jl AARLEM'S DAGBLAD UIT DE OMSTREKEN IJ M UI D E N SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Frainsche ss. „Hebe" is Woensdag morgen met een volle lading ijzererts van Caen voor het Hoogovenbedxijf, te IJmuiden aangekomen. De Duitsche politiekruiser „Frauenlob" is ina een tweediaagscih oponthoud in de buiten haven te IJmuiden wederom naar de Noord zee vertrokken. Het Nederl. ss. „Alkmaar" van de K-NSM. is Woensdagmiddag na lossing har er lading graan te Antwerpen in ballast te Umuirier, aangekomen en opgevaren Amsterdam, ten einde aldaar te worden opgelegd. Het Zweedsche s.s. „Ardcnia" is Woens dagmiddag na belanding der partij ruwijzer aan het Hoogovenbedrij fte LJmiuiden, naar Amsterdam opgevaren, om haar lading aldaar te campleteeren. Het Letfhlandsch ss. ..Evermore" arriveer de Woensdagmiddag te IJmuiden wegens ge brek aan bunkerkolen. Het schip was op weg van Leningrad met bestemming voor Gent. DE VISSCHERIJ. WEEKOVERZICHT. Gedurende de week van 3 t.m. 9 December 1931 kwamen alhier de navolgende vaartui gen aan den afslag: 53 stoomtrawlers, 1 Duitsche stoomtrawler, 1 Motortrawler, 11 Motorloggers, 1 stoomharinglogger, 2 motor- haringloggers, 48 Engelsche haringdrifters. 1 Belgische motorkotter, 1 Deensche motor- kotter en 68 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van 547 tot 5146. Duitsche stoomtrawler 3399. Moor trawler 3024. Motorloggers van 137 tot 838. Stoomharinglogger 7338. Motorharingloggers 837 tot 877. Engelsche haringdrifters van 374 >t f 2046. Belgische motorkotter 1674. Deensche motorkotter 784 terwijl de kust- yisschers totaal 12551 besomden. De aanvoer bestond uit pl.m. 738520 K.G. trawlvisch, 14812 manden versche haring en 779 kantjes pekelharing. De totaal opbrengst bedroeg 207734,25. De prijzen waren: Trawlvisch: Tarbot per 50 K.G. 60—f 20. Griet per 50 K-G. 50—20. Groote tong per K.G. 1.25f 1. Middel tong per K.G. 1.70f 1.05. Kleine tong per K.G. 1.651.15. Groote schol per 50 K.G. f 3021. Middel schol per 50 K.G. 3524. Kleine schol I per 50 K.G. 3623.50 Kleine schol H per 50 K.G. 365.50. Schar per 50 K.G. f 254.50. Bot per 50 K.G. Tongschar per 50 K.G. Rog per 20 stuks 3212.50. Vleet per stuk 5.630.67. Pieterman en kleine poon per 50 K.G. 15 f 6.50. Kabeljauw per 50 KG. f 75—38. Groote gullen per 50 K.G. 328. Kleine gullen per 50 K.G. f 222. Wijting per 50 K.G. f 10—0.50. Groote schelvisch per 50 K.G. 5327. Groote middelschelvisch per 50 K.G. f 45 £17- Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 29 8. Kleine schelvisch per 50 K.G. 193.20. Leng per stuk 2-50—0.20. Heilbot per K.G. Koolvisch per stuk 2.10f 0.06. Makreel per 50 K.G. 17—5. Haring per 50 K.G. 5.80—1.75. SANTPOORT VOLKSONDERWIJS. De afdeeiing Santpoort van Volksonder- Wijs had gisteravond den heer Gerand Pil- ger uit Amsterdam uitgenoodigd in „De Weyman" eens iets te komen vertellen over China en zijn bewoners. Bezwaarlijk had men een beter keus kunnen doen, niet al leen, omdat de heer Pilger, die 10 jaar in China had vertoefd, bijzonder veel van dit onderwerp wist te vertellen!, maar ook, om dat hij het op zoo'n bijzonder prettige, aan trekkelijke wijze wist te doen. „China", zoo vertelde de heer Pilger. o.a. is het land van een oer-oude beschaving. Een Chinees noemt zijn land niet China, doch „Land van het Midden". Het grootste, deel van dat men China pleegt te noemen, is bewoond door Mantsjoes en Mongolen. Dit zijn geen echte ChineezenX>e laats ten wo nen in de Zuid-Chineesche