INGEZONDEN LICHTE VLIEGTUIGEN. IFRISO- BAAI Hun gebruik en toekomst. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 18 DECEMBER 1931 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET TEKORT OP DE BEGROOTING. Geachte Redactie, In uw blad van 10 dezer vond ik onder het fcoofd ..Gemeentelijke Bezuiniging'' een in gezonden stuk van „Een belastingbetaler", baar ik denzelfden naam draag is die schrij ver vermoedelijk nog familie van mij. Ik ben een beetje familieziek en wilde graag dien verren neef eens schrijven, maar weet zijn adres niet. Mag die brief dan maar in uw fcrant? Ik betuig u daarvoor bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Waarde Neef. Jé ziet uit het bovenstaande waarom ik je schrijf: Familieziekte, en ook familiebelang. Immers de St. Nicolaasverrassing waarvan je spreekt geldt ook voor je mede-neven en nichten. En daarom heb ik behoefte je mijn sympathie te betuigen met je streven het ge meentebestuur eens eenige nuttige wenken te geven. Dat van die pensioenen der wethouders vind ik niet zoo aardig van je. Dacht je nu dat de gemeente die paar duizend gulden niet kon missen om menschen die zooveel voor haar hebben gedaan, te steunen nadat se het wethoudersambt hebben vaarwel ge zegd? Je denkt natuurlijk nu aan het te kort van ruim 7 ton hè? Slik je dat cijfer zoo maar? Heb je het wel eens nader bekeken, in zijn onderdeelen? Die eerste post b.v. Ik heb daar naar gevraagd aan een belastingambtenaar. Kan niet bestaan, zegt hij. aan de inkomens van 1930 is na 9 Sept. 1931 niets meer ver anderd (logisch hè) dus aan den grondslag belasting 1 Mei 1931/1932 ook niet, dus aan het geraamde cijfer opbrengst 1 Jan.—1 Mei 3932 ook niet. Ziezoo, dacht ik, dat is f 125000 gewonnen. Ik heb ook naar andere cijfers geïnfor meerd. maar ..men" weet er eigenlijk zoo wei nig van. Zelfs raadsleden schijnen er niet zoo erg mee op de hoogte te zijn en zijn eenigs- zins bang voor een verklaring. Daarvoor zou den ze misschien straks in den Raad ter ver antwoording worden geroepen en voor geen geld zouden ze zich aan de leiding van den jvethouder van financiën onttrekken. Eenige' gemeenteambtenaren zeiden mij, dat al die cijfers zeer aanvechtbaar zijn. Let nu b.v. eens op dat laatste cijfer van hoo- gere uitgaven Rente der leening f 100000. Die rente was toch al geraamd, omdat de schuld er toch al was. Ik vond dat ook, maar ik ben geen deskundige. Men zei mij ook nog iets van die berekende verhooging der bedrijfs belasting, f 5000 geraamd verschil op een be- van 7 ton en een vond het nogal over dreven dat de uitkeering aan ondersteunden werkloozen berekend wordt a f 21500 per week over alle 52 weken van 1932, maar ik begreep al gauw, die lui hebben daar belang bij. De voorgestelde korting, weet je. Toch is dat nogal dwaas, vind je niet- neef? Je moet toch eigenlijk blij zijn als je mag offeren op het altaar der gemeenteliefde. En zooveel is dat niet, het is maar even meer dan de helft van het heele tekort, dus nogal billijk. Om nog niet te spreken van de eer, het overheidspersoneel te zojn dat met zoo'n mooi hoog kortingscij fer vóórgaat; van Haar lem begint de victorie. Nog vergeten ze een andere onderscheiding: je weet ze zijn allen leden van onze familie; welnu, die lui krij gen nu het predikaat „dubbel" voor hun naam. de boffers. Als nu de Raad het maar niet bederft door te herinneren aan die re serve van den wethouder, waarvan hij vóór de verkiezingen, in zijn open brief nogal hoog opgaf en die naar men mij zeide. zelfs in 3932 nog wordt aangevuld met 2 1/2 ton (maar dat komt niet van de belooning van het personeel). Een leuke zet was dat van jë over die be- fcuinigingscommissie en die accountants. Na tuurlijk hadden accountants meer te bezui nigen gevonden, 't is nu eenmaal hun be roep. Voor een f 10000 a