NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK Burgemeester Rijkens vraagt met ingang van 15 April ontslag aan. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 16 JANUARI 1932 IJMUIDEN VISSCHEN BIJ IJSLAND. ZOEKENDE VISSCHERS Men schrijft ons: De eerste IJslandsche versche vLsch is weer te IJmuiden aangevoerd door den Duitschen trawler „Salzburg". Gelukkig was het geen Hollandsche trawler die deze visch aanbracht, want deze boot was voor zijn f 5400 alweer 26 dagen weg geweest. Er was door de hevige stormen slechts vijf dagen gevischt. Het voor de Hollandsche visschers meestal einde Maart, begin April, als de schepen naar IJs land vertrekken om al daar de vLsscherij uit te oefenen daar er op de Noordzee toch maar zeer weinig te verdienen valt. Het moeten natuurlijk de allergrootste trawlers zijn die deze vLsscherij kunnen uitoefenen. Het moe ten schepen zijn met een zeer ruim vóórdek omdat dit zeer makkelijk is voor het plaat sen van de nog niet dichtgekuipte tonnen zoute kabeljauw. Zoo men geen ruimte hier voor had zou dit werk, zooal niet onmogelijk toch zeer bezwaarlijk zijn Door den grooten afstand (o.a. 1400 mijl) is het natuurlijk te begrijpen dat de exploitatiekosten veel groo- ter zijn dan voor de Noordzee. Ook de groote diepte en de rotsbodem maken de onkosten hoog. Door de klossenpees en robbers aan de kuil wordt getracht de schade aan de netten zoo klein mogelijk te houden. Hoewel de onkosten echter zooveel hooger zijn, gebeurt het toch maar zelden dat ook de Inkomsten naar evenredigheid stijgen De laatste jaren wordt op de IJslandsche vLs scherij regelmatig verspeeld. Het meest wordt daar gevischt op kabeljauw, alhoewel er ook heilbot, kool visch en wolf gevangen wordt. Ook „roodbaars", meer bekend onder den naam „soldier", wordt er aangetroffen. Deze visch wordt door de Hollandsche visschers maar weinig bewaard; de Duitsche vLsschers bewaren ze wel. Heilbot wordt er zeer veel gevangen, enkele zelfs van zeer respectabelen ouderdom en omvang. Tarbot ziet men er echter niet en voor zoover bekend is werden er tot op heden slechts twee gevangen, het geen indertijd nog als een groote zeldzaam heid gememoreerd werd. De vischerij zelf gaat er zeer vlot, als er ten minste geen storm is. Trekken van een uur waarbij het net van voren tot achteren vol zit zijn geen zeldzaamheid. De moeilijk heid zit echter dikwijls in het binnen boord brengen van zoo'n groote hoeveelheid, want deed men dit in eens, dan was er geen mast of staaldraad, die het zaakje hield. Daarom haalt men de z.g. box In 4dcn of 5dcn scheep. Het halen duurt door de groote diepte veel langer dan op de Noordzee. Zoolang dus de borden niet boven zijn blijft de bemanning aan het snijden. Is het voor zoutevisch dan wordt de geheele graat cr uit gehaald en de kop er afgehakt. Voor versche visch worden slechts de ingewanden er uit gesneden. De lever wordt zorgvuldig bewaard en aanvoeren van 30 a 40 vaten zijn niet zeldzaam. Het kli maat is er, vooral in den winter zoo hard dat men van ijzer moet zijn om dit vol te kunnen houden. In den zomer is het wel iets beter maar het kan ook gebeuren dat men ln een kwartier van een mooien zomerdag overgaat in een winter met hagel en sneeuw stormen. Voor den storm wordt dikwijls weg- geschuild achter de eilanden, hoewel dit zijn gevaren met zich brengt. Om te schuilen is men de eenigste niet en het. komt dikwijls voor dat er een dertig trawlers bij elkaar lig gen. Als men in aanmerking neemt dat de an kers in den