^Abdijsiroop BIOSCOOP. Bestrijdt toch die Bronchitis! ,RICHE" FOTO ART. Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 REMBRANDT THEATER „De klokkenluider van de Notre Dame". Op het toonccl: Miller Bros. De directie van het Rembrandt Theater heeft het beproefde middel van de reprise eener goede oude film, te baat genomen. Dit keer is het de wereldberoemde Ameri kaan: „De klokkenluider van de Notre Da me" met in de hoofdrol wijlen Lon Chancy, als Quasimodo. De gedrochtelijke gebochelde dwerg, die in de vijftiende eeuw zijn heldenleven in de geweiven en op de transen van één der schoonste bouwwerken ter wereld, zou heb ben volbracht, wordt door den man met de vele aangezichten, Lon Ohaney, uiterst knap gespeeld en ook nu weer vragen wij ons af, wat deze groote acteur zou hebben kunnen preste eren a's film acteur, onder regie van een film kunstenaar. Het soort films, waartoe „De klokkenlui der" behoort, is wel uit een voorbije periode en toch twijfelen wij er niet aan, of deze te genhanger van „Het Spook van de Opera" zal het ook nu nog commercieel gesproken wel doen. De zaal was Vrijdagavond tenminste al weer goed bezet, de enorme overgang van de lieftalligheid der Privésecretaresse, naar de afgrijselijkheid van den aapachtigen klok kenluider ten spijt. Het variété nummer bestaat uit een reeks bijzonder goed uitgevoerde en spannende toeren van de „vallende clowns", de „Mi'ler Bros" die eenige meters boven den bega- nen grond op uiterst sierlijke wijze hun acro batische kunststukken verrichten. Van het bij programma noemen wij aller eerst de buitenlandsche en liet Nederland- sche geluidsjournaal, die bijvoorbee'd op het gebied van luchtacrobatiek en paar densport zeer belangwekkende fragmenten bevatten. Weergaloos knap is natuurlijk weer de ge- Iuidsteekenfilm, als steeds een aaneenscha keling van grappige situaties cn humoristi sche vondsten. Een genot voorwaar, om naar te kijken. LUXOR1THEATER. Een knappe film van Joseph von Sternberg: „De zaak Lena Smith". Op het toonecl Coos en Folly Speenhoff. De zaak Lena Smith is de biografie van een vrouwDit zinnetje vormt de inleiding op ee'n buitengewoon gaaf stukje filmkunst van den regisseur Joseph von Sternberg. De inhoud is In het kort deze: Een eenvou dig Hongaarsch boerenmeisje heeft genoeg van het eentonige leven op de boerderij, zij laat haar verloofde Stephan achter en reist met twee vriendinnen naar Weenen. Hier ko men de jonge meisjes in aanraking met een paar officieren. Te midden van het uitbun dige amusementsleven zien we Lena's vrien dinnen achtereenvolgens verdwijnen, zij zelf raakt in nauwere connectie met den luitenant Franz Holz, met wlen ze in het geheim een huwelijk sluit. Spoedig ontstaat, echter tus- schen hen een conflict. De luitenant verlaat haar en Lena treedt bij zijn ouders als dienst meisje in betrekking. De oude Holz, chef van de zedenpolitie, komt er evenwel achter, dat Lena 's nachts het huis verlaat om haar kind ie bezoeken, welke ontdekking het ontslag tan 't meisje ten gevolge heeft. Tevens ont trekt hU het kind aan haar macht. Slechts tegen een borgstelling van duizend kronen kan zij het weer terugkrijgen. De luitenant, die de slaaf is van zijn eigen speelzucht, wil probecren door middel van de roulette het benoodigde bedrag bijeen te brengen; hij weet zijn vrouw het geld, dat zij van haar vroegere verloofde heeft gekregen, afhandig' te maken cn beproeft zijn geluk. Maar het fortuin is hem ongunstig gezind, hij verliest alles en slaat ten einde raad de hand aan zich zelf. Dan volgt de rechtzaak. Lena, aanvankelijk van moord beschuldigd, wordt vrijgesproken. Eindelijk komt de oude Holz de ware verhou ding tusschen zijn zoon cn haar te weten. Hij weet zich volkomen geblameerd, wanneer de zaak openbaar wordt en daarom acht hij 't 't raadzaamste zijn slachtoffer tot tuchthuis straf te veroordeelen om haar op