Regeering en Landbouw. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 7 JANUARI 1932 De maatregelen der laatste maanden. r De moeilijkheden, waarin ons economisch leven zich bevindt, zijn oorzaak, dat van tal van zijden om steun verzocht wordt. Ieder vindt daarbij z ij n speciale belangen van meer gewicht, dan die van zijn buurman. Het hemd is trouwens nader dan de rok. Voor onze regeering ls het onder die omstandig heden uiterst moeilijk het juiste midden te kiezen. De Minister-President heeft er dan ook -- o m. bij de behandeling der Staats- begrooting 1932 de aandacht op gevestigd, dat niet alleen de Landbouw en Tuinbouw in moeilijke omstandigheden verkceren. maar dat ook menige tak van industrie volkomen gedesorganiseerd is. Zonder ook maar in het minst partij tc willen kiezen, wie of er het slechtste aan toe is, kan het voor den lezer misschien zijn bekoring hebben, zeer in het kort Ingelicht te worden omtrent enkele ..landbouw "-maatregelen uit de laatste maan den. Daarbij wordt het midden van 1931 als uitgangspunt genomen, zoodat de aanvanke lijke steun aan de suikerbietenteelt en de Tarwewet buiten beschouwing blijven. Uit de laatste periode dateert de verhooging van het bedrag tot steun der suikerbieten- cultuur, van zeven op veertien millioen gul den. waardoor een toeslag zal worden ver leend tot een maximum van 8.25 per 1000 K G. suikerbieten, voor 80% van den uitzaai, over de jaren 1928, 1929 en 1930. Daarnaast staat de toegezegde steun aan onze Nedorlanrische vlascultuur, waardoor de uitzaai van 0000 H.A. vlas verzekerd zal zijn. waarbij evenwel de verplichtig is gesteld, dat dit product geheel in ons land zal worden verwerkt. Van regeeringszijde is voor-ts hulp toege zegd aan de aardanpelmeelindustrie, tot een bedrag van 2.400.000 gulden. Daardoor zal een ultkeering kunnen worden gegeven van 0 30 per H.L. aardappelen, voor 70% van de teelt van 1930. Belanghebbenden hebben verzocht deze steunregeling te wijzigen en deze vast te stellen on 0.42 oer H Ldoch dan voor slechts 50% van de teelt van 1930. Daarmede is de hulp aan het aardappelbedrijf toege dacht evenwel nog niet ten einde immers er is een Commissie ingesteld van Voorbereiding voor het brengen' van pootaardappelen onder do Landbouw-uitvoerwet. Voorts Is men van landbouwzljde Ingeno men met het ingediende wetsontwerp, waar bij de Regocrlng de bevoegdheid wordt toege kend tot het tijdelijk treffen van afweermid delen tegen kunstmatige concurrentie uit het buitenland Antl-Öumpingswet) en de inmid dels reeds door de volksvertegenwoordiging aangenomen wet. tot toekenning van de be voegdheid tot het tijdelijk treffen van maat regelen tot. beperking van den invoer van goederen fContingenteerlngswct1 En ten slotte de verhooging van het tarief van Invoerrechten van 8 op 10%, waarbij, dank zij een amendemenl-Lovirik. ook vlcesch en aardappelen onder dit verhoogde tor!et zullen vallen. Men zou zoo op het eerste gezicht meenen. dat men van regeer i nes'.vege niet stil heeft gezeten. In landbouwkringen is men evenwel nog maar matig tevreden. Men erkent gaarne, dat van de getroffen maatregelen gunstige resultaten verwacht kunnen worden, doch, of zij, zelfs tezamen, in staat zijn den boer oen bestaan te verschaffen wordt ernstig betwij feld. Met een enkel voorbeeld worde hjjv. on den noodtoestand In het veehoudersbedrijf gewezen. De invoer van Deenseh vleesch is zeer groot en men hoont dat via de Contln- pcntecringswct, deze invoer teruggebracht kan worden tot op het gemiddelde der drie