BUITENLAND. Toestand in Britsch-Indië aanzienlijk verscherpt. Croote Opruiming Kruisstraat 43 België. Radiomuziek der week. EEN VOORBESPREKING HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 2 JANUARI 1932 INGEZONDEN* MEDEDEKLINGEN, a 60 Cts. per regel. Heden Congrespartij zendt den Engelschen Onder, honing in Britsch-Indië een ultimatum. Plan tot campagne der ongehoorzaamheid en tot boycot der Engelsche goederen en personen weer als strijdmiddel ter hand genomen. De gevolgen van Engeland's politiek. Gandhi werd met leege handen teruggestuurd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Gandhi. In vorige berichten hebben wij geschreven ©ver de onbevredigende oplossing die het gevolg was van de tweede Ronde Tafelconfe rentie in Londen, en die voor de Britsch- Indiërs slechts een bepaalde onafhankelijk heid onder uitermate van Engelsche zijde bindende reserves. Dat deze oplossing, mede het gevolg van de oppositie der op zoo avon tuurlijke wijze aan de regeering gekomen conservatieven, nog veel onrust zou brengen, kon iedereen destijds met een groote kans van waarschijnlijkheid voorspellen. Bijna da gelijks had men onder de rubriek Buiten land berichten kunnen lezen over meer of minder ernstige onlusten, en over meer of minder belangrijke arrestaties. Na een mis lukte briefwisseling tusschen Gandhi en Lord Wellington, welke laatste als onderkoning van Britsch-Indië en vertegenwoordiger van een nationale regeering, die zich in deze zaak als 'n conservatieve regeering gedragen heeft, wel een heel moeilijke positie bekleedt, heeft het uitvoerend comité van het Al-Indisch Na tionaal Congres besloten, opnieuw over de gaan tot de campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid en de boycot van Britsche goe deren en personen. Terstond na afloop van de zitting, waarin dit besluit genomen werd heeft Gandhi den Onderkoning Lord Willingdon, een ultima tum gezonden, waarin hij hem mededeeling doet van het Congres-besluit en hem nog maals om een onderhoud verzoekt, met de mededeeling, dat het Congres bereid is te wachten met het afkondigen van de onge hoorzaamheids-campagne tot het onderhoud heeft plaats gevonden. In antwoord op dit ultimatum heeft de Onderkoning Gandhi medegedeeld, dat hij in principe tot een onderhoud bereid is, doch dat daarbij de jongste, door de regeering ge- men anti-terreurmaatregelen niet in bespre- iking kunnen komen. Gandhi heeft hierop geantwoord, dat hij het schrijven van den Onderkoning onbevredigend acht en het be schouwt als een afwijzing van zijn voorstel Hij herhaalt zijn verzoek om een onderhoud zonder bepaalde voorwaarden. In wei-ingelichte kringen te Bombay ver wacht men dezer dagen de afkondiging van een anta-terreurverordeninig, die o.a. de ar restatie van tal van vooraanstaande Congres leiders, misschien ook van Gandhi, zal in houden. In een vergadering heeft Gandhi verklaard dat hem misschien nog slechts enkele dagen van vrijheid te wachten stonden. Het Congres zal waarschijnlijk een reso lutie aannemen, waarin alle groote mogend heden worden opgeroepen om hun aandacht te wijden aan de gebeurtenissen in Indië en eventueel ten gunste van Indië in te grij pen. Afgezien van de directe gevaren aan on lusten en een krachtdadig optreden van de Engelsche militaire en politioneele macht ver bonden, wordt Engeland thans bovendien ten ■tweede male bedreigd door de enorme eco nomische nadoelen van een algemeene boycot. Dxralniettemin verwondering behoeft deze gang van zaken niet te baren. Men wist dat dit gebeuren moest, toen men Gandhi met bijna leege handen naar zijn ongeduldig wachtende volk terug stuurde. IL. A. China, Bezetting van Tsjintsjau op 1 Januari. TOKIO, 31 Dec. (V.D.) Het Japansche ministerie van Oorlog deelt mede, dat de Japansche troepen op 1 Januari Tsjintsjau zullen binnenrukken. De Japansche troepen zullen niet verder oprukken. Na de bezetting van Tsjintsjau zul ien de Japansche troepen de linie Tsjintsjau- Moekden-Tsitsikar van benden zuiveren. Japansche oorlogsschepen in T sjintsjau. TOKIO, 31 Dec. (VX>.) Twee