deze wijze het stilzwijgen op te leggen. De ongelukkige vrouw ziet echter kans, ten koste van enorme inspanning, te ontvluchten cn haar kind uit het weeshuis te ontvoeren. Vijftien jaar later. Lena is sinds jaren te rug op do boerderij en leeft er gelukkig met Stephan. Dan bree'kt Augustus 1914 aan. En we zien een moeder afscheid riemen van haar zoon, misschien thans wel voor goed Dit gegeven is op treffende wijze door Von Sternberg weergegeven. Door den geheelen roman voelt men de krachtige hand van den regisseur. Regie en ensceneering van „De zaak Lena Smith" staan inderdaad op hoog peii. De hoofdrollen worden vervuld door Esther Ralston en James Hall. Het- voorprogramma bestaat uit het weke- lijksche Luxor Nieuws, een tweetal komische films en een truc-film „Koko in het bad". Het Looneelnummer behoeft geen nadere uiteenzetting. Coos en Polly Speenhoff zijn welbekend bij lederen Haarlemmer. Hun suc ces was groot enverdiend! CINEMA PALACE Het Moederhart spreekt. Tot de belangx-ijkste deelen van het Ci nema programma van deze week behoort weer ongetwijfeld de Ufa-cultuurfllm. De naam van den regisseur van deze hoogst be langwekkende filmpjes, hoort bij die van de eerste regisseurs genoemd te worden. Wolf ram Junghanns heeft voor ons, bioscoopbe zoekers, al menig interessante bijzonderheid van het dierenleven ontsluierd. Wist het grootste deel van ons anders dan „van hoo- ren zeggen", hoe bijvoorbeeld het stekelvar ken zich. en met succes, tegen zijn vijanden verweert? hoe de schildpad een bijna niet te verslaan tegenstander is, hoe de „secre taris", oen groote vogel op hooge pooten, de vergiftige adder onschadelijk maakt, om nog niet Ie spreken over de dieren, die op den bodem van de zee leven en waarmee Jung hanns ons ook in kennis brengt. We kun nen Junghanns niet genoeg waardeeren. Max Fleischer heeft navolgers in de ge- luidsteekenfilms. Northwoods is een grap pig ding, waarmee het publiek zich bijzonder amuseerde. Zooa's Jack Hilton als Jazz-dirigent en jazz-speler uitmunt, zoo steekt Henry Hilton boven zijn collega-goochelaars uit. Zijn on- geloofelijke .fingerfei-tigkeit doet zijn publiek in stomme verbazing zijn goocheltoeren volgen. Vun de hoofdrilm „Het Moederhart spreekt" vo'gt hieronder de korte inhoud. Renate, Mady Christians, is de gelukkige vrouw van Dr. Walter Langen, Alfred Abel. Ze hebben een kleinen jongen Peter, Rolf Drucker. Renate's vriendin. Marion, vindt het onmogelijk en onbegrijpelijk, dat je zes jaar met elkaar getrouwd kunt zijn en nog gelukkig zijn, ook. Door een paar echt vrouwelijke trucjes tracht ze Walter te overtuigen van haar charmes. Het resultaat van de belangstelling van Marion is dat op voorstel van Renate, zij en haar man, ieder afzonderlijk hun vacantie zullen doorbrengen. Renate aan zee, Walter in de bergen. Walter verveelt zich al heel gauw stierlijk in zijn vacantieooxri cn aan houdende regen doet hem bes"uiten zoo gauw mogelijk naai1 huls te gaan. Renate heeft aan zee oen jongeman loeren kennen, die haar met zijn attenties achtervolgd. Eerst staat ze geheel afwijzend tegenover hem, maar ten slotte neemt ze zijn attenties aan. Op een avond heeft ze zich door haar gevoel laten baheerschen, direct daarop heeft ze spijt en verlaat ze het hotel om naar huis terug te keeren. Bij haar. onverwachte thuis komst vindt ze Walter met Marlon samen. Hoewel Walter beti-ekkelijk onschuldig aan dit samenzijn is, wil Renate van gieen ver ontschuldiging hooren cix vertrekt weer naar de badplaats.-De scheiding wordt uitge sproken en Walter krijgt het kind toegewe zen. Beiden lijden onder de omstandighe den cn dc kleine Peter verlangt hevig naar zijn moeder. Als haar wordt toegestaan Pe tertje te bezoeken, kan ze geen afstand meer van hot kind doen, en neemt hem mee. Re nate kan niet langer het geld voor haar en Peter verdienen, daarom besluit ze hem bij zijn vader terug te brengen, omdat ze hem geen armoe wil laten lijden. Walter ontvangt niet alleen het kind, xnaar ook zijn vrouw weer met open armen en zoo zijn we geko men aan het happy end. JONGEREN VREDES ACTIE. De Jongeren Vredes Actie houdt op Zon dag 13 December in de zaal van Köhlinger Jamissti'-aat, voor leden van de J. V. F. een 2-tal lezingen. 