Japan, China en de Volkenbond. BUITENLAND. PHILIPS' RADIO TOESTELLEN STA TEN- GENERAAL'. VOLKSGEZONDHEID EN VOLKS HUISVESTING. «larlem'S dagblad donderdac derde blad 10 DECEMBER 1931 De jongste Parijsche resolutie inzake Mand- sjoerije. Het zenden eener enquêtecom missie. De foute grondslag. De grove onrechtvaardigheid tegenover China. - Welke lessen er uit de teleurstellingen geput kunnen worden. Ook voor de ontwikkeling van de Geneefsche gedachte zijn teleurstellingen noodzakelijk. Hoover's mededeelingen over de Amerikaansche begrooting. De financiëele toestand van de V. S. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. J De commissie van 12 van den Volkenbond heeft heden de ontworpen resolutie alsmede Ie aanvullende verklaring van Briand goed gekeurd. J Desmiddags kwam de Raad in openbare Jji'ting bijeen, welke echter nog niet het ein- Ide'van de buitengewone Raadsbijeenkomst te jijs bracht. Op de agenda stond behalve het indsjoerijsch conflict ook de grenskwestie uasschen Syrië en Irak. De Japansche vertegenwoordiger Yoshisa- t- zeide, dat hij nog geen nieuwe instructies Iran zijn regeering had ontvangen. Daarom noeg hij verdaging der bijeenkomst. De Raad Jtemde hierin toe en zal vandaag weer sa- tmenkomen In de goedgekeurde resolutie wordt nog maals een beroep gedaan op de beloften der beide partijen. Men vraagt zich echter af, waar dit alles roor dient, nu zonneklaar gebleken is, dat I japan zeer zelfbewust 'de internationale rech tten om der wille van de grofste egoïstische Isotieven, schendt. Een commissie van onderzoek zal, onder Jbeperkende omstandigheden, nu een onder hoek gaan instellen in Mandsjoerije. De be voegdheden van de commissie zijn, ook al fieer onder Japanschen drang, aanzienlijk besnoeid. De commissie kan rapporteeren, na -afloop van haar rondreis, en dat is alles. Van directe inmenging zal geen sprake kunnen lijn. De aanwezigheid van eenige Europeanen, I die in het verre Oosten eens komen kijken. Ihoe de Japanneezen de wereld een rad voor de ooeen draaien, lijkt ons dan ook vrij nutteloos. Men is begonnen, bij de voorbe- reidende wex-kzaamheden, die de commissie Ideden ontstaan, het bijna lachwekkende Ja- jsche bedrog op schier tragische wijze érnstig te nemen! I Resolutie na resolutie, werden opgesteld, op pond van dit onzuivere begin. I Men kan de zwakke Parijsche protesten die - zeer begrijpelijk het Chineesche natio- nalisme en de Chineesche haat jegens Japan, i weer heviger dan ooit hebben doen oplaaien, i r.iet anders begrijpen, dan als een uitvloeisel I van de vrees om de groote mogendheid Japan I te mishagen. Voor het overige behoeft het geen betoog, T cat de Volkenbondsraad hier werkelijk onge- I kend groote moeilijkheden op te lossen had T Het zou al uiterst kortzichtig zijn, om het I Parijsche falen op rekening van den Bond te zetten. Politieke omstandigheden thans nog buiten de sfeer van Genève liggende, beroo- I ven de onderhandelaars, van hun beste wa- I pens. Ook de Volkenbond verkeert nog in het I allereerste stadium van zijn ontwikkeling. Schade en schande (de wereld krijgt er op het oogenblik volop van) zullen ook de leden van den Volkenbond wijzer maken en veel I van wat nu nog buiten het bereik van Genève I ligt, zal mettertijd binnen den magischen cir- kei van het internationale geweten vallen. Men zou zelfs nog verder kunnen gaan, en I zeggen dat teleurstellingen als die wij thans ondervinden noodzakelijk zijn voor de logi- 1 sche ontwikkeling en groei van alle groote Ideeën. De vèrzienden hebben onmiddellijk begrepen dat de oogenblikkelijke mislukking van de Ontwapeningsconferentie in het Tro- cadéro