Autobusdiensten van de N. Z. H. T. M. Warme Pantoffels HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC VIERDE BLAD 18 DECEMBER 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEX. a 60 Cts. per regeL Waarschijnlijk binnen een jaar in werking. EEN NUTTIG GESCHENK TH. SMIT fa. KLEIN NASSAUSTRAAT 1 TELEFOON 13490 Haarlem: Stationsplein. Kruisweg. Kruis straat, Smedestraat, Gr. Markt (terug Jans De tramlijn van Noord naar Zuid en de vier ontworpen autobuslvncn van de N.ZJLT.M Haarlem, 17 December 1931 J. FLOOR, Een rit KleverparkHeemstede met over stappen zal dus 15 cent kosten, een rit BloemendaalHeemstede met overstappen 20 cent. Zooals uit het bovenstaand overzicht van de diensten blijkt, ligt het in de bedoeling de lijnen door te trekken naar de aange geven eindpunten in Bloemendaal en Heem stede. Met Bloemendaal is deze doortrekking nog niet besproken; wel met de Heemsteed- sche gemeentelijke commissie van onderzoek inzake autobuslijnen, welke commissie de doortrekking in hare gemeente ten zeerste toejuicht. De bussen. Welk type bussen zal gebruikt worden is nog niet met absolute zekerheid te zeggen. Maar wel maakten wij een tochtje met een flinke, ruime bus, met goede ruimte voor staanplaatsen en waarin de zitplaatsen vol gens een vinding van den heer Burgersdijk langs de wanden zijn geplaatst, in schuine richting op de lengteas van den wagen, zoo dat de passagiers elkaar niet hinderen en ook geen kans loopen bij een bocht op den grond te glijden. Deze bus, die zeer vast op den weg ligt en waarvan een gedeelte van het dek kan worden weggeschoven, voor luchtverversching in den zomer en nooduit gang in alle seizoenen, maakt een goede kans op de autobuslijnen van de N.Z.H. ingevoerd te worden. VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. Bovengenoemde vereenlging organiseert op Zaterdag 19 dezer in „de Kroon" haar jaar- lijkschen feestavond. De propaganda-rede. getiteld „Jong-libe- rale Vredesopbouw", zal worden uitgesproken door den heer A. J. Tom, Alg. Secretaris van den Bond van Jonge Liberalen. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat deze rede is te beschouwen als een eerste uit eenzetting in het openbaar van het korte lings door het Hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen vastgestelde standpunt en de andere plannen ten aanzien van het vredesvraagstuk. OUDERAVOND SCHOOL 13 Woensdag 16 December is de Ouderavond in het gymnastieklokaal van school 13 ge houden. Nadat de gebruikelijke huishoudelijke za ken waren afgehandeld, hie'd de heer D- de Boer een leerrijke lezing over „Voor het eerst naar school". Wegens het bedanken van den heer v.d. Berg werd de heer Vonk tot bestuurslid ge kozen. Flinke, ruime bussen. De nieuwe bus, inwendig. Het type bus, dat waarschijnlijk op de nieuwe autobuslijnen zal gebruikt worden. Wij laten hieronder de vier ontworpen buslijnen volgen. a. Diëtist Haarlem Kleverpark Bloe- daal. Haarlem: Turfmarkt. Spaarne, Damstraat, Klokhuisplein, Riviervischmarkt, Jansstraat, Jansweg. Janswegviaduct, Kennemcrplein, Staten Bolwerk (terug Kennemerplein, Jans-, wegviaduct, Stationsplein, Kruisweg, Kruis straat, Smedestraat, Gr. -Markt, Riviervisch markt), Schotersingel, Van Ostadestraat, Kleverparkweg. Santpoorterstraat, Sant- poorteiplein, Molijnstraat, Kleverlaan. Bloemendaal: Kleverlaan, Iepenlaan, Pla- tanenlaan, Verbindingsweg, Korte Klever laan, Bloemendaalscheweg, Rustenburger- weg, Bosch en Duinplein, Sterreboschlaan, Zomerzorgerlaan. b. Dienst Haarlem Julianalaan Bloe mendaal (Overveen). Haarlem: Van Zeggelenstraat, Alb. Thijm- straat, Dr. Schaepmanstraat (terug van Alphenstraat. Van Zeggelenstr.), Potgieterstr. Vooruitgangstraat, Amsterdamstraat, Am- sterd. Poort, Heerenvest, Anthoniestraat (te rug Schalkwijkerbrug, Heerensingel. Fabri- ciusstraat. Vooruitgangstraat), Langebrug, Eendjespoortbrug, Spaarne. Damstraat, Klok