10 uur 's morgens spreekt Henk Riemens over „Kapitalistische Staat en Nationalisme"; 2 uur 's middags spreekt Gonnde Frank over „Staat, Internationalisme en Volk''. HET ONTWERP WET OP DE ARTSENIJBEREIDKUNST. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij de vrees uit, dat door de bepalixxgen van het ontwerp-wet op de artsenijbex'eidkunst de belangen van den pharxnaceutischen groothandel en de drogis ten in het gedrang komen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkecrende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. r„Voor de Borst™ Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. FT. 2.75. Fl.4.50 Gebruik buitenshuls Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» NOODKREET VAN LAND- EN TUINBOUW. VERWEER TEGEN HET BUITENLAND GEVRAAGD. Het Haagsch Corr. Bur. meldt: Het Comité van economisch verweer uit de land- en tuinbouworganisaties, te zamen om vattende alle georganiseerde land- en tuin bouwers in Nederland, heeft een noodkreet ge richt tot den minister van. binnenlandsche za ken en landbouw, daarbij aandringende om ten spoedigste krachtige verweermiddelen te stellen tegenover de buitenlandsche maatre gelen die ondragelijke lasten opleggen. DE ROOFOVERVAL OP KATENDRECHT. ALLES OM 1.80! Volgens de Tel. is dc bult van den overval op een wisselbank op Katendrecht te Rotter dam in totaal15 Lire, dat is ongeveer f 1.80. Daarmee is de derde verdachte dus nog op den loop. De tweede verdachte, de kok, heeft nog steeds geen bekentenis afge legd. SALARISVERHOOGING BIJ EEN GEMEENTE. De gemeenteraad van Dokkum heeft be sloten tot verhooging van dc .salarissen van de gemeentewerklieden. ADRESSEN VAN VAKORGANISATIES AAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Naar Het Volk meedeelt, zijn tot dusver bij de besturen van S.D.A.P. en N.V.V. bekend 3697 adressen door organisaties uit Neder land verzonden tot het welslagen van de ont wapeningsconferentie te Genève. In 1929 leverde Nederland bij het eveneens door S.A.I. en I.V-V. georganiseerde petitionnement 4984 adressen op. waarmee het verre aan de spits stond van alle landen. Er ontbreken dus nog 1287 organisaties vei-geleken met toen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Kerst- en Nieuwjaars- GESCHENKEN 169 CR. HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 De verdwijning van generaal Koutiepoff. .Onthullingen" van een gevangene. Men zal zich nog herinneren de verdwij ning in Parijs van den Russischen generaal Koutjepoff, ongeveer 2 jaar geleden. Er zijn theorieën opgesteld, cr werden hypothesen opgeworpen, maar niets leidde tot de op sporing van den generaal. En nu, eenige dagen geleden is er weer iemand gekomen, zegt Ie Journal, die nogal pertinente aanwijzingen gaf. Een 21-jarig jongmensch, André Colin, die wegens dief stallen, oplichterijen, enz. gevangen zit, ver klaarde ophelderingen te kunnen geven. En hij zeide: „Aan het einde van 1930 vertelde een vriendin van mij, Sonia Koutzeff, dat een kennis van haai; Louis Muller een groote rol gespeeld had in de oplichting van den gene raal. Deze Louis had met 2 vrienden den generaal in zijn huis gelokt waar zij hem een vei'klaring wilden laten teekenen, wat de generaal evenwel niet deed. Toen stierf hijEn twee dagen later hebben de drie mannen het lijk naar een huis in Fontaine- bleau gebracht en ln den kelder daarvan begraven. Sonja gaf mij eexr minutieuse be schrijving van het huis". Colin herhaalde die tot in finesses. Hij voegde er aan toe, dat hij niets liever ver langde dan dat