortingen -op loonen van 910 pet en terugbrenging op den loonstandaard van 10 Januari 1927, bevat de noodverordening uitvoerige bepalingen om kapitaalvlueht tegen te gaan. Deze zal met krasse maatregelen bestreden worden en een aparte belasting wordt ingesteld op het overbrengen van vermogen naar het bui tenland. Zij, die deze belasting trachten te ontduiken, worden met vrijheidsstraffen bedreigd. In het laatste deel van 'de noodverorde ning, dat bepalingen ter handhaving van ce rust en orde bevat, zou een algemeen ver bod van het dragen van politieke uniformen zijn opgenomtn. Beleediging van personen, die een publieke functie bekleeden wordt op nieuw zwaarder gestraft nl. met minimaal drie maanden gevangenisstraf. Verder wor den alle betoogingen en vergaderingen in de open lucht tot 3 Januari a.s. verboden. Naar Wolff voorts meldt heeft de rijkspre sident aan dr. Gördeler, eerste burgemeester van Leipzig, verzocht om de door de nieuwe noodverordening ingestelde functie van rijkscommissaris voor controle op de prijzen, te willen bekleeden. Dr. Gördeler. die Duitsch nationaal is, heeft de benoeming aangeno men. Hij heeft een conferentie gehad met del leider der Duitsch-nationale Volkspartij, dr. Hutgenberg, waarbij besloten is. dat dr. Gördeler uit le partij zou treden, uit loyaM - liteit tegenover de regeering, daar de Duitsch nationalen tot de oppositie behooren. En Bruening heeft thans tegelijkertijd den Nationaal-Socialist Hitier geantwoord. Van alle zijden was er bij hem op aangedrongen, dat hij den volkstribuun, die in zijn jongste, voor Amerika en Engeland bestemde uitla tingen, den toon van toekomstigen leider had aangeslagen, van repliek zou dienen. De noodverordening is als een toevallig en Indirect antwoord te beschouwen, doch in een radiorede heeft Bruening den frontaan- val van den Nationaal-Socialist onverbloemd opgevangen en teruggekaatst. Deze front- aanval was daarom zoo gevaarlijk, omdat zij gevat was in woorden,die het Engelsche enAme- rikaansche publiek, maar al te aannemelijk in de ooren geklonken moeten hebben. Hitler ontpopte zich hierin als een gematigd en ver standig man. Hij had het scheldwoorden- .repertoir voor binnenlandsch gebruik voor deze gelegenheid in den ban gedaan en de gewenschte reactie („Deze Hitler is zoo dom en gevaarlijk niet als men wel zou denken, integendeel, hij heeft heel verstandige dingen gezegd, en den spijker menigmaal op den kop geslagen) bleef dan ook niet uit, al zullen de schranderen ontdekt hebben, dat de pro grammapunten die zoo verleidelijk klonke v feitelijk programmapunten van iedere Duit sche regeering na den oorlog geweest zijn. Bruening nu heeft allereerst een beroep ge daan op de bevolking, om de offers die nu weer van haar gevraagd worden, moedig te aanvaarden. In een buitengewoon indrukwekkende rede zeide hij verder het volgende: „Voor hen.die ondanks mijn woorden onbereik bare doeleinden, vooral op het gebied der buitenlandsche politiek zullen blijven na jagen, zal het ontwaken uit den droom nog afschuwelijker zijn dan onze har de werkelijkheid. Ik mag echter evenmin terugschrikken voor harde middelen, die als het moet zelfs den staat van beleg zullen insluiten, tegen hen die in deze ontzettende tijden voortgaan een zin- neloozen burger- en broederoorlog voor te bereiden of te ontketenen. Men onthoude het wel: Er bestaat in Duitschland geen andere macht dan de wettige rijksregcering en deze regeering zal niet dulden, dat het volk in twee vijandelijke groepen gescheiden wordt. De leider der nat.