Elecïrolux Uit Haarlem's Gemeenteraad. Model HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 17 DECEMBER' 1931 VERGADERING VAN WOENSDAG 16 DECEMBER. (Vervolg). De gemeenterekening. De heer Castricum (R.-K.) deelde me de, dat hij de door B. en W. Ingediende ge- meenterekening over 1930 nauwkeurig be studeerd heeft. Hij heeft den indruk gekre gen, dat er op de gemeentehuLshouding nogal wat bezuinigd kan worden. Daarover zal hij bij de a s. behandeling der begrooting nog wel wat meer zeggen. De heer Van Kessel (R.K.) wees er op, dat bijna alle posten overschreden zijn Wat helpt begrooten op zoo'n manier? De raad kan evengoed aan B. en W. zeggen: hier heb ben jelui 15 of 16 millioen gulden zie maar het gemeentezaakje drijvend te houden. Bo vendien komen er zeer veel fouten in de reke ning voor, telfouten van eenlge honderden guldens en op een pagina zelfs een verschil van f 50.000. (Geroep een mee of een tegenvaller?) De raad zal goed doen deze rekening, die heel slordig is opgemaakt, ik zeg niet dat er iets niet in orde is (Geroep: dat ontbreekt er nog maar aan!) De heer Van Kessel vervolgt: de raad zal goed doen om deze rekening aan B. en W. terug te zenden voor een verbetering. De heer Scholl (S.DA.P.) vroeg of bij deze' rekening de kwade posten der belasting met het rijk verrekend zijn tot het belasting jaar 1926/1927? De hèer Westerveld (S.D.A.P) vroeg in het vervolg weer ln de rekening de winst en verliesrekening van het grondbedrijf en van het woningbedrijf op te nemen: waaruit ook blijkt hoe de financieele uitkomsten zijn van de verschillende complexen gronden. Verder meende hij dat in het grondbedrijf extra f 80.000 gereserveerd is, hoewel de raad daartoe niet besloten heeft. De voorzitter, wethouder Mr. S1 i n g e n - berg (V X>.) zei aan het adres van den heer Castricum en tevens aan alle raadsleden, dat als zij middelen weten om te bezuinigen, B. en W. daarvan gaarne zullen kennis nemen. B en W. hebben de fouten in de rekening ook gezien, maar dat zijn zetfouten. In het exemplaar dat voor den raad ter inzage' ge legd is. zijn de fouten met inkt verbeterd. Er i.s dus geen roden om de rekening aan B. en W. terug te zenden. De kwade posten die in de rekening over 1930 verrekend moesten worden zijn ver rekend. De specificatie zal aan den raad ge geven worden. Wat de vraag van den heer Westerveld be treft, kunnen B. en W. toezeggen, dat de ge vraagde stukken van het grond en het wo ningbedrijf voor den raad ter inzage gelegd zullen worden. De quaestie van de extra re serveering van f 80.000 voor het grondbedrijf zullen B. en W. nader onderzoeken. Het parkeeren. B. en W. stelden voor. in overeenstemming met het advies der rechtsgeleerde commissie, om het amendement van mevrouw Mr. Schel- tema-Conradi, inzake het parkoeren, niet aan te nemen. Zooals men weet gaat het hier over het. aanwijzen van de(n) schuldige. Mevrouw Scheltema (Vrijheidsbond) zei. dat niet alleen de rechtsgeleerde com missie op haar standpunt is blijven staan, maar spreekster ook. Zij meende goed te doen haar amendement te handhaven. De juridi sche adviseur van de Ned. Automobielclub mr. Van Essen had haar verklaard, dat hij het artikel zooals B. en W. het hebben voor gesteld ongewenscht achtte. Daarom achtte ook hij het amendement gewenscht. Mr. Van Dam (V. D.) verklaarde, dat het voor oen ambtenaar van het O. M. moeilijk za'. zijn tot een vervolging over te gaan als hot amendement wordt aangenomen. Men kan het gerust aan den ambtenaar overla ten om een eventuecle onbillijkheid bij de toepassing te voorkomen. Wethouder