Tijdelijke Prijsverlaging Het woord is aan... Groote wapenvondst in Weenen. Brand in het Circus Sarrasani. Helpt de vogels. Het Belangrijkste. Inbraak in de Lange Veerstraat. 49e Jaargang No. 14892 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 13 Januari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per weck ƒ0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post ƒ0.7234. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 ♦Redactie 10600 Administratie: 10724, 1482S Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels 1-75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 150.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand,-Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM. 13 Januari. De Bridge Marathon. De bridge Marathon is in Culbertson's zege geëindigd. Het was tenslotte maar een klein verschil, en bijna was Lenz er nog in ge slaagd, het grootste aantal gewonnen rob bers te halen. Maar met een nietig verschil, gerekend op een totaal van 150 robbers, bleef Culbertson ook daarin overwinnaar. Toen de laatste kaart gevallen was, trad een plechtige stilte in. Er zijn van die oogenblik- ken, die je momenten noemt. Hoe zei Napo leon het ook weer? Du haut de ces pyrami- des Waarbij de pyramiden de punten-totalen voorstellen, door de firma Culbertson en de firma Lenz behaald. Alle aanwezigen voelden de sfeer trillen, geladen als zij was met ontroering Toen stond meneer Lenz op, reikte me vrouw Culbertson de hand en sprak plechtig: „Jo, ik heb nog nooit zoo'n bekoorlijke tegen partij als jou gehad. Je maakt bijna je man goed". „Dat moet je nou niet zeggen, Sidney", ant woordde Jc. ,.Nou dan", zei meneer Lenz. „laat ik dan zeggen dat je Ely méér dan goed maakt". Dit vond mevrouw Culbertson toch wel erg leuk, en ze zei dus niets meer. Daarna zijn de heeren gaan na-ruziën. „Geen bridge zonder post- mortem", zegt een Engelsche krant. Het klinkt onschuldig, zoo in het Latijn, maar de werkelijkheid is dat meneer Lenz geen goede verliezer en meneer Culbertson geen goede winner is. Meneer Lenz zegt, dat het allemaal boffen van de tegenpartij is geweest. De kaarten- distributie was in Culbertson's voordeel, be weert hij. Net als een biljarter, die na afloop ontdekt dat zijn queue krom was, of een voetballer, die zooveel pech heef:- gehad met tegen den paal te schieten, of een tennisser, in wiens racket een snaar sprong net toen hij op winning-stroke voor de tweede set stond. Maar biljarters, voetballers en tennissers, althans in groote matches, plegen deze din gen te verzwijgen, ze althans niet te publi- ceeren. Het is kinderachtig en onsportief, en het publiek gelooft er geen woord van. Brid gers in groote matches moeten dat nog lee- ren. Meneer Culbertson schrijft nu artikelen met statistieken er bij. waarin hij tracht aan te toonen dat het systeem van meneer Lenz verkeerd is, en bewijzen aanvoert hóe stom meneer Lenz en partners wel geboden heb ben. Hij zet er bij hoe ze het wèl hadden moeten doen. Hetgeen niet weg neemt-, dat op enkele na meneer Lenz evenveel robbers heeft gewonnen, terwijl zijn partner Jacoby, tijdens de match weggewerkt, naar onpartij dig oordeel van velen ettelijke blunders heeft gemaakt. Enfin. Meneer Culbertson raast, en meneer Lenz blijft natuurlijk het antwoord niet schuldig. Mevrouw Culbertson, die een aardig complimentje heeft gehad dat over de halve wereld is rondgeseind, trekt zich ver moedelijk van het verdere gedoe niets meer aan. Zij uit vrouwelijk oogpunt be schouwd, heeft een onbetwiste zege behaald. Een