rotsachtigen bodem niet vast grijpen. kan men begrijpen, dat goed uitkij ken geboden is om te voorkomen dat botsin gen plaats zullen vinden. Ook hier gebeurt het natuurlijk wol eens dat de visscherij schraal is en toch wil de schipper gaarne thuis komen met een volle lading. Onder den wal zit echter zeer veel visch. Doch dit Ls binnen de limiet of territo riale grens. Men kan dan ook dikwijls de ver leiding om te gaan stroopen niet weerstaan, doch wee den zonder, die gesnapt wordt.. Be halve de lading en alle vischtuig wat zich aan boord bevindt, wordt er ook nog een boete van verscheidene honderden ponden geheven. Het schijnt wel dat de bewaking van db kust voor de IJslandsche regeering geen wind eieren legt. als men ziet. hoeveel torpedoja gers zich hiermede bezig houden. Niet. altijd echter met volledig succes, want aangezien er op den dag zelden iets gevangen wordt, moet deze visscherij des nachts geschieden. Dit gebeurt dan natuurlijk zonder cenig licht aan boord zoodat men zeer moeilijk kan con- stateeren of er een trawler aan het visschen is. Komt. men binnen de drie mijlsgrens uit- andere hoofde dan de visscherij, dan moot alles afgesloten zijn, geen net aan de borden en de vischlijnen alle op de winch. Op zekeren dag werd een Hollandsche trawler betrapt en opgebracht naar Rcikja- vik. Om te voorkomen dat hij op een onge legen oogenblik zou wegvaren had men het kompas weggehaald en alle koppclbouten uit de machine gehaald. Volkomen gerust voer de torpedojager weer uit om nieuwe slacht offers te betrappen. Aan boord van den trawler had men ech ter een volledig stel koppelbouten, hetgeen door de IJslanders niet was opgemerkt. Spoe dig zat "de machine weer in elkaar en op de zon, maan en sterren voer men spoedig huis- waarts zonder veel verlies van tijd. De IJs landers zullen wel vreemd opgekeken hebben dat de trawler verdwenen was. Het komt ook wel voor dat trawlers opge bracht worden zonder dat zij binnen de drie- mijlsgrens hadden gevischt, want de IJslan ders houden er een eigenaardige berekening op na, Iedere bocht in de kust wordt door hen gerekend tot IJslands water. Loopt, deze bocht 10 mijl in dan zou men volgens onze bereke ning 7 mijl kunnen visschen. De IJslanders echter trekken van punt tot punt een denk beeldige lijn en buiten deze lijn moet men nog drie mijl blijven. Gebeurt het dat men voor een zieke of an derszins naar binnen moet zal men zoo wei nig mogelijk gebruik van de haven maken door de zeer hooge havengelden. Liever blijft men buiten en gaat. dan met de sloep naai den wal. Vele Hollanders zijn in het hospitaal der Fransche missie reeds verpleegd geweest. Ook liggen enkele daar begraven, doch over het algemeen vonden veel meer Engclschcn en Duitschers den dood in de IJslandsche wa teren. Dit komt hoofdzakelijk omdat de Hol landsche visschers er in den winter niet ko men. Ook de Engelsche en Duitsche trawlers die men daar op de rotsen, kan zien zitten, leggen van het geweld der winterstormen geen gun stige getuigenis af. Het is daarom dan ook te hopen, dat het met de Hollandsche visscherij nooit zoover moge komen dat men ook daar in den winterdag gaat visschen. De visch zou dan zeker al te duur betaald worden. VINKELIERSVEREENIGING „GROOT-IJMUIDEN". De winkeliersvereenlging „Groot-IJmuiden" hield een vergadering in de zaal van Hotel „Willem Barendsz". De voorzitter, de heer Homburg, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij vestigde er de aandacht op. dat deze vergadering een buitengewone