BUITENLAND. Amerika's egoïsme. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers DE BAZELSCHE FINANCIEELE DESKUNDIGEN-CONFERENTIE. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE WOENSDAC BLAD. 30 DECEMBER 1931 Het niet deelnemen van de V. S. aan de conferentie der regeeringen inzake de her stelbetalingen geeft „De Temps" weinig fraais in de pen. Naar de consoliditatie van een wantoestand Weer verscherping van den toestand in China? China zou wederom op Amerikaansche interventie aangedrongen hebben. Zeer onrustige stemming in het Roergebied. Stakingen op komst? Actie der communisten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In aansluiting op hetgeen we gisteren meldden, thans het volgende over Amerika's houding ten aanzien van Europa's schulden: Volgens Reuter heeft de onderstaats secretaris van financiën niet medegedeeld, dat de Vereenigde Staten niet tot de herstel- conferentie zijn uitgenoodigd, zelfs niet of ficieus. Hij voegde er evenwel aan toe dat de Ver. Staten, ook al worden zij wel uitge noodigd, er niet aan zullen deelnemen. Dezen winter zal er, aldus Mills, niemand voor dit doel naar Europa reizen. Men gelooft, dat de scherpe critiek, die in Europa is uitgeoefend op de houding der Ver. Staten tegen de annuleering der oorlogs schulden, de Amerikaansche regeering in deze houding heeft versterkt. (Hoofdzakelijk echter is het de vinnige en bekrompen tegenstand der regeerings-oppo- sitie geweest, die Amerika weer verder van Europa verwijderd heeft). Het gevolg van de betreurenswaardige houding van de Amerikaansche regeering is, dat een blad als de „Temps" thans kan schrijven, dat alle controversen, b.v. over de prioriteit der particuliere schulden, nauwe lijks nog van belang zijn, nu 't rapport der commissie van Basel bekend is, en nu 't ver zet van 't Amerikaansche Congres tegen elke herziening der schuldovereenkomsten steeds duidelijker wordt De crediteuren van Duitschlahd en de debiteuren van Amerika moeten een eensgezind front vormen ter ver dediging van hun levensbelangen. Het is duidelijk, aldus de „Temps", dat Frankrijk en Engeland door een volledig accoord in staat zijn resultaten te bereiken bij hun politiek. En daar voegt de „Temps" dan aan toe: „De loopende onderhandelingen tusschen Fransche en Bi-it-sche deskundigen en de brief van MacDonald aan Laval vormen een goeden stap in deze richting, waarover men zich oprecht moet verheugen". Volgens deze verwerpelijke zienswijze zou Frankrijk zich dus kunnen verheugen op de aanstaande consolidatie van een wantoe stand! L. A. China. Tsjintsjau door Tsiang Hsue Liang ontruimd. BERXJ.FN, 29 December (V.D.) Uit Moek- den wordt gemeld, dat Maarschalk Tsjarig Hsue Liang bevel heeft gegeven Tsjinitsjau te ontruimen. Panschan en Hsinmin bezet. TOKIO, 29 December (V.D.) Een Ja- pansch viliegtuigaskader heeft (Dinsdag de Ohineesche troepen bij Panschan gebombar deerd. In den loop van den dag rukten de Ja- pansche troepen op naar de Ohineesche stel lingen en dreven de Chineezen na een vrij langdurig en hevig gevecht op de vlucht. De Japanners rukten vervolgens op naar Pan schan en bezetten de stad. Een andere Japansche troepenafdeelêng be zette Dinsdagmiddag de stad Hsinmin, zonder dat het tot ernstige botsingen kwam. De Japansche opmarsch naar Kintscbau wordt voortgezet. De aanval op Kintschau spoe dig te verwachten? MOSKOU. 29 December IV.D1 Volgens telegrammen van het Russische Telegraaf Agentschap, is de Japansche aanval op Kintschau nog vóór het einde van het jaar te verwachtenVóór Kintschau zijn veertig duizend tot vijftigduizend man Japansche troepen geconcentreerd. China verzoekt om intervntie van de Vereenigde Staten. MOSKOU. 