Abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad Belangrijke verlaging 25 cent per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal Kerstversiering. Ernstige instorting in Vaticaanstad. Het woord is aan... Het Belangrijkste. 49ste Jaargang No. 14877 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 23 Deecember 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM cn ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.2714, per maand f 1.20, per 3 maanden 3.571/2, franco per post /3.S7J4, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per weck f 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post J*0.72j4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 0 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.61) per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Ome Groentjes (lederen dag) 13 regels 0J0, elke regel uteer /O.K. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvtnget f 1 50.-. Elke anoere vinger 11 50.-. Arm- of Beenbreuk 1100— Idem voor Abonnés op bet Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voel of Oog 1400.-. Verlies Duinr f75— Verlies Wijsvtnget f75— Verlies andere vrnget f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Wii deelen onzen lezers mede, dat de abonnementsprijs van ons blad met ingang van het nieuwe jaar zal worden verlaagd en gebracht op voor de weekabonnés gaat deze wijziging in op Maandag 4 Januari a.s. voor de beide andere categorieën op 1 Januari. De abonnementsprijs van het Geïllustreerde Zondagsblad blijft op 5 cent per week gehandhaafd. De prijs van het post-abon- nement wordt f 3.55 per drie maanden. Wij vertrouwen dat deze prijsverlaging velen zal doen besluiten zich als abonné van ons blad op te geven. 0 DE DIRECTIE. Zij, die zich met ingang van 1 Januari a.s. per kwartaal abonneeren ont vangen de in December nog te ver schijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 23 December. Het Stadsbudget. Het hoogtepunt in de behandeling van dc gemeentebegrooting werd Dinsdagmiddag door den Raad bereikt. Volgens haar eigen besluit moest de vroedschap onmiddellijk gaan stemmen over de aanhangige voorstel len. Dat bleek evenwel niet uitvoerbaar, om dat de heer Van Kessel tRJC.) eer. nieuw tusschen-voorstel had. Hij noemde het een brug, maar mr. Slingenberg zag het als een gat. In zijn begrooting, namelijk. Dit zijn de wondere contrasten der beeldspraak. Beide heer en hadden gelijk. Ik herinner eraan dat het geval aldus in 'elkaar zat: B. en W. stelden voor. 7" te kor ten op de salarissen en'loonen van het ge- meentepersoneel. Besparing 365.000. De heer Klein 'R.K.i stelde een amendement voor. waarbij de eerste f 1000 van de loonen en salarissen vrijgesteld zouden worden van die 1% verlaging. Dit amendement sloeg een gat van f 18Ó000 in de berekeningen van B. en W. Het scheen aanvankelijk wel een kans tc hebben om ,,het te halen", maar die was blijkbaar verdwenen in enkele fractieverga deringen, sinds Vrijdag gehouden. Zooals wij al hadden medegedeeld, kwam de heer Van Kessel nu met een bemiddelingsvoorstel. Het halveerde eenvoudig het amendement-Klein Het stelde voor dat niet de eerst0 1 1000. maar de eerste 500 vrijgesteld zouden worden Dit sloeg dus een gat van 80.000 in den be- grootings-opzet. En voor deze brug. die tevens een gat was, hoopte men een meerderheid te vindepDc heer Van Kessel stelde herope ning der discussies voor