STADSNIEUWS „MERCURIUS" LEZING PROF. Mr. C. W. DE VRIES 0NZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 19 JANUARI 1932 VEREEN. VAN HUISVROUWEN. JAARVERGADERING. Maandagmlddig hield de afdeeling Haar lem van de Vereen, van Huisvrouwen haar jaarvergadering in de Tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw, onder leiding van mevr. C. J. Cohen TcrvaertKoch. Nadat het koortje der vereeniging onder leiding van mevr. Sybrandi en begeleid door mej. Cor Teves, het Bondslied had gezongen (dat staande door de vele aanwezigend werd aangehoord) en met veel succes nog eenige andere nummers ten gehoore had gebracht, maakte de vleugel op het podium plaats voor de bestuurstafel en nam de presidente het woord om de vergadering te openen. Spr deelde mede, dat, evenals op deze ver gadering, op alle vergaderingen voortaan bussen zullen geplaatst worden, om de leden In de gelegenheid te stellen, daarin gaven te storten voor het Nat. Crisis Comité. De toestand der vereeniging is goed. ook de verhouding tusschen bestuur en leden. Het zijn moeilijke tijden; vooral nu moeten de huisvrouwen een steun zijn voor haar man en kinderen. De vereeniging wil haar daar mede helpen, zooveel zij kan. Aan het jaarverslag der secretaresse, mevr. M. A. de Bruin—van Scherpenberg is ont leend, dat het aantal leden thans 3091 be draagt; het nam met 439 toe sedert verleden jaar. De behoefte aan een ruime zaal, voor onge veer 500 toehoorders, doet zich steeds meer gevoelen. Verschillende lezingen, cursussen en voordrachten werden gehouden; eenige ex cursies werden gemaakt. Hierbij bracht mevr. M. Lioni—Jungblut, de penningmeesteresse. het financieel verslag uit. Er is een batig saldo van/ 1714.50. Maar door den nood der tijden valt een waardever mindering van het bezit der vereeniging te constateeren. Tot. leden der commissie voor het nazien 'der boeken over 1932 werden benoemd mej. André de la Porte en mevrouw Mouthaan— Zimmerman. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Met algemeene stemmen werden gekozen mevr. N. Dyserinck—van Glese van de Pais. mevr. G. J. StibbeDubois en mej. M. Nieuwenliuyzen—Kruseman. Deze benoeming wasc noodig door het aftreden van mevr. A. J. Beunder.sKoesom de Haan, mevr. G. van der Vangstde Gilde. mevr. L. Boerma— Boerma en mevr. A. M. JeekelScheltema. (Mevr. Van der Vangst blijft de functie ver vullen van leidster van het bureauL De presidente dankte mevr. Beunder ln warme bewoordingen voor alles wat zij, als vice- en als waarnemend presidente der af deeling heeft gedaan en bood haar een bloemstuk en een souvenir aan. Mevr. van der Vangst, die niet aanwezig was. zal worden toegesproken op de eerstkomende vergade ring. Ook aan de dames Boerma en Jeekel werd een bloemenhulde gebracht. Namens de aftredende dames dankte mevr. Boerma voor de gesproken woorden en voor de geschenken, en bracht in 't bijzonder hul de aan de presidente. Mevr. Jeekel vestigde nog ln 't bijzonder de aandacht op de groote werkzaamheid der be stuursleden en vroeg daarvoor de appreciatie der leden. Na de pauze sprak namens de leden mevr. De Voogd—de Vogel, oud-bestuurslid, nog een woord van hulde tot de aftredende be stuursleden. Ingekomen was een voorstel van Mevr.. E. ran DamCohen en vele andere leden, strekkende tot de permanente herkiesbaar heid van secretaresse en penningmeesteresse. Dit voorstel werd z.h.s. aangenomen. Een voorstel van mevr. Reus en anderen: de extra-contributie voor het bureau „Hulp per uur" worde afgeschaft, werd verworpen. Het bestuur zal deze zaak nog onder de oogen zien. Ingekomen was een voorstel van mej. B. J. Bcrens. dat de afdeeling zal overgaan tot de stichting van een tehuis voor alleenwonende vrouwen, die 500 a 1000 per jaar kunnen betalen. Het bestuur stelde voor. een commissie te benoemen, om deze zaak nader te onderzoe ken. Er gingen stemmen