Steun aan allerlei takken van landbouw. BUITENLAND. Gemengd nieuws uit het Buitenland. Oostenrijk. Het proces tegen dr. Pfrimer. Stofzaigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers VICTORIA-WATER AGENDA STA TEN- GENERAAL'. HAARLEM'S DAGBLAD HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE WOENSDAC BLAD. 16 DECEMBER 1931 Onrust in China. Studenten bestormen het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Zal Tsjang Kai Sjek zich geheel terugtrekken 1 Gaat hij zich in Rome vestigen? De her stelkwestie. De debatten in Washington. Exposé over de Duitsche spoorwegen voor de bijeenkomst te Bazel. - Sterke achteruit gang der belastingontvangsten in Engeland. China. Studenten bestormen het ministerie van Buitenl. Zaken. NANKING, 15 Dec. (V.D.) Bij liét aftre- den van Tsjang Kai Sjek is het te Nanking wederom tot ernstige onlusten gekomen. Duizenden studenten, die tegen de houding der Chineesche regeering op de Parijsche raadszitting protesteerden, bestormden het ministerie van buitenlandsche zaken en stichtten brand. Vervolgens trokken de stu denten naar het centraalbureau van de Kuo- mintang, waar zij de ruiten ingooiden. Ver scheidene politieagenten werden door de stu denten ontwapend. De demonstranten ver langden een onderhoud met Tjang Kai Sjek, die echter door een vertegenwoordiger liet mededeelen, dat hij niet te spreken was. Deze vertegenwoordiger werd hierop aangevallen, waarbij hij verwondingen opliep. Later is het nog tot een schietpartij gekomen tusschen de studenten en de politie waarbij verschillende personen gewond werden. Legt Tsjang Kai Sjek alle functies neer? PARIJS. 15 Dec. Naar Havaa uit Nanking verneemt, heeft Tsjang Kai-sjek met alleen afstand gedaan van alle ministerieele be voegdheden, maar ook de functie van opper bevelhebber neergelegd. Het gerucht gaat, dat hij zich te Rome wil vestigen. De nieuwe president benoemd MOSCOU, via Kowno, 15 Dec. (V.D.) Vol gens een bericht van het agentschap der Sovjet Unie heeft de Chineesche regeering den voorzitter van de Wetgevende Vergade ring Liwen benoemd tot voorzitter der Chi neesche nationale regeering als opvolger van Tsjang Kai Sjek. Opnieuw gevechten bii Tsitsikar. MOSCOU, via Kowno, 15 Dec, 'V D Vol- gons een Russisch bericht uit Peking hebben Maandag op 87 K.M. ten Noorden van Tsitsi kar opnieuw gevechten plaats gehad tusschen troepen van generaal Ma en Japanneezen. De gevechten duren voort. Het hoofdkwartier van Ma Chailoen, werd door vliegtuigen ge bombardeerd. De Japanners sloegen de Chï- neezen terug en maakten groote hoeveel heden wapenen buit. Meer dan 80 Chineezen zijn gevallen. Zwlts.cr3a.tad. De financiëele toesta.- der Duitsche spoorwegen. BAZEL, 15 December (Wolff) In de zit ting van de speciale commissie van advies der Bank voor Internationale Betalingen, die tot in de vroege ochtenduren voortduur de, werden door een directeur der Duitsche rijksspoorwegen, dr. Homberger, inlichtingen verstrekt, waaromtrent door de commissie een communiqué werd gepubliceerd volgens hetwelk Homburger het volgende heeft mede gedeeld De inkomsten der Duitsche rijksspoorwe gen zijn tot 1929 tot circa 5400 millioen Mark gestegen. In 1930 en 1931 zijn zij echter aan zienlijk gedaald. Naar raming zullen zij in 1931 circa 3860 millioen beloopen. hetgeen 1500 millioen of 28 pet. minder is dan over 1929. De achteruitgang in het verkeer is in de «erste plaats een gevolg van de economische wereldcrisis, maar tevens