Mr. Gerritsz (S.D.A.P) ver dedigde het artikel zooals B. en W. het had den voorgesteld. Bij stemming werd het amendement van mevrouw Scheltema verworpen met 28 tegen 7 stemmen. Precarto. B. on W. stellen voor over te gaan tot wij ziging der verordening op de heffing van be lasting voor gebruik van gemeentegrond en water. De heer Groenendaal (S.D.A.P.) vond 't vreemd, dat in deze verordening niets ge zegd is over het parkeeren van auto's. Als iemand per fiets naar het Postkantoor gaat, moet hij 5 cent betalen voor het stallen van zijn fiets. Als hij met oen auto gaat, mag hij zijn auto zonder betaling voor het postkan toor laten staan. Dat is onbillijk. Ais wij voor hot parkeeren van auto's precario laten beta len. dan zullen onze nauwe straten wat be vrijd worden van stilstaande auto's. B. en W. willen alleen kleine naamborden die niet als reclame dienen vrij stellen van belasting. Spreker stelde voor de maximum maat van 4 dM.2 voor deze vrije borden te schrappen. De voorzitter. Mr. Slin genberc (V. D.) zei. dat het hier alleen een technische her ziening der verordening betreft, daarvan is hierbij het heffen van een recht voor het parkeeren van auto's niet geregeld. Naam borden van 4 dM.2 l\ebben een behoorlijke op pcrvlakto. Met stukjes papier demonstreerde spreker dit. Veel geld zal deze belasting niet opbrengen, het gaat om een klein bedrag. Ger oep: 4 dM.2 is onvoldoende, 6 d.M.2 ls goed! De heer Joosten (S.D.A.P.) dankte voor het aanschouwelijke onderwijs. De bedoeling is steeds geweest, naamborden met beroep- aankondiging vrij te stellen. Dit moet. zoo blij ven, ook al betreffen het groote borden. An ders gaan de ambtenaren der gemeente er op uit om alle naamborden op te meten. Dat is maar werkverschaffing voor ambtenaren. De heer Groenendaal (SP).AP.) sloot, zich hierbij aan. Nu reclame-borden belast worden gaat men reclames op muren schil deren. omdat daarvoor geen belasting be taald behoeft, te worden. Dit zal de Schoon heidscommissie niet toejuichen, want als de muren vol geschilderd worden zooals spreker dit bij do Tempellersstraat heeft gezien, is dit voor het. stadsbeeld nog leelljker. Mr. Van Dam (V. D.) vroeg waarop de gemeente het recht baseert om belasting te heffen van naamborden. Men neemt toch geen gemeentegrond in beslag. De heer Vlas er (C. H.) stelde voor bor- Ücn tot 6 d.M.2 vrij te stellen. Mr. Bijvoet (R.-K.) wilde toch heele groote borden belasten. Er moot een grens zijn. Want anders begint men met borden van meters lengte. 6 d.M.2 is ook nog betrek kelijk klein. De voorzitter Mr. S1 i n g e n b e r g (V. D.) zei, dat de rechtsgeldigheid buiten kijf Ls. De belastbaarheid heeft al jaren gegolden zij is gegrond op het in gebruik nemen van het luchtruim beven den gemeentegrond. Vreger werd aan de ambtenaren overgela ten te beslissen welke borden als reclame moesten worden aangemerkt. Nu wordt het in de verordening precies omschreven. B. en W. hebben geen bezwaar om de maat op d.M.2 te stellen, het is alleen de bedoeling abnormale borden, die tot reclame dienen, te belasten. Het amendement Groenendaal om de bor den geheel vrij te stellen werd verworpen met 20 tegen 17 sternen. Daarop werd het gewijzigde voorstel van B. en W. (6 d.M.2) aangenomen. Leermiddelen. De heer Peper (communist) keurde het af dat B. en W. voor de aanschaffing van leermiddelen voor de school voor gewoon l.o, No. 45 (Juno-school) slechts f 500 wordt aan gevraagd. terwijl het hoofd der school f 4300 noodig acht. De hoer Roodenburfe (C. H.) wethouder van onderwijs, deelde mede, dat er nog slechts 2 klassen in de school geopend zijn. Daarom is een post van f 500 voorloopig voldoende, voor al omdat het hoofd leermiddelen uit zijn oude school heett meegenomen. B. en W. zmllen een commissie benoemen om te onderzoeken hoeveel leermiddelen er op elke school aanwezig moeten zijn. De heer We u stink (RJC.) het hoofd heeft leermiddelen aangevraagd, die hij pas over 4 of 5 jaar noodig heeft. ALs wij nu die leermiddelen koopen, zijn ze misschien ver ouderd als zij noodig zijn. