STADSNIEUWS KRUISSTRAAT-KRUISWEG- VEREENIGING. DE HOUDING VAN DEN HEER P. J. M. VAN TETERING. IWij ontvangen het volgende communiqué I wn de gehouden vergadering van de Kruis- I straat-Kruisweg Vereeniging, onder leiding I yan haar voorzitter, den heer A. Meyer. I „Na het openingswoord door den voorzitter I én voorlezing van de notulen door den secrc- I taris, werd bij de behandeling van de Inge- I jcomen Stukken mededeeling gedaan, dat de I vice-voorzitter de heer Koppen meent te I moeten bedanken als bestuurslid, omdat hij I door verplaatsing van zijn kantoor geen be- I woner van de Kruisstraat meer Is. Hem wordt I verzocht nog aan te blijven tot de eerst- I volgende Jaarvergadering, waartoe genoemde I beer zich gaarne bereid verklaart. I Verder werd in behandeling genomen de I correspondentie welke is gehouden tusschen I het bestuur en den heer Van Tetering in I ziju kwaliteit van voorzitter der R.K. Mid- I denstandsvereeniging, naar aanleiding van I het feit, dat het bestuur van de Kruisstraat,- I Kruiswegvereeniging een Tooneelavond had I georganiseerd, waarbij na afloop een dansje I zou worden gemaakt en waartoe uit een be- I leefdheidsoogpunt de besturen van de an- I dere Straatvereenigingen waren uitgenoodigd I Het bestuur van de Kruisstraat-kruisweg - I vereeniging had ook een uitnoodiging ge- I zonden aan het Groote Markt Comité, waar- I van de heer Van Tetering secretaris is, welke I uitnoodiging de heer Van Tetering heeft I gemeend te moeten beantwoorden in zijn I kwaliteit van voorzitter der R.K. Midden- I standsvereenïging en waarbij de heer Van Tetering te kennen gaf. dat Straatvereeni gingen uit den booze waren, wanneer deze zich gingen bewegen op het terrein van de Middenstandsvereenigingen en dat wanneer een straatvereeniging een avond ging orga- niseeren waarbij een gemengd publiek aan wezig zou kunnen zijn. het zeker niet lang meer zou duren, dan den Katholieken bewo ners van de desbetreffende straat verboden zou worden door de Kerkelijke Overheid, lid van deze Vereeniging te zijn. Naar aanlei ding van deze correspondentie werden I drukke discussiën gehouden, waarbij de voorzitter het standpunt innam, dat hij ten j allen tijde' met de wenschen van dc leden persoonlijk rekening zou houden, doch dat hij elke inmenging van buiten af en ook zeer zeker van de zijde van den voorzitter van de R.K. Middcnstandsvereeniging. in de interne aangelegenheden van de Kruisstraat-Kruis weg vereeniging, onder geen voorwaarde zou accepteeren. De heer Crommelin stelde voor, de ver gadering zich te laten uitspreken over de houding van den heer Van Tetering. De 'daarop volgende stemming had tot resultaat 'dat de houding van den heer Van Tetering ln deze aangelegenheid met overgroote meerderheid werd afgekeurd. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering, waarom de Tooneelavond op 17 'dezer niet was doorgegaan, deelde de voor zitter mede, dat door een sterfgeval onder de bestuursleden van Haarlem's Tooneel deze avond niet was doorgegaan, waarop door één 'der leden werd aangedrongen, dat van be stuurszijde. zoo spoedig mogelijk een gezelli- gen avond zou worden georganiseerd". Wij gaven dit communiqué ter inzage aan 8cn heer P. J. M. van Tetering, die ons het Volgende schrijft: Ziet hier, mijne lezers, een communiqué der KruisstraatKruiswegvereeniging over een „buitengewone" alg. ledenvergadering, nog wel met extra-attractiepunt in de 3 plaatselijke bladen sensationeel aangekon digd: „Bespreking der houding van P. J. M. van Tetering", oen vergadering