De Heksenketel „Mandsjoerije DECEMBER IN LONDEN. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE DINSDAG BLAD. 15 DECEMBER 1931i INGEZONDEN MEDEDEELINGEX. a GO Cts. per regel. President Tsjang Kai Sjek afgetreden. Gezwicht voor Nanking's chauvinisme. Nationalisten maakten gebruik van de Pa- rijsche mislukking om de gemoederen op te hitsen. Zal Tsjang Kai Sjek legeraanvoerder blijven! Nanking-Tokio hebben geen in vloed op Mandsjoerije. Net omgekeerd is het geval. De Duitsche sociaal-democraten tegen bijeenroeping van den Rijksdag. De herstelbetalingen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Tsjang Kai Sjek ontslag heeft gevraagd, als presi dent van de Chineesche republiek. Dit be richt heeft bijzondere sensatie verwekt. De ontslagaanvraag blijkt te zijn afge dwongen door de Kantonneesche fractie, aan wier hoofd Soen Fo en Wang Hing Wei, re- volutionnair leider en lid van de Koeomin- tang staan. Zij maakten gebruik van de te leurstelling. teweeggebracht door de resolutie van den Volkenbond te Parijs. Chauvinisti sche studenten en leden van den linkervleu gel van de Koeomintang, die tegen de poli tiek en de persoon van den demissionairen president zijn, organiseerden onverwijld een handige propaganda. Men meent dat Tsjang Kai Sjek de functie van operbevelhebber met een half millioen mannen onder zijn commando, zal behouden. Men gelooft, dat de functies van president der nationale regeering voorloopig zullen worden vervuld door Linsjan, lid van het centraal comité van toezicht van de Koeo mintang in afwachting van de algeheele re organisatie der regeering. Het Kantonnee sche element zal in de regeering overheer- schen. Feitelijk behoeft deze gang van zaken geen verwondering te baren. Het was te voorzien, dat de halfslachtige en voor China geens zins bevredigende Pai'ijsche revolutie het na tionalisme zou doen oplaaien. In dertijd schreven wij al bij het gerucht van Tsjang Kai Sjek's vertrek naar het noorden - dat dit vertrek zeker niet van risico ont bloot zou zijn. Nu de generalissimus rustig thuis is gebleven waarschijnlijk om zijn positie aldaar te verdedigen hadden de chauvinistische elementen natuurlijk nog meer reden tot klagen! De reeds lang dreigende crisis is nu dus acuut geworden, door ongeveer dezelfde re denen, die het Japansche kabinet deden val len. Dat deze beide gebeurtenissen van het allergrootste gewicht zijn voor de toekom stige ontwikkeling der dingen, behoeft wel geen betoog. Het begrip „nationaal" dat, ver bonden met het woord „regeering" in deze zonderlinge tijden maar al te dikwijls de dekmantel voor het tegendeel van nationaal is geworden, schijnt nu ook het motto van Tokio en Nanking te zullen worden. Het is échter duidelijk dat men dan voor „natio naal", mil tairistisch moet lezen. Wij vestigen er voor het overige nog eens de aandacht p, dat het Mandsjoerijsche conflict binnen een kring ligt. die klaarblij kelijk geheel buiten den invloedsfeer van To kio en Nanking ligt. Mandsjoerije reageert niet op Tokio of Nanking, maar Nanking en Tokio reageeren op Mandsjoerije en Parijs. Hieruit blijkt ook weel' eens. voor welk een onoverkmenlijke moeilijkheid de Volken bondsraad geplaatst was. De Mandsjoerijsche heksenketel wordt door veeltongige vlammen warm gehouden Tal van economische en plaatselijke" omstandig heden (de doorvoerhandel, de spoorlijnen, de haven, en in de laatste maar niet onbelang rijkste plaats: het fantastische en uiterst machtige Chineesche banditisme"» regeeren de Chineesche reacties in dezen ketel. Wan neer het er op aan komt, staan zoowel de regeeringen in China als in Japan, (en voor al die in China) met de handen in het haar. Hoe kan men verwachten, dat enkele wel bespraakte diplomaten in Parijs met eenige resoluties hier orde