29 December iVX>> Volgens een Russisch bericht uit Sjanghai heeft de Ohineesche regeering in een nota aan de regeering der Vereenigde Staten gezegd, dat. de toestand in Mandsjoerije zich, ondanks de besluiten van den Volkenbondsraad, ver slechterd heeft. In de nota wordt de inter ventie van Amerika verzocht teneinde nieuw oorlogsgevaar in het Verre Oosten te ver hinderen. Eugène Sjen opnieuw Minister van Buitenlandsche Zaken. NANKING, 29 Dec. (VD.) Dc vroegere Chineesche Minister van Buitenlandsche Zaken Eugène Sjen is opnieuw benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken in de nieuwe Chineesche regeering. Duitsehland. .Een Amerikaansch rapport, over Duitsehland's financiën. NEW-YORK, 29 Dec. (V.D.) De heer F. Stallforth. die gedurende de laatste jaren voor het New-Yorker Emissiehuis G. Harris Forbes en Co vele buitenlandsche leeningen voor Duitsehland heeft gesloten, heeft na een lange studiereis door Europa bij zijn terugkeer aan de Amerikaansche bankiers een uitvoerig rapport uitgebracht over den economischen toestand in Duitsehland na de Stillhalte-overeenkomst, waarin hij op het onmiddellijk gevaar van een dreigende finan- cieele ineenstorting wijst. Volgens Stallforth is het onder de huidige omstandigheden uit gesloten, op het ooger.blik eer.ige noemens waardige schadevergoedingsbetalingen of be talingen tot delging van de schulden op kor ten termijn vanDuitschland te verkrijgen daar het uitvoer-overschot nauwelijks toereikend is vaar de rentebetaling op de Duitsche bui tenlandsche leeningen. Groote communistische actie in het Roergebied. ESSEN, 29 Dec. (V.D.) De „Rheinische- Westfalische Zeitung" bericht met groote op hef, dat in het Roergebied een communis tisch „centraal strijdcomité van Roerarbei ders" zou zijn gevormd, dat zich met een manifest tot alle arbeiders zal wenden om een groote massale staking in alle bedrijven tot steun aan de werkloozen voor te bereiden. Volgens het blad is deze oproep van zeer groote be teekenis, omdat er uit zou blijken, dat de R.V.O., de Roode Vakvereenigings Oppositie, een illegaal karakter begint aan te nemen. Alle communistische organisaties zijn opgeroepen om behulpzaam te zijn bij de voorbereiding van de staking. De stakingsvoorbereidingen zouden ook uit gebreid zijn tot buiten de bedrijven. Zoo zal bijv. per 1 Januari a.s. een huurdersstaking geproclameerd worden en denkt men in het bijzonder aan een mobilisatie der werkloozen Veel beteekenis hecht men voorts aan het plan, om op 2 Januari optochten naar de stadhuizen en stempellokalen te organiseeren, en de staking der industrie-arbeiders te laten steunen door de werkloozen op een wijze, zooals tot nog toe in het Roergebied niet is voorgekomen. Communistische propagandis ten gearresteerd. DORTMUND, 29 Dcc (VD.) Do politie deelt mede, dat in den afgeloopen nacht ver scheidene communisten aan den uitgang van de mijn „Westhausen" strooibiljetten ver spreidden, waarin werd opgewekt tot deel neming aan de algemeene staking op 2 Januari a,s. Er ontstond daarbij een oploop, zoodat een Ucberfallkommando ter plaatse verscheen en de menigte uit elkaar dreef. De verspreider van de biljetten werd gearres teerd. Toen zijn vrienden hem trachtten te ontzetten, geraakten de politie-beambten in het nauw en maakten gebruik van hun vuur wapens. Voor zoover valt na te gaan werd daarbij niemand gewond. Franltrijh. Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Engeland. Het vertrek der Britsche onder handelaars uitgesteld. LONDEN, 29 Dec. (V.D.) Het. vertrek van den Britschen nnancieelen deskundige Sir Frederick Leith Ross naar Parijs, is eeni- ge dagen uitgesteld. Dit wordt in verband gebracht met hot feit dat van Engelsche zijde nog geen dulde- Ujken uitweg wordt gezien op welke basis een overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk inzake de schuldenonderhandelin gen kan worden bereikt. Britsch-Indië Laval naar de Herstel- conferntie? PARIJS. 29 Dec. (V.D.) In goedingelichte kringen rekent men er op dat Laval persoon lijk de leiding op zich zal nemen van de Fransche delegatie ter Herstelconferentie. Men gelooft evenwel niet dat de Fransche minister-president de besprekingen tot het einde zal bijwonen. Toch een onderhoud tusschen Laval en MacDonald? PARIJS. 