De nationale voetbal verhoudingen. XX HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 SPORT EN SPEL. (Wij plaatsen dit artikel omdat het interéssante punten op werpt en stof kan geven voor verder onderzoek. Dit loü echter niet zeggen, dat wij alle punten uitvoerbaar achten.) De in voorgaande artikelen besproken in ternationale verhouding brengt ons onwil lekeurig naar een beschouwing van den toe stand in onze nationale voetbalwereld. En eigenlijk is dat van veel meer belang. Het wil ons zoo voorkomen, dat wij langzamerhand in een stadium zijn gekomen, waar ingrijpende veranderingen niet lang meer op zich kunnen laten wachten. Zelfs waneer wij toegeven, dat ons natio nale elftal onder de uitstekende leiding van tegenwoordig een tijdperk van hernieuwd succes is ingegaan, dan blijven er toch vraag stukken te over op te lossen, die de toekomst van het Nederlandsche voetbal ten nauwste beheerschcn. Zonder aanspraak te willen maken op vol ledigheid laten we hier een negental punten volgen, die de algemeene aandacht verdienen. lo. De verbetering van het spelpeil in het algemeen, dus niet alleen van het Neder landsche elftal. 2o. De noodzakelijkheid van ontmoetin gen tusschen ploegen uit verschillende com petitie-klassen en districten. 3o. Een wedstrijden-reeks tusschen volko men vertegenwoordigende stedelijke elftallen. 4o. Een serieuze beker-competitie. 5o. Een andere en betere regeling der promotie en degradatie. 60. officieele ontmoetingen tusschen elf tallen. samengesteld uit reservc-afdeelingen. (De toekomst is aan de jeugd). 7o. Een betere opleiding en selectie van scheidsrechters, met inachtneming van prac- tische en lichamelijke geschiktheid en het vaststellen van een leeftijdsgrens. Neutrale grensrechters.. 80. Als gevolg daarvan het uitroeien van ruw spel en het streng straffen daarvan. 9o. Het regelmatig afwerken der compe tities met vaststelling van seizoen-begin- en eind-datum, voorkoming van zweetvoetbal en algeheel verbod van wedstrijden gedurende het gesloten zomerseizoen, gelijk in Engeland. Bezien wij deze negen punten eens een oogenblik .nader: lo. De verbetering van het spelpeil in het algemeen en van dat in clubverband in het bizonder hangt o.i. niet zoozeer af van de aanwezigheid van een oefenmeester. dan wel van de saamhoorigheid der spelers onderling en de daadwerkelijke leiding van de bestuurs leden eener vereeniging. Het is noodzakelijk, dat het bestuur met de spelers van, laat ons zeggen, het eerste elftal van een club vóór den wedstrijd te volgen tactiek bespreekt, zoo- riat een eenheid gevormd wordt en de wed strijd volgens een bepaald systeem wordt ge speeld. Getracht moet worden, oen ploeg samen te stellen, waarvan do. spelers blijk hebben gegeven, elkaar te begrijpen en den aanvoerder onvoorwaardelijk te gehoor zamen. Beter elf middelmatige spelers, die tezamen een goed geheel vormen dan een paar sterren en voor de rest gedachtenlooze sjouwers. 2o. Het is noodzakelijk ontmoetingen tus schen ploegen uit verschillende competitie- klassen en districten vast te stellen, waardoor niet alleen jongere spelers rijpere ervaring opdoen, doch tevens de mogelijkheid tot ont dekking van veelbelovende krachten in zwaardere wedstrijden vergroot wordt. 