zullen scheppen? Dit is een zeer speciaal geval, dat om zeer speciale maatregelen vraagt., men duide het den Volkenbond, die zijn bestaansrecht eer der al overduidelijk heeft bewezen, niet euvel dat zij met 't- wespennest daarginds voorloo pig geen raad weet. L. A. Jao^-n Joshisawa terug naar Tokio. TOKIO, 14 December (V. D.) De Japansche minister-president Inukai. heeft den nieuw benoemden Japanschen minister van Buiten- landsche Zaken, den gezant Joshisawa te Parijs telegrafisch' verzocht Parijs terstond te verlaten en zich naar Tokio te begeven om zijn nieuwe functie te aanvaarden. Joshisawa heeft opdracht gekregen, den kortsten weg te gebruiken, n.l. over Rusland In politieke kringen neemt men aan. dat Joshisawa, in dien hij over Moskou reist, een kort onder houd met de vooraanstaande Sovjetleiders, in elk geval met Litwinof en Karachan zal hebben. DuitscMand. De sociaal-democraten tegen bijeenroeping Rijksdag. BERLIJN", 14 Dcc (V.DJ In de zitting der Soc. Dem. Rijksdagfractie welke Maandag middag gehouden is, werd een resolutie aan genomen. waarin verklaard wordt: De Noodverordening d.d. 8 December is door een regeering uitgevaardigd waarvan geen sociaaldemocraten deel uitmaken. De sociaal democratische Rijksdagfractie wijst iedere verantwoordelijkheid van de hand voor die passages der Noodverordening welke een nieuwe belasting oplegt aan de arbeiders employe's en beambten. Zij protesteert ern stig tegen het ingrijpen in het tariefrecht, tegen de verlaging der loonen, salarissen en sociale renten. Bij haar streven de schadelijke bepalingen der noodverordening te ver vangen door draaglijke, vindt de soc. dem. Rijksdagfractie bij de partijen der oppositie geen steun. Zij is niet in staat met haar een regeering te kunnen vormen welke de ver ordening van 8 December door een betere ver vangt. .Een besluit tot opheffing van den Rijksdag kan derhalve geen practische uit werking hebben. Het is noodzakelijk dat ae' bijzondere te rugslag welke de noodverordening op eenige categorieën arbeiders zal hebben, tegen te gaan. Het referte aan de verklaring der Rijksregeering dat de voornaamste plicht der regeering is er op bedacht te zijn dat de huidige stand der joonen en salarissen slechts bij een overeenkomstig laag gehou- prijsniveau gehandhaafd zal kunnen blij ven, verklaart de S- D. Rijksdag fractie dat ook voor haar een nieuwe toestand ont staan zal indien blijkt dat de verlaging der prijzen niet overeenkomt met de loonsver lagingen. Voor dit geval behoudt zij zich verdere be sluiten voor. De Noodverordening biedt, aldus vervolgt de resolutie, zelf het beste bewijs er voor dat de crisis van het kapitalistische systeem niet kan worden opgeheven met de midde len welke het kapitalisme ten dienste staan- Een ingrijpende en permanente verbetering is slechts mogelijk door een volledige over winning van de kapitalistische maatschap pij door het socialisme. Een der oorzaken voor de ontzaglijke verwarring van het we reldbedrijfsleven bestaat in de oorlogsschul den der staten onderling en in het bijzon der in het systeem der Duitsche herstelbe- ta'ingen. De soc. dem. Rijksdagfractie eischt de bevrijding van het Duitsche volk van de ondraaglijke lasten. Amerika. De ratificatie van het Hoover-moratorium. WASHINGTON. 