laatste jaren .Do Nederlandsehe veehouder kijkt nml. tegen onderstaande eiiTcrs op. die den invoer van versch 'gekoeld) buiten- landsch rundvleesch voorstellen: Jaar: Gewicht K.G. Waarde in Gld. 1928 84.208 69.207 1929: 199.569 166.829 1930: 13.203.000 11.932 000 Gemldd. over 3 Jaren: 4.495.592 4 056 012 De mogelijkheid Is dan ook niet uitgesleten aldus is de meening in landbouwkringen dat- het verlies der landbouwers verkleind wordt, hier en daar misschien wordt wegge nomen, maar voor het verschaffen van een werkelijk Inkomen aan den boor is nog geen sprake. Maar ook hij kon niet blijven voort- werken met een ieder jaar terugkeerend ver lies. Vandaar dat in den laatsten tijd door verschillende Provinciale landbouworganisa ties nog eens weder met klem is gewezen op de noodzakelijkheid van uiterste bezuiniging in het landbouwbedrijf en dan wel in dien vorm. dat men niet moet meenen te bezuini gen. door het achterwege laten van nood zakelijke werkzaamheden, maar dat men deze moet betrachten door een zoo-goedkoop mo gelijke uitvoering. MOLLERUS. BINNENLAND DE ARRESTATIE VAN EEN NOTARIS TE AMSTERDAM. VERDACHTE ZELF DE DUPE VAN EEN ZWENDELAAR? Over de arrestatie van een notaris te Am sterdam. die inmiddels vrijgelaten is. wordt aan de Maasbede geschreven, dat d? Broe derschap van Notarissen de aangelegenheid, waarmee de reputatie van het notariaat ge moeid is, zoover in haar vermogen was heeft onderzocht. Daarbij is gebleken, dat dc be trokken notaris veeleer de dupe is gewor den van zijn cliënt, dan medeplichtige. Van cenige verduistering of persoonlijke bevoor deeling is naar het oordeel van liet bestuur dan ook geen sprake. De in vrijheidstelling is mede op aandrang van het bestuur geschied. De betrekken financier heeft de voor zijn transacties met obligaties „Altbesitz" en „Neubesltz" van Duitsche steden noodige verklaringen van den notaris weten te ver krijgen. zonder dat de notaris echter als medeplichtige kon worden beschouwd. HET INCIDENT OP DE EFFECTENBEURS. De beursbediende te Amsterdam, die vorig jaar in drift een hoekman met een mes ge stoken heeft is door de rechtbank te Am sterdam wegens mishandeling veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. Tegen hem was een gelijke straf benevens honderd gul den boete geëischt. FABRIEK VAN JANNINK TOT STILSTAND GEDWONGEN. Enschedé, 6 Januari (V. D.) Tengevolge van de relletjes van gisteren avond hebben de 'werkwilligen -bij de Fa,- Jannink clen arbeid hedenmorgen niet her- wal. De fabrieken zijft stilgelegd. DE GROOTE VLIEGBOOT VAN KOOLHOVEN. TYPE, ZOOALS NOC. NOOIT GEBOUWD IS. De Telegraaf heeft een onderhoud gehad met den heer Frits Koolhoven over diens plannen tot het bouwen van een vllegboot, die tweemaal zoo groot zal zijn als de Do X. Dc heer Koolhoven zei. dat hij met zijn staf van tcekenaars reeds 8 12 maand bezig is om de ontwerpen uit te werken, zoodat de bouw een kostbare geschiedenis is. Er is echter een groep vooraanstaande Nederlanders gevon den. welke zich voor de zaak interesseeren. Het zal zeker nog wel maanden duren, voor met den bouw kun worden begonnen en deze zal ook wel 9 maanden tot een jaar eischen. De vllegboot zal een proto-ïype worden, dat door andere landen in licentie zou kunnen worden nagebouwd. liet type zal geheel af wijken van het tot dusverre gangbare. Nog tal van moeilijkheden zijn te overwinnen. Voor den bouw is een scheepswerf noodig. Advertenties tot aanprijzing van geneesmiddelen of geneeswijzen, worden eerst dan door Haarlem's Dagblad ter plaatsing