indirect slechts stimulcerend kon wer ken, op den nobelen strijdlust van de mil- lioenen die voor ontwapening vechten Hetzelfde geldt voor het falen in Paiijs inzake China. De nadeelige gevolgen van dit falen beteekenen een stap achteruit, doch voor een jonge instelling als de Volkenbond zijn zij een les, die haar zal leeren later twee stap- pen vooruit te doen. Onlangs heeft een autoriteit in Volken bondskringen gezegd (in een courantenar- i tikel) dat de Volkenbond als een bank is zonder kapitaal. Deze rake karakteristiek I vindt in den huidigen gang van zaken wel een bevestiging. Het kapitaal (de volledige medewerking zonder vrees die ontwape ring en vrede tot gevolg moet hebben van alle mogendheden) zal des te sneller toe- I vloeien naarmate de mogendheden eenige harde lessen hebben gehad. E. A. China. Een Japnnscb mil'fair vlieg veld te Charbin. MOSKOU 9 Dec. (V.D.) Volgens berichten in Chineesche bladen is begonnen met den aanleg van een vliegveld te Charbin. het geen in verband zou staan met ed installatie van een militaire luchtlijn in Mandsjoerije. In Chineesche kringen wordt de aanleg van dit vliegveld beschouwd als een voorberei dende maatregel tot het scheppen van een Japansche militaire basis voor luchtvaart doeleinden in Mandsjoerije. Japanners hnmbardeeren steden. LONDEN. 9 Dec. (VD.) Naar oit Peking wordt gemeld, hebben Japansche vliegtuigen de steden langs den spoorweg van Newtsjang naar den grooten Peking-Moekden spoorweg gebombardeerd. Tevens hebben deze vliegtui gen machinegeweervuur geopend. Te Sjang hai is de staat van beleg afgekondigd in de Chineesche wijken, als gevolg van het op treden van de studenten. 5000 studenten Pebben n.l. de Chineesche gemeentegebou wen omsingeld en de openbare diensten ver hinderd bij wijze van protest tegen het fa len van de regeering bij het verdrijven van de Japanners. Engeland. MacDonald weigert mede deelingen inzake stabiliseering van het pond. LONDEN, 9 December (VD.) In het La gerhuis diende heden de Labour-afgevaar- digde Sir Stafford Gripps een motie van wantrouwen tegen de regeering in. De regee ring heeft, geen succesvolle stappen gedaan om de valuta en financieele kwesties op te lossen en de ontwikkeling van den interna tionalen handel te bevorderen. Ook heeft de regeering niets gedaan om <je werkloosheid te verminderen en de hooge huren te verla gen. De nieuwe tarievenpolitiek zal de in ternationale moeilijkheden slechts vermeer deren. In zijn antwoord zeide de minister-presi dent, dat de nationale regeering er veel toe heeft bijgedragen het vertrouwen in de we reld te herstellen. De Britsche regeering betreurt de vertraging, welke ontstaan is in zake het bijeenroepen van een conferentie ter bespreking van de internationale schul den. Deze kwestie was de eigenlijke oorzaak voor de huidige valuta-moeilijkheden. De Engelsche regeering is intusschen er van overtuigd, dat stappen harerzijds on dernomen, ter bespoediging van deze aan gelegenheid geen resultaat zullen hebben. MacDonald, voortgaande, zeide, er zeker van te zijn, dat de buitengewone bekwame deskundigen, die momenteel te Bazel onder handelen, de urgentie van haar taak zich ten volle bewust zijn en dat zij met grooten spoed een rapport zullen uitbrengen. Dan zal een regeeringsconferentie plaats vinden, welke volgens het inzicht van de Britsche regeering zal bijeenkomen zoodra het rapport aan de regeering zal zijn overhandigd. Deze conferentie moet alle feiten m aanmerking nemen en trachten een overeenkomst te ver krijgen welke de moeilijkheden niet gedeel tel ijk oplost, maar die wereld op een basis stelt van waaruit met nieuwe kracht