STADSNIEUWS HAARLEM'S DACBIA-D MAANDAG VIERDE BLAD 21 DECEMBER T931 (Zie ook elders in dit nummer.'1 TEGEN HET WETSONTWERP- TERPSTRA. EEN PROTESTVERGADERING. In hot gebouw van den Protestantenbond werd Zaterdagmiddag, onder leiding van Mr. L. G. van Dam, voorzitter van de aid. Haar lem van „Volksonderwijs" een protest-ver gadering gehouden, waar als sprekers optra den de heer K. ter Laan, lid van d? TweMte Kamer en Wm. van Diesen, administrateur van „Volksonderwijs". Eerste spreker was de heer K. ter Laan, die zeide dot nooit in onze geschiedenis onze regeeringen beseft hebben dat volksontwik keüng van het allergrootste belang is. Ook deze regeering heeft dit besef niet. anders had zij nu een aanslag op de volkskracht niet beraamd. Spr. ging in het kort de geschiedenis van het Nederlandsch volksonderwijs in de laa: - ste eeuw na. In 1920 werd voor het eerst een poging gedaan om ieder kind van het Ne- derlandsehe volk de plaats te geven die het toekwam. Dat was teen een goote ver betering. En daaraan Slaat nu de regeering zelve de schennende hand. Om tot eenige millioenen bezuiniging te komen wil men het aantal leerlingen per leerkracht belang rijk opvoeren. Dit kan niet genoeg veroordeeld worden. De regeering laat over aan de gemeente, om boventallige onderwijzers aan te stellen als zij dat noodig vindt. Dit heeft tengevolge dat het eene gemeente bestuur veöl meer zal doen voor het on wijs dan het andere. Dat is al een wanver houding. Maar het wordt bij het bijzondere onderwijs nog veel grooter. Is daar geld genoeg, dan kan er worden gezorgd dat. de klassen der bijzondere scholen niet meer dan 24 leerlingen tellen, in plaats van hoog stens 45. Hiertegen past het allerfelste ver zet. Het wetsontwerp Terpstra zal eeruge mn- Moenen bezuinigen zegt men. Maar is da' wel waar? Zeker de helft van die millioenen zullen worden overgenomen door de gemeen ten. Het gevolg van de wet zal ook zijn da 343 „tweemanscbolen" ter plattelande to; een- manscholen zullen worden! Spreker staat e. verstomd van, dat mannen als Terpstra en Rutgers, beiden uitstekend op de hoocte van de belangen, van het onderwijs, met zulk' voorstellen durven komen! Maar dat komt, omdat dit ontwerp er een is van een politieke commissie, die alleen lette op de belangen van de schatkist. In de wet van 1920 is de mogelijkheid geopend voor een veel betere opleiding voor den onderwijzer. En dat gaat volgens het ontwerp Terpstra nu weer uit de wet! Dc verbetering van de onderwijzersopleiding die nu juist een heel klein beetje begonnen was, dus weer weg! Dit is spr. aarzek niet het te zeggen een zonde tegen de heiligen geest van het onderwijs! (luid ap plaus) Spr. benijdt den minister niet. die straks ai ontwerp zal moeten verdedigen applaus1 Hierna sprak de heer Van Diesen. die be gon met te zeggen dat er voor goed onder wijs en voor een goede onderwijswetgeving rust moeit heerschen. Maar die rust in on ze onderwijswetgeving kennen wij met._ De wijzigingen volgen elkaar snel op. In 11 jaa. tijd niet minder dan 16 wijzigingen in de wet op het L. O. Bij de wet-Terpstra wordt; bezuinigd, maar de minister zal toch nog moe-ten bewijzen dat hij werkelijk de bedragen za'. bezuini gen die hij heeft genoemd: ruim 5 mtlitcen van andere zijde heeft men reeds berekend (in een RK. Schoolblad), dat die bezuiniging slechts ruim 3 