EEN ZONDERLING BERICHT. Bilderdijk en de Geneeskunde. BUITENLAND. STA TEN- GENERAAL. Nieuwe plannen met het Avond- nijverheidsonderwijs. EERSTE KAMER. Oostenrijk. AGENDA HAARLEM'S DACBIAD VRIJDAC 18 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD. Er zou een geheime Italiaansch-Amerikaan- sche overeenkomst bestaan. Over finan- ciëelen steun en de prioriteit der Ouitscbe particuliere schulden. Waarom het bericht over deze overeenkomst zeer onwaarschijn lijk klinkt. - Toch een aanwijzing voor Italië's houding: Engeland's tarieven. De derde lijst gepubliceerd. De laatste berichten in zake de vergaderingen in Bazel en Berlijn. Overeenkomst inzake de „Stillhalte" bereikt? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De ,,Neue Züricher Zeitung" publiceert een bericht, over een klaarblijkelijk tot nu toe streng geheim gehouden overeenkomst als resultaat van de onderhandelingen tusschen Grandi en de Amerikaansche regeering. Vol gens dit bericht zou tusschen Rome en Wash ington een toenadering zijn tot stand geko men zooals tot nog toe nooit tusschen de Ver- eenigde Staten en eenige Europeesche mo gendheid heeft bestaan. Amerika zou de Italiaansche regeering een vergaande finan- cieele hulp hebben toegezegd indien Italië in de toekomst middelen noodig zou hebben voor de bescherming van zijn valuta en zijn industrie. Harerzijds zou de Italiaansche re geering zich ten volle op het Amerikaansche standpunt gesteld hebben ten aanzien van den voorrang der particuliere credieten van Duitschland op de herstelbetalingen. Verder zou de Italiaansche regeering ook voor de bultenlandsche politiek belangrijken polltie- ken steun hebben gekregen, zoodat zij beter dan ooit haar eisch tot herziening der In ternationale verdragen kan propageeren. Dit bericht roept als het ware om een de menti. Het lijkt immers zeer onwaarschijnlijk, dat de regeering der V S. bereid geweest zou zijn tot een dergelijke vergaande en ingrij pende politiek, die geheel in strijd zou zijn, met de tot nu toe aan den dag gelegde voor zichtigheid. Met dat al is het niet onmogelijk, dat inderdaad in dezen geest over het on derwerp der particuliere schulden is gespro ken en dat Italië zich evenals Engeland, op het standpunt der prioriteit der particuliere schulden zal plaatsen. Laval heeft zich in Washington vrijheid van handelen, onafhankelijk van de V S., in Europa weten te verzekeren. Wanneer er dus werkelijk een kern van waarheid in het bericht van de Zwitsersche Courant opgeslo ten ligt. heeft Frankrijk reden om vertoornd te zijn. De vrijheid van handelen zou immers slechts schijn zijn. indien er inderdaad een Italiaansch-Fransche overeenkomst bestond. Reden om over een dergelijke overeenkomst verheugd te zijn. zou er niet zijn (al is het doel ervan de oplossing van één der huidige moeilijkheden) omdat oen geheime Ameri- kaansch-Italiaansche afspraak de onderlin ge Europeesche tegenstellingen alleen maar zou kunnen verdiepen. Uit dit alles blijkt wel dat het niet moge lijk is, het bericht uit Zurich te aanvaarden, in den vorm waarin het gedrukt is. Desal niettemin wekt het vermoedens zooals wij hierboven al zeiden ten aanzien van Ita- lië's eventueelc houding inzake de oorlogs- schulden en herstelbetalingen. Het zou één van dc vele punten kunnen zijn, waaruit af te leiden is, dat de Fransche regeering. wanneer zij haar onverzoenlijke houding niet wijzigt, zich zelf in een isole ment plaatst. L. A. Engeland. De derde tarief verordening. LONDEN. 