pogin gen tot herleving van handel en industrie zouden kunnen worden ondernomen Dat kan slechts bereikt worden, wanneer alle deelnemende landen zich bewust zijn, dat hun welvaart en hun binnenlandsche vrede afhankelijk zijn van het bloeien en het geluk der geheele wereld. In dezen zin zal de Engelsche regeering aan de conferentie deelnemen en haar invloed doen gelden. De regeering, aldus zeide Mac Donald verder zou zeer dwaas handelen wanneer zij zonder een internationale rege ling van de invloeden, van welke de beweging van het pond afhankelijk is. mededeelingen inzake plannen voor stabiliseering zou doen. Men mag niet vergeten, dat de buitenland- sche handel van Engeland in de eerste plaats lijdt onder de ineenstorting van het inter nationale handelssysteem. De landbouwtarieven aan genomen. LONDEN, 9 Dec. (V.D) De tarieven ver hoogingen op de invoer van landbouwpro ducten, volgens welke een aantal goederen met vijftig procent belast worden, werden door het Lagerhuis in derde lezing aange nomen met 274 tegen 38 stemmen. De crisis in den Engelschen landbouw. LONDEN, 9 December (Reuter) Acht leden van het Lagerhuis uit Oost-Engelsche kiesdistricten hebben een motie aangekondigd behelzende dat met het oog op den ernstigen toestand van de landbouwstreken en de daar uit voortvloeiende toeneming van de lasten voor den landbouw, de regeering onmiddellijk de noodige stappen dient te nemen, voorna melijk tot het vergrooten in het komende jaar van het gebied, beplant met granen en suikerbieten. Debat over de tarief - hervorming. LONDEN, 9 December. De vroegere, soli citor-general Sir Stafford Cripps zal in het Lagerhuis een motie van afkeuring tegen ae regeering indienen en een rede houden, die een uitgebreid terrein bestrijkt. Namens de regeering zal Cripps direct van antwoord ge diend worden. De grootste belangsteling al dus het Handelsblad, in het debat, zal zich samentrekken op de houding van de tarief- hervormingsgroep der conservatieve partij, die aandringt op onverwijlde beschermende rechten op ijzer en staal. Runciman, de presi dent van den Board of Trade, zal daarom trent het antwoord der regeering mededeelen. Spanje. De nieuwe grondwet aan genomen. MADRID. 9 Dec. (VD.) De Spaansche Na tionale Vergadering heeft heden in een plechtige zitting bij de slotstemming over de nieuwe grondwet deze aangenomen met 368 stemmen voor en geen tegen. De oppositiepartijen, de Baskische katho lieken en de agrariërs hadden voor de stem ming de zaal verlaten. Tevens is de duur verlengd van de wet tot bescherming van de republiek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 - TEL. 10766 Duitschland. Discontoverlaging. BERLIJN, 9 Dec- (VD.) De directie van dc Rijksbank heeft besloten het disconto met 1 procent te verlagen tot 7 pet. De beleenings- rente wordt met twee procent verlaagd, n.L van 10 op 8 procent. AMERIKA'S FINANCIEELE TOESTAND. EEN TEKORT VAN BIJNA 4.5 MILLIARD. Reuter meldt, dat blijkens de begrootings- boodscha/p van president Hoover aan het congres de raming der begrooting voor het jaar, dat Juni 1933 eindigt, 3.942.754.614 be draagt. di. 52.000.000 minder dan de loopende begrooting. Tenzij de belastingen worden verhoogd zal het deficit in drie jaar tijds tot 4.42.00.000 gestegen zijn. De pre sident komt 'tot dit totaal door samenvoe ging van het tekort van verleden jaar (S 2.123.000.000) en van het volgende jaar 1.4.17.000.000). De legerbegrooting bedraagt 302.944.000, buiten de niet-militaire uitgaven. De begroo ting voor marine 342.606.000 (een vermin dering van S 17.000.000)voor naleving van het drankverbod werd S 11.369.500 geraamd voor den Schipping