aanvaard, wanneer de Commissie van Con trole, te 's-Gravenhage, hiertoe speciaal ingesteld, over de toelaat baarheid gunstig heeft geadvi seerd. Advertenties, die niet van bedoelde machtiging zijn voorzien, worden door ons aan de Com missie ter beoordeeling toe gezonden. DE HEER ZWERTBROEK OVER DE ZENDTIJDHISTORIE. EN DE SAMENWERKING MET DE A.V.R.O. De secretaris van de V A R.A.. de heer G. J. Zwertbroek heeft in een vergadering van de afdeeling Arnhem gesproken over de zend tijdhistorie. Hij herinnerde er. volgens het verslag in Het Volk aan, dat-de V.A.R.A. aan vankelijk genoegen wilde nemen met een ver zorging van de algemeene gedeelten in den omroep door een algemeenen omroep, doch dat de Kamer dit niet wilde. Daarna is de zendtijd op de billijkste wijze volgens den wensch van de meerderheid van het volk ver deeld. en de heer Zwertbroek noemde het een schande voor den Vrijheidsbond, dat hij toen tegenover de V.A.R.A. stond. Want waar was de heer Boon. aldus spr., die altijd zoo uitstekend op de hoogte is want man en vrouw zijn één, en zijn vrouw zit in den Radioraad zei spr.-, toen de V.A.R.A. slechts 8 uur zendtijd had? Wij zouden, vervolgde spr. van den strijd op omroepgebied wel af willen, wij zouden rustig onze taak willen verrichten. Maar de houding van de A.V.R.O. verplichtte ons tot vechten. Wanneer een algemeen programma moet worden uitgezonden, dan moet dit ge beuren door eon instelling, die het vertrou wen van het volk geniet, en dat is. naar spr met nadruk vaststelde, de A.V.R.O. niet. Drie kwart van ons volk wantrouwt de A.V.R.O. en dat heeft men nu eenmaal te aanvaardén. Over het gebruik van de zenduren is met ons 'e praten, maar aan de gelijkberechtigdheid houden wij principieel vast. Dc heer Oudegeest heeft per aangeteeken- den brief den heer Vogt mededeeling gedaan van de voorwaarden, die het V.A.R.A.-bestuur voor eventueele samenwerking stelde. De heer Vogt heeft dien brief tot heden niet be antwoord. Tenslotte deelde de heer Zwertbroek mede, dat de V.A.R.A. thans 135.000 leden telde, en dat er in het afgeloopen jaar 28.000 zijn bij gekomen. Hij eindigde met een opwekking om de V A.R.A tot den grootsten omroep van liet land te maken. ARME PANTER. Een zeeman had van zijn reis een panter meegebracht en die in een kist aan een café houder in de Scheepstimmermanslaan te Rottendam in bewaring gegeven, lezen wij lii de Maasb. Toen de caféhouder voor het naar bed gaan in zijn tuin naar de kist ging kij ken was de panter weg en onvindbaar. Eerst na lang zoeken, heeft men het dier terug ge vonden in een loods naast den tuin van den caféhouder. De panter wilde niet te voor schijn komen. De politie heeft hem daarna met een paar revolverschoten afgemaakt. VOOR HET NATIONAAL CRISISCOMITé. Dc gezamenlijke steenkolenmijnen in Lim burg hebben 1000 ton eierkolen ter beschik king gesteld van het Nationaal Crisiscomitó. NOG MEER ONTDUIKING DER BENZINEBELASTING. Het Haagsch Corresp. Bureau seint: Naar gemeld wordt, gelukte het den amb tenaren der belastingen te Rijswijk bij in gezetenen van die gemeente, verschillende partijen benzine te vinden, waarmede men getracht had aan de navordering van het bijzonder invoerrecht te ontkomen. Zoo werd bij een boterhandelaar een partij van 4140 Liter en werden bij tuinders partijen van 1270 en 1030 L. aangetroffen. LAND- EN TUINBOUW IN NOORD-HOLLAND. OVERZICHT OVER 1931. De heer S. W. Arntz, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier, heeft een Nieuwjaars rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van