FEMINA N w I .h\u*n£ ■mm. Haarl em s Dagblad Zaterdag 2 Jan. 1932 ii'iriiiL'üüiglütgSIBBnJIIGSEirTSECSiBiiroiflWIB'iflIllillliKMBWBMSiaill'IIWMIIIitWWHWWBWi KINDERJURKEN Hot zijin. eon paar alleraardigste, heel een voudige kinderjurkjes, die deze weck op de teekening staan aangegeven Voor een groeiend meisje van een jaar of tien is die deux pieces links op de teekening (patroon no. 3264) bijzonder leuk, omdat het lijfje er zoo iets pittigs aan geeft, zonder nochtans het kinderlijke ervan weg te nemen. Deze jurk is gedacht van marineblauwe charme- lalne. Het lijfje, dat van voren met drie knoo pen gesloten wordt, vormt onder het cein tuurtje een eenigszins uitstaande basque. Het lokje heeft van voren en van achteren twee groepen waaiervormige plooien. Voor een meisje van tien jaar heeft men aan 1.60 M. stof van 1.40 M. breed genoeg. In hert. mid den een aardig groen jurkje, met een recht rokje, dat opzij een weinig ingerimpeld is en ruim aangezet aan het strakke lijfje. Terwijl het jurkje zelf van heele llcht-groene stof is, Zijn het geschulpte kraagje en de dito man chetjes van helgroene crêpe de chine. Aan 1.50 M. stof van 1 M. breed heeft men voor deze jurk (patroon 3265) voor een zes-Jarige jongedame voldoende. Eindelijk nog 'n mooi donkergroen wollen jurkje, met een heel kort lijfje, vandaar af de twee stolpplooien van voren naar beneden loopen. Kraag en man chetjes zijn van wit piqué, omgeboord met een donkergroene steek. 90 c.M. stof van 1.40 M. breed is voor dit jurkje (patroon no. 2366) ook al voor een zesjarig meisje, toereikend. Hoewel de winter feitelijk nog beginnen moet, zijn er hier en daar toch al kleine aan wijzingen voor wat het komende voorjaar aan fraais zal brengen in de damesmode. De mo dehuizen bereiden zich namelijk voor op de „trek naar het Zuiden" van de rijkelijk met aardsclie goederen bedeelden, die na Kerst mis het voorjaar op gaan zoeken, in Europa in Zuid-Frankrijk, in Amerika in Callfornië. Wat men uit deze zeer vroege voorjaarscollccties kan opmaken, is dat de rokken bijvoorbeeld nog steeds nauwsluitend op de heupen zullen zijn, naar beneden wijd uitloopend met ruime klokken of stolp plooien. Ze reiken over het algemeen tot on geveer 25 c.M. van den grond. De korte mou wen nemen dikwijls den vorm aan van kleine kapjes, z.g. cape-jes. De lange mouwen zijn zeer eenvoudig. Er worden op deze japon netjes zeer veel ceintuur gedragen. En de kleuren? Nog steeds felle combinaties, rood met groen, blauw met oranje, geel met violet enz., hetgeen buitengewone eischen aan smaak en inzicht stelt, om deze tot een wer kelijk fraai en harmonisch geheel te vereeni- gen. Van deze jurkjes zijn knippatronen ver krijgbaar a 65 ct. Postwissel zenden aan „De Beurs", Amstellaan 66, Amsterdam Z. Op het strookje nauwkeurig vermelden: naam en adres, van afzender, nummer van het gc- wcnschte patroon en leeftijd van het kind. Levering binnen 1 week. Men moet blauwsel-watcr nool laten be zinken, want dan maakt het vlekken op het goed. Zoodra het gemaakt is, haalt men dus het goed erdoor,, eerst de grootc stukken en dan de kleine. ONZE RINGEN Het dragen van sieraden Is in onze dagen ol zeer algemeen geworden, maar helaas is er zeer veel leelijks te zien. In vroegeren .ija droegen alleen de meer gefortuneerde men sehen juweelen, ringen met paarlcn, diaman ten en andere edclsteencn, maar tegenwoor dig, nu het half-edelsteen en het „strass" hoogtij viert, is een mooie ring voor iedere beurs te bemachtigen. Dc keuze van