17 Dec. (Reuter). Door do derde tariefverordeiiing, die van 19 December af een douanerecht van 50 pet. van de waarde heft, worden voornamelijk de volgende arti kelen getroffen: glazen voorwerpen, die die nen ter verlichting, fotografietoestellen en onderdeelen, niet ontwikkeld fotografiepapier films en platen, lampen voor draadlooze te- legrafietoestellen en bijbehoorende onderdee len, electrische gloeilampen van 20 volt af en hoogcr, bijbehoorende artikelen en andere voorwerpen voor electrische toestellen die nende tot verlichting binnenshuis. Verder worden getroffen: roteerende gras- maaimachines cn onderdeelen, katoenen weefsels, geheel of gedeeltelijk gefabriceerd, d.w.z. weefsels in den vorm van vlaggen, zak doeken, sjaals, huishoudgoederen met inbe grip van tafel- en bedlinnen en handdoeken; touwwerk, touw en getwijnd garen van min der dan een vierde inch diameter, gemaakt uit plantenvezels; bovenkleedingstukken, wol !en goederen met inbegrip van kousen, lin gerie voor mannen, vrouwen en kinderen, en ook confectiegoederen. De verordening treft eveneens bepaalde chemische producten, waterdichte weefsels en munitie voor de jacht. Om de prioriteit der particu liere Duitsche schulden. LONDEN, 17 Dec. (V.D.) De Engelsche nota betreffende de oorlogsschulden en de schul den op korten termijn welke Donderdag is overhandigd aan de Fransche regeering, is zeer vriendschappelijk gesteld. In de nota wordt er den nadruk op gelegd dat een na koming door Duitschland van zijn particu liere schuldverplichtingen van buitengewoon belang is. Uit P a r ij s wordt gemeld dat de inhoud van de Engelsche antwoordnota voorlpopig nog geheim wordt gehouden. Het gerucht dat dc Britsche regecring voor de bevroren cre dieten preferentie opeischt neemt vasten vorm aan. Als vermoedelijke zetel van de regeerings- conferentie wordt thans Den Haag genoemd. De contingenteering van Rijk 3 graan. LONDEN, 17 December (Reuter) Na af loop van de heden gehouden vergadering van dc vereeniging voor den korenhandel te Liverpool verklaarde Thomas, dat de regce- ring nog geen beslissing had genomen ten aanzien van dc juiste hoogte van de contin- gentecring van rijksgraan. Zwitserland. Geen beslissing te Bazel? BAZEL, 17 December (V. D.) Sir Walther Layton, die het eigenlijke advies samenstelt, nadat de redactiecommissie de richtlijnen var het aan de regeeringen en de Bank voor Internationale Betalingen uit te brengen rap port heeft vastgesteld, werkte Donderdag bijna den geheelen dag aan het ontwerp. Het ontwerp werd de om half zes bijeenge komen bijzondere commissie voorgelegd. Meer en meer wint de opvatting veld dat het rapport de bijzondere aanbevelingen no pens de in de toekomst te voeren schuldbe- talingspolitiek niet zal bevatten cn dat deze aanbevelingen aan de a.s. conferentie der re geeringen zullen worden overgelaten. Coliin brengt te Bazel rapport uit. BAZEL. 17 Dec. (V. D De commissie van de Bank voor Internationale Betalingen heeft hedenavond het rapport ontvangen van de subcommissie voor statistiek en van de com missie voor de Duitsche rijksbegrootlng. De conclusies van deze beide rapporten zullen als bases dienen voor het door de commissie uit te brengen advies. Vervolgens bracht Colijn, voorzitter van de subcommissie voor de Duitsche rijksbegroo- ting verslag uit over de werkzaamheden van deze commissie. Er werd vastgesteld, dat de totale uitgaven van 1926 tot 1930 gestegen zijn met 3,7 milliard. 1.5 milliard hiervan ko men voor rekening van de in 1927 doorgevoer de verhooging van de salarissen van de amb- :enaren, 1 milliard komt voor rekening van de verhoogde uitgaven voor werkeloosheids ondersteuningen. een half milliard voor reke ning van herstelbetalingen. Er blijven dan nog 700 millioen voor verschillende uitgaven. Motta voor de vierde maal tot bondspresident gekozen. BERN, 17 December (W. B. De Vereenïgde Bondvergadering heeft heden den ambtstijd van alle zeven directeuren van de departe menten voor den termijn van 4 jaren ver lengd en heeft Bondsraad Motta voor het jaar 