republiek, die in 1912 werd gesticht. Toen werd meteen de ba sis gelegd voor de Noord-Zuid-troebelen Als typische bijzonderheid vertelde spr. voorts, dat de echte Chineezen nooit een staart hadden gedragen, doch daartoe door de Mantsjoes werden gedwongen. Deze Mantsjoes veroverden het echte China, on danks den 2450 K.M. langen 16 1/2 M. hoo- gen en van 5 tot 8 M. dikken Chineeschen muur. Op dezen muur staan heden ten dage douanehuisjes. De douanen, aldus de heer Pilger, zijn van dit slag: Als je mij een kwartje geeft, mag je vrij de poort binnen, anders moet je twee kwartjes poortgeld be talen. Dit. noemt een Chinees niet slecht maar pienter. In China groeit een huishouden altijd aan. Do zoons trouwen nl. bij vader ln. Zoo'n fa miliegroep heet een clan. Een Chinees houdt zich buitengewoon streng aan de voorge schreven ceremoniën. Dit doet hij in hoofd zaak om te tooncn, hoe goed hij zijn Bijbel kent. Na iets vertelt te hebben over de pijni ging. die de meisjes zich op jeugdigen leeftijd moeten getroosten om toch maar kleine voetjes te krijgen, deelde de heer Pilger mede, dat een Chinees niet houdt van zacht zitten. Vandaar dat hij op een houten blok slaapt en op een marmeren zitting plaats neemt. De sampang-kaste is de laagste. Die woont in een zeer primitief woonhutje. Bijzonder interessant was de medcdeeling, dat de Chi neezen or een examenpark op na houden, waarin de examinandi 3 dagen werden op- DONDERDAC 10 DECEMBER 1931 gesloten, om „spreken" te voorkomen. Uit de geleerden worden de mandarijnen aangewe zen. Bij elke plaats is een zoogenaamde doo- denstand. Hier worden de riooden zoolang neergezet, tot de stand der sterren gunstig is om begraven te worden. Na een bezoek in een opium-kit gebracht te hebben deed de heer P. de vele aanwezi gen een Chineesch diner meemaken, o.a. be staande uit haaienvinnensoep, vogelnestjes soep en geperste, gedroogde eendvogel. Do gramofoon deed ons verder kennismaken met Chineesche muziek en zang. die ons. Wester lingen, zeer vreemd in de ooren klonk. Na de pauze droeg de heer P. op keurige wijze in een Chineesch costuum, Chineesche poëzie, annelecten van Kon-Fut-Tse en een Chi neesche een-acter voor, waarmee hij buiten gewoon succes had. Mr. L. G. van Dam liet een waarschu wend woord hooren tegen het wetsontwerp- Terpstra en wekte de aanwezigen op de mee tings op 12 en 19 December, te Amsterdam en Haarlem te houden, bij te wonen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Voor de afdeelingen Bloemendaal en Santpoort zal Zondagmorgen 13 Dec., in „De Toorts" Mr. M. J. A. Moltzer spreken over „Kinderen van dezen tijd". Muzikale mede werking van Jo Tabernal. BENNEBROEK RAADSVERGADERING. STADSNIEUWS (Zie ook elders in dit nummer.* INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Hedenavond spreekt mevrouw Henriet-te Roland Hoist voor de afdeeiing Haarlem \an het Instituut voor Arbeidersontwikkeling over het onderwerp: ..De euitureeie beteekenis van het vijfjarenplan". Ook niot-lcden heb ben toegang. ZIEKENZORG. Woensdagavond hield „Ziekenzorg"' haar jaarlijksche ledenvergadering in het gebouw „Het Blauwe Kruis". De voorzitter, de heer De Bruijn, opende de vergadering met een kort woord van wel kom en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. De jaarverslagen van den secretaris, van de Financieele Commissie en van den raad van toezicht werden onder dankzegging goedgekeurd. Enkele reglementwijzigingcn werden goed gekeurd. Machtiging