teneinde zijn amen dement te kunnen indienen en toelichten, en kreeg dat gedaan. Het verdere verloop van zaken was alles zins merkwaardig. De publieke tribune, die vol was. moet getroffen geweest zijn door het dramatisch effect. Wethouder mr. Slingenberg begon met oen verklaring voor tc lezen, waarin hij namens het college en in de eerste plaats namens zichzelf de portefeuille-kwestie stelde. Hij wees erop dat noch de heer Klein, noch de heer Van Kessel middelen hadden aange geven om de gaten, door hun oorstellen in de begrooting te slaan, op andere wijze te stoppen. Een gerechtvaardigde critiek, want het is zeer zeker in de eerste plaats de taak van den Raad om de begrootinfe sluitend tc maken. Het wonderlijkste van deze amen dementen was wel het in gebreke blijven dei- beide voorstellers, om aan te geven hoe het geld gevonden moest worden. Op bitteren toon herinnerde de wethou der aan de beschuldiging van den lieer Joosten, die hem verweten had dat hij de be grooting met opzet zoo had samengesteld om den noodzaak van salarisverlaging naar voren te kunnen brengen. En onmiddellijk daarop stelde hij de kwestie van vertrouwen. Eerste dramatisch moment. Het amendement-Klein werd daarna ver worpen, zooals iedereen reeds verwachtte, met 2315 stemmen. Vóór de stemming over het amendement Van Kessel vroeg de heer Reinalda schorsing van de zitting, teneinde de fracties in de ge legenheid te stellen overleg te plegen over het amen dement-Van Kessel. Tweede dramatisch moment De Raad verdween grootendeels in de anti chambre. Na een minuut of tien werd de zitting heropend- Onmiddellijk vroeg de heer Reinalda het woord en deelde namens de S.D.A.P. mede. dat de houding van den wethouder haar, na acht jaar oppositie tegen het financieel be leid. veeleer aanleiding zou geven om voor het amendement-van Kessel te stemmen, dat zij evenwel dit politieke gebruik van de situatie niet wenschte te maken en tegen het amendement zou stemmen. Waaruit men dus wel moest afleiden: de S.D.A.P. heeft op het huidige moment geen wensch om het ïinancieele bewind over te nemen. Derde dramatisch moment. De heer Van Kessel stond op en trok zijn amendement in, dat geen schijn of schaduw van kans meer had. Het voorstel van B. en W. (7 pet. korting op de salarissen en looneni werd daaron 3an genomen. Een amendement van den R. K.- fractieleider. den heer Castricum. strekkend tot vrijstelling van den kindertoeslag en vast stelling van een minimum-loon van f 30 per week, werd met een redactiewijziging door B. en W. overgenomen. De verhooging van het aantal oocenten op de gemeentefondsbelasting (van 3060 pro gressief tot 80 uniform) werd eveneens aan vaard. Bedoeling van B. en W. is dat de salaris korting van 7 pet. ook zal gelden voor de salarissen die de Raad niet vaststelt 'die van burgemeester, secretaris, wethouders, com missaris van politie). De groote beslissingen over deze begroeting waren aangenomen. En de rest is bezuinigen. Bezuinigen op et telijke posten. Men rent er evenwel door heen. Er bestaat kans dat de eindstemming over de begrooting vanavond nog bereikt word! Merkwaardigerwijze werd gisteren ook niet meer post-gewijze gewerkt, maar met heeie pagina's tegelijk. Is er een soort afspraak over? Het lijkt er op. Intusschcn hoop ik van harte dat halt gehouden zal worden bij.de H.O.V.subsidie, en deze onver minderd blijft gehandhaafd. Bloemendaat heeft daarin al het goede