spruit zij uit de toenemende concurrentie der overige ver keersmiddelen, speciaal auto's voort. De nieuwe verlaging der tarieven komt bij de rijksspoorwegen in 300 millioen Mark minder ontvangsten tot uiting, welke ver mindering grootendeels door een verlaging der personeels- en- zakelijke uitgaven wordt gecompenseerd. Het boekjaar 1931 zal met een aanzienlijk tekort moeten worden afge sloten. Hedennamiddag vond geen plenaire zitting der commissie van advies plaats. Wèl kwa men enkele subcomité's bijeen. O.a. heeft het voorbereidend comité, dat onder voor zitterschap van professor Beneduce (Italië) de kwesties heeft ter bestudeering. die met de opstelling van het rapport verband hou den. met zijn werkzaamheden een aanvang gemaakt. Beneduce confereerde o.m. met dr, Melchior (Duitschland), Rist (Frankrijk) en Lay ton (Engeland). Een sub-commissie onder voorzitterschap van het Nederlandsche lid dr. H. Colijn. kreeg tot taak de structuur van de Duitsche begroo ting en voornamelijk de ramingen voor het volgend jaar te onderzoeken, teneinde daar door op de hoogte te komen van de moge lijkheid of ook niet hier door verdere bezui niging de herstelbetalingen mogelijk worden. Men hoopt .aldus meldt V.D. nog. dat «inde dezer week in zekeren zin als Kerst boodschap de slotresoluties der bijzondere commissie bekend te maken. Amerika. Door het departement van staat wordt over dit verzuim n.a.v. de vertraging in de aan neming van het plan-Hoover door het con gres geen critiek geoefend. Mac Fadden noemt het plan- Hoover een schandelijk voorstel. WASHINGTON, 15 Dec- (V-D.) Terwijl de plaatsvervangende staatssecretaris, Mills, voor de werkcommissie van het huis van af gevaardigden aan de hand van uitgebreid materiaal den Europeeschen toestand uit eenzette en het Hooverplan verdedigde, wer den de debatten in de plenaire zittingen van de beide huizen voortgezet. In het huis van afgevaardigden noemde Mac Fadden het Hooverplan een schandelijk voorstel en wees verdere concessies af. GRAZ, 15 Dec. (V.D.) Heden begon de Rechtbank met het verhoor der beklaag den. De eerste beklaagde, was de oud-ma joor Franz Harter, die er voornamelijk van beschuldigd wordt op bevel van Pfrimer en Lamberg een va'sch bericht over de onlusten te hebben verspreid. Harter verklaarde het bericht op dictaat van Graaf Lamberg te hebben geschreven. In het bericht stond dat in het Ennstal onlusten waren uitgebroken en dat hij de bondsleiding om steun had gevraagd. Op 13 September had hij den dis trictsleider te Liezen medegedeeld, dat dr. Pfrimer de staatsmacht had veroverd. De districtsbestuurder was zeer verwonderd ge weest, dat hij in verband hiermede van de landsregeering nog geen instructies had ge kregen. De tweede beklaagde Franz Steigner ver klaarde dat hij pas op den 13en September een leidende functie had gekregen. Oproepen van de Heimwehr waren dikwijls voorge komen. De saneering van de Oester- reichische Kreditanstalt. WEENEN, 15 December (V. D.) De Oostcn- rijksche regeering heeft bij den Nationalen Raad drie wetsontwerpen met betrekking tot de saneering van de Oestenreichische Kredi- tanstelt ingediend. De Bondskanselier ver klaarde dat de door de regeering voorge stelde maatregelen door den nood waren ge dicteerd. Men sprak ten onrechte erover, dat een buitenlander de leiding zou krijgen en dat de Oostenryksche industrie zou worden uitgeleverd aan het buitenland. De Bonds kanselier deed een beroeD op het parlement en zeide o.a.: Nog weinige weken scheiden ons van Januari en de tijd dringt. Toonen wij de wereld, dat wij ernstig en vastbe raden zijn om uit eigen kracht ons bedrijfs leven te ordenen en, daarvan is de regeering overtuigd, men zal ons geen verdere hulp weigeren. 