1922 tot Bondspresident gekozen. Tot vice-president werd Schulthess gekozen, di recteur van het departement van economi sche zaken. Motta is thans voor de vierde maal gekozen tot Bondspresident. Amerika. Op zoek naar nieuwe complicaties. WASHINGTON, 17 Dec. (V. D De finan- cieele commissie van den senaat ter onder zoek van de in de Vereenigde Staten opge legde buitenlandsche leeningen ten bedrage van 10 milliard dollar, is voornemens staats secretaris Stimson te hooren, aangezien het staatsdepartement reeds in het jaar 1927 de New-Yorksche bankiers zou hebben gewaar schuwd voor het verder verleenen van cre- die t aan Duitschland. Deze waarschuwing INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regd. STOFZUIGERHUIS ""AERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- zou zijn gegeven, aangezien Parker Gilbert toen ter tijd heeft gerapporteerd, dat Dultsch land al te verkwistend huis hield. Het onderzoek zal beginnen met het ver- hooren van den voornaamsten deelgenoot van Morgan, Lamont en van den bankier Mitchell van dc National City Bank. De se naatscommissie heeft vernomen, dat de New- Yorksche bankiers ondanks de waarschuwing 12 dagen later Pruisen 30 millioen dollar 1 leb ben geleend: nog later hebben de stad Ber lijn 15 millioen. de Deutsche Landwirtschafts bank 30 millioen, de AEG 15 millioen en de Harpener Bergbau en de Usederï Hutte elk 10 millioen ontvangen. Het Hoovermoratorium goed gekeurd. WASHINGTON, 17 December (V. D.) De werkcommissie van het huis van afgevaar digden heeft thans met groote meerderheid het Hoovermoratorium goedgekeurd. Benoeming in het Permanent Hof voor 1 nternationale Justitie. WASHINGTON, 17 December (V. D.) Pre- sident Hoover heeft den vroegeren onder staatssecretaris Robert Olds benoemd als Amerikaansch vertegenwoordiger in het Per manente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. Duitschland. Een oplossing inzake de Still halte-onderhandelingen? BERLIJN, 17 Dcc. (V. D.) Naar van bizon- cere zijde wordt vernomen, nemen de Ber- lUnsche Stillhalteonderhandelingen een gunstige wending. De onderhandelingen leiden tot een compromis tusschen het be kende voorstel van den Belg Franqui en dat van geheimraad Schmitz. De beslissing zou reeds binnen afzicn- baren tijd vallen. Er kan derhalve op ge rekend worden dat een trustee za! worden gesticht, waaraan de crediteuren hun vor deringen zullen overdragen. De Duitsche debiteuren zullen dan binnen tien jaren hun schulden aan deze trustee in gelijke annuï teiten terugbetalen, terwijl de crediteuren van de trustee wissels zullen ontvangen welke zij wederom bij de banken in hun land zullen kunnen disconteeren om in het bezit van baargeld te komen. De Duitsche delegatie ter Ontwapeningsconferentie. BERLIJN, 27 December (V. D.) Tot leider der Duitsche delegatie naar de aanstaande Internationale Ontwapeningsconferentie, zal benoemd worden de Duitsche ambassadeur te Angora, Nadolny. Als plaatsvervanger wordt de Duitsche gezant te Oslo, Von Weiszaccker benoemd, die vóór hij gezant werd, referen daris voor Volkenbondsaangelegenheden aan het Rijksministerie van Buitenlandsche Za ken was. Niettemin zal Rijkskanselier dr. Bruening zelf aan de openingszitting deel nemen. China. Nieuwe troepen naar Ma ndsioerire. MOSKOU, 17 December (V. D.) Uit Tokio wordt gemeld, dat de minister van oorlog nieuwe versterkingen naar Mandsjoerije zendt. Studentenonlusten te Nanking. LONDEN, 17 Dec. (V. D.) Uit Nanking wordt gemeld, dat de regeering drastische maatregelen aangekondigd heeft ter hand having van de orde. Hedenmiddag werden de troepen gedwon gen te vuren op een menigte van 3000 stu denten, die, tegen den Kuomintang demon - streerende het hoofdkwartier van de partij bestormden. Er vielen echter geen dooden. Uit Tokio wordt gemeld, dat wegens het toenemen van de activiteit dor bandieten en ongeregelde benden in de nabijheid van de Zuid-Mandsjoerüsche spoorbaan de Japan- sche autoriteiten besloten hebben deze stre ken te zuiveren. TWEEDE KAMER. De Kamer een beetje beduusd. Een motie- Ketelaar tot uitstel. De begrooting van Minister Terpstra aangenomen. Nog een radio-interpellatie. De heer Van Dijk over de zenderversterking. 