STADSNIEUWS de nood der tijden. BIJZONDERE BIJEENKOMST IN DE GROOTE KERK. f Gisteravond is In de Grote Kerk de reeds; door ons aangekondigde, bijzondere bijeen komst gehouden, welke was belegd dcor de Haarlemsche Predikantenvereeniging ter be spreking van den nood der tijden. Sprekers van verschillende richting hebben in 'net geheel gevuld kerkgebouw het woord gevoerd. Nadat door de aanwezigen gezamenlijk was {gezongen psalm 42, vers 3 en 5, sprak aller eerst ds. D. D r ij v e r, Evangeiisöh Lubhersch predikant. Spreker vestigde de aandacht op het be langrijke verschijnsel, dat menschen, die ge woon zijn ieder nar zijn eigen kerk te gaan. dezen avond samengedreven waren door he: gemeenschappelijk besef: den nood Ier tijden "VYij behoeven niet naar de Oostelijke vol keren te gaan om den nood te aanschouwen. De malaise beheers ah t onzen handel, onze scheepvaart, onze industrie, en rienduizenden zijn binnen onze grenzen door werkloosheid getroffen. Haarlem staat bij vreemdelingen bekend als de „bloemenstad", miaar zij die er wonen weten dat Haarlem vóer alles fa briekstad is en vandaar dan ook. dat 'nier op het oogenblik honderden menschen te vin den zijn, die niet weten, hoe ze het hoofd bo ven water moeten houden. Wij weben allen, wat er nccdig is: werk! Doordat er g?en werk is. is de maatschappij als het. ware vastge- Ioopen. Zooals een schrijver het uitgedrukt heeft: de mensen ls vervreemd van de samen leving. Wij zijn 'hier bijeengekomen, zoo eindigde spreker ongeveer om onze handen uit te strekken en Hem, die ons leidt om hulp te vragen, opdat de wolken mogen scheiden en wij weer iets mogen zien van het heerlijke, goddelijke licht. De tweede spreker was de heer J. Hof- tm a n, voorzitter van den Christelijken Gra- fischen Bond. die den stof fel ij ken en geeste lijken nood der tijden besprak. Spreker schet ste den funesten invloed van de malaise op den arbeider zoowel als op den zakenman en constateerde, dat de nood steeds sterker om zioh heen grijpt. Het is vooral de geestelijke druk. djie de menschheid terneer slaat. Men heeft geen geloof meer in het welslagen zijner pogingen. Door den stoffelijken -nocd is de geest aangetast, met als gevolg geestelijke verwildering, vooral bij de jeugd. Is er geen mogelijkheid om aan dezen geestelijken nood te ontkomen, vroeg spreker. Zeker,, want er is een geloof, dat uitredding brengt en dat in staat is. ofschoon de maatschappelijke nocd blijft bestaan, den geestelijken druk te over winnen, Ds. J. M. Leen der tz, Doopsgezind predi kant. had ais onderwerp gekozen „Onze be proeving". Als de, stormen komen, aldus spreker, word het menschelijk huis op de proef gesteld. Er worden lyjogere ei-chen aan ons gesteld, ver nieuwde levensmoed van ons gevraagd. Of hebben we die alleen, als het ons goed gaat in de wereld? De nocd stelt ook het geloof op de proef Mort juist in dezen tijd niet blijken of wij vaststaan. Spreker kwam tot de conclusie, dat bij iederen nood de Christenheid weer ©P de proef wordt gesteld. Het woord, crisis bet eekent „oordeel" en in den crisistijd wordt er ever den «nensch geoordeeld en zijn levens als het ware in de weegschaal gelegd. Na de rede van ds. Leendertz werd gezon gen psalm 139. vers 4. Daarna sprak ds. G. J. Waarden burg. Ned. Hervormd predikant. Ais onze zwaar beproefde maatschappij aan Iets behoefte heeft, dan is het. aldus spaker, aan menschen. die weten wat hun taak is. Er is een stem van boven en van binnen een roep naar bewogenheid en daadwerke lijke huip'verlecning. Het is onze taak aan den roep der lijdende menschheid gehoor te geven. Wij mogen elkaar niet in den steek laten. Waar solidariteit is, daar reikt men elkaar de hand, niet alleen'om feest te vieren of te arbeiden, maar ook om elkanders noo:i te dragen. Eén vijand hebban wij daarbij te overwinnen en dat is ons persoonlijk en ons groepsegoïsme. Wij