13 naties betalen vervallen schuldbetalingen niet. WASHINGTON. 15 Dec. (VD.) Dertien na- tics hebber, dc Dinsdag vervallen schuldbe talingen lot een bedrag van 117 millioen collar niet verricht. Krachtig optreden der nieuwe regeering. MOSKOU 15 December (V. D.) Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft de nieuwe minis ter van oorlog Araki in den loop van den ministerraad, aangedrongen op een krach tige,, vastbesloten politiek betreffende alle Mandsjoerijsche problemen. Araki stelde voor de Japansche troepen in Mandsjoerije te versterken en er nieuwe troepen heen te zenden. Duitschland. Worden Pruisische Staats theaters gesloten? BERLIJN. 15 Dec. (V.D.) In de Berlijn- sche bladen wordt een bericht gepubliceerd van den soc.-dem. persdienst over de nieuwe Pruisische noodverordening, volgens het welk in deze verordening o.a. bepaald zal worden, dat alle Pruisische staatstheaters te Berlijn (met uitzondering van het Opem- haus en het Staatliche Schauspielhaus) en te Wiesbaden en Cassel zullen worden ge sloten. Het Saksische Volksbegehren heeft succes. DRESDEN. 15 Dec. (V.D.) Olschoon het officieele totaalresultaat van het Volksbe gehren tot ontbinding van den Saksischen landdag eerst Woensdagmorgen zal worden bekend gemaakt, kan worden aangenomen, dat het succes heeft gehad, daar het onder steund is geworden door Duitsch-nationalen. nationaal-socialisten en communisten. De voor geheel Saksen noodige 351000 inschrij vingen werden alleen reeds in den kieskring Chemnitz-Zwickau met 368.000 ruim ge haald. Het Duitsche Vakverbond en de Noodverordening BERLIJN. 15 Dec. (V.D.) De bijeenkomst van de Allgemeine Deutsche Gewerkschafts Bund werd door den vakvereenigingsleider Leipart geopend. Spliedt bracht rapport uit over de ta- riefrechteriijke en loonpolitieke bepalingen der Noodverordening. De bedoeling der Rijks regeering is ondubbelzinnig. De loonen en salarissen zullen met in doorsnede 25 pet. worden verlaagd. Bij de debatten werd de vrees uitgespro- INGEZOKDEV MEDEDEELTNGEN a 60 Cts. per regel Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 ken dat handel en industrie zouden trach ten de noodverordening te ontduiken. Alles zou echter te verdragen zijn indien de arbeidersklasse bij de regeering haar wil zou toonen tot vastbesloten optreden tegen de terreur der vijanden van de republiek. De Pruisische Noodverorde ning reeds gereed? BERLIJN, 15 Dcc. (V.D.) Vernomen wordt dat bij de Maandagavond door de Prui sische ministers gehouden bespreking de noodverordening, welke als basis zou dienen voor de Pruisische begrooting, in hoofdzaak gereed is gekomen. Er zal o.m. voorzien wor den in speciale belastingen, voorts de ophef fing van ongeveer 60 rechtscolleges. Of de besluiten nog bevestigd zullen worden in een kabinetszitting is niet bekend. In ieder geval is to dezer zake nog geen kabinetszitting vastgesteld. Betreffende de technische behandeling van de te verwachten Pruisische noodverordening welke een doorvoeringsverordening op de ver ordening van den Rijkspresident vormt, wordt nader gemeld, dat zij als organisatorische maatregel is ingediend bij den Staatsraad en niet bij den Prulsischen Landdag. De Landdag kan derhalve geen