millioen zal zijn. Men schijnt er, vervolgde spr., van uit te gaan: het oprichten van bijzondere scholen moet men zoo gemakkelijk het oprichten van openbare scholen zoo moeilijk mogelijk ma ken. Deze minister is een minister van het bijzonder onderwijs alleen, (applaus). Spr. vestigde er de aandacht op. dat iedere Kon. goedgekeurde vereent ging een bijzondere school kan oprichten. Dit behoeft geen schoolvereerüging te zijn. Er is al een aan vraag ingekomen van de R.K. Stierenfok- kersvereemging, die een school wil oprichten .(gelach). De Staaitsoammi&sie wil nu de ouder verklaring op de lijsten voor aanvragen af schaffen. Spreker zou juist iets anders w01en:_ meer vastheid en betrouwbaarheid van die lijsten trachten te bereiken. Men zou bij voorbeeld kunnen bepalen dat iedere ouder die een aanvraaglijst teekent., lid moet zijn van de school vereeniging, die de school aan vraagt. Spr. verdedigde tenslotte eenige der be kende bezuinigingen, die het Comité van Actie aan de volksvertegenwoordiging heef: voorgelegd en die de vitale belangen van het onderwijs niet zullen schaden. Aan het slot van ae vergadering werd met algemeene stemmen een motie aangenomen die ter kennis zal worden gebracht van de Tweede Kamer, waarin de vergadering zich homogeen verklaarde met de voor het Comité ingezette actie en het vertrouwen uitsprak, dat het deze actie onverzwakt zal voortzet ten. om de volksvertegenwoordiging te over tuigen van de noodzaak de door het occn:'. voorgestelde verbeteringen. De vergadering was goed bezocht. lezingen voor het geologisch mijn bouwkundig genootschap. Zaterdagmiddag heeft, het Geologisch Mijn- bouwkundig Genootschap. geologische sectie, te Haarlem de 83;-te bijzondere vergadering gehouden, in het gebouw van den Rijks Geologischen Dienst. De directeur van den Rijk.? Georlogischen Dienst te Haarlem, dr. P. Teseh. heef; een voordracht gehouden over ..Tektonische lijnen in Nederland", waarvan het dool was na te gaan wat aangaande dit onderwerp eigenlijk met zekerheid of althans met groote mate van waarschijnlijkheid bekend geacht kan worden, opdat men kan becordeelen waar de wetschao eindigt en de fantasie begint. Dr. Th. Reinheid heeft een causerie gehou den over fossiele diatomeeën (kiezelwieren1 NAZOR CrVERLOTIN G Naar wij vernemen zijn alle Nazorg.o ten Verkocht. Het batig saldo dezer verloting be haagt ruim f 6000. VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. „JONG-LIBERALE VREDESOPBOUW". De Vereeniging van Jonge Liberalen te Haarlem heeft Zaterdagavond in de boven zalen van „De Kroon" een feestavond gehou den, waarop door den algemeenen secretaris van den Bond van Jonge Liberalen, den heer A. J. Tom, een rede is gehouden over het vredesvraagstuk. De voorzitter, de heer K. F. H. Maas, sprak het openingswoord uit en heette de aanwezi gen welkom, in het bijzonder den voorzitter van het hoofdbestuur mr. Hollander en de afgevaardigden der Zusterorganisaties. Daar na was het woord aan den heer Tom. Hij begon met te verklaren, dat voor de liberalen niet de ontwapening zelve voorop moet staan, maar het aanpakken van de oorzaken, die tot bewapening leiden. Dat is het gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel en aan solidariteit bij de volke ren, dat is ook het nationale egoïsme Er is internationaal altruïsme noodig om een nieuwen oorlog te