14 Dec. (Reuter). Groot- Brittannië en Finland verzochten om inlich tingen wat betreft hun posite met betrekking tot de betaling van de schulden, die morgen vervallen. Hun is medegedeeld dat uitstel van betaling hen niet zal bloot stellen aan „recht vaardige critiek'. Snell, leider de republikeinen, gaf Hoover de verzekering dat het moratorium prompt zal worden geratificeerd, doch er is geen sprake, zeide hij, van annuleering van de schulden. Het wetsontwerp betreffende de ratificatie zal Donderdag bij de Representan tenhuis worden ingediend. Waarschijnlijk zal de Senaat het vóór het Kerstreces goed keuren. Resolutie inzake het vacantiejaar. De voorzitter van de werkcommissie Collier, heeft bij den Senaat een resolutie ingediend, waarin verklaard wordt dat de minister van financiën in overeenstemming met den pre sident de betalingen van de crediteurlanden met ingang van 1 Juli 1931 voor den tijd van een jaar mag uitstellen. Betaling der uitgestelde bedragen zal plaats hebben na Juli 1931 tegen een rentevergoe ding van 4 ten honderd. De opschorting dei- betalingen wordt afhankelijk gemaakt van een overeenkomstverdrag der Europeesche mogendheden onderling. De resolutie is op gesteld door het departement van financiën. Een Amerikaansche uitnoodi- ging aan Von Hindenburg? WASHINGTON. 14 December IV. D.) Van democratische zijde is in het huis van af gevaardigden bij president Hoover er op aan gedrongen den Duitschen Rijkspresident Von Hindenburg uit te noodigen tot een bezoek aan Washington. Daar Hindenburg wel niet in staat zou zijn aan een dergelijke uitnoo- diging gevolg te geven, zou hij een ver tegenwoordiger kunnen zenden. Zwitserland. Colijn over Duitschland's herstelbetalingen. BAZEL, 14 Dec. (W. B.) De bijzondere raad gevende commissie heeft hedenochtend om elf uur haar arbeid in een plenaire zitting voortgezet. De commissie verdaagde het onderzoek naai den toestand van de Duitsche spoorwegen tot Dinsdag, en hield zich heden met den al- gemeenen economischen toestand bezig, waarbij het verband tusschen schadevergoe ding en economischen toestand werd bespro ken. De heer Colijn heeft een exposé gegeven van de economische zijde der aan de com missie opgedragen taak. De uiteenzetting van cr. Colijn had in het bijzonder betrekking op de uitwerking der schadevergoedingsbctalingen op den wereld STOFZUIGERHU1S MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- handel, speciaal op de buitenlandsche poli tiek en het economisch leven der staten. Aan Colijns exposé sloten zich verschei dene opmerkingen aan. Het Handelsblad meldt in aansluiting hier op: Zooals wel te verwachten was. heeft de uiteenzetting, die dr. Colijn in de Bazelsche deskundigencommissie heeft gegeven over den invloed van de Duitsche herstelbetalin gen op den internationalen handel en op het economisch leven der verschillende landen, tot velerlei beschouwingen van de andere ge delegeerden aanleiding gegeven. Daarbij bleek, dat de deskundigen niet allen de mee ning van dr. Colijn deelen, nl. dat de Duit sche herstelbetalingen belangrijk hebben bij gedragen tot de verscherping van de econo mische wereldcrisis. O.a. betoogde de Zuid-Slavische gedele geerde Djuritsj, dat de herstelbetalingen voor zoover zij uit goederenleveringen bestaan, voor het economisch leven van verschillende landen juist een gunstige uitwerking heb ben. De technische subcommissie, die de quaes- tie van de Duitóche betalingsbalans behan delde .heeft tevergeefs getracht tot een bere kening van de Duitsche credieten in Neder land. Zwitserland, Amerika en andere landen te komen. De overtuiging wint meer en meer veld. dat het niet mogelijk zal zijn ook maar bij benadering den omvang van de Duitsche kapilaalvlucht naar het buitenland vast tc stellen. Regeeringsconferentie op 15 Januari? BAZEL. 14 Dec. (V. D.l De bijzondere correspondent van de „Neue Zuericher Zei- tung" meldt hedenavond, dat de herstelcon ferentie der regeeringen tegen 15 Januari bij eengeroepen zal worden. Een bevestiging van dit bericht is tot dus verre nog niet ontvangen. Een voorwaarde blijft, dat het rapport, van de commissie van de BIB tijdig gereed is zoodat voldoende tijd overblijft om de uitnoodigingen aan de regee ringen te doen toekomen. Engeland. Engeland bereid tot tarief onderhandelingen met Duitschland. LONDEN. 