De Ontwapenings conferentie. WONDERBAARLIJKE AFLOOP VAN DEN MIJNRAMP TE BEUTHEN. De moordaanslag te IJmuiden. Het woord is aan. De verloren zonen. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14890 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 11 Januari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM er» ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 ♦Redactie 10600 Administratie: 10724, 1482S Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: i_5 regels 1 -75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij aboncmcnt. Vraag en aanbod 14 regels f O.óO, elke regel meer 0.15, bpitcn Arrondissement- dubbele prijs. Onze Groentjes (lederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies V ijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De „ondiplomatieke daad' De Duitsche rijkskanselier Brüning wordt in Frankrijk „beschuldigd van een ondiplo matieke daad, omdat hij de conferentie van Lausanne niet heeft willen afwachten. Hij heeft nu alvast maar verklaard, dat Duitsch- land geen oorlogsschulden meer betalen kan evenmin nu als in de toekomst, en dat de heele schuldenlast geschrapt moet wor den om tot economisch herstel van Europa te kunnen geraken. De waarheid van deze woorden beseft men in alle landen, behalve in Frankrijk en in Amerika. Het is waar dat, indien ze aan vaard zouden worden, het Young Plan afge schaft en de verdragen van Versailles herzien zouden moeten worden. Het is evenzeer een feit dat die verdragen door Duitschland met zijn handteekeningen bekrachtigd zijn, en dat ze dus niet buiten werking gesteld kun nen worden zonder de medewerking der overige onderteekenaars. Ook vordert zulk een herziening meer tijd, dan de conferentie van Lausanne te harer beschikking zal heb ben. Maar dit zijn geen onoverkomelijke be zwaren, want het is natuurlijk zeer wel mo gelijk, in afwachting van een spoedige ver dere regeling, eenige artikelen buiten wer king te stellen in zulk een vorm, dat alge meen vertrouwen omtrent totale herziening gewekt wordt. Men kan in Frankrijk en ook in Amerika jammeren over de manier waarop Duitsch land zijn verplichtingen is ontzeild in vorige jaren, en speciaal over het roekelooze finan- cieele beleid, dat in het Rijk gevoerd is. Dat wordt algemeen toegegeven. Er staat tegen over dat er nu zeer scherp en zakelijk be heerd wordt. Bovendien hebben wij met de huidige werkelijkheid te maken, en 'niet met een vroegere. Het is een feit dat Frankrijk er niet in geslaagd is de uitvoering der fd- nancieele bepalingen Van Versailles conse quent af te dwingen. Die uitvoering is eerst vastgeloopen later mislukt. Het is dus be wezen dat de verdragen van Versailles prac- tisch onuitvoerbaar 'waren. Of de schuld daarvan bij Duitschland ligt is van geen practisch belang. Men kan trouwens evengoed zeggen dat de schuld ligt bij de ex-geallieerde mogendheden, dde een schuldenlast oplegden waarvan zij de beta ling niet hebben kunnen verzekeren-, en die Duitschland in een toestand gebracht heeft waarvan de gevolgen de ex-geallieerden zelf ten zeerste benadeelenook buiten het moratorium om. Men moet in Lausanne en vooral in Genève een wereldcrisis oplossen, niet «en crisis van Fransohe eigenliefde. Het ware te wenschen voor de heer Laval dat hij eenig begrip kreeg hoe de wereld over hem oordeelt en hoe zij over den heer Brüning denkt, geheel .afgezien van jhun nationaliteiten. Misschien zou hij dan een beetje visie krijgen op internationale onder- handelnigen