huisplein, Riviervischmarkt. Jansstraat, Jansweg. Stationsplein, Kruiswegviaduct, Staten Bolwerk (terug Kennemerplein, Jans wegviaduct, Stationsplein, Kruisweg, Kruis straat, Smedestraat, Groote Markt. Rivier vischmarkt) Schotersingel, van Ostadestraat, Kleverparkweg, Kleverparkstraat, Ver- spronckwee. Korte Verspronckweg. Bloemendaal- Korte Versnronckweg. Adr. Stoopplein, Julianalaan, Militaireweg, Zee weg (Oostelijk einde). c. Dienst Haarlem Ziilweg Bloemen daal (Overveen cn Ramplaan) OPEN BRIEF AAN DE LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD. DE SUBSIDIES VAN DE H.O.V. Edelachtbaren, Bij het bericht dat B. en W. van Haarlem voorstellen het gemeentelijk subsidie van de H. O. V. met 6«K)0.te verminderen, het geen in zyn consequenties neerkomt op i 12000.per jaar minder inkomsten voor genoemd orkest, rijst de vraag: Ls wel goed tot B. en W. doorgedrongen van welke betee- konis de groei van de II. O. V., eerst onder van Belnum cn thans onder Schuurman, voor Haarlem en wellicht in de naasto toekomst voor geheel muzikaal Neder land is? Er is een tijd geweest dat „men" in Haar lem meende dat de Bachvereenlglng en Toonkunst in alle gewenschte muzikale be hoeften voorzagen. Een twcederangsch or kest had geen reden van bestaan naast deze stichtingen. De toestanden zijn echter an ders geworden: De H. O. V. heeft zich opge werkt tot een belangrijk orkest. Toonkunst geeft uitsluitend kamermuziek en de Bach- verceniging is door haar al te groot conser vatisme en haar afhankelijkheid van Am sterdam en den Haag eerder een rom dan een stimulans voor de ontwikkeling van ons muziekleven gebleken. Het bestuur der H. O V. en zijn laatste twee dirigenten hebben begrepen dat een muziekinstituut een taak heeft te vervullen die niet in de eerste plaats bestaat in het steeds herhalen van als zoodanig erkende, en gaarne gehoorde, meesterwerken. Talloo- zc werken van groote meesters liggen in de archieven van de uitgevers cn de bibliothe ken der orkesten onder het stof der verge telheid. De welbegrepen cultureele taak van een muziekinstituut is mede deze wei-ken tot uitvoering te brengen, dus te breken met gemakzucht en sleur, waardoor het muziek leven tot nieuw enthousiasme wordt gewekt. Het bestaansrecht van een orkest is echter dan pas ten volle bewezen wanneer het, naast dc hierboven aangeduide taak, opvoe dend en vooral oriënteerend te werk gaat in dier voege dat op de programma's een ruime plaats gegeven wordt aan de werken van levende componisten en daarbij dus ook aan talentrijke jongo Nederlanders de gelegen heid geboden wordt hun werk tc doen hoo- ren of zelf op te treden. Uit den staat van dienst der H. O. V. blijkt dat deze instelling althans voor zoover dit In verband met tijd en middelen in haar vermogen lag de laatste jaren voorbeeldig werk heeft geleverd. Met Utrecht, waar dc helaas te vroeg gestorven Evert Cornclis pionierswerk heeft verricht, is, dank zij dc H. O. V., Haarlem de plaats waar met de oude concertsleur is gebroken. Schuurman gaat hierin, zoo mogelijk, nog verder dan zijn voorganger. Zonder het standaardreper toire te verwaarloozen heeft deze energieke en begaafde musicus in 3 maanden tljds met zegge 20 „eerste uitvoeringen" waaronder ook werk van Nederlanders voor de zoo noodige opfrissching van het repertoire ge zorgd. Van met voorliefde door het concert- publick gehoorde grootmeesters aks Haydn, Handel, Corelli, Bach, Schubert, van wie men welhaast meencle de belangrijkste wer ken gehoord te hebben, werden in deze kor te spanne tijds 7 composities geïntroduceerd die in Haarlem nog nooit zijn gespeeld. Pur- cell, Debussy. Honnegger, Aubert, kwamen met hier nooit gehoorde tferken aan het woord. Van Otterloo dirigeerde zijn eigen werk, Bading's celloconcert hoorden wij de zer dagen. Een allereerste uitvoering van een belangrijk vioolconcert van den Hongaar Geza Frid was een evenement. Een interes sant Russisch programma (zonder