3o. Een wedstrijden-reeks tusschen vol komen vertegenwoordigende stedelijke elf tallen is voor ons nationale voetbal een eerste vereischte. Men heeft nog onlangs kunnen constateeren. welk een belangstelling er voor dergelijke wedstrijden bestaat en hoe uitste kend het Haarlemsche elftal zich van zijn taak heeft, gekweten. Het ware te wenschen. xdat een beker en medailles werden uitgeloofd voor dergelijke matches, op bepaalde dagen gelijktijdig door het geheele land te houden, waarbij allereerst de diverse steden in één provincie elkaar bekampen, om tenslotte tot de demi-finales en finale te geraken. 4o. Het is opmerkelijk, dat, waar in andere landen en meer speciaal in Engeland de bekerwedstrijden een allereerste plaats in nemen, de bekercompetitie in ons land van betrekkelijk weinig waarde cn geen nut is. Vaststelling van bepaalde boker-speeldagcn" en de verplichting met het sterkste elftal uit te komen', zou daarin al spoedig een groote verandering ten goede brengen. 5o. Afschaffing der promotic- en degra datiewedstrijden. Dit soort matches is niet alleen de grootste belemmering voor de ont wikkeling en de verbetering van het spelpeil, het is tevens de bakermat van het ruwe spel. Nemen we als voorbeeld D.E.C. uit Amster dam. dat eenige jaren achtereen kampioen der tweede klasse werd. Steeds weer brachten de promotiewedstrijden een negatief resul taat, met het gevolg, dat deze ploeg, waarin enkele veelbelovende spelers schuilden, ten slotte den moed verloor en een onderge schikte rol ging spelen. Wanneer een club blijk gegeven heeft te zwak te zijn voor de hoogste afdeeling. laat haar heur kans dan eens in een lagere klasse beproeven, wellicht promoveert zij een vol gend jaar weer. Daarvan zijn toch voorbeel den te over; we behoeven slechts naar H.F.C. en Haarlem te kijken en daarbij, het ver hoogt de strijdlust en sterkt den clubgeest. Afgezien daarvan werken promotie- en de gradatiewedstrijden ruw spel in de hand. Vanzelfsprekend zijn de spelers zenuwachtig en overspannen, immers van één wedstrijd hangt het wel en wee hunner club af, waarbij de competitie-verrichtingen van het afgeloo- pen seizoen niet meetellen. Ontging niet Zee- burgia. in het jaar, dat Haarlem naar de eerste klasse terugkeerde, de promotie, alhoe wel zij deze competitie ongeslagen beëin digde? Neen. laat de twee laagst geplaatsten plaats maken voor de twee kampioenen der daaropvolgende klasse. Dat voorkomt ruw spel, zweetvoetbal en onevenredige resul- taten, 60. Daar de toekomst van ons voetbal hoofdzakelijk van de jongere spelers afhangt, dienen clubbesturen daaraan de grootst mo- gelijke aandacht te schenken, en een veelbe lovend speler zijn kans in een hoogcr elftal te geven, zoo mogelijk in een uitwedstrijd, om zenuwachtigheid voor eigen publiek te voor komen. Officieele matches tusschen reserve- ploegen zal den vooruitgang in het spelpeil en de animo der jongeren ten goede komen. 7o. Dit is wellicht het voornaamste, doch tevens het neteligste punt van ons program ma. Aan het scheidsrechtersvraagstuk hapert in ons land nog wel het een en ander. In den regel wordt een scheidsrechter na theoretisch examen over de spelregels aangesteld. De Lanclshire League is cr kort geleden toe over gegaan, den aspirant-referees een practijk- examen af te nemen. Dit ls een uitstekende maatregel, immers het komt evenveel op tact en optreden aan, als wel op de theorie, om een wedstrijd met goed gevolg te kunnen leiden. De Haarlemsche Voetbal Bond. zeer zeker een der best georganiseerde sportbon den in ons land. heeft den juisten midden weg weten te vinden, door aspirant-scheids rechter in den aanvang eenige minder be langrijke matches tc geven, alvorens hem vast aan te stellen. Doch belangrijker zijn natuurlijk de wedstrijden van den K.N.VB. En