op ter vergadering, dat het plan van mej. Berens niet voor uitvoe ring vatbaar is. Mevrouw van Waveren bepleitte de wen- 'schelijkheid van het stichten van een ge bouw als de onlangs in Den Haag opgerichte Johanna-Stichting. Spr. verklaarde zich be reid, hierover nadere inlichtingen te ver schaffen. Besloten werd dat het bestuur verschillen de personen zal polsen, of zij in genoemde commissie zitting willen nemen. Het bespreken van de voorstellen voor de algemeene vergadering der vereeniging werd wegens het vergevorderd uur uitgesteld tot de volgende vergadering. Zij nog vermeld dat ook na de pauze het koor zich nog eerst liet hooren voordat de beraadslagingen werden voortgezet. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Plevier. Rustenburgerlaan 44a, armbandje. W. v. d. Maden, Gen. de Wetstraat 41, arm band. Huijer. M. v. Heemskerkstraat 27rd.. ceintuur. Politie Heemstede, dynamo. Bureau van Politie Smedestraat. deken. v. d. Welden. Wilgenstraat 104. handschoenen, v. Daalcn. Potgieterstraat 53. handbeschermer. Hakke- naar. Siwartstraat 20. handschoen. H. Kui pers. H. van Alphenstraat 47, idem. Lrssooi. Korte Margarethastraat lrd idem. v. Wijn gaarden. Mr. Joostenlaan 7, handwarmer. Siebeling, Oranjeboomstraat 161. hondje, v. Straalen. Zoetestraat 13. handschoen. Kennel Fauna. Parklaan 113. hond (gebr. door Runhaar. Saenredamstraat 2); hond (gebr. door v. Krimpen, Oostvest 70). Vuijst, St. An- thoniestceg 24. hond. Geloven. Teyierstraat. 5. handschoen, v. Kissens, Betje Wolfstraat 1 idem. Bureau van politie, Smedestraat, idem. C. H. Deen. Da Costastraat 20. horloge, v. Blanken, Stuverstraat 14, jas. Schouten, Pepijnstraai 22. kerkboek. Kennel Fauna, Parklaan 119. kat (gebr. door v. d. Veld. Krit- zingerstraat 22 zw kat (gebr. door Wubbe. Emostraat 4'; kat (gebr. door Kan. Oost- Indlëstraat 22>. Zomerdijk. Nobletstraat 2, kip. P. Smit. Ripperdastraat 2. mobilisatie- kruis. Blokdijk, Ged. Schalkburgergracht 51, portemonnaie m i. Alofs. Olycanstraat 13, pet. Schier, Amsterdamschevaart 18rd., ring. Bcs- seling. Koolsteeg 10, ring. Dollé, Witte Hee renstraat 10 zw.. rijwielbelastingplaatje. Bureau van politie. Smedestraat, rozenkrans, Burggraaf. Brouwersstraat 78, schroeven draaier, Koning. Oranjeplein 1. speldje, v. a Horst. Leger des Heils, Spaarne 102. sleu telbos. Hebbers. Busken Huetstraat 27. schort. Heemskerk. Jan Steenstraat 42. tasch m i. Breeuwen, Rozcnprieelstraat 14. taschjc mi. Lcurs, Lorentzkade 122, idem mi. Voor den Politierechter. Drie man in een boot De politierechter in het midden, rechts van hem de officier, links de griffier; dat waren de drie man in de boot des Rechts en er was een weldadige sfeer van vertrouwe lijkheid. van samenwerking om het Recht te dienen en om den zondigen mensch in het eenzame bankje zoo mogelijk op te heffen, wat eigenlijk hetzelfde is als het Recht, te dienen. Nu heeft een of ander wijs mensch uitgevonden, dat in het buitenland de rech ter alleen en hoog verheven zit in zijn ma jesteit en de vertegenwoordiger van den Staat het openbaar ministerie eerbie dig opziet naar zijn troon en in plaat-s van te beseffen, dat het Recht waarschijnlijk nergens beter gediend wordt dan in ons land, heeft men gemeend het buitenlandsch voorbeeld van den alleenzittenden rechter te moeten navolgen en zoo ontstond art. 275 van het Wetboek van Strafvordering, dat voorschrijft, dat behalve de rechters en de griffier niemand aan de tafel der rechtbank plaats neemt. Tot dusverre was dit artikel buiten toepassing gebleven, maar thans schijnt het van kracht geworden te zijn cn zoodoende zaten er nog maar twee man in de boot, terwijl de derde een afzonderlijk bootje had gekregen. We vertrouwen op het beleid der beide schippers, dat hun koers niet zal verande ren. Een driftig heer Is het aangenaam om, als je kalm op straat wandelt, te worden