Vrouw blijft een Vrouw, een man is maar een man, en bridge'nou ja. De eindrelcening van 150 robbers opma kend, moet men dus tot de definitieve slot som komen dat mevrouw Culbertson een be koorlijke vrouw is. Meneer Lenz, geladen met gal als hij aan den finish was. zou dat anders zeker niet meer hebben kunnen zeg gen. Verder niets. De Culbertsons kregen in 150 robbers 3520 azen en heeren in hun spel, en de Lenzen 3512. De voornaamste poppen zaten dus gelijk verdeeld. Verder maakten de Culbertsons ge durende de heele Marathon net- twee slagen meer in troef-honneurs dan de Lenzen. Dat zat dus ook mooi gelijk verdeeld. Als men het vele roekelooze bieden van meneer Jacoby verdisconteerd in het kleine verschil in den eindstand, hebben de partijen prachtig tegen elkaar opgewogen. Doet men dat niet, dan zelfs hebben ze het nóg. Er is dus niet be wezen dat een bepaald bridge-stelsel zeer verkieselijk is. Zooveel te beter voor het schoone spel. dat anders zou vastroesten in een algemeen-toe gepaste methode. Nu zal het zeker niet vast roesten. Ik hoop alleen, dat als er weer eens zoo'n wereldberoemde match wordt uitge vochten, er ook een beetje meer sportiviteit bij te pas zal komen. Het compliment van meneer Lenz aan mevrouw Culbertson blijft de eenige liefelijke herinnering aan dit la waaiige lange afstands-geval. R. P. ONGELUK OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG. AUTOMOBILIST OP HET NIPPERTJE ONTKOMEN. Aan de vroegere stopplaats „De Snippeling" nabij Deventer is Dinsdagavond de heer W. Spanjaard uit Rijssen, die per auto van De venter kwam en naar huis reed. te laat be merkt, dat de boomen van den spoorweg overgang gesloten waren. In volle vaart bot ste hij tegen de boomen met het gevolg dat de radiator zich door het ijzeren netwerk drong. Voor de verdere vernieling van den wagen zorgde de juist aanstuivende trein die het voorstel letterlijk van het chassis rukte. Een frontlantaarn van de locomotief, benevens een der autowieien werden later op de spoorbaan teruggevonden. De best-uur der, die wonder boven wonder slechts weinig letsel bekomen had, verklaarde, dat hij niet goed had uitgekeken. Voltaire Wie niet den geest van zijn leeftijd heeft heeft van zijn leeftijd alle ellende. DE RAMP VAN DE STANFRIES IV DE POGINGEN TOT BERGING. Maandagochtend is de passagiersboot „Zwolle" van de firma „Verschure en Co." van Amsterdam vertrokken met belangheb benden en belangstellenden aan boord om ge tuige te zijn van de poging tot berging van de „Stanfries IV", welke verleden week met man en muis is vergaan. Een redacteur van het Hbld. schrijft hier over o.m.: De pogingen worden verricht door de N.V. Bergings Mij., der firma Tak uit Rotterdam. Het wrak ligt juist op de helft van de denkbeeldige lijn Den OeverHindeloo- pen. Een bok van deze firma, alsmede het ber gingsvaartuig met den duiker zijn in den loop van den ochtend uit Wieringen vertrokken. De firma had ook nog gecharterd een 80 ton bok van de firma Verschure en Co. te Amsterdam-: De duiker Sperling een van de zoons van den bekenden redder van de „Berlin" was aan boord ejn hij was het, die voor de firma Tak het bergingswerk zou uitvoeren. Het verhaal van den duiker. De „Phyllis Hudson" was al in den vroegen ochtend van Stavoren uit naar het wrak ge varen. De heer Sperling was naar den bodem van de zee afgedaald en had een onderzoek ingesteld. Er was twijfel geweest of het wrak op zij of op de kiel lag. De heer Sperling was tot de verrassende ontdekking gekomen, dat de ..Stanfries" ge heel omgekeerd lag, met het