PASSACES NAAR INDIE HAARLEM'S DAGBLAD PASSACE-BUREAU „HAARLEM" ONZE DAGELljKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 15 DECEMBER 1931 VOETBAL. ONZE PORTRETTEN-GALERIJ. A. RUIS. (R.C.H.) Als een speler in een wedstrijd een penalty mist, dan zijn sommigen aan het lijntje al heel gauw geneigd om hem voor een stomme ling uit te maken. Maar die zóó spreken, zijn te vergelijken met de stuurlui aan wal. Wat zouden z ij er van terecht brengen als ze op dracht kregen om een strafschop te nemen? In waarheid is het nemen van een penalty, vooral in een belangrijken wedstrijd, heele- maal niet gemakkelijk. Een speler moet dus heel wat in zijn mars hebben, als van hem ge zegd wordt: „hij mist nooit een penalty!" Welnu, zulk een speler is Ruis. de midhalf van R.C.H We kunnen ons niet herinneren, dat een door hem genomen strafschop geen goal tengevolge had. Ruis is zoowel in als buiten het veld een heel bescheiden man; hij maakt nooit free-kick en is hoogst serieus in zijn spol. Ook is hij een echte clubman. Hij is op 25 Januari 1904 te Haarlem eeboren. Na eerst wat met zijn schoolkameraden gevoet bald te hebben, werd hij op 15-jarlgen leeftijd lid van „Schoten". Daar was hij middenvoor in het vierde elftal. Hij maakte snel pro motie naar het eerste en hielp zijn club aan het winnen van den N.V.B.-bekcr. In Utrecht moest de finale tegen R.F.C. uit Rotterdam gespeeld worden. ..Schoten" won met 2—1. Ruis, die toen zeventien jaar was. maakte één der doelpunten. Twee jaar later, toen R.C.H. van Velsen naar den Middenweg ver huisd was, meldde Ruls zich als lid van deze vereeniging aan. „Ik voelde me reeds als jon gen tot de Racing aangetrokken", aldus deelde hij ons mede. Hij kreeg als middenvoor een plaatsje In het tweede elftal Reeds in dat eerste seizoen werd' zijn elftal kampioen van zijn afdeeling. maar het promoveerde niet. Na een verblijf van drie jaar m het tweede werd hij eindelijk in het eerste opgenomen. Daar .speelt hij nu al vijf seizoenen geregeld en bezet dc spil- plaats. Een aangename herinnering bewaart hij aan den competitiewedstrijd A.D.O. R.C.H., die verleden jaar in Den Haag ge speeld werd. Met rust stond A.D.O. met 3—0 vóór. maar in de tweede helft wist R.C.H. ge lijk tc maken. Het laatste doelpunt was van Ruis. Hij speelt ook gaarne tegen I-I.F.C. Bij zonder dankbaar is hij jegens zijn bestuur, „dat er", zoo zei hij, „zulle een uitstekenden kijk op heeft, om voor de leden aardige bui- tenlandsche reisjes tc organiseeren Hierdoor wordt de kameraadschap zoo goed aange kweekt. Het. mag waar wezen, dat alle leden van een elftal goede spelers zijn, maar daar bereik je toch niet veel mee, als de onderlinge geest niet goed is." IHICm i! IMfi, IFM.WMM:;! if: Wl'irW»»!!! GYMNASTIEK. K.T.K —ZUIDERKWARTIER. Ondanks de nederlagen, die èn de dames èn de hoeren van den Kennemer Turnkring geheel in de lijn van oiize verwachtingen Zaterdag togen den turnkring Noord-Hol- land's Zuiderkwartier hebben geleden, is het resultaat van den strijd als geheel voor de Kcnnemer gymnasten eervol en in allen deeie bemoedigend. De hecrcmvedstrijd. 