een ring moet afhangen van den vorm van een hand. Iemand met kleine dikke handen moet nooit een druk bewerkte, schitterende en groote ring dragen, want dan wordt de aandacht zoo op de hand gevestigd, dat deze niet op zijn voordeeligst uitkomt. Voor zulke handen kiest men het best een kleine, onopvallende ring, die toch min of meer kostbaar kan zijn. Voor lange, slanke handen is een bewerkte en grootcre ring zeer mooi. Ons prentje laat U een tiental ringen zien, waarvan de zetting zeer modern is. Men kan ook zeer goed antieke ringen door den goud smid laten versmelten in een moderne, de stecnen, vooral diamanten, die vroeger in zilver gevat werden, komen in hun moderne zetting dan ook veel meer tot hun recht, zoo dat. men zonder al te groot e offers weer nieuwe sieraden heeft. Ditzelfde geldt ook voor armbanden, colliers en broches. Hoofd zaak bij het laten veranderen of nieuw aan schaffen van sieraden is echter altijd dat U rekening met Uw eigen persoonlij kheid tioudt. VIERKANTE HANCL'AMP vi<zrl«pnhz, nanGClamp. Deze vierkante hanglamp van licht perka ment is vooral geschikt voor een kleine slaap kamer met kleurig gelakte meubels. Ze is ge makkelijk te maken en kost niet veel geld. Men heeft er perkament voor noodig en b.v. felgroene wol voor het naaien en felgroen koord voor het ophangen. Werkwijze. Snijd uit het perkament 6 vlerkanten 30 bij 30 c.M. groot (men kan ze ook grooter of kleiner maken). Uit een der vierkanten wordt een cirkel gesneden, die zijn middelpunt heeft in het midden van het vierkant en een straal, die zoo groot is, dat er een gat ontstaat, waardoor een gloeilamp gestoken kan worden. Dit vierkant is de bo venkant van de lamp. Nu stikt men op de naaimachine, zonder garen gaatjes in het perkament, op ongeveer driekwart c.M. van den kant. Naait de vierkanten aan elkaar, zooals een winkelhaak gerepareerd wordt, eerst de vier opstaande kanten, dan de bodem en het laatst de bovenkant. Door de vier bovenste hoekpunten haalt men koord, dat van het eene hoekpunt volgens do diagonaal naar het vorenstaande hoekpunt loopt. Het wordt aan den binnenkant van de lamp met knoopen vastgemaakt. Hang de lamp op aan de haak, waar de gloeilamp ook aan hangt. ONZE KINDEREN IN DEN WINTER Hoewel wtf buiten verwachting een zeer zachten winter hebben tot nu toe, zullen de kinderen als zij om vier uur uit school ko men vragen: „Moeder, mag ik buiten spelen?" ten antwoord krijgen, dat daar niet van kan komen, omdat het veel te koud is of te nat. Voor huisgezinnen met meer kinderen, die niet al te ruim behuisd zijn, is juist deze tijd van vacantie soms heel zwaar om door te ko men, want juist door het groote aantal kin deren heeft moeder den heelen dag zooveel werk, dat zij zich onmogelijk eenige uren per dag met haar kinderen kan bezig houden. Moeder zal dan natuurlijk zeggen: ..Ga wat met je pop of bouwdoos of trein spelen", de kinderen zullen dit gewillig of niet een kor ten tijd doen, maar de aardigheid is er gauw af. zij komen dan zeuren, wat zij nu weer eens zullen gaan doen, vervelen zich, gaan kibbelen en zoo loopt op het laatst het hoofd van moeder heelemaal om. En zij komt er dan al heel gauw toe, om haar kinderen af te snauwen en te zeggen: „Zeur alsjeblieft niet zoo". Maar dat geeft allemaal niets, daarmede is het probleem: Hoe kan ik mijn kinderen bezig houden" niet opgelost. Een andore groote moeilijkheid is ook nog. dat de kinderen in de huiskamer niet te veel rom mel mogen maken en dat er geen andere ka mer