Board 423.270.000 (da. 36.972.000 minder, dank zij den verkoop van de vloot). De voornaamste belastingverhooging door den president voorgesteld, is een verhooging der inkomstenbelasting voor een tijd beperkt tot twee jaar, ingaande 1 Juli 1932, tot 2 pet. voor zuivere inkomens van ongehuwden tot S 4000; tot 4 pet. voor de volgende 4000 en 6 pet. voor inkomens van meer dan 8000 per jaar, met extrabelastingen loopende van 1 pet. voor zuivere inkomens van 10.000 tot 40 pet. voor inkomens van boven de 500.000. Den nadruk leggend op de noodzakelijk heid dezer offers verklaart de president: „Wij kunnen het vertrouwen van het publiek in dc stabiliteit van de federale regeering niet hand haven zonder het ter hand nemen van eenige tijdelijke belastingverhoogingen". Naar schatting zal de regeering, ondanks deze verhoogde ontvangsten, genoopt zijn de openbare schuld met 1 Juli 1933 met ongeveer S 1.320.000.000 te vergrooten. Meer belastingbetalers Mellon, de minister van financiën, heeft de voorstellen tot verhooging van de inkom sten ingediend, waaruit blijkt, dat behalve de verhooging van de inkomstenbelasting, ook de inkomen-grens, waaronder geen belas ting betaald behoeft te worden, zoodanig verlaagd is, dat er 1.800.000 meer belasting betalers zullen zijn. Voorts kondigde Mellon verhooging aan van de belasting op: vennootschappen, tabak, auto's telegrammen, telefoon, radio-telegram - imen, amusements- en van de overdracht- en successierechten. Hij schatte, dat de productie van de Ver- Staten van Juni 1929 tot September 1931 met 40 pet. verminderd was. Export en import toonen tezamen een vermindering van 51 pc.t vergeleken bij 1929. Het moratorium. Mellon kondigde voorts aan, dat zijn de partement zoo spoedig mogelijk bij het. con gres het wetsontwerp tot ratificatie van het moratorium van Hoover zal indienen. ONTSPANNING S VEREENT GING „ONS GENOEGEN". Door bovengenoemde vereen:ging, welke reeds verschillende onderafdeelingen (o.a. korfbal-, biljart-, tooneel-, dans- en reis- club) telt, heeft ook een „motor-club" op gericht. Deze club zal evenals de korfbal-af- deeling een zelfstandige naam dragen, zij heet „Ariel-motorclub „Ons Genoegen". Het huis van Clemenceau tot museum ingericht. >,ft Is net, of hij straks weer terug komt." Het kleine appartement van 3 kamers, dat Clemenceau in de rue Franklin te Parijs be woond heeft en waar hij stierf, is tot mu seum geworden, schrijft Le Journal, maar in dat museum waart de geest van den groo-. ten Vendéeër nog rond. De familie van den Père la Victoire heeft gewild, dat men alles op zijn plaats liet, alle eigen voorwerpen, waarvan de Tijger zich in zijn teruggetrok kenheid bediende, geen meubel is van zijn plaats gezet en de snuisterijen zijn daar ge bleven, waar de eigenaar ze zelf gezet had. In de hall merkt de bezoeker het mutsje op dat Clemenceau thuis altijd droeg. De eetkamer is niet het minste veranderd. Te gen den muur staat de divan nog, waarop de vroegere president zijn middagslaapje deed. Op den schoorsteenmantel liggen nog de 3 verroeste sleutels vin de Bastille. De werkkamer is vrijwel geheel ingenomen door de reusachtige schrijftafel: het lijkt alsof Clemenceau slechts even zijn boeken, die de muren verbergen van vloer tot zolder, heeft verlaten, en dat hij straks weer binnen zal komen om te leunen tegen den monu mentalen schoorsteenmantel, waarop de Kus, van Rodin, staat en om het schilderij van z'n vriend Monet te bewonderen. In de slaapkamer staat het bed, waarop hij den laatsten adem uitblies, het veldbed, uit een plank met matras bestaande. Op 'n stoel hangt zijn kamerjas, terwijl voor het bed op den