van, zooals men wel zegt. .1 1/2 man en een paardekop". Doch hier met recht! Behalve het bestuur amper tien man, waar Van ongeveer de helft, kath. leden, die in de joppositie tegen het bestuur waren. En .zwaarwichtig" zegt het communiqué: ,De houding werd met overgroote meerder heid afgekeurd".... Boem! Dc pyrrhusovev- winning is door den aanstichter van het „hei beltje"., den heer Ant. Meyer, behaald! Want met dit al heeft hij thans reeds het proces verhaast, waarvoor ik hem vriend schappelijk waarschuwde in mijn schrijven van 7 dezer. Daarin toch vestigde ik er de aandacht op. dat een straatvereeniging haar taak niet goed be'grijpt en haar eigen graf graaft, wanneer zij alg. middenstandszaken gaat behandelen en waaneer zij feestavonden met bals na gaat organiseeïcn voor een ge mengd gezelschap uiteraard, dewelke voor de kath. leden verboden zir\ waardoor een ver bod gepousseerd word? der zijde van het kerkelijk gezag nog langer lid te blijven van straatvereenigingen. hetgeen ik betreuren zou. wijl, haar wezenlijke taak begrijpende straatvereenigingen, mijn volle sympathie hebben. Ik schreef dit, omdat deze Kruisstraat— Kruiswegvereeniging op 2 Dcc. een tooneel avond met bal na had aangekondigd voor haar leden met hunne dames, voor de be stuursleden en overige leden met hunne da mes van alle straatver. en verder met het doel: ..de leden van straatvereenigingen tot elkander te brengen, waardoor een goede sa menwerking kan worden verkregen." Niet alleen, dat hierdoor allereerst princi pes in verdrukking kwamen, doch mede werd hierdoor onveilig gesteld dc gezonde Organi- satiege'dachte. nl. de nu reeds acht jaren vruchtbare en vriendschappelijke samen werking der 3 Haarl. Middenstandsorganisa ties. de Chr., de Haarl. Handelsvereen. en de R -K. Middenst. Vereeniging. In plaats van er kentelijk te zijn voor deze oprechte, in het belang der straatvereeniging goed bedoelde waarschuwing, is een correspondentie, vol dreigementen, los gebroken van genoemden heer Ant. Meijer, als voorzitter der Kruis straat—Kruiswegvereeniging. waarop ten slotte gevolgd Is de „heibel"-vergadering van Maandagavond. En dc feiten hebben mij in het gelijk ge steld. Want waar ik vriendschappelijk voor waarschuwde is gisteren reeds ten deele ge schied In de Nieuwe Haarl. Crt. toch van Dins dagavond komt van den alg. adviseur der R.-K. Soc. Ver. te Haarlem, don Z.E. heer Rector J. B M. Timp een officieel schrijven voor over ..Straatvereenigingen", waaruit ik het volgende moge citeeren: „Dringend zouden wij den katholieken den „Taad willen geven, hun medewerking niet ,.te geven, en zelfs naar vermogen zich er te lgen te verzetten, wanneer de straatvereeni- gingen zich willen gaan bemoeien met de „algemeene sociale belangen van den mid denstand. Hiervoor toch is de zorg toever trouwd aan de bestaande Middenstandsver- ..eenigingen. en zeker zou het een ondermU- „nen der sociale vereenigingen zijn. wanneer ..de bewoners van elke straat afzonderlijk ..haar taak zouden gaan overnemen. Boven- „dien moet een katholiek ook in het sociaal ..leven zich laten leiden door zijn katholieke ..beginselen, wat alleen mogelijk is in zijn ka tholieke sociale organisatie". En verder: ..Ook willen wij er op wijzen, dat medewer king niet gegeven kan worden aan de straat „vereenigingen. wanneer deze overgaan tot „het organiseeren van feestavonden en bals „voor de bewoners Het behoeft toch geen „betoog, dat de katholieken daarbij noodza kelijk op groote en zelfs onoverkomelijke „bezwaren moeten stuiten en wel