-socialisten heeft in het openbaar verzekerd, dat zijn partij slechts langs wettelijken weg de regeeringsmacht veroveren wil, maar de heftige uitbarstingen van zijn volgelingen en de openlijke ophit sing tegen de gestelde machten vormen geen weg der legaliteit meer. Wanneer dan boven dien nog naar het buitenland personen ge zonden worden, die daar den indruk moeten wekken dat de Duitsche regeering of zwak is, of voor den val staat, dan zal deze regeering bewijzen, dat zij haar plicht zal doen tot het laatste oogenblik. Er is in Duitschland slechts één regeering: die van den rijkspresident en de door hem benoemde ministers en als ver antwoordelijk rijkskanselier heb ik besloten paal en perk te stellen aan de politieke vrij buiterij. Daarom heeft de regeering van mor gen af een algemeen verbod afgekondigd voor het dragen van politieke partij-unifor men, in de noodverordening zijn de arti kelen tegen het onbevoegd dragen van wa penen verscherpt en eveneens de bepalingen tegen beleediging van politieke tegenstanders en belastering van regeeringspersonen. Van morgen af tot 3 Januari zullen tevens alle politieke vergaderingen, optochten, enz. ver boden zijn, om het Duitsche volk in den Kersttijd, die voor velen gelukkig nog een tijd van bespiegeling en Inkeer is, gelegenheid te geven tot bezinning te komen, een bezinning die het later hopelijk niet meer in zoo erger lijke mate verliezen zal Dit is eindelijk het woord waarop Duitsch land en iedereen, die begaan is met het lot van Europa, gewacht heeft. Het bewijst, dat Bruening als het er op aan komt, alle kwali teiten van den leider in zich weet te vereeni gen, en dat de regeering er niet aan denkt passief de moeilijkheden af te wachten, in de hoop, dat het lot- Duitschland sparen zal. Voortreffelijker antwoord op Hitler's jongste manoeuvre had wel niet gegeven kunnen worden. Deze manifestatie van kracht zal zonder twijfel goeden weerklank in het bui tenland vinden. Bruening richtte een ernstig vermaan tot het buitenland. Wanneer men thans de han den ineenslaat, wanneer de staten gezamen lijk thans niets bereiken is de kans ver kekenInderdaad. Doch tegelijk met het bewustzijn der noodzakelijkheid om iets te doen, woekert de kanker van een hoogst ge vaarlijk nationalismein Frankrijk en in Duitschland. Bovendien is de Fransche voe dingsbodem doortrokken door een vergif: de angst, de niet gerechtvaardigde angst die een millioenenlegcr op de been houdt, en die bij velen ontaardt In het verwerpelijkste soort nationalisme. De laatste maand van dit jaar en de eerste maanden van 1932 zullen een antwoord op vele vragen geven. L. A. Duitschland. Belangrijk Duitsch exposé in Bazel. BAZEL, 8 December (V. D.) In de ochtend zitting van de Commissie van de Bank voor Internationale Betalingen heeft Dr Melchior commentaar geleverd op het Maandag over handigde memorandum. De verklaringen van Melchior hadden betrekking op den al- gemeenen economischen en financieelen toestand van Duitschland, die zeer uitvoerig besproken werd en waarbij in de eerste plaats de kwestie de Duitsch schulden op korten termijn ter berde werden gebracht. Het bedrag hiervan is naar bekend is in werkelijkheid hooger dan de cijfers, welke in Augustus in het raport van de commissie- Wiggins stonden, n.l. ongeveer 12 milliard in plaats van 8 milliard Mark. Hierna gaf dr. Melchior een overzicht van den Duitschen buitenlandschen handel, waaruit bleek, dat de cijfers, die over de handelsbalans aan de Commissie-Wiggin waren gegeven, juist zijn geweest. Het actiefsaldo van de Duitsche be talingsbalans in het laatste half jaar be draagt in doorsnee 350 millioen Rijksmark per maand. Dr. Melchior merkte hierbij echter op, dat ondanks deze gunstige saldos de dekking van de Rijksbank voortdurend verslechtert, en van ongeveer 30 procent od ongeveer 12 procent gedaald is. waarbij de verplichtingen van de Rijksbank in vreemde valuta afgetrokken zijn. De Rijksbank schat het bedrag, dat Duitschland gedurende de laatste zes maanden aan credieten op korte" termijn heeft terugbetaald, op ongeveer 1 milliard. De nieuwe Landdag van Hessen bijeen. DARMSTADT. 