grond zijn pantoffels staan. Bij het raam, dat op den tuin uitziet, staat de werktafel met het laatste blad van de „Grandeur et misère d' une victoire" er op en den inktpot, de ganzepennen en tenslotte cc twee penduletjes, die na het uur van zijn dood op 24 November 1929, voor goed zijn blijven staan. Zorg voor verkeersslachtoïïers. De be grooting van Arbeid z. h. st. aangenomen. Werkverschaïting en werkloozensteun. De 7 ton aan het crisiscomité. Bevordering van werken in werkverschaEEing. Vanmiddag werd de begrooting van Minis ter Verschuur aangenomen door de Kamer, zonder hoofdelijke stemming. Voor het laatst schonk voor dit jaar de Kamer haar aandacht aan zijn begrooting en wel aan de afdeeling der Volksgezondheid. Aan den minister werden ook vanmiddag een groot aantal wenschen weer voorgelegd tot verhooging van het peil van onze volks gezondheid. Men drong dikwijls heel sterk bij den minister op nieuwe maatregelen aan, op uitbreiding ook. De minister verklaarde die heel sterke aandrang niet noodig te hebben hij zei om te beginnen, dat de zorg voor de hygiënische levensvoorwaarden van ons volk niet slecht is. En voorts wanneer de Kamer als volksvertegenwoordiging een heel lijstje van desiderata opsomde, dan had hij als minister ook een staatje en dat ging nog verder dan de wenschen van de Kamer. Mr. Verschuur somde het een en ander van die wenschen op: een deugdelijke dlstrlcts- gewijze organisatie van den geneeskundigen dienst, een deugdelijke voldragen schoolart- sendienst, een gedegen regeling van het zie kenfondswezen en een zeer groot aantal deeiderata op 't breede terrein van de Volks huisvesting. Wanneer de dames De Vries—Brunis en Van ItallieVan Embden heel sterk aan drongen op het snel in het leven roepen van een organisatie, welke het lijden-zonder- verzorging van slachtoffers van verkeers ongelukken zoo kort mogelijk doet duren, dan deed de minister duidelijk spreken, dat. hoewel deze aangelegenheid er een is van vijf departementen, er toch niet wordt stil gezeten; aan een oplossing wordt hard ge werkt. Voor de tandtechnïci. thans voor degenen, die zich voor het tandartsenexamen willen voorbereiden werd opnieuw gepleit. Blijkbaar is de minister niet meer toegankelijk voor nieuwe faciliteiten. Evenmin kan hij afstap pen van een zeer nauwlettend toezicht op de tandtechnici. die zonder erkenning de prac- tijk toch willen uitoefenen. De wet moet nu eenmaal uitgeoefend worden. Wat de dringende bepaling van art. 18 van de Besmettelijke ziektenwet aangaat, wil de minister wel rekening houden met de fi nancieele moéilijkheden. waarin thans ook zoovele gemeenten verkeeren. Hij zal echter, zij 't wat langzamer, blijven aandringen op een voldoend aantal plaatsen, alwaar barak ken voor isoleering aanwezig zijn. De minister moest natuurlijk ook antwoor den op enkele vragen betreffende de Volks huisvesting. Hier ook heeft de minister zijn dislderata: hij ziet b.v. sterk het nut in van een eigen woning voor den arbeider. Volkshuisvesting en men begrijpt, dat dan Dr. v. d. Bergh onder de sprekers is. Over de uitvoering van de Gemeentewet. Er bleek van precies hetzelfde meeningsverschil als bij de behandeling van de Woningwetswijziging. Wat de minister noemt een ontzien van de rechtszekerheid der betrokenen. dat acht Dr. v. d. Bergh een zich stellen op een extreem indidualistisch standpunt. Do heer v. d. Bergh voegt daaraan de conclusie toe. dat dit de volkswoningbouw schaadt, dc minister meent, dat het ontzien de particuliere rechts zekerheid allerminst in den weg staat aan het koesteren van moderne begrippen over de volkshuisvesting. Dc heer J. ter Laan