over een wereldcrisis. Op hem wordt steeds meer van toepassing het merkwaardig, openhartige woord, dat Clemenceau tijdens zijn eerste premier schap uitte ten aanzien van Delcassé. minis ter in zijn eigen kabinet, maar dien hij bij die gelegenheid, „losliet": „II m'embète, eet homme". Zoo is de internationale meening over den heer Laval geworden. Als men de oprechte verklaring omtrent zijn politiek en zijn op treden van andere regeeringen te hooren kreeg, zou die ongetwijfeld eenstemmig lui den: „Hij verveelt ons". Wat Brüning's ondiplomatieke daad be treft: er is nog geen tijd geweest, die meer naar ondiplomatieke daden snakte dan deze. Het ware te wenschen dat andere regee ringen op even ondiplomatieke wijze reageer den op de woorden van den Duitschen kan selier. reilden de heeren dc volksstemming in alle landen op dit oogenblik maar dat schijnt hen hoogst zelden te gelukken dan zouden zij tot de ontdekking komen dat men overal meer dan genoeg heeft van hun eeuwig gemanoeuvreer, hun schijnvertoo- ningen, hun eindeloos geklets en hun mooie woorden, dat iedereen om daden vraagt en dat ieder man met gemiddeld gezond ver stand allang beseft dat wereldmaatregelen een wereldcrisis moeten oplossen. Verder: dat niemand zich opoffert door een schuld te annuleeren die niet betaald kan worden en wier voortbestaan de alge- meene ellende voortdurend vergroot, en dat de vraag wie de schuld draagt ons allemaal zou koud laat als een steen. Redeneerden de Franschen in deze inter nationale aangelegenheden zoo rationaal, als zij vroeger zoo vaak gedaan hebben, dan zou den zij handelen naar de huidige werkelijk heid. BURGERLIJK ARMBESTUUR. HULP VOOR DE ADMINISTRATIE. Naar wij vernemen zal de hoofdcommies van de le afdeeling van de gemeentesecre tarie de heer J. W. A. Stalpers voor eenige maanden gedetacheerd worden op het kan toor van het Burgerlijk Armbestuur. GEEN VOORGENOMEN BOM- AANSLAG OP MUSSOLINI EN DEN KONING. PARIJS. 9 Januari Naar uit Marseille wordt gemeld, blijkt de quaestie van de bommen aan boord van het s.s. „Excaübre" een vergissing te zijn. De kapitein verklaarde aan de havenpolitie, dat hij nooit een waar schuwend radiogram ontvangen heeft, en da', de zich aan boord bevindende pas taak abso luut geen bom bevatte. Een verklaring van den heer W. H. Vliegen. W. H. Vliegen. Het Persbureau Vaz Dias zendt ons ter publicatie de volgende verklaring van het Kamerlid den heer W. H. Vliegen, lid van de Nederlandsche delegatie ter Internationa le Ontwapeningsconferentie in Genève- Op 2 Februari a,s.. dus zeer binnenkort, zal in de residentie van den Volkenbond inGenève de Conferentie worden geopend, die officieel den naam draagt van „Conférence pour le désarmement" (Ontwapeningsconferentie) Die naam is niet geheel juist, of liever, zal door wat er staat te gebeuren, onjuist wor den. Ontwapening, dat wil zeggen: afschaf fing van de legers en vloten der verschil lende staten, z-al de taak van'deze confe rentie niet zijn, niet kunnen zijn. Omdat de internationale toestand. de verhoudin- •gen tusschen de verschillende landen, dat vooralsnog verhinderen. Het is verstandige politiek dat feit in het oog te houden. Politiek is nu eenmaal de kunst om de mogelijkheden te zien en ts grijpen. Het uitgangspunt van de Conferentie is gelegen in artikel 8 van het pact van den Volkenbond, luidend: „De leden van den Volkenbond erkennen, dat handhaving van den vrede vermindering der nationale bewapeningen eischt tot op het minimum dat zich