Tsjai- kowsky en Glazounow!) staat ons 22 dezer te wachten en nog meer nieuws is in de tweede helft van het seizoen tegemoet te zien. Ziet, dames en heeren, de H. O. V. verstaat haar roeping en zal haar cultureele taak kunnen vervullen indien zij slechts don on- ontbeerlijken steun van Gemeente en Pro vincie ontvangt, waarop zi) uit hoofde van haar prestaties ten volle recht heeft. Het is bewonderenswaardig wat dit. maxi maal met werk belaste, orkest, onder toch nog benauwde financlecie omstandigheden, presteert. En hoeveel beter zouden de ar tistieke resultaten kunnen zijn indien die overbelasting niet noodig was en. om eens iets te noemen het strijkersensemble de zoo hoog noodige uitbreiding kon krijgen, ten einde de groote symphonLsche werken geheel tot hun recht te doen komen. Uit hoofde van den weg, dien de H. O. V. heeft ingeslagen en in verband met de mu- muzikale constellatie hier te lande, maakt Haarlem een kans om dc belangstelling van muzikaal Nederland op zich te vestigen, mits het orkest de gelegenheid behoudt zich verder te kunnen ontplooien en het niet op zijn geldmiddelen wordt beknibbeld. Dat Haarlem hier aan de spits zou gaan en tot voorbeeld zou strekken aan grootere en machtiger buren, zou onze gemeente tot niet geringe eer strekken. Dit behoeft o. i. geen nader betoog cn dat het Gemeentebe stuur daar ongevoelig voor zou zijn, mogen wij niet aannemen. Wij zijn trotsch op onze Halsen, bloembol len cn hofjes. Laten wij met evenveel grond trotsch mogen zijn op Haarlem als een stad waar op muziekgebied baanbrekend werk wordt verricht cn op een Gemeentebestuur dat ons orkest daartoe In staat stelt. Laat dus. Edelachtbaren, de H. O. V. In afwachting van, zoo mogelijk spoedige, rubsidieverhooging in ieder geval thans houden wat zij heeft. Haarlem's positie in het Nederlandsche muziekleven want daarom gaat het feitelijk Ls, dunkt ons, het betrekkelijk kleine financicclc offer dor gemeente ruimschoots waard. Zooals bekend, staat het vast dat de N.Z.H.T.M. vier harer tramlijnen door auto buslijnen gaat vervangen; alleen „lijn 1" blijft, maar zal worden doorgetrokken tot Jan Gijzenvaart. De directeur der N.Z.H.TM, Ir. W. J. Burgersdijk, heeft over deze diensten aan de pers verschillende bijzonderheden mede gedeeld. Dinsdag zijn de plannen ter goedkeuring aan Ged. Staten gezonden. Hebben Ged. Staten beslist, (verwacht mag worden dat die beslissing over 2 a 3 maanden zal vallen) dan staat nog beroep op de Kroon open, waarvan wel gebruik zal worden gemaakt en waarmede ook weer drie a vier maanden zullen heengaan. Dan moeten nog de bussen (gerekend wordt dat voorloopig 25 bussen noodig zullen zijn) besteld worden. Het zal dus nog wel een klein jaar duren eer de bussen zullen rijden. De heer Burgersdijk toonde ons twee kaar ten van Haarlem en omgeving. Op één daar van was aangegeven het plan voor de auto buslijnen, waarover de N.Z.H. het behou dens enkele ondergeschikte details met het gemeentebestuur eens is geworden. Op de andere kaart was een „theoretisch plan" aangegeven; „toekomstmuziek in autobus lijnen" zou men het kunnen noemen. De heer Burgersdijk is n.l. overtuigd, dat in de toe komst de eischen van economisch beleid er toe zullen dwingen, dat alle autobuslijnen in onze stad en omgeving in handen van één maatschappij zullen zijn. Bij het toekomst plan is dan ook aan exploitatie door één maatschappij gedacht. De naar het oordeel van den heer Burgersdijk ..dwarrelende" lijnen van de Brockway Mij., zijn in dit plan niet te vinden. Eenige nieuwe lijnen komen er op voor: andere lijnen zijn verder door getrokken dan op het plan, dat nu in be handeling is. Bij het samenstellen van dat plan ging de Directeur der N.Z.H. uit van het standpunt, dat de bus aangewezen is voor zoogenaamd „slap vervoer" en dus zeer geschikt is voor de diensten van Haarlem naar de „uitloo- pers" in de omgeving. Hiervoor is een dienst van niet