klaagde sterk over de bekende missive van den minister aan Rot terdams gemeentebestuur over het Blijdorp- plan. In deze missive waarschuwde de mi nister dat gemeentebestuur bij voorbaat, te zullen moeten overgaan tot vernietiging van het raadsbeluit, wanneer daarin allerlei bouwvoorschriften werden gegeven langs privaat rechtelijken weg, waar de p u- bliek rechtelijke alleen moest bewondeld worden. De heer Ter Laan begreep dat dreigen met vernietiging niet het was immers al zoo veel jaren goed gegaan. Dat kan wel. ant woordde Mr. Verschuur, maar ik moet de wet handhaven. Bovendien: de wet is pas gewijzigd een reden te meer om haar te handhaven voor den minister, die de wijziging bracht. Wel wees de minister terug dc reeds ge hoorde veronderstellingen, dat hij met zijn brief stelling had willen nemen iz. de alcoof- woning. De afdeeling der ..Werkverschaffing en werkloozenzorg" van Binn. Zaken is ook nog afgedaan. Morgen de groote vragenregen voor Landbouwwee ons! Vandaag voerden over de werkverschaf fing meerdere Kamerleden het woord allen, detailvragen doende, na het groote debat, dat in den aanvang van October werd ge houden over de crisis-zorgen. De jeugd, de arbeidende jeugd en de jeugd uit het werkloozengezin heeft 't niet gemak kelijk nu. Mej. Westerman wees daarop en Dr. v. d. Tempel ook. Zij vroegen om mede werking der regeering bij den ontwikkelings arbeid in dezen demoraliseerenden tijd. Dr. v. d. Tempel wenschte te weten, waar die hulp geslaagd is en waar niet. De minister kon dankbaar dc erkenning incasseeren, dat er reeds veel gedaan wordt, hij wilde gaarne toezeggen te zullen onderzoeken tot welke conclusie de thans opgedane ervaring hem bij het verder werken leiden moet. Dr. v. d. Tempel en Dr. Schokking spraken over het bedrag, dat de regeering aan het Nat. Steuncomité heeft doen toekomen een bedrag van 700.000. Dr. v. d. Tempel hoopte, dat de regeering daarbij als voorwaarde zou hebben gesteld, dat den bijzonderen uitkeerln- gen van het Steuncomité het karakter van liefdadigheid en armenzorg zooveel mogelijk zou worden ontnomen. Minister Ruys de Beerenbrouck zette uiteen, dat dc 7 ton niet een g if t was aan het Steuncomité, maar extrahulp aan de werkloozen voor welker verdeeling de hulp van het Steuncomité en zijn plaatselijke organisaties werd inge roepen. Die extra-uitkeering is een verleng stuk van de steunregeling, zoodat daarmee in den nood voorzien kan worden van gezinnen, welke door langdurige werkloosheid extra hulp noodig hebben. De regeering maakte die extra-hulp echter afhankelijk van het aan wezig zijn eener steunregeling in de gemeen te. waar de extra-hulp noodzakelijk is. Blijk baar dus met dc bedoeling om gemeenten zonder steunverleening tot het ontwerpen daarvan te brengen. Nu zijn er echter ge meenten het zullen er wel niet veel zijn alwaar de gemeentenaren uit zich zelf zorgen voor het lenigen van werkloosheldslced, b.v. door de liefdadigheid zonder gemeentelijke steunregeling. Deze gemeenten genieten niet van de 7 ton. En dat vond Dr. Schokking niet billijk. De minister verwees hen naar het na tionaal steuncomité. De premier zegde de heeren Ebels en v. d. Tempel toe. de gemeenten zooveel mogelijk te stimuleeren tot het aanvatten van plaatse lijke werkverschaffingswerken. De heer Kampschoer pleitte voor het doen deelen in de steunregeling door kleine boeren en tuinder.