8 Der. IV. D De nieuw ge- kozen Landdag van Hessen is heden in zijn eerste constitueerende vergadering bijeenge komen. De oudste afgevaardigde Winter INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers opende de vergadering. De nationaal-socialist Dr. Werner werd tot Landdag-president ge kozen. De Hessensche regeering neemt haar ontslag. Vervolgens vroeg Staatspresident Dr. Ade- lung het woord. Namens de regecring ver klaarde hij dat alle Ministers hun zetel ter beschikking van den Landdag stelden. Tot aan de verkiezing van een nieuwen staats president zou het. afgetreden Ministerie ech ter de loopende zaken blijven afwikkelen. Hierna werd de zitting geschorst tot van middag half vier. Zijn maatregelen tot herstel van het bedrijfsleven. Een groot tekort te wachten. Gistermiddag heeft president Hoover, in d: vereenigde zitting van beide Huizen van het Congres voor senatoren cn afgevaardigden zijn jaarlijksche boodschap voorgelezen. De buitenlandsche politiek, aldus V. D.. werd slechts zeer kort behandeld, aangezien daar aan morgen een afzonderlijke boodschap zal zijn gewijd, waarin Hooover o.a. ratificatie van zijn moratorium-voorstel zal eischen. Sprekende over den Europceschen toestand, zeide Hooover o.a.: ..De economische crisis in Duitschland en in Midden-Europa nam in Juli j.l. den vorm van een algemeene pa niek aan. De vrees voor een ineenstorting bracht onze producten- en ei'fectenmarkt in verwarring cn bedreigde ook andere volken, waardoor nieuwe gevaren voor ons gescha pen werden. Uit deze overwegingen hoeft Amerika het Moratoriumjaar cn de St-illhaltc-overeen- komst aan de orde gesteld." Uitvoerig behandelde Hoover de binnenland sche economische depressie, die haar oorzaak vooral in de storingen en catastrofen bui- ton de grenzen der Vereenigde Staten vond. Ten aanzien van de werkloosheid ver klaarde Hoover, dat de regeering cr naar streefde, verlichting voor de binnenlandsche arbeidsmarkt te brengen. Hoover wees er echter op, dat hij zich tegen elke directe of indirecte werkloozenzorg zou verzetten, „want de ineenstorting en de vergroote werk loosheid in Europa zijn voor een deel door dergelijke maatregelen veroorzaakt." Een algemeene wijziging van het tarief- systeem door het Congres wees Hoover af. Hij stelde de volgende maatregelen tot her- stol van het bedrijfsleven voor: Hoover. 3. Een practische vermindering der regee- ringsuitgaven en een tijdelijke, voor ton hoog ste twee jaar berekende belastingverhoo- ging. 2. Verdere kapitaalsversterking door de regeering aan de Federal Farm-banken, ten einde goedkooper crediet aan den landbouw te verschaffen. 3. Stichting van bouweredietbanken ter be vordering van het bouwbedrijf. 4. Het instellen van een „wedcropbouw- organisatie", die den noodlijdenden, doch in nerlijk gezonden industrieën, spoorwegen, financieelen instellingen en landbouwcre- diet-ir>. stellingen tegen deugdelijke waarbor gen tijdelijke voorschotten zal verstrekken. Hoover geeft echter niet aan op welken kapitaalgrondslag deze organisatie moet wor den gesteld. In welingelichte kringen neemt men echter een bedrag van één milliard dol- lard aan. 5. Uitbreiding van de bij de Federal Reser vebanken verdisconteerbare papieren. 6. Een herzienining der bankwet waardoor de banken gemakkelijker filialen kunnen stichten en toetreden tot het Federal Re- servesysteem. 