hierbij komen wantoestanden aan het licht, die o.i. de hoofdoorzaak zijn van de toe neming van het ruwe spel. De drie voornaam ste fouten zijn: A. De aanstelling voor belangrijke mat ches van oud-spelers, die scheidsrechter- praclijk ten eenenmale missen. In Engeland geldt het axioma, dat een uitstekend speler meestal een zeer slecht scheidsrechter is. E Het ontbreken van een leeftijdsgrens en het gemis aan toezicht op lichamelijke ge schiktheid, zooals corpulentie, enz., waardoor het voorkomt, dat heeren boven den 50-jari- gen leeftijd of zij. die geen 50 Meter achter een kunnen hardloopen. van den middencirkel uit, eerste klasse wedstrijden leiden. Nauw keuriger selectie zou in dezen wonderen doen. Laat men beginnen, de scheidsrechters boven 45-jarigen leeftijd eervol te ontslaan. Er zijn jongeren genoeg, die hun plaats kunnen in nemen, o.a. Boerec en Kot-te, om maar eens twee stadgenooten te noemen. C. De ergste fout is wel het aanstellen van een scheidsrechter, die ln dezelfde stad woon achtig is als een der twee deelnemende ploe gen, Dat verwekt reeds direct wantrouwen en soms terecht. D. Neutrale grensrechters zijn een eerste •vereischte: daartoe benoeme men scheids rechters uit lagere klassen. 80. Wanneer het scheidsrechtervraagst.uk in bovenbedoelden zin is opgelost, zal als ge volg daarvan het ruwe spel worden uitge roeid. Noodzaak is. overtreders streng te straffen. In verband hiermede lijkt het aan bevelenswaardig. het recht tot protest na den wedstrijd af te schaffen: de referee beslist, bijgestaan door zijn twee neutrale grensrech ters. en daarmede is de zaak afgeloopen. Dit voorkomt een protest in bijna eiken promotie wedstrijd. zooals thans het geval is. 9o- Instelling van eèn gesloten seizoen, bijvoorbeeld van half September tot half Mei. met verbod tot het spelen van cenigerlei matches gedurende de zomermaanden. Dit komt niet alleen den zomersporten ten goede, doch dwingt den voetbal-beoefenaar er toe. zijn aandacht ook eens op een anderen tak van sport te bepalen, zooals zwemmen, roeien, zeilen en cricket. Het voorkomt „zweet-voetbal" en het zal consuls ervan weerhouden, een terrein wegens een regen buitje of een modderplasje zonder meer af te keuren. En waar in België 26 competitiemat- ches op tijd zijn verspeeld, kan het Holland- sche programma van 18 matches toch ruim schoots worden afgewerkt. Ten slotte nog deze opmerking: Is het noo- dig. dat een competitie wedstrijd wordt uit gesteld, wanneer één enkele speler in een ver tegenwoordigend elftal moet uitkomen? Elke club heeft toch wel een reserve, die de plaats van den gekozene kan innemen en vaak ont popt de invaller zich als een speler met bui tengewone capaciteiten. B. SERPHOS. VOETBAL ZEILEN. WAT HET AFGELOOPEN JAAR ONS BRACHT. Nu het zeilseizocn 1931 weer achter ons ligt is het wel de moeite waard om hier op nog eens terug te komen. De deelneming aan wedstrijden is, vergeleken bij het vorige jaar. ongeveer hetzelfde gebleven. De groote jachten vertoonen zich in verband met den ongunstigen financieelen toestand steeds minder op het wedstrijdterrein, zoodat de wedstrijdprogramma's voornamelijk gevuld worden met de jachten der kleinere klassen, vooral met die welke buiten de belasting op pleziervaartuigen vallen. De zes-meterklasse had van de buitenge woon slechte omstandigheden veel te lijden. Slechts negen wedstrijden kwamen in ons land tot stand; de deelnemers Kemoha- IV van H. Pluygers. Edith van Garbrecht en Lou van E. Proehl waren geen van drieën snel genoeg