Japansche oorlogsschepen zijn in de haven van Tsjints jau voor anker gegaan. De schepen zijn ge reed gemaakt voor eventueelen strijd. De opwinding der Chineesche bevolking over dé aanwezigheid der Japansche sche pen in de haven is zeer groot. De Chinee sche autoriteiten hebben alle demonstraties verboden. Besluit tot verdediging van T sjintsjau. NANKING, 1 Januari. (VJ>.) De Chinee- sche regeering heeft besloten, Tsjintsjau on der alle omstandigheden te verdedigen tegen de Japansche troepen. Maarschalk Tsjang Hsue Liang heeft order gekregen, het bevel tot ontruiming der stad in te trekken en alle reeds uit Tsjintsjau vertrokken Chinee sche troepen weer op de stad terug te trek ken. Te Tsjintsjau wordt in koortsachtig tempo gewerkt om de stad weer in staat van verdediging te brengen. De Japanners bereiden een omsingeling van Tsjintsjau voor. Vliegtuigen hebben 400 man Japansche troepen overgebracht naar de Liensjan Baai, die zijn afgemarcheerd naar het gebied ten Zuiden van Tsjintsjau. Australië. Het nieuwe kabinet. CANBERRA, 31 Dec. (V_D.) Donderdag is het nieuwe Australische kabinet samen gesteld. De belangrijkste posten zullen als volgt worden bezet: Premier en financiën, Lyons. Procureur-generaal, Latham. Defensie, Pearce. Douane-aangelegenheden, Gulleot. Posterijen, Fenton. Volksgezondheid, Marr. Binnenlandsche Zaken, Park Hill. Handel, Hawker. Duitschland. De gestoorde Nieuwjaarsrede van Von Hindenburg. Rijkspresident von Hindenburg heeft voor de radio een nieuws jaarsrede gehouden, waar in hij, volgens Wolff, onder anderen zeide: Duitsche mannen en Duitsche vrouwen! Wegens mijn ambt van rijkspresident en wegens het feit, dat ik als hoogbejaard man een naar verhouding groot gedeelte van de Duitsche geschiedenis heb meegemaakt, voel ik mij gerechtigd heden, aan het einde van een jaar vol beproevingen, eenige weinige, maar eerlijk gemeende woorden tot u te rich ten, om u allen te helpen den nood der tij den te dragen. Ik ben er mij ten volle van bewust, welke' groote offers van elk van ons verlangd wor den. opdat wij kunnen trachten door eigen kracht de tegenwoordige crisis te overwinnen. Het Duitsche volk verdient oprechten dank en groote waardeering voor de tot nog toe be wezen offervaardigheid en voor het geduld, waarmede het in het besef van de harde noozakelijkheid, alle leed en lasten heeft ge dragen. Dat behoort hier in de eerste plaats gezegd te worden. wegens verplaatsing naar Kunsthandel Leo H. de Nie Zijlstraat 87 T.o. Stadhuis Maar de grootte van de offers die wij bren gen, geeft ons tegenover het buitenland het recht te eischen, dat het ons hei-stel niet door het opleggen van onmogelijke vorderingen tegenwerkt. Ook bij het ontwapeningsvraagstuk mag Duitschland zijn goed recht niet onthouden worden. Onze aar.spraka op gelijke veiligheid is zóó duidelijk, dat zij niet bestreden kan worden. Onwillekeurig denk ik terug aan Tannen- berg. Onze toestand was toen ook zeer moei lijk. Zeer gedurfde besluiten moesten geno men worden en hooge eischen aan den troep gesteld om zooveel mogelijk zeker te zijn van succes. Toen heeft misschien menigeen in nerlijk getwijfeld, maar de band van weder - zijdsch vertrouwen, trouwe kameraadschap, innige' vaderlandsliefde en het vertrouwen in ons zelf heeft, ons vast te zamen gehouden, zoodat de beslissing na verscheidene dagen van hevige worsteling ten onzen gunste uit viel. Ook heden roep ik, weer in een moeilijken tijd. en thans geheel Duitschland, op tot een zelfde trouwe, door één lot verbonden een dracht! Laat ons hand in hand onversaagd de toe komst met haar zorgbrengendc beslissingen tegemoet gaan! Moge geen uwer kleinmoedig zijn, maar moge eén ieder een onwrikbaar vertrouwen houden in de toekomst van ons vaderland! God heeft Duitschland reeds vaak uit den nood gered: Hij zal ons ook nu niet verlaten! En thans wensch ik het Duitsche volk in zyn geheel en eiken Duitscher apart van gan- scher harte veel heil en zegen in het Nieuwe jaar! De uitzending werd gedeeltelijk gestoord door een zender, welks identiteit