29 December De Parijsche och tendbladen zijn algemeen van oordeel, dat het aangekondigde onderhoud fcussohen Mac Donald en Laval ondanks de tegenspraak van den Quad d'Orsay, reeds in de eerste week van de volgende maand zal plaats hebben. Griekenland. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Scherp gestelde oproep van Gandhi. 's Avonds na zijn aankomst alhier heeft Gandhi in het openbaar gespreken en ver klaard: „Indien een strijd niet te vermijden is, noodig ik u aken uit om gereed te zijn. Ik zal in elk geval alle pogingen in het werk stellen om het land voor die groote beproe ving te behoeden, maar wanneer er geen schijn van hoop is, zal ik niet aarzelen u te vragen om tallooze smarten te dulden. Ik denk niet, dat ik mijzelf zal kunnen bedwin gen, zooals vroeger, als de zaken zoover komen dat ik een krachtige beslissing zal moeten nemen. Bij het vorige conflict hebben wij het hoofd moeten bieden aan knuppels, in een eventueel volgend conflict zullen wij het hoofd moeten bieden aan kogels". Onderhoud van Gandhi met den onderkoning? LONDEN, 29 Dec. (VD.) Gandhi heeft den onderkoning van Indië verzocht hem een onderhoud te willen toestaan ter bespreking van den toestand als gevolg van de Londen- sche conferentie en de laatste decreten der Indische regeering. Rusland De begrooting voor het jaar' 1932. MOSCOU, 29 Dec. (VD.) Het presidium van het Executieve Comité der Sovjet Unie keurde de begrooting der Sovjet Unie voor het jaar 1932 ten bedrage van 27 milliard roebel goed. De militaire uitgaven, evenals de uitgaven voor de GePeoe zijn niet vermin derd. Tsecho-Slowakye Het rapport van den legatie secretaris Vanek. PRAAG, 29 Dec. (VD.) De Tsjecho-Slo- waaksche legatie-secretaris te Moscou, Vanek, heeft een. uitvoerig rapport uitge bracht. waarin hij de hem ten laste gelegde besehuldiging, als zou hij een aanslag op den Japanschen ambassadeur te Moskou hebben beraamd, ontkent. Hij verklaart o.a., dat hij met den agent van de G.P.OE., die de beschul diging tegen hem heeft geuit, nooit eenige politieke bespreking heeft gevoerd. In een rapport van de Tsjechische legatie te Moskou wordt verklaard, dat het haar be kend is, dat Vanek een voor de Sovjet-regee ring ongewenschte persoonlijkheid is. Spanje. Ernstige botsingen bij Oviedo in Spanje. MADRID, 29 December (VD.) Bij Oviedo hebben tusschen de bewoners van verschei dene dorpen ernstige botsingen plaatsgehad over het gebruik van staats-weiianden. De politie moest ingrijpen en van haar vuur wapens gebruik maken. Er zijn één doode en twee ernstig gewonden. Ook hier contingeering van den invoer? ATHENE, 29 December (V.D.) De mi nister van Buitenlandsche Zaken Mich ai a- kopoulos zeide tot de journalisten: „Griekenland eischt besluiten waardoor het in staat zal zijn zijn begrooting in evenwicht te brengen en waarbij een contigenteering van zijn invoer mogelijk wordt. De voornaamste afnemers der Grieksche producten wenscht Griekenland de voorkeur te schenken! Finland. Volksstemming over het alcoholverbod. HELSINGFORS. 29 Dec. (VD.) Dinsdag is in Finland een aanvang gemaakt met de Volksstemming inzake het wetsontwerp, alco holverbod, welke stemming twee dagen ver- eischt. Terwijl de Lappobladen en de geheele bur gerlijke Finsche pers stelling nemen tegen het verbod, verdedigen de Sociaal-Democra ten en de Agrariërs het verbod met alle macht. De aanhangers van een verbod heb ben een geweldige propaganda ingeleid. Voor de toekomst van het Finsche be drijfsleven is de afloop dezer volkss temming van beslissende beteekenis. Indien de voor standers van een verbod in de meerderheid komen, dan schijnt een sluitend maken der Finsche s'aatsbegrooting bijna onmogelijk. Wordt het verbod afgeschaft dar. zullen groote bedragen toevloeien uit den verkoop van alcoholische dranken. UIT DE STAATSCOURANT. ONDERSCHEIDINGEN. Aan mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State, is verlof verleend tot het aannemen van het Grootkruis der Orde van Leopold II van België. RECHTERLIJKE MACHT. Op verzoek is met 10 Maart eervol ontslagen mr. W. H. Moquette als griffier bij het kan tongerecht Wageningen. HOOGER