voorkomen. De wereld oorlog bracht een golf van protectionisme over de naties, hetgeen spreker als een groot gevaar voor den vrede beschouwde. In den laatsten tijd zien we de verhou dingen tussc'nen de volkeren steeds verscher pen, met als gevolg een uitbreiding der be wapeningen. Spreker zeide de overtuiging te hebben-, dat allereerst meer vertrouwen moet worden aangekweekt, vóórdat de algemeene ontwapening in het geding wordt gebracht. De Jonge Liberalen hebben daarom tot taak mede te werken aan den opbouw op geeste lijk, economisch en sociaal gebied en er voor te zorgen, dat de waarde van de menschellj- ke persoonlijkheid meer tot uiting komt. Voorts zullen zij moeten streven naar inter nationale solidariteit en vrijhandel. De Bond van Jonge Liberalen kan niet samengaan met de Jongeren Vredes Actie, omdat deze te radicaal te werk gaat en evenmin met het extremistische Nationaal longeren Verbond. Hij wil den „gulden, liberalen middenweg" bewandelen. Spreker achtte het noodzakelijk dat de Jonge Liberalen het vredesvraagstuk ernstig onder de oogen zien; voor de studie commissies is in dit. verband een belangrijke 'aak weggelegd. In ieder geval moeten de Jonge Liberalen zekere eischen opstellen voor een begin van de internationale verminde ring der bewapening, teneinde een sfeer van vertrouwen en verdraagzaamheid te schep pen. Afschaffing van de chemische strijdmid delen en de luchtmachten dient in hun pro gramma te worden opgenomen. Spreker merkte hierbij op. dat de liberale staatspartij ..De Vrijheidsbond" zijns inziens wel Iets ac tiever in deze richting kon optreden. Tenslotte wekte de heer Tom de aanwezi gen op zich bij den Bond aan te sluiten en te helpen bouwen aan de grondslagen van een beteren tijd, die zeker zal komen. Na deze rede kwam dé beurt aan de „Far East Hawaiians", die met veel succes eenige nummers ten gehoore brachten. Geslaagd was ook het optreden van „The Beaters", een vroolijk muzikaal intermezzo. Ook het één-actertje „Een hoteldrama" mocht zich in veel bijval verheugen. De verzorging van de dansmuziek was bij de band „The Jollies" in goede handen. Dit groepje jongelui heeft in het welslagen van het feest een niet gering aandeel gehad. HET DIACONESSENHUIS. Wij ontvingen het 43e jaarverslag van he* Dlacone.tsenh.uis, waaraan het volgende is ontleend. Het totaal aantal patiënten nam in 1930 weder niet onbelangrijk toe: van 1785 tot 1965 en dat der betaalde verpleegdagen van 45170 tot 47912. Een noodzakelijke vermindering en uit breiding van den inventaris der medische instrumenten bracht groote uitgaven mede. Door de toeneming van het aantal ver pleegdagen en de verkorte arbeidstijden der zusters laat zich het tekort aan kamers voor huisvesting van het onvermijdelijk stijgende aantal zusters gevoelen. Ook de keuken een de eekzaal van de zusters worden langzamerhand te klein. De exploitatierekening van het ziekenhuis en de wijken, sluit met een nadeelig saldo van f 12.958.23. PERSONALIA. (Zie ook elders in dit nummer.) Op de. in Rotterdam gehouden examens van de Vereeniging van Modevakscholen in Nederland, zijn geslaagd voor custumière de dames: J. v. d. Weij, Vijfhuizen en E A. Ze- gers, Haarlem. Voor coupeuse de dames: H. G. v. Waard .Bloemendaal en H. Branden burg, Haarlem. Geslaagd is voor het Federatie-examen in Nederlandsche Handelscorrespondentie