werd verleend aan het bestuur om de noodige stappen te doen en voorbereidende maatregelen te treffen tot stichting van een fonds B. voor personen val lende boven de weistandsgrens. met dien verstande, dat later in de ledenvergadering over deze zaak definitief zal worden beslist. De heeren J. de Haas en N. J. Breddels werden als bestuursleden herkozen; gekozen werd de heer Adelaar. Ten slotte volgde de verkiezing van twee leden van den raad van toezicht; aftreden den waren de heeren Groenendaal en A. Mars. Gekozen werden de heeren Groenendaal en E. W. Goedhart. De heer A. Mars werd gekozen als bestuurs lid zitting hebbende voor den Haarl. Bestuur- dersbond. JOODSCHE JETGDVIREEMG ING AI ACT? r. Deze vereeniglng hield op Woensdag een herdenkingsavond, ter gelegenheid van het 5- jarig bestaar. van haar vereenigingslokaal. De voorzitter, de lieer R. de Vries, verwel komde de gasten t.w., o.a. Rabbijn de Vries en Vic. Bloemkooper. voorzanger te Leiden. Hier na gaf hij hei woord aan den heer E. Dasberg, tot het uitspreken var. de herdenkingsrede. Spr. wcnschte voorzitter en vereer.ieir.g ge luk met dit le lustrum van Beth-'Am. De jeugdbeweging in het algemeen is de laatste jaren sterk naar voren gekomen. Speciaal ce Joodsche Jeugdbeweging trekt allerwege de aandacht. Van een kleine kern met slechts weinig leden, is zij gegroeid tot een meer dan 1000 leden tellende bond. Hij besprak de be ginselen der Joodsche Jeugdfedcratie en her innerde aan het slot van zijn betoog, dat „Macbi" toch niets was. als een klein onder deel van een groote beweging, nl. de vesti ging van het Joodsch Nationaal Tehuis in Palestina. Spr. eindigde zijn rede met een aan haling aan den grooten onvergetclijkcn lei der der Zionisten. Dr. Theodor Herzl: „Niets maakt gelukkiger, dan een dienaar te zijn van het licht". Hierna luisterde men naar de goede vertol king van mooie Joodsche liederen door den Leidschen voorzanger. In de pauze werd thee met versnaperingen rondgediend en collecteerde men voor het Joodsch Nationaal Fonds. Na de pauze sprak Rabbijn de Vries eenige vriendelijke woorden aan het adres van zijn hartekind „Macbi", Mr. M. van Voolen sprak namens de afdeeiing Haarlem van den Ned. Zionistenbond gelukwenschen uit. Nadat de aanwezigen nogmaals genoten hadden van de buitengewoon mooie stem var. den heer Bloemkooper. sloot de voorzitter te pl.m. 11 uur deze goedbezochte fees^vergade ring. LETTEREN EN KUNST DE BILDERDIJK-HERDENKING. HET PROGRAMMA. Het programma voor de Biltierdijk-her- denking op Vrijdag 18 December luidt als volgt; 12.30: Officieele opening van do Bildei-dijk- Tentoonstelling in 't Frans Halsmuseum. Woord van welkom aan de genoodigden en inleidend woord door den voorzitter van het Tentoonstellingscomitë, den heer G. H. Weustink, Inspecteur L.O. Bezichtiging door de leden van het „Haarlemsch Bilderdijk- Comitê", van dc Vereeniging het „Bilder- dijk Museum" en verdere genoodigden. 14.50: De aanwezigen begeven zich naar de Groote Kerk. 15.00: Bij het binnenkomen speelt George Robert aan het orgel: „Vater unser im Hinimelreicb" J. S. Bach. Toespraak en kranslegging op het graf van Bilderdijk door dr. J. B. Schepers, na mens het Haarlem's Comité. Het orgel speelt Psalm 42. die ook bij de begrafenis ten gehoorc is gebracht. Toespraak en kranslegging door prof. dr. A. Goslinga, namens het Bilderdijk-Museum. Besluiting van de plechtigheid met orgel spel: „Wir glauben all' an einem Gott, Va- ter" van J. S. Bach. 15.30; Bijeenkomst der aanwezigen in het sterfhuis van Bilderdijk. het tegenwoordige café-Testaurant Brinkmann, aan de Groote Markt tc Haarlem onder presidium van prof. Goslinga. Voordracht over „Bilderdijk tc Haarlem" door dr. J. B. Schepers, voorzitter Bilderdijk Comité te Haarlem. 