17 December. Mr- Boon zal na .,de Kerst" over de voor geschiedenis van het zend tij dbesiuit inter- peileeren. Zeer waarschijnlijk zal daaraan een tweede radio-interpellatie worden toe gevoegd. Want de heer Van Dijk. as. Ka merlid. heeft verzocht ook vragen aan de regeering te mogen stellen. N.l. naar de maatregelen, die minister Reymer „zich voorstelt te nemen, ten einde te bevorderen, dat, zonder verspilling van gelden een aan alle technische eischcn voldoende zend-ap- paratuur spoedig tot stand kome." Dit alles om de mislukking van de pogingen tot ver betering van den Hilversumschen zender. De begrooting van Onderwijs, K. en W. heeft van één tot acht uur op den Kamer tijd beslag gelegd. Maar toen kon zij ook worden aangenomen en werd een avond vergadering uitgespaard. Minister Terpstra zal niet afstappen van het schoo'examen voor dc H. B. S. Een staatsexamen acht de bewindsman ook niet ideaal. Op meer eenheid te brengen inde examen- eischen zal 's ministers aandacht gevestigd zijn. Bij de nieuwe wet op het M. O zal de minister een eigen regeling geven voor het middelbaar meisjesonderwijs Tot nieuwe subsidies aan lycea zal dc minister niet kun nen overgaan. Wel heeft hij nog eens dui delijk gezegd, dat, wanneer de gemeenten Amsterdam, Rotterdam den Haag en Haar lem de rijkssalarisregehng zullen volgen hij er in 'het geheel geen bezwaar tegen heeft om deze gemeenten opnieuw te subsidieeren. De salarieering van de oudere leerkrach ten bij het Nijverheidsonderwijs wil dc mi nister nog eens bezien. Prof. v. d. Bilt hield een pleidooi voor meer uniformiteit bij inrichting en werking der Mdd- Technische Scholen. De heer Tilanus dacht "r precies anders over. De minister heeft zich in deze controvers geen partij gesteld: hij zal ook die vragen voorleggen aan de spoedig door hem in te ste'len commissie, welke alle vraagstukken betr. de M. T. S. onder de oogen zal zien. Dank zij vragen uit de Kamer, heeft mi nister Terpstra mededeelingen gedaan over de vermindering welke hij brengen wil in de lesuren-regeling voor de avondnijverheids scholen. De minister heeft de nieuwe bepalingen verdedigd voor de leeraren kon hij geen werkelijke nadeelen zien. Z.i had dc wensch om het aantal lesuren uit te breiden het avondonderwijs gedenatureerd. En wat de leerlingen betreft, zag de minister alleen voordeelen. Jonge mensclien, die den gehee len dag in de fabriek hebben geweckt, doet men schade wanneer men ze langer dan 10 uren per week 's avonds nog naar de avond school zendt. Ook moet er nog wat tijd over blijven voor de catechisatie, het jeugdwerk, de liefhebberijen. Minister Terpstra acht, wat thans voorge schreven werd, zeer wel te verwezenlijken. Wanneer het onderwijs maar gerationaliseerd wordt, zóó, dat wat nu gedicteerd wordt-, vooruit wordt gegeven. Dat zal ook dc zelf studie aanwakkeren. Ook beoogt de minister het welslagen te bevorderen door voor dege nen, die na de avondcursussen niet naar het M.O. gaan, nog een „afrondings"-klas te openen. Het was alles wel zeer nieuw! Het was de Kamer onmogelijk, daarover zoo maar, op het eerste gezicht tc oordeelcn. Wc kunnen ons dan ook wel begrijpen, dat de heer Ketelaar een motie indiende, welke van de Kamer dc uitspraak vraagt, dat de nieuwe regeling niet vóór den nieuwen cursus wordt ingevoerd. Dan blijft er wat tijd voor