zijn allen mede verant woordelijk voor den toestand, waarin de maatschappij zioh thans bevindt. Solidariteit, gemeenschapszin en broederschap zijn eerste vereischten. Wij moeten trachten eikaars kruisen te dragen en te verlichten. Spreker herinnerde eraan, hoe men hst zijne tot leniging van den nood kan bijdragen door de kerkelijke inzamelingen, de plaatselijke organisatie tot bestrijding der werkloosheid en het Nationaal Crisis-Comité te steunen. De laatste woordvoerder was ds. J. W Siertsema. gereformeerd predikant, die sprak over ..Ons vertrouwen". Spreker zeide. dat reeds heel wat menschen geprobeerd hebben een oplos:ing voor den nocd te vin den. Maar men staat vólkernen machteloos. Uitredding is aLleen mogelijk door im dezen tijd van beproeving het vertrouwen in God niet te verliezen. Gezamenlijk zong men daarna gezang 180 vers 1. Ds. Siertsema sloot de bijeenkomst met ge bed. Het orgel werd dezen avond bespeeld door den heer George Robert, Aan den uitgang werd oen schaalcollecte gehouden voor personen en gezinnen die in oogenbhkkelijken nood verkeer en. AVONDSCHOOL Voor de benoeming van een tijdelijk leeraar aan de gem. avondschool voor handels onderwijs" worden voorgedragen: 1. Ir. H. J. Struyk, 2 Ir. C. van Rooijen. TR AN EFORM ATORST ATION B. en W. stellen voor 54 M2. grond aan de Brouwersvaart te koopen voor 25 per M2. om daarop een transformatorstation voor het electriciteitsbedrijf te bouwen. Het station bij de Zijl brug kan dan vervallen, hetgeen in verband met de omgeving van belang is INSTITUUT „ORANJE NASSAU" Deze christelijke school heeft meer ruimte noodig dan in het gebouw aan het Nassau- plein aanwezig Ls. Daarom stellen B cn W. aan den raad voor een lokaal te huren van het gebouw Lange Margarethastraat 13 voor 43» per jaar en dit aan deze school in gebruik te geven. de rozenstraat. VERBETERING VAN DEN TOEGANGSWEG NAAR HET KENAUPARK. Voor het verbeteren van het verkeer door de Rozenstraat van en naar het Kenaupark is het gewenscht het trottoir te verbreaden. De eigenaar van den grond die daarvoor noodig is vraagt daarvoor 600. terwijl de gemeente bovendien nog 890 andere kosten zal moeten maken. De meerderheid van B. en W. wil dit crediet van 1490 voor dit doel beschikbaar stellen. Een minderheid acht het onder de thans heerschende tijdsomstandigheden niet verantwoord voor deze geringe en niet ur gente verbetering bedooeld bedrag uit te geven. DE ARMENRAAD. Vrijdagmiddag 18 December wordt de jaar vergadering van den Armenraad gehouden in het Stadhuis. De agenda vermeldt o.a. de uitbrenging van het jaarverslag. CESSIE VAN LOON. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft een schrijven gericht aan de Minister van Justitie en van Arbeid over de groote oneenigheid en con flicten. voortgekomen uit het cedeeren, in pand geven enz van loon van arbeiders en andere aangestelden. Het Bureau der Kamer van Koophandel alhier stelt voor. adhaesie aan dit schrijven te betuigen en aan het denkbeeld der Rijn- landsche Kamer, om een regeling te treffen voor arbeiders en aangestólden in particu liere bedrijven gelijk aan die, .welke reeds is vastgesteld voor ambtenaren in art. 123 Ambtenarenwet 1929. EEN PRETTIGE MIDDAG OP BREDERODE- DUIN De Bloemen daalsche Tooneelvereeniging heeft den patiënten en het verplegend per soneel van Breclerodeduin Zaterdag j.l. een gezeiligen middag bezorgd, door in de groot© zaal een opvoering te geven van het aardige tooneelspel in 3 bedrijven „Zijne bezighe den buitenshuis hebbende", het stuk. waar mee de vereeniging bij haar eerste opvoe ring in Vreeburg zooveel succes oogstte. Ook nu weer had de vereerd ging groote voldoe ning van haar werk daar dc patiënten zich zeer amuseerden. Aan het slot bracht de di rectrice woorden van hartelijken dank na mens patiënten en verplegend personeel voor het sympathieke werk der vereeniging. e damesleden werden met bloemen gehul digd. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX". De eerste bütengewoane gearkomste" in dit seizoen heeft den' goeden naam der Frie- sche tooneenclub te Haarlem bevestigd, want de opvoering van het tooneslstuk „Skyn" door Y. C. Schuitmaker, Zaterdag j.l. in dsn Jansschouwburg, mag een succes voor deze ambitieuse dilettanten genoemd worden. De wijze van uitbeelding kan een. stuk. hoe rijk ook aan inhoud, te eenenmale bederven, maar evenzeer wordt een eenvoudig gegeven goed geënsceneerd en met enthousiasme uit gebeeld. tot een brok zuivere kunst. Dit heeft het wakkere Friesche ensemble nog eens weer bewezen, „Skyn" is niet het beste stuk van Schuitmaker" en de schrijver is daarvan zelf overtuigd, doch hij achtte zich tot het schrij ven van dit spel in vier bedrijven geroepen onder den indruk van Ibsen's „Steunpilaren der maatschappij" en omdat eigen ervaring hem tot spreken drong. De schijnheiligheid van Gysbert Aukes Olta. boer en koopman en zijn vrienden Fokkes en Pikkema is het Leit motiv. De eerste draagt achter het masker van naastenliefde een geheim mede van ge stolen geld. hetwelk David, een ruwen, maar eerlijken veedrijver, bekend is. en dat deze meermalen bezigt als een geducht wapen te gen Olta, ais het. er op aankomt, voor de slachtoffers van den op winst en eer belus- ten koopman op de bres te staan. Uit sym pathie voor Olta's vrouw en dochter en den verloofde van de laatste, geeft David, on danks het feit, dat zijn patroon hem naar het leven gestaan heeft, het schriftelijk be wijs van Olta's schuld aan diens vrouw, op den dag. waarop de burgerij den weldoener der gemeente komt huldigen bij gelegenheid van zijn zilveren raadsjubileum. De betui ging van oprecht berouw aan zijn in hare liefde zoo zwaarbeproefde vrouw door den halsstarrigen zondaar bekroont David's goede daad. Van bijzondere waarde is dit stuk niet, zooals reeds gezegd, doch de noodlge span ning ontbreekt niet er. de acteurs hebben zonder uitzondering de hun toebedachte rol begrepen en dienovereenkomstig gespeeld Naast de vier hoofdrollen van Olta, zijn vrouw zijn dochter en David, vielen de kleine rolletjes niet bijzonder op. wat aan de waar deering voor het spel en de rolvastheid der heeren en dames niet te kort doet. Olta was. zooals we het van dezen ervaren speler gewend zijn. over het algemeen uitste kend. maar bij wijlen niet sterk overtuigend in zijn innerlijken strijd. Zijn vrouw heeft hem waardig terzijde gestaan, maar een wei nig minder theatraal had zij in-het laatste bedrijf wel mogen zijn: oen beproefde speel ster, als zij weet wel dat overdrijving in dit opzicht schaadt. Hylkje, de dochter, heeft de vroeger uitgesproken verwachting, dat zij zich in steeds stijgende lijn bewegen zou, niet beschaamd. David was subliem, zijn spel stond bijzonder hoog. Meesterlijk was hij af en toe in de creatie van den cynischen, onbesnoeiden, maar met ware menschen- liefde bezielden veedrijver, die zijn geheim alleen bezigt terwille van den verdrukten naaste en.zich mitsdien heer en meester voelt over den karakterloozen Olta. Oprechte hulde! De grimeering was zeer goed te noe men. de tooneelaankleeding prijzenswaard.. Wanneer het Se'.sklp zóó voor den dag komt op grooten avond van den tooneelweèstrijd in Maart a s. zal zijn kans niet slecht zijn. De bijeenkomst welke door den eere-voor- zitter Mr. A. S. Miedema met een woord van weemoed over het verscheiden van den heer Canne was geopend, werd door hem gesloten met een dankwoord aar. de spelers en den tooneelleider. waarna de dansvloer werd ge legd voor het gebruikelijke „eftemei". Het was ir.derdaai voor do Friezen een ..bötengewoaaë" gebeurtenis, deze gear komste. „mijn rels door palestina". Voor den Politierechter. VKUU W JC.lNlaH.OHi3 iii UKski vrijheidsbond. MEJ. VAN EEGHEN OVER DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Maandagmiddag vergaderden, in „Do Nij verheid de vrouwengroepen In de Liberale Staatspartij „Dn Vrijheidsbond" der afdeolln- gen. Haarlem. Blocmendaal en Heemstede, on der leiding van mevr. Scheltoma Conradl. wegens verbluf buitenslands van mevr. De Veer- Blo!: Wybrandi. Mei. L C. A van Eeghen, presidente van he: Hoofdbestuur van de Vrouwengroep, be handelde het onderwerp. ..De Ontwapenings conferentie' Sor begon met uiteen te zetten, wat de Vol kenbond iot heden voor dc ontwapening he.eft gedaan. Ieder jaar verschijnt een over zicht van den staat der bewapening in de verschillende landen verschillende veilig heidsmaatregelen werden voorgesteld: veel moeite werd gedaan voor de ontwikkeling der arbitrage Toen ht-: Protocol was aangenomen heerschtc er in Geneve een geweldig enthou siasme. Helaas wilden vele mogendheden, in navolging van Engeland, niets van dit Pro tocol weten. Gelukkig g iven de verdragen van Locarno cenige ontspanning. Eerst is een ontwapeningsconferentie uitge schreven in 1925. daarna in 1927. steeds werd de conferentie uitgesteld: nu za! hij op 2 Fe bruari 1932 eindelijk plaats hebber. Het doel ts: beperking en vermindering van bewapening. De sterkte der bcvvaoculng zal nóg veel nauwkeuriger dan tot. nu toe door de verschillende landen moeten worden opge geven. Het. opgeven van de „effectieven heeft al veel aanleiding tot wrijving gegoi'cn: in Duitschland bij voorbeeld waren veel „ver kapte" cn geoefende reserves, in den voc.ni van vereenigingen enz. Hot ontwerp-verdrac voor deze conferentie heeft, limieten gesteld aan de zee- en dc luchtmacht. Hierbij is weer een moellilkhald. dat een burgervliegtulg gemakkelijk in een legervliegtuig te veranderen is. De Union van Volkenbondsvcreenigingen wil in dit opricht veel verder gaan dan net verdrag: dc Union en vele vereenicineen met haar willen de gehele wereldlucht macht internationaal regelen. Gassen en bacteriologische oorlogsmidde len zullen volgens het ontwen) verboden zijn. Het Fransche standpunt i£. dat elk land zelf. rekening houdende met zijn omstandigheden, «■tl benalen. hoeveel het noodig heeft aan „effectief". Ter conferentie kan dan hier over overlegd worden. En dan is er het voorstel van Robert Cecil: globale vermindering van dc bewapening met 25 pet. voor het eene land meer voor het andere minder dan 25 net., al naar de om standigheden. Dit denkbeeld zal ook wel ter conferentie ter snrake komen. Men zal de uTitwaoenlngsconferentie hou den omdat zii economisch en financieel nood zakelijk is. Want veCfchlUende middelen om de crisis op te lossen hribben gefaald. Spr gelooft dat de oor-rink van de crisis is het menschelijk egoisme. V*:el grooter samen werking is noodig. Moreele ontwapening moet voorafgaan aan die andere ontwapening Dc menschheid moet hiertoe worden opgeleid, te beginnen bij het kind. Voor eer: vrouw liet hier een mooie en belangrijke taak. Dg Vol kenbond is ten volle bereid, hierbij met alle kracht mode te werken. Na de pauze werden cenlge vragen gedaan, die de inlcldster beantwoordde. Mcj. van Eeghen vond daarbij gelegenheid, het on langs in het Trocadcro te Parijs gebeurde lot de ware proporties terug te brengen. Dc presidente dankte dc spreekster cn pooa haar een tyjl bloemen aan. NEDFRLANDSCHE REISVERFENIGING. A s, Woensdag wordt in hel Gemeentelijk Concertgebouw een lezing gehouden door den heer G. M. Uitermark. Electro-technisch Ingenieur, alhier die bij een collectie lan taarnplaatjes verschillende bijzonderheden over liet Ehgadln vertellen zal (Spoorwegen, Bouw Viaduct, boren van een tunnel, winter sport enz.). GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Hoes. Wouwermanstraat 50 r.d.. 1 bank biljet; PicLcrs, Slachthuisstraat 97r£t„ broche: Fibbc, K. Spaarne 1. ceintuur; Tocfloel. O. Groenmarkt 20, ceintuur; Perk. Klaroi\beck- straat 40rci„ étui m. inh.; Boutersc. Sop&Ja- straut l. handschoen: Van Bakel, Cost-Indw:- straat 124. dem; Van Zanten. Wald. Pyr- montstraat '23. idem; Sletses. Olycanstraat 54. idem; Kennel Fauna, Parklaan 119. honcl; Vcenstra, Patrimoniumplein 11 (Hillegom), horloge: Van Oosten. Spoorwegstraat 28zw., 10-rittenkaart autobus: Geeve. Leidsche- straat 64. ketting: Kennel Fauna. Parklaan 119, 2 katten: Kriek, Roosveldstraat 12. para- pluie: Henstedt. Groote Houtstraat 49. Idem; Blankevoort, Hedastraat 6. portcmonnale' m.l.; Van Straten. Spaanschevaartstraat 68, idem; Hessellng. Dr. Leijdstraat 9 rd„ rljwlel- bel. merk: Roosjes, Cederstraat 19. idem; v. d. Haak. Oostvest 72 idem; Van Amersfoort, Cheribonstraat 12. idem: Van Hazebroek. 7 R Spaarne 88 rd„ rozekran.s; Koel. Frans Halsstraat 27. ring; Toornend. Kamperstraat 17rd„ rozekrans. Van Hamersveld. Leidsche- straat 145. sigarettenkoker: Vroom en Drees- mann. Gr. Houtstraat, ring met sleutels: Nijssen. Leliestraat 7. sleutel: Sabel, Scion- kopstraat 56. taschje; Menslnk. Van Oosten de BruUnstraat 143. tasch m. Inhoud: v. d. Mark. Gen Bothastraat 111. taschje m. inh. Person. Prinsessckade 33. taschie: Koning, Berckheijdestraat 10, taschje m. inh.; Politie bureau. Smedestraat 9. 2 tasch les. 1 pond boter, handschoen, schollerkaart Ned. Spoor wegen. shnger van auto. pakje. inh. lurk en schort, nummerplaat van auto G 36379, met achterlicht; Rcmbrandtbioscoop, Groote Markt, damesbeursje. het ontwerp wet op de artsenijbereidkunst. GROOTE BEZWAREN VAN PLATTE LANDERS. De Chr. Boeren- eri Tuindersbond. de Ka tholieke Nederlandse he Boeren- en Tuin dersbord en het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité hebben een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij zeggen, dat het platteland groot nadeel zal ondervin den van het wetsontwerp op de artsenUbe- reidkunst. als het aangenomen wordt, daar hei de vestiging van geneesheeren ten plat telands niet zal bevorderen, aangezien deze de 20 a 40 pet. van hun inkomsten uit de apotheek dan zullen derven. Voorts zal men een huismiddel dikwijls niet anders kunnen krijgen dan op verren afstand, omdat dro gisten het niet mogen verkoopen en er niet zooveel apotheken zijn. Tenslotte za'. de be staansmogelijkheid er voor de plattelandszie- kenlnrichtlngen slechter op worden, indien deze de geneesmiddelen zullen moeten betrek ken van een apotheek, welke hoogcre prijzen zai moeten berekenen dan dc groothandel. hAARLEM'S UACBLAD DINSDAG 15 DECEMBER 1931 LEZING RABBIJN S. PH. DE VRIES. In het Concertgebouw hield rabbijn de Vries Maandagavond een lezing over „Mijn Reis door Palestina", voor het Palestina Op- bouwfonds. Nadat dr. C. Boas, voorzitter der afd. Haarlem van den Nederl. Zionistenbond een openingswoord gesproken had, waarin hij de hoop uitsprak, dat de groote belang stelling zich om zou zetten in daadwerke'ij ken steun voor den opbouw, kreeg rabbijn De Vries het woord. Deze zeide geen reisverhaal te zullen geven en den politieken kant. als de Arabische kwestie, buiten beschouwing te laten, doch de economische kolonisatorische zijde te be zien. En dan stelt hij zich drie vragen, ten aanzien der moeilijkheden, n.l. Wil het volk, kan het volk en werkt het gebied mee1 Het Joodsche volk is een verbrokkelde niet- eenheid. Als de Joden teruggaan, dan ge schiedt dat, doordat de nood hen drijft of de heimwee trekt. En worden hieruit d? ge schikte elementen voor kolonisatie geboren? Zijn er m. a. w. Joodsche landbouwers, in- dustrieelen, ambachtslieden? Het Joodsche volk bestaat uit inteTectueelen en kooplui, terwijl een boerenstand noodig is voor in tensieve ontginning en industrie. En het ge bied is uitgeput en jarenlang verwaarloosd, een gebied overigens, dat de Joden nog niet eens hebben, maar dat verworven moet wor den. Toen rabbijn de Vries er heen ging. heeft hij zich onthouden van het