f15000 hadden ze heel wat gedaan. Deze' commissie vond slechts 3 1/2 ton; B. en W. namen daarvan f 127000 over, de rest mag de' Raad verdeelen, denk ik. Aardig idee hè? Jij komt zeker veel op het stadhuis neef, dat je zoo goed op de hoogte bent. Maar eigenlijk mocht dat maar niet zoo worden rondgebazuind. Vooral niet van die afdee- lingschefs met die pensioenen» ik moet toch eens met die lui kennis maken. (Ik ken al leen maar die anderen, die van de eerste tot de 8e afdeeling en die zijn niet zoo gelukkig) Wil je me misschien even voorstellen? Of noem ze maar, dan zoek ik ze wel op. En van dat leger boden, dat was ook raak. Ik was onlangs op de le afdeeling. de chef had een lucifer noodig. Bode Jansen, een lu cifer! „Als 't u blieft mijnheer". Ik was op de 4e afdeeling, de chef had, ik weet niet wat noodig. Bode Jansen werd gecommandeerd, kwam en ging. 8e Afdeeling: Bode Jansen. „Leuk", zeg ik tegen den len afdeelingshoofd- bode, „dat hier zooveel Jansens zijn". „8 Broers, mijnheer, gaf hij ten antwoord, „en allemaal prima". Nu neef ik moet eindigen. Als je misschien éen plan hebt voor samenvoeging van afdee- lingen dan mag ik dat ook wel eens zien? Wat denkt je van Politie enz. samen met on derwijs of Burgerlijke Stand met Financiën. Groet de familie van me, schrijf je nog êens terug. Je toegenegen neef Ook Belastingbetaler. DUITSCHE VROUWELIJKE ARBEIDSKRACHTEN IN ONS LAND. Geachte Eedactie, Het ingezonden stuk onder bovenstaanden aanhef voorkomende in uw blad van giste ren trok mijn aandacht en ik kan niet nala ten op deze wijze mijn verwondering te uiten over het feit, dat een „huisvrouw", wie men toch in het algemeen de kunst van het reke nen wel mag toevertrouwen, er in geslaagd is een berekening tct stand te brengen, welke niet alleen in alle opzichten onberedeneerd en onlogisch is. doch bovendien blijk geeft, dat de inzendster een der voornaamste eigen schappen van de huisvrouw: medegevoel voor de nooddruftige omstandigheden waarin an dere menschen, weliswaar aan gene zijde van de grens, maar dan toch „menschen" als zij verkeeren, volkomen vreemd is. De geachte inzendster durft het aan om, zooals uit het stukje voldoende blijkt, zonder eenige ondervinding of wetenschap te dien aanzien te bezitten, als vaststaande aan te nemen, dat de 200.000 Duitsche meisjes in Nederland van hun verdienste gemiddeld f 5 per week uitgeven en wel door in Duitsch- land daarvoor goederen te koopen of het te besteden voor onderhouden van hunne be hoeftige aanverwanten in Duïtschland en het eerste voornamelijk uit overweging, dat de koopkracht van f 1 in Holland gelijk is aan die van een mark in Duitschland. In de eerste plaats is al onjuist, dat een meisje met een inkomen van f 350 per jaar in staat'zou zijn om van een bedrag van f 104 per jaar (berekend naar f 2 per week) in Holland rond te komen en t resteerende be drag van f 246 zou kunnen besparen voor hare inkoopen in Duitschland Aangenomen, dat een Duitseh meisje haar schoeisel en bovenkleeding inderdaad in Duitschland zou koopen (hetgeen echter niet het geval is) dan nog zou zij voor hare overige uitgaven aan onderkleeding. bewassching, belasting en andere kleine uitgaven aanmerkelijk meer noodig hebben dan het bedrag van f 2 per week, daargelaten dan nog, dat het meisje, gelijk elk ander individu, er recht op heeft op haar wijze verstrooiing te zoeken door het bezoeken van bioscoop, schouwburg o.d. Dan de koopkracht van den gulden en de Mark. Wanneer de inzendster werkelijk eeni ge ondervinding te dien aanzien zou hebben gehad zou zij zich wel gewacht hebben te verklaren, dat de gulden in Holland dezelfde koopkracht heeft als de Mark in Duitsch land. Wanneer zij b.v. eens de prijzen van kleeding en schoeisel in Duitschland zou ver gelijken met die in Holland, zou zij al spoe dig tot