wijzigingen, welke dan ook, aanbrengen. Engeland. Groote achteruitgang in de opbrengst der belastingen. LONDEN, 15 Dec. (V. D.) Volgens cijfers, bekend gemaakt door het ministerie van financiën is de opbrengst van de belastingen gedurende driekwart van het loopende finan- cieele jaar minder dan de helft van het ge raamde en, vergeleken met dezelfde periode van het vorige belastingjaar 45 millioen pond sterling minder. De totale gewone opbreng sten van 1 April tot 12 December bedragen 363936472. Het geraamde bedrag voor het geheele jaar bedraagt t' 784800000. Het tot aal der gewone uitgavenbedroeg 550114758; in dezelfde periode van het vorige jaar werd uitgegeven 538956737. Op het oogenblik is dus reeds een deficit be reikt van 186056286 De werkloosheid opnieuw toegenomen. LONDEN. 15 Dec. (V.D.) Volgens mede- deeling van hel ministerie van Arbeid is het aantal werkloozen in de afgeloopen week met 5297 toegenomen. Het totaal aantal bedraagt thans 2.627.324. hiervan zijn 436.2.48 vrouwen en 109.442 jongens en meisjes. Conflict in Lancashire. Het bestuur van de Vereeniging van pa troons van de spinnerijen van Lancashire heeft een conferentie gehouden met de afge vaardigden der werknemers, waarin het de reden uiteenzette, waarom men het loon- en uurcontract had moeten opzeggen; tevens werd verzocht onderhandelingen over een nieuw werktijden- en uurbesluit te beginnen, aldus de N.R.C. De vertegenwoordigers van werklieden heb ben echter geweigerd aan een nieuw contract mee te werken, waardoor het conflict in een acuut stadium is gestreden; het bestaande contract eindigt over 14 dagen. Spanje. Azana eindelijk geslaagd. MADRID. 15 Dec. (V.D.) Hedenavond heeft minister-president Azana aan de pers dc definitieve minlsterlijst medege deeld. welke intusschen door den staats president is goedgekeurd. Hiermede is de re- geeringscrisis welke drie dagen geduurd heeft geëindigd. De minister van buitenlandsche zaken, Lerroux. en de minister van verkeer, Bar rios, beiden van het vorige kabinet, kee- ren niet terug. Het ministerie van Buiten landsche zaken zal nu worden waargenomen door professor Luis de Zulueta. die tot dus verre nog niet op den voorgrond was getre den als politicus en die aan den reformis- tischen kant staat. INGEZONDEN MEDEDEELINGF.N. a 60 Cts. per regel. oberlahnsTcin NATUURLIJK BRONWATER. In kwaliteit en smaak onovertroffen. TWEEDE KAMER. De begrooting van Binnenl. Zaken aange nomen. - Waardeering voor den boerenstand. Verlaging van spoortarieven? Nieuwe maatregelen. Een ingrijpende motie- Knottenbelt. Geen putverbod. WOENSDAG 16 DECEMBER Gemeenteraadsvergadering 1.30 uur. Gem. Concertzaal: Concert van Die Spaerne- Sanghers. dir. Lieven Duvosel en Haarlem s Dagblad voor het Haar], Crisiscomité. Solis ten: mevr. B. Mak v. Waay-Dooremans. so praan en Flor Peeters, organist, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ver. Oos'. en West, lezing door Joh. Koning over Indië's' schoon heid, met voordrachten door mevr. M. C. Zwierzina, 8 uur. Palace: Het moederhart spreekt. Op het tooneel Henry Hilton. 8.15 uur- Rembrandt Theater: De klokkenluider van de Notre Dame. Op het tooneel Miller Brot-h. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: De zaak Lena Smith. Op het tooneel: Coos en Polly Speenhoff- 8.15 uur. DONDERDAG 17 DECEMBER Schouwburg Jansweg: De Big van het 168ste. Proveniershuis. Alg. Ledenverg. Weldadig heid naar Vermogen. 3 uur. Statenzaal, Prinsenhof. Gemeenteraad. 