20.00: Aanvang van dc samenkomst in de St. Bavo of Groote Kerk: 1. Praeludium in b kl. t. J. S. Bach George Robert, kerkorgel. 2. Ouverture en inleiding voor de be drijven van mr, W. Bilderdijk's Treurspel Flo ris V Rich. Hol N.CR.V.-Symphonie-orkest (H.O.V.) oJ.v. Frits Schuurman. 3. Rede prof. dr. F. C. Gerretson, bijzon der hooglceraar te Utrecht. 4. Lentebode, woorden mr. W. Bilderdijk. muziek Frans Coenen. „Zang en Vriend schap". Haarlem, o.l.v. Frits Schuurman. 5. „Het Gebed" van mr. W. Bilderdijk, ge- gezegd door mevr. Ellen Russe. 6. Choral-Variationcn 6e Sonate van F. Mendelssohn Bartholdy, George Robert, orgel. HET TOONEEL Rotterdamsch-Hofslad-Tooneel. De Roode Divan. Het voorspel was veelbelovend. Het pro gramma vermeldde een priester, een agent, een detective, een arts en Shawn O'Donnell. in de spelerslijst aangeduid met.Stip peltje. stippeltje, stippeltje, dus alvast één doode, voordat het eigenlijke spel nog be gonnen was. Ook verder zijn wij aan dooden niet te kort gekomen. In het tweede bedrijf gingen er weer twee om zeep, één achter en één voor de coulissen en aan het sict volgde er nog één en kregen wij de zekerheid, dat dc hoofdpersoon op den clectrischen-stoel zou plaats nemen. Louis van Gasteren en Anton Roemer ble ven toen zoo wat alleen over en als er nog een vierde bedrijf was geweest, zouden die elkander zeker ook vermoord hebben, maar wij konden moeilijk meer verlangen. Met vijf dooden op één avond moet 'n mensdh tevre den zijn. En toch was het publiek dat allerminst. Ik heb in de pauze en na afloop bijna niemand gehoord, die met zei: „Wat 'n stuk!" 'n Heelcn avond in Chicago's onderwereld, vijf dooden één die zelfs als een St.-Nico- laaspaket voor onze oogen werd ingepakt en in een roode divan gestopt wat wil het pu- blieg dan nog meer? Laten wij het maar zeg gen: het wil r.os veel meer griezelen. Vroe ger kon je het bij een thriller hebben, dat n buurdame je in haar angst in je arm kneep en dat jo na afloop niet durfde gaan slapen zonder eerst de deuren nog eens extra te hebben gegrendeld, goed secuur onder het bed te hebben gekeken en daarna nog te hebben nagegaan, of er achter de kieeren in de kast geen kerel verscholen zat! En nu? Wij zijn bij de voorstelling niet warm of koud geworden en hebber, na afloop thuis zelfs niet achter 'n deur gegluurd. Chicago is ver weg en de Al Capones wonen hier ook niet in de buurtwaarom zouden wij er ons dan iets van aantrekken? Zulke dingen gebeuren ln het rustige Haarlem, waar een ieder desnoods met een flesch whiskey open en bloot onder den arm mag rondwandelen, immers toch nooit. Nee, deze Roode Divan is je ware riet. Hreft het publiek zelfs niet tJt- t en lachen op het mement toen Elsensohn werd ingepakt. Als je lacht op het meest griezelige oogenbilk, dan man keert er zeker wat aan! De eenige indruk dien wij van Chicago's onderwereld kregen was er een van gruwelijke verveling en dat is altijd de grootste fout van een stuk. Nog écn Roode Divan en het publiek is mis schien genezen van die wonderlijke voorliefde voor den thriller. Dan zou zoo'n avond toch nog zijn goede zijde hebben, al beklagen wij ook de „abonnés". die er de dupe van worden. Dit