de ontdekking komen, dat de Hol- iandsche prijzen nog gematigd zijn te noe men. En denkt de inzendster nu werkelijk, dat het Duitsche meisje, die niet anders is dan alle andere vrouwen zijn en gaarne, vooral wat kleeding betreft, met den tijd medegaat, een geheel jaar zal wachten op dien enkelen keer, die zij in Duitschland komt. om een blouse, japon, of mantel te koopen? Neen, zij zal als iedere vrouw, in het seizoen koopen wat mooi en modern is en daarvoor gebruik maken van hetgeen de Hollandsche winke liers haar bieden, en op deze wijze het in Holland verdiende geld in Holland besteden! Het eenige juiste in het ingezonden stuk is nog wel de opmerking, dat het Duitsche meisje een gedeelte van het verdiende geld naar Duitschland zendt om te dienen, als steun voor hare bloed- en aanverwanten, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Dit vindt inderdaad plaats en dikwijls! Maar het argument, dat Holland door deze geldzen dingen groote schade lijdt getuigt van zoo weinig menschlïevendheid. dat ik het niet noodig acht hierop verder in te gaan Holland heeft ondanks den slechten toestand de en kele spaarpenningen van de" Duitsche meis jes hier te lande niet noodig en menige Hol- "andsehe huisvrouw hulpvaardig naar haren aard. zal over 't stukje van „een huisvrouw in Haarlem" verontwaardigd het hoofd ge schud hebben. Zoolang er nog geen sprake van is. dat de Duitsche meisjes hun Hollandsche zusters uit hunne betrekkingen verdringen is er voor op merkingen als die van de inzendster geen plaats. Met vriendelijken dank voor de plaatsing Een „Huisvader" in Haarlem. INGEZONDEN /MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. STADS EVANGELISATIE. Langs dezen weg komt het bestuur U allen die ons dit jaar weder in de gelegenheid hebben gesteld om aan de armen en sill le armen van alle gezindten een Kerstvreugde aan te bieden, hartelijk bedanken. Mocht er bij U geen lijst zijn aangeboden, gaarne zijn ondergetekenden bereid giften in ont vangst te nemen, ook Weeding wordt aan vaard. Even een briefkaartje en het wordt gehaald. Het Bestuur: J. SNOEKS, Spaarnoogstraat 5 P. MASéE, Ged. Schalkburgergracht 17 R. BOUW, Corn. Schoonstraat 11 R. GOUDSCHAAL, Gen. de la Reystraat 52 HET PETITIONNEMENT VAN DEN .WERELDBOND DER KERKEN. Deze week ontvingen alle Ned. Hervormde gezinnen, voor zoover uit het kaartregister bekend, een circulaire, inhoudende boven genoemd Petitionnement aan de Ontwape ningsconferentie van 2 Febr. a.s. te Genève, met aanbeveling van den Kerkeraad en bij gevoegde strook om als bewijs van instem ming handteekeningen te plaatsen. Hiervoor moet men den 18-jarigen leeftijd hebben be reikt. Het betreft hier een eenvoudige daad, die velen tot- nadenken zal brengen. De daad van het plaatsen van zijn naam en liet opzenden dezer handteekening naar het aangegeven adres, heeft zedelijke waarde. Als velen zich tot deze daad zetten en voortgaan op den in geslagen weg van bewust- willen, wordt onge twijfeld de kans al grooter, dat inderdaad op den gang van zaken invloed zal worden ge oefend en het steeds moeilijker zal worden om een oorlog ondanks alles aan te durven. De Kerk acht zich geroepen in dezen ook haar stem te Genève te laten hooren. Het adres tot de autoriteiten aldaar eindigt: „De Kerken rekenen op u". Omgekeerd moeten zij. die den vrede willen en alle wegen zoeken om dien te bevestigen, op de Kerk kunnen rekenen. Daarom verzuime niemand in deze dagen om het Petitionnement te teekenen. in dien hij daarmede instemt. Tot 25 Dec. heeft men den tijd. Maar niemandstelle uit tot morgen wat hij heden doen kan. Het gaat om het grijpen van de kansen en doen wat het gewe ten gebiedt. Dringend verzoekt ondergeteekenae geen enveloppen ongefrankeerd per post te willen verzenden. Dit leidt herhaaldelijk tot straf port. De