om ons land in den strijd om de Gold Cup. One Ton Cup en Scheldejuweel te vertegenwoordigen. Dat was anders, dan in de dagen van Carp! Wat de overige buitenlandsche wedstrijden aangaat, voorzoover daaraan werd deelge nomen. werden groote successen behaald. We herinneren in de eerste plaats aan de jubi leum-wedstrijden van de Bruxelles Royal Yacht Club om de groote zilveren ..Challenge Inter-Clubs International", die op zoo fraaie en onverwachte wijze door het team C. de Visser Jr. en H. C. Looman van de Haar lemsche Jachtclub gewonnen werd. Ook de ..Kieler Woche" bracht Holland succes. B. Maas wist hier van een dertigtal tegenstanders den „Busley Erlnnerungspreis" te winnen en bewees hiermee opnieuw de superioriteit van Nederland in ae twaalf- voetsjollenklasse. B. Maas kwam hier ook in dc internationale „star"-klasse uit en wist. hoewel hij voor het eerst in dit tvpe boot zeilde, reeds aardige resultaten te bereiken. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is de kans zeer groot, dat deze zeiler met zijn broer J. Maas en hun Star-boot de „Holland" in 1932 naar Los Angelos zal trekken, om daar Nederland bij de Olympische zeilwed strijden te vertegenwoordigen. Vermelden wij tenslotte van de interna tionale ontmoetingen den Holland-BegMë teamwedstrijd in 12-voetsjollen nog. Ook dit iaar won Holland, maar daar Be1,Tië onvol ledig opkwam, was dc strijd weinig belang wekkend. In de nationale wedstrijden voor Jollen ONZE PORTRETTEN-GALERIJ. van plan zijn. den liefhebbers van wit linnen cn flanel een nederlaag toe te brenger- En vandaar dan ook, dat de athieten de laatste maand méér dan gewone aandacht be steed hebben aan hun voetbaltraining, waar voor zelfs enkele malen de ook des winters doorgevoerde athleliektraining heeft moeten wijken. MaarCricket is voorbereid en al blijft het voor de volgelingen van John Berry Hobbs moeilijk om aan een voet ba Ihetzelfde kwantum effect te verleenen als aan de iet wat kleinere cricketdito, dc in dit team ge kozenen waarborgen ondanks deze handicap een feilen tegenstand, zoodat van te voren van den uitslag weinig te zeggen valt. Evenals verleden Jaar vindt de strijd plaats op 1 Januari a.s. op het terrein van ..Haar lem" aan den Schoterweg. Gelet op 't boven staande kan onze prognostic niet anders lui den dan: een spannende kamp met gelijke kansen. PIET WEY. (V. S. V.) Piet Wcy is de oudste van de drie spelers, die de V. S. V.-kleuren dragen. Wanneer men het over verschillende V. S. V.-spelers heeft, is het noodig. de woorden „senior" en Junior" voor den dag te halen. Je hebt im mers de gebroeders Heyerman, de gebroeders De Wolff, de gebroeders Van der Griendt. de gebroeders Van Zutfen. Bij de „Wcytjes" reet men het echter niet met deze twee woorden: dan is het noodig dat je spreekt van Piet, Ko en Jan! Piet Wcy. die thans 28 jaar oud is. begon zijn vee tb al loopbaan, als zoovele thans be kende voetballers, in een jongensclubje. S. D. E. genaamd. Daarna kwam hij in de la gere elftallen van V. S. V. Toen kwam de tijd dat de zee Wey trok; toen kwam er aan zijn voetbalioopbaan voorlooplg een einde. In 1922 werd Wey echter weer „landrot"; toen verdedigde hij weer gauw de rood witte kleuren. Het was in een wedstrijd tegen E. V. C. te Edam, dat V. S. V. een speler te kort had. Wey was cr de man niet naar om V. S. V. in den steek te laten. Op een „schoon en een slof" completeerde hij het elftal en smaakte het genoegen dat V. S. V. dank zij zijr. hulp. althans één puntje in de wacht sleepte '22). Wey's