den algemeenen toestand in Hollands Noorderkwartier in 1931. Ten gevolge van de vele regens in den zo mer van 1930 had het gewas der winterkool sterk geleden waardoor de oogst over het ai- gemeen slecht was terwijl de voorraden in de pakhuizen ongeveer een derde o? 3500 wagens minder waren dan een jaar te voren. Hoofd zakelijk door die kleine voorraden zijn de gemiddelde ko dl prijzen niet zoo heel ongun stig geweest. De prijzen van uien en wortelen bleven laag. zoodat de financieele resultaten voor de tuinders, op een enkele- uitzondering na. slecht waren, een gevolg natuurlijk van den geringen oogst. Vcor den handel is de win tercampagne JanuariMei niet zoo ongunstig geweest, door de kleinere aanvoeren aan de veilingen werden de markten in het afzetgebied niet overvoerd. Over het nieuwe in Juni beginnende seizoen kan men. wat vroege aardappelen en zomer en herfstkoo! betreft, volstaan met te zeggen: ..voor den handel slecht en voor den tuin bouw allertreurigst". Daar ook de vroege-aardappeloogst in En geland slecht was, kon het voor export be schikbare gedeelte voor goeda prijzen in dat land geplaatst worden. Duitschland. anders het voornaamste afzetgebied voor dat pro duct, bleef geheel uit de markt. Zoowel de zomer- als de herfstbloemkool heeft een lagen prijs opgebracht. Van de to maten konden die uit de warme kassen vrij goéde, doch die uit de koude kassen slechts lage prijzen opbrengen. De prijzen van de uien waren goed. terwijl eveneens de oogst voldoende is geweest. Door minderen uitzaai zijn dc wintervoorraden echter niet groot. In de omgeving Heilo-Castricum en langs de duinstreek zijn de omstandigheden ook niet gunstig. Wel was de aardbeienoogst dit jaar goed doch de prijs heel laag. Van de boonen waren de prijzen hoog, de oogst liet echter te wenschen over. Het gewas van de tulpen, hyacinthen en narcissen was iets beneden het middelmatige. Voor crocussen en bijgoed was de oogst goed te noemen. Tengevolge van de minder gun stige bloemenprljzen in het buitenland wa ren de prijzen der bloembollen tamelijk laag. Begin Augustus liepen deze Iets op om, zoodra de financieele crisis in Duitschland zich deed gevoelen, weder snel te dalen. Alleen de prij zen voor hyacinthen. spéciaal eerste kwali- teits-bollen, stegen belangrijk door een te kort aan dit artikel. Toen in begin September Engeland den gouden standaard losliet en het pond ster ling ver beneden pari kwam te staan, stortte de handel geheel in en stonden de exporteurs voor een groot verlies, vooral ook toen de Scan dinavische landen eveneens den gouden standaard lieten vallen. Alleen voor crocussen en hyacinthen bleef de vraag tot het einde van het handelsseizoen goed. De Noordhollandsche kaashandel heeft in 1931 uit den aard der zaak met vele moeilijk heden te kampen gehad. De Meikaas van 1930 is nog tegen redelijken prijs van de hand gegaan, hetgeen aanleiding was om voor den opzet kaas van 1931 een goeden prijs te beta len. nl. pl.m, f 35 per 50 K.G. Mede door de betalingsmoeilijkheden in Duitschland brok kelden de prijzen in den nazomer geleidelijk af tot een niveau van f28, terwijl daarop in November, mede door de daling van het En- ge'lsche pond en de invoerbeperking van Frankrijk een daling tot f 20 volgde. Daar de zomerkaas hoofdzakelijk voor Frankrijk be stemd is, staat het er met den handel in oude kaas slecht voor. Alle zeilen zullen moeten worden bijgezet om groote verliezen te voor komen. WIJDING VAN DEN BISSCHOP VAN C LR Ac AO. Te Venray is Woensdag