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Onderwijs in nuttige handwerken. De heer Peper (communist) keurde het voorstel van B. en W. om salarisregeling van de onderwijzeressen in nuttige handwerken te herzien, af. Het geldt hier een salarisver laging van meer dan 30 pet. De raad moet deze loonsverlaging niet slikken, ook al zal zij niet gelden voor het personeel dat nu in dienst Ls. De heer Scholl vroeg de behandeling van het voorstel van B. en W. uit te stellen om de vakorganisaties te hooren. Er is met dit voorstel ook geen haast.- Het voorstel van den heer Scholl werd ten slotte door B. en W. overgenomen. Werkverruiming. B. en W. vragen een crediet van f 11.137 om verschillende schilderwerken aan gemeente gebouwen uit te voeren, om daardoor de werk loosheid te bestrijden. De heer Peper (communist) wees er op dat de directeur van Openbare Werken f 25.000 voor dit doel had aangevraagd, maar B. cn W. willen slechts voor f 11.137 laten uitvoeren, namelijk alleen voor het werk, dat niet vermeden kan worden. Mr. Gerritsz (s.d.a.p) wethouder van openbare werken, zei. dat verleden jaar te veel werk voor de schilders is opgegeven. De bedoeling was alleen voor den winter te zor gen, maar toen is zooveel opgegeven, dat de schilders in het voorjaar nog voor de gemeen te aan het werk waren, toen er al werk bij particulieren te krijgen was. Die fout zal nu vermeden worden. Het nu beschikbare geld moet voor 1 Maart verwerkt worden. Na 1 Maart kan opnieuw werk uitgegeven worden als 'het noodig is. De heer Klein Schiphorst (R.K.) vond het verkeerd van dit college van B. en W. dat het de werkverruiming in de gemeente heeft benadeeld door te ageeren tegen het raadsbesluit om de brug over het Donkere Spaame te bouwen, en reclame maakt voor zijn streven inzake de werkverruiming nu het een klein werkje betreft. Wethouder Mr. Gerritsz (s.d.a.p.), reclame maken wij niet. Het betreft hier evenwei eenlge maanden werk voor 50 schilders. Het voorstel van B. en W. wend aangeno men. Bouw-quaestie. B. en W. stelden voor om het beroep van H. W. Vink om hem alsnog vergunning te geven voor dear verbouw van het perceel Rijksstraatweg 408. af te wijzen. De heer Wolzak (A.R.) keurde het af, dat deze man zoo lang heeft moeten wachten op een beslissing van dit gemeentebestuur. Dit is een klacht die vaak gehoord wordt. De heer Visser (CJL) wilde het verzoek inwilligen. Er ls hier een flink breed huis, dat de eigenaar in tweeën verdeelen wil. Voor die splitsing is het huis groot genoeg. Wethouder Mr. Gerritsz (s.da.p.) ver klaarde. dat de beslissing van B. en W. ver traagd is omdat B. en W. overwogen hebben of het nog mogelijk was aan het verzoek te voldoen. B. en W. en ook de raad mag niet toestaan dat er gebouwd wordt in strijd met het uitbreidingsplan. De heer Klein Schiphorst (R.K.) was het noodig om 3 maanden over die beslissing te denken? Tenslotte word heit. voorstel van B. en W. aangenomen met 4 stemmen tegen. Aanvrage om een toeslag. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel ,S. Paulus" en den Ned. Chr. Bond van Personeel ln publieken dienst tot toekenning gratificatie van enkele werklieden van de geannexeerde gemeente Schoten. De heer Peper (communist) wees er op dat dc bedoelde 3 menschen 11 1/2, 15 en 20 jaar in losse gemeentedienst zijn geweest. Nu zijn zij 65 Jaar en worden zonder pensioen op straat gezet. De gemeente Schoten en Haarlem hebben toch al die Jaren geen pen sioen-premie voor die menschen betaald. Dat was een bezuiniging en dit uitgespaarde geld kan nu uitgegeven worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. ALOM VERKRIJGBAAR. SHOWROOMS IN ALLE VOORNAME PLAATSEN VAN NEDERLAND. De heer Van Kessel meende, dat deze drie mensahen wel een moreel recht hebben. Als Haarlem Schoten niet geannexeerd had, zouden zij nu van Schoten een uitkeering ge kregen hebben. Haarlem heeft de lusten en lasten van Schoten overgenomen. Wethouder Mr. Gerri tsz (s.d.a.p.) meen de. dat Schoten indertijd gratificaties gege ven heeft aan losse arbeiders die 65 jaar werden, omdat de annexatie toch in het uit zicht was. De raad van Haarlem heeft in den tend beslist dat er geen uitkeering gegeven zou worden. Wil de raad nu anders, dan moet de raad dit uitspreken. Het betreffen in het geheel zes gevallen. De heer Loerakker R.K.) zei,dart. Scho ten aan de betrokken arbeiders geen pensioen kon verzekeren .omdat zij te oud waren. Spre ker zou in overweging willen geven aan de menschen een kleine gratificatie te gaven De Voorzitter: B. en W. zijn bereid deze zaak nog eens in welwillende overweging te nemen. Het Sportfondsenbad. B. en W. stelden voor in beginsel te beslui ten om den grond van het Brongebouw (te gen een erfpacht van f 5000 per jaar) af te staan aan het Sportfondsenbad, om daarop een overdekte zweminrichting te bouwen en de gemeente garant te stellen voor de leening die dit Sportfondsenbad voor den bouw zal aangaan. De heer Castricum (R.K.) stelde vast dat het park van het Brongebouw steeds openbaar geweest is. Nu zal het gegeven wor den aan een particuliere instelling, wat heel iets anders is. Spreker is niet overtuigd, dat er behoefte is aan een nieuwe overdekte zweminrichting. Er zit voor de gemeente ook een belangrijk financieel risico aan de zaak. want de gemeente moet zich garant stel len voor de geldleening. Bovendien is het de vraag of het Brongebouw op den duur geen bron van ergernis zal worden voor een deel van de bevolking. De heer Klein Schiphorst (R.K.) on derschreef de laatste bewering van den vo- rigen spreker niet. Het zal oen gewone bad inrichting worden zooals ook Stoopsbad er een is. Als de gemeente het Brongebouw houdit, dan aal het afgebroken moeien worden en opnieuw opbouwen. Dat zou veel geld kosten. De gemeente is er nu mee gebaat ais het aan het Sportfondsenbad gegeven wordt. De ge meente komt dan goed van het Brongebouw af. Daarom dient het Sportfondsenbad door de gemeente gesteund te worden. De heer Wolzak (AR.) wees op het risi co dat de gemeente op zich moet nemen. Het is de vraag of de gemeente dat onder de tegenwoordige omstandighden mag doen. Het de vraag of de spaarders opden duur aan hun verplichtingen kunnen nakomen. Het ondcrpiand dat de gemeente voor de leening heeft, is incourant. Het gevaar bes taait, dat de gemeente op den duur gedwongen zal worden om zelf de overdekte zweminrichting te moeten exploliteeren. De heer Re in a ld a (sd.a,p) heeft de voordracht van B. en W. mat verwondering en ontstemming ontvangen. De raad heeft zich indertijd uitgesproken voor het stichten van een zweminrichting in het Oostelijk deel der stad, maar het gemeentebestuur heeft nog