dek cp den zee bodem en de kiel naar boven gekeerd. Het wrak ligt ongeveer 6 m. diep, in een put. Op een afstand van circa 25 M., overal om die put heen is de diepte slechts 3 a 3.5 M. De stuurboordkant van het schip is tot en met het berghout (ongeveer 1.5 voet onder de verschansing) in hel- zand gedrongen en rust op een kleiiaag, welke het wrak als het wai-e vastzuigt. Onder deze ongunstige omstandigheden was het onmogelijk dadelijk onder den scheeps romp een ketting te brengen. Zoolang die ketting er niet is, kunnen dc bokken niet met lichten beginnen. De heer Sperling die na de inspectie weer aan boord van de „Phyllis Hudson" was geklommen, besloot daarom de beiide bokken tegemoet te varen en hen naar de ligplaatsen, resp. Amsterdam en Den Oever, terug te dirigeeren. Vandaar dat wij op <ie plek niets zagen. Het bergingsvaartuig zal nu in de volgende dagen opnieuw naar het wrak gaan; de heer Sperling zal weer duiken. Begonnen zal dan worden het zand en de klei onder den voorsteven van het schip weg te zuigen als dat een eindje is gevorderd, kan een ketting onder den kop worden gelegd. Het voorschip kan dan onder water iets worden gelicht, waarna de ketting gelei delijk verder en tenslotte voor het midden kan worden geschoven. Dan zal men trachten nog steeds dus onder water het schip te keeren en uit den put te wentelen op den hooger gelegen zeebodem. Als het zoover is dat zal wel het einde der week worden zullen de bokken komen om het wrak te lichten. Als dat werk is ge schied en het schip is leeggepompt of dat vlot zal gaan, hangt af van eventueele lekken zal het naar Amsterdam worden ge sleept om verder te worden onderzocht. De „Stanfries IV" is vastgeloopen op een ondiepe plek een kleine bank en onmid dellijk, vóór zij vlot kon komen, op zij gegre pen door een breker, die het vaartuig heeft omgegooid en van de helling afgeworpen. Op die wijze is het te verklaren, dat het schip iets dat zelden gebeurt volkomen is gekapsijsd. Tijdens het omslaan is de dek lading weggespoeld. INGEZONDEN MEDE DEEL ING EN- Wales Anthraciet en Engelsche haardkolen N. V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr. OVERVEEN TEL. 11617 - 14106 In een arbeidershuis. Machinegeweren, handgranaten en revolvers. WEENEN, 12 Januari (V. D.) 60 Machine geweren bij een transport in de Weensche voorstad Ottakring, voor een tehuis van So ciaal democratische arbeiders in beslag ge nomen. Dinsdagavond werden huiszoekingen verricht in dit tehuis. Daarbij werden in den kelder naar schatting 900 a 1100 Mannlicher- geweren, een aantal, (waarschijnlijk een twaalftal) machinegeweren, revolvers en handgranaten gevonden. WEENEN, 12 Januari (V. D.) Volgens opgave van de politie zijn bij de huiszoeking in het arbeidershuis in Ottakring 732 Mann- licher geweren, 10 machinegeweren, een aan tal sabels, klewangs, revolvers en 100 grana ten gevonden. Deze handgranaten lijken, wat uitvoering betreft buitengewoon veel op de 3300 metalen hulzen, die eenige dagen ge leden door de politie op een verdacht uitzien- den vrachtauto in beslag zijn genomen en die door den chauffeur smeerdoozen genoemd werden. De politie heeft- vastgesteld, dat reeds in het. begin van dit jaar 5000 van dergelijke hulzen door een kachelfabriek. an nex draai-inrichting geleverd zijn. Reeds Maandag werden bij een huiszoeking in die fabriek 800 hulzen in beslag genomen. Het Christelijk sociale „Montagsblatt" berichtte, dat het opgevallen was, dat de fabriek met overuren aan de vervaardiging van deze hul zen heeft gewerk. Bij de huiszoeking