bijzonder „voor de jongeren. Wij wijzen hierbij slechts „op de katholieke gedachte omtrent kleeding ..dans. gemengde verkeering, enz." Ziet hier dus een officieele onderschrijving van mijne waarschuwing. Wanneer straatvereenigingen met deze on toelaatbare handelingen doorgaan, zooals de besproken straatver. thans in het bovenstaan de communiqué aankondigt, dan blijft deze straatvereeniging natuurlijk autonoom in het nemen van besluiten, doch men begrijpe het toch, dat dan de goede katholieken (zoo als de heer Meijer zich zelf bij den aanvang aan de vergadering voorstelde!!!) het ver langen van het kerkelijk gezag eerbiedigend, uit de ver. zullen treden, de eenheid in het saamhoorigheidsgevoel der straatbewoners verbreken of de ver. laten opdoeken, alles, wat ik met mij eerlijk bedoelde waarschu wing had willen voorkomen. Werkelijk hoog staande en beschaafde menschen moeten toch eikaars principes weten te eerbiedigen! Ik protesteer tenslotte tegen de bewuste verdraaiing der feiten in het communiqué betreffende het Gr. Markt-comité, wijl ik net bestuur der straatvereeniging omtrent haar dwaling volkomen had ingelicht. Ik ontving nl. een aan mij geadresseerd couvert, waar in een circulaire, gericht aan het Gr. Markt- comité, zooals meerdere aan alle straatver eenigingen gericht waren, blijkens den in houd met de bedoeling deze ter kennis van alle leden van straatvereeriigingen te bren gen. Zij was dus publiek domein geworden. Maar er is geen officieele Gr. Marktver., er is geen bestuur, dus ook geen secretaris, er zijn geen leden, geen contributie, niets van dit alles. De heer Ant. Meijer met zijn bestuur wis ten dit, maar desondanks moest de onware voorstelling gehandhaafd blijven, anders kon bezwaarlijk het tegen mij uitgedachte „hei beltje" geënsceneerd worden. Toen ik kennis ki-eeg van het voornemen dezer straatvereeniging heb ik met dc meest eerlijke intentie gewaarschuwd, omdat zij het eendrachtig voortbestaan van alle straatver. in deze stad, in gevaar bracht. Wanneer deze straatvereeniging dan ook op dezen onheilvollen weg voortschrijdt, de bijeenkomst aankondigend om een algemee ne samenwerking tot stand te brengen tus schen de leden van alle straat- en wijkvev., dan krijgt zij op de eerste plaats tegenover zich de Middenslandscentrale. waarin thans en wel op mijn initiatief van 1923 af een hechte en vriendschappelijke samenwer king is ontstaan tusschen de drie Haarl. Mid denstandsvereehigingen. Nooit is In die acht jaren onze eenheid ver broken geworden, omdat wij eikaars princi pes hebben weten te eerbiedigen, omdat wij steeds hebben vermeden, wat een deel zou hebben kunnen kwetsen. Moge het bestuur der KruisstraatKruis wegvereeniging er in slagen na haar droevig optreden zich tot deze hoogte op te werken! P. J. M. VAN TETERING. KERST-U1TDEELING LEGER DES HEILS. GEHEELE OPBRENGST f1300. Het Leger des Heils alhier deelt ons mede: Nu de Kerst-potten-collecte weer tot het verleden behoort, is het ons een vreugde, te kunnen melden, dat de opbrengst nog bo ven die van het vorig jaar uitgaat. Dit is zeker een mooi resultaat gezien de vele po gingen, die allerwege in het werk worden ge steld. om den nood dezer dagen te lenigen. De totale opbrengst bedroeg ruim f 1300. welk bedrag, gevoegd bij het op andere wijze verkregene, het Leger dos Heils in staat stelt, as. Donderdag aan ongeveer 400 gezinnen een Kerstpak uit te reiken, hetwelk levens middelen en eenigc versnaperingen bevat voor een flink gezin gedurende de drie Zon dagen. die op komst zijn. Een woord