verdraagt met de natio nale veiligheid en met de vervulling van de internationale verplichtingen opgelegd door gemeenschappelijk optreden. ,.De Raad. rekening houdend met de geo grafische situatie en de speciale omstandig heden van iederen Staat, bereidt de plannen van die vermindering voor, met het oog op het onderzoek en de beslissing van de verschil lende regeeringen. „Deze plannen moeten om de 10 jaren op nieuw worden onderzocht en, indien daartoe aanleiding bestaat, herzien, „Na hun aanneming door de verschillende regeeringen, kunnen de vastgestelde gren zen der bewapeningen niet worden overschre den zonder goedkeuring van den Raad". Sinds dit artikel werd geschreven en aan genomen door alle leden van den Volkenbond, dat is vrijwel de geheele wereld met uitzon dering van de Vereenigde Staten Rusland en Turkije, zijn 12 jaren verloopen en de Staten behalve de overwonnenen in den wereldoor log, hebben op het gebied hunner bewape ning gedaan wat ze zelf wilden en konden. Voor 't eerst is thans praktisch de vraag aan de orde: zal de inhoud van dit artikel toepassing vinden, ja of neen? Eén oogen- sohijnlijk belangrijk bezwaar bestaat niet meer De Vereenigde Statèn en Rusland zijn geen leden van den Volkenbond. Zou alleen de Raad van dien Bond de besluiten nemen, dan zouden zij er niet aan gebonden zijn. Maar deze beide groote. belangrijke landen zullen deelnemen aan de conferentie, zoodat het Inderdaad een wereldconferentie zijn zal. Zal zij resultaat opleveren? Zal zij er in derdaad toe komen grenzen ie stellen aan de bewapeningen die meteen een vermindering van die bewapeningen en dus een stap naar ontwapening, beteekenen? Er zijn tal van factoren die tegenwerken. De belangentegenstellingen tusschen de naties zijn groot en gevaarlijk. Maar er zijn ook factoren die gebiedend eischen. dat, er positieve resultaten moeten komen. Als daar zijn de schier ondragelijke verantwoordelijk heid voor de staatslieden die d? misluk king zouden veroorzaken; de duidelijke wii der volken in hun groote meerderheid, zich uitend in de socialistische beweging, in het optreden van de algemeene en de bijzondere pacifistische krachten, in de uitspraken der Interparlementaire Unie. in zaken' als hel petitionnement der Dagbladpers, en zooveel andere meer; en dan last not least, in den schrik, de vrees en den afkeer van nie\iwe oorlogen met hun onvermijdelijke gevolgen, economische, cultureele en moreele. die in den zelfmoord der beschaving de vruchten van eeuwenlange opwaartsche ontwikkeling der menschheid door het barbarisme der ver woesting zouden doen verstikken Dit alles zal eischen dat er resultaten komen en wee degenen die dat zouden ver hinderen. Laat ik dit woerd besluiten met een uiting van den voorzitter der Conferentie van Henderson, gegeven in het Engelsche Lager- huis op 9 Maart 1931: i Reddingswerk heeft succes. werkers nog in leven waren, begon aanstonds een ware volksverhuizing in allerlei voertui gen naar de ongeveer een half uur buiten de stad gelegen mijn. Alle ziekenauto's der stad spoedden zich eveneens naar de plek, om de geredden zoo snel mogelijk weg te voeren. Toen de bevolking vernam, dat men met zeven van de opgesloten mijnwerkers in ver binding was gekomen, maakte zich van haar begrijpelijkerwijze een geweldige opschudding meester. In geheel Opper-Silezië is deze on verwachte verrassende redding het gesprek van den dag. Zeven arbeiders bevrijd. BEUTHEN, 10 Jan. (Wolffbureau). De met grooten ijver voortgezette