voorbeeld gegeven, en de voorgestelde vermindering met f 1000 nier toegepast. Die Haariemsche f 6000 kor ting zouden het orkes: in levensgevaar bren gen en tientallen hardwerkende musici van hun middelen van bestaan berooven. Wie- sou hen m dit uiterste geval moeten helpen? De gemeente! Dat is dus niet bezuinigen. He', is slechts het om zeep brengen van een kost bare oul tuur-instelling, waarop wij Haar lemmers prat gaan, en die wij in deze donker*? tijden minder dan ooit kunnen mis sen. Maar ik heb hoop dat de meerderheid der raadsleden djt zal blijken te erken nen. Hef miniimum-loon van f 30 voor gemeente werklieden door het college en den Raai aanvaard, stelt zijn consequenties. Vele ieden van het H.O.Y.-orkest verdienen lang nog geen f 30 per week; hun bezoldiging is eigen lijk beschamend. In de mdddagzitting pakten mr. Van Baan (VB.) en de heeren Reinalda (R.D.A.P.) en Peper 'Comm.) uit over de verhoudingen bij de politie. Een moeilijk onderwerp. Ik ver wijs naar het verslag. Het antwoord van den burgemeester bevredigde cc sprekers niet, en dat is te begrijpen. Ik geloof niet dat de burgemeester precies begreep waar de schoen wrong. Hij betoogde voortdurend dat geen onrechtvaardige straffen waren toegepast, maar dat was niet de inzst van het debat. Het liep over erkenning van rechtspositie en in niet geringen mate over tact. Als de bur gemeester vooruit, zegt dat hij een man, die zich in bocger beorep tot hem wil wenden daarbij extra-straf zal opleggen (omdat hij vindt dat de commissaris te licht gestraft heeft) dan is niet de hoofdvraag: is die extra straf verdiend? maar dan zegt men: dit optreden van den burgemeester is onjuist. Stel u voor dat een gerechtshof aan een ver dachte, die door do rechtbank veroordeeld was, 'tevoren liet weten: als ge bij ons komt, krijgt ge er nog een paar maanden bijl Wat de verhoudingen bij "het inspecteurs- corps betreft., hoorden wij wonderlijke din gen. Het schijnt wel hard noodig dat daar verbetering komt. Een voorst-ei-mr. Van Dam om de inspec teurs toe te staan, zich in de dienstcommissie door een vertegenwoordiger der organisatie te laten bijstaan, wilde de burgemeester bij aanneming ..naast zich neerleggenHet werd tenslotte aangehouden op voorste! van wet houder mr. Gerritsz. De zaak komt in de commissie voor personeels- en arbeidszaken aan de orde, in verband met de wijzigingen in de Ambtenarenwet. Dit waren de belangrijke zaken van dezen dag. In de middag- en avondzititin.g werden verder met groote snelheid Volksgezondheid en Volkshuisvesting afgehandeld, die geen aanlekling tot commentaar gaven en waar voor ik naar het verslag in dit nummer ver wijs. R. P. Broer, de oudste, weet het nog wel, En hij wijst het zusje aan: Kijk eens zus, daar in het hoekje, Komt de Kerstboom straks te staan. Moeder heeft zoo mooie slingers, Net of 't. sneeuw is, o. zoo fijn, En er zijn ook glazen bollen, Zul j' eens zien hoe mooi die zijn. Ja, en vogeltjes van zilver, Dennenappels en nog meer. En in alle soorten kleuren, Als het wordt, als vorig keer. Als het donker is geworden, Gaan we om den kerstboom staan, Vader steekt dan heel voorzichtig, O, wel duizend kaarsjes aan. En dan gaan wc liedjes zingen, Vader, moeder, allemaal En daarna vertelt dan vader. Ons een prachtig kerstverhaal, 't Was van Vrede op Aarde, zie je 'k Hoop dat vader het weer doet, Moe had tranen in haar oogen, Ja, dat weet ik nog heel