zijn verklaringen onder zocht zouden worden en geverifieerd. Colin heeft echter wel eens meer van der gelijke onthullingen gedaan. Zijn advocaat, die hem vei-dedlgd heeft voor zijn laatste misdrijf, zeide, dat hij geestelijk eenigszins mindex-waardig' is; in zijn familie zijn eenige leden krankzinnig gestorven. Hij achtte hem wel in staat het heele verhaal verdicht te hebben. Misschien om 'n tijdelijke vrijheid te ge nieten bij de onderzoekingen? Hoe het ook zij, Colin is naar Fontalne- bleau gebracht. Met zijn hoed voor het ge zicht om beter te kunnen nadenken, zocht hij zijn herinneringen bij elkaarniets. Op goed geluk sloeg hij toen een weg in, wees een huis aan doch het was weer mis. „Het is ook al twee jaar geleden, dat ik hier ben geweest", zei hij. „en mijn herin neringen zijn te vervaagd". Hij is v/eer opgesloten. Misschien dat hij in de eenzaamheid zijn vage gedachten wel weer ordenen kan MUZIEK. DERDE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT Voor velen zal het nog in de plaatselijke bladen van gistermiddag opgenomen bericht, dat Annie Woud door plotselinge ongesteld heid verhinderd was bij het orgelconcert mede te werken, wel een groote teleurstelling ge weest zijn. Voor de gemeentekassier niet min der want groote leege plekken gaapten in de zaal die anders bij een optreden van onze be roemde Haarlemsclie altzangeres gewoonlijk nagenoeg geheel gevuld is. Een andere altzanger es was bereid gevön- den iix haar plaats op-te treden. Het is geen aangename of dankbare taak een groote en geliefde kunstenares tc moeten vervangen; Beatrix Schut heeft die taak aangedurfd cn cr zich met eere van gekweten. De afwezig heid der andere tc vergoeden, te doen verge ten wie der Hollandsche altzangeressen zou dat kunnen, waar allen, zelfs de zich het meest op den voorgrond stellenden, haar minderen zijn? En we zouden Beatrix Schut dan ook onrecht doen door in vergelijkingen te treden. Laten we liever met genoegen con- stateeren dat de kennismaking met haar stemmiddelen en talent een zeer aangename was. De voortdurend glaszulvere intonatie vair een mooi getimbreerde en goed geëga liseerde stem is op zich zelve al heel wat; warmte en verscheidenheid der uitdrukking hadden we wat gx'ooter mogen wenschen er was in al de „bibllschc Lieder" van Dvorak en Bach, die zij zong ook wel wat veel onder linge overeenkomst. Er is -meermalen gewezen op een tekort aan afwisseling in de soort der zangen op de orgelconcerten in de zaal. die toch geexx kerkconcerten zijn. De begeleiding van het orgel is heusch geen beletsel: het kan als 't moet zich heel bewegelijk en hupsch uiten. Maar het orgel kan ook rouw en droefheid verkondigen. En daarmee begon het op dit concert, in memoriam Evert Cornells, en de orgelfuga in Asmin. van Brahms, het sombere stuk met slechts even een glimp van een ge lukzaliger verschiet gaf den inhoud der lijk rede. Ik had de vertolking gaarne wat correc ter gehoord: vooral 5n den aanvang was ztJ meermalen onduidelijk. Zij was niet de geluk kigste gr- - onzen oi'^nrist, dezen avond, al mogen e bedoeling prijzen; ook het auditorium reep en waardeerde cleze, ont hield zich v: applaus, en bleef eenige oogen- blikken in stilte. Wat George Robert verder als solostukkeri' speelde waren repertoirenummers, die we reeds vroeger van hem hoorden en die dus geen bespreking vergen. Over 't geheel droeg hij ze zeer goed voor; de klare vertolking der Pastorale mag in "t bijzonder vermeld wor den. En zijn begeleidingen pasten zich als zeer voldoende bij de zangstem aan. K. DE JONG. HET TOONEEL Louis Davids en zijn Kameraden. Louis Davids Is de „Amsterdamsche straat jongen" en tegelijk de „heer" onder de Hol landsche komieken. Hij is om een kleine aanvulling op een door hem gezongen liedje te geven „vom Kopf zum Fuss auf Amster dam eingestellt". Groot Mokummer in hart en nieren.... je hoort het