frankeerkosten (uitsluitend voor handteekening en adres!) zijn 11/2 cent. Formulieren zijn deze week nog verkrijg baar aan het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 79. av. 78 uur. Terwijl giften tot bestrijding der onkosten gaarne door ondergeteekende in ontvangst worden genomen en aan de be treffende commissie ter hand gesteld. Met dank voor de plaatsing, G. J. WAARDENBURG. Lorentzplein 8, giro 40649.' r Geel 30ct. Groen 35ct. Rood 40ct per Vz pond VERKOOP WELDADIGHEIDS POSTZEGELS. EEN AANBEVELING. Het bestuur van den Armenraad te Haar lem beveelt gaarne den verkoop van de Wel- dadigbeidspostzegels ten bate van het zwak ke. zieke, gebrekkige, verwaarloosde of mis dadige kind aan en vertrouwt, dat de op brengst dit jaar die van het voorafgaande weder belangrijk zal overtreffen. Laten allen, die hiertoe in staat zijn, dit jaar wederom medewerken door postzegels te koopen. De komende feestdagen bieden aan particulieren een goede gelegenheid hier voor. Wanneer een ieder zich duidelijk het schoone doel, dat in deze wordt nagestreefd „het welzijn van het kind" voor oogen stelt, dan kan liet niet uitblijven of de verkoop zal dit jaar in Haarlem een groot succes wor den. Het bestuur voornoemd: Mr. Dr. W. P. VIS, Voorzitter. Mr. R. C. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. G. D. BREUKELAAR. J. C. DIRKS. S. C. DE HAAS VAN DORSSER. P. J. VAN KESSEL. G. WOLZAK. Mr. P. E. BARBAS, Secretaris. DUITSCHE VROUWELIJKE ARBEIDSKRACHTEN IN ONS LAND. Geachte Redactie Naar aanleiding van het in H. D. van Maandag 14 dezer voorkomende ingezonden stukje van „Een Huisvrouw in Haarlem", verzoek ik U beleefd opneming van het on derstaande in Uw blad. waarvoor ik U bij voorbaat m'n dank betuig. Aan bedoelde „Huisvrouw" zou ik dan gaarne het volgende willen vragen: 1. Hoe werd door U nagegaan, dat het ge middelde jaarloon van Duitsche kindermeis jes. verpleegsters, fabrieksmeisjes etc. in Holland 350.bedraagt? 2. In welk deel, of in welke deelen van Duitschland en voor welke artikelen, moet men inplaats van 1.(d.i. in Marken plus minus M. 1.69), zooals in Holland, slechts M. 1 of 0.60. betalen? 3. Op welke wijze warden de wekelijksche uitgaven ad 5.der Duitsche meisjes, door hen in Duitschland besteed? Aan klee- ren en/of aan schoeisel? Hoe komen die ar tikelen dan in Holland? Worden die inge voerd met vracht-kosten en inkomende rech ten. of gaan de Duitsche meisjes even naar Duitschland om ze daar te koopen en met een aan te trekken? 4. Wat verstaat U onder 52.000.000. schade"? Bij deze vraagt moet ik wel even toelichten, dat ik het niet als een schade post zou beschouwen, als b.v. een melkbe zorger de 10.die hij bij zijn werkgever verdient, niet bij dien werkgever in melk zou omzetten. Althans niet als een schade post groot 10. U voor Uw antwoord bij voorbaat dank zeggend, verblijf ik, hoogachtend, H. DE ZWART Haarlem, 16 December 1931. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Velthuizen, Nassaulaan 64 rd.. broodzakje; M. de Vries, Schoterweg 66, handschoen; J. O. Swaving Dijkstra, Kleine Houtweg 79, handschoen; v. Kampen. Dijkstraat 10, hor loge; Bureau van politie. Smcdestraat 9, hand schoen; M. Schell, v. Zeggelenstraat 16, hals ketting; G. v. d. Pietermans, Dr. Schaep- manstraat 24, handschoen; Baars, Nauwe Geldeloozepad 34, jas; P. v. Schaik. v. Rech- terenstr. 