1.305.30 uur en 8—11 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym on Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378 Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6 Tel- 10354. 15 December. Het is thans vast gaan staan, dat het be kende wetje tot korting op de uitkeering aan de gemaenten 't z g. scheerwetje, aldus ge naamd, omdat de gemeenten worden „gescho ren" niet alleen, maar ook over één kam wor den geschoren, niet meer voor Kerstmis zal worden behandeld. Vanmiddag is een aantal voor behandeling gereedliggende ontwerpen op de agenda geplaatst. Het evengenoemde ontwerp ligt ook gereed: het kwam echter niet op de agenda. Nog meer is er tot na Kerstmis uitgesteld. Ook de behandeling van de begrooting voor het Zuiderzeefonds zal na Kerstmis worden ontfermen. Met 3734 stemmen is daartoe besloten. Tegen den zin van den president, die, een goede gewoonte getrouw, vóór Kerst mis alle begrootingen wilde afgedaan hebben. Zulks omdat de algemeene maatregel van be stuur betreffende de uitkeeringen aan de Zul derzeevisschers nog niet bekend is en de Kamer de dichting van het laatste gat in den afsluitdijk niet buiten verband met dien al- gemeenen maatregel van bestuur wenschce te bezien. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft vanmiddag geantwoord op wat in de Kamer opgemerkt was gewor den over de landbouw-afdeeling van zijn be grooting. Wc kunnen daarover zeer kort zijn. immers de Kamer heeft in eerste instantie vrijwel algemeen zijn instemming betuigd met wat de regeerinig in de memorie van antwoord aan nieuwe hulpmaatregelen voor den landbouw had aangegeven. De critiek beperk te zich tot onderdeden veel, opwindends kon dus des ministers antwoord niet meer brengen. In hoofdzaak dus moeten we ons be perken tot een weergave van 's ministers rede. Minister Ruys dc Beerenbrouck sprak zyn bewondering uit voor de wijze, waarop de boerenbevolking de lasten van de crisis draagt, de crisis tegenover welker oorzaken niet al leen de regeering, maar heel de bevolking machteloos staat- De regeering doet en zal doen, wat op het oogenblik gedaan kan wor den om op te vangen daar waar de slagen het hardste vallen. Maar zij kan den loop der ge beurtenissen niet veranderen. Bovendien on derstreepte minister Ruys, dat het staatscre- diet niet onuitputtelijk is er wordt reeds op zooveel een beroep gedaan. Daarom moet de regeering in elk concreet geval nagaan welk bedrag zij ter beschikking kan stellen, daar bij allereerst natuurlijk het nuttig effect der maatregelen toetsende antwoordende op de vraag of er een zelf-supporting bedrijf te scheppen valt of dat niets anders te bereiken is dan uitstel voor een ten doode opgeschre ven bedrijf. De minister stelde heel algemeen in het licht, dat de werking van de Tarwewet in den Landbouwkring algemeene instemming heeft gewekt. De regccring is zoo voegde hij daaraan toe van plan de uitvoering zóó te leiden, dat onvermijdelijke nadeelen .ui len worden ingeperkt of zooveel mogelijk worden gecompenseerd. Men weet. dat de heer v. d. Heuvel een maalgebod wenschte van aardappelmeel. Men begrijpt, dat de regeering dat moest afwijzen. Terecht zeide de minister, dat ons volk zeer gevoelig is op he punt van zijn brood. Een maalgebod zou een storm van verontwaardi ging in ons volk ontketenen. Wat de hulp aan de suikercultuur betreft, deelde de premier alleen mede, dat dc regee ring aan de commissie die met de uitvoering belast is. een groote vrijheid