goed. Verwoesting in de beroemde „Belvédère Kostbare handschriften verloren gegaan ROME, 22 Dec. (VB.) In Vaticaanstad heeft Dinsdagmiddag kort na vijf uur een ernstige instorting plaats gehad. Het dak van den noordelijken naar Paus Sixtus genoem den nokgevel van het beroemde Belvédère is plotseling ingestort. Dc zware massa heeft Je daaronder gelegen ruimten van den aposto- lischen bibliotheek beschadigd. In den Sixtijnschen vleugel (niet te ver warren met de Sixtijnsche kapeN verbleven nog in den laten namiddag talrijke werk lieden, die op het oogenblik van het ongeluk evenwel naar het schijnt reeds waren ver trokken. Het bericht van het ongeluk werd direct medegedeeld aan den Paus, die als voormalig prefect van de bibliotheek hiervoor zeer groo te belangstelling heeft. De bergingswerkzaam heden zullen waarschijnlijk pas morgenoch tend bij het aanbreken van den dag kunnen worden begonnen, aangezien tijdens de duis ternis niet tc overzien is of er nog gevaar be staat voor verdere instortingen. Dc rechtervleugel van dc Vaticaansche bibliotheek welke in 1588 is gebouwd is ge heel ingestort. Alle beschikbare brandwachts rukten uit ter assistentie van het brandweer corps van Vaticaanstad. Ongeveer een vierde van het gebouw is getroffen, terwijl geschat wordt dat er ongeveer 10.000 boekwerken onder het puin zijn bedolven. Eenige dezer werken zijn van onschatbare waarde. Om, een kostbaar handschrift van Maarten Luther in antwoord op een waarschuwend schrijven van Paus Leo X en verder hand schriften van Virgilius, Thomas van Aquino en teekeningen van Raphael. Het puin ligt op de plaats van het ongeluk gedeeltelijk meters hoog. 5 personen h-^olvco. De opruimingswerkzaamheden worden met Bolland In hun onnoozelhcid droomen dc meeste menschen dag aan dag, dat ze persoonlijk icakker zijn. De internationale besprekingen in Bazel. Nog geen definitieve overeenstemming. (2e blad le pag.) Hongarije kondigt een transfer-moratorium af. (2e blad, le pag.) De laatste berichten uit China. (2e blad. le pag.) Ernstige instorting in Vaticaanstad. Ver woesting in de beroemde Belvédère. Eén doodc. (le blad, le pag.) Uit Haarlem's gemeenteraad. (4e blad. 3e pag.) De vergadering van Provinciale Staten. (2c blad. 2e pag. en 4 blad. le pag.) De heer Th. Lancèe tot voorzitter van de commissie voor liet L.O. benoemd. (3e blad, 3e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het Stadsbudget. (le blad, le pag.) Intimus: Staten Generaal. Eerste Kamer. Het conligcnteeringsontwerp aaniward (2e blad. le naa.) Van onzen vcrkccrsrnedeiccrkcrDc winter in het land. Automobilisten opgepast. (3e blad. 2e nag.) Jhr. J. C. Molcrus: Fransche contingentee- ring. Gemeenschappelijk optreden der Oslo-staten? (3e blad, 2e pag.) Uit het leven van Jack Diamond. (2c blad. 2° nag.) B. Sernhos: Dc internationale voetbalver houdingen. (2e blad. 3e pag.) te meer ijver uitgevoerd, daar bekend werd, dat vier werklieden, die daar bezigheden ver richten, onder de puinen liggen b xlolven. 