de Kamer om te oordeelcn. Dc minister wees de motie af, omdat anders de bezuiniging, welke hij met het nieuwe be oogt, illusoir wordt. De motie komt morgen in stemming. Wat het LO. betreft, is de Kamer niet veel wijzer geworden Alle wenschen verwees de bewindsman Onder de vele onderwerpen, die dezen zeer veelzijdigen geboeid hebben, neemt de ge neeskunde een belangrijke plaats in. Toen het eeuwgetijde van zijn terugkeer uit de bal lingschap herdacht is, heeft zich een zeer uit gebreide commissie gevormd, van de daarin opgenomen Haarlemmers noem ik P. E. Bar bas, M. H. Binger. Mr. Ch. Enscheré, Mr. Joh. Enschedé, J. Fabricius, C. G. Gonnet, Mr. M. Ph. 't- Hooff, F. A. L. Lang, Vincert- Loosjes. J. H. Rossing. Dr. J. B. Schepers en J. F. W. Stom wat heeft de wreede dood velen van hen ons ontnomen die in een uitvoerig ge denkschrift. 468 pagina's groot formaat, aan verschillende geroepenen gelegenheid gegeven heeft dc verschillende richtingen zijner be langstelling te bespreken: B's Familie, B. en de genealogie B. als dichter. B. als Calvinis tisch Nederlander, Het filosofisch element in de werken van B.. B. als taalgeleerde, B. als geschiedkundige. B. als advocaat, Herin neringen aan B.. B.'s verhouding t-ot de Roomsch-Katholieken, B. als profeet, B. en dc beeldende kunsten. B. als student in de rechten (professor Naber in het Latijn). B als humorist-, B. en de Geneeskunde. B. cn het tooneel. B.'s kunstuitingen. B. als vertaler. Vertalingen van B.'s werken. Wie was B.? Het artikel over B.'s verhouding tot de ge neeskunde is van Dr. W. B. van Staveren te Rotterdam, het is het omvangrijkste van alles (p. 263—p. 332) en is zeer uitvoerig gedocu menteerd, zoodat het mij bij het schrijven van dit opstel uitstekend heeft gediend. Hij zelf gaf veel aandacht aan zijn kwalen en klachten. Zijn vader. Isaac Bilderdijk, was geneesheer te Amsterdam en was 15 April 1705 te Leiden gepromoveerd. Deze sprak veel bver het vak. De zoon was dan ook oorspron kelijk bestemd om tot arts als het mogelijk zou zijn, opgeleid te worden. Geboren in den nacht van 6 op 7 Mei 1757 heeft hij op 6-jari- gen leeftijd ten gevolge van een verwonding door een speelmakker, een voeteuvel gekre gen, dat door de toenmalige behandeling slepend is geworden en hem 12 Jaar van de buitenwereld heeft afgezonderd cn eerst op 26-jarigen leeftijd, misvorming en een sle- penden gang nalatend generen is. De intel ligente knaap heeft dien tijd gebruikt om zich in allerlei wetenschapen tc bekwamen. Hij hoorde vee! over de geneeskunde spreken, zoo door zijn Vader als door andere doctoren. Ook de medische boeken van zijn vader be studeerde hij. In dien tijd komen ook de eerste uitingen zijner geprononceerde sexua- liteit tot uiting. In 1798 doorstond hij een ernstige ziekte en in 1803 typhus. Daarbij kwam de vermoeienis door ingespannen ar beid en van de hiermede samenhangende nachtwaken. Dan heeft hij zijn geheele leven geleden aan hoofdpijnen, duizeligheden en maagklachten, verder had hij koortsen, kies pijnen en pleuritische aandoeningen. Daarbij komt het veelvuldig gebruik van opium, dat hij zich zelf voorschreef en waarvan nog een aantal recepter. bewaard zijn. De hoeveelhe den zyn echter om verschillende redenen niet vastgesteld kunnen worden, hoewel de recepten op dit punt zijn uitgeplozen Heel veel kan het echter niet geweest zijn. want met dit alles is hij 75 jaar geworden. 