ONDERWIJS. Wederom is benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen J. A. Hogen Esch aldaar. Voor het jaar 1932 zijn benoemd tot hoofd assistent aan de rijksuniversiteit te Gronin gen: N. Samson bij de geneeskunde: dr. L Boerema bij de heelkunde: R. van Akkeren bij de verloskunde dr. W. Henomes bij de psy chiatrie; H. C. Coebergh bij de cmbriologio; dr. K. Beintema, bij de dermatologie; dr. K. Bos bij de oogheelkunde; dr. E. Rosenbohm bij de anorganische chemie; A. E. Beute bij de organische chemie; dr. J. A. Prins bij de na tuurkunde; dr. J. P. Otto bij de zoölogie; dr E. Huizlnga bij de neus-, keel- en oorheel kunde en dr. P. Tilma bij de kinderziekten. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Tijdelijk is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Drachten B. J. Cramer von Baum- garten. AUDIëNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid zal op Donder dag 31 December niet gehouden worden. De minister van Onderwijl K. en W. houdt Maandag 4 Januari r-een audiëntie. De minister van Arbeid. H. en N. zal Don derdag geen audiëntie verleenen. Nuttig voorbereidend werk voor de Haagsche Regeeringsconferentie verricht! Genève, 24 December 1931. Verschillende Volkenbondsjournalisten hebben van de gelegenheid, dat in deze maand in de Volkenbondsstad zelf vrijwel niets te doen was, gebruikt gemaakt, om naar Bazel te gaan, om daar zoo mogelijk eenlgszins meer van nabij de zoo belangrijke besprekingen over de toepassing van het op de Haagsche conferenties van Augustus 1929 en Januari 1930 vastgesteld „Nieuwe Young- plan" te kunnen volgen. Ondanks de geslo ten deuren der vergaderzaal waren de ge delegeerden meestal toch wel zoo mededeel zaam. dat uit hun inlichtingen een beter inzicht over den gang der besprekingen kon worden verkregen dan uit de officieele com muniques, die steeds ernaar streefden over alle verschillen van meening stilzwijgend heen te glijden. De eerste moeilijkheid, die de Bazelschc deskundigen te overwinnen hadden, betrof hun eigen bevoegdheid Zij waren bijeenge roepen overeenkomstig een bepaling van het Haagsche Young-Plan, die aan Duitseh land het recht geeft een tweejarig morato rium voor de betaling der „voorwaardelijke" annuiteiten (ook wel „beschermde" annu ïteiten genoemd) ten bedrage van 1300 mil- lioen Rijksmark per jaar te vragen, indien Duitschland's economische toestand zulks onvermijdelijk maakte. De Duitsche, Engel sche en „ex-onzijdige" gedelegeerden (dr. II. Col ij n en zijn collega's uit Zweden en Zwit serland) hadden nu gehoopt, dat de des kundigen-conferentie niet uitsluitend zou verklaren, dat Duitschland's tegenwoordige toestand inderdaad een tweejarig morato rium vordert, doch nog verder zou gaan en een algeheele opheffing der internationale schulden- en herstel-betalingen zou aan bevelen. De Fransche gedelegeerde professor Rist maakte echter onmiddellijk heftige gebaren ertegen, dat de deskundigenconferentie Iets méér zou doen dan hetgeen haar uitsluitende taak volgens het Haagsche Young-Plan was: dc beoordeeling van Duitschland's tegen- woordigen toestand en de betalingsmogelijk heid van dit land ten aanzien van de voor 1932 en 1933 verschuldigde „voorwaardelijke" annuiteiten. De deskundigenconferentie was zoo ver standig haar werkzaamheden niet met een uitvoerig principieel en wellicht terstond tot een breuk leidend debat over haar bevoegd heden te beginnen, doch eerst datgene te doen. wat buiten iederen twijfel tot haar be voegdheden behoorde: de bestudeering en omschrijving in een rapport van Duitsch land's tegenwoordigen economischen en fi- nancieelen toestand. Hierbij kwam natuurlijk ook ter sprake de Duitsche begrooting voor het volgende jaar. Dank zij Bruening's laatste noodverordenin gen was deze voor 1932 eindelijk sluitend ge maakt. Zij bevatte echter geen enkelen post voor de Haagsche herstelbetalingen. Nóch de 1300 mllllocn Mark „voorwaardelijke" an nuiteiten (die dienen moeten, om de Euro- peesche overwinnaars-staten in staat te stellen hun schulden aan Amerika