men nog niet heeft kunnen vaststellen. Toen de president begon met de woorden: „Ook heden roep ikklonk het plotse ling: Achtung, Achtung. Deutschland steht im Zeichen vom Rotfront". De communisti sche spreker, die verder nog sprak van de eenheid van het proletariaat en opriep tot den strijd tegen de dictatuur der noodveror deningen. kon daarna weer van de golflengte waarop zijn uitzending plaats had, verdron gen worden. Zwitserland. Berlijn aanvaardt Lausanne. BERLIJN, 31 December, (1V3.1 Naar Woltl van bevoegde zijde verneemt heeft de Duit sche regeering aan de Engelsche regeering medegedeeld dat zij met Lausanne als con- feréntiezetel en met den 18en Januari ac- coord gaat. Ook Frankrijk is het er mee eens. PARIJS, 31 December (Havas) Na afloop van den ministeraad werd medegedeeld dat de Fransche regeering zich vereerügde met de keuze van Lausanne als plaats van bijeen komst der eerstgenoemde conferentie. Ook andere staten hebben geen bezwaar gemaakt. BRUSSEL, 31 December (B.TA.) Volgens de „Soir" ziet de Belgische regeering geen bezwaar tegen het voorstel van Engeland om de Herstelconferentie 18 Januari te Lausanne te houden. Ook Griekenland en Italië hebben zich met Laussanne accoord verklaard. Finland. Het volk is tegen en drank verbod. De resultaten van de volksstemming over de afschaffing van het drankverbod uit 158 kieskringen in Zuid-Finland met inbegrip van Helsingfors. Viborg, Lahti en Frederiks- hamm toonen het volgende beeld: Voor hand having van het verbod zijn uitgebracht 28000 stemmen, voor den vrijen verkoop van lichte wijnen 1300 en voor volledige opheffing van het verbod 102.000 stemmen. Te Helsingfors zelf blijkt de overgroote mecrderdei-heid van de bevolking zich voor de opheffing van het drankverbod te hebben uitgesproken. Britsch-Indië hord Willingdon op zijn troon. Gandhi voorloopig inschikkelijk. Gandhi heeft aan den onderkoning getele grafeerd. dat de hervatting van de ongehoor zaamheid reeds voorloopig vastgesteld was. maar dat als de onderkoning er prijs op stelt hem te ontmoeten, het plan opgeschort zal worden in de hoop, dat deze gedachtenwis- seling als resultaat zal kunnen hebben, dat het plan wordt afgelast. Het. plan van het Congres voorziet in een krachtige' boycot van Engelsche goederen, het niet-betalcn van be lastingen en het niet in acht nemen van de bijzondere regeeringsordonnanties. De verhouding Gandhi- Willingdon. Naar men in zeer gezaghebbende bron meent te weten, duiden de mededeelingen van den onderkoning in antwoord op Gandhi's verzoek om een onderhoud er op. dat de on derkoning bereid is, de uit de ronde-tafel conferentie voortspruitende constitutüoneele kwesties met den mahatma te bespreken. Echter zal lord Willingdon onder geen enkel voorwendsel aan Gandhi toestaan, dat deze dc kwestie der jongste ordonnanties ter sprake J brengt. Hieraan zal hy, naar men geloof' de verklaring vastknoopen, dat wanneer dc j 1 congrespartij haar actie tot burgeriijie on.- i gehoorzaamheid mocht hervatten, de regee ring ten eenenmale gereed is er het hoofd a - n te bieden. Twee van Gandhi's voornaamste medewer kers verklaarden: „De situatie ls uiterst ern stig. Houdt u dus gereed voor den strijd!" Als uitvloeisel van de jongste opstandige be weging in Burma (Achter-Lidid zijn voorts door de aldaar ingestelde speciale rechtbank opnieuw negen rebellen ter dood en veertien tot levenslange deportatie veroordeeld. Kabinetsreconstructie aanstaande? Opnieuw doen in Brussel hardnekkige ge ruchten de ronde over wijzigingen in liet Belgische ministerie, die spoedig zouden plaats hebben. Volgens deze' geruchten zou de liberale mi nister van Landsverdediging, Dens aftreden en zou in zijn plaats oud-minister Lippens worden benoemd, aldus dc Tel." Verder doet weder het gerucht de ronde. dat. ook de mi nister van Financiën, baron Houtart-, zijn portefeuille zal neerleggen. Engeland. MacDonald's boodschap voor 1932. In een Nieuwjaarswensch herinnert Mac- Donald aan het afgeloopen jaar als een tijd van crisis en harden strijd, die zwaar op alle deelen