van har- telijken dank aan allen, die door hun vrien delijke bijdragen het mogelijk maakten, dit resultaat te verkrijgen, mag hier zeker niet ontbreken. Bovendien zal aan een paar hon derd kinderen een feestje worden bereid, en een kleedingstuk worden uitgereikt. JUBILEUM D JANSE De heer D. Janse, oud-hoofd der Canisius- school. viert heden het feit, dat hij 25 jaar Vincentman der Congregatie van O.L. Vrouw is. Hedenmorgen droeg de Pastoor oer Pa rochiekerk van O L Vrouw een plechtige H. Mis uit dankbaarheid op. Deze mis werd bijgewoond door het hoofdbestuur van den Bjjzönderen Raad en door de verschillende Conferenties. Daarna werd den jubilaris en zijn familie in het gebouw van de St. Vincentius-Vereeni- ging een ontbijt aangeboden. De heer Janse werd hier toegesproken door den Pastoor der Parochie, den heer P. J. van Kessel, Pre sident van den Bijzonderen Raad en den heer Jansen Hendriks, voorzitter der Conferentie, waartoe de jubilaris behoort. Ook werd den jubilaris het kruis uitgereikt pro ecclesia et pontificc, wegens zijn bijzon dere verdiensten voor het Katholiek onder wijs. De jubilaris sprak een dankwoord. VERKEERSONGELUKKEN. Te Haarlem. Dinsdagmorgen reed de 14-jarige J. Bouma, wonende Meesstraat 4, per fiets over den Rijksstraatweg nabij de Jan Gijzenvaart op den keienrand tusschen het asphalt en het rijwielpad. Plotseling slipte de jongen, juist op het oogenblik toen een auto passeerde. Hij viel met het hoofd tegen de auto. waar door hij aan het achterhoofd gewond —era. Na door leden van den Ongcvallendïenst voorloopig behandeld te zijn, werd hij per ziekenauto van de firma Mathot naar de Maria-stlchting vervoerd. PROVINCIALE STATEN POLDERREGLEMENTEN EN WEGEN. GEEN VERHOOGDE SUBSIDIE AAN DE H. O. V. DE H. O. V. HET SUBSIDIE VAN BLOEMENDAAL ONVERANDERD. VOOR HET NATIONAAL CRISIS- COMiTé. GROOTE GIFTEN. iZitting van Woensdagmorgen) In de voortgezette win terzitting hebben de Provinciale Staten zich bezig gehouden met de wijziging van een aantal waterschaps reglementen. De betreffende voorstellen, waaronder die van den Poelpolder onder Haarlemmerliede en Spaarmvoude en den polder Vogelenzang. He: voorstel tot het brengen van enkele wijzigingen in het Provinciaal Wegenplan overeenkomstig de Wegenbelastmgwet en in het aanvullend Wegenplan waarbij o.a. wordt voorgesteld de ontworpen weg Heemstede Aalsmeer—Uithoorn tot de Utrechtsche grens aan den Amstel door te trekken en in te voegen een verbinding tusschen den Rijksweg AmsterdamLaren en den provin cialen weg Haarlem—Schiphol—Diemen— Hilversum, werd aangenomen. De heer Heilker (r.k.) heeft gepleit voor een an der tracé voor den eersten weg, met het oog op de brug te Uithoorn. Aangenomen werd het voorstel tot wijzi ging van de verordening op de bedrijven in de provincie Noordholland en het voorstel tot vaststelling van een tweede suppletoire begrooting van inkomsten en uitgaven voor het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor het jaar 1931. Ged. Staten stelden voor om een adres van de N.V. Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee om toekenning van een vergoeding voor de kosten gemaakt bij in schrijving voor een ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf uit te voe ren werk, dat niet aan de firma gegund is, in hun handen te stellen voor afdoening. Ged. Staten zijn van oordeel, dat kwesties als deze niet tot de taak van de Staten be- hooren, doch tot het bedrijfsbeheer, waar mee zij meenen de algemeene door de Staten uitgestippelde lijnen te volgen. (Het betreft een los- en laadplaats voor de Centrale te Umuiden). De heer Slin gen berg (v.d.) houdt een betoog, waarvan dc strekking is. dat er thans geen aanleiding voor de Staten is om op deze zaak in te gaan. Spr. meent echter, dat de Staten eerder hadden moeten worden ingelicht. Mr. Bruch (Ged. Staten) verklaart het standpunt van het College nader. De heer E d. Polak <s.d.) zegt. hierin aanleiding te vinden van een afwijkende meening blijk te geven. Het overheidsbedrijf wordt beheerd door de overheid en in laatste instantie heeft het door de kiezers gekozen lichaam beslissingen te nemen. Zaken, die vandaag klein zijn en tot de dagelijksche leiding behooren, kunnen morgen groot worden. Het recht van inlichtingen vragen is aan Prov. Staten voorbehouden. Ged. Sta ten zullen dat beamen, maar spr. vindt het toch van belang het nog eens in de notulen vastgelegd te zien. De heer Bruch geeft een en ander toe, maar meent dat er voor afwijkingen van den algemeenen regel toch zeer aparte aan leiding moet zijn. Dc H. O. V. Aan de orde kwam daarna het verzoek der Haarlemsche Orkestvereeniging tot het verhoogen van het provinciaal subsidie van f 5.000 tot 10.000 per jaar, met afwijzend prae-advies van Ged. Staten, die geen vrij heid kunnen vinden om het aanvullend pro vinciaal subsidie te verhoogen als Rijk en gemeente dit ook niet doen met hun subsi dies. Hierbij hadden de beer J. van Pareren en vijf andere leden der s. d. fractie een voorstel ingediend om het subsidie te brengen cp 7500 en voorts Ged. Staten uit te noodigen de gemeentebesturen te verzoe ken niet tot verlaging van het bestaande subsidie over te gaan, eventueel tot het ver- ieenen van subsidie te besluiten. De heer Van Pareren <s.d.) verdedigt zijn voorstel. Hij noemt de bekende door het bestuur der H.O.V. genoemde argumenten ter motiveering op en verzoekt Ged. Staten zijn voorstel over te nemen in het belang van het cultureel heil der inwoners. De heer Assch er (lib.) heeft met ge noegen den heer Van Pareren gehoord, doch acht het tijdstip voor verhooging ongunstig. Laat men tenminste nog eenigszins tevreden zijn, dat het subsidie niet verlaagd wordt. Spr. meent in wat de heer Bomans vroeger gezegd heeft een aanwijzing gehoord te heb ben, dat Ged. Staten niet ongenegen zouden zijn tot verderen steun. Hij vraagt wat Ge deputeerden nu eigenlijk willen. De heer Pothuis <s.d.). mede-onder teekenaar van het s. d. voorstel, heeft een dergelijke aanwijzing eveneens bespeurd. Spr. acht het voorstel van groot belang voor de H. O. V. en negen gemeenten. De heer Abrahams <v.d.) herin nerde er aan. dat men vroeger niet van oor deel was. dat de provincie alleen het tekort moest bijpassen. Intusschen heeft Haarlem zelf een voor stel gedaan tot het verlagen van het subsi die met 6000. Spr. geeft den heer Van Pareren onder deze omstandigheden den raad het voorstel in tc trekken, omdat hij riskeert, dat het zal worden afgewezen en de Staten na deze uitspraak niet meer be reid zullen zijn tot subsidieverhooging. De heer Bomans 'Ged. Staten) brengt dank aan den heer Abrahams cn sluit zich wat den raad aan den heer Pareren betreft bij hem aan. Op formeele gronden is diens voorstel ongewenscht. Alle leden dragen de H. O. V. een goed hart toe. ook spr. Zij kennen echter de gewijzigde basis van de H. O. V., die de positie gunstiger maakt dan vroeger. Indien de H. O. V. later eens andere plannen mocht hebben, zullen Ged Staten bereid zijn, de subsidieregeling na der te bezien. Dc heer Van Pareren trekt daarop zijn voorstel in. Dat