'jok schijnt een zekere Dr. Vatasso, die documen ten bestudeerde, bedolven te zijn. Hoewel v,en geen hoop meer heeft de bedolvenen hr nd te zullen kunnen bergen, heeft dc paus strenge orders gegeven het reddingswerk voort te zetten, totdat, dood of levend, dc be dolvenen gevonden zijn. De slag van de instorting was door de gc- heele Vaticaansche stad hoorbaar De gou verneur van de Vaticaansche Stad. Ka-r" aal Pacelli. de pauselijke staatssecretaris en vele andere hooggeplaatste personen snelden onmiddellijk naar het terrein van den ramp. De Paus, die op het oogenblik. dat het. on geluk gebeurde, in zijn particuliere biblio theek vertoefde, had de slag ook gehoord. Toen men hem vertelde, wat er geburd was. was hij diep getroffen.: Een doode geborgen. ROME, 22 Dec. (V.D Het hik van Dr. Marco Vatasso is uit de puinhoopen te voor schijn gehaald. Naar de overige bedolvenen wordt nog gezocht. Trader Horn toch in Haarlem. Binnenkort in het Luxor Theater. Omtrent de vertooning van de bekende film ..Trader Horn" in Haarlem hebben te genstrijdige berichten de ronde gedaan. Aan vankelijk zou de film In het Rembrandt Theater gedraaid worden, thans wordt ons echter door de N.V Metro Goldwyn Mayer medegedeeld dat dit werk binnenkort in het Luxor Theater vertoond zal worden. De juiste datum van vertooning is nog niet bekend. Uit het bovenstaande bericht kunnen onze lezers Inmiddels afleiden dat het Luxor Thea ter met een installatie voor geluidsfilms uit gerust zal worden. Er staan natuurlijk nog meer belangrijke films op het repertoire, on der anderen „Menschen achter tralies" een opmerkelijke film die kort geleden ln Amster dam vertoond werd. COMITé BESTRIJDING GEVOLGEN DER WERKLOOSHEID. INGEKOMEN GIFTEN. Het Comité bericht met hartelljkcn dank de volgende giften: J. G. Wassenaar: 25 bons voor een gewat- teerden deken. Kuypcr's Deken- cn Matrassenhuis: 12 bons voor een deken. N.V. Woninginrichting J. Christiaans: 10 bons voor een tweepersoons gewatteerden deken. G. F. P. f 200. Zusters Franciscanessen, Acrdenhout f 200 Door tusschenkomst Adm. O. H. C. f 200. Inschrijvingen: Wed. v. G. I 1H. B S- f 5; J. J. K f 5: J. H. f 2.50: W. K. f 0 25: L. B. f 5; J. A. f 2.50; Wed. I,. R- f 2.50; II. J. L. KI. S. f 25; v O. f 25; V. D. f 0.50; A. v. D f 10; Mevr. Wed. F. K. f 10; D. J- f 1II. J. C. f 5; B. v. Z. f I; A. D. f 5; W. II. D f 2 50; Over ste Mariaschool f 50; F. F. t 2.50; J. E. f 2.50; Mevr. W. J. C. f 2.50; G. K. f 5; J. P. S. f 5; H. K. f 050; J. W. d. G. f 2 50; C. J. f 1; G. f 0 50; C H v B 1 1; v. B. f 3; P. v. d. B f 050; H. W. H. f 1; N. N. MO; Firma E. F. f 2.50; MeJ. K. f 1II G. R. f IJ. D. H. f 10. E. A. v. d. B. 2 50, A. J. K. 2 P. J. C. M. 2.50, J. G. B. 1, L. S. 2.50, Wed- N. 1, J. F. v. W. 2.50. E 8. 10, A. K. geb. M. 25. H. W. B. 1. Th. A. L. S. 10, A- J. v. d. O. 10, P. L. B. 2.50, W. P. 2.50, Th. K. 10, F. K. 2.50, N.V. v.h. J. S. Zn. 10. Mev. A. v. N. geb. W. f 5. W. Th. 2.50, M. W. v. B. 1, A. H. G. f 0.50. H. C. V. 1. Mevr. Wed. J. v. L. 25. M C. v d. T f 2. N V Dr. v. h. dc Erv. L. 10. Mevr. TJ. W 2.50, W. v. H. 0 50. G. S. 2.50, C. D. v. S. 5. Gister stuurde mij een lezer Een klein pakje, en ik las. Op 't papiertje dat er:m zat, Dat dc inhoud breekbaar was. 'k Maakte hei voorzichtig open, 't Bleek een kleurig ding te zijn, Dai een kerstboom moest versieren In den warmen kaarsenschijn. Eerst kon ik niet al te duidelijk Onderscheiden wat het was. 't Was wat grof opeens daar zag ik, T Was een kerstkanon van glas. Beste lezer, u verzoekt mij In uw brief om commentaar, Ach. wat zal ik er van zeggen, We begrijpen toch elkaar. Woorden die op zooiets passen. Schrijf ik niet. die zijn te kras. Enkel dit nog. :k bevestig. Dat het werklijk breekbaarwas. P. GASUS. Vaticaanstad met Sint Pictcr.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1