's Middags werd de wedstrijd voor heeren gehouden. Algemeen leider <ook voor den dames-wedstrijfU was de heer D. Beet, die voor een doelmatige regeling zorg droeg Als jury-leden traden op de heeren J. Schenke en M. Douma te Amsterdam. I„ J. A. van Ekeren to IJmuiden-Oost en J. J. Pole te Wormerveer. De heer J. M. Verbeek voerde de K.T.K ploeg aan en de heer J. Kruynen de Zulderkwar- tierploeg. Na de voorstelling van de ploegen sprak de heer J. Hop, voorzitter van den Kennemer Turnkring, er zijn voldoening over uit, dat eindelijk deze ontmoeting kon plaats vin den, en dat 't. nu dus den K.T.K. gegund was, een ruimer blik te werpen op het keur turnen. Begonnen werd met vrije oefeningen. De K.T.K. begon goed: geen enkele van zijn tur ners kreeg daarbij minder dan 15 punten (maximum 20 p.) Slechts 3 van hun tegen standers konden oenzelfde resultaat boeken, waardoor de K.T.K. in de meerderheid kwam, zij 't slechts met 2 p. Dat deze geringe voorsprong spoedig teloor zou gaan, bleek, toen het Zuiderkwartier aan paard en de K.T.K. aan ringen gingen wer ken. De Kennemers turnden aan dat toestel onder dc middelmaat; slechts één van hen kwam boven de Hp. De Zuiderlingen deden 't aan paard beter en daardoor kwamen deze 6 1/2 p. vóór. Na de toestel-wisseling werd deze voor sprong sterk vergroot, nl. tot 29 1 2 p. Het paardwerk K.T.K. n.l. was nog minder dan het ringen turnen, terwijl dc gymnasten uit de Meer e.o. weer vooral door hun beste krachten een flinke meerderheid toonden. De K.T.K. zou nu zijn hoedanigheden too- nen aan rek, cn het Zuiderkwartier aan brug. Weer kwam eerstgenoemde kring niet boven 't gewenschte peil. en weer verhief zijn tegen stander zich daarboven, zoodat deze laatste 43 p. vóór kwam. Dezelfde geschiedenis herhaalde zich na de wisseling. De voorsprong werd nu vergroot tot 54 p. Bij 't laatste onderdeel, paardspringen. zou dc achterstand van den K.T.K. iets verkleind worden, n.l. met l 1 2 p. Deze kring verloor dus juist door 't mindere toestelturncn. Het Zuiderkwartier won met 52 1 2 p. voorsprong (509 p. tegen 456 1 2 p.) De persoonlijke punten-totalen luiden; Zuiderkwartier T. v. d. Broek 63 1/2, J. v. d. Pol 65, C. A. de Boer 81 1/2, G. v. Driel 711/2, C. Meijer 77, J. Smit 84, A. Klomp 93, T. v. Beek 96 p Kennemer Turnkring: J. H. Brink 66, J. Verkes 74, M. Castien (als invaller geen vrije oefening gedaan» 521'2 p., J. Timmermans 74 1/2 p., C. Dingier 67 1 2 p., J. J. v. Doorn 66 1/2 p., A. van Zadel 83 1/2 p., C. Smal 72 1/2 punt. Op de onderdeden luiden de kring-totalen als volgt (maximum voor elke oefening 20 p„ voor springen evenwel 10 p.. voorts tellen van elke ploeg voor elk onderdeel de 2 minste persoonlijke prestaties niet meel Vr. oef. Paard Ringen Rek Brug Sprong Tot. 96 1/2 74 1/2 79 1 2 76 1/2 80 49 1 2 456 1 2 Zuiderkwartier 94 1/2 88 97 1/2 91 90 48 509 De dames-wedstrijd. De wedstrijd voor dames vond 's avonds plaats. Dezelfde jury deed weer dienst. De ploegen werden geleid door de heeren J M. Berrevoets 'K.T.K.) en J. Kruynen (Zuider kwartier) Deze kamp is buitengewoon spannend ge weest. Eerst het laatste onderdeel bracht de beslissing, en zelfs deze wees op de gelijkwaar digheid van beide ploegen. Vrije oefeningen vormden het eerste on derdeel Daarbij nam het Zuiderkwartier de leiding met 2 1/2 p. voorsprong. Brug K.T.K. en paard Zuiderkwartier vol gen. De Kennemer dames waren hier op haar best; slechts één van haar kwam onder de 13 p. (van de 20> De achterstand werd daardoor verkleind