verwarmd Is, zoodat ze op de huiska mer zijn aangewezen. Mocht het echter met weinig onkosten geregeld kunnen worden, dan-is de eenige goede raad: verwarm een kleine kamer, laat uw kinderen daar spelen en rommel maken, doch leer ze al vroeg, dat zij. na het spelen zelf ieder hun rommel op ruimen, niet het zoo maar bij elkaar pakken en onder in een kast gooien, maar netjes op borgen, zoodat zij den volgenden dag alles weer kunnen terugvinden zonder dat het vuil of gekreukt ls. Ook verdient het aanbeveling, dat de moeder haar kinderen allemaal met eenzelfde spel aan den gang krijgt, b.v. door ze een heele stad te laten maken. Daarvoor zijn gekleurde oude jaargangen prachtig, of desnoods ongekleurde die door degene van de kinderen, die daar het meest voor voelt, ge kleurd kunnen worden. Een der andere kin doren kan de diverse figuren uitknippen, een ander kan ze opplakken en zoo kan ieder zijn aandeel in het spelen hebben, ieder naar zijn eigen geaardheid. Komt moeder zoo nu en dan eens even kij ken en geeft zij hier en daar raad, dan komt er ook geen verwijdering tusschen haar en de kindêren, maar de kinderen weten, dat moeders volle belangstelling bij hun spel ls. En dan, als de kinderen eenmaal bezig zijn. laten zij van zelf hun fantasie werken, zoo'n stad kan steeds meer uitgebreid worden, van kleine leege doosjes kunnen zij trams maken, die b.v. een haarspeld tot beugel hebben en langs draadjes door de stad loopen, enfin u zult zien, dat zij van alles verzinnen of hun stad zoo mooi en uitgebreid mogelijk te ma ken. Enzij zijn rustig bezig, kibbelen niet en maken de moeders niet zenuwachtig door hun ongedurigheid. DE CEKLEEDE JAPON. Vele dames hebben nog japonnen, die hee lemaal goed zijn, mooi van stof, goed van snit, maarte kort. Zij weten eigenlijk niet goed, wat er mede te beginnen en vaak blijven deze japonnen, die zij een jaar ge leden zoo graag aan hadden, ongebruikt in de kast hangen. Om deze japonnen nu toch te kunnen be nutten, korten wij ze allemaal nog iets ver der in, waardoor ze nog korter word n, onge veer driekwart lang. Nu maken wij een geplis seerde zwartzijden rokje, dat wij op een lijfje bevestigen, dus bij wijze van onderjurk. Denk u er vooral om, dat het plisseerd heel fijn moet zijn, of het onderste gedeelte kan met evenveel succes klokkend worden genomen. Onze teekening laat nu een japon van „ver leden jaar" zien, waaronder zoo'n zwart klok kend rokje uitkomt. Een bijpassende man tel maakt er een „complet" van, maar deze mantel is heelemaal niet noodig. U kunt nu zoo'n zwart rokje vrijwel overal bij dragen, doch prefereert u bij iederen japon een spe ciale onderjurk met ee'n bijpassend aangezet rokje, dan kan dat natuurlijk heel goed. Op deze zeer eenvoudige manier kunt u van al te kort geworden japonnen nog veel ple zier hebben en nog eens „wat anders" aan trekken. Het groote voordeel van deze op lossing is ook nog, dat de driekwart lange over japon gezette vrouwen slank maakt, om dat 't apart er onder uitkomende rokje groot maakt. RECEPT. Appelbeigncfs. Deze fijne koekjes maken we van 11/4 ons tarwebloem. 