terug te betalen), nóch de 600 mllUoen „onvoor waardelijke" annuiteiten (die voornamelijk Frankrijk ten goede komen en door dit land gebruikt worden als dekking van de kosten van den wederopbouw van Noord-Frankrijk) zijn op de Duitsche begrooting van 1932 ver meld. Professor Rist kwam aanvankelijk hiertegen in verzet. De Fransche gedele geerde was het met alle andere deskundigen geheel eens. dat Duitsehland ln 1932 en 1933 niet in staat zou zijn de 1300 millioen „voor waardelijke" annuïteiten te betalen, doch hij kon zich niet ermede vereenigen, dat de begrooting ook de „onvoorwaardelijke" 600 millioen geheel zou ter zijde laten. De Franschman meende, dat wellicht op de uitgavenposten voor onderwijs, uitkeerlngen aan de gemeenten, kunst, enz. nog wel het een en ander zou kunnen bezuinigd worden, waardoor de 600 millioen voor „onvoorwaar delijke" annuïteiten nog op de begrooting zouden kunnen geplaatst- worden. Ook zou den naar Fransche opvatting de inkomsten van Duitsehland. vooral die van de spoor wegen, in 1932 wel licht wat hooger kunnen worden, indien de wereldcrisis eindelijk zou getemperd worden. De besprekingen onder de deskundigen brachten echter aan het licht, dat aan een bezuiniging op de zeer krap gehouden begrooting niet te denken viel, terwijl de meerderheid der deskundigen aan een einde der wereldcrisis niet gelooven kon. indien niet tevoren de kwestie der schulden- en herstelbetalingen op een be vredigende wijze zou zijn geregeld. Dank zij den goeden wil van den Fran- schen deskundige professor Rist en van den Duitschen deskundige dr. Melchior werd ook deze moeilijkheid overwonnen. Professor Rist drong niet langer op het maken van be zwaren tegen het weglaten van lederen post voor herstelbetalingen op de Duitsche be grooting aan, terwijl dr. Melchior zijner zijds niet zou verlangen, dat de deskundi gen-conferentie zich uitdrukkelijk ook voor schrapping van de 600 millioen „onvoor waardelijke" annuiteiten zou uitspreken en genoegen nam met een verklaring, dat Duitsehland ln 1932 en 1922 de 1300 millioen ,.voorwaardelijke"annuitelten niet zou kun nen betalen. Tegen dit Fransch-Duitsche compromis kwam echter een week later nog bezwaar van den Engelschen gedelegeerde Sir Walter Layton. die met een aanbeveling van een tweejarig moratorium voor de voorwaarde lijke annuiteiten niet volstaan wilde en min stens een aanbeveling voor een vijfjarig moratorium verlangde, indien de deskundi genconferentie niet een algeheele schrap ping der schulden en herstelbetalingen wilde ln overweging geven, hetgeen met het oog op de houding van het Amerikaansche Congres helaas niet te verwezenlijken scheen. Sir Walter Layton, door dr. Colijn, den Zweed en den Zwitser ondersteund, betoog de, dat men niet verwachten kon, dat de internationale bankwereld genoeg vertrou wen in den toestand van Duitsehland zou krijgen en weder kredieten beschikbaar zou stellen, Indien niet althans de betaling der „voorwaardelijke" annuiteiten voor minstens vijf jaren zou worden opgeschort. De Franschman. ondersteund door de Belgische cn Zuid Slavische gedelegeerden, wilde ech ter niet verder gaan dan een door het Haagsche Youne-P!an voorziene aanbeveling van een twee-jarig moratorium vreezend dat dc aanneming van Sir Walter Layton's voorstel zou kunnen beschouwd worden als een erkenning van don voorrang der pri vate boven de politieke schulden van Duitsehland. Het gevolg van deze debatten is geworden, dat de deskundlgenoonferentie gecnerlei preciese aanbeveling, nóch voor een twee-Jarig, nóch voor een vijfjarig mora torium, gegeven heeft en met de algemeene verklaring volstaan heeft, dat Duitsehland met recht van de bij het Haagsche Young- Plan aan dit land toegekende bevoegdheid, om een moratorium voor de herstelbetalin gen aan te vragen, gebruik heeft gemaakt. Het bovenstaande verklaart ecnigszins. waarom de deskundigen-conferentie ln haar rapport zoo weinig precies ten aanzien van haar aanbevelingen is geweest. Alle bijzon derheden over de te treffen regeling heeft zij aan