tot slechts 1 p. Na de wisseling bleef het werk van den K.T.K. aan paard vrijwel constant, maar de tegenstanders verspeelden aan brug enkele punten, waardoor zij de leiding moesten af staan aan de Kennemer turnsters, die nu 412 p. voorsprong kregen. Voor ingewijden beteekende dit niet veel, want nu volgde ringen, en daaraan zouden de dames uit het Zuiderkwartier ongetwijfeld meer presteeren dan haar concurrenten. Toch pleit 't voor de Kennemer kwaliteit, dat Zui derkwartier slechts 10 1/2 p inhaalde (tegen in Zaandam 30 p.) en nu dus 6 p. vóór kwam. Paardspringen (het laatste onderdeel) was evenwel weer voor den K.TK. en zelfs liep diens punten-aantal zoodanig op, dat er tegen 't slot even een kansje scheen te zijn op een Kennemer overwinning. De voorsprong van het Zuiderkwartier werd evenwel ge handhaafd, zij 't slechts met 1 1 '2 p. (Zuider kwartier totaal 521 1/2 p.. K.T.K. 520 p Ondanks deze nederlaag wonnen de Ken nemer dames 3 van de 5 onderdeelen. en na afloop zei de heo#J Hop. voorzitter KTK, terecht, trotsch te zijn op het resultaat van zijn organisatie. De wedstrijd werd o.a. bijgewoond door den heer H. L. Warnier, gemeentelijk inspecteur der lichamelijke opvoeding. De persoonlijke punten-totalen lulden; Kennemer Turnkring: A Hoogland 59 1/2. A. Wagenaar 58 1/2, R Rpiesz 63 1/2, T. Kaptijn 58, C. Biesenbergen 56. J. v. d. Mije 67. G. E. v. Halst 61 1/2, S Smit 66 1/2, A. C Wielart 67, J de Bruin 63 p. ZWEMMEN NATIONAAL ZWEMFEEST VAN H.V.G.B. VOOR HET OLYMPISCH COMITc. Men schrijft ons: Door de Haarlemsehe Zwem- en Poloclub H.V.G.B. zal op 7 Januari a.s. een groot na tionaal zwemfeest worden georganiseerd ten bate van het Nedcriandsch Olympisch Co mité in Stoop's bad. Deze H.V.GB.-zwemfeesten kenmerken zich steeds door de vlotte wijze van afwer ken. het gevarieerde programma en de gezel lige sportieve stemming die er heerscht. De oudste Haarlemsehe Zwemvereeniging weet nog steeds wat de beste manier voor het or ganiseeren van een zwemfeest is. omdat ook de niet-zwemmers zich amuseeren en tot de zwemsport worden aangetrokken. Ook nu heeft men een zeer afwisselend pro gramma samengesteld met nummers voor adspiranten, crachs, veteranen, figuurzwem- men etc. Dc netto-opbrengst van dit zwemfeest wordt afgedragen aan het N.O.C. Een ieder is dus nu in de gelegenheid om door een kleine bijdrage de uitzendingen van onze Nederlandsche Sportmenschcn te helpen be vorderen. IS DE COURANT gil WAARIN GU MET HET MEESTE SUCCES ADVERTEERT «II INGEZONDEN MEDEDEFUNGEN a 60 CU. per regel OFFICIEEL AGENT N.V. ROTTERDAMSCHE LLOYD LORENTZPLEIN 26 - TEL. 13050 - HAARLEM ERNSTIGE POLITIEKE BOTSIN GEN TE HAMBURG. HAMBURG, 13 December (V. D. Heden avond tegen zes uur ontstonden nabij den Hamburger Dom ernstige botsingen tusschen communisten en politie. Onder het uitroepen van leuzen tegen de regeering Bruening en de nieuwe noodverordening trok een optocht van eenige honderden personen in de rich ting van de Dom, waar zij werden tegenge houden door vijf politieagenten en de Dom- wacht. Van de zijde der communisten werd met steenen gegooid, waarop door de politie eerste met losse patronen, daarna met scherp geschoten werd. Inmiddels waren drie auto's met politie-versterking gearriveerd, en wen deze politiemacht erin geslaagd was de me nigte uiteen