2 kopjes lauwe melk, een beetje zout, 6 groote appelen en 10 gram gist. Men neemt een ijzeren potje met vet, bijvoorbeeld Delfia. Delfrite of reuzel. Op de gewone wijze maakt men beslag van de bloem met de lauwe melk, zout en de gist. Een uur laat men het beslag ongeveer rijzen. In dien tijd boort men de appelen, schilt ze en snijdt ze in plakken. Dan maakt men het zoo heet, dat. het begint te dampen. Dan dom pelt men eenige ap.pelschijven in het beslag, laat ze dan van een stalen vork in het heete vet glijden en bakt ze bruin cn knappend. Met witte poedersuiker bestrooit men de beignets. HOE MEN UIT NIETS IETS MAKEN KAN Het koekjestrommelprobleem is, doordat er In den handel weinig anders te verkrijgen is dan de ouderwetsche, ronde, zwarte of groe ne trommels met gouden sterretjes erop. de langwerpige Japansche, of de lang niet altijd mooie, maar wel altijd dure zilveren, dikwijls nog een onopgelost vraagstuk. De -noesten omzeilen het door hun koekjes te presentee ren op een aardig bord, al of niet met een kanten kleedje erop. Het is overigens allerminst noodig, dat onze gezellige ouderwetsche koekjestrommel uit het moderne leven verdwijnt; met een beetje handigheid kunnen we al onoze oude trommel tjes, en desnoods ook nog een paar gewone blikjes erbij zoo'n leuk, frisch aanzien geven, dat we er met stillen trots mee voor den dag komen. Een paar potjes ripolln, een dikke en een dunne penseel, en klaar is Kees! WILLY VAN DER TAK IETS OVER KLEEDING EN BEKLEEDINC. Al hebben we ook de beste .stofzuiger, waardoor onze klccden en -beklecding van meubels zoo goed als geheel stofvrij ge houden kunnen worden, vooral als wc nog van tijd tot tijd de kleeden en ineube'.cn buiten uitkloppen, toch verliezen ze na ver loop van tijd weieens het noodige van hun frischheid van kleur. U moet daarom eens op letten hoezeer een kleed de frischheid op haalt, wanneer u het van tijd tot tijd eens stevig afneemt met een lap anet water en azijn. Men kan hiervoor natuurlijk ook een oude spons nemen. En in plaats van water en azijn gebruikt men ook wel een oplossing van. 2 eetlepels borax op een emmer water van 6 L. Om de borax goed te doen oplossen moet het water heet zijn. Tenslotte kan men ook nog slappe pekel gebruiken. Dooh wij voor ons houden het liever op de borax. Men moet er natuurlijk voor waken, dat men het kleed niet zoo nat maakt, dat liet vod'nt er in dringt. Men moet de spons dius goed uitknijpen In het water. Hetzelfde geldt feite lijk voor de pluche- en andere stoffen be kleeding van het meubilair. Kunnen ze er tegen, dan kan men ze op dezelfde wijze afnemen als zoojuist besohreven. Zijn het teerder bekleedingsstoffen, dan gebruik e men liever een mengsel van gelijke deelen spiritus en water. Ook past men wel terpentijn toe. waarmee men de bekleeding dan afneemt met een schoon doekje, dat er in gedrenkt is. Ook hier weer ervoor oppassen dat het doekje niet te nat is. ZIJDEN BLOUSES WASSCHEN Het is natuurlijk niet de bedoeling om dc volgende wenken alleen maar voor zijden blouses in acht te nemen, doch voor alle zijden kleedingstukken. die voor wasschen in aanmerking komen. En dat zal wel lang zamerhand heel wat meer zijn geworden, omdat de prijzen der natuurzijden stoffen zoo buitengewoon sterk gedaald zijn. Ten ge volge van concurrentie der kunstzijde zijn b.v. de prijzen van een bepaalde soort na tuurzijde, welke nog slechts een paar jaar geleden b.v. 6.bedroegen, thans tot 2.50 gedaald, terwijl deze daling zich nog verder voortzet. Zijden stoffenfabrikanten verklaarden ons onlangs, dat binnen korten tijd de natuurzijden stoffen, welke natuur lijk groote voordeelen van duurzaamheid cn kreukbaarheid boven de kunstzijde hebben, de kunst-zijde als kleedingsstof grootendeels zal verdringen, omdat de prijs van natuur zijde die van de kunstzijde vrijwel zou nade ren voor zoover dit niet reeds het geval is. Waarmede natuurlijk