de heer C. J. Hunik te Haarlem. Voor het canaidoatsexamem voor schei kundig ingenieur is te Delft geslaagd de heer H. M. van Monnik Broekman te Haar lem. Voor het candi d aatsexamen in de theologie is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ge slaagd «de heer M. Hindelopen te Oveneen DE LOONEN DER GEMEENTEWERK LIEDEN. Aan den Raad is gezonden een adres van de afd. Haarlem van de Ned. Syndicalistische Federatie van Overheidspersoneel, waarin verzocht wordt, het voorstel van B. en W„ om met ingang van 1 Januari as. een ttjdelijken aftrek van 7 pet. af te nemen van de loonen der gemeentewerklieden, van de hand te wijzen. RAAD VAN TOEZICHT EN DISCIPLINE VAN DE ORDE DER ADVOCATEN TE HAARLEM. In de op Zaterdag 19 December gehouden jaarvergadering van de Orde der Advocaten in het arrondissement Haarlem, zijn de deken der orde. MC. Dr. W. P. Vis en het lid van den Raad van Toezicht en Discipline. Mr. M. van Toulon van der Koog. die als zoodanig periodiek aftraden, in hun respectievelijke iancUes herkozen. DE SALARISSEN VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. WELK BESLUIT DE RAAD ZAL NEMEN. Morgen, Dinsdagmiddag, zal de raad van Haarlem stemmen over de verschillende voor stellen inzake de korting op de salarissen en loonen van het gemeen te personeel. Ter tafel liggen de volgende voorstellen en. amendementen le het voorstel van de meerderheid van B. en W. om 7 pet. van alle loonen en sa larissen te korten. De opbrengst hiervan is op f 365.000 ge raamd. De heer W. «v#x Liemt, wethouder stelt voor den kindertoeslag van de korting uit te sluiten. De heeren J. Ph. H. Castricum c^. stelten voor niet alken den kindertoeslag bulten den aftrek te laten, maar ook te bepalen dat geen lagere inkomens dan f 30 per week worden genoten. De heer M. L. A. Klein stelt voor de eerste f 1000 van de korting uit te sluiten Onder het gemeentepersoneel bestaat voor al groote belangstelling voor de vraag of het amendement Klein zal worden aangenomen. Aanneming daarvan zou toch beteckencn, dat de korting voor eiken ambtenaar en werk man met f70 zou verminderen. Daardoor zou de opbrengst der korting van f365.000 verminderen tot f210.000 irscbll dus f 155.000. Door den wethouder van finan ciën Mr. M Slingenberg is namens B. en W. medegedeeld, dat het college afwijzend te genover het amendement Klein staat. Uit de discussies in den raad was af te lei den, dat de S. D. A. P. voor dit amendement zal stemmen. Ook van eenige andere raads leden verluidt, dat er kans is dat zij hun stem aan dit amendement zullen geven. Eeni ge raadsleden hebben tegenover organisatie- bestuurders verklaard, dat zijhun stem nog in beraad hebben. Op dit moment is dan ook nog geen sprake van meerderheid voor het amendement- Klein. Hedenavond vergaderen nog eenige fracties om de zaak nader de bespreken. Ook hoorden wij verluiden, dat er nog ge dacht wordt over het indienen van een tusschenvoorstel. namelijk om de eerste f 500 vrij te stellen. Dit zou een mindere ontvangst beteekenen van f 77.500. Is er eenige kans, dat dit amendement voldoende stemmen in den raad zou behalen, dan zal wel bijtijds ter kennis van B. en W. gebracht worden, om het college in de gelegenheid te stellen zich daarover te beraden. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Men schrijft ons: Zaterdag hield de Bond van Ned. Onder wijzers een vergadering in de „Nijverheid". Bij de opening bracht de voorzitter een woord van warme hulde en dank aan de^St. Nicolaascommissie. Een opwekking tot steun aan de Twentsche textielarbeiders volgde. Nadere besprekingen met de bondscommissie inzake schoolvoeding hadden geleld tot het bekende adres aan den Raad. Als eerste gevolg meende het bestuur te mogen boeken, dat het gebouw in de Cron- jéstraat wordt vervangen door leegstaande lokalen in de school aan de Overtonstraat. De plannen van B. en W. tot het bouwen van lagere scholen in Haériem-Noord, het Am- sterdamsche kwartier en de Pijlslaanbuiirt werden met ingenomenheid begroet. Met de stopzetting van den bouw van voorbereidende scholen kon men zich natuurlijk niet vereeni gen. De stappen die het bestuur had onderno men in het belang van de onderwijzersgroe- pen, betrokken bij de salariskorting der ge meenteambtenaren, verwierven de goedkeu ring der vergadering, evenals het afwijzende standpunt tegenover het voorstel van B. en W. om de bezoldiging der handwerkonderwij- zeressen incidenteel met niet minder dan 30 procent te verlagen. Het bestuur had den- zelfden middag een bijeenkomst met de be trokkenen gehad, waar het advies aan B. en W. was vasgesteld. Over het niet uitbetalen van rechtmatig toekomend salaris aan een achttal leerkrachten heeft de afdeeling zich schriftelijk tot B, en W. gewend. Ofschoon over deze kwestie, die nu bijna een jaar han gende is, reeds maanden geleden overeen stemming is bereikt tusschen het departe ment en het gemeentebestuur, blijft zelfs uit betaling van het op den juisten grondslag vastgestelde salaris achterwege. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering in Rotterdam kostte niet veel tijd en de benoeming van af gevaardigden liep vlot van stapel. Na behandeling van zaken van organisato- rischen aard, werd de vergadering ^gesloten. NOORDERKERKKOOR. Het Noorderkerkkoor zal in den Oude jaars avonddienst der Noorderkaerk. die onder lei ding staat van Ds. W. J. van Elden, een paar toepasselijke godsdienstige liederen zingen. De heer P. Halsema gaat voort het koor te oefenen, en heeft thans in studie de Cantate „Der Tod Jesu" van C. H. Graun. De bedoeling is dit concert- ten gehoore te breneen tijdens de lijdensweken. Nieuwe zangers en zangeressen zijn gedu rende de Jongste weken toegetreden lot het koor. Thans bestaat het bestuur uit Dr W. H. H. Dijkman, voorzitter: G. Eikelenboom. secretaresse; mej. J. Mourik. penningmeestc- resse; mevr. de Jong, muzlekcommissaresse en A. I. Ophuysen. adjunct.Tot het koor behooren leden uit verschillende kerken en wijken der stad. FEESTAVOND MOTORCLUB HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging opende Zater dagavond het winterseizoen met een feest avond. die alleszins geslaagd is. Te negen uur opende de voorzitter, ce heer De Jongh, het feest met een hartelijke, toespraak, waar na met de afwerking van het programma werd begonnen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de „Happy-Band", die er da delijk de rechte stemming in wist te bren gen. Als conférencier en humorist had de feestcommissie gearrangeerd de bekende ko miek .Rolletje" die er voor gezorgd heeft, dat geen der aanwezigen zich behoefte te vervelen. Omstreeks half elf had de prijs uitreiking plaats van de laatstgehouden wed strijden. Niet