te drijven, bleven op het plein verscheidene zwaar- en licht-gewonde per sonen achter. Een hunner is overleden. SCHEEPVAARTBERiCHTEN Abbekerk 14 te Amsterdam v. Hamburg. Aludra 12 v. Rio de Janeiro, Buenos Ayres n. Rotterdam. Baloeran p. 14 13 u. Perim, Batavia naar Rotterdam. Costa Rïca, 13 te Amsterdam v. Humburp. Cottica 12 v. Lissabon n. Plymouth, Parama ribo naar Amsterdam. Dclftijd 13 n.m. te Londen, Paclfickust n. Rotterdam. Dempo p. 13 13 n. Kaap del Armi, Rotterdam naar Batavia- Djember 13 9 u. te Hamburg v. Londen. Fiandria, 13 18 u. v. Oporto, Amsterdam n. Buenos Ayres. Flora p. 11 v. New- York n. Venezuela. Grootekerk 14 to Iloila. Rotterdam n. Japan. Giekerk 13 v. Madras. Rotterdam n. Calcutta. Hoogkerk 14 te Rotterdam v. Bremen. Helder 11 v. Buenaventura n. Valparaiso. Houtman 12 v. Zanzibar n. B atavia. Tmma 14 te Amsterdam v. Bremen. J. P. Coen 12 te Belawan Deli, Batavia n. Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt p. 11 Perlm. Am sterdam naar Batavia. Jason 13 te Amsterdam v. Antwerpen. Kota Agoeng vertrekt 12 v. Batavia n. Bela wan Deli. Klipfontcin 13 te Hamburg v. Rotterdam. Kota Tjandi p. 13 23 u. Oucssant, Rotterdam naar Batavia. Kota Radja p. 13 17 t». Kaap dol Armi, Rot terdam n. Batavia. Kota Pinang p. 14 7 u. Finisterre, Batavia naar Rotterdam. Laertes p. 13 Perlm, Batavia n. Amsterdam. Loehgoil 10 n.m. v. San Francisco, Paclfic kust naar Rotterdam. Melampus 12 v. Lorenco Marques n. Durban. Narenta 12 te Glasgow, Paclfickust n. Rotter dam. Orion 13 500 mijl v. N. Tcrccira. Puerto Bar rios naar Amsterdam. Oranje Nassau 11 v. New-York n. Port au Oostkerk 14 te Marseille,J apan n. Rotterdam Poelau Roebiali p. 12 Perim, Amsterdam n. Batavia. Phrontis 13 v. Belawan, Batavia n. Amster dam. Poelau Tello 14 te Hamburg v. Antwerpen. Rietfontein 13 te Hamburg v. Amsterdam. Randfontein 12 te Mombaxsa v. Amsterdam. Statendam 13 v.m. te New-York v. Rotterdam Serooskerk 13 tc Genua. Rotterdam n. Japan. Slamat 14 7 u. 15 m. to Rotterdam v. Ba tavia. Siantar 14 11 u. v. Makalla, Bat n. Rotterdam Salawati 12 te Soerabaja v.Vancouver. Saparoca 12 te Penang v. San Francisco. Sembilan 11 to Philadelphia v. New York. Springfontein 12 v. Kaapstad n. Duinkerken Beira naar Rotterdam. Salland 13 16 u. to Bremen v. Amsterdam. Tabinta p. 12 Ouessant, Amsterdam naar Ba tavia. Tjiliwong 11 v. Hong Kong n. Sjanghai. Tabian 12 v. Bombay Amsterdam n. Batavia. Tawali 12 v. Messina, Rotterdam n. Bombay. Talisse 12 v. Bremen, Australië n. Hamburg, en Hull (gaat niet naar Rotterdam). Tosarl 14 v. Rotterdam n. Middlcsbro. Volendam 12 n.m. v. Southampton. Rotter- darn naar New York. Westerkerk 14 v. Beira via Mozambique n. Rotterdam. Zuiderkerk 11 te Kobe, Japan n. Rotterdam. Bilderdijk ll 22 u. 23 m. 1170 mijl W.Z.W. van Valencia. New York nanr Rotterdam. Melampus 13 9 u. 3 m. 50 mijl W. van Land's Find, Amsterdam n. Batavia. Tiberius 13 12 u. 35 m. 40 mijl van. Land's End, Amsterdam n. San Juan. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek sielt de Re dactie zich -niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE AANHANGIGE HERZIENING DER LAGER ONDERWIJSWET. DE BEZWAREN DAARTEGEN. Bij Koninklijk besluit van 2 Juli 1926 werd ingesteld de Staatscommissie aan welke in de eerste plaats werd opgedragen te over wegen, of in de L.O. wet die wijzigingen be- hooren te worden aangebracht, waardoor, met volkomen eerbiediging voor het beginsel der financieele gelijkstelling tegen de open bare kassen van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, gelijk dit is neergelegd in artikel 195 der Grondwet, en zonder schade te doen aan de vitale belangen van het on derwijs aan dat beginsel een minder kost bare toepassing wordt gegeven. Begin 1931 verscheen dit rapport en bij Koninklijke Boodschap van 10 September 1931 werd in gediend het ontwerp van wet tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920. De voorstanders van goed volksonderwijs achten dit ontwerp-wet een gevaar van ons lager onderwijs en hebben dan ook gemeend een sterke actie te moeten voeren tegen deze herziening. Dc voornaamste bezwaren willen we hier onder in het kort weergeven. Wordt dit ontwerp tot wet verhoven, dan zal bij inwerking treden der bepalingen a. afbreuk gedaan worden aan het Paci ficatiebeginsel, belichaamd in art. 195 van de Grondwet. b. schade gedaan worden aan de vitale belangen van het onderwijs. c. aan het beginsel der financieele gelijk stelling geen minder kostbare toepassing ge geven worden. Elk punt kunnen we naderv toelichten. a. Het uit de Lager Onderwijswet weg nemen van de zekerheid, dat bij een genoeg zaam aantal leerlingen in elke gemeente minstens een openbare school bestaat kan niet anders dan als strijdig met het denk beeld der Pacificatie worden aangeduid. b. De vitale belangen van het onderwijs zouden niet worden geschaad. Niemand kan ontkennen, dat vitale belangen van het onderwijs op niet te verantwoorden wijze worden aangerand, als daar binnen een tijdsversloop van slechts drie jaar een 1600 tal onderwijzers minder dan thans in onze lagere scholen die in het algemeen in geen enkel opzicht te kleine klassen hebben uit het onder wijzerscorps worden weggenomen, terwijl in de loop der daarop volgende jaren dit met nóg ongeveer een duizendtal het geval zal zijn. Een vitaal belang voor ons lager onder wijs is zeker, dat in de wet gestelde bepalin gen ook praktisch uitvoerbaar zijn. De hui dige wet liet toe 't geven van onderwijs op de school voor gewoon lager onderwijs van andere dan de verplichte leervakken, in het zevende of hoogere leerjaren. Het ontwerp heeft deze mogelijkheid uitgebreid tot het 5e cn 6e leerjaar. Verwacht had nu mogen worden, dat tegelijkertijd hersteld zou wor den de fout, reeds in de bestaande wet met groote duidelijkheid naar voren gekomen, dat 't niet mogelijk is. althans aan openbare scholen bevoegde leerkrachten te krijgen voor die extra vakken. Leerkrachten met extrabevoegdheden gaan naar 't U.L.O. In Amsterdam redde men zich door aon het zevende leerjaar een avondcursus van 4 uur per week in een vreemde taal te verbinden, wat men apart honoreerde. Zoo kreeg men Inderdaad voldoende bevoegde leerkrachten. Dergelijke cursussen worden in het nieuwe ontwerp verboden met het noodwendig ge volg. dat de openbare school in de meeste gevallen zal moeten afzien van 't geven van onderwijs in extra vakken in de hoogere leerjaren. Voor de bijzondere school zijn be doelde cursussen niet verboden. Hier worden de vitale belangen van 't lager onderwijs, 1 afthans van het openbaar lager onderwal op de meest ernstige