ledenvergadering was, waarom het bestuur dan ook den heer D. dc Vries uit Amsterdam uitgenoodigd had op deze vergadering uiteen te zetten hoe men op een voordeelige en toch goede manier zijn etalages aantrekkelijk kan maken. Wij leven aldus spreker in een zeer benarden tijd. een tijd die verre van rooskleurig genoemd kan worden, maar toch mag dit geen oorzaak zijn om stil te zitten en aan de etalage mag de armoede niet te zien zijn. Met een glimlach moeten wil onze clientèle, ook door middel van onze étalages, tegemoet treden. Het bestuur heeft gedacht om bij voldoende deelname een cursus voor reclame-schilderen te openen. Hierna verkreeg de heer de Vries het woord. Deze bepaalde zijn hoorders speciaal bij het belang van goede étalage-kaarten. „Blikvan gers" zooals hij het noemde. Hij toonde met voorbeelden aan welke belangrijke rol de kleuren hierbij spelen en vertelde op onder houdende wijze hoe men van schijnbaar waardeloozc doozen. kistjes etc. waardevolle étalagekaarten kon maken. Daartoe is noodig het volgen van een cursus die in 5 avonden, iedere week een avond den cursist vol komen op de hoogte van alles brengt en hem in staat stelt al het voor reclame noodige zelf te vervaardigen. Door voorwerpen van verschillende cursisten uit andei-e plaatsen te vertoonen, bevestigde spreker dit. Hierna werd een kleine pauze gehouden, waarin de gelegenheid werd gegeven de ver schillende prijskaartjes, reclame-kartons enz. te bezichtigen. Tijdens de pauze gaven zich een aantal der aanwezigen op voor den te houden cursus. Na de pauze dankte de heer Homburger den heer de Vries, voor hetgeen hij den leden had laten zien. Na nog eenige mededeelingen van Interne aangelegenheid te hebben gedaan, dankte spr. de aanwezigen voor de opkomst en sloot hierna de vergadering. GEBROKEN REIS. De stoomtrawler „Proef II" IJm. 24 kwam Vrijdagmorgen binnen met een gebroken werkas van de winch. WEER NAAR ZEE. Dc stoomtrawler „Friesland", IJm. 57, welke enkele dagen geleden eenige bladen der schroef verloor kwam uit Amsterdam terug en vertrok Vrijdagmiddag naar zee. De „Ecliptica" IJm. 63 werd uit de haring haven gehaald cn zal voor de visscherij klaar gemaakt worden. NIEUWE ZAAK. Dc heer J. Adrichcm heeft in het perceel Wijk aan Zeeërweg 98 een bloemenzaak ge opend welke hij ..Ophelia' gedoopt heeft Bloemen liefhebbers zullen er ongetwijfeld gaarne een kijkje gaa-n nemen. Wij wenschcn den heer Adrichem veel succes toe. POSITIE DER SCHEPEN OP 14 JAN. 1932. Mailschepen N.V. Rotterdamsche Lloyd, Rotterdam. M.S. Baloeran. M.S. Dempo, 13 Jan. van Batavia, thuisreis. M.S. Indrapoera S.S. Insulinde, 13 Jan te Belawan. uitreis. S S. Patria. 13 Jan. te Rotterdam, thuisreis. M.S. Sibajak, 13 Jan. pass. Suez, uitreis. S.S. Slamat, S.S. Tjerimai. Vrachtschepen N.V. Rotterdamsche Lloyd. M.S. Kota Agocng, 14 Jan. pass. Ouessant, thuisreis. M.S. Kota Baroe M.S. Kota Gede. 9 Jan San Francisco. PJBL M.S. Kota Inten 8 Jan. te Rotterdam, thuisreis. MS. Kota Nopan, 12 Jan. pass. Perim, thuisreis. M.S. Kota Pinang 14 Jan. pass. Gibraltar, uitreis. M.S. Kota Radjo II Jan. te Batavia, uitreis. M.S. Kota Tjandi, 11 Jan. te Batavia, uit reis. M.S. Bengalen. S.S. Blitar. S.S. Bondowoso. S.S. Buitenzorg. S.S. Deli. 13 Jan. van Singapore, thuisreis. M S. Djambl. S.S. Djember. S.S. Garoet. S.S. Jacatra, 11 Jan. pass. Suez, uitreis. M.S. Kedoe. S.S Kertosono, 2 Jan. te New-York,JNL. S.S. Midioen. S.S. Merauke. S.S. Modjokerto, 12 Jan. van Probolinggo. PJBL. S.S. Palembane, 11 