do wijding tot Bis schop geschied van Mgr. I. Verriet O. P., de nieuw benoemde .Bisschop van Curacao. De wijding geschiedde door de Aartsbisschoppen van Breda en Den Bosch, mbgr. Hopmans en mgr. Diepen. Ook mgr. Aengenent woonde de plechtigheid bij. Geheel Venray. het geboor tedorp van mgr. Verriet, vierde feest. GROOTE CRISISCOLLECTE TE AMSTER DAM. Zaterdag 6 Februari wordt te Amsterdam een groote collecte gehouden ten behoeve van het. plaatselijk crisiscomité. LANGS DE STRAAT. Het Pierement. Machtig als een kasteel verschijnt het langzaam in het stille fatsoenlijke straatje. Twee wrakke wielen torsen het imposante wonderwerk. Is het pierement ook feitelijk geen kasteel, geen burcht der Muzen? Twee lange lijzen met petten hangen er achter tegen op. Zag u ooit een korten, vier kanten orgelman? Ik niet; het past niet bij het vak. Op het appelgroene fond van des instru menten machtige voorgevel prijkt in spran kelend goud de naam van den bouwer, om slingerd door weelderige guirlanóen van harpen, peren en appelen. Twee kersroodc dames met zilveren randjes flankeeren de geheimzinnige ruimte waar „het muziek" zich straks vanzelf zal opvouwen een lange, bruine zigzag met gaatjes en streepjes erin. En beneden loopt rondom een teer crème geschilderde rand van van Corinthische zuilen en Gothische vensters. Ja. het is wel een buitengewoon mooi draaiorgel Maar het fatsoenlijke straatje kan zulks ongetwijfeld niet waar'deeren. Een piere ment ik weet het uit ervaring wordt slechts op zijn juiste waarde geschat door bewoners van volkrijke buurten en door ar- tistiekelingen met zeer bepaalde muzikale neigingen. En deze straat is noch volkrijk, noch artistiek. Er speelt een keurig meisje op de stoep. Twee stijve vlechtjes langs haar ooren en een onwijs matrozenpetje mei linten boven op haar hoofd. Ze speelt ingetogen en zoet met een blikken trammetje op de stoep. In de buurten waar het draaiorgel thuis hoort, spelen minder nette kinderen zónder speel goed in de goot. met méér enthousiasme. Toch heeft een brave opvoeding nog niet alle kinderlijke nieuwsgierigheid in deze a.s. nette juffrouw kunnen smoren. Het pierement nadert geen alledaagsche verschijning hier, voorwaar en onmiddellijk laat ze haar tram in de steek en gaat. pal voor de Muzenburcht staan. Want, o vreugd, het ding stopt juist voor haar huis. Een van de lange lijzen pakt de kruk en daar gaat het: tsjing tsjing wenn ich mit Ihnen tanztsjing tsjing oh Fraulein Grete, so gehbr' ich Ihnen ganz Deze tango, die' meesleepend is, wanneer je hem in het Carlton Hotel hoort van Juan Llossas and his band, wordt onder de sloom zwengelende arm van den orgelman een trieste klaagzang Maar, het is en blijft toch muziek. En groot is de macht daarvan op het kinderlijk gemoed. Want: de jonge juf frouw begint te trippelen, eerst schuchter, dan steeds stoutmoediger, om tenslotte met volledige overgave een geïmproviseerde dans uit te voeren. Zijn hier atavismen ontwaakt? De malle lintjes fladderen mee. de zwarte rijgschoenen springen steeds vroolijker op en neer voor het oorverdoovend pierment. Inmiddels slentert de eene lijs, al pruimend de huizen langs en belt overal. De andere, ook pruimend, draait. Maar er gaat geen enkel venster open. Van achter een horretje hier en daar. of in een spionnetje, worden minachtende blik ken geworpen En alle deuren blijven pot dicht. Behalve de deur van het huis, waar het argeloos dansende kind thuis hoort. Daaruit verschijnt opeens een schrale arm, grabbelt eerst de verlaten tram