7. Een hulpactie voor dc spoorwegen die In staat moeten worden gesteld, door ge schikte samenstellingen hun bedrijfskosten te verlagen: 8. Een verzachting van de anti-trustwetge ving, speciaal ten bate van de kolen-, petro leum- en houtindustrie. Verder beveelt Hoover vereenvoudiging van het federale bestuursapparaat aan en een wettelijke vastlegging van de immigratie- beperking. In Hoover's boodschap aan het congres was de waarschuwing vervat dat er een groot te kort te vreezen is aan het eind van het loopende dienstjaar (Juni 1932). Een Reuterbericht spreekt van een bedrag van 4.4 milliard dollar, en N. T. A. maakt melding van 2.1 milliard. Het- tekort was volgens het N. T. A. dit jaar eind Juni, tengevolge van verminderde belastingopbrengst en grootere uitgaven 903 millioen geweest. De openbare schuld zou aan het eind van het loonende dienstjaar 1.7 milliard bedragen. Op grond van het te verwachten groot - tekort moesten daarom de belastingen worden verhoogd en de uitgaven verminderd. Ook sprak Hoover naar aanleiding daar van van het opnemen van leeningen voor dit doel. Inzake het conflict Sn Mandsfoerye zeide Hoover dat hij zijn medewerking zou blijven verleenen aan een oplossing in den geest van het Kellogg-pact en het negenmogendheden- verdrag. Over de ontwapeningsquaestie zeide hij, dat als 1e wereld terug wilde keeren tot een geVsten levensstaat, zij zoowel de vloten als de andere bewapeningen verder moest ver minderen. De Hiflerbeweging gaat steeds voorwaarts. Als wij de macht krijgen. Door ADOLF HITLER, leider der Nationaal-socialisten in Duitschland. (Wij plaatsen dit artikel, waarvoor icy het copyright van dc London Gene ral Press gekocht hebben, zonder commentaar onzerzijds. Het geeft onzen lezers een inzicht in de tof/ze, waarop Hitier het vertrouwen van het buitenland tracht te winnen. Het toont bovendien, dat hij er vast op rekent, dat zijn uur zeer nabij is. Red.) Het is onmogelijk het Duitschland onzer dagen goed te begrijpen en te waardeeren uit politiek oogpunt, zonder kennis te hebben van de veranderingen die in het land plaats grijpen en die het Duitschland van de toe komst zullen vormen. Het Duitsche volk staat aan een kruispunt, waar de wegwijzers naar twee verschillende kanten wijzen, waar het oude nog een wanhopigen strijd voert te gen het nieuwe, waar het Nationaal Socia lisme zich duidelijk begint te vertoonen, als het beeld van een nieuw Duitschland. Het nationaal socialisme wil in Duitschland een nieuw politiek ideaal doen ontstaan uit de bouwvallen van de bourgeoisie en het prole tariaat, die op het punt staan van in elkaar te vallen; het wil een politiek ideaal tot werkelijkheid doen worden, volgens hetwelk niet de individu of de menschheid maar het- volk het ecnig organisch geheel vormt, als de hoogste waardemeter. Juist om deze re den weigert het nationaal socialisme over vreemde volken te regeeren en uit te buiten. Het nationaal socialisme vraagt niet meer en niet minder dan voldoende ruimte voor het Duitsche volk om volgens zijn bestaans recht te leven als een groot en vrij volk. De overwinning der Hltler-beweging 5n Duitschland zal niet zijn de overwinning van het Duitschland van voor den oorlog dat tot dc geschiedenis behoort en dat de nationaal socialisten, als zonen van con achtbaar volk, niet zullen kleineeren. Dc re geering van het nationaal socialisme zal het oude Duitschland niet doen terugkeeren. Een jong Duitsch ras vecht voor zijn recht op het leven. Dit jonge Duitschland, dat geen schuld aan den oorlog heeft en zijn handtee- kening niet heeft geplaatst onder Duitech- lands beweerde bekentenis van schuld aar. don oorlog, heeft zijn lot toevertrouwd aan de Nationaal-soclalistische beweging, ten ein de den geweldigen last van de machteloos makende oorlogsschulden van zich af te wer pen, die dit geslacht en zijn nakomelingen, geslachten lang berooven zal van alle hoop op een beter bestaan. Dit jonge Duitschland dat vast besloten is, tegelijk met- de quaestie eer oorlogsschulden, ook die van oen rus- tigen opbouw van het land zelf op te lossen, wil met straffe hand die vernielende, Marxis tische elementen ten onder brengen, die op het oogenblik Duitschland voeren naar den rand van den afgrond der finar.cieele