14 December iV. DJ Bij de on- derhandelingen met de Duitsche ambassade betreffende de nieuwe Engelsche douanepo- litiek heeft de Engelsche regeering te ver staan gegeven dat het opnemen van onder handelingen niet van de hand wil wijzen, doch zal moeten vasthouden aan de anti- dumpingtarieven. Opheffing van bijzonder tarief op Engelsche steenkolen. PARIJS. 14 December (V. D.» De be sprekingen der Fransohe ministers met den Engclschcn ambassadeur betreffende hef in overeenstemming met elkaar brengen der wederzijdschc beschei'mende tarieven schijnen met succes te worden bekroond. In Franschc goed ingelichte kringen wordt het vermoeden bevestigd dat de bi- zondere Fransche tolheffing ad 15 pCt. op den invoer van Engelsche steenkolen niet zal worden toegepast, De toestand van Churchill. NEW YORK, 14 Dec. (Reuter). Winston Churchill, die Zondagavond door een auto werd aangereden en met een schouderont wrichting in het ziekenhuis werd opgeno men, loopt volgens den arts die hem behan delt. gevaar van een bloeduitstorting in de borst. Een bericht uit Londen meldt nog. dat Churchill volgens de verwachting van de dok toren een paar weken lang rust zal moeten houden. Oostenrijk. Het proces tegen dr. Pf rimer begonnen. WEENEN. 14 Dec. (V. D.» Het proces tegen Dr. Pfrimer en zijn medebeklaagden. allen beschuldigd van voorbereiding en deelne ming aan de Heimwelirputsch van September jl. is hedenmorgen te 10 uur voor de recht bank te Graz begonnen. Voorzitter is de president van het Lands- gcrecht dr Spanner. Na het voorlezen van de acte van beschuldi ging vroeg de president aan dr. Walter Pfri- mer: „Bekent u schuldig te zijn aan hogver- raad in den zin van de aanklacht?" Dr. Pfrimer antwoordde: ..Neen". Pfrimer verklaarde, dat hij van meening was. dat hoogverraad slechts begaan kon worden, wanneer de grondwet legaal of legi tiem was. Dit was in Oostenrijk niet het. ge val. Men had hem. Pfrimer. verweten, dat hij niet geweld de grondwet en den regecrings- vorm wilde wijzigien. Ilij had geenszins de bedoeling gehad, een putsch te veroorzaken. Reeds van den aanvang af. had hij niet het voornemen gehad, geweld te gebruiken. Een putsch in den zin van de acte van beschuldi ging was er dan ook niet geweest, slechts een gewapende opmarsch der heïmwehren, zooals dat reeds vaker het geval was. Dr. Pfrimer verklaarde voorts, dat het ma nifest. waarin mededeeling werd gedaan van het aanvaarden van het bewind reeds in het jaar 1929 werd voorbereid. Aan de redactie hiervan hebben geheel andere hecren me degewerkt dan die welke lid zijn van de Hci- matschutz. Dr. Pfrimer vroeg den juryleder, wie. indien zijn optreden op 13 September met den naam Putsch wordt bestempeld als hoogverrader moet worden aangeklaagd, hij of de heeren die indertijd betrokken zijn ge weest. bij het. opstellen van het manifest. Het drukken en uitgeven van het manifest Is ge schied togen zijn wil en zonder zijn mede weten. Dat onderhandelingen hebben plaats gehad met verschillende regeeringsvertegen- woordigers en de Executieve om mede te doen aan de gewapende opmarsch der Helmwehr is niet juist, In antwoord op een vraag van den presi dent nopens de bedoelingen op 13 Septem ber verklaarde Dr. Pfrimer dat voorgenomen was een deel der bewapende afdeelingen naar Weenen te doen opmarcheeren. terwijl het andere deel de provincieplaatsen zou bezetten. Kerstmis op komst. De „waits' in de donkere straat. Moeilijk dilemma. (Van onzen correspondent). De aankondigers van Kerstmis zijn m de straten der Londensche voorsteden versche nen. Het is altijd het zelfde liedje. Zij spelen, zij zingen altijd het zelfde liedje. De straat is in donker, de typische straat van Suburbia Er branden