reddings pogingen in de mijn Karsten-Zentrum schij nen tot resultaat te zullen leiden. In den loop van den middag is het n.l. gelukt met vier van de 14 opgesloten mijnwerkers in verbin ding te treden. Het zal echter nog ecnigen tijd duren,alvorens men tot hen is doorgedron gen. Voor zoover men kon nagaan, schijnen de betreffende mijnwerkers niet gewond te zijn. Nader wordt gemeld: Tegen vanmiddag zes uur was men met drie andere opgesloten mijnwerkers in ver binding getreden. Men kon nog niet nagaan, of ook deze mijnwerkers ongedeerd zijn. De reddingspogingen hadden ten slotte tot re sultaat, dat even na 6 uur de eerste mijn werker. zoo goed als ongedeerd en klaarblij kelijk nog betrekkelijk frisch. gered kon wor den. De geredde vierde toevallig vandaag zijn 25en verjaardag. Toen even na 4 uur in Beuthen als een loopend vuurtje zich het ge rucht verspreidde, dat de opgesloten mijn- BEUTHEN, 10 Jan. (Wolffbureau). Tot hedenavond 8 uur zijn nog twee andere mijn werkers te-voorschijn gehaald. De vier andere geredden moeten langzamerhand aan den luchtdruk gewend geraakt worden. De bevol king leeft op bijzonder hartelijke wijze mee aan de redding der reeds dood gewaande slachtoffers. Massa's levensmiddelen worden te hunner beschikking gesteld. In het officieele rapport over de redding der mijnwerkers wordt nog gezegd, dat de zeven geredden, ofschoon zij verzwakt zijn. het betrekkelijk goed maken. Slechts twee van hen hebben uitwendige kwetsuren. Het lot der overige zeven is nog onzeker, doch men rekent erop, dat zij omgekomen zijn. Niettemin worden de reddingspogingen krachtig voortgezet. Als wij den internationalen toestand be schouwen en ons rekenschap geven van het belang van goede internationale verhoudingen zal ieder onzer getroffen worden door het kapitale belang van de komende Ontwape- ningsfonferen tie. Van haar (resultaten zal voor een groot deel afhangen de toekomst van Europa, ik kan zelfs zeggen van de wereld in haar geheel. Als zij slaagt en ik ben er zeker van dat iedereen in deze vergadering dat vurig hoopt, dan zal een internationale opbouwende werkzaamheid verzekerd zijn. Indien zij daarentegen zou mislukken, wie kan dan de consequenties overzien: al wat wij er van zeggen kunnen is dat dan een situatie zou intreden van den uitersten ernst". De schrik voor dit laatste en het verlangen naar het eerste, ziedaar twee tegengestelde maar thans samenwerkende factoren die de hoop en het geloof stalen en sterken, dat deze conferentie een begin moge maken aan een tijdperk waarin het wapengeweld ais rechtsmiddel zal hebben afgedaan. Den Haag, 8 Januari 1932. W. H. VLIEGEN. Het parket aanwezig. Toestand van den gewonde hoogst ernstig. Uit een nader ingesteld politieonderzoek inzake de ernstige verwondingen van E. te IJmuiden Oost is gebleken dat hier van een poging tot moord sprake is. Het parket uit Haarlem was hier Zaterdagmorgen aanwezig tot het instellen van het gerechtelijk onder zoek. De dader werd heden ter beschikking gesteld van de justitie en naar Haarlem over gebracht. De toestand van den gewonde is nog hoogst gevaarlijk. TWINTIG MILLIOEN GEDU PEERDEN DOOR WERKLOOSHEID. ACHT MILLIOEN WERKLOOZEN IN DE V. S. NEW YORK. 11 Januari (V.D.i De Ameri can Federation of Labour, het Amerikaan- sche Vakverbond, schat op 'het oogenblik het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten op 8 millioen. Met hun gezin en dc van hen afhankelijke personen bedraagt het totaal aantal slachtoffers der