3. jasje en zakken; NL Groeneveld, Begijnesteeg 25, jas; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat, gebracht door Kabel. Gen. de Wet straat 12; kat, door Duneveld, Lange Hee- renvest 72. kat. door Jansen, Soer.dastraat 34. J. E. Veen, Patriarchstraat 16. knoprege- iaar van een luidspreker; De Rooij, Oost-In- dlëstraat 134. muts; F. J. v. Dricsten. Vaart straat 13, mes; Neöersiicht, Zijl weg 115, por- Als een belangrijke aviatische gebeurtenis van den laatsten tijd moet wel gememo reerd worden de vlucht van den Engclsch- man Bert Hinkler met zijn Puss Moth vlieg tuig over de zuidelijke route van den Allan- tischen Oceaan. Belangrijk in dien zin n.l. dat Hinkler deze v/ucht deed met een Uobi vliegtuig, voorzier. van een Gipsy motor van slechts 120 P.K. Hij is dus de eerste die het waagde om. in tegenstelling met zijn an dere cross-oceaangenooten, de prestatie te verrichten in een licht vliegtuig. Niemand had het verwacht en Hinkler liet de wereld ook in dien waan. Iedereen dacht immers dat hij zich in Amerika bevond voor recla me-doeleinden. 27 October j.l. vloog hij van New York naar Jamaica (1800 mijl» en ver volgde op 9 Nov. zijn tocht over Maracatbo en Trinidad naar Natal (Brazilië) (2.500 mijl). Van deze laatste plaats ontving zijn vrouw een telegram met enkel de woorden „Here's hoping". Dit telegram werd verzonden 25 November en terwijl mevrouw Hinkler nog bezig was de bedoeling van zijn telegram te gissen, ontving zij den volgenden dag reeds een tweede telegram, waarin vermeld stond dat Hinkler veilig en wel te Bathurst in Gambia was geland. Toen was dus zekerheid geworden dat Bert Hinkler als eerste den Oceaan in een licht vliegtuig was overge vlogen. en de geheele aviatische wereld was dan ook vol waardeering over de geleverde prestatie. Ai kan m.i. niet worden ontkend, dat Hinkler met deze vlucht heel wat ri sico op zich genomen heeft, toch blijk: hieruit ook tevens dat Hinkler het volste vertrouwen had zoowel in zijn toestel als in zijn motor en dat dit vertrouwen nu tevens dient om de waardeering van het kleine vliegtuig nog meer te verhoogen. Zeer zeker bestond deze waardeering daarvoor reeds en de vele vluchten welke in de laatste jaren met dit type toestel gemaakt werden bewij zen heel goed de praktische bruikbaarheid daarvan. Telde ons land niet al een vlieger die met zoo'n type zijn zakenreis deed en er mee naar Indië vloog? Zeer zeker is de heer v. Tijen hiermede als baanbreker opgetreden cn het is mijn vaste overtuiging dat. indien de economische toestand weer zal zijn ver beterd, tal van fabrieken en handelshuizen in het bezit moeten koenen van één of meer dergelijke vliegtuigen, die de zakenreizen heel wat zullen verkorten en in verband met het bekende gezegde „time is money" ook financieel voordeel zullen opleveren. Het lichte vliegtuig heeft zich naast het grootere en zwaardere type in de laatste twee jaren werkelijk verrassend snel ont wikkeld, en het leek wel of deze typen, voor al dit jaar, als om strijd wilden toonen wel ke goede eigenschappen zij in zich borgen. Als de belangrijksten zouden nog even in herinnering kunnen worden gebracht de vlucht van Miss Amy Johnson, die op 1 Aug. j.l. met een Puss Moth, voorzien van de be kenden Gipsy motor van 120 K.G. en verge zeld van Mr. Humphries, uit Londen, startte en 10 dagen later reeds kennis kon maken met Japan's hoofdstad. Op den 18dcn Augustus verliet een Duit sche sexegenoote. Fri. von Etzdorf op een Junkers A 50 „Junior" met een Siemens mo tor van pl.m. 90 PK.. Berlijn, met eveneens als doel Tokio, alwaar zij den 29sten Augus tus veilig en wel landde, na in het geheel ongeveer 14.000 K.M. te hebber) afgelegd, en waarbij drie dagtrajecten waren van meer dan 2 000 K M. Een andere vrouwelijke bestuurder n.l. mLss Peggy Salaman wist het klaar te spe len om met medewerking van Mr. Gordon Store in November j.l. In een Puss Moth den afstand Londen-Kaapstad af te leggen in een recordtijd van 5"< dag. terwijl In de zelfde maand de Eng else he vlieger Charles Arthur Butler, bekend als „de vlieger op pantoffels", met zijn Com per Swift vlieg tuig er op uit toog om Australië in een re cordtijd te bereiken. Inderdaad mocht hij dit genoegen smaken en de tijd van Scott met nog geen 2 uren slaan. Het record staat nu op zijn naam met 9 dagen. 