oogen glunderden nog, toen hij ons dit verhaal mededeelde. Wey is een echte clubman. Tal van jaren speelde hij als linksmidden, spil. en midden voor in het eerste elftal, ja. zelfs probeerde m-en hem eenmaal als linksbuiten. Toeti de elftalcommissie oordeelde, dat men betere krachten beschikbaar had speelde Piet Wey met het grootste genoegen zijn partij midvoor in het tweede elftal. Als prettige herinnering bewaart hij hier aan het feit. dat hij dit seizoen juist op zijn verjaardag in een wedstrijd zes van de zeven goals maakte. Zondag 13 December heeft V.S.V. I echter weer een beroep op hem gedaan en „Piet" was weer present, smaakte zelfs het genoe gen ln den wedstrijd tegen Z. F. C. het eerste doelpunt te maken. Wcy hoopt nog lang de roodwitte kleuren te verdedigen. m 'lüiuiüiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu was dc deelneming zeer groot, evenals het aantal prijswinnaars. Huybers won op be slissende wijze het jollenkampioenschap, ter wijl Jac. Barzilay den Willem dc Vries Lentscli-beker veroverde. Van de overigen noemen we S. dc Wit die 8 prijzen won. Gallc met 5. Karreman met 7. Borgerhof Mulder met 10. Brand met 5. Troostenburg dc Bruyn met 8 en B. Maas met 7 prijzen. In de damesjollen was dit jaar Mej. G. C. H. Oudshoorn uit Warmond de beste. Zij won zes prijzen in zeven wedstrijden. Wij moeten hierbij echter opmerken, dat ver schillende andere sterke jollenzeilsters er de voorkeur aan gaven, niet ln het dames- nummer maar in de juniores- of senlores- afdeeling uit te komen. McJ. T. de Visser won vier prijzen in de damesjollen cn ook nog enkele tegen de heeren. Wij vragen ons werkelijk af. of onder deze omstandigheden het apart uitschrijven van dameswedstrijden nog wel noodig is. Met de Sterklasse ging het slecht ln het afgeloopen jaar. Evenals dc vrijbuiters en scheldejollcn schijnt deze klasse ten doode gedoemd t? zijn. De concurrentie van de 12- voets jollen, waar de Bergummermeer- cn de nieuw 12 M2. sharpleklasse nu nog zijn bijgekomen, schijnt te groot te zijn geweest. Alderbaran van J. Dorsman wist dit jaar vier prijzen te winnen, terwijl de Haarlem sche ster Aquarius van A. P. J. Trap één prijs kreeg. De 16 M2. klasse had dezelfde deelnemers als vorige jaren; deze klasse beperkt zich dus vrijwel tot Haarlem. F. J. Bernard be haalde vijf eerste prijzen, gevolgd door C. W. de Visser met twee. terwijl C. Bernard en M. van Brecmen ieder één eerste prijs wonnen. In de regenboogklasse was de deelneming zeer groot. Het totaal van 194 starters in 31 wedstrijden wijst hier wel op. C. van Sta veren uit Oude-Wetering (wc kunnen ge rust schrijven de kampioen der regenboog- klasse' was wel het enthousiast. Hij startte in niet minder dan 23 wedstrijden en won daarin 19 prijzen (13 eerste. 4 tweede en 2 derde), voorwaar geen kleinigheid Op hem volgde Van der Mey die in dc Leede III van Ir. Doedes 11 prijzen won. Van de Haarlem sche regenbogen kwam alleen Philip van II. N. Visser in de prijzen, één eerste en één tweede was het resultaat. Wat 1932 betreft zal de toekomst waar schijnlijk weinig verbetering brengen in dc malaise, die op het oogenblik ook in de zeil wereld heerscht. Maar zoolang we nog zulke groote vlooten jollen en regenbogen hebben, als nu, zal het wedstrijdzeilen zich nog wel weten te handhaven. VOETBAL ATHLETEN-CRICKETERS. Men schrijft ons; Velen zullen zich ongetwijfeld nog herin neren. hoe bulten Competitieverband op 1 Januari, dus thans een jaar geleden, de voetbal rolde tusschen twee niet eiken