niet wil gezegd zijn, dat de kunstzijde-industrie, welke van groot nut is en velen arbeid geeft, met haar pro- tucten in den maag zou zitten. Daar zal on getwijfeld steeds een nuttige aanwending voor blijven bestaan, zij het wellicht in eenigszins andere richting. Om dus op het wasschen van zijden stof fen terug te komen, dienen we in de eerste plaats te bedenken, dat wij daarvoor nooit groene of gele zeep mogen gebruiken. Voor witte zijde en lichtgekleurde zijde gebruikt men een sopje van zeepvlokken, voor naturel shantung kan men desnoods gewone sun- lightzeep gebruiken en voor donkere zijde neemt men houtzeep. Bij alle soorten zijde moet men steeds tot beginsel houden, dat de stol zoo snel mogelijk en heel voorzichtig in lauw sop moet worden gewasschen en nooit gewrongen, doch uitgedrukt en vochtig met een niet te heet ijzer aan den verkeerden kant opgestreken. Bij witte zijde kan men nog een theelepeltje borax in het lauwe sop doen. In dit sop zet men de zijde te weeken om ze daarna, zooals aangegeven, heel zacht zinnig te wasschen. De hals en de manchet ten knijpt men in een bakje met benzine uit, waarbij men natuurlijk alle bekende voorzorgsmaatregelen tegen brandgevaar moet nemen (nooit bij open vuur, vlam of vonk, steeds in de open lucht, of op veran da) dan spoelt men de kraag en de man chetten in het oude sop uit, maakt een nieuw sopje en wascht het goed voor den tweeden keer; daarna eenige malen in. lauw schoon water uitspoelen, liefst in een schoonen bad handdoek uitknijpen en aan den verkeerden kant droog strijken. Gekleurde zijde weekt men even in lauw water. Geeft ze echter af, dan moet men ze zoo gauw mogelijk in een bijna koud sop wasschen, omdat er anders te veel kleur verloren gaat. En zooals reeds hierboven verteld, wascht men donkere zijde in houtzeep. Voor de rest gaat men te werk als bij witte zijde. Schotel van gestoofd konijn, maakt men van 1 konijn, sap van 1 citroen, wat pe,per en zout, 3/4 ons boter, 1 flinke ui, 1 theekopje tomatenpurée en 2 1/2 kopje bouil lon van 2 1/2 kopje water met 1 maggi bouil lonblokje. Het gevilde panklaar gemaakte konijn verdeelt men in ongeveer 12 stukken. Wrijf ze dan in met het zout, peper en ci troensap. De boter laat men lichtbruin, wor den in een geëmailleerd ijzeren potje; leg daar de stukken in, laat ze bruin worden, voeg er de gesnipperde uit, de tomatenpuree en den bouillon bij, dek de pan dicht ên laat alles minstens 1 uur stoven. Schik de stukken konijn op een schotel, maak -de jus af en giet ze over het konijn. DE NIEUWE HANDSCHOEN. Onze afbeelding laat u een paar hand schoenen zien, die op het moment als nieuw ste snufje gelden. Het zijn wandelhandschoe- n-en van zeemleer of buffelleer. Niet alleen de rug der hand is bewerkt, maar ook de vin gers De handschoen heeft geen sluiting, de flinke kap heeft alleen een klein split, waar door wij dezen handschoen gemakkelijk over onzen hand heen kunnen trekken. Deze ge makkelijke handschoen was vele jaren lang het privilegie van den man. maar gelukkig hebben de mode-create urs ook de vrouwen eens goed bedacht, en knellen wij onzen duim en vingers niet meer In een t-e strak aanslui- tenden handschoen-, maar onze vingers en handen blijven nu voldoende warm, omdat wij ze meer kunnen bewegen. Deze soort handschoen is zeer warm en doet voor een met bont gevoerde niet onder. EEN MODERNE AVONDJAPON De avondjapon verheugt zich nog altijd in een lengte die bijna den grond raakt. Bijna" vooral, want heelemaal den