^ De minister wees dat af. moest het afwijzen, wilde hij consequent dc belangen van de schatkist sauvecrcn. Premie-schenken voor onderhoudswerken Dr. v. d. Tempel vroeg er om acht de mi nister niet van gevaren vrij: prijs en loon worden teveel op het normale gehouden daar door, kunstmatig. Ten slotte vestigde de minister de aandacht op de noodzaak om met het oog op een duis tere toekomst, het aantal objecten van werk verschaffing thans niet volledig uit te putten. De miniser-presldent heeft niet alle spre kers beantwoord wat de anderen zeiden, zal hij nalezen en daarmede rekening hou den. Zou 't dan maar niet beter zijn, alles schriftelijk af te doen? Op een vraag van Ir. v. d. Waerden deelde de bewindsman mee, nog niet tot een decisie te zijn gekomen t.a.v. de Kon. Holl. Lloyd. In den aanvang der vergadering werd dc gisteravond nog ingediende motie-de Boer tot steun aan de binnenschipperij verworpen met 4520 stemmen. Vanwege dc financieele con sequenties. INTIMUS. PLECHTIGE BEGRAFENIS TE BANGKOK. De vijf slachtoffers ter aarde besteld. BRINSMEAD EN VAN ZADELHOFF GAAN VOORUIT. BATAVIA. 9 Dec. (AnetaL De Direetour vin den Australischon Luchtvaart-dienst Brtns- mead is zoodanig hersteld, dat hij kon wor den overgebracht naar een herstellingsoord. Dc toestand van den marconist Van Zadcl- hoff is vooruitgaande, hij vroeg zelfs om rook artikelen, maar herinnert zich van de détails van het ongeluk niets. Het zakpotlood dat de heer Brinsmead bij zich droeg zou in zijn borst gedrongen zijn, tijdens een persgesprek is gebleken, dat de heer Van Zadelhoff zoo dicht bij het radio toestel zat dat de schok minder groot was zoo dat hij slechts lichte kneuzingen kreeg. Kolonel Brinsmead, heeft oen hersenschud ding opgeloopen en eenige ribben gebroken, waardoor de longen beschadigd werden. De linkerarm en het linkerbeen van het slacht offer zijn gedeeltelijk verlamd. De begrafenis van dc slachtoffers Wicrsma, Van Onlangs en oKtte geschiedde op het Pro- tostantsche kerkhof onder zeer groote belang stelling. Rev. Cecil Simmons leidde de plech tigheid. De gezant van Duitschland, dr. Asmis hield bij afwezigheid van den Nederlandschcn gezant een redevoering. Do Britsche en Fran- sche gezanten waren verhinderd de plechtig heid bij te wonen. Dc beide overleden passa giers dc liceren Baudart en Borg, werden be graven op het R.-K. kerkhof, nadat een plech tige dienst in de Assumption-Kathedraal was voorafgegaan. IN BELGIë VERONGELUKT NEDERLANDER OVERLEDEN. Dc 23-jarige Elembaert uit Rotterdam (niet zooals abusievelijk eerst werd gemold, Maas) die bij het auto-ongeluk te Esschcn werd ge wond, is in het ziekenhuis te Antwerpen aan de bekomen verwondingen overleden. DEN HAAG MAG DE VOORDE'S KOOPEN. Naar de N.R.C. vernoemt hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hun goed keuring gehecht aan den aankoop van de buitenplaatsen O vervoorde, Steenvoorde en de Voorde, door Den Haag. AGENDA Heden: DONDERDAG 10 DECEMBER Sint Bavo, Smedestraat. Citroen Filmavond 8.15 uur. Palace: Het lied van dc Zuidzee Op het het tooneel „Jackman dc Vagebond" 815 u. Rembrandt Theater: „De Prlvé-secretares- se". Op het tooneel „Roulettetrio", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jonge Adelaars" en „Tweeërlei Gedaante". Op het tooneel Va riété-attractie: Charles cn Johnnie, 8.15 uur. Overveen: Raadhuis. Gemeenteraad van Blocmendaal. 2 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. VRIJDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: Louis Davids en zijn ge zelschap. 8.15 uur. Hotel Lion d'Or: Verecnlging van Vetplan- tenverzamelaars. Vergadering en lezing.. 8.30 uur. Bioscopen. Nieuw programma. APOTHEKEN (AVOND- FN NACHTDIENST) Firma Grijsseels en Van Hees, L. Vecrstr. 14, Tel. 11000. L. Schoorl. Fr. Halsplein. Tel. 11180. Bosch cn Vaart Apotheek, Bosch en Va^rt- straat 26. Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9