Jan. van Port Sudan JNL S.S. Samarinda. S.S. Siantar, 11 Jan. pass. Finlsterre, thuisreis. S.S. Sitoebondo S.S. Sockaboemi 12 Jan. pass. Cape del Armi, thuisreis. S.S. Tapanoeli, 9 Jan. te Batavia, JNL. S.S. Toba. M.S. Tosari 12 Jan. van Suez, uitreis. HET BEROEP BIJ DE GEREF. KERK. Ds. C. W. Keur to Oudewatcr, de bij dc Gcref. Kerk alhier beroepen predikant, zal Maandag 18 Januari een bezoek brengen aan onze plaats, teneinde kennis te maken met den kerkcraad en de gebouwen en instellin gen der kerk. SCHEEPVAARTNIEUWS. ZEEMANSGRAF. Het Engelsch s.s. „Baluchistan" is Vrij' dagmorgen met een volle lading graan van Buenos Aires voor Amsterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 72 dM. De kapitein rappor teerde bij binnenkomst de haven van Dartmouth te zijn aangeloopen teneinde de 3den machinist, die ziek wa^, aldaar te landen ter opneming in een ziekenhuis. Voorts deei- de de kapitein mede, dat een der stuur lieden tijdens de reis overleden was en in zee werd begraven. Het Nederl. ss. „Sint Jansland" is Vrij dagmiddag na lossing harer lading steen kolen aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden in ballast naar New Castle vertrokken, ten einde aldaar een lading steenkolen voor Rot terdam in te nemen, waarna het schip zal worden opgeleid. Het Noorsche s.s. „Songa" is Donderdag morgen in ballast van Kopenhagen naa: IJmuiden vertrokken, teneinde aan het Hoog ovenbedrijf, een volle lading ruw ijzer voor Amerika in te nemen. Het Nederl. passagiersschip „Crijnssen" van de K.N.S.M, is Vrijdagmiddag 12 uur met naar West-Indiè vertrokken, het schip pas- passagiers en stukgoederen van Amsterdam seerde 15.30 uur dc sluizen te IJmuiden. Het Duitsche motorpassagiersschip „Mag dalena" van de H. A. L. is Donderdagavond met passagiers en stukgoederen van West- Indië te IJmuiden aangekomen cn opgevaren naar Amsterdam, na ontscheping van eenige passagiers en een partij stukgoederen heeft het schip Vrijdagmiddag de reis naar Ham burg vervolgd AANBESTEDING. Namens de IJmuider Federatie werd Vrij dagmiddag j.l. in hotel „de Prins" te Velsen <N.) door den architect Aug. M. J. Sevenhuy- sen B.N.A. aanbesteed de bouw van een kan toorgebouw te IJmuiden Er waren 22 inschrijvingen te weten: J. Kos te IJmuiden perc, a f 26650: perc. b. 26450; F. I-Ieere en Zn. te IJmuiden perc. a. 30840. J. de Waard, IJmuiden 31916, R. Jorritsma, Heemstede perc a 35100, perc. b. 34990, J. v. d. Putten, Haarlem 37247, P. Cupido te IJmuiden 28976, J. M. Tromp, Beverwijk 30995, J. v. d. Wal en Klopenburg, Amsterdam 29574, C. Verbaan, Velsen 35800, D. Koomen, Santpoort, perc. a. 35.888, perc. b. 36350, D. de Lange, IJmui den, perc. a 51000, perc. b. 4-9400, J. Stolk, IJmuiden 32280, Andrea en van der Wonder, Hilversum, perc. a. 39995, perc. b. 39595, S. Rinkema, Aerdenhout 27490, M. J. Rolvink, 31000, M. Holleman, Velsen,'33750, Jansen en Moens, Haarlem 31300, J. W. de Keyzer, Ulm, perc. a. 35950, perc. b. 35450, J. Lind- hout, IJmuiden 34777. Verwoest cn Lafeber, Amsterdam 40940. J. Buis IJmuiden 39389, ■J. Breevoort, Haarlem f 33750. De gunning zal nader bekend gemaakt worden. (Perc. a. betreft het bouwen met IJmuider werklieden; perc. b. naar vrije keuze). DE VISSCHERIJ. WEEK-OVERZICHT. De algemeene verwachting was dat er in de afgeloopen week meer stoomtrawlers aan den afslag zouden komen, doch velen zijn daarin teleurgesteld daar het deze week juist erg slap was aan den kant. Die booten welke nog bin nen kwamen hadden over het algemeen heel