van Gedeputeerde Staten wordt ver volgens zonder hoofdelijke stemming aan genomen. f 5000 voor feesten. Het voorstel van Ged. Staten tot het ver kenen van 5000 als bijdrage aan de ge meente Amsterdam voor de viering van het 300-jarig bestaan van zijn universiteit vond een warm verdediger in den heer Boisse- vain (lib.), die graag zou gezien hebben, dat de provincie meewerkte aan het stichten van een blijvend gedenkteeken. Op het oogenblik wil hij daartoe nochtans geen voorstel doen. De heer Brulnsma (midd. partij) ziet in de feestviering geen algemeen belang. De heer Dam a.r.) zou het jubileum wil len overslaan gezien den nood dor tijden. De heer Bosnians 'Geo. Staten' zou een blijvend gedenkteeken gepast vinden bij een 500-jarig bestaan. Zelfs in sommige om standigheden is het echter dc moeite waard om te herdenken en spr. gelooft niet dat er hier uitbundige feesten aan verbonden zul len zijn. Er wordt stemming verlangd en het voor stel wordt aangenomen met 46 tegen 8 stemmen, stad. Verhooging rentepercentage lee ningen. Tenslotte wordt een voorstel-Bomans aan genomen om het rentepercentage van de leeningen van 5 op 6 te brengen. Op de discussie komen wij morgen terug. Zooals bekend hadden B. en W. van Bloe- mendaal voer gesteld, het subsidie aan de H. O. V. van f 2000 op f 1000 te brengen. Nu de gemeenteraad van Bloemendaal ©venwel Dinsdag bij de behandeling der be grooting het besluit genomen heeft, in geen enkel subsidie verandering te brengen, blijft dus het Bloemendaalsch subsidie aan de H.O.V. op f 2000 gehandhaafd. LEDEXCONCERT H.O.V. Op het ledenconcert van do H. O. V. van Dinsdag 29 December zou Francis Koene als solist optreden. Deze is evenwel door over spanning verhinderd. Hij zal worden ver vangen door den heer Karei de Jong. Op Zondag a.s. zal het eerstvolgende na- middagconcert plaats hebben. DE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. EEN OVERGANGSMAATREGEL. De Minister van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen heeft bij den brief van 31 October jl medegedeeld, dat. met het oog op den toestand van 's lands financiën noodig is. dat het onderwijs aan de Gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs wordt ingekrompen Do Minister geeft in overwe ging om. van 1 Januari as. af, het aantal wekelijksche lesuren terug te brengen tot ten hoogste 10 van 60 minuten of 12 van 50 mi nuten. terwijl do duur van den jaarcursus tot 6 maanden moet worden teruggebracht Aangezien eene volledige reorganisatie op zoo korten termijn onmogelijk is. hebben B. en W. van Haarlem op advies van den Di recteur der school genoemden Minister ver zocht. om zoo verschuiving tot den aan vang van den nieuwen cursus onmogelijk is goed te keuren bij wijze van overgangs maatregel de volgende tijdelijke wijzigingen: lo den loopenden cursus te doen eindigen op den 1 aalsten Vrijdag van Maart 1932 2o. met ingang van 1 Januari 1932, tot het einde van den loopenden cursus, lesuren van 40 minuten in te voeren: 3o. het programma overige songewijzigd te laten. De Minister, die eene verschuiving tot den nieuwen cursus blijkens zijn brief van 18 De cember jl. niet goedkeur, heeft zirh met ge noemde tijdelijke regeling vereenigd. Dc voordeelen hiervan zijn: a. dat de vereisohte besparing van uitgaven er geheel mede wordt bereikt b. dat. er méér tijd beschikbaar komt voor een doeltreffende reorganisatie: c. dat. "net onderwijs volgens hot bestaande leerplan vrijwel op denzelfden voet kan wor den gegeven, waardoor ontwrichting zooveel mogelijk wordt