opgeschrikt en is het begrijpelijk dat je je boos maakt, wan neer blijkt, dat 't een kwajongen is. die je met"eenig wild geluid de stuipen op hel lijf heeft gejaagd. Zoo verging het een heer en hij was zoo onverstandig den kwajongen daarover aan te spreken, wat natuurlijk niets gaf. HIJ haalde er een agent bij en kwam niet veel verder, want deze had er misschien alleen belang ingesteld als de heer niet meer in staat was geweest hem aan te spreken. Nu liet de heer zich verleiden, volgens den agent, tot het zeer onbehoorlijke gezegde; „Het eenige waar jullie goed voor zijn, is inbraken te plegen in het Stadhuis". Dat bracht hem een vervolging wegens be- leeüiging; hij was niet verschenen, de agent wel en dat was genoeg om veroordeeld te worden tot 15 boete. Eigen haard is goud waard Dat ondervond het jeugdig echtpaar, dat zich ter verwarming van hun nederige wo ning een kachel wilde aanschaffen, doch zooals dat gaat, eenmaal in den winkel aan 't onderhandelen zijnde over zoo'n warmte- brengend meubel, door den winkelier ervan overtuigd werden, dat een haard beter was. waarom tenslotte t-ot den aankoop van zoo iets werd besloten tegen den prijs van hon derd gulden, te betalen 50 bij levering en de rest drie maanden later, wat een mooi bod van den kooper was, nu ze je overal die dingen tegen een paar gulden per week leveren. De haard werd Zaterdags geplaatst en Zondags schitterde ze met roode mica oogen en de jonge menschen verheugden zich reeds in het bezit van hun nieuw modern ver warmingsapparaat, toen ze tot hun schrik ontdekten, dat het niet voldoende tegen de hitte bestand bleek, want er sprong een stuk moffel af. Nu hadden ze de eerste vijf tig gulden nog niet betaald en toen dc smid hierom kwam. wezen ze hem op de losmof- feligheid. De smid beweerde dat hij het af geschilferde kon wegmoffelen leveranciers beschikken over buitengewone talenten als het betreft gebreken te herstellen, voorop gezegd dat je betaald hebt of zal betalen en elke beschadiging is in hun oog te nietig om er lang bij stil te staan. Zoo leverde mij iemand eens een waschtafel waar een hoek van een hand grootte van het marmeren blad was afgebroken en hij wilde dit on zichtbaar herstellen. Ik accepteerde dit niet en zoo ook wilden de menschen van die wegmoffelarij niets weten; ze vroegen een andere goede haard en zouden die con tant- betalen. De leverancier werd boos en schreef een brief, waarin voorkwam, dat er pij oen ge rookt zouden worden van afschuwelijke kwa liteit en hij ging naar een deurwaarder, die langs gerechtelijken weg de honderd gulden moest binnen zien te krijgen. Nu zijn dem-waarders menschen met ver stand en daarom raadde hij den smid aan met een zoet lijntje te werken. Zie nu hoe de smid een idee had van een zacht of een zoet lijntje: hij zond eerst een knecht met de kwitantie, terwijl hij met een anderen knecht op een afstand wachtte. Uit het lange oponthoud aan de deur op makende, dat de eerste knecht niet met 50 terug zou komen, trok hij er met den tweeden heen teneinde de haard weg te halen. Zoo zie je hoe eigen haard goud waard is, want geen smid zal die bij je weg willen halen anders dan om hem schoon te ma ken. Eens anders huis binnen dringen mag nu eenmaal niet en nog minder daar een hei beltje maken, wat ten slotte er nog toe INGEZONDEN MEDEDEELES'GEN. a 60 Ct«. per regeJ. Onderwerp: „Hoe komen wij aan ons recht" Restaurant Spruyt, Gr. Houtstr. 