wijze geschaad! De belangen van het onderwijs worden niet maar alleen slecht gediend doch ten zeerste geschaad. En dat in een tijd als de huidige, die voor onze jeugd en aankomende jongelingschap, mannelijke en vrouwelijke, een ontwikkeling vraagt deze ook als basi3 voor voortgezet onderwijs en vakopleiding -- die in staat heeft te stellen met hoof 4 en hart en hand de groote moeilijkheden van volgende tijden te boven te komen dit in het belang van elk individu, niet ir'ader in da: van heel ons volk en lani, zijn welvaart waarlijk niet het minsrv De invoering van de 45 schaal bij het gewoon lager onderwijs en die van 26 bij het uitgebreid ïager brengt in het algemeen schoolklassen van zoodanige omvang, dat uit een onderwijs- en opvoedkundig oogpmu, van behoorlijk vruchtbaar lesgeven weinig van een juiste schoolopvoeding zoo goed als geen sprake kan wezen. In groote cn groo- tere plaatsen van ons land zullen door deze groote aantallen leerlingen voor één leer kracht, noodwendige ook kostbare verbou wingen moeten geschieden en allerlei ont reddering zal het gevolg wezen. Ten platte- landen is in de kleine scholen en schooltjes bij daling van het aantal leerlingen of bij ontstane vacatures in de grootere scholen, het leed voor de leei-krachten zoowel als voor de ouders niet te overzien. Opdrijving der gemeentelijke lasten door als gevolg van deze wetgeving gedwongen aanstelling van boventallige onderwijzen (essen) kan niet uitblijven, terwijl door de vermindering van het aantal leerkrachten en het bijeenzetten van klassen en deelen van klassen, een eenigszins juiste school organisatie niet meer denkbaar zal zijn. De bij de opdracht aan de Staatscommis sie Rutgers gevraagde versobering bij de toepassing der financieele gelijkstelling is niet aangegeven. Integendeel wordt deze nog geaccentueerd door de in het Ontwerp- Terpstra voorgestelde wijzigingen van de wet 1920, die de zoo goed als ongebreidelde voort gaande stichting van kleine bijzondere en daardoor bijna steeds ontstane kleine open bare scholen in geen enkel opzicht tegen gaan, integendeel, die nog bevorderen. Het voor de schoolbesturen wegvallen van de noodzaak der over te leggen „verklaring" gestaafd door een lijst van ..handteekenin- gen", waaruit kon blijken, dat de nieuwe te stichten school door het bepaalde aantal kinderen, waarvoor in een bijzonder geval met nog minder dan het wettelijke aantal van 40, 60 enz. kan worden volstaan, thans wordt voorgesteld nog minder dan 25 te kunnen bedragen, zal tot de gemakkelijkheid, waarmee nog maar steeds meerdere bijzon dere schooltjes kunnen worden opgericht, zeer bijdragen. Niet minder ook dit. dat bij 't stichten van een bijzondere schooi kunnen meetellen de leerlingen van een reeds be staande school. Dat aan ingezetenen het bij de huidige wetgeving bestaande recht van beroep op Gedeputeerde Staten en de Kroon tegen een besluit van den Gemeenteraad, als bedoeld in art. 75 voortaan zal worden ontnomen achten we een verzwakking van de mogelijk heid tot controle op genoemde besluiten, die het ontstaan van onnoodige en onnuttige scholen en schooltjes nog te meer in de hand zal werken. De in het wetsontwerp gedane voorstellen tot verhooging der waarborgsom van scholen met minder dan 150 leerlingen, van 15 tot 30 pCt., moge van