voorkomen: d. dat het eindexamen nog op vrijwel den- zelfden voet. kan worden afgenomen.: en e. dat ontslag van personeel wordt voor komen. B. en W. stellen den raad daarom voor. hiertoe te besluiten. Omtrent de definitieve regeling van het onderwijs aan de school op beperker voet zullen B. en W. ter zijner tijd nadere voor stellen worden aangeboden. MIDDELBAAR EN GYMNASIAAL ONDERWIJS. BEZUINIGINGEN. Bij het overwegen van maatregelen tot be zuiniging is ook dc gedachte uitgegaan naar het middelbaar en naar het gymnasiaal on derwijs. B. cn W. hebben daartoe enkele punten onder de aandacht gebracht van de Hoofden dier inrichtingen, en hun verzocht een ge meenschappelijk rapport, ter zake uit tc bren gen Ook aan dc desbetreffende vakorgani saties is advies gevraagd omtrent een en ander. De rapporten geven B en W. aanleiding den raad voor tc stellen, het maximum-aan tal verplichte lesuren eenigszins op te voeren. Door dit van 24 op 26 uur per week te brengen, wordt gerekend naar vorige cur sussen, een mindere uitgaaf voor extra les uren verkregen van minstens 12 a 15.°" per cursus- Ter bereiking (laarvan Ss wijziging no van enkele door den Raad vastgestelde R lïngen en Reglementen, waaruit blijkt, da B. en W. de wijzigingen wenschen te doen ingaan met 1 September 1932. ERNSTIGE AANVARING OP HET IJ. KINDJE VERDRONKEN. AMSTERDAM. 23 Dcc. <V.D-> Op het IJ. nabij den IJdijk heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het s.s. Aclriatica en een tjalkschip. Dc schipper van laatstgenoemd schip zag de aanvaring aankomen en gaf zijn anderhalf jarig kind over aan een persoon zich bevindende op een naast de tjalk lig gend klipperschip. Juist op dit moment ge schiedde de aanvaring, waardoor bedoelde persoon en het kind te water vielen. Deze per soon kon worden gered, doch het kind ver dronk. Personeel der politieboot heeft ter plaatse gedregd, doch zonder resultaat. DEMONSTRATIE KAASHANDE LAREN OP HET BINNENHOF. Het Haagsch Corr. Bur. meldt: Op het Binnenhof, waar de Eerste Kamer vergaderde, heeft de Vereeniging van kaas handelaren in Noord-Holland hedenochtend een demonstratie gehouden om de aandacht te vestigen op den deplorabelcn toestand, waarin de kaasexport verkeert door de hooge tarieven en invoerverboden van vele landen. Een aantal Alkmaarsche kaasdrage: droe gen hun zware berries met k&as cn op groote borden werd de toestand aangeduid- Aanvankelijk heeft de politie der zame demonstratie verboden. Toen echter vergunning werd gevraagd, is deze ook ver kregen en trok de stoet door een gedeelte der Het secretariaat van hot Nat. Crisis Comité deelt mede: Het bestuur van den Kon. Ned. Voetbal bond heeft besloten aan de leden ter Bonds vergadering voor te stellen een bedrag van f 10.000 gulden ter beschikking te stellen van het Nationaal Crisiscomité. Dc Hofmaarschalk van de Koningin hoeft aan het comité bericht dat het personeel van het Palels Noordeinde zich heeft verbonden tot een periodieke bijdrage waarvan het to taal ongeveer f 600 per maand zal bedragen. MR. C. BAART DE LA FAILLE OVERLEDEN. AMSTERDAM. 23 December. Hedennacht is hier ter stede in de Bocrhaavc-Kliniok. waar hij sinds eenlgen Ujd verpleegd werd. overleden Mr. C. Baart de la Faille, in leven Officier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank te Amsterdam. Mr. C. Baart de la Faile word geboren in 1859 tc Groningen. 