binnen, en dan het meisje, dat blijkbaar te verbouwereerd is om een kik te geven. Zoo is dan de eenige. die het pierement wist te waardeeren. door de arm der gerech tigheid weggemaaid. En uit financieel oog punt bezien, is de tournee in deze straat evenmin een succes. Ten overvloede zegt oen voorbij fietsende kruideniersjongen het nog eens: ,.Hier niks te hale, vader!" ,,Süss ist das rotblondemiddenin houdt opeens alles op. Beide orgelexploi tanten hangen zich weer achter tegen hun bron van verdienste aan. Langzaam en statig verdwijnt het appel groene gevaarte om den hoek. HET U.S.O. IN ERNSTIGE MOEILIJK HEDEN. Daar er een tekort is van f 36.500 heeft het Utrechtsch Stedelijk Orchest aan B. en W. dier gemeente Óen .verzoek om steun gezon den, aangezien anders nog voor het einde van het seizoen de werkzaamheden moeten worden gestaakt. Uitsluitend omdat er re organisatieplannen zijn stellen B. en W. vcor om voor de laatste maal een extrabijdrage te geven, nl. f 18.250. TWAALF GEVALLEN VAN KINDERVER-.. LAMMING TE VENRAY. Volgens de Tel hebben zich te Venray twaalf gevallen van kinderverlamming voor gedaan. Een had er reeds doodelijke afloop. FEUILLETON Op cjciil 13) 9 October. Er schijnt in Parijs een schouwburg te zijn. waar je eerst denkt dat alles heel comlscii is en je lacht tevreden, maar dan ineens merk je. dat 'i heelomaa'. niet comiecn is, maar dat die vent op hel toonce: niet dronken is. maar krankzinnig van pijn en je huivert en zoo'n schouwburg Ls h'.er de werkelijkheid, want ik dacht dat ik Chip was een jongmensch. dat een eenigs- 7.1ns comisohe rol speelde bij een lastige tante maar ik ben een tragische figuur, want nu heb ik nog haar en een scheiding er in en ongeveer tien Pakjes en zoo. 'maar als dat zoo door gaat loop ik over een poosje mot een paar andere wLhekeurlingen in een lin nen pyjama en m'n hoofd zoo kaal als een biljartbal, want dan ben ik óf in een va- cantlekolonie als Veenhulzen of zoo. óf in een rustoord aLs Rozenburg, want als 't be kend wordt, wat ik vannacht heb uitgespookt mort het een tante plus een dokter weinig moeite kosten, me voor een misdadiger of eer. gek te doen verklaren Maar ik wil liever alles vertellen zooals gebeurde, want ik moet kalm blijven, omdat nu ophouden zeker en vast 't einde zou bcteekenen. Om tien uur dan vouwde tante haar haak werkje cp en zei: „Chip, we gaan naar Gedwee stond ik wat stram op uit mijn clcctrischcn stoel en gal tante dc lioud. „Wel te rusten, tante". ..Nacht Chip". Ik ging bedaard de trappen op en ging in m'n kamertje op m'n bed zitten en hoorde hoe tante de meid, Annetje, naar boven stuur de en ook zelf naar boven ging, Ik hoorde Annetje en tante in hun kamers verdwij nen - - alle twee slapen ze op de eerste ver dieping. want, zooals ik al geschreven heb. heeft tante het vroegere dienstbodenkamertje voor mij laten inrichten. Juist wilde ik mijn boordje los gaan wurmen, toen mij een gedachte inviel, die mij toen heel romantisch leek. maar die ik nu meer krankzinnig vind, namelijk Marie een bezoek te gaan brengen. Zoo is het toch typisch dat- wij soms des avonds iets kunnen vinden en het. dan den volgenden morgen heal anders vinden. Want iemand, dien ik kon. had bijv. eens des avonds zijn heeie maandsalaris op een outsider in de Grand National geze'v dat was f 300 en dsn volgenden dag kwam hij bij Sergy om wa: geld te loenen. want hij moest die maand toch leven en toen vroeg Sergy. hoe hij bij dit en dat zóó idioot had kunnen zijn en toen zei die ander, dat 't hem bij daglicht ook