de op 18 Januari in Den Haag begin nende regeeringsconferentie moeten over laten. Dit neemt echter niet weg, dat de Bazelsche besprekingen nuttig en hoop gevend zijn geweest. Want de schildering van den noodtoestand in Duitsehland cn de eenparig gedane uitspraak, dat verbetering van den al gem e enen toestand der wereld niet mogelijk zal zijn zonder een algeheele aanpassing van het vraagstuk der interna tionale schulden en herstelbetalingen aan den tegenwooTdigen economischen en finan- cieelen toestand der wereld ls zoo indruk wekkend. dat men hopen mag dat de regee ringen in Den Haag deze uitnoodlging, tc Bazel door hun beste economische en finan- cicele deskundigen gedaan, niet zullen ver onachtzamen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Van Louis Durand die drie maanden na zijn dood gearresteerd werd. Twee jaar geleden kon Louis Durand. een land bouwer in Jalllen(Frank- Door f 15000. rijk), 32 jaar oud. het niet meer bolwerken, waarom hij zich naar Verzekerd Algiers begaf en zich daar vestigde. HU sloot een verzekering op zijn leven van 15000 gulden voor zijn vrouw. Eenigen tijd geleden begon hU er slecht uit te zien. Zijn pols werd zwak, de kleur op zijn gelaat ver dween en een dokter werd erbU geroepen. Deze schudde bedenkelUk het hoofd over de zonnesteek en verklaarde, dat de patiënt zeer waarschijnlUk den nacht niet meer zou halen. En inderdaad, den volgenden ochtend be richtte men hem het overlUden van Louis Durand. Dc overledene werd begraven en dc eerste maanden kwam eiken Zondag een familielid van hem verschc bloemen brengen op zijn graf In de buurt van Lyon heeft de politie voor eenige dagen een man gearresteerd, die een strafbaar feit gepleegd had. En toen hij door de politie verhoord werd, verklaarde hU te zijnLouis Durand! Wat was er gebeurd? Om de verzekeringssom machtig te worden, had hij groote hoeveelheden van bepaalde tabletten ingenomen. HU had zijn gelaat ge verfd en zich ziek voorgedaan. Zóó goed, dat de dokter hem als zwaar ziek beschouwde. Toen hU dan 's nachts zoogenaamd over leden was, gaf men dit aan bU een anderen arts, die de overlUdensverklarlng gaf zonder verder onderzoek, omdat hU het druk had. Later verwisselde Durand zichzelf voor een pop met zand gevuld, die ten grave werd ge dragen. Zelf woonde hU. vermomd, zUn eigen „begrafenis" bij en zélf bracht hU eiken Zondag bloemen Drie maanden later trok hU met zUn vrouw naar Constantine onder een anderen naam. liet zijn vrouw eerst 8000 opstrijken van do verzekering en ln Parijs nog eens 7000, en kocht een boerderU in Villefranche. Dit verhaal, door Durand gedaan, is geble ken volkomen waar te zUn. De belde doktoren, waar sprake van is. zUn broers en de tweedo arts dacht dan ook gerust te kunnen ver trouwen op de in haast gekrabbelde regels van zUn broer, die dringend weg moest. HU had het zelf ook bizonder druk en gaf de verklaring van overlijden dan ook zonder on derzoek af. De politie zoekt ijverig naar medeplichti gen. Een lid van het personeel bU den eer sten arts is ten tUdc van het drama verdwe nen, en uit de registers van het hotel, waar de man „gestorven" ls .ontbreken de blad- zUden, waar hij geteekend heeft AGENDA WOENSDAG 30 DECEMBER StadsschouwburgHerma's Oud-Holland- sche Poppenkast, 2.30 uur. Lange Veerstraat 16: Toynbee Vereeniging alg. ledenvergadering, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De Honderdduizend" Op het tooneel: Jim Wong Com p. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De boemelluitenant. Op het tooneel: Troupe Aicardi. 8.15 uur. Luxor Theater: De Race om het Geluk. Op het tooneel: Prof. Roland. 3.15 uur. Zandvoort: Gemeenteraadsvergade ring. 7.30 uur. DONDERDAG 31 DECEMBER Rembrandt Theater. Alleen 7 uur. Cinema Palace. Gesloten. Luxor Theater. 8.15 uur. Groote Houtstraat 71 rd, Bultengew. Alg. verg. v. aandeelhouders N. V. Techn. Han del MU. „Autamaco". 10 30 uur v.m. Teyler's Museum. Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69 Tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5