in bijna al zijn liedjes. Zijn humor komt regelrecht uit de Jordaan en Kattenburg, en het Scheidings- feest en de Bokswedstrijd zouden waarschijn lijk ongenietbaar worden, wanneer een ander dan Davids ze voordroeg. Maar deze Amster dammer kent het geheim van „glissez, glissez, n'appuyez pas!" Hij draagt ze voor met zulk een lichtheid en zoo'n komische fijnheid, dat het nooit grof wordt. Geen gebaar te veel, geen accent te sterk, bet blijft alles even sober en het is toch altijd raak. Nooit spe culeert hij op het schellinkje de „vliering" zooals hij het noemt nooit wordt hij senti menteel, hij blijft een komiek van distinctie. En wel een acteur is Davids! Zie hem zoo'xr liedje voordragen als het dansvei-bod, waarin hij verschillende personen voorstelt. Hoe l'eeft die timmerman in zijn drastische plastiek, hoe prachtig geeft hij enkel met een hand beweging en de glans in zijn oogen het Joodje weer en hoe fijn en van innerlijke be schaving is de dame van 70! Dat is een ty peerkunst, die wel heel zeldzaam genoemd kan worden. Davids had drie „Kameraden" meege bracht, Larette, den goocheloor, die in zijn vak zeker één der eersten is. Jetty Cantor, een Hollandsche „Wienerin", die in het liedje van de blauwe oogen 'n aardige imitatie gaf van Margie Morris in: ..he, she and the pia no" en Edith Fröhlich, wier talent voorna melijk is gelegen in het .lichte genre, zooals duidelijk bleek uit het geestig voorgedragen door Han Beuker zeer muzikaal bege leide Verliebt, Vexiobt, Verheiratet. Een gezellige en geanimeerde avond, waar voor het publiek zich uiterst dankbaar toonde. Er scheen aan het slot geen eind aan het applaus te zulleir komen en wanneer Louis Davids naar den zin van de enthou siaste zaal had gedaan, zou hij om 12 uur nog op de planken hebben gestaan. J. B. SCHUIL. Zingende stemmen. VerScïiónen is de 5de druk. 13de15de dui zendtal van Zingende Stemmen, verzenbundel van C. S. Adama van Sclieltema bij W. L, en J. Brusse's uitgeverij te Rotterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Dr.H. NANKING'S HAEMOFERRIN. Bloedvonmend versterkingsmiddel f2.60 p.'/i flesch, ƒ1.60 p Vz fle&ch GEEN INTERIM DIVIDEND NED IND. SPOORWEGMIJ. De Nederlandsch Indische Spoox'wegmaat- schappij zal over het loopende boekjaar geen, interim-dividend uitkeeren (vorig jaar 4 DEMONSTRATIE VAN NEDERLANDSCHE WERKLOOZEN TE LUIK. LUIK, 10 Dec. (B.T.A.) Nederlandsche werkloozen hadden zich gisteren voor het Nederlandsche consulaat te Luik verzameld om ondersteuning te bewerkstelligen voor één hunner, een Maastrichtenaar. Er wercl een steun door een ruit van het consulaatsgebouw geworpen. De consul liet den werper arresteeren. FEUILLETON Verbaasder nog dan zij reeds waren lieten zij zich door den politle-commlssaris voor stellen. Een kort, haastig gesprek volgde. Mr. Webs ten wees op een klein huis, vlak bij de hangifs. De sneeuwstorm werd steeds hevi ger; striemend en verblindend streepten de dwarrelende vlokken omlaag. Gebogen en moeilijk ademhalend op een rij achter elkaar, liepen zij dwars het witte veld over naar het huisje. Webston opende de deur en zij gin gen een klein vertrek binnen, half club, half restaurant. „Dit is het particuliere vliegveld van een Engelse hen bankier, die op verschillende punten in Brlttannle en bij zijn villa's in Frankrijk, België en Dultschland landingster reinen heeft laten maken", legde dc com missaris haastig uit, „prachtig, er brandt een heerlijk vuur In den haard cn als ik mij niet vergis", zie ik al een flcsch whiskywe zullen toch even uit kunnen rusten, hoop ik." „Wilt u een whlsky-soda?" informeerde de correcte bediende, die in een eenvoudige livrei achter de breede clubfauteuils plaats nam, waarin zij waren neergevallen. Een andere bediende serveerde snel cn geruUchbr.3 een haadig geïmproviseerden maaltijd; sandwiches, koude kip, ham cn eieren. „Het is me of ik droom", zei