stuk was door de artisten niet te red den, al hebben zij er moeite genoeg voor ge daan. Louis van Gasteren was een hoofd-de- tective, aan wiens koud-bloedigheid en autori teit je geen oogenbiik twijfelde. Joan Elsen sohn, een Iersche Amerikaan met Amster- damsche allures wien je onmiddellijk „'n kraa- kie" zou toevertrouwen. Dick van Veen een oppermlsdadiger uit Chicago's Onderwerld, waaraan niets zelfs niet de Itallaansche vloeken ontbrak, Ad van Hoes die voor het eerst als acteur bij zijn vader te gast was een jonge man met temperament en echte jeugd. Dc dames waren gisteren in alle op zichten het zwakke geslacht, waaraan Edgar Wallace wel het moeste schuld had. Van dor Lugt Melsert mag met zijn tweede voorstelling in deze eerste serie de abonncs wel eenige revanche geven. Deze Roode Divan was een gTOOte vergissing, die als ze niet wordt goed gemaakt zich volgend jaar bij de inschrijving der nieuwe abonnementen wel eens zou kunnen wreken. J. B. SCHUIL. NIEUW LEVEN. 'N PARTIJTJE POKER. „Weest vroolijk. vergeet je zorgen en lacht!" las ik onlangs in een tooneel-advertentie! Dat heeft het bestuur van de Geheel-Onthouders - Tooneelvereeniging Nieuw Leven zeker ook tot motto gekozen, toen het tot do opvoering van 'n Partijtje Poker besloot. Dit is dc klucht van den Amorikaanschen onzin. Van de ee"ne dwaasheid val je in de andere; je redeneert niet, je vraagt niet, je denkt niet, maar je lacht! Soms weet je niet eens meer. waarom je lacht, maarje lacht. En al lachend ver geet een mensch al zijn zorgen, bestaat er voor hem geen malaise of crisis meer. Er moeten in dezen tijd nog veel meer partijtjes poker gespeeld worden. George Nettleton en Boggs Johns zijn com pagnons in een pillenzaak. Evenals Potasch on Perlemoer liggen zij iedere minuut met elkaar over hoop en omdat zij op die manier onmoge'ljk zaken kunnen doen. besluiten zij tegen de volgende voorwaarden 'n partijtje te zullen pokeren; hij, die verliest, zal tijdelijk uit de zaak gaan en den winner een vol Jaar als „butler" dienen. Men ziet: je moet wel een Amerikaan zijn om zoo'n krankzinnigheid uit te denken. De heer Hage speelde den ongelukkige, die vol vertrouwen he: partijtje begon, doch ver loor en ln het tweede bedrijf zagen wy hem dan ook mei een plumeau eenige malen wan hopig tegen dc stoelen opspringen. Maar toen hij in hot derde bedrijf zijn meester en zijn meesteres op dwaalsporen had gebracht, was het de andere partij Vosshard die don buttler smeekte om het funeste contract te verbreken. Hot. slot is: twee gelukkige paren en een ongelukkige negermeid. Met Hage en Voshard in de twee hoofd rollen kon Nieuw Leven zeker zijn van het succes niet deze Amcrikaansche klucht. Zij zijn beiden spelers, die zich durven laten gaan en in het kluchtige genre aan elkaar gewaagd zijn. Zij legden het er flink dik op, wat in zoo'n onzin-ding geen kwaad kan. Vosshard maakte van den cholcrischen pil- lenfabrikant, die bovendien van hem nog t pootje op den koop toe kreeg, 'n verma kelijk type en Ilage contrasteerde daartegen heel goed' als de sanguinische compagnon. Zij bleven heel den avond in den goeden, luidruchtigen kluchtspeltoon en hebben dc menschen vooral in het derde bedrijf tranen doen lachen. Een dankbare rol in deze klucht is ook Coddles ,de ncgermeid. Ik herinner mij nog altijd Greet Lobo in deze rol, waarvan zij iets onweerstaanbaar grappigs maakte. Ook mevrouw Hage had gisteren pleizier van deze verliefde Coddles. Zij hipte, wipte en