grond raken doet de rok gelukkig niet meer. Onze afbeelding laat een avondjapon zien van lichte zijde met een los jasje. Het jasje hangt open, zonder sluiting en is aan den onderkant afgezet met een klokkende strook, die naar voren rondgeknipt oploopt. De glad de mouw heeft een aardige klokkende man chet. Van de japon zelf is het lijfje geheel glad, ook de mouw, die precies onder den mouw van het manteltje moet vallen. Een kleine ceintuur geeft de taillelijn aan. De rok bestaat uit verschillende banen, die om den heup strak aansluiten doch naar onder toe, ruim klokkend neervallen, wat met soepele zijde een prachtig effect maakt. De Klokken de strook op den rok dient alleen om den heuplijn aan te geven en is op de rok gezet en loopt evenals bij het manteltje van voren rond op. Dit model leent zich het best voor effen zijde, omdat bedrukte of gebloemde zijde het patroon nogal zwaar en overdadig maakt. GEMAKKELIJK LOOPEN. Vele vrouwen die men zoo ziet wandelen, wekken vaak onze medelijdende gedachten op, want men kan het haar aanzien, dat zij haar voeten zoo forceeren, hetzij door te smalle schoenen, vaak ook, om aan haar ijdelheid te voldoen, met veel te kleine schoe nen; maar een van de meest voorkomende kwalen is wel te hooge hakken. Niet iedere vrouw kan hooge hakken dra gen en slechts zeer enkelen, en dan nog <ie heele kleine, teere figuurtjes, de smalle hooge hakken. En toch, men ziet bijna geen platte hakken meer. Toegegeven wordt natuurlijk, dat een hooge hak veel eleganter staat, maar heel leelijk en onelegant is zeker een vrouw die strompelt of bij iedere stap bijna zwikt. Daarbij is dat ook zeer slecht voor het voet gewricht en men krijgt op deze manier op gezette en doorgezakte voeten. Weest u ver standig en draagt u bij het wandelcostuum of bij het sportcost-uum een schoen met een normale hak, ook voor de werkende vrouw kan dit niet genoeg gezegd worden, bij een avond toiletje, als men niet te veel behoeft te loopen, kan men dan altijd nog luxe schoen tjes met hooge hakken dragen, daar zal onze voet niet zooveel van te lijden hebben. Mocht u een wandelschoen hebben, waarvan de hak u iets te laag is, dan verdient het toch heelemaal geen aanbeveling om zoo maar willekeurig de hak te laten verhoogen, of van een te hooge hak een stukje te laten af halen, want beide modellen zijn op den stan-d van hun hak gebouwd en bieden aan den voet niet meer dien steun, dien hij bij het loo pen zoozeer behoeft. Neemt u dus voor het koopen van een schoen voor, wat voor een soort u hebben wil en laat u daar niet van afbrengen, als een schoentje met een hoo- gere hak er wat coquetter uitziet. Gebruik voor het uitkoken van waschgoed, voordat men het goed op de hand of in de waschmachine gaat wasschen, nooit stukjes zeep of gele zeep. De gele zeep namelijk maakt, het waschgoed glibberig, terwijl boven dien stukjes zeep duurder dan zeeppoeder zijn. TASSCHEN. sSgi Cty' WWfflPSÉI Van de nieuwste modellen van tasschen die op eenige mode-shows gedragen werden, vindt u er een vijftal op onze teekening. Het meest gebruikte materiaal is nog altijd het leer in diverse kleuren, terwijl de meeste tasschen de „Zipp'-sluiting hebben, waarover heen dan vaak èen klep valt. Verschillende moderne versieringen waren eveneens te be wonderen De modellen zelf verschillen onder ling niet zooveel. Een enkele mag eens ovaal zijn of half rond, maar het langwerpige type schijnt het meest gewilde te zijn,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 12