werkloosheid naar schatting ongeveer 20 millioen. CHIXEESCHE SMOKKELAARS GEAR RESTEERD. TELOKBETONG, 9 Januari Aneta) Na van een douane-ambtenaar een waar schuwing te hebben gekregen arresteerde ce politie te Oosthaven een bende Chineesche smokkelaars afkomstig van Palembang. die op doorreis naar Java waren. Bij de visitatie der koffers werd een opiumpijp aangetrof fen, na visitatie aan den lijve werd opium gevonden, alsook honderd valsche bankbiljet ten van f 10, welke de smokkelaars in kleine bundeltjes aan htm kuiten hadden vastge bonden. De bende bestaat uit veertien per sonen waaronder twee vrouwen. In beslag werden genomen, contanten, tot een bedrag v°n ruim f 10.009 aan gangbare bankbi!ie'.t"r. De bende deed waarschijnlijk goede zaken ,c Palembang dcor het in circulatie brengen van valsch bankpapier. Stefan Zweig Soms en dit zijn de wonderlijkste mo menten in de geschiedenis valt de draad van het lot voor een enkele minuut in dc handen van een onbeduidend mensch. Het hoofdbestuur der vereenl- ging Oost en West heeft aan landgenooten in dc koloniën per manifést ontradenthans naar Nederland terug te Roe ren. Niet aar dc letter, maar wel naar den geest komt het hierop neer: Beste broeders, landgenooten In de Oost en in de West. Lees. voordat gij op de boot gaat. Eerst eens goed ons manifest. Zijt gij ginder zonder baantje. Kom desnoods dan weer naar hier. 't Moederland schept in uw thuiskomst Steeds een moederlijk plezier. 't Oude huis staat voor u open, Broeders uit de West en Oost, Moeder zal u welkom heeten, Maar zij u enkel troost. Schraalhans is hier keukenmeester ,'t Oude land is zelf in nood. Ook ons huis telt vele monden Maar niet voor die allen brood. Gij. die onze groote liefde Voor u bij ervaring kent. Zult ons niet verkeerd begrijpen. Broeders, blijf maar waar gij bent. Hoe volgaarne 't moederlandje U verzorgen, steunen zou. Het zit net zoo op de kelen, Dus. wat- zoekt gij in de kou. Gij hebt daar althans de warmte Van de zon, de „kop'ren ploert", Sterkte broeders, wij verblijven Oost-West thuis is 't ook beroerd. P. GASUS. NATIONAAL CRISISCOMITé. Een sjoelbakpotje f 2.60 A. L. K., Heemstede 1. Fam. P. 5. v. K. 1 Pers. Polygraph 5.80 de V. 2.50 Mej. C. I. 1.— Ambt. Dir. Bel. Inv. en Acc 31. A. J. M. 1.— IIAARLEMSCH CRISIS-CO.MITé. Pers.Kremer f 11.85 LOONSVERLAGING BIJ PALTHE. ALMELO. 11 Januari (V. D Bij de firma Gebr. Palthe is voor het geheele personeel eens loonsverlaging ingevoerd, die van 3 tot 5 pCt. loopt. NIEUWE INTERNATIONALE KOLENCONFERENTIE. GENèVE, 9 Jan. (V.D.) Maandag 11 Januari zal hier een nieuwe internationale conferentie van kolendeskundigen bijeen komen. Behandeld zal worden de internatio nale toestand van de mijnbouwindustrie en van den kolenhandel, er zal beraadslaagd worden over maatregelen tot verbetering van den toestand. Aan de conferentie nemen re geringsvertegenwoordigers, vertegenwoor- fior mijneigenaren en van de mijnwer- uit Duitschland. België. Frankrijk. Enge- Nederland, Polen en Tsjecho-Slowakije deei. Rijkskanselier Brucning verklaart dat Duitschland geen enkele herstelbetaling meer kan verrichten. (3c blad. le pag.) Dc reactie van Bruenings verklaring in andere landen. (3e blad. le pag.) De verlenging van Von Hindcnburgs ambts periode zeer waarschijnlijk. (3e blad. le pag.) Dc Japanners rukken verder op. onder het motief Tegen het banditisme". (3e blad, le pag.) Dc ontwapeningsconferentie. Een verklaring van den heer W. H. Vliegen. (le blad. le pag.) Geen reddingsmiddelen