niets gedaan om dit besluit uit te voe ren. De gemeente doet nog veel te weinig op dit gebied van de zweminrichting en douche-badhuizen. Spreker heeft hooren ver luiden, dat de kostelooze uren in de zwem inrichtingen dezen zomer ingekrompen zul len worden, omdat de toestand van onze financiën zoo slecht is. Nu deen B. en W. niet anders dan voor te stellen het Bronge bouw aan het Sportfondsenbad te geven. Daarop past critiek. Met instemming heeft spreker gezien, dat de beweging voor zwemmen onder de bevol king sterk toeneemt. In Amsterdam is door de Sportfondsen aangetoond, dat zoo'n organi satie van spaarders mogelijk is. In beginsel gaat spieker aocoond met hot voorstel van B. en W. om het Sportfondsen bad te steunen. Het Brongebouw krijgt dan een goede bestemming. Dc praktijk moet even wel de bevordering van de volksgezondheid op het oog hebben. Er Ls tot nu toe niets gezegd over schooibaden in deze overdekte inrichting. Er moeten schooibaden kunnen plaats hebben. Het hoofddoel moet niet luxe en vermaak worden. Anders moeten de men schen die dat willen maar naar Stoop gaan. Ook is niets gezegd over het openstellen van de inrichting voor Ingezetenen die geen spaarbrleven kunnen nemen. De groote massa van ons volk moet er iets aan heb ben. Waar steunt de erfpachtscanon van f 5000 op? Een te zware belasting van het Sport fondsenbad zou onverstandig zijn, omdat de gemeente toch voor het tekort zou staan. Waarop steunt de eisch van 750 spaar ders. Is daarmede het risico gedokt? Hebben B. en W. de overtuiging, dat het gebouw voor f 300.000 gezet kan worden. Is er geen kans dat dit te laag gesteld is? De raad moet alles weten voor hij zijn besluit neemt. De heer Groenendaal (sd.a.p.) vroeg wat er met den tuin in de toekomst gebeuren zal. Het is gewenscht dat die ter beschikking blijft voor meetings enz. De heer Peper (communist) wees er op dat bij aanneming van het voorstel het Bron- gebouw als vergadeagelegcnheid zal verdwij nen. Dat is ongewenscht. want dan blijft al leen het Concertgebouw over en dat is veelal te groot en voor de arbeiders oak te duur. Dc gemeente heeft tot taak om zelfstandig een overdekte zweminrichting te exploiteeren. Mr. van Dam (V.D.) had veel sympathie voor het voorstel van B. 'en W. Het Sport fondsenbad is een organisatie die de sym pathie heeft van alle zwemmers. Een ge meentelijke exploitatie zou veel meer risico opleveren. De heer Adrian (VB.) had cok sympa thie met het voorstel van B. en W. Er Ls nu een goede bestemming gevonden voor het smartekind der gemeente. Later kan over de voorwaarden, die de heer Reinalda op het oog had, gesproken worden. Mr. Bijvoet tR K.) wilde een termijn vast leggen voor het plaatsen der 750 spaarbrie- ven. Mr. de Rijke (C.H.) juichte het toe. dat het particulier initiatief deze zaak ter hand genomen heeft. De gemeente kan zich tegen te veel risico dekken. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, constateerde, dat Haarlem geen nieuwe wegen gaat bewandelen. In Amsterdam is reeds er varing met de Sportfondsen opgedaan. Do gemeente heeft indertijd een onderzoek laten instellen naar de mogelijke exploitatie van het Brongebouw, 200.000 werd noodig geacht om het Brongebouw goed te verbete ren. Als er 90.000 aan vertimmerd werd zou het geen ideaal zijn. 2400 heeft de gemeente uitgegeven voor de allernoodigste herstellin gen van het dak. Toen is de gedachte gerezen om het Brongebouw aan het Sportfondsenbad te geven. Het blijkt, dat exploitatie zonder verlies mogelijk is. Nu is het moment om een beginselbesluit door den raad te laten