zeer geringe beteekenis geacht worden, voor het tegengaan van onnutte bouwplannen, terwijl het niet ver laagd worden van de rentevoet ingevolge art. 205 door de gemeentebesturen over de ge schatte waarden der bijzondere schoolge bouwen te betalen interest, voor schoolbe sturen een geldelijk voordeel oplevert., dat niet past in het stesel van de financieele ge lijkstelling der wet. Een ander bezwaar is, dat niet wordt ge handhaafd een verbeterde opleiding van het onderwijzend personeel. Wie zijn ooren in vakkundige kringen te luister legt, zal daar groote ontstemming merken. Eveneens is dat het geval bij het voor de onderwijzers vast gestelde strafsysteem en de blijvende onzelf standigheid van de in de school werkzame leerkrachten. Een meerdere erkenning van de zelfstan digheid van den onderwijzer ware in de wet 1920 reeds op haar plaats geweest. Dat deze zelfstandigheid bij wijziging van die Wet ook nu nog 11 jaren later in een tijdperk, waarin het beginsel van nood zakelijke medezeggenschap voor wie ge zamenlijk arbeid verrichten, steeds meer erkenning vindt ten aanzien van een goede schoolorganisatie wordt veronacht zaamd, is een ernstig te kort. Waar de bezwaren tegen het Wetsontwerp Terpstra zoo veel en velerlei zijn. is het geen wonder, dat zich op initiatief van „Volksonderwijs" een Comité van Actie tegen dit ontwerp wet gevormd heeft. De actie zal worden ingezet met een 11-tal provinciale meetings op 19 December a.s. In Haarlem zal de meeting gehouden worden 3 uur in het gebouw van den Protestantenbond. Ze zal staan onder leiding van W. L. G. van Dam, voorzitter van Volksonderwijs terwijl als sprekers zullen optreden: K. ter Laan. bur gemeester van Zaandam, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en W, van Die- sen, administrateur van Volksonderwijs. E. GEHRTS Wzn. Haarlem, December 1931. Maar dat zou niet gemakkelijk zijn. Tuimeltje. die altijd ge wend was den weg te loopen als liet donker begon te worden, vond dat alles er nu zoo gek uitzag. Hij vroeg den weg aan twee torretjes, maar daar deze naar hun werk moesten, konden zc niet met hem mee en met groote zweetdruppels liep hij naast «•en slak, die beloofde hem naar huis te zullen brengen. Maar dat dier liep zoo langzaam, zoo voetje voor voetje, dat Tuimeltje bijna niet meer voortkon cn plotseling op den grond zonk. „Slakkemannctje," begon Tuimeltje, „ik heb zoo'n dorst." „Dan zullen we wat drinken," antwoordde dc slak cn hij bracht Tuimeltje naar een herberg. „Torrclust" gehcetcn. Dc herbergier, een dikke, zwarte tor, zag wel dat Tuimeltje niet meer voert kon en nadat Tuimeltje hem een fooi had gegeven, zei de tor ineens„Waarom klim je niet op den rug van dc slak." Dat was tenminste een oplossing cn Tuimeltje werd nu heel lustig door den slak voortgedrager. In dien tusschentijd was Kruimeltje, iiie al lang weer in het kabouterpaleis terug was, erg ongerust. Hij miste Tuimeltje en was hang. dat er iets met hem gebeurd was. In een wip klom Kruimeltje boven cp het dak van het palcis en door een verre kijker probeerde hij Tuimeltje erge: - tc ontdekken. Ten einde raad vroeg hij den kabouterbaas of hij met een dokterskarretje op zoek mocht naar Tuimeltje cn dc kabouterhaas had daar natuurlijk r.icts tegen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12