cn moreele vernietiging. Het wil in Duitschland een einde maken aan de pest van hot Aziati sche bolsjewisme, dat do duizenden jaren oude beschaving van Europa bedreigt, cn den brandbom van den chaos in elk land der wereld heeft geworpen. Het wil de zedelijke kracht herstellen en versterken, waaraan het Duitsche volk zijn goeden naam onder de volken der wereld te danken heeft. Om deze groote taak te vervullen cn ook uit een eerlijkheidsoogpunt, kan het natio naal socialisme niet de verantwoordelijk heid aanvaarden van het op zich nomen van financieele verplichtingen in verband met de oorlogsschulden die het economisch uitgebui te en verarmde Duitsche volk niet kan be talen en die elk economisch herstel onmoge lijk (maken, tot schade niet alleen van Duitschland, maar van dc geheele wereld. Hier staat tegenover, dat de Hitler-bewe- ging vast besloten is, particuliere schulden over te nemen en te betalen. Het Nationaal Socialisme stelt er hoogen prijs op, dit feit publiek te maken, ten einde de valsche ge ruchten. die over zijn bedoelingen in omloop zijn, den kop in te drukken. Hier is de waar heid: particuliere schuldeischers zullen on dervinden dat de nationaal-socialistische economische beginselen in Duitschland een beter en veiliger waarborg voor de regeling hunner financieele aanspraken bieden dan het onverantwoordelijk wanbeheer dat, nu in Duitschland gevoerd wordt. Wij zijn over tuigd, dat de vrede en de orde in Europa af hangen van het succes van het r.ationaal-so cialistische régime en dat handhaving van het tegenwoordig systeem naar den afgrond zal leiden. De nationaal-socialistische beweging wil geen oorlog voeren en wenscht oprecht den vrede, ten einde zich geheel te kunnen wij den aan den wederopbouw van het land. Maar, in zijn eerlijke overtuiging, waar schuwt het de wereld tegen cc dwaasheid van dè illusie, dat het mogelijk zou zijn dit bouwwerk van den vrede op te richten op fundeeringen, die voortdurend worden weg gevreten door den kanker van zware herstel betalingen. Deze weg leidt naar den chaos en de vernietiging en de economische ver woesting van een groote en belangrijke natie in het hart. van Europa. Zij die werkelijk vrede wenschen moeten er in de eerste plaats voor zorgen, dat de naties naast elkander in vrede kunnen leven en niet door hun inhe rente krachten tot uitbarstingen worden ge dreven. Het nationaal socialisme van oorieel dat de vrede in Europa verzekerd zou zijn in dien de politieke verdragen, waarin Duitsch land gevangen zit beter herzien en inge trokken kunnen worden, dan dat er pogin gen worden gedaan om ze te handhaven, evenals Frankrijks bewapeningsmanic de veiligheid der wereld eerder in gevaar brengt dan verzekert. De nationaal-socialis tische beweging Is vast overtuigd, dat het jonge Duitschland, dat zij vertegenwoordigt en dat zijn oogen op de toekomst houdt, ge richt onder het devies „arm maar eerlijk", er alleen in slagen zal het vertrouwen van net buitenland in Duitschland te herstellen en hoopt dat geen Volk, dat zich er van bewust is, dat ce vrede in Europa alleen kan beves tigd blijven do^r het bestaan van welva rende, vrije en gelukkige landen, aan het jonge Duitschland achting en vertrouwen zal weigeren. Het resultaat der Pruisische volksstem ming. dat door vele landen als een neder laag van het nationaal socialisme wordt be schouwd.' beteekent in het geheel niet een mislukking van do grondstelling onzer be weging, zooals onze tegenstanders dat zoo gaarne voorstellen. Integendeel, dit resul taat heeft bewezen, dat hot nationaal socia lisme de eenige beweging in Duitschland is, die met succes het sociaal democratisch wan beheer en het vernietigingsproces, dat er het gevolg van Is, zou kunnen bestrijden. Uit een oogpunt van nationale tucht hebben de nationaal-socialisten hun steun aan