tripte om haar aangebeden Boggs Johns heen als 'n kat oni het. spek en zij had dan ook ruim haar deel ln het groote lachsucces. De andere dames waren ln hun liefdes uitingen wat minder uitbundig en hadden een bescheidener taak. Mevrouw Kerkhoff- Blokker toonde als Florence weer welk een goede kracht zij voor Nieuw Leven is. In een klucht, waar dc spelers hem zoo van katoen geven, mag zij voor de eenheid van het geheel haar stem wel wat meer uitzetten. Zij onderscheidt zich overigens steeds door haar los spel en beschaafd spreken. Het is goed, dat men nu en dan ook nieu we krachten eens een kans geeft. In Me vrouw Nettleton en Sally Parker zagen wij twee ons onbekende speelsters en het was, vooral aan Sally, wel te merken dat zij nog niet dikwijls op de planken hadden gestaan. Mrs. Nettleton sloeg er zich beter door heen, al was zij dan ook nog niet een „geroutineer de" dilettante. Dc heer Roliden had den advocaat wel wat meer autoriteit kunnen geven. Zijn spel was naast dat van Vosshard en Hage wat te mat. In de figuur van Vrome den heer Kuin hinderde de bescheidenheid niet, omdat de rol dat nu eenmaal meebracht. Een als geheel aardige voorstelling, waarin over het algemeen ook wel het tempo van de klucht zat! Er is onbedaarlijk gelachen en daarom was het in dat partijtje poker te doen. J. B. SCHUIL. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Vrijdag a-s. geeft de heer George Rdbert een gemeenteiiyk orgelconcert, waarbij de aitzangeres Annic Woud haar medewerking verleent. Het programma luidt als volgt: 1. Fuge as moil. Joh. Brahms. <orgel). 2. a. Verborgenheit b. Lebe wohl Hugo Wolf c. Gesang Weyla's (zang) 3. Choral I. César Franck. (orgel). PAUZE. 4. Pastorale. J. S. Bach. f orgel). 5. a. Die Jugend b. Die Einsamkeit Telemann c. Pastorell d. Ein alles Lobgezang, XVI Jahrhundert fzanc 6. Ciacona. Joh. Pachclbei (orgel), Vergadering van den Raad van Bennebroek op Woensdagavond. Aanwezig alle leden. Voorzitter, de burgemeester, Mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek. Ingekomen is een verzoek om adhaesie tc betuigen, aan een besluit van den Raad van Ilpendam, waarin Prov. Staten worden ver zocht de regeling inzake aansluiting van het waterleidingbedrijf uit te breiden. Na eenige discussie wordt besloten het ver zoek voor. kennisgeving aan te nemen. Op een reclame tegen schoolgeldheffing door F. Lammers, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt- Besloten wordt tot overneming van de wegen langs den Zwarten weg van de N.V. Expl. Mij. v. Onroerende Goederen v.h. Gebr. van de Pol te Heemstede. Geldleening. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een geldleening aan te gaan groot 13.000, waarvan 9000 voor de wegen en 4.000, voor andere kapitaalsuitgaven. Werkloozenzorg. De voorzitter zegt dat door het prij zenswaardig initiatief van de R.K. en Chr. Vakbonden een comité is opgericht, om den werkloozen eenige ontspanning te bezorgen. Het comité heeft, de beschikking gekregen over een lokaal. Door B. en W. is vergunning verleend dat een lijst bij de burgerij circu leert.. teneinde de ontkosten te kunnen be strijden. B. en W. stellen voor dat de gemeente weke lijks een bijdrage van 10 schenken zal. Tevens vragen B. en W. machtiging om aan de tewerkgestelde of ondersteunde werk loozen een kersttoelage te geven van 2.50. Beide voorstellen worden aangenomen. Tenslotte deelt de voorzitter mede, dat B. en W. hebben besloten aan de daarvoor in aanmerking komende