minder dan 20 prijzen werden door den voorzittere uitgereikt. Ook werd nog een danswedstrijd gehouden, waaruit de drie winnende paren met fraaie prijzen to voor schijn kwamen. GEEN SPOEDEISCIIENDE RAADS VERGADERING TE AMSTERDAM. Op het verzoek van de communistische raadsfractie te Amsterdam om een spoed- eischcnöe raadsvergadering uit te schrijven over de eischen der werkloozen. heeft- de bur gemeester geantwoord, dat daartoe geen aan leiding is, ten eerste niet, omdat het ver- qisohte aantal van negen leden hei voorstel niet geteekend heeft en verder, omdat de Raad 24 November nog met 35 tegen 3 stemmen besloot, dat de werkloozen tweemaal per dag moeten stempeten en niet slechte éénmaal. HF.T TEXTIELCONFUCT TE ENSCHEDé. DE STAKING UITGEBREID. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. J. L. de Vries. Krulstichtstraat 37. broche; Bureau van Politie, Smoaestraat 9. ceintuur, halsdoek, schoenen; A. Smit. Z. B. Spaarne 19. dekzeil; Nè Elshout, Anjelierstraat 11. ge tuigschriften. D. Dor.ker. Ursulast-raa'. 14 rood, handschoen; J. Smit. Graaf Willem straat 19, handwarmer; J. C-. Shidt. Gorte straat 7. hond; N. Jousira; Kerkhofstraat 14 roe hond v. d. Kooy. Schofcerweg 210. hand- schcjn; Kouveld. Spiegelstraat 22. idem; G. C. v. d. Spek, Bellamystraat 4, handschoen; Kennel Fauna. Parklaan 119, hond; Kuipers, Kolkstraat 20 rocd. handschoen: J. v. Aken, Acaciastraat 111, hoed: A. Jacobs, Linscho- tenstraat 40, jasje; P. Scholler.s. Spaarnwou- cerstraat 33, pet; H. Matho, Rijksstraatweg 93, portemonnaie met inhoud; Wulfhorst. Velserstraat 84. idem: Heuner, Atjehstraat 19, pakje met inhoud; La Grouw. Timorstraat 199. partmor.naïe met inhoud; O. Beetz. '"a- taanstraat 65, rijwielbelastingplaatje; S. v. I Veen, Leliestraat 6. idem: J. Sindorf. Barba- 1 rossastraat 4, riem; Bochem. oosterlaan sleutel; G, Pokier, Schalkwijkerweg touw; A. Sieraad Westergracht 71, touw. ENSCHEDE, 21 Dec. (V.D.) Hedenmorgen is de staking in de text lel-in dust He te En schede nog uitgebreid, doordat ook alle ar beiders van de firma Gerhard Jannink en Zoon het werk hebben neergelegd. De wevers en een deel van de andere arbeiderc waren reeds vroeger in staking gegaan. De heden uitgebroken staking was geproclameerd door de drie samenwerkende textielarbeidersbon- den als gevolg van de te werk stelling van Dultsche werkkrachten. AUecn de leden van het vaste personeel zijn aan het werk ge bleven. Er viel niets bijzonders voor. Op alle fabrieken, aangesloten bij de fa- brikantenvereenlging te Enschede, wordt .hansgestaakt. Het is te Enschede buitengewoon rustig. EERSTE LUSTRUM VAN DEN ARBEIDERS SPORTBOND. De Arbeiders Sportbond heeft Zaterdag middag te Amsterdam zijn 5-jarig bestaan gevierd. De bondsvoorzitter de heer A. F. Mul ler heeft volgens Het Volk meegedeeld, dat het aantal leden thans 20.473 bedraagt. Het woord is o.a. gevoerd door den voorzitter der S.D.A P., den heer J. Oudegeest, den voorzitter van het N.V.V., den heer E. Kupers en afge vaardigden van den Belgischen Arbeiders Sportbond en Turnbond. NIEUWE BRUG BIJ BARENDRECHT. Zondag is de brug over de Oude Maas bij Barendrecht vervangen door de nieuwe span ning van de hefbrug, die ter plaatse ten be hoeve van de scheepvaart gebouwd wordt. nET CONFLICT IN DE TTLBURGSCHE TEXTIELINDUSTRIE. De vier organisaties van arbeiders in de