van Buren zacht tot zijn vriend. „Dat hadden we van-, morgen, in Den Haag ook niet kunnen den ken 's morgens 'n inval in Hoong Tsi Lang's huis in Amsterdam en 's avonds, nog maar ekele uren later... zitten wo aaxr den an- deren kant van het Kanaal. Ik ben perplex 1" Overste Mensing keek naar de gedekte tafel: „Ik heb al lang opgehouden me te verbazen" zei hij. „Ik geloof dat ik volkomen immuun geworden bon voor iedere emotie. Het eenige wat ik voel is een rammelende honger! Sinds vanmorgen hebben we niets meer gegeten." Het was alsof Sir Edward zijn verlangen voelde: „Misschien willen de heeren aan ta fel gaan?" vroeg hij, „ik zal in dien tus- schentijd u enkele mededeelingen doen, die u belang zullen Inboezemen.' De commissaris, overste Mensing en Dr. van Buren zetten zich aan tafel. Sir Edward en Mr. Webston bleven in hun fauteuils zit ten en de eerste, die voorzichtig zijn spitse, magere vingers tegen elkaar plaatste, alsof hij bang was dat ze breken zouden, begon het volgende verhaal, terwijl hij gemakkelijk achterover leunde en de oogen gesloten hield. Onze geheime informatiedienst had reeds sedert eenigen tijd vage en onzekere mede deelingen gekregen over een groote confe rentie die ergens in Indië zou plaats vinden men noemde verschillende steden en waar een plan zou worden beraamd om het geheele Oosten to binden in een saamhoo- rlgen cn plotselingen opstand, die een einde moest maken aan dc Europeesche overheer- schlng. Wij lieten overal onze relaties wer ken, maar vandaag kregen wij de meest ver rassende bijzonderheden te hoeren en dat wel telefonisch van het Nederlandsche de partement van Buitenlandsche Zaken uit Den Haag. Zekere Hoeng Tsi Lang was uit Amsterdam gevlucht, had zich per water vliegtuig aan boord van het jacht „Kreml" begeven en was in het bezit van een tot in dc fijnste details uitgewerkt plan, waarin dc groote Oosïe'.schc opstand nauwkeurig was voorbereid cn aangegeven, terwijl hierin tevens de namen der leiders genoemd werden cn de verschillende genootschappen en ver- eenigingen die zich tegen het Europeesch be wind hadden verbonden". De commissaris keek verrast op. „Dat wist ik niet!" zei hij. „Neen" ging Sir Edward verder, „dat hebt u niet kunnen weten, omdat wij zelf pas een uur geleden uit Den Haag deze medcdeeling ontvingen. De Nederlandsche regeering wist alléén, dat de ontvluchte en door de politie gezochte Hoeng Tsi Lang in het bezit was van politieke papieren van min of meer be langrijken aard." „Juist" knikte de hoofdcommissaris. „Maar zij werd gewaarschuwd door de Ohi- r.eesche legatie in Den Haag. De Chineesche informatiedienst was op de hoogte, zij heeft alle mogelijke moeite gedaan om de gevaar lijke papieren in handen te krijgen, maar toen Hoeng Tsi Lang ontsnapte, deelde zij de regeering in Den Haag xnec: wees op uw hoede. En die waarschuwde op haar beurt óns weer. Wij wei-den daardoor opmerkzaam gemaakt op dc „Kreml" en een code-telegx-am dat anders wellicht onze aandacht ontsnapt zou zijn, is nu door den informatiedienst ontcijferd. Het was voor een adres in de Londensche Chineezenwljk bestemd. De commissaris sprong op. „En?..., vroeg hij ademloos. Mr. Webston grinnikte breed om het enthousiasme van zijn Hollandschen collega. „De rat loopt in de val" zei hij. „Hoeng Tsi Lang, die bang is dat de poli tie zijn spoor machtig wordt,, heeft een bolsjewistischen Chinees, houder van een der grootste boardinghouses van Londen meege deeld dat hij vannachte of liever tegen het aanbreken van den morgen, op een stil ge deelte van de kust denkt te landen. Hij wil zich eenigen tijd schuil houden in de Chinee- zenstad en daarna met zijn papieren verdwij nen." „U weet de plaats waar hij landt?" vroeg overste Mensing snel. Sir Edward knikte: ..Wij weten de plaats. Als de heeren klaar zijn met hun maaltijd, gaan wc per auto naar dc kust. het is nog een