werkloozen een kinder bijslag te geven van 1, per weck en per kind beneden 14 jaar, te beginnen bij het 3e kind. Rondvraag. De heer Huysmans vraagt of de losplaats van koper bij de Centenbrug blijft. De voorzitter zegt dat deze zaak juist door B. en W. is besproken. Besloten is, Koper toe te staan deze losplaats te behouden, on der voorwaarde dat hij zorgt voor verlegging van het voetpad. De heer v. Bak el dankt namens de afd. Bennebroek van den Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" B. en W. voor de ingevoerde steunregeling. Hierna sluiting. HEEMSTEDE EEN HEEMSTEEDSCIIE ORATOK1UM- VEREENIGLNG. In 'een bijeenkomst is besloten alhier een Oratoriumvereeriiging op te richten. Staande deze oprichtingsbijeenkomst sloten zich reeds een 60-tal dames en heeren aan. Er werd een voorloopig bestuur saamge- steld, waarvan als tijdelijk secretaris werd benoemd de heer G. Meyes. Het plan is om in het begin van Januari met de repetities aan te vangen, welke re petities zullen gehouden worden in „Hof van Heemstede". Voor de keuze van den directeur zullen op roepingen geschieden. WERKLOOZE VRIJGEZELLEN. EEN BEZOEK AAN HET RAADHUIS. Woensdagmorgen vervoegden zich een 30- tal werklooze vrijgezellen aan het Raadhuis, waarvan een 2-tal om een onderhoud ver zocht aan den wethouder van Openbare Wer ken, ter bepleiting van hun belangen, name lijk om voor hen een uitkccring bij Maat schappelijk Hulpbetoon aanhangig te maken. Wethouder Dr. E. A. M. Droog verklaarde het bedroevend te vinden, dat er zooveel werkloozen zijn. Een uitkecring kon hij hen echter niet toezeggen, omdat de. bemoeiingen met maatschappelijken steun niet tot zijn af deeiing behoort. Maar hij was wel bereid over deze zaak in de vergadering van B. en W. verslag uit te brengen en te hooren of er op de een of andere wijze eenigszins aan de wenschen tegemoetgekomen kan worden. Hij vestigde ook de aandacht op het voornemen van B. en W. betreffende onderhandelingen met B. en W. van Haarlem, teneinde een cur sus voor werkloozen te organiseeren. Ook maande hij hen aan te trachten, al was het dan tijdelijk, iets te verdienen als loopjongen of iets dergelijks. Daarvoor werd door de be trokkenen echter niet veel gevoeld. OPDRACHT. Door de gemeente Ede werd aan N.V. De Geruischlooze Weg te Heemstede opgedragen het aanbrengen van een asfaltbetondekiaag met bijkomende werken op den weg Ede- Otter! oo. In 1930 werd door dezelfde N.V. eveneens voor rekening der gemeente Ede de recon structie van den weg EdeLunteren uitge voerd. VERA BONDAM BLIJFT BIJ HET TOONEEL. Naar nader gemeld wordt, zal eVra Bon dam na-haar huwelijk het tooneel niet vaar wel zeggen. Zij zal van 1 Februari af weer optreden bij de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Door de afdeeiing Haarlem der Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel wordt Vrijdagavond in het Bron- gebouw een buitengewone vergadering ge houden. De Bondsvoorzitter, de heer P. Moit- maker, zal spreken over het onderwerp: „De be teekenis van de N.V.V.-delegatie naar Indië". ZUSTER nOOG OVERLEDEN. Op 90-jarigen leeftijd is overleden zuster Aletta Lamberta Hoog. oud-besturend zuster van het Diaconessenhuis. Van de 50 jaren, die zuster Hoog aan het Diaconessenhuis verbonden was, heeft zij 30 jaar de functie van besturend zuster ver vuld. Als zoodanig was zij buitengewoon ge liefd en gezien. De laatste 20 jaar was zij rustend zuster. Zij was nog steeds het mid delpunt van den kring der oudere zusters, die met haar samen gewerkt hebben. Tot op haar laatsten levensdag was haar belangstel ling voor het Diaconessenhuis onverminderd. De teraardebestelling is Zaterdag 12 De cember te 12 uur op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan. Van te voren wordt tc 10.30 uur een rouwdienst gehouden in liet Diaconessenhuis. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug tc bekomen bij: Postkantoor, Plein 15, aktentasch m. i.: G. Jacobs, Seringen- straat, 2, bril; Bureau van Politie, Smede- straat 9, 1 paar schoentjes en een bal: C. Gaal, Archipelstraat 61, gewicht; J. Vige. Doelstraat 19. hond; Taverne. Lange Vcerstr. 14 rd.. handwarmer; Hage. Rollandstraat 17, handschoen: v. Halem, Schoterweg 3, hond: v. Herwaarden. Korte Spaarnc 17. halsband met penning; Bureau van politic, Smedcstr. 9 zakkam: A. Zwart, Asscndelvcrstraat 61. pakje m. i.: Gootjens, Lombokstraat 31. pet: A. Peper. Gasthuissingel 58. portemonnaie m. i.; Jonker, Kritzingerstraat 43. pantoffel tjes; Blankwater. Korte Zijlstraat 18 boven, rozenkrans; v. Es, Magdalenastraat 26 zw., idem: Kielinck. Teslastraat 38. idem; Pecre- boom. Linnaeuslaan 29, rijwielbelasting- plaatje; Rembrandt Theater, Groote Markt, sleutel; Wielinga, Oranjestraat 186. sleutel; Silvis. Oostvcst 90. stoffer: H. dc Vries. Spion kopstraat. 26. tach m. i.; C. v. d. Vooren. Hee- renweg 43, Heemstede, tasch m. i.; v. d Kroft, Slachthuisstraat 38. tach; v Keulen. Brou wersvaart 68, taschje m. i.; Bureau van poli tie. Smedestraat 9, idem m. i.; Hoogestijn, Spaarnrijkstraat 5. vrijkaart N. Z. H. T.; v. Wijk, A. L. Dyserinckstraat 82, knot wol. RUITEN VERMELD. Een politie-agent heeft in den afgeloopen nacht aangehouden den 29-jarigen los-wcrk- man Ldie op drie plaatsen ruiten had ver nield. Hij had dit gedaan onder den invloed van sterken drank. De man werd ter ontnuch tering in btfW&ring gesteld. N. O. G. Dinsdagavond hield de afdeeiing Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap haar achtste ledenvergadering van dit jaar. Tot bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen de heeren E. Marema en A. G. de Brie. Tijdens de vergadering was gelegenheid te stemmen voor een hoofdbestuurder in Noord- Holland. De heer H. van Leeuwen, voorzitter acr afdeeiing is cc candidaat der afdeeiing. Herinnerd werd. dat het stembureau nog de stembiljetten in gesloten enveloppe zal ont vangen tot en met Zondag as. Breede besprekingen wei-den gehouden over de hoofdbestuursverkiezing. Met algemeene stemmen werd besloten tot het invoeren van een afdeelingsorgaan, dat ..Het Haarlemse Schoolblad" werd gedoopt en gratis aan alle leden, het verdere personeel bij het openbaar en neutraal onderwijs alhier, het Schooltoezicht en de Raadsleden wordt toegezonden. Het zal tienmaal 's jaars ver schijnen. ongeveer het midden der maand. In de Redactie werden bij acclamatie ge kozen ce heer H. van Leeuwen, P. Over Azn. en P. K. Witmer. Besprokingen werden gewijd aan dc Ge meentelijke subsidies en reglementen op het gebiod van 't Lager Onderwijs. De gewenschte wijzigingen en weglatingen zullen in een rapport worden verwerkt. Tot leden werden 46 nieuwe leden der af deeiing ingeschreven. LAAGSTE INSCHRIJFSTER. De Aannemingsmaatschappij Rozenhart te Haarlem was voor f 118.584 laagste inschrijf- stor voor den bouw van een gebouw voor ra diologie met transformatorhuis en woning op het terrein var. hei Provinciale. Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13