weinig visch, alleen Donderdag waren er twee met heel mooie vangsten en deze booten heb ben dus ook prachtige besommingen gemaakt. De meeste stoomtrawlers welke nu nog in zee zijn moeten nu toch zoo langzamerhand bin nen komen daar de reizen al te lang begin- •nen te worden, men wil natuurlijk zoolang weg blijven tot er behoorlijk gevangen is doch dat kan ook weer niet te lang duren daar de vangsten der eerste dagen van de reis er niet beter op worden in kwaliteit. Ook het slechte weer is mede oorzaak dat er zoo weinig ge vangen kan worden. Door deze geringe aan voer bleven de vischprijzen deze week zeer hoog en nu ook van de tongen en tarbot. De verschillen in prijs van nu en veertien dagen geleden zijn dan ook enorm, wij zullen er enkele noemen en plaatsen daarbij eerst de prijzen van twee weken geleden en dan die van deze week, n.l. kabeljauw f 20 nu f 132 per 125 K.G.. groote gullen f 8 nu f32 per 50 K.G. kleine gullen f 4 nu f22, wijting fl.40 nu f 21. groote schelvisch f 23 nu f 56. kleine schelvisch f 7 nu f 36. groote schol f 14 nu f 40, kleine schol f 6 nu f 38 en zoo zouden we door kunnen gaan. De stoombeugers besomden deze keer ook tamelijk, niet zoozeer door den grooten aan voer doch door de levende visch waar gewel dige plijzen voor besteed werden. Motorlojf- gers beginnen ook al meer en meer binnen te komen waarbij niet alleen de Katwijksche doch ook de Scheveningsche goede besommin gen konden boeken. Het zal de komende week wel drukker zijn langs de kant daar men dan meer schepen verwacht dan de afgeloopen week en nu is het maar de vraag of de visch prijzen zich zullen kunnen handhaven. Dit is wel mogelijk als de binnenkomst eenigszins verdeeld was, doch dat schijnt men nu een maal niet van te voren te kunnen regelen zoodat wij er het beste maar van zullen hopen. RATTENPLAAG. Op vele visscherschepen is ook tijdens deze telt geklaagd over ratten. We zullen hiervan de schuld niet geheel op rekening van de werkgevers schuiven. Maar en dit kan met volle vrijmoedigheid ge zegd worden ze trekken er zich ook niet bijzonder veel van aan. En daarom worden er zoo goed als geen maatregelen tegen ge nomen. schrijft „Toenadering". Is men in de vaart, dan is er tusschen de de reizen geen tijd om er de noodige aan dacht aan te schenken. En zoo sukkelt men voort. 't Is heusch geen uitzondering dat zelfs kleedingstukken beschadigd worden. Van ver goeding darvoor hoort men echter niet. En als er om gevraagd wordt, dan is de baas nie: thuis. Erger schijnt ons echter toe. dat met aiic begrip van hygiëne gespot wordt. En we zijn dan ook van oordeel, dat meer dan tot nog VELSEN. De heer R. G. Rijkens burgemeester der ge meente Velsen, heeft met ingang van 15 April aanstaande ontslag gevraagd uit zijr. ambt, wegens het bereiken van den zeven tigjarigen leeftijd. De heer Rijkens werd 20 Februari 1862 te Noord Laren geboren, be zocht het gymnasium te Assen en begaf zich daarna in de journalistiek. Zijn eerste werk zaamheden op dit gebied waren aan de re dactie van de Oprechte Haarlemsche Courant waaraan hij eenige jaren verbonden bleef, om in 1890 het hoofdredacteurschap van de Goesche courant op zich te nemen. Eenige jaren later werd hij benoemd tot hoofd redacteur van het Amersfoortsch Dagblad (De Eemlander). Hij vestigde zich toen in Amersfoort, waar hij zich in 1907 tot lid van den raad en in 1908 tot wethouder gekozen zag. In 1916 werd hij tot burgemeester van Veendam benoemd. Na drie en een half jaar (op 15 Mei 1920) volgde zijn