heel eind weg. Maar wc hebben den tijd Voor het geval de „Kreml" eerder aankomt en Hoeng Tsi Lang zijn landingspoging doet liggen enkele van de beste mannen van Scot land Yard al klaar om hem welkom te hee- ten. Zijn de heeren gei-eed?" De drie mannen stonden tegelijk op. Van Buren en de overste keken elkaar aan, één ondeelbaar oogenblik maar. In hun oogen lag een nieuw vuur. „Wij gaan niet u mee, Sir Edward" zei de overste. Zijn stem klonk alsof hij tien jaar jonger geworden was. Mr. Webston drukte den commissaris de hand: „Ik ken uw naam!" glimlachte hij. „Uit de zaak van den Kroonjuweelen en den moord op Sir Philip Worries inhoe heette het ook weer?" „Wassenaar" vulde de emmissaris aan, ter wijl hij in zijn jas schoot, die de bediende op hield. „U hebt prachtig gewerkt van daag. Good gracious, weet u dat u de halve Britsche marine in opschudding hebt gebracht met uw telegram? U hebt hem naar alle kanten den weg afgesloten." „Dat deed ik niet alléén!" lachte de com missaris. „Er was nog een Amsterdamsch collega, die ook een groot aandeel had in het werk!" „Never mind" antwoordde de man van Scotland Yard. „Ik maak me sterk dat u beiden over een paar dagen een prachtige decoratie in handen krijgt!" „Voorloopig zullen we tevreden zijn als we Hoeng Tsi Lang in handen hebben" zei de commissaris rustig. „Gaat u mee heeren?" vroeg Sir Edward. Hij opende de deur. Een harde wind blies een wolk van sneeuw naar binnen. Zij verlie ten snel het vertrek. Buiten wachtte een groote glanzende auto. Webston nam plaats naast den chauffeur. De vier anderen gingen een voor een naar binnen. De commissaris zat naast Sir. Edward; Mensing en de overste zetten zich voor hen neer. Het portier sloeg dicht- Even ronkte de mo tor, dan verdween de buigende bediende cn het. huls; zij gleden gerul3Chloos langs de donkere hangars passeerden een steenen hek, dat dik in de sneeuw stond, draaiden een breeden landweg op, en even later schoot de wagen in een duizelingwekkende vaart voort. In het licht der stralende schijnwer pers doemden plotseling besneeuwde huizen, boomen en velden te voorschijn en schoten voorbij als de grillig verlichte décors van een vreemd en fantastisch tooneel Dr. Van Buren was langzaam ingedom meld. Hij had nog eenige woorden gewisseld met Mensing, daarna had het zachte brom men van den motor hem slaperig gemaakt. Doezelig was hij gaan verzitten cn na een paar vergeefsche pogingen om wakker te blijven, zakte hij langzaam tegen den over ste aan in een lichten sluimer, waarin hij de stemmen der anderen soms even hoorde, ver en onwezenlijk, alsof hij met hun spreken niets te maken had en waarin af een toe een auto-signaal tot hem doordrong. Daarna viel hij in een vasten slaap, waaruit hij ten slotte door een lichten schok wakker werd. De auto stond stil. „W-w-wat is er? Waar ben ik?" stotterde hij ,nog half slaperig. Verbaasd keek hij om zich heen. Alles was donker. Ook de schijn werpers en de lichten waren gedoofd. Naast hem zat, kaarsrecht cn zwijgend, de over ste. Vóór hem zag hij den dikken ulster van den Engelschen detective en daarnaast het grijze uniform van den chauffeur. Even verbluft keek van Buren om zich heen. Hij moest ccn oogenblik tot zich zelf komen.Hij had het gevoed dat de tocht heel lang geduurd had, maar eenig begrip van tijd had hij niet: het kon vier kwartier, het kon ook vier uren geweest zijn. „We zijn er", zei een stem achter hem. Het was Sir Edward. Webston was uitgestapt en opende het por tier. Dr. van Buren huiverde. Koude en sneeuw vlokken woeien naar binnen. „Please" zei de detective. „Wilt u maar uitstappen? Brrr! Het is je reinste hondenweer. Een complete sneeuwstorm, ik ben bijna bevroren." Hij stampvoette en sloeg zijn armen met harde slagen over elkaar; de sneeuw klonterde aan zijn schoenen tot plompe witte klompen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6