te groote frequentie zooiets als een kwartierdienst dus voldoende. Anders staat het met korte afstanden in het cen trum van de stad. Hiervoor is een kwartier- dienst niet voldoende. Dit bezwaar is on dervangen door in een zeker stadsrayon de diensten paarsgewijze te combineeren, zoodat voor min of meer korte afstanden in de stad een zes- a zeven-minutendienst onderhouden zal worden. Rekening is voorts gehouden met het feit. dat het verkeer hoofdzakelijk loopt naar het Station en naar drie punten in het centrum, Groote Markt, Verwulft en Postkantoor. De heer Burgersdijk gaf ons verder als zijn meening te kennen, dat het wel aardig en gemakkelijk is, als een bus „juist voorbij je huis gaat", maar dat dit ideaal toch niet voor ieder te bereiken is en het niet als te erg beschouwd mag worden, wanneer men hoogstens 5 minuten van een team- of buslijn verwijderd woont. Ook dit is bij de samenstelling van het plan in het oog ge vat. De lijnen. WAARSCHUWING EN. De Commissaris van Politie fee Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Burgemeester van Zuilen beveelt aan om niet in handelsrelatie te treden met Jacobus Hendrik us van der Linden, 30 jaar sjgarenkoopmanwonende te Zuilen, alvorens bij hem inlichtingen te hebben ingewonen. Van der Linden handelt ook wel onder andere namen. De Commissaris van Politie afd. B. te 's Gravenhage geeft in overweging, alvorens relaties aan te gaan met de Commanditaire Vennootschap .De Hulpbron", Rijswijksohe weg 263, aldaar, waarvan zich ondernemers noemen J. Holm en Sj. Postma, zich oker- eerst tot zijn bureau te wenden, Alexander- plein 15b aldaar. Genoemde personen stellen oa. hypotheek in uitzicht, laten zich kosten voor onderzoek en taxatie betalen en laten niets meer van zich hooren. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het cand. examen Ned. lad. Recht, de heer II. J. Kie- mentkow. Bevorderd is tot apotheker aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, onze stadgenoot de heer A. P. W. v. d. Ham. straat, Jansweg, Stationsplein), Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlsingel, Zijlweg. Bloemendaal: Zijlweg, Korte Zijlweg (te rug Zandvoorterpad). Haarlem; Ramplaan, Tuindorplaan. d. Dienst Haarlem Leidschevaart Heemstede. Haarlem: Stationsplein, Kruisweg, Kruis straat, Smedestraat. Gr. Markt (terug Jans straat, Jansweg, Stationsplein) Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlvest. Wïlhel- minastraat, Wilsonsplein, Koninginneweg, Emmastraat, Leidschevaart. Heemstede: Leidschevaart, Halte Heem- stede/Aerdenhout met gedeeltelijke ver lenging langs Zandvoortschelaan Heerenweg, Van Merlenlaan, Raadhuisplein, Kamplaan, Wilhelminaplein, Meerweg Javalaan. PROTESTVERGADERING HERZIENING L. O.-WET Zaterdagmiddag wordt in het gebouw van den Ned. Protestantenbond een protestver gadering tegen de herziening der L- O. wet gehouden, waar als sprekers zullen optreden de heeren K. ter Laan, Burgemeester van Zaandam, lid der 2e Kamer Staten Generaal en W. van Dlesen, Adminstrateur van Volks onderwijs. Er zullen tenminste 60 ritten zijn in elke richting voor alle lijnen, met uitzondering van het traject Halte Heemstede'Aerden- hout-Javalaan, waarop tenminste 30 ritten zullen worden gereden. Wat het tarief betreft: een rit zonder over stappen binnen de grenzen van Haarlem zal 10 cent kosten; een rit met overstappen op een tweede lijn binnen de grenzen van Haarlem en een rit over een geheele lijn 15 cent; een rit met overstappen op een tweede lijn buiten de grenzen van Haarlem 20 cent. GROOTE WERKLOOSHEID ONDER DE LANDARBEIDERS. Naar Het Volk meedeelt hadden zich van den modernen Landarbeidersbond vorige week reeds 5400 leden werkloos gemeld. Wanneer straks de vorst invalt rekent het hoofdbestuur van den Landarbeidersbond er op, dat zeer zeker ongeveer 18.000 van de 23.000 leden werkloos zullen worden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11