dag voorkomende ploegen op het terrein van de H.F.C. Haarlem, nl. de voetballende cricketers van de H.C.C. en de dito-athietiekers van de H.A.V. Haarlem. Het bruine monster rol de toen dusdanig, dat de zege met 3—2 voor afd. Cricket was en het spreekt van zelf. dat de athieten van de H.A.V,. die niet gewend zijn. da4, anderen de meeste punten in de va^ht sleepen. aanstonds ra afloop zwoeren, het komend jaar dc voetbalrollen om te draalen, m.a.w.. dat ditmaal de aanhangers van de startkuiltjes cn 1.10 seconden ernstig SCHAKEN. HET SCHAAKTOERNOOI TE HASTINGS. Dr. Euwe wint van Stoltz, door opgeven van laatstgenoemde. Uit Hastings: In het voortgezette schaak - tournooi speelde Dr. Euwe tegen mej. Men- chik. De partij opende mot een geweigerd damegambiet. Hoewel mej. Menchik een raadsheer en een pion veroverde, kwam zij in tijdnood en was daardoor gedwongen zes zet ten te doen in drie minuten. Zij ruilde daar bij de Koningin en een kasteel af. waardoor de geheele positie werd verbroken. Niettemin wist- Dr Euwe zijn voorsprong van twee pion nen te behouden: hij ontwikkelde ten goeden aanval, waarna de match na 35 zetten werd afgebroken. Bij dc hervatting van de match Dr. Euwe Stoltz. gaf deze laatste te kennen van verder spelen af te zien en op te geven, zoodat onze landgenoot winnaar werd. Beide spelers had den ieder 42 zetten gedaan. Mej. Menchik slaat Dr. Euwe. Nader wordt geseind: Mej. Menchik. die, zooals men weet. vorig jaar Dr. Euwe wist te verslaan is er thans opnieuw in geslaagd haar partij tegen Dr. Euwe te winnen na een strijd, die zeven uren duurde. Nadat de af gebroken match was hervat, trachtte Dr. Euwe tegen het einde een raadsheer op te offeren tegen een Koningin en een pion. om zoodoende zijn positie, die aanmerkelijk ver zwakt was. te verbeteren. Toen dit echter niet opging besloot Dr. Euwe na 50 zetten op te geven. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. Voor bovengenoemde competitie speelden te Haarlem de Damclub ..Haarlem" tegen de Dam- en Schaakvereenlging ..DS.T.O I uit Amsterdam. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Damcl. „Haarlem" I- Dam en Schaakver. „D.S T.O." I. H. W. Zitman— G. W. Spittuler 1—1 F. A. BerkemcierJ. Bedolla 20 Chr. F. VisseH. J. Lodder 11 W. van DaalenS. J. Knoop 20 H. A. van AbsJ. van Zanten x—x Tli. van Wamel—B. J. Helm Jr. 1—1 J. van Berkum--J. Link 2—0 „Schijf"—M Bijl 0—2 D. A. van AbsA. Koomen x -x P van Wamel—B. J. Helm Sr. 20 Voorloopige uitslag 11—5 voor de Damclub „Haarlem" I. De met een x gemerkte partijen werden afgebroken: deze worden arbitrair beslist. Het eindresultaat wordt 146 of 155 voor de Damclub „Haarlem". waren steeds propvol. Van het sportzwem- men kwam heeiemaal niets meer terecht. In 1922—1923 begon men met het uitgeven van spaaraandeelen. De N.V. de Sportfondsen werd opgericht om de spaaraandeelen uit te geven en tc administreeren. Begonnen werd mettwintig aandeelen van f 20.Na aftrek van noodzakelijke uitgaven begon men met een bedrijfskapitaal van f 40. Daarvan moest 'nzweminrichting van 5 1,2 ton gesticht worden! „In die dagen werden we uitgemaakt voor fantastellngen". aldus spreker: „we werden zelfs verdacht gemaakt. Men sprak van een oplichterszaakje! Het bestuur was echter trotsch met de verschijning van een accountantsrapport, waaruit bleek, dat de bedrijfsonkosten van het eerste half Jaar f 70 bedroeg. We waren dan ook uiterst zui nig. Voor het verzenden van brieven werden geen postzegels gekocht: ze werden bezorgd door een jongen van