nemen. Voor die ƒ5000 wordt alleen de grond in erfpacht gegeven die voor het gebouw noodig is. De tuin zal blijven bestaan voor het houden van meetings, enz. Over de exploitatie van den tuin door het Sportfondsenbad moet nader gesproken worden. Er moet evenwel voor ge zorgd worden, dat de tuin ook voor de kinde ren in de vacantle beschikbaar blijft- De 750 spaarbrieven zullen wel geplaatst worden. De ervaring is, dat breede lagen der bevolking aan deze beweging meedoen. De er varing is, dat geregeld op de spaarbrieven ge stort wordt. In 10 jaren moet het geld ge stort worden, per jaar namelijk 30. Er zijn kinderen die geteekend hebben, maar in die gevallen moesten de ouders dus ook teeke nen. Er is dus controle toegepast. Het is niet de bedoeling den grond in eeuwigdurende erfpacht te geven. De tijd zal later bepaald worden. Op het oogenblik is niet de zweminrichting het Amsterdamsche kwartier aan de orde. Dat komt bij de begrooting. Wat de schooibaden aangaat hebben B. en W. toegezegd, dat er schooibaden zullen ko men Alleen hebben B. en W. geweigerd daarvoor al een vaste vergoeding te willen bepalen. Er zal gezorgd worden, dat ook menschen met- smalle beurzen in de inrichting kunnen zwemmen. Dat zal evenwel gevonden moeten worden door samenwerking met vereenigin- gen. 5000 is als canon genomen omdat de ge meente 70.000 heeft gegeven voor den aan koop van het Brongebouw. Als er ren en af lossing genomen wordt, komt die op ongeveer 5000 per jaar. B. en W. hebben met het bestuur van hot Sportfondsenbad onderhandeld, of het ook mogelijk zou zijn een zaal voor vergaderingen bij het gebouw te zetten. De quaestie wordt nader overwogen. Het is de bedoeling tot 1 Jan. 1933 de tijd te geven om de 50 spaarbrieven te plaatsen. Als de raad het beginsel-besluit neemt, kan het Sportfondsenbad voortgaan met werken. De raad kan in laatste instantie over de voorwaarden beslissen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) had be zwaar om dit beginsel-besluit te nemen. De tarievenpolitiek is bijvoorbeeld van belang voor dit beginsel-besluit. Spreker diende een motie in om den raad in beginsel instemming te laten uitspreken met het voorstel van B en W., maar B. en W. uit. te noodigen het be stuur van. het Sportfondsenbad in kennis te stellen met de in den raad geopperde argu menten en het resultaat dier onderhandelin gen aan den raad mede te deelen. De heeren B ij v o e t. Wolzak en Cas tricum stelden voor om in het besluit vast te leggen, dat de spaarbrieven voor 1 Jan. 1933 moeten worden geplaatst. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, za? geen onderscheid in het voorstel van B en W. en de motie van den heer Reinalda. Het is alleen een overbodig tusscheustation. Wil men de zaak dan is spoed gewenscht. B. en W. hebben geen bezwaar tegen het amendement Bijvoet c.s. Dc voorzitter Mr. Slingenberg (V.D.) wethouder, ontraadde het voorstel van den heer Reinalda, want dan ligt niets vast en gaat alles zweven. Later zullen alle voorwaar den aan den raad voorgelegd worden. Als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen liggen enkele hoofdpunten vast, namelijk de canon van 5000, de geldleening van 200 000 de rente, enz. De heer Reinalda (S.D.A.P.) dat zijn voor mij niet de hoofdpunten. Ik vind veel belangrijker de tarieven-quaestie en de vraag, of het Sportfondsenbad een inrichting zal worden die in het belang der geheele bevol king ls. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, betoogde, dat voor wantrouwen tegen het Sportfondsenbad geen reden is. Het wordt geen luxe inrichting, uit de arbeidersklasse zullen er vele aan deelnemen. De heer Reinalda (S.D.A.P.)dit be toog gaat naast mijn beweringen heen. Het eerst zou gestemd worden over de motie-Reinalda. De motie Reinalda werd verworpen met 27 tegen 10 stemmen. Vóór: Mej. v. Vliet. mevr. Maarschalk Rei nalda, Meyers, Adrian, Scholl, Klein, Visser, Mars en Keerwolf. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 28 tegen 9 stemmen. Tegen mej. v. Vliet, mevr. Maarschalk Wolzak. Reinalda. Peper, Joosten, Koppen, Mars en Baas. Benoemingen. Benoemd worden: tot curator van het Gymnasium Mr. Th. A. Westra; tot tijdelijk leeraar aan de Gom. avond school voor nijverheidsonderwijs Ir. H. J. Struijk; tot onderwijzeres aan de school voor voor bereidend 1. o. No. 1 (Jansstraat) mej. c. Rutgers; tot onderwijzeres aan de school voor voor bereidend l.o. No. 7 (Berkenstraat) mej. J. M. Damen te Haarlem. tot tijdelijk leeraar aan het Gem. Lyceum Ir. W. Zwaan. Ingekomen stukken. Ingekomen waren een verzoekschrift van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en bouwondernemers om hem te steunen in zijn streven om verhoo ging der huurprijzen van woningen te voor komen. Een verzoekschrift van dc advies-commis sie voor werkloozen om verschillende verbete ringen aan te brengen in den toestand dor Haarlemsche .werkloozen, De begrootingszitt'mgen. De heer Weustink (R.K.) gaf in over weging om de raadsvergadering van Vrijdag a.s. niet te doen plaats hebben, omdat dan de Bilderdljkherdenking plaats heeft Het is ge wenscht den eersten magistraat der gemeen te in de gelegenheid te stellen daarbij tegen woordig te zijn. De voorzitter Mr. Slingenberg (V.D.) deelde mede. dat de soc. dem. fractie gevraagd heeft a.s. Donderdagavond niet te vergade ren Als wij daaraan voldoen kan er deze week weinig van de behandeling der begroo- ting komen. De burgemeester kan de Bil- derdijk-herdenking geheel of gedeeltelijk bij wonen. Kan de soc dem. fractie er mede ac- coord gaan dat Donderdagavond alleen be. schouwingen worden gehouden en geen stem mingen? Dc heer Peper (Communist) achtte de Donderdag voor Kerstmis ongunstig voor een vergadering. De voorzitter: laten wij dat de vol gende week Woensdag bekijken. De heer Visser deelde mede, dat hij morgen een voorstel zal doen om den spreek tijd der fracties te rantsoeneeren. De voorzitter: rantsoeneeren ls niet in ons reglement van orde geregeld. Als een fractie er zich tegen verzet, moeten wij het niet doorvoeren. Spreker vertrouwt evenwel, dat de raadsleden zich zelf zooveel mogelijk zullen beperken. Bindende beslissingen zijn niet gewenscht. Temeer omdat er belangrijke voorstellen aan de orde komen. De heer Visser: ik zal toch het voorstel morgen indienen De raad mag Zich zelf die beperkingen opleggen. De heer Reinalda (S.D.A.P.)ik kan mededeelen, dat mijn fractie tegen het voor- stel-Visser is. Dit is geen normale begrooting. Wij kunnen geen rantsoeneering aanvaarden. Daarop werd te 6 1/4 uur de zitting geslo ten. Heden. Donderdagmiddag, komt de raad bijeen voor de behandeling der begrooting. GEVONDEN VOORWERPEN In de ..Gevonden Voorwerpen" in ons num mer van 15 December staat: Velserstraat 83, hond. Dit moet zijn Velserstraat 3 8. SLUITING KAPPERSZAKEN OP DE KERSTDAGEN. Op de laatste vergadering van de afd. Haarlem van den Ned. Kappersbond werd besloten den len Kerstdag te sluiten, den 2den Kerstdag de zaken geopend te houden tot namiddags 3 uur. Als iedere cliënt zich dezen dag zoo vroeg mogelijk zal laten bedie nen. zullen menig patroon en bediende hier mede gebaat zijn. Het