gaslantaarns, op eerbiedigen af stand van elkaar. Alsof zij elkaar haar licht niet gunnen. Zij konden gerust wat gezelli ger zijn. wat aansluiting zoeken. Het zou geen verschil maken. Het luttele licht dat zij uit stralen reikt niet ver. Daar is altijd de echte donkere dag voor Kerstmis. Nergens in de we reld kunnen de donkere dagen voor Kerstmis zco donker zijn als in Suburbia dat Londen buiten het ruimste centrum. En daar is altijd de mist zoo hij zich niet heeft verdicht tot „fog", hetgeen het woord is voor een toestand, welken alleen zij. die hem hebben meege maakt. in Londen en naar men zegt in Manchester, kunnen beseffen. Maar meestal is het mist én geen „fog". En de mist druipt wat. dat de straat van kiezel met asfalt en dat de trottoirsteenen. vierkante plakken be ton. vochtig en glibberig worden. Het zwakke gaslicht in de straatlantaarns maakt matte grijze lichtkringen. Het vocht van het Lon- densch klimaat, gevangen in slierenden damp. trekt door de zwakke aureolen, die ge ontmoet, opdagend uit het duister en den mist, elke vijftig Meter of zoo die ge aflegt od het trottoir. Dat is dus die straat, elke straat, van Suburbia, wanneer December be gint en de maand van Xmas dus in het land is; de straat, een arrangement van grijs en zwart, grijs van mist en damp en worstelend licht er in. en zwart van asfalt en van ae huizen, dreigend van omvang en statuur, en blind: want de bewoners van Suburbia hou den hun ramen donker en toegedekt met gor dijnen in een passie voor „privacy".... Het is altijd het zelfde liedje: het zijn de zelfde tonen van het zelfde aspect. En In zui vere harmonie met deze eindigheid (want de Hemel verhoede dat het een oneindigheid zou zijn) betreden haar de aankondigers van Kerstmis, de „waits Ook hun liedje is altijd het zelfde. Een enkele maal In een week ln December zal het koper van het Leger des Heils het komen uitzingen, als dit koper zin gen kan en als het dit kan in de December- straat van Suburbia, die de huilebalk van alle straten van de wereld moet. zijn en die naar allen schijn deze positie niet graag zou willen prijsgeven. Maar meestal zijn do „waits" havelooze of minder havelooze maar penny-zieke kinderen, die komen zingen door de brievenbus of tegen een zwijgend raam op van de glory of the newborn king". Zij slui pen nader op gummi-zolen of zooiloos, door het. poortje van de voortuin, over het pad naar de huisdeur en bespringen de menschen binnen met. hun inzet, „HarkEr is geen finesse ln deze baasjes. Zij kennen niet. het equivalent van een stemmend orkest of van een de keel schrapend concertzanger. De schorre klaagstemmen van deze kinderen, die „waits" zi'ii geworden in December in Su burbia. vallen met de deur in huis. En bin nen zegt men tot elkaar: ..There they are again. It is the same again. Christmas comes but once a year' Men haast zich naar de deur om de ongewenschte „carol singers af te schepen met een stuiver, een stuiver om tc grijpen. Dan verstomt het geluid midden in oen gevoelige strophe en sluipen de zangers terug naar den mist en het. duister van do ge meenzamer straat, veelal zonder „thank you" want dit is een wat steclschc beweging. Dat zijn de herauten van Kerstmis in Lon den. Er zijn andere ..waits", hier en daar in het. land verspreid, die in groepen staan en zelfbewust de hoogste Kerstliederen uitzin gen. Maar zij komen niet in Suburbia. Luister op dit. gebied gaat voor de slaapdistricten van Londen niet hooger dan een verkilde clarinet in een „band" van The Salvation Army kan reiken. Uw muziekcriticus zou er geen pleizier aan beleven. Het hout is klam. Het. koper is vochtig aangeslagen. Het slag werk mist die droge dofheid, die in klank. kan bekoren. Vingers en neuzen zijn on willig. Zoo dan zijn de klanken, welke ln Engeland „the feast of the year" inluiden. Het is 's lands eer. Het moet altijd zoo. of nog meer zoo. zijn geweest. Het was zoo toen er ruim geld was vooi kalkoenen en kolen, voor de vruchten voor de nationale Kerstpudding en voor de mince pies. voor port en whisky, voor het geschikte Kerstgeschenk. Het is zoo nu de menschen opgeschreven staan voor be taling. in de eerste week van Januari of In elk geval behoudens de „harde gevallen" voor Driekoningenavond, uilen zelfden avond die alle sporen van Kerstversiering uit huizen moet zien verdwijnen teneinde te verhoeden dat booze geesten ze met dierbare verwanten weghalen» nu dan de menschen opgeschreven staan voor betaling van driekwart van een verhoogde inkomstenbelasting. Men zoekt thans naarstig naar definities van „harde ge vallen". En hier Is Xmas coming, met het. zelfde liedje, dat nimmer beter wordt vertolkt dan in het geluid van die smoezelige knapen, die smoezend onder elkaar over de ver deeling van buit in den kleffen avond van deur tot deur gaan. Het is een triestig liedje En het Londensch klimaat zorgt voor de even triestige ensceneering. Het dillemma van den dag. van dag tot dag. houdt de geesten bezig. De onvergankelijk! waarheid, even klaarblijkelijk, zegt dat Christmas comes but once a year. Ze wordt altijd aangehaald, bij herhaling, om er ge wicht aan te verleencn. als motief voor een orgie van geven en ontvangen, eten en drin ken. Het dilemma Is de kosten van dezen or- gieusen Kerst-ritus te dragen en daarmede den toorn van den heer Neville Chamberlain, op den hals te halen en de deuhvaarders lev belastingen onder het huisdak, of het, Kerst- -uc7 ua doojipaoS 'spaouia2 sop apoJA u] isaaj der anderen geur dan dien van spek of roast beef te vieren en daarmede de dankbaarheid van den Kanselier van de Schatkist voor het loopende financiecle jaar te verwerven, door hem prompt op tijd dc hem toekomende pen ningen te overhandigen. Het is een dilemma, tc meer daar pers en politici om strijd tegen den burger samenspannen om hem de keuze nog moeilijker te maken dan ze reeds is. Beide organen 'indien wc een politicus ook een orgaan mogen noemen» werken op het patriot tisch geweten door uit te leggen dat de bri- lastingDlichtverzaker in dezen tijd nagenoeg verraad pleegt aan zijn land en door in een adem er mee te bctoogen dat zoo ooit dan nu het geld moet rollen. Tusschen deze twee adviezen of vertoogen wordt dc arme burger heen en weer gebokst. En dan is het Kerst feest duurder en zijn de inkomsten gerin ger. De leveranciers klagen dat er weinig voor Kerstmis wordt ingeslagen en men mag het toeschrijven aan respect voor de staatsont- vangers of aan kraupe beurzen, waaruit, al wilde men. geen geld kan rollen. Kalkoenen zijn duurder dan ooit, De deskundigen leggen uit dat er weinig zijn dit jaar. want het weer was ongunstig voor de teelt. De schaarschte maakt inheemsche vogels duur. De wissel koers maakt Fransche kalkoenqn duur als mede Italiaansche, Hongaarsche en Jugosin- vischc ganzenaangenomen dat een Brit thans zal zijn te bewogen zijn inwendigheid tc verslingeren aan bout van zulke herkomst. De wisselkoers heeft ook de ingrcdiënlen voor de Christmas pudding duurder gemaakt. En met dat „most suitable Xmas present", waar men druk op jaagt in de schitterende Kerstbazaars der warenhuizen of in de selecte magazijnen van Bond Street, is het niet an ders gesteld. .Christmas is coming with a vengeance plachten huisvaders tc zeggen, die tegen de uitgaven opzagen: zij bedoelden er mee „erger dan ooit". Nu hebben zij meer reden dan ooit het zoo uit tc drukken. A. K. VAN R.' Eerst later heeft Dr. Pfrimer vernomen dat slechts de Heimwehren uit Stiermarken on der de wapenen waren. Hij heeft gedacht dat ae regeering zou toegeven, wanneer de Heim