stom leek, maar bij 't- electrische licht 's avonds had hij gedacht, dat-ie zou winnen met een cöte van 30,1 en hij had in z'n bed zelfs al besloten een Jaartje vacantie te nemen. En toen vroeg Sergy wat. hij gedron ken had en hij zei: thee. maar 't was alleen 't electrische licht geweest en dit kan. Want zoo wilde ik ook eerst uit 't huls komen en dan verder zien en het leek ta melijk gewoon bij avond, alleen lastig. De trap afsluipen en door de voordeur naar buiten gaan, leek onmogelijk, omdat het kleinste kraakje tante wakker zcu maken. Vorder was de deur op 't nachtslot en ik had geen sleutel. Ik keek door mijn raam naar buiten op het binnenplaatsje met de leege varkenshokken. Gelukkig was 't don ker de maan scheen niet de lucht was bewolkt en de boomen stonden nog vol in blad. Ock. rondom 't huis van den dokter stonden hooge boomen en struiken een gelukkige omstandigheid om zoo te zeggen. Onder mijn raam was weer een raam, d<u de gaug vail d<j eerste verdieping verlichtte en daaronder was de bijkeuken. De afstand van mijn raam tot T dak van de bijkeuken was ongeveer vijf a zes meter en 't leek me niet zoo moeilijk, me langs een touw over dezen afstand naar beneden te laten glijden. Maar een touw van een meter of vijf had ik zoo maar niet bij de hand en ik moest dit maken. De lakens van mijn bed verscheuren leek me tooh wat al te onvoorzichtig. Ik keek mijn kast eens door en zag daar van alles, dat wel geschikt leek maar tenslotte nam ik er maar wat oude over hemden uit. Een stuk of twintig scheurde ik in reepen van zoowat tien centimeter broed. De reepen maakte ik r.at in m'n lam petkan en draaide ze in elkaar; de inei'xaar- godraaide stukken knoopte ik aan elkaar vast en zoo maakte lk vier touwen van on geveer zes meter. Deze vier touwen maakte ik weer dooi en door nat en vlocht ik in elkaar, zoodat lk een tamelijk stevig touw kreeg, dat ïk wc', dacht dat me zou kunnen houden. Toen het zoover was en ik juist met alle stukgescheur de vodden om me heen zat on met het touw in m'n hapcen de lampetkan stond naast me op den grond werd er ineens hard cp m'n deur gebonsd. Ik bi oer sprakeloos van schrik. „Chip. wat. doe je daar?" Het was m'n tante! Maar heeft dat wijf dan oogen om door muren en plafonds heen te zien? dacht ik wanhopig en die gedachte maakte me in eens moedeloos en slap ik voelde me niet angstig meer, maar net of 't me niets meer kon schelen. „Hoe zoo?" brulde ik terug. „Je licht brandt nog. Doe eens open". „Ik sta me te verkleeden", riep ik terug. Ik hoorde m'n tante blozen. „Schiet dan op!" zei ze nog. „Goed zei ik en draaide even later 't lic-ht uit. Gelukkig dat ik juist klaar was. Ik deed m'n raam open en maakte t touw vast aan een haak van de blinden. Ik pro beerde of 't stevig genoeg zat. door er uit alle macht, aan te trekken en liet toen 't touw naar beneden vallen. Het bungelde nog net op 't- afdak van dc bijkeuken. Als 't nou maar sterk genoeg was! Toen ik even late: nadat alles goed was afgeloopen, op straat stond, kwam één oogenblik 't verlangen bij mij op werkelijk nu al weg te loopen. maar gelukkig had ik nog genoeg gezond ver stand over, om me daarvan terug te hou den. Zoo liep ik vlug naar 't huis van Dr. Layen, waar gelukkig alles al donker was. Ik was nu bij 'i tweede veel gevaarlijker punt van mijn programma gekomen: dit huis binnen te dringen. Voorzichtig ging ik door "t hek den tuin binnen en hield me in de schaduw van de struiken en boomen, ofschoon 't bijna overal even pikdonker was. Juist toen ik zoo dicht