één der aandeelhouders. Er is hard gewerkt en voortdurend werd uit gekeken naar een weg om gauwer het ver eischte kapitaal te krijgen. We wendden ons om hulp tot de Rijksverzekeringsbank. Deze verklaarde zich bereid het geld te geven, als de gemeente zich voor rente en aflossing garant wilde stellen. Het gemeentebestuur wilde dit doen als het duidelUk bleek, dat de onderneming levensvatbaarheid bezat. Er moest een bedrag van f 100.000 aan spaar aandeelen aanwezig zijn. En weldra was dit becirag bijeen". De lieer Bierenbroodspot schetste de vele moeilijkheden, rilc daarvoor overwonnen moesten worden In 1927 werden eindelijk do bouwplannen ontworpen en aan het eind van dat jaar kon met den bouw begonnen worden. Er. toen werd het vertrouwen in de onder neming opeens veel grooter. In Juni 1929 werd het Amsterdamsche Sportfondsenbad geopend. .En toen bleek het", zei spreker, „welk een hecht fundament het spaarsysteem was. Alle spaarders vorm den toen een levende propaganda. Het was heeiemaal niet moeilijk meer om nieuwe spaarders tc vinden. Op dien dag waren 3300 menschen aanwezig. Deze spaarders leefden geheel met de onderneming mee en maakten er onvermoeid propaganda voor. Maar de beste propagandist is niet een persoon, maar de inrichting zelf". Om dit tc bewijzen, toonde spreker eei\ groot, aantal lantaarnplaatjes, voorstellende het Amsterdam se he Sportfondsen bad. den opzet en de exploitatie er van. Hij eindigde zijn rede met mede te dcclen. dat te Haarlem met den bouw begonnen zal worden als er 750 spaaraandeelen aanwezig Zijn. Hij wekte op om er ijverig propaganda voor te maken. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met de vertooning van het toneel stukje „Spoken z4jn spoken", een grk-zelspel in één bedrijf van D. A. Bueno de Mesquita en met het optreden van Clingc Doorenbos. De muziek van de Billy Fox and his Ama teurs Band zorgde voor een aangename stem ming. Do firma Becker had een smaakvolle versiering van groen op het podium aange bracht. HET SPORTFONDSENBAD. FEESTELIJKE BIJEENKOMST IN HET BRONGEBOUW. In verband met het feit. dat de Haarlem sche gemeenteraad besloten heeft medewci king te verleenen by de stichting van een Sportfondsenbad te Haarlem, had het bestuur dor afdeeling Haarlem van de N.V. „De Sport fondsen" dc spaarsters en spaarders uit-ge- noodigd voor een feesteiyke bijeenkomst. En waar zou die beter gehouden kunnen wor den, dan in het Brongebouw, do plaats waar men zich voorstelt de nieuwe zweminrich ting te stichten. Dat dit van het bestuur een uitnemende gedachte is geweest, bleek uit de groote opkomst. Tal van bekende persoon lijkheden uit de zwemkringen van Haarlem en Omstreken zagen we onder de aanwezi gen, o.a. ook de heer en mevrouw Joh. M Schmidt, de grootste propagandisten voor cie stichting van een Sportfondsenbad te Haar lem. De heer Schmidt sprak een kort. maar geestdriftig welkomwoord. Hy noemde het voor hen, die zooveel propaganda voor dc goede zaak hebben gemaakt, een feesteiyk oogenblik. „Twee jaar hebben wij er met smart op gewacht", zei spreker. „dat do Haarlemsche gemeenteraad het verlossende woord zou spreken. Welnu, dit heerlijk oogen blik is dan nu gekomen. Daarom is het voor onze propagandisten feest. Ik hoop. dat dc aanwezigen daarin zullen doelen, niet alleen door het toonen van een blijmoedig gezicht, maar vooral door het nemen van spaaraan deelen". (Aplpaus). Mr. J. A. C. Bierenbroodspot. uit Amster dam, verkreeg hierop het woord voor het uitspreken van een propagandistische