2 uren en 29 min., ofschoon feitelijk de vlieger MoUlson over dit traject het snelst gevlogen heeft. Hij maakte deze vlucht alleen in omgekeer de richting, n.l. van Australië naar Enge land en deed hierover 8 dagen en 21 uren. In dit geval spreekt natuurlijk de winst, verkregen door het vliegen met de zonnc- baan mee. Noemen wij tenslotte nog als voorbeeld do vlucht van den Itahaanschen vlieger Gere- mia Mc-leri, die 1 December J.l. met zijn Breda 33. voorzien van een Gipsy motor, uit Milaan vertrok en 7 uur en 18 min. later te Madrid landde, hiermede den afstand van 1500 K.M. afleggende met een gemiddelde snelheid van 205 K M. per uur. Dezelfde vlieger legde met hetzelfde vliegtuig en met als passagier den directeur van de Bréda- fabriek. in September j.l. den afstand Mi- laan-Londen (pl.m. 1.000 K.M.) af in 5'.- uur. Houden wij ons voorlooplg slechts vast aan deze bekende vluchten en voegen wij er nog aan toe de prestaties van de lichte vliegtuigen ih de rondvluchten, welke ieder jaar in Engeland. Duitschland, Frankrijk en Italië worden gehouden, dan moet men tot de conclusie komen dat voor dit type toe stel een zeer belangrijke toekomst is wegge legd. De tijd zal m.i. komen, dat wij. evenals het tegenwoordig met de automobielen reeds voor een goed deel het geval is. in een groot aantal plaatsen een goed geoutil leerde „service" krijgen en dat de verzeke ring tegen vliegongevallen op denzelfden voet zal plaats hebben als bij de automobie len en motorrijwielen. Dan zal het ook ge beuren dat menigeen het drukke verkeer op den grond zal vermijden om zich door de lucht een sneller en minder gevaarlijke ver plaatsing te verschaffen. A. STEUP Kaplt.-vlleger. temonnaïe m. t, S. Hak. Graaf Willemstraat 40, paket. m. i., W. Lodder, Colensostraat 32, pet, zakje griesmeel; Stut, Rijksstraatweg 386, portemonnaie m. i.; J. N. Bos, Adriaan Loosjesstraat 81 rozenkrans; D. v. Drunnen, Bakenessergracht 32. riem; S. de Rood, Burg. Sandbergstraat 30. speld; P. Tjeerkens, Nieuw Heiligland 7 rd., schoenen; H. v. Berkel, Ben Viljoenstraat 23 zw., tasch. NIEUWS UIT INDIE. EEN NIEUWE RADIO-ONTVANGER TE MED AN. Aneta seint uit Bandoeng: Het Algeni. Ind. Dgbl. verneemt, dat het hoofd van het Radiolaboratorium te Meaan vertoeft, voor den bouw van een radio-ont.- vanger aldaar voor rechtstreeksche ont vangst uit Nederland, waardoor de ontvangst via Bandoeng vervalt, hetgeen aldaar een zender uitspaart. Omgekeerd blijft de radio- telefoonverbinding van Medan met Nederland over Bandoeng geleid. UIT DE PERS. Gebroken eenheid in de Chr. ontwapeningsstrijd. De classis-Amsterdam der Geref. kerken zal de andere Geref. kerken in Nederland uitnoodigen, om zich met, een eigen „ge tuigenis" tot de ontwapeningsconferentie- 1932 te richten. De kerk van Amsterdam stelde zulk een getuigenis reeds op en de classis maakte dit tot- het hare. De Nieuwe Rotterdamschc C o u r a n t acht het opmerkelijk in dl: Geref. getuigenis, dat eigenijk het doel der conferenlie-1932 om te komen tot sterke be perking van bewapening, niet wordt ge noemd en het woord „ontwapening" zorgvul dig wordt vermeden, terwijl anderzijds aan de conferentie-1932 datgene wordt gevraagd wat feitelijk niet haar doel is, n.l. „om die beslissingen te nemen, waardoor misbruik van machtsmiddelen wordt tegengegaan en het recht en de vrede worden bevestigd. Het Geref, getuigenis legt dus don nadruk op het principe „vrede door recht", veel meer dan door „beperking van bewapeningZakelijk is dus het Geref. getuigenis minder juist dan het „ontwapeningspeti-tionnement"' van den Wereldbond der Kerken. Maar theologisch en religieus spreekt tie formuleering van het Geref. getuigenis bovengenoemd bij de ge moederen van het Geref. belijdende volk meer aan can de