15 Maart 1884 promo veerde hij aldaar in de rechten. Op 5 December 1886 weid hij benoemd tot Ambtenaar van het O.M. aan het kanton gerecht tc Middelburg, op 22 Sept. 1893 volgde zijn benoeming tot Substituut-officier van Justitie te Winschoten, in dezelfde func tie werd hij 6 December 1895 te Amsterdam benoemd. Op 22 April 1907 werd hij aan de Amster- damsche rechtbank tot Officier van Justitie benoemd GEEN KONINKLIJKE GOEDKEURING VOOR DE NATIONALISTEN. De Koninklijke goedkeuring op dc statuten van het Verbond van Nationalisten is dezer dagen geweigerd. De Centrale Raad do^t thans een beroep op de Koningin, waarin hij het verbond noemt „een vereeniging van vaderlanders, welke van Uwe Majesteit dc meest oprechte dienaars zijn" Hij meent, dat zoo ooit aan een organisatie goedkeu ring kan worden verleend, dit is aan het verbond van Nationalisten, dat met alle mogelijke wettelijke middelen stelling neemt tegen het revoluliegevaar. DE BIERFUIF VAN DEN BURGEMEESTER. BURGERVADER KRIJGT REK BRIEF VAN DEN MINISTER. Op de vragen van het lid der Eerste Kamer don heer Hermans over de bierfuif waarop de burgemeester van Berkol-Enschot dc In woners tracteerde bij zijn huwelijk heeft de minister van Binnenlandsche Zaken geant woord. dat de bedoelde proclamatie van den burgemeester niet op de wijze cener offici eele bekendmaking Is geschied Daar slechts drank in beperkte mate was beschikbaar ge steld. kan van een gelegenheid om zich tc gaan bedrinken, niet worden gesproken. Dc minister acht echter de gestie van den bur gemeester. als gevolg waarvan het blijven bestaan eener drinkgewoonte van overheids wege wordt bevorderd, niet gelukkig. Hij zal den burgemeester van zijn mecning in kennis stellen. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Noorsche s.s. ,Lokc" is Maandagavond na lossing harer lading papierhout, aan de Papierfabriek te Velscn, in ballast naar New Castle vertrokken. Het Spaansche s.s. „Deva" is Dinsdagmid dag na lossing harer lading ijzererts aan het Hoogovenbedrijf, tc IJmuiden, ln ballast naar Methll vertrokken. Het. Nederl. motorpassagiersschip „Mamix van St. Aldcgonde" van de S M. N. is Dins dagmorgen met passagiers en stukgoederen o Nedd. O.-Indie voor Amsterdam aange- en passeerde de sluizen te IJmuiden n diepgang van 76 d.M. Nederl. s.s. ..Stad Zaandam" ls j!. Maan middag met een volle lading ijzererts van Uiibao voor het Hoogovenbedrijf. te IJmui den. vertrokken cn wordt 25 dezer verwacht. Het Duitsche s.s. „Industria" is Maan dagavond met een volle lading ijzererts van Oxelosund voor het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, vertrokken en wordt as. Zondag alhier verwacht. Het Nederl. motorpassagiersschip ..P. C. Hooft" van de S. M. N. Is Woensdagmiddag 12 uur met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naar Ned. O.-Indië vertrokken en zal c.a. 15.30 de sluizen te Umuiden pas- seeren. SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen. 22 December: Engclsch, Afon Gwilll, Llanelly. Ned., Mamix van St. Aldegonde, Batavia. Ned.. Orion, Bordeaux. Panameesch. Adriatico. Valonice. Ned., Amstelkerk. Havre. Ned. motor, Marne, Parijs. Zweedsch, Gondul. Londen. Ned. sleepboot, Blankenburg met kraan, Rotterdam. Engclsch. Don, Gdynia. Duitsch, Ulm, Hamburg. Decnsch. Finland, Leningrad. Zweedsch, Ilebc, Sikea. Vcrtrokcn schepen. 22 December: Engclsch, S hief field, New-Castlc. Grieksch, Stafanos Costomcnis, New Castle Spaansch. Defa, Metol. Zweedsch, Hasting, Helslngborg. Ned., Lingestroom. Londen. Engelsch. Merel, Londen. Ned. motor, Agnita, Santafé. Zweedsch. Gustafborg. Rotterdam Nee Rijnstroom, Huil. Zweedsch, Viola, Helsingborg.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13