textielindustrie hebben te Tilburg vergaderd over de door de werkgevers aldaar aangekon digde loonsverlagingen. Het bleek, da: oe werknemers niet tot onderhandelen bereid wa ren. waarop de vergaderingen, volgens de Crt. zonder dat resultaat bereikt was uiteen gegaan zijn. STAKENDE TEXTIELARBEIDERS ONTSLAGEN. De directie van de N.V. Eerste Ned. Kantfa- brlek de Jong en van Dam te Hengelo heeft Zaterdag aan haar stakende arbeiders schrif telijk bericht doen toekomen dat zij met in gang van 21 December als ontslagen zijn be schouwd. De rentekaart ligt van dien datum bij den portier te hunner beschikking. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE DE GEMEENTELIJKE WERKLOOSHEIDSCOMMISSIE. EEN VOORSTEL DER S.-D. FRACTIE. irou- - an 3, I 33, I w. De heeren II. Disselkoen en W. de Tello. soc.-dem. raadsleden hebben bij den Raad een voorstel ingediend tot uitbreiding van de Gemeentelijke Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering. In de toelichting wijzen zij er op, dat in de laatste raadsvergadering in een vacature in deze commissie werd voorzien, doordat met 7 tegen 6 stemmen een lid der Prot.-Christ. vakbeweging word benoemd, terwijl 6 stem men werden uitgebracht op een lid der mo derne vakbeweging. Namens de R.-K. fractie, dus namens 6 van de 7 raadsleden, die dien keer nog niet op een lid der moderne vakbeweging stemden, werd verklaard, dat zij bereid waren, de commissie uit te breiden, opdat ook de stem der mo derne vakbeweging daarin zou worden ge hoord. Het is den voorstellers echter gebleken, dat Burg. en Weth. voor de eerstvolgende raads vergadering nog niet met een voorstel tot uitbreiding der commissie zullen komen, zoo dat in dit winterseizoen, met zijn schrikba rende werkloosheid, de moderne vakbewegng in Heemstede verstoken zou blijven van de mogelijkheid, in deze commissie haar advie zen te doen kennen. Immers, zelfs wanneer de Raad op 29 December tot uitbreiding be sluit, kan eerst in de vergadering van einde Januari iemar.d benoemd worden en kan deze dus pas in Februari 1932 aan het werk der commissie deelnemen. Nog langer uitstel ach ten de voorstellers niet alleen ongewenscht, maar ook niet in overeenstemming met dc opvattingen van den Raad, zooals die op 24 November jL tot uitdrukking zijn gekomen. BLOEMENDAAL DOKTER BORXWATER. Ter aanvulling van ons bericht van Zater dag. dat dokter Bornwater te Overveen de praktijk zal neerleggen, cliene dat- dokte.- Bom water met 1 Janual a.s. alléén zijn particu liere praktijd neerlegt. Dc fondspraktijk bhjit hij aanhouden. SANTPOORT EEN NIEUWE R. K. KERK. Met de bouwolannen voor een nieuwe R.K. kerk te dezer 'plaatse is men thans zoover gevorderd, dat. dc aanbesteding tegen 7 Ja nuari van het komende jaar kan worden tegemoet gezien. BRANDWONDEN. Het kleinzoontje van mej. S liep tegen haar op. terwijl ze een po: kokende koffie op het spirltuslichtjc wlklc zetter.. De kleine kreeg een deel van den inhoud over gezicht en hals. Direct werd de hulp van een lid van E. H. B. O. ingeroepen, die de brand wonden verbond. DOOR DE GLADHEID. Door de gladheid kwam mej. van E.. van hier. Zaterdag jJ. op den Rijksstraatweg na bij Haarlems grens te vallen, waarna bleek, cat ze niet meer kon opstaan. E.H.B.O. was spoedig ter plaatse en daarna arriveerde dokter De Groot, die een vrij ernstige kneu zing van den enkel constateerde. Per auto werd zij huiswaarts vervoerd. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.O. f 1.40—f 1.15. Griet per 50 K.O. f 50—f 21. Tongen per K.G. f 1.75—f 1.20 Groote schol per 50 K.G. f 30f 21. Middelschol per 50 K.G f 27—f 23. Zetschol per 50 K.G. f 30- f 25 Kleine schol per 50 K.G. f 30—f 7. Schar per 50 K.G. f 21—f 2.50. Tongschar per 50 K.G. f 56. Rog per 20 stuks f 34f 15.50. Vleet per stuk f 5.15f 2.17. Pieterman en poon per 50 K.G. f 9f 8. Groote schelvlsch por 50 K.G. f 48f 43. Middelschelvisch per 50 K.O. f 40f 34. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 27 f 16.50. Kleine schelvlsch por 50 K.G. f 19f 3.30. Kabeljauw per 125 K.G. f 73—f 50. Gullen per 50 K.G f 23f 3 30. Leng per stuk f 2.50f 0.95. Heilbot per K.G. f 1.C5. Wijting i)er 50 K.G. f 4 50—f 0.80. Koolvisch per stuk f 1.10—f 0.38. Makreel per 50 K G. f 21.50—f 1.50 Versche haring per mand f 3.85f 1.85. Gezouten haring f 1.40 per mand. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 18 December: Zweedsch. Patria, Rotterdam 19 December: Ned., Mars. Valencia. Spaansch, Deva. Bilbao. Ned., Saturnus, Valencia. 20 December: Ned. sleepboot Javazec met zuiger, Rotter dam. Engelsch. Lorca, La Plata. Ned., Nijkerk, Hamburg. Engelsch. Iddeslelch. La Plata. Ned.. Rijnstroom. Hull. Engelsch. Cheaf Field, New-Castle Noorsch, Ek, Oslo. Vertrokken schepen: 19 December: Ned.. Gouwestroom. Plymouth. Engelsch. Heworth. Huelva. Engelsch. Willy Goole. Dultsch. Finkbnau, Epsjeng. Zweedsch. Vega, Rotterdam. Engelsch. Gateshead. New-Castle. Ned.. Agamendon, Rotterdam. Engelsch. Stanislas. Lelth. Ned.. Euterpe. Bordeaux. Ned.. Orion. Hamburg. Ned.. Kralingen. Rotterdam. Duitsch. Jupiter. Bremen Zweedsch. Patria, Gothenburg Ned.. Riet fontein. Antwerpen. Engelsch. Mavis, Londen. Engelsch, Tantalts. Batavia. Engelsch, Dearne, ooolc. Poolsch. Warta, Odense. Ned.. Hontestroom, Londen. Ned.. Vechtstroom, Huil. Ned.. Eemland. Bordeaux. Ned. sleepboot, Javazee. Cuxhaven. Zweedsch, Theodor, New-Castle. BESOMMINGEN. Manden. Tawlers. 460 H. C. 148 f 2900. 230 Trio f 2500 160 Clara Nico f 2100 200 Derika 5. f 2000 150 Amsteldijk f 2600 280 Anna f 2900 50 Hoop n f 1400 90 Gczina Catherina f 1900 260 Proef II f 3200 106 In vier no f 1900 100 Izabel niet bekend. 405 Adriatic f 3600 95 Oostzee f 1900 240 Bergen f 4600 90 Reiger f 1500 SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Noorsche tankschip Sollstad is Vrij dagavond na lossing van een lading olie te Amsterdam in ballast naar Stamboel ver trokken en passeerde de sluizen te IJmui- den. t Het Engelsche stoomschip Heworth is Za terdagmiddag na haar lading steenkolen aan het Hoogovenbedrljf te IJmuiden gelost te hebben in ballast naar Hualva vertrokken, teneinde aldaar een lading ijzererts voor Duinkerken in te nemen. Het Engelsche stoomschip Eurybathes is Vrijdagavond met stukgoederen van Neder landsch Oost-Indië via Havre voor Amster dam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden. Het Spaansche stoomschip Teva is Zondag met een volle lading ijzererts van Bilbao voor het Hoogovenbedrljf te IJmuiden aange komen. Het Spaansche stoomschip Josina ligt mo- mentec 1 tn Hornillo ln lading en zal een dezer dagen met een lading ijzererts voor het Hoogovenbedrljf te IJmuiden vertrekken.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13