de be slissing van het volk niet onthouden, of schoon zij geen gelegenheid hadden laten voorbijgaan om tijdig uiting te geven aaa Hitler. hun twijfel aan de waarde van den wil van een volk, vertegenwoordigd door andere or ganisaties. omdat de Duitsche wetten zulke volksstemmingen zóó moeilijk maken dat. het dikwijls onmogelijk is ecnig resultaat van be teekenis te verkrijgen. Het nationaal socia lisme slaagde er in. door de Idee die het be zielt en door den onbuigzamen geest van zijn aanhangers, enorme volksmassa's in beweging te brengen en te doen stemmen togen de „zwarte" on „roode" Pruisische regeering. Onder de tien millioen Pruisen die tegen de Pruisische regeering demonstreerden, gevoel den zeker zes of zeven millioen sympathie voor de nationaal-soclalistische partij. Wan neer dit in het oog gehouden wordt, geloof ik dat wij dit een besliste verwinning van onze beweging mogen noemen. Door hot volgen van de gewone verkiezingsmethode kreeg de tegenwoordige regeering beslist een min derheid van stemmen. In aanmerking ge nomen de resultaten van deze stemming zou een nieuwe verkiezing de partij van Hitler aanwijzen als de sterkste, inöividueelc partij in Pruisen, als de opkomende macht in het Duitsche Rijk. In plaats van vijandige en vernietigende bedoelingen aan onze bewe ging toe te schrijven deed men beter dit te erkennen. De zaak van Europa zou er vrij wat beter door geilend zijn. indien mei> moeite deed om de bedoelingen der Hitier- beweging te begrijpen en indien dc toekomst van Europa zoodanig word ge te geld dat Duitschland tenminste zou kunnen bevrijd worden uit zijn tegenwoordige ellende cn zonder tegenwerking zijn aandeel zou kun nen hebben in hot herstel van Europa. De groei van de Nationaal-Soclalistische partij in het Duitsche Rijk is onvermijde lijk. Het volk draagt den tempel der Hitler- beweging veel duidelijker dan men buiten Duitschland denkt. Indien ooit de Jeugd te genover groote gevaren stond, dan is het nu maar wij hebben ons schrap gezet cn zien de toekomst onvervaard tegemoet, hoe vol ge varen zij ook moge zijn. (Nadruk verboden.) EEN HULPVLUCHTHEUVEL. Op het vrij gevaarlijke kruispunt Konin ginnewegTempellersstraat is bij wijze van proef een hulpvluchtheuvel gelegd. Voldoet de proef dan zal daar een kleine vlucht heuvel permanent worden gemaakt met in het midden een flinke lantaarn. Dc bedoeling met dezen kleinen vluchtheu vel is. evenals op enkele andere drukke ver keersknooppunten, richting te geven aan het verkeer cn tevens snelverkeer te verplichten tot temperen van de snelheid, vóórdat da bocht genomen wordt. AGENDA WOENSDAG 9 DECEMBER Stadsschouwburg: De Roode Divan, Abonn. voorstelling, le serie. 8 uur. De Kroon: Alliance Francaise, Jean Mist ier over André Gldc, 8430 uur. Lion d'Or: Jungcurt over De school cn de Vredesbeweging, 8 uur. Blauwe Kruis: Jaarlijksche ledenvergade ring Ziekenzorg. 8 uur. Remonstrantenhuis. Ver. v. Spiritisten „Wetenschap en ReligieH. P. van Walt: ..Parapsychologie en Spiritisme". 8.15 uur. Palace: Het lied van de Zuidzee. Op het het tooneel „Jackman dc Vagebond" 8 15 u. Rembrandt Theater: „De Privé-sccretares- se". Op het tooneel „Roulettetrio", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jonge Adelaars' en „Tweeërlei Gedaante". Op het tooneel Va riété-attractie: Charly en Johnnie, 8.15 uur. Benncbroek: Raadsvergadering, 7.30 uur. DONDERDAG 10 DECEMBER Sint Bavo, Smedestraat. Citroen Filmavond 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Overveen: Raadhuis. Gemeenteraad van Bloemendaal. 2 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- KN NACHTDIENST) Firma Grijsseels en Van Hees, L. Veerstr. 14, Tel. 11000. L. Schoor!. Fr. Halsplein. Tel. 11180. Bosch en Vaart Apotheek, Bosch en Vaart- straat 26. Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9