laten zal. Dc re geling zal soepel zijn. En waar de heeren Hiemstra cn Loerakker vroegen naar den ar beid en het loon van de landarbeiders in d: gesteunde bedrijven, merkte minister Ruys veelbelovend op, dat hy „bepaalde verwach tingen" heeft. Over de aardappelteelt kwam van achter de ministerstafel thans nog niets. Wat er aan goede raadgevingen werd geschonken in de vorige week, zal de minister alles keuren en overleggen: afzet en contingenteering ooic. Een bepaalde toezegging kreeg de heer Bak ker: een maatregel voor de cichorei is in on derzoek. Ook wil de minister opnieuw op mi nister Reymcr invloed oefenen, teneinde ver laging van de vrachtprijs te verkrijgen voor vervoer van land- en tuinbouwproducten per spoor. Wat de organisatie van den afzet betreft, moest de minister heel veel ruimte overlaten voor het vrije nitiatief e enal te scherp in grijpen door reglementeering ziet hij als ge vaarlijk. Overleg is in ieder geval gaande over een uitvoerregeling, door middel van de land- en tuinbouwuitvoerwet. voor de pootaardappe len, waarbij de belanghebenden groote zeg genschap zullen krijgen. In onderzoek bij de landbouwcrisiscommis- sie is een betere verzorging van het land- bouwcrediet. De minister kon wegens flnancieele rede nen do motie-Hiemstra die om financiee- len steun vroeg aan den Zuivelbond voor pro paganda van zuivelproducten niet aan vaarden. De motie viel met 48—30 stemmen. Ook de motie-v. d. Sluis die gedwongen verlaging van nog niet verlaagde pachten wenschte viel met 5621 stemmen. De heer Knottenbelt voelde iets voor de motie: dat bleek wel uit een motie, die hij zeif indiende en die veel verder ging. waar om hij dan ook tegen de motie-v. d. Sluis stemde. Deze motie luidde: ,De Kamer van oordeel, dat tal van burgerrechtelijke over eenkomsten een belemmering vormen voor verlaging van productiekosten en kosten van levensonderhoud, noodigt de regeering uit, daartegen maatregelen te nemen Deze motie zal op nader te bepalen dag worden behandeld worden. Terecht! Want zij is ingrijpend. Zij was zoo maar niet op het eerste gezicht te overzien. Na een nog al lange discussie, beloofde de minister de omzetting van de lagere tuln- bouwwinterschool te Hees (Nijmegen) in een middelbare land- en tuinbouwschool nog eens te zullen overwegen. De pufvisschcrij. Verschillende afgevaardigden (de heeren Duijmaer. v Zadelhoff, Dr. Vos en Schok king i spraken zich tegen dc pufvisscherij uit, anderen 'de heeren v. d. Bilt cn Duys) tegen een verbod van pufvisscherij. De minister bleef bij wat hij in de Memorie van Ant woord over de pufvisscherij had gezegd (we hebben dat uitvoerig meegedeeld'. De des kundigen zijn het oneens over de schadelijk heid van de pufvisscherij. Daarenboven is uitvoerig voor zulk een verbod heel moeilijk. Wie zal daarop toezicht houden? Daarbij komt nog, dat door ccn pufverbod een loo- nend bedrijf wordt aangetast, dat voor 70 pet. op de pufvisscherij rust. En dat de een- denhouderij daarbij ook ten nauwste is be trokken. De Kamer vroeg geen stemming. De begrooting van Binn. Zaken on Land bouw werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Avondvergadering. On derwijs aangesneden. Geen 8-jarige leerplicht. Toen in de avondvergadering de minister van Onderwijs de onderscheidene sprekers bij dc a!g. beschouwingen ging beantwoorden stelde ook deze minister zijn begrooting in het licht der noodzakelijke bezuiniging. De geheele rijksbegrooting kost 600 millioen. Het onderwijs alleen 160 millioen. Mr. Tcrpstra meende dus. dat het heel duidelijk was, dat ook daar bezuinigd moest worden. Hij ging hierop echter niet al te diep in. wijl hij alle opmerkingen daarover wilde laten rusten tot het wijzigingsont\terp der L.O.