formuleeren zij ner verwachtingen omdat men hier voorzich tig mee moet zijn en omdat hij begreep, dat er nog zeer vele gebreken zouden zijn. Hij bezocht het land echter niet om te zien, wat nog moet komen maar wat er al is- Aanvankelijk was hij angstig geweest: hij zag het land in de grootste hitte en in de ongunstigste omstandigheden, met de uit gestrekte. onbeboschte en onbebouwde woes tenijen, met rotsen en heuvels. Maar toen hij in de steden rondkeek, werd het anders. Jerusa'em bijv. boeide hem. alleen door de sfeer. Nieuwe Joodsche wijken zijn er ont staan, ziekenhuizen, scholen, gebouwen voor kunst- cn wetenschap, alles door Joodsche handen. En ook de slechts 22 jaren oude stad Tel Aviv met 45.000 inwoners uitsluitend Jo den, waar alles Hebreeuwsch is. hield hem vast, evenals de oude stad Haifa, het schoon ste deel van Pa'estina, die voor de helft uit Joden bestaat wonende in de huister van de Carmel. opwaarts, van de zee af. Daar ligt de nieuwe haven die door de Engelschen ge maakt wordt, het groote werk voor de toe komst, de landingsplaats beter dan de hui dige in Jaffa. Sprekende over den Joodschen arbeid in Palestina noemde hij de steengroeven, de kali- en zoutwinningen aan de Doode Zee en het groote electriciteitswerk daar. waar de Jarmoek in de Jordaan komt. Bij de ko lonies is met groote moeilijkheden te kam pen geweest, doch door de euca'yptus „wou den" is bijv. de malaria verdreven. En dat alles is gedaan door Joden, die geen land- en stedebouwers zijn, doch die deze dingen door het doen leerden. Eenheid is er niet. slechts één machtig bindmiddel is er. de levende, Hebreeuwsche taal- Moei lijkheden bestaan bij den Sabbath, den we- kelijkschen rustdag. bij de sport, dc werk loosheid (waarbij echter de toewijding der arbeiders grenzenloos is). bij het uitbetalen der salarissen aan de leeraren maar er is vreugde bij het werk en„wij zijn toch hiér!" Rabbijn de Vries komt. tot de conclusie, dat er ontzettend veel moeilijkheden zijn. maar enorm veel mogelijkheden ook. Vroeger heeft hij gezegd: het kan! welke uitspraak op idealisme berustte. Nu zegt hij het omdat hij het gezien heeft. Na de pauze sprak dr. A. Friedemann. ge- de'egeerde bij het Opbouwfonds. van Amster dam. In het Duitsch hield deze een korte rede. waarin hij den toestand in Israël schil derde voor 30 jaar. Wat toen een woestenij was, waar Bedouinen loerden, liggen nu de korenvelden en Tel Aviv. Titans leven er in Jeruzalem, in plaats van 55.090. 180-000 men schen. maar wat beduidt dit bij de vele mi1- lloenen over de de heèle wereld, die nog hon geren? Die men duldt doch waarvan men niet houdt, omdat zij een improductieve natie vormen? Maar in Palestina hebben do Jo den het tegenbewijs geleverd tegen die laat ste ste'llng. Dat hebben zij alleen opge bouwd. zonder dat anderen daarmee begon nen waren. Om dat werk voort te zetten, ont het cen trum te geven, dat de 'jeugd verlangt, zijn offers noodig- Hij suoorde ieder aan. mee te helDen. Met zijn offer vergoedt men on geen stukken na. wat in Palestina voor het Joden dom gedaan wordt. Het publiek toonde zich zeer dankbaar voor het gebodene. vooral voor de bijzonder boeiende voordracht van rabbijn de Vries. Doch ook de heeren S. E. Maroko. opper voor zanger en S. H. Englander, pianist uit Am sterdam. kregen voor hun mooie muzikale bijdragen een verdiend en warm applaus van de ta'rijke aanwezigen. CONCERT SPAARNDAMs GEMENGD KOOR Spaarndam's Gem. Koor. dirigent de heer Jac. Zwaan, geeft Donderdagavond a.s. een concert in de Ned. Hervormde Kerk (Spaarn- dam), uitsluitend voor donateurs cn genoo- digden. met medewerking van den heer Joh. de Nobel (cello) te Haarlem, en Spaarn dam's Gem. Dubbel Gem. Kwartel. Bij deze gelegenheid zal een collete wor den gehouden ten bate van het Crisiscomité. CREMATIE GEP. MAJOOR W F. BATENBURG Zaterdagmiddag heeft in het crematorium op Westerveld onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van de gep. majoor-tlt. der Genie O Ind- Leger W. F. Batenburg, oud-direc teur der Lithographic van de Kon- Mil Aca demie te Breda, overleden alhier. Aanwezig waren behalve vele Haarlem- sche vrienden de oud-gouverneur dor Kon. Mil. Academie, oud-luit.generaal der artil lerie G. G. van Everdingen, de oud-inspcc- teur van het militair onderwijs, oud-luit.