rede, Ook hü herinnerde aan het belangrijke be sluit van den Haarlemschen raad. Het ge meentebestuur heeft zich bereid verklaard om de zaak te steunen, zooals ook in Am sterdam is geschied. Hij schetste uitvoerig de inrichting en exploitatie van het bekende Sportfondsenbad te Amsterdam en deelde mee. hoe daar tien jaar geleden de eerste plannen voor den bouw van deze zwemin richting geopperd werden. Er bestond in de hoofdstad een groote behoefte aan overdekte zweminrichtingen. Zy, die de plannen be raamd hadden, waren naar B. en W. gegaan, om te trachten hen er van te overtuigen, dat het- bevorderen van het zwemmen tot de ar beidstaak van het gemeentebestuur behoort. Het college wilde toen echter nog geen mede werking verleenen. Toen werd geprobeerd particulieren er toe te bewegen om een naam looze vennootschap te stichten, door het plaatsen van aandeelen. Maar niettegen staande de vele en krachtige pogingen van co zwem-enthousiasten is men ook daarin niet geslaagd. De behoefte aan een derge- iUkc inrichting werd echter steeds grooter. De twee bestaande zweminrichtingen waren sinds lang niet meer voldoende, want die LOONSVERLAGING IN DE TILBURGSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. DOOR DE R.-K ORGANISATIE THANS AANVAARD. In verschillende fabrieken tc Tilburg L*. naar de Tel. meldt, de aankondiging gepubli ceerd. dat 1 Januari de loonsverlaging zal Ingaan. Dc R.-K. Textielarboid<Tsorganisatte heeft per communiqué meegedeeld, dat zy de voorstellen aanvaard. Het zou echter de wensch der arbeiders zijn. om ze niet te aan vaarden en daarover zal een vergadering be legd worden. DE ZAAK-MATUSCHKA. BESLISSING OVER HET LOT VAN DEN MISDADIGER. POTSDAM. 29 Dec (V. D.» Het Bonds- mlnlstcrie voor strafzaken te Weenen heeft aan de Justitie te Potsdam thans definitief medegedeeld, wat met den spoorwegmis- dadiger Sylvester Matuschka zal gebeuren. Volgens deze mcdedecling zal Matuschka eerst in Oostenrijk worden veroordeeld, waar hij zijn straf zal moeten uitzitten. Daarna zal hü naar Hongarije worden uitgeleverd, doch slechts onder voorwaarde dat geen doodstraf zal worden opgelegd. Van uitleve ring van Matuschka naar Duitschland is daarna geen sprake meer. UNION MINIèRE DU HAUT KATANGA. NIEUWE ERTSLAGEN ONTDEKT. Gemeld wordt, dat de Union Minière du Haut Katanga in de omgeving van den spoor weg in Katanga zwavclkopcrcrtnlagen ont dekt heeft, die naar uit onderzoekingen blijkt, 15 mill. t. erts met zeer hoog gehalte bevat ten, aldus het Handelsblad. De ontdekte ortslagen versterken nog be langrijk de positie van de Union Minière in de koperindustrie. Zij wordt daardoor in staat gesteld gedurende tien jaren de exploitatie loonend voort te zetten, zelfs bij de abnor maal lage pry zen, die thans op de markt gelden. GEVANGENEN WILLEN ONTSNAPPEN DIT KEER IN EEN ZWEEFVLIEGTUIG. Op het allerlaatste moment hebben de autoriteiten van de gevangenis te Laevcn- worth in Kansas de ontsnapping van een tweetal gevangenen kunnen voorkomen, d'.e in letterlijken zin de vrijheid tegemoet wil den vliegen, zy hadden kans gezien een zweefvliegtuig te vervaardigen, dat gehoed af op het dak van de gevangerciswerkpÊaats stond. Het plan van de ontsnapping werd den gevangenisdirecteur medegedeeld door een gedetineerde, die op het laatste oogenblik. omdat er geen plaats meer voor hem was, van de poging om te ontvluchten was uit gesloten. De aanbrenger beweerde dat hij op het idee was gekomen. (Telegraaf

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11