van de gemeenschap gedrukt heeft en waardoor men een catastrophe heeft pogen te voorkomen. Eén schoon kenmerk echter, aldus de pre mier, heeft het oude jaar geteekend: de vast besloten en dappere wijze, waarop het groot ste deel van het volk de moeilijkheden heef. ingezien, die het land bedreigen en waarop het zich heeft aangegord om ze onder dc oogen te zien. Het zou een zegen zijn, indien er van 1932 af een betere internationale eendracht kwam door KAREL DE JONG. In aansluiting met wat ik in het vorige overzicht omtrent „lTsola dlshabitata" van Haydn schreef wil ik ditmaal een en ander over diens symplionie ..La Chasse", die Zon dagochtend door Hilversum uitgezonden wordt, meedeelen. Men weet, dat verschei dene symphonieën van Haydn karakteris tieke bijnamen dragen. Welnu, die van ..La Chasse" of „Die Jagd" (No. 20 der 4 handige Peters-uitgave) heeft betrekking op de finale. En nu is het merkwaardig, dat die finale in 1781 oorspronkelijk als inleiding voor het derde bedrijf van de opera .La Fedelta premiata" („De beloonde Trouw") gecomponeerd is. In het naar Italiaansch model vervaardigde libretto dezer opera komt de jachtgodin Diana als dea ex machina dc zaak redden en haar optreden wordt ge- iljustreerd door muzikale motieven zooals ze reeds lang vóór Haydn gebruikelijk waren. Hoewel Haydn zelf een liefhebber van de jacht was, heeft, hij er geen nieuwe motie ven voor gevonden, maar hij heeft ovtie be kende tot een levendige schildering weten samen te voegen. Aan spannende oogenblik- ken ontbreekt het in dit stuk niet en hoe wel geen pauken als in de Jachtscène van „die Jahreszeiten" het vallen van het be slissende schot doen hooren, kan de fermate na het dominantseptime-accoord die ilusie geven. Het „groot orkest" dat Haydn in deze symfonie gebruikt bestaat slechts uit strijk kwintet, fluit, hobos. fagotten en twee hoorns. Tot. een volledige symphonic werd „La Chasse" in 1782 gecomponeerd voor vorst Esterhazy. die toen van een lange reis terug- keered. Innerlijke verwantschap tusschen de eerste drie hoofddeelen en de finale is niet aanwezig: anders dan b.v. in de symfonie „lm Walde" van Joachim Raff. Maar wel be zit dit werk sterke persoonlijke trekken, die haar nevens de in dezelfde periode ge schreven. Oxford-symfonic plaatsen. Het Andante is zoowel met dat de Paukenslag- symfonie als met het „Gott erhalte Tranz den Kaiser" verwant. De „kleine Symfonie" van Gounod, in 1885 geschreven voor 9 blaasinstrumenten be hoort meer tot het gebied der kamer dan tot dat- der orkestmuziek. Maar echte sym fonieën kan men aanstaande week nog ver scheidene hooren: behalve die van Tchai- kowsky, die zelden ontbreken, o.a. de eerste tweede en derde van Brahms, die respectie velijk Donderdag door Hamburg. Vrijdag door Miilhacker en Woensdag door Daventry zul len worden uitgezonden. Daarbij komt dan nog de ..Sinfonietta" op. 90 van Max Reger. zijn eersteling op orkestgebled. Deze eerste ling verwierf lang geen doorslaan succes De dikke, ondoorzichtige structuur bemoei lijkt het begrijpen en men vindt dit werk dan ook zelden op de programma's. Eerst niet. zijn veel lichter gehouden „Serenade" op. 95 kreeg Reger vasten voet ln de solen der groote cort» certinsteUingen. Men zo! de Slnfonieti^ Maandag uit Lelpz:g ku:..;: hooren. ZU be staat uit 4 deelen: Allegro moderato, Allegro, Larghetto en Allegro ron spirito. Een curiosum in onzen naar vrede en ver broedering strevenden tijd is het Zondagmid dag-programma van Hamburg, dat slechts herinneringen aan strijdlust en strijd op wekt. Men oordeele: 3 militaire marschen, de ouvertures „Rienzi" en „Egmontfragmen ten uit ,4e Hugenooten" en „Wilhelm Teil", en herinneringen aan Frederik den Groote, die waarlijk ook even goed aan de krijgs trompet als de vreedzame fluit zijn belang stelling schonk. Liever willen we onze aandacht aan min der oorlogszuchtige werken wijden. En dan valt in de eerste piatas mijn oog op Daven try's „Grondslagen der Muziek". In de ko mende weck zullen daar de 42 Praludien en Fugas van het eerste deel van ..Das