wehren onder de wapenen zouden worden ge roepen. Er zijn vastomlijnde eischen uitge werkt, o.m. schrapping van alle belastingver plichtingen welke ouder waren dan een Jaar. terugtrekking van naar het buitenland „ge vluchte" kapitalen, het opnemen van een binnenlandsche leening. hulpmaatregelen voor den landbouw enz. Ingeval van een wel slagen der beweging zou spoedig de eiser, worden gesteld te stemmen over de kwestie republiek of monarchie. Op de vraag van den verdediger of een arrestatie der ministers was voorgenomen antwoordde Dr. Pfrmer ontkennend. Spanje. Het kabinet-Azana nog niet gereed. MADRID. 14 Deceember (V. D.) De nieuwe ministerlijst, die in de avondbladen is ge publiceerd en die ook reeds in buitenlandsche dagbladen is overgenomen, is hedenavond laat door Azana weer ingetrokken. Azana. die nog stepds opdracht heeft tot 't vormen van 'n kabinet verklaart, dat moei lijkheden zijn ontstaan met. dc radicale par tij over een portefeuille. De definitieve be slissing zal Dinsdagmiddag vallen. Italië» Complot van anti-fascisten ontdekt. ROME 14 Dec. (StefanI». Den 13en December werd op het station van Domo Dossola de schilder Mazzochl uit Milaan ge arresteerd. Hij kwam uit Parijs en werd in het bezit gevonden van materiaal voor de vervaardiging van hclsche machines. Maz- zochi erkende, dat hij dit materiaal had ont vangen van vertegenwoordigers van de anti fascistische concentratie tc Parijs en dat. hij opdracht had gekregen het ter hand te stellen aan een persoon, die het had moeten gebrui ken voor het slagen van daden van terrorisme. Deze persoon werd .geïdentificeerd. Het is een vroegere employé van den post- en tele graafdienst. genaamd Pansini, die eveneens werd gearresteerd. Men vond belangrijke do cumenten in zijn bezit. Verder werd gearresteerd en naar de spe ciale rechtbank verwezen een bankbeambte. genaamd Gandri. in wiens bezit een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen en instru menten werden gevonden, waarmede hij doende was hclsche machines te vervaardi gen. Grandl bekende dat hij dit materiaal had ontvangen van een vertegenwoordiger, der antifascltische concentratie, met het doel een terroristlschen aanslag te pro- beeren. Gandhi in Rome. Naar Gandhi mededeelde, zal hij een be zoek brengen aan Mussolini. Hij Is in de mu sea in Vaticaanstad geweest en bezocht de Sixtijnsche kapel. Dat hij door den paus zou worden ontvangen, wordt uitgesloten geacht. China. Toch een onafhankelijke Mandsjoestaat? MOSKOU. 14 Dcc. (V. D.) Naar uit Sjanhai gemeld wordt. zal. volgens inlichtingen uit Japansche kringen dc Onafhankelijke Mandsjoe Staat in de eerstvolgende dagen definitief worden georganiseerd. AGENDA Heden: DINSDAG 15 DECEMBER Nassauploin 6: Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken. 8 uur. Gem. Concertzaal: Avondconcert II. O- V. Solist Henk van Wezel (violoncel». 8.15 uur. Palace: Het moederhart spreekt. Op het tooneel Henry Hilton. 8.15 uur. Rembrandt Theater: De klokkenluider van de Net re Dame. Op het tooneel Miller Brot h. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater- De zaak Lena Smith. Op het tooneel: Coos en Polly Speenhof f. 8.15 uur. V e 1 s en: Raadsvergadering 1 uur. WOENSDAG 16 DECEMBER Gemeenteraadsvergadering 1.30 uur. Gcm. Concertzaal: Concert van Die Spaerne- Sanghers. dir. Lieven Duvosel voor het Haarl. Crisiscomité. So'isten: mevr. B. Mak v. Waay- Dooremans, sopraan en Flor Peelers, orga nist. Schouwburg Jansweg: Ver. Oost en West, lezing door Joh. Koning over Indië's' schoon heid. met voordrachten door mevr. M. C. Zwierzina. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym en Keur. Keizerstraat 6. Tel. 10373 Firrsa H. Remmers cn Zoon, Kruisstraat 6 .Tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5