mogelijk bij de keukenganz stond, sloeg de klok van den kerktoren 12 uur. Ik bedacht teen een plan <ie campagne. Al mijn hoop was op de keuken deur gevestigd, want ik verwachtte, dat Dr, Layen wel zcu doen. wat, de meeste mcnscher. doen. die buiten een villa bewonen. Voor den nacht sluiten ze de voordeur met twee grendels en één of twee Lipssloten. Ze deen alle luiken voor dc ramen ook met de noodige grendels en sloten en als ze met dat alles een uurtje bezig zijn geweest, loopen ze op 't allerlaatst nog even langs de keuken deur (als ze die niet heeie ma al vergeten ten minste) en draaien eenmaal den rcestlgsn vulgairen sleutel, die daarin zit. om en gaan rustig slapen. Voorzichtig probeerde ik en kwam tot de conclusie dat deze keukendeur wel op slot zat. maar hoogstwaarschijnlijk stak de sleutel van binnen nog in 't slot. zoodat ik alleen maar een ruitje had in te drukken om er bij te kunnen. Alleen maar een ruitje indrukken. Een steen in een heed of zakdoek is daarvcor een tamelijk geschikt instrument, maar 't vallende glas zou allicht lawaai maken en wie weet of iedereen daar in huis wel sliep. Zoowat een kwartier dacht ik over dit pro bleem na, om tenslotte tot de conclusie te komen dat ik 't of moest prebeeren of weer teruggaan en dit laatste was nu even ge vaarlijk als 't eerste, want hoe ik weer in tantes huis zou kunnen komen, wist ik in de verste verte neg niet. Daarom zocht ik oor. niet te greoten steen in den tuin, bond dien in m'n zakdoek en gooide clit heeie gevalletje van onder de heesters uit tegen het raampje dat- 't dichtst bij 't slot- was. Ik hoorde een doffen slag en dan een hoog gerinkel, dat mijn trommelvlies verscheurde, zcodat ik me nog wat verder terugtrok in de struiken, klaar om op den loop te gaan, als ik iets verdachts merkte. Eindeloos wachtte ik. Het sloeg half één en voorzichtig ging ik naar de keukendeur toe. De steen was teruggesprongen en lag op 't grint jn 't glas zat een barst en een stukje, zoo groot als een lucifersdoosje, was er uit gesprongen. Nu kwam 't er op aan de ruit heelemaal uit te breken en dit moest wel héél voorzichtig gebeuren, want elk geluid beteekende gevaar. Gelukkig bedacht ik. dat ik den tijd had. Om één uur had ik 't eerste stuk er uit en een poosje later 't tweede -- geen geluid 'bijna had ik gemaakt oïi ik voelde me trots en vol verlangen later Hafidjegauw over mijn prestaties te vertellen. Langzaam stak ik mijn hand door de opening ik voelde den sleutel ik draaide dien langzaam, milli meter voor millimeter om even klikte 'net slot. Open! Ik duwde de deurkruk naar om laag en opende de deur 't ging stroef wat was dat? 't Ging niet! Ik duwde harder ik voelde de deur wijken, maar iets hield haar terug vanboven zat er een grendel op! Mijn teleurstelling was zoo groot, dat lk hardop vloekte en bijna een trap tegen de deur had gegeven. Direct had ik gezien, dat ik van buiten af den grendel nooit zou kun nen bereiken en de mislukking van mijn plan trof mij als een slag. /.oodat ik bijna onpasselijk werd en moest gaan zitten om niet te vallen. Ik was zelfs zoo dwaas, dat ik een sigaret opstak en rustig zat te rooken. zonder zelfs 't vuur te verbergen. Hoe dom dit echter cck was, 't had een goede uitwerking, want 't kalmeerde me en gaf me zelfs kracht vcor de volgende overweging. „Je hebt neg tijd genoeg. Het is nu één uur. in plaats van twaalf .maar dit uur verlies beteekent niet.,. Doe net of je pas frisch aankom: en be denk een ander plan". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6