- genraal H. J. A. Feber; de oud-luitenant- generaal O. Ind. Leger Kronauer, oud-leger commandant in Ned -Indië. de gep. kolonel der Genie J. F Schmöle. de kapitein J Blok huis. adjudant van den gouverneur der Kon. Mil. Academie en de heer L. de Ridder, thans directeur der Lithographie K. M. A., als ver tegenwoordiger van de leeraren. Gesproken' heeft eerst de oud-luit.-gene- raal Kronauer uit Den Haag. die den over ledene herdacht als een trouw vriend vanaf hetzelfde promotiejaar 1882. later in Indië en vervolgens weer In het vaderland. De oud-gouverneur der Kon. Mil. Acade mie, gep. luit.-generaal van Everdingen, me moreerde welk een kundig ambtenaar de overledene als directeur der Lithographie was geweest en zeide. dat hem als mensch ook vele deugden sierden. Nadat de kist onder orge'spel was gedaald dankte de oudste zoon voor de groote be langstelling. UIT APPELENLAND. Zeg eens eerlijk, brave lezer, die zoo nauw gezet van geweten zijt. dat gij zelfs den in- haligen fiscus nog in 't geheim een bedrag zendt, omdat ge meent, dat gij te laag zijl aangeslagen; gij, die niemand voor een cent wilt benadeelen; zeg eens eerlijk, of gij m uw jeugd, schoon opgevoed met respecteering van eens anders goed, altijd de lust hebt kunnen weerstaan om uit een andermans tuin een appel te pikken. Een appel uit oen winkel cn een appel van eer. kar is wa: an ders dan een appel aar. een boom. deze laat ste komt je min of meer als het bezit van der. boom voor. dus nog niet ir eigendom aan een mensch overgegaan en zelfs lijkt het je toe. dat die boom met zijn uitstalling van rood wangige. geelgestoofde vruchten, deze aan de menschheid ir. 't algemeen aanbiedt. 't- Wil er niet bij je ln. dat je. zoo'n appel plukkende, een dief zou zijn. Zelfs dc brave Jantje uit de familie van den braven Corne lls en den braven Hendrik van onzen dichter van Alphen. redeneerde: „Aan een boom zoo vol geladen, mist men vijf, zes pruimpjes niet", schoon ik moet bekennen, dat zijn be ter ik het toch won. Maar helaas, bij de an dere Jantjes wint het beter ik het niet. Het doet daarom awt vreemd aan. als je he: ïteele justitie-apparaat in werking ziet voor een paar appe'.en, die uit- een tuin zijn gepikt. Daar zitten drie getogade heeren ach ter de groene tafel, daar is nog een getogade heer als verdediger; daar is de deurwaarder; daar zijn een politieman en een tuinman, daar zijn tenslotte de twee beklaagden en in de volgende zaak zijn die beklaagden getui gen. want dan zijn er twee andere beklaag den. die ieder een appel gekregen hebben cn nu terechtstaan voor heling. En als je dan rekent, dat voor dat alles processen-verbaal zijn opgemaakt en dagvaardingen geschre ven. dan kom je er pas achter, welk. een mis dadig leven jij en je kameraden achter den rug hebben. Nu is 't waar. die jongens waren geen kin deren meer en er komt in elk jongensleven eer. tijdperk, waarop de kwalongenskiel moet worden uitgetrokken, maar 't is voor velen zoo moeilijk om or voor goed afstand van te doen en het justitie-apparaat dient dan ook eigenlijk cm den jongens het begrip bij te brengen, dat voor hen niet meer geldt: Hoe zalig, als de jongenskiel nog om de schouders glijdt. Daarom kregen de jongelin gen. die op het Kennemerduin in den boom gaard waren gegaan, ieder tien gulden boete en de meeëters ieder vier, waarmee dc appel tjes ruimschoots betaald zijn. DF. STOFZUIGER. Dit was nu voor do verandering eens geen