17 De cember werd hij koorstig ziek, nadat het vo rige jaar zijn tweede vrouw, wier engelenge duld door allen geprezen wordt gestorven was. Den volgenden iag stierf hij apoplec tisch. B. is dus veel met de geneeskunde in aan raking gekomen cn uit die aanraking zijn enkelen zijner werken ontsprongen. Ik bedoel: De ziekte der geleerden. Het nicotiaansche kruid cn zijn Opmerkingen over het gebruik van bolle glazen bij bijzienden. De eerste twee zijn verzen, het laatste is proza. B. schreef gemakkelijker verzen dan proza. Zijn filosofische aanleg deed hem natuurlijk de geneeskunde uit de verte zien, hoewel hij ook voor vrienden en bekenden recepten schreef. Hij ziet dan ook in de ziekte, naar Hippo- kratischen trant, een ..heelingskracht en geen verdervingszuchtOp het Ned. Natuur cn Ge neeskundig Congres te Leiden (26 en 27 April 1889) heeft Professor Talma B.'s medische ge dachten waardeerend besproken. Een afzon derlijke kritiek op „de ziekte der geleerden" gaf dc Haarlemsche medicus Dr. Swarten- dijk Stierling. Een afzonderlijke uitgave hier van met commentaren werd bezorgd door Professor David (Leuven). Als tweede alge- mecnc gedachte bracht B. naar voren: de. heilzaamheid van de waarschuwende pyn. In het „nicotiaansche Kruidwas in het vijn gedachte: rooken en snuiven is onsmakelijk. En dc verzuchting van een vriend van mij; wat loopen er tegenwoordig een massa siga retten over straat, waar kinderen aan vast zitten, was hem niet bekend. Hoewel ik, die niet-rooker ben. een milder oordeel meen t? kunnen verdedigen is toch het aantal mis bruikers groot. In de „opmerkingen over het gebruik van bolle glazen bij bijzienden" ligt dit ware dat bij sterke myopie de door sterke bolle glazen gevormde omgekeerde beelden kunnen waargenomen worden. Het weer om- keeren van deze beelden schijnt inderdaad nog al snel aangeleerd te worden. Overigens zyn dit, speciaal in het land van Donders weinig respectabele gedachten. Maar toch moge gezegd worden, dat wij op het punt van brillen in een soort crisistijd leven. In de eerste plaats bestaat de gedachte, dat door oefening de bril af en toe onnoodig kan ge maakt worden. En dan hebben wij de nieuwe brillen van Heine in Kiel. die niet vóór het oog maar in het oog gedragen worden en in Duitschland als Haftglaser bekend zijn, waarbij allerlei correcties mogelijk zijn ge worden, die we vroeger niet vermoedden. Had B. in onzen tijd geleefd, het sohrijven van dit opstel zoude niet mogelijk geweest zijn Onze nieuwe geneeskunde is een hoog staande natuurwetenschap, steunende op vele hulpwetenschappen, wier feiten grootendcels in mathematischen vorm gegeven worden cn in het geheel niet meer vallen onder het be reik van geniale mannen als B.. die niet meer in hun geheel door het beste verstand kunnen omvat worden, die ons intuschen altijd weer voor nieuwe raadsels plaatst (Lubeck!) en wier beoefening ons altyd door de klachten der zieken voor nieuwe onoplosbare raadsels plaatst, maar die toch boven de beoordeelings- sfeer van een niet geoefenden uitgaan, al heet die B. Wij zijn hem dankbaar voor zijn belangstelling, maar het is ons toch onmo gelijk met hem hierover te redeneeren. Elke week wordt ons in onze rijdschriften de buit van het nieuwe voorgelegd. In talrijke tijdschriften in Duitschland was vóór den oorlog dit getal voor dc genees kunde en haar hulpwetenschappen meer dan 300. En daaronder waren cr velen, wier jaar productie moeilijk te torsen is. Dr. G. C. VAN WALSEM naar de komende behandeling van de Lager Onderwijswet. De afdeeling der Kunsten en Wetenschap pen had niet veel om het lijf. De heer IJzer man klaagde, dat er zoo weinig geld was uit getrokken voor de nieuwe kunst. Ten slotte deed de gamer, tegen achten, nog even de wijziging in de Schepenwet af. welke deze in overeenstemming brengt met de resultaten van het Zeeveiligiieidscongres van 1930 te Londen. Het tarief van invoerrechten. De Eerste Kamer maakte 't vandaag niet lang. Om 12 uur reeds spoedde de Senaat zich naar de afdeelingen. om het contlngentec- ringsontwerpje tc behandelen. De Eerste Kamer nam zooals wc nog konden telefoneeren de