op dc Stanfries. (2e blad. 2e pag.) Dc moordaanslag te IJmuiden. Slachtoffer inderdaad zwaar gewónd. (le bind, le pag) Dc mijnramp tc Beuthen. Toch nog zeven mijnwerkers gered. (le blad. le pag.) anen op Ijseterdaad betrapt. (4e blad, 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ Dc ondiplomatieke daad". (le blad. le pag.) r. d. Abeclen: Luchtvaartnieuics. Het lucht verkeer in de Vereenigde Sta/en. (2e blad, 2e pag.) Het opnemen van een geluidsfilm. Polygoon verfilmt dc Rumba. (4e blad. 2e pag.) Ton Ruygrok: Langs de Straat: Alle goede dingen (2e blad, 3e pag.) BREITNER TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. BRUSSEL, 9 Jan. (V.D.) In het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel werd Zater dag de retrospectieve tentoonstelling van de werken van den Nederlandschen schilder G. H. Breitner geopend. Ken ontvangst van de pers onder leiding van den heer J. Sieden- burg ging de officieele opening vooraf# Onder de aanwezigen bevonden zich de Vlaamsche letterkundigen Herman Telrlinck. Toussaint van Boeluere. J. Kuypers. de toondichter Schoomaker, verder de schrijvers Ch. Ber nard. Louis Plerard. Luc. Haesaerts, enz. De tentoonstelling, welke onder zeer groote be langstelling werd geopend, bevat 159 doeken, waaronder het groote schilderwerk: ..Gezicht op het Damrakdoor H. M. Koningin Wil- helmina in bruikleen afgestaan. Verder heb ben vele Nederlandsche musea schilderstuk ken, etsen en teekenlngen afgestaan.' De ca talogus bevat als Inleiding een artikel van Dr. R. Vermeylen. rector van de Hoogeschool van Gent. en verder een studie van J. Sic- denburg over Brcitner's loopbaan. VAN DE JAARVERGADERING DER BRITSCHE ZIONISTEN. LONDEN, 10 Januari (Reuter*. In zijn openingsrede op de jaarvergadering der Brlt- sche Zionisten zcidc de heer Eder, dat dc Engelsche regeering de Zionisten, die onder hot. mandaat over Palestina leven, niet recht vaardig had behandeld en dat de Zionisten nog steeds reden voor protest hadden tegen dc daden en opvattingen van de regeering van Palestina. Indien de taak aan Gr. Britan nic toevertrouwd, boven zijn kracht reikt, zeide de heer Eder zou het voor ons allen beter zijn, dat dit duidelijk werd uitgespro ken. De heer Eder maakte verder bekend dat de heer Feizmann. die thans lijdende is aan influenza, voor het volgend jaar zonder te- gencandidaat tot voorzitter van de federatie is gekozen. ONGELUK TE STERKRADE IN DUITSCHLAND. NED. CHAUFFEUR OVERLEDEN. AALTEN, 10 Jan. Gistermorgen had te Sterkrade 'Duitschland) een ernstige auto botsing plaats tusschen een expeditie-auto van den heer Weevers uit Aalten, bestuurd door den ongehuwden chauffeur W. Prinsen en een Duitsche autobus met 15 passagiers. De autobus kantelde door den schok. De Aaltensche chauffeur werd gedood. De 15 passagiers der autobus werden allen min of meer ernstig gewond. OVERIGE MIJNWERKERS TE BEUTHEN NOG NIET GEVONDEN BEUTHEN. 11 Januari (V.D In de stand van het reddingswerk op de Karsten-centrum m|jn, te Beuthen bij Breslau. is hedenmorgen vroeg nog weinig verandering gekomen Men is er tot nog toe helaas niet in geslaagd ver binding te krijgen met de zeven laatste inge- slotenen. maar na de gelukkige redding van de zeven andere mijnwerkers is alle hoop nog niet opgegeven. De toestand van de geredden die naar het mljnwerkerïzlcxcnhuis z'.jn over gebracht, is naar omstandigheden bevredi gend. Levensgevaar bestaat voor geen hunner Jüser,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1