Wahl- temperierte klavier", het standaardwerk van den grooten Bach, gespeeld worden. De titel van dit werk heeft betrekking op de „gelijk- zwevende temperatuur d.wz. de verdeeling van de zuivere octaaf in 12 gelijke deelen, waardoor alle gelijknamige toonafstanden (intervallen) aan elkaar gelijk worden, maar alle iets van hun absolute zuiverheid, die dcor de mathematische verhouding der tril lingsgetallen bepaald wordt, inboeten. Vóór Bach stemde men op klavier en orgel eenige intervallen rein, maar andere werden daar door des te onzuiverder: men kon slechts enkele toonsoorten gebruiken en de moge lijkheid tot modulaties (overgangen naar an dere toonsoorten) was zeer beperkt. Door de gelijke verdeeling worden de tertsen, kwarten en kwinten iets onzuiver, zoodat „zwevin gen", d.w.z. periodieke versterkingen en ver zwakkingen door interferentie der luohttrülln gen optreden, die vooral op het orgel goed waarneambaar zijn. maar worden ook alle toonsoorten gelijkelijk bruikbaar. Bach, die zich voor muziek-iheoreUsche kwesties zeer interesseerde, huldigde de geüjkzwevende stemming („temperatuur" van temperare matigen) door zyn in 1722 geschreven werk, dat ..Preludia Fugue in allen Tonarten und Semitonia". in chromatische opvolging, bevat en dus slechts op een goedgetempercerd ge stemd klavier uit te voeren is. In 1744 liet hij er nog een soortgelijke verzameling als twee de deel op volgen. In „Das Wohltemperlerte Klavier" heeft Bach zijn volle genialiteit ge openbaard: de strenge vormen bevatten stuk ken van het meest verschillend karakter. Het werk wordt dan ook wel schertsenderwijze „het Oude Testament van den klavierspeler" genoemd, waartegenover men don Beetho- vens klaviersonaten als „het Nieuwe Testa ment" stelt. Het laatste, wat Bach voor kla vier schreef, was .Die Kunst der Fuge". een aantal fugas en canons op één en hetzelfde thema, theoretisch hoogstbelangrljk en eén duizelingwekkende kunstvaardigheid aan den dag leggend. De laatste fuga, een met drie themas is onvoltooid gebleven. Het thema van een der fugas vindt men bijna onveran derd terug in de finale dor sonate voor piano en cello van Brahms, die Maandag door Bres- lau uitgezonden wordt. Ook Brahms heeft dit thema dara fugatisch doen optreden. SALARISVERLAGINGEN Naar Het Volk meedeelt zal bij „dc Bijen korf" voor de chefs en sous-chefs een loons verlaging worden ingevoerd, die ongeveer 10 pet. bedraagt, doch niet voor allen ge lijk Is. Ook do Unilever te Rotterdam heef' een salarisverlaging voor de kantoorbedienden afgekondigd. De salarissen onder de f 1000 zouden van deze verlaging vrij blijven. Ver der zou een progressieve vermindering plaats hebben van 3 tot 20 pet. DOODELIJK ONGELUK OP OXBEWAAK TEN OVERWEG Op den onbewaakten overweg op het. baan vak NeedeEibergen ls op Oudejaarsdag te Lichtenvoorde een vrachtauto van een was- scherij door den trein gegrepen en omge kanteld. Dc bestuurder, die er uit wilde springen, de 35-jarige F. Kiskamp, Ls onder de auto gekomen en gedood. Hij was ge huwd en vader van vier kinderen. GLADDE WEGEN Op Nieuwjaarsavond werden velen die zich op straat moesten begeven verrast door oen groote gladheid op verschillende punten. De regen bevroor op de straat door dc vorst die nog „in den grond zat", maar na eenlgen tijd had het water de overhand behaald op de koude en kon men zich op straat wagen, zonder dc kans te loopen een buiteling tc maken. Velen bekleedden hun laarzen of schoe nen met sokken of dergelijke omhulsels om vaster te staan. JUBILEUM A. H. M. X. TROUSSELOT Op Nieuwjaarsdag was het 25 jaar geleden dat de heer A. H. M. X. Trousselot. verbon den werd aan de firma Heringa en Wuthrich alhier, als compagnon. Later werd de heer Trousselot mcde-dirccteur, Bij deze gelegenheid ontving de Jubilaris vele bloemstukken en bewijzen van belang stelling. Dc Fransche uitvinder Remy (links) heelt een soort vlot geconstrueerd, uitgerust net een 20 P.K. motor. Deze nieuwigheid zou een snelheid van 30 Kilometer kunnen Ijcreiken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9