verhooging van het tarief van invoerrechten aan. De minister beloofde een technische her ziening van het tarief, maar het is niet mogelijk zulk een herziening op korten ter mijn aan te brengen. Dat minister de Geer in do Tweede Kamer het amendement—Lovink niet afwees, ver klaarde hij uit het feit, dat de uitwerking daarvan fiscaal is en niet protectionistisch de uitwerking was beter dan het doel. Boven dien, zei Mr. de Geer moet men nimmer een amendement onaannemelijk verklaren. De Senaat nam voorts aan dc tiJdclUko heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine en het ontwerp tot het aangaan van een of meer geldleenlngen ten laste van het Rijk. De volgende week zullen we den Senaat wel weer terugzien. INTIMUS. Tienduizend personen bij ambtenarenontslag betrokken. Do hoofdcommissie uit den nationalen raad heeft, Volgens een W. B-bericht uit Weenen. de verordening omtrent het ontslag van ambtenaren, waarover zooveel te doen is geweest, en welke het ontslag betreft van ca. 5000 staatsambtenaren en 5000 beambten der bondsspoorwegen aangenomen. Frankrijk. Uit de Fransche Kamer. PARIJS, 17 December (V. D.) Het ver- dagen van dc kamerdebatten over de her vorming van het kiesrecht wordt door dc linkschc oppositie beschouwd als een eerste succes der obstructie. Dc toestand is zeer netelig daar dc door de socialisten geclschte hoofdelijke stemming slechts met negen stemmen meerderheid is afgewezen. De minister van arbeid Landry stelde in de Kamer heden in het licht, dat ter bestrijding van dc werkloosheid een buitengewoon ar- beidsprogram moest worden opgesteld. De minister voor openbare werken. Dcligno legde er den nadruk op. dat Frankrijk ver bruiker blijft van buitenlandsche steenkool. Het is onmogelijk de tolgrenzen daartegen af te sluiten. Bijzonder moeilijk is de crisis in het Saargebied en in Elzas Lotharingen. De grenzen der contigenteering zijn reeds bereikt. Van de kant der oppositie werd tijdens de verdere debatten or op gewezen, dat de mijnwerkers door de crisis het ergst waren getroffen. De gedeeltelijke werkloos heid heeft volgens cijfers eind October dc 83 pCt. bereikt en is sedertdien nog gestegen. Het contigentecringssystecm heeft de werk loosheid niet doen verminderen. Van andere zijde echter werd er op gewezen, dat dc invoer van buitenlandsche steenkool alleen reeds in October teruggeloopen was met 700.000 ton. Heden: Groote Kerk: Bilderdijk herdenking. Rede prof dr. Gerretsen. George Robert (orgel) en Ellen Russe (voordracht) 8 uur. Statenzaal. Prinsenhof. Gemeenteraad. 811 uur. Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. Piano-avond Harold Samuel. 8.15 uur. Ned. Protestantenbond: Het Kerstspel ,De geboorte onder het kruis". 8 uur. Cinema Palace: Bin Tango fur Dich. Op het tooneel. The Baring Bros. 8 15 uur- Rembrandt Theater: Taboe. Op het too neel: Mad. Wolker's 8 Academie girls. 7 cn 9.15 uur. Luxor Theater: Abie's Rose Marie. Variété Attractie. 8.15 uur. Bloemendaal: Jeugdhuis: Ds. A. K. Straatsma over Gandhl. 8 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym cn Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378 Firma H- Remmers cn Zoon, Kruisstraat 6 Tel. 10354. ZATERDAG 19 DECEMBER Stadsschouwburg: N.V. Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel: De Wonderdoktoor. 8 uur. Stadsschouwburg: Kindermatinee: Een Sint-Nlcolaasnacht in Vlaanderen. 2 uur. Gem. Concertzaal: Generale repetitie C. O. V. Kerstuitvoering. 8 15 uur. Ned. Protestantenbond: Protestvergadering tegen de herziening der L. O. wet. Sprekers K. ter Laan en W. v. Diesen. 3 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teylcr's Museum, Spaarae 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan- dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5