bestuur stelde zich nog in verbinding met den Inspecteur der Arbeidsinspectie, ten einde zich op de hoogte te stellen van dc toe gestane werktijden voor het personeel tijdens de Kerstweek. WEIHN ACHTS - ORATORIUM Haarlem's Gemengd Koor, dirigent dë heer Jan Booda. zal evenals vorige jaren op tweeden Kerstdag, te half drie. het Weih- nachts-Oratorium van J. S. Bach uitvoeren. Ook dit jaar mogen wij van dit koor een mooie uitvoering verwachten, vooral daar het koor (nu ongeveer 200 leden sterk) door het steeds herhalen van dit werk geheel en al is ingegroeid. Dank zij de medewerking der H. O. V. is het dit jaar voor het eerst mogelijk de partituur met de orlglneele be zetting te spelen n-1. met vier hobo's cn drie trompetten, wat vooral zal uitkomen in de symphonic. Evenals verloden jaar zullen veertig jongens van het kinderkoor „Inler Nos" medewerken. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. BIJDRAGEN VOOR HET NATIONAAL COM I Té. Dc leerlingen der Middelbare Technische School te Haarlem zullen elke week van hun zakgeld bijdragen in het Crisisfonds. De eerste week is reeds voor meer dan r 40 bijgedragen en getracht zal worden dit be drag elke week bijeen te brengen. De leeraren dragen maandelijks bij en het overige personeel heeft ook voor een behoor lijk bedrag Ingeteekend. MOTORDIENST Met Ingang van 1 Januari 1932 zijn be noemd en aangesteld tot reserve le luitenant bij de Schoolcomüagnie van den Motordienst de reserve 2e luitenants A E. And ré dc la Porte. L. W. A. Duynstee. J. A. Dekker. J. P C. Deibert, J. F. Keppel Hesselink, J. W. H. v. d. Meene. L. F. Otto, H. D. Prins. A R Rut gers, C. B. Siebesma. J. Stork, T. P. Tromp, T. de Vries. R. J. Vermeulen en A. M. Zweerts de Jong allen van het korps, cn tot reserve le luitenant v d. Militaire Administratie, de re serve 2e luitenant v. d. Mil. Adm. J. K. Hemmes. CREMATIE IR. D. DE CLERCQ De verasschlng van het stoffelijk over schot van ir D de Clercq zal plaats hebben Zaterdag 19 December te Westerveld. na aankomst van trein 14.14. VEREENIGING OOST EN WEST. Op Woensdagavond had de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging een Avond ln Woord en Beeld aan Indië's schoonheid g- wijd in den schouwburg Jansweg georgani seerd. Mevr. Mies C. Zwierzina, voordraents- kunstenares en Johan Koning, journalist en letterkundige te Voorburg vulden het pro gramma. Mevr. Zwierzina las eerst Mijn Moederland en Boeddha voor. gedichten tan Raden Mas Noto Soeroto. Een dankbaar applaus oogstte zij hiervoor, evenals v.oor de Visie van een suikerfabriek in den maaltijd van Augusta de Wit en eenlge vroolijke geschiedenissen van Melis Stoke na dc pauze. Johan Koning sprak over de schoonheid van Indië. van de natuur en de cultureele schat ten. Wij kunnen pas genieten van Indië's schoonheid aldus spr. als we de schoonheid zien. die leeft in de ziel en het gemoed van den inlander. Er is schoonheid ln Indië, overal. In de gratie der vrouwen, flambouwen, kunst, cul tureele schatten, wajang, bouwkunst, kam pongs en steden. En de heer Koninv toonde ons die aan de hand van vele lichtbeelden. Hij toonde ons kraters en bergmeren, ce Javazee en den boer en den visscher. de Boroboedoer en bruggen en gamelanorkesten Hij schilderde ons de atmosfeer en de stem ming. die in Indië is, ondanks de verhalen der ..kankeraars". Na de pauze voerde hij ons door dorp,, stad en hooggebergte. Hij kruidde zijn lezing met vele legenden on sagen. De vrij goed bezette zaal toonde zich erken telijk voor het gebodene.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10