in het arbeidershuis zijn heden ook nog glazen bol len en flesschen gevonden met een nog on bekende stof. Men vermoedt, dat het ver gif is. IJMUIDEN Loonsverlaging bij de V.E.M. Ingaande 1 Februari aanstaande. Met ingang van 1 Februari aanstaande zullen de loonen en salarissen van het fa- brieks-, kantoor- en walpersoneel, boetsters en personeel werkzaam bij de ijsfabriek van de Vereenigde Exploitatie Maatschappij met 5 pet. verlaagd worden. Wanneer de tijdsom standigheden niet veranderen is het niet uit gesloten dat met ingang van April aanstaan de de loonen en salarissen wederom verlaagd zullen worden. Tegen aanstaande Zaterdag is reeds aan vier man personeel ontslag aangezegd. Twee der wonderbaarlijk geredden, te Beuthen. Met 5 andere mijnwerkers icerd dit tweetal, na 144 uur i?i doodsangst op 700 Meter diepte te hebben doorgebracht in een ingestort gedeelte van een mijngang, gered. De beide mijnwerkers komen thans in het ziekenhuis weer icat op hun verhaal. Over het lot van de overige 7 opgeslotenen ver keert men nog in onzekerheid. Men vreest thans wél het ergste. Dicht bij Antwerpen. Olifanten losgebroken. Duizenden costumes en benoodigd- heden verbrand. ANTWERPEN, 13 Januari (V.D.) Van nacht omstreeks half drie is een geweldige brand uitgebroken in het circus Sarrasani, hetwelk op het oogenblik is gelegen in de ge meente Berchem, vlak bij Antwerpen. Het vuur is uitgebroken in de garderobe van het circus, waar de duizenden costumes zijn op geborgen. Het breidde zich snel uit en al spoedig liep de naastgelegen barak, waar de paardenzadels zijn opgeslagen, gevaar. Niet tegenstaande het onmiddellijk optreden van de eigen brandweer nam de brand een bui tengewonen omvang aan. Ook de brandweer van Berchem was weldra ter plaatse om hulp te verleenen. de directie van het Circus belde de brandweer van Antwerpen op met het ver zoek om dringende assistentie. De Antwerp- sche brandweer kon echter niet ter plaatse verschijnen, daar er geen oproep was geko men van den burgemeester van Berchem. Eerst sloeg het vuur over de zadelopslag plaats en direct daarop vatte ook het park der olifanten vlam. Een geweldige paniek ontstond. Het geheele personeel van het cir cus, geassisteerd door inmiddels terplaatse verschenen genietroepen, kon slechts met de grootste moeite eenige orde brengen in de chaos. Verschillende olifanten braken los en renden in woeste vlucht door het stadje. Het grootste deel der olifanten kon tenslotte in veiligheid worden gebracht. Ook de leeuwen die in de aangrenzende kooien zijn onderge bracht, konden gered worden. Na drie uur blusschingswerk was het zoo ver gevorderd dat voor verdere uitbreiding geen vrees meer behoefde te worden gekoes terd. Verbrand zijn duizenden costuums, waaronder zeer kostbare van de artisten, talrijke zadels, paardenmateriaal enz. Het circus bezit na den brand geen enkele toom meer voor de paarden. De zadelopslag plaats, evenals de garderobe, is tot den grond toe afgebrand. Van de 22 olifanten zijn 12 dieren min of meer ernstig verbrand. Vermoedelijk zal 1 olifant moeten worden af gemaakt. Men vond het dier met vreeselijke brandwonden overdekt tusschen de vesting wallen van Antwerpen. Drie andere olifanten, die in het stadje waren gevlucht, konden worden gepakt, zonder dat zij noemenswaar dige schade hadden aangericht. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De schade, alleen aan de costumes toegebracht, wordt geraamd op 280.000. Er zullen hoogstwaarschijnlijk geen voor stellingen meer in België worden gegeven. Ach, de mensch wordt tegenwoordig Wel door velerlei geplaagd En er wordt dan ook met reden Veel gemopperd en geklaagd. Op elk punt is er verdeeldheid, Maar wij klagen een van zin, Slechts met groote moeite houden Wij den moed er nog wat in. Eén ding moet je echter zeggen: Na 't voorspellen dat men dee Van een extra strengen winter, Valt dat vooralsnog wel mee. O, er kan nog veel gebeuren, Dat besef ik ook wel, hoor. Maar wij rollen toch maar aardig. (Even afkloppen) erdoor. Niettemin wordt dezer dagen Weer een woord tot ons gericht. Dat terecht wijst op een dierb're En een menschelijke plicht. Als het toch nog hard gaat vriezen Vindt de vogelstand geen voer Zonder vorst in deze maanden Is het al een heele toer. Denk dus aan het luchtig volkje Dat ons zooveel vreugde geeft En dat zelfs in winterdagen Nog geen trek in trekken heeft. Spaar de vogels, is een leuze Die het kleinste kind wel weet. Spaar (wat eten voor) de vogels, Maakt haar eigenlijk compleet. Na het aftreden van Laval's kabinet. (2e blad, le pag.) Vele arrestaties te Parijs. (2e blad. le pag.) Na dc mislukking van Bruening's poging o:n Von Hindenburg langs parlementairen weg herkozen te krijgen. (2e blad, le pag.) Dc ramp van dc Stanfries IV. De pogingen tot berging. (le blad, le pag.) Groote 7vapenfondst tc Wecncn in een arbeidershuis. (le blad, le pag.) Groote brand in het Circus Sarrassani bij Antwerpen. (le blad, le pag.) Het programma der Nat. Soc. Ned. Arbeiders Partij. (le blad, 2e pag.) Een onderhoud van een onzer redacteuren met den marconist van de „Ooievaar". (le blad. 2e pag.) Uit IJ muidenLoonsverlaging bij de V.E.M. (le blad. le pac.) Inbraak in de Lange Vecrstraat. Goud ter waarde van f 6000.— gestolen. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Bridge Marathon. (le blad, le pag.) ONZE PRIJSVERLAGING. Wij vestigen nog eens in het bijzonder de aan dacht op het feit dat w[j den abonnements prijs van HAARLEM'S DA GBLAD op 1 Januari 11. ver laagd hebben met ruim NEGEN PROCENT. De Directie. Goud en diamant gestolen. Waarde f 6000.— Dinsdagavond tusschen tien en twaalf uur heeft in de juwelierszaak van den heer C. de Jong Czn., Lange Veerstraat 12, een inbraak plaats gehad. Dc heer De Jong was tc tien uur de deur uitgegaan; toen hij te kwart over twaalf weer thuis kwam, zag hij dat gedurende deze paar uur ongewenschte bezoekers in zijn huls waren geweest. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, die aanstonds een uitgebreid onderzoek instelde. Het ls gebleken, dat dc inbrekers zich toegang hebben verschaft door een poort in de Warmocsstraat. Via het plat van het gebouw der Nutsleeszaal en de dakgoot van het gebouw „Het Blauwe Kruis" konden zij in den tuin var. den heer De Jong komen, nadat zij eerst in den tuin van het Nulsgebouw een tuinbank overeind hadden gezet om over de schutting te kunnen klim men. De inbrekers (één man kan het tenminste niet gedaan hebben, want daarvoor was het werk te zwaar) hebben aan den achterkant een zwaar ijzeren rolluik omhoog kunnen werken; zij zetten er een stoel uit de serre onder, opdat het niet naar beneden zou val len. Vervolgens hebben zij een ruitje uit een deur verwijderd, waarna het niet moeilijk meer was om in den winkel te komen. Uit één der etalagekasten en uit een kistje onder de toonbank zijn verschillende gouden en diamanten voorwerpen gestolen, zooals rin gen, broches, spelden, oorknoppen, horloges, enz. Wat er precies ontvreemd is kon dc heer De Jong nog niet mededeelen, maar hij

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1