benoeming tot burgemeester van Velsen. Toen de heer Rijkens als burgemeester ge ïnstalleerd werd. telde de gemeente Velsen ongeveer 24.000 inwoners, welk aantal bhans gestegen is tot bijna 43.000. In de laatste jaren heeft de gemeente Velsen zich zeer snel ontwikkeld onder anderen door den bouw van de Hoogovens, Groote Sluis, Mekog en Electrische Centrale, waardoor zeer velen zich te Velsen en IJmuiden kwamen vestigen. On danks de vestiging van industrieën, bleef bur gemeester Rijkens een open. oog houden voor het boschrijke deel van zijn gemeente. Op zijn voorstel werden dan ook in den loop der jaren aangekocht: Velserbeek, Spaarn- berg (thans herdoopt in burgemeester Rijkens Park) en tenslotte Rooswijck. De mededee- ling dat de burgemeester van Velsen met ingang van 15 April aanstaande ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd, kwam niet zoo ge heel onverwacht al is de datum wel eenigs- zins vervroegd. De burgemeester was in den Raad een krachtige figuur, die onder alle omstandig heden do leiding in handen wist te houden en de debatten in goede banen wist te leiden De gemeente Velsen verliest in ha-ar Burge meester een stoer en hard werker, wien niets te veel was. Ongetwijfeld zal zijn opvolger in deze moeilijke tijden een zeer zware taak te ver vullen krijgen. toe de aandacht van de vakorganisaties hier op gevestigd moet worden. Is men in de vaart dan moet men niet wachten om klachten op dit punt van varen naar voren te brengen, maar direct na bin nenkomst geve men hiervan kennis. Alleen dan zal het mogelijk zijn om maatregelen te treffen. FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN. DE UITKEERINGEN. Uit de verstrekte mededeelingen blijkt, dat in de maand November zich als werkloos hebben laten inschrijven: Schippers 2 Stuurlieden 2 Matrozen 12 Koks 1 Machinisten 3 Stokers 4 Tremmers 2 Totaal 26 Hierdoor is het totaal gestegen vanaf 1 Januari tot en met 30 November: Schippers 137 Stuurlieden 163 Matrozen 779 Koks 166 Machinisten 144. Stokers 351 Tremmers 50 Totaal 1790 Over de maand November is uitbetaald aan: Werkloozen 935.20 Ziekengeld 95.76 Extra steun 130.50 Bijzondere ondersteuning Behandelingskosten 1.320.34 Uitkeering bij overlijden 120. Totaal 2.601.80 Vanaf 1 Januari tot en met 30 November is totaal uitgekeerd aan: Werkloozen 91.201. Ziekengeld 5.572.05 Extra steun 1.502.50 Bijzondere ondersteuning 1.921.78 Behandelingskosten 2.627.12 Uitkeering bij overlijden 933.15 Totaal 103.757.60 Aan bijdragen is ontvangen Januari 8.222.04 Februari 7.655.07 Maart 7.222.40 April 4.76432 Mei 3.677.24 Juni 4.191.33 Juli 3.213.60 Augustus 5.619.71 September 6.501.10':- October 7.072.26 Totaal 58.139.07'/! Voor vergelijking van de cijfers van inkom sten en uitgaven moet gerekend worden, dat de bijdragen van November bij de inkomsten nog niet zijn opgegeven. Rekenen we gemakshalve, dat dit over November zal bedragen f 6500.—. dan krijgt men aan inkomsten f 64.639.07'/<, tegenover uitgaven van f 103.757.60. Alzoo is er pl.m. over deze elf maanden f 39.118.52j.< meer uitgekeerd dan er ont vangen is. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 15 Januari: Ned. Lingestroom, Londen. Ned Gaasterland, Hamburg. Engelsch Baluchistan. Buenos Aires. Engelsch Polgrange, Swansea. Duitsch, Athena, PortiimaiS. Vertrokken schepen. 