formuleering wan den Wereldbond der kerken. Prof. dr. H. H. Kuyper, die 14 dagen ge/eden in De Heraut onderteekening van het onlwapenLngspeti- tionnement van den Wereldbond aanbeval, alhoewel hij enkele bezwaren tegen de for muleering niet verzweeg, verklaart in de Heraut dezer week, dat de door den Wereld bond gemaakte fout (dat n.l. geen overleg over de formuleering plaats vond ter voor koming van bezwaren) zich thans wreékt en de formuieering van het Geref. getuigenis in verschillende opzichten de voorkeur verdien: „Tooh", aldus de gezaghebbende hoofd redacteur van de Heraut, „al waardeeren we ce bedoeling van Amsterdam's kerkeraad. betreuren we, dat nu de gemeenschappenjke actie van de Christelijke kerken in Neder land verbroken wordt. Juist bij zulk een petitie aan de ontwapeningsconferentie zou het zoo gewenscht zijn geweest, dat deze petitie uit naam van a"./e Christelijke kerken in Nederland tot haar was gekomen (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) NEDERLANDSCIIE REIS VEREENIG ING. Voor de afdeeling Haarlem van de Necer- landsche Reisverecniging heeft ir. G. M. Uitermark, electro-technisch-ingeniour aihier,. Woensdagavond in de tuinzaai van de Gemeentelijke Concertzaal een lezing met lichtbeelden gehouden over de Rhatische Bahn en hel Engadin-dal. De heer Uitermark, die voor een vrij tal rijk gehoor sprak, gaf allereerst een heldere uiteenzetting van den bouw der Rhatische Bahn. welke dateert uit het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. HU memo roerde daarbU, dat ce Hollander Willem Holsboer, die in Zwitserland het hotelbcdrijf uitoefende, het initiatief heeft genomen voor den aanleg van den spoorweg. Aan dc hand van een uitgebreide collectie lantaarn plaatjes toonde spreker aan, welke enorme moeilijkheden er aan verbonden waren om de verbinding Chur-San Moritz tot stand te brengen. Interessante afbeeldingen kreeg men te zien van den tunnel en viaducten- bouw, terwyi spreker den aanwezigen tevens een indruk gaf van de wUze waarop de spoor baan tegen lawinen beschermd en sneeuw- vrU gehouden wordt. In het bijzonder vestigde spreker de aan dacht op den voortreffelijken aanleg der viaducten. Deze zUn vrUwel alle uit steen opgetrokken en zeer aesthetisch van uitvoe ring. waardoor het landschap niets van zUn schoonheid heeft verloren. Voorts vertoonde de heer Uitermark een aantal door hem vervaardigde plaatjes be treffende dc treinreis van Chur naar San Moritz, een en ander met de noodige toelich tingen. De boeiende en goed gedocumenteerde voordracht van ir. Uitermark werd met groo te aandacht gevolgd. KERSTUITKEERING. De vereeniging voor oud-strijders voor zee- en landmacht uit Nederlandsch-Indie „Het Vaderland Getrouw", zal in de Kerstweek weer haar jaarlUksche uitkeering aan wedu wen en weezen doen. Deze uitkeering is mogelUk door dc collecte die in Haarlem 2 keer per jaar gehouden wordt. Ook met Koningin verjaardag wordt aan de weduwen en weezen een feestgave ge schonken. COMEDIAN HARMONISTS. In verband met het succes, dat de Come dian Harmonists met hun November-tournee door Hol/and hebben gehad, zullen de ver maarde zangers no? een klein Kers*.tournee in ons land maken. Het optreden te Haarlem in den Stadsschouwburg is vastgesteld op Maandag 28 December. Een geheel nieuw programma zal ten gc- hoore worden gebracht. POSTDUIVEN. DE SNELPOST. Bovengenoemde vereeniging heeft een ten toonstelling georganiseerd op Zaterdag 19 en Zondag 20 December in het egbouw „St. Bavo". Daar alle ten toon te stellen duiven dit jaar in de vliegklasse de benoodigde afstanden hebben gevlogen, belooft het een mooie col lectie te worden. De keuring zal geschieden door de hecren: J. Gimbrère on P. J. van Daalen. Er zijn veie eerc-prUzen beschikbaar gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9