stofzuiger, die op afbetaling was gekocht on vervolgens beieend; ook stond er niet terecht een der tallooze" reizigers in die tapijtenver- woestende machnes, die z'n baas of z'n klant had bedrogen, zelfs stond er geen fabrikant terecht, die zoo'n apparaat van dertig gulden voor honderd aan den man tracht to bron gen; neen, de man. de zich voor verduiste ring van een stofzuiger had te verantwoor den. had met de heele branche niets uit staande. Hij had te IJmuiden aan een juffrouw een woning verhuurd en die juffrouw ging het niet voor den wind. wat gewoonlijk in het niet betalen van de huur tot uiting komt en daarom stelde de hulsbaas geen prijs op het behoud van de huurster. Nu rijpte bij hem het denkbeeld, de juffrouw op een fatsoen lijke manier te loozen en daarbij tevens zijn eigen zoon uit zijn onmiddellijke nabijheid kwijt, te raken, waarom hij aan dé juffrouw vroeg, of ze er idee in had om als huishoud ster van dien zoon moe te gaan naar Frank rijk. De juffrouw, voor wie IJmuiden ook al geen dorado was. had er ooren naar; ze sprak met den zoon cn die schetste haar de heerlijkheden van Frankrijk, die vele zijn. vooral als je er met een goed gevulde porte- monnaie naar toe trpkt. wat bij hen nu niet bepaald het geval was; ze zouden er gaan werken en dan is 't er ook zoo lekker niet. Maar de juffrouw, die geen flauw benul van Frankrijk had. besloot op de aanbieding in ie gaan en ze verkocht haar meubilair, met uitzondering echter van den stofzuiger, waar van ze om een of andere reden nlot wilde scheidon. Dc huisbaas bood aan dien voor haar te bewaren, wat de huisbaas nu wel ontkende, maar wat dan toch nog al vast stond: vast stond ln allen gevalle, dat hij hem voor f 40 had verkocht en haar het geld niet had gegeven. Hij zou dit geld aan ziin zoon hebben gegeven en die beschouwde dit zeker als gemeenschappelijk bezit met het oog op de wijze, waarop hij en de juffrouw die huishoudsterschap opvatten. Hier zakte op verzoek van Mr. Driisma het scherm voor een wijle, want hij had enkele brieven voor te lezen en dat ging niet bij open doek, zoodat ik niet weet. wat er alzoo in die belangrijke epistels stond; uit hetgeen hij te voren had verteld, leid ik af. dat die lectuur een tegenhanger moest vormen voor de gevoelsargumenten van den officier, die medelijden had niet de arme vrouw, die zoo door haar gewezen huisbaas was gedupeerd Want gedupeerd zou ze geworden zijn; eer stens door dat de zoon zich in Frankrijk her innerde. dat hij nog een vrouw had. tweedons doordat het in het vreemde land nog beroer der was dan in IJmuiden en ten slotte, door dat zij haar stofzuiger niet terug kreeg en evenmin het geld er voor. Toen het scherm weer opging, vernamen wij, dat het Mr. Driisma, hoe scherpzinnig hij moge zijn. niet gelukt was den officier te overtuigen, want deze persisteerde bij zijn eisch van vier maanden. De rechter nam een week bedenktijd en zal schriftelijk vonnis wijzen. BUITEN SOCIËTEIT De huurder van de voormalige buitenso- cieteit in den Hout zal 4670 aan dit gebouw laten verbouwen. B. cn W. zijn genegen om de gemeente daarin 1115 te laten bijdra gen. HAARLEMSCHE LAWNTENNISCLUB B. en W. vragen den raad een crediet van 300 om den toegangsweg naar het door de gemeente aan de Haarlemsche Lawnt. nnls- club verhuurde terrein aan de Spanjaards laan te verbeteren. VRIJZINNIG HERVORMDE JONGEREN KRING. Vrijdag 18 December zal Ds. Trouw voor bovengenoemde Kring spreken over Geloof en Dogma. A.V.R.O, ACTIE COMITé HAARLEM. In ons blad van Zaterdag is een bericht om trent bovengenoemd comité opgenomen ge weest. waarvan echter een regel is wegge vallen. De laatste alinea moet luiden: ln de tweede helft van Januari za! een bij eenkomst in de Gem. Concertzaal worden ce- houden. waar o.a. het Haarlemsche A.V R.O.- Luistervinkcn-koor zal optreden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7