-wot zou in behandeling komen. Laat ons echter ver melden. dat de minister heel heftige woorden heeft in ontvangst moeten nemen over zijn wet. De heeren Wijnkoop. K. ter Laan en Ketelaar cn Mej. Groencweg ook noemde dat eenvoudig afbraak, die zij van een minister van onderwijs niet had verwacht. De heeren Zijlstra en Tilanus verdedigden den minister. Dc minister wees om den nood der tijden ook dc 8-jarigen leerplicht af. Mej. Wester man begreep ook, dat zulks thans niet zou kunnen worden uitgevoerd. Maar dc Kete laar en Mej. Groencweg achtten Juist dezen tijd den meest geschlkten om den 8-jarigen leerplicht in te voeren, ook omdat de Jeugd meer ontwikkeling moet bezitten tegen den tijd. dat de medezeggenschap werkelijkheid wordt. De. minister wees eenvoudig af het aantal leerlingen zou met 50000 leerlingen worden uitgebreid. En dat kan het Staats- brulntje niet trekken. Intusschen Mej. Groencweg deelde mede. dat de s.d.-fractie met een Initiatief-ontwerp op dit punt zal komen. De heer Tilanus en Mej. Westerman von den het niet zoo erg dat de Memorie van Antwoord op het ontwerp-Cursuswot uit blijft. de heer Ter Laan daarentegen wel. Maar ook hier werkte het kostenbezwaar. zooals bij den wensch. die Mej. Groenewcg uitte, den wensch naar een bewaarschool- onderwijswet. Mej. Groencweg wilde daarbij de elschen voor dat onderwijs verzwaren. De minister zweeg voor het oogenblik over de leerlingenschaal hij verzamelt nog feiten uit het buitenland. De heer Lingbcek en Zandt hebben weer eens geprotesteerd tegen dc salarleering van het oogenblik voor kloosterlingen-onderwij zers. De heer Scvring en de minister betoog den. dat er in den stand van het vraagstuk, vergeleken bij verleden jaar geen verande ring is gekomen; de regccring doet nog on derzoek naar dc verhoudingen in hot bui tenland van een algemeen stopwetje Mei. Westerman had daarover gesproken, wil de minister niet weten. Elk jaar komen 25.000 kinderen meer naar de scholen. Mocht Mej. Westerman de scholenbouw voor het bijzonder onderwijs bedoeld hebben. dan zette dc heer Scvring daartegenover, dat het bijzonder onderwijs nimmer tot duurte heeft aangezet. De minister kan niet instemmen de heer Slotemakcr de Bruine had daarover gespro ken dat de resultaten van het onderwijs slecht zouden zijn. Prof. Visscher noemde den huldigen mensch en over-opgevoed wezen. De men- schen moeten meer onderwijs krijgen voor hun opnemlngs- cn verwerkingvermogen. En hij wil zelfs de unlversiteitsdcuren op een kier zetten, door o.a. het aantal staatsbeur- zon in te perken. Dat lokte uiteraard critiek uit van de heer Ter Laan met name cn van den minister. In de afdeeling Hooger Onderwijs word over deze punten nog meer gesproken door de dames Van Itallicvan Embden en De Vries—Bruins en de heeren v. ri Bilt. de Delftsche hoogleeraar. v. d. Heide en Slotemakcr do Bruine. Allen willen de deur voor de Universiteiten op een kier zetten. Maar wie zal uitmaken, wie er dan nog door mag? Heeft dc minister, toen hij om half twee 's nachts aan het woord kwam. dat alles uitvoerig beantwoord? Wc weten 't niet! INTIMUS. IS DE COURANT «M WAARIN GU MET HET MEESTE SUCCES ADVERTEERT

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5