15 Januari. Duitsch, West Thalia, Grenaa. Ned. St. Jansland, New Castle. Duitsch Magdalena, Hamburg. Ned. Crijnssen, West-Indië. Ned. motor, Valk, Mistley. Engelsch Baraco, Hamburg. Ned. Me use. Rotterdam. Engelsch, Harpalyce, New Castlc Ned. Orpheus Kopenhagen. Noorseh, Brunla, Oslo. Ned. Trajanus, Malage. Zweedsch, Dalaro, Boston. DE A.S. LOONSVERLAGING DE HOOGOVENS. BIJ VERGADERINGEN VAN DEN NED. METAAL. BEWERKERSBOND. In ons blad van 13 Januari deelden wij reeds mede, dat thans ook bij de Hoog ovens en haar nevenbedrijven een veiiaging van loonen en salarissen noodzakelijk was geworden en dat aan de vakorganisaties was medegedeeld, dat deze loonsverlaging een be sparing van gemiddeld 5 pot. zal moeten brengen. Wij deelden tevens mede, dat de vakor ganisaties overleg zouden plegen met de Plaatselijke besturen en met hun leden in de bedrijven waarna een nieuwe bijeenkomst met de directie gehouden zou worden waarin de vakorganisatie het door hen in te nemen standpunt bekend zouden maken. Thans kunnen wij mededeelen, dat de Ned. Metaalbewerkersbond twee vergaderingen heeft uitgeschreven en wel in Café Bloem- oord te Velsen-N. op Donderdagmorgen 21' Januari a.s. des morgen om 10 uur en des avonds in hetzelfde gebouw om 7 uur. NIEUWE ZAAK. Reeds veertien dagen na de opening van de' groote bakkerij „Kennemerland" hebben de ondernemers een filiaal geopend aan de Spil bergenstraat 18. De zaak ziet er keurig uit, ook hier is weder rekening gehouden met hyginische eischen. De vitrine is luchtdicht afgesloten evenals in de zaak in de Edison- straat zal ook hier gesneden brood worden verkocht. Wij wenschen de ondernemers veel suc ces toe. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 2—f 1.50 Griet per 50 K G f 65— f 23. Tongen per K.G. 2.10f 1.50 Groote schol per 50 K. G. f 23—f 18.50 Middelschol per 50 K.G. f 28f 24. Zetschol per 50 K.G. f 31—f 23. Kleine schol per 50 K.G. f 30f 12. Bot per 50 K.G. f 11.50 Schar per 50 K G. f 9. Rog per 20 stuks f 23f 23. Vleet per stuk f 4.60f 2.10. Pieterman en poon per 50 K.G. f 7f 3.50 Groote schelvisch per 50 K G. f 31f 28. Middelschelvïsch per 50 K.G. f 25f 20. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 17.40 f 13. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 14.50f 6.30 Kabeljauw per 125 K.G. f 70—f 32. Gullen per 50 K.G. f 18—f 6 Leng per stuk f 1.75f 0.90. Heilbot per K.G. f 1.35f 0.95. Wijting per 50 K.G. f 9—f 2.30 Koolvisch per stuk f 1.50f 0.25. Makreel per 50 K.G. f 22.50—f 20 IJslandsche versche visch O. N. 118 450 m. f 4600. IJslandsche visch: Groote schelvisch f 2012 50 Middelschelvisch f 17.5013.50 Klein middel schelvisch f 15 per kist van 50 K G. Heilbot f 1.20—0.90 per K.G. Tongschar f 4436 Groote schol f 24 Middelschol f 32 Baars f 53.20. Alles per kist van 50 K.G. Leng f 1.15MO per stuk. Koolvisch f 13 per 125 K.G Kabeljauw f 3323 per 125 KG. Groote Gul f 11—9.50 Kleine gul f 7—5.50. per kist van 50 K.G. BESOMMINGEN. Christine 525 manden f 3500. Ewald, 600 manden, f 3900. Gerberdina Johanna. 530 manden f 3300. Gloria, 700 manden f 630. Hercules, 715 manden f 1700. Anna, 60 manden (met gebroken reis) f 400 Proef II, 160 manden, f 1500. Invierno, 50 manden f 1500. Plutos, 70 manden f 2000. Adelanthe, 450 manden f 2900. Eli Genevi(re, 105 manden, f 3100. Zeemeeuw. 50 manden f 2100. Loggers: KW 43 730: KW 49 680; KW 44 670; KW 144 620: KW 105 f 770; KW 29 720; KW 121 500: KW 24 f 500; KW 167 740; KW 163 f 400; KW79 460. KW 175 f 670: KW 68 660: KW 19 f 720; KW 55 I530; KW 45 760; KW 4 'f 630; KW 16 480; KW 127 640; KW 38 f 1070; KW 34 760; KW 112/470; Schev. 201 f 420; Sch, 32 430.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10