42-44 DONDERDAG 21 JANUARI 's avonds 8 uur. KOMT ALLEN Introductie verkrijgbaar Langcndijkslraat 32 Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mcrcurius" afd. Haarlem leidde, dat de bewoner met een revolver op de proppen kwam, wat ook niet mag. want je mag zoo'n ding niet eens in hui.s hebben. Moord en doodslag kwam er gelukkig niet van; de smid vond. dat van een mug een olifant werd gemaakt, maar de politierechter dacht er niet zoo lichtvaardig over en gaf den baas 50 boete; den eenen knecht, die wat onhebbelijk was, 25 en den tweeden, die zich behoorlijk gedroeg 15. Onbeleefd heid en ongemanierdheid worden bij den rechter in de boete verdisconteerd. Je zou zoo zeggen: als de smid een andere haard had geleverd was de kous meteen af geweest, maar dat zijn van die handelsgeheimen, waar je als leek nooit achter komt. Het levende lijk Hij hing ergens in IJmulden als een natte vaatdoek over een hek. waaruit een agent opmaakte, dat hij. op z'n zachtst uitgedrukt, niet heelemaal nuchter was. „Was hij lijk?" vroeg de rechter en die vraag was van belang, want den man was ten laste gelegd, dat hij zich tegen de poli tie verzet had cn een lijk kan zich niet op zettelijk doch slechts lijdelijk verzetten. De agent meende, dat de man geen lijk was geweest, schoon uit zijn bevallige hou ding over het hek cn wat de agent verder vertelde, ten duidelijkste bleek, dat dit wel het geval was geweest. Ik vermoed dat de agent het woordelijk wat al te letterlijk op vatte en dan ja. had hij gelijk, want het levende lijk stond nu in het beklaagden bankje cn zag er niet naar uit, dat hij van plan was spoedig afscheid van het leven tc nemen. Hij kon echter niet hebben, dat zijn tijdelijk lijkschap werd betwist en betoogde, dat hij op het moment van de hekscène geen hersens meer had om to denken en geen becnen om te staan cn dat hij dan ook. getuige zijn kleeding, of dat daarvan dan thuis als herinnering bewaard werd, naar het bureau was gesleept; de agent noemde dat dragen. 't Is me altijd een raadsel, waarom proces verbaal van verzet wordt opgemaakt tegen menschen die zoover heen zijn; bij hen kan je toch niet van verzet spreken, want ze kunnen geen been verzetten. Waarvan onze vrirnd zoo gedronken had. terwijl hij steuntrekker is? Wel. een vriend, ook in het metselvak, had 1500 uit de lote rij getrokken en meer behoef ik niet te zeg gen. De politierechter vond dit blijkbaar een verzachtende omstandigheid, doch meende, dat die vriend dan maar de boete moest be talen. waarop de verdachte zich haastte te verklaren, dat die 1500 al lang op was; wellicht is de vriend nu ook steuntrekker. Nu. de politierechter zou clement zijn; de verzetzaak was hem niet erg sympathiek cn de natte vaatdoek kreeg 10 boete. ESPERANTO: DE WERELDTAAL Men schrijft ons: Het is een niet te ontkennen feit. dat het Esperanto langzamerhand dc wereld ver overt. Onze tijd staat in het teeken van het Internationalisme en steeds meer wordt de moeilijkheid van het talenverschil gevoeld Het Esperanto heeft op 23 congressen, waar meer dan 40 nationaliteiten bijeen wa ren bewezen, dat het in alle opzichten vol maakt aan zijn doel beantwoordt, nl. een tweede taal te zijn naast de moedertaal voor internationaal gebruik. Wie kan de 1000 talen leeren. die cr be staan. of zelfs de 500, waarin de Bijbel ver taald is 9 Aan don eenen kant is het Esperanto een vredesmiddel van groote beteekenis. omdat men door het Esperanto alle nationaliteiten leert kennen en gaat inzien, dat over de grenzen menschen wonen zooals wij. cn aan den anderen kant is het uit een oogpunt var. effiency een onmisbare factor in onze hedendaagsche maatschappij, een middel, dat enorme besparing zal geven op elk ge bied. Er doet zich nu een zeldzame gelegenheid voor deze internationale taal in korten tijd en op de meest aangename wijze to leeren. De heer Andreo Cseh uit Roemenie heeft een onderwijsmethode uitgevonden, die het mogelijk maakt in 10 weken een eenvoudig gesprek te kunnen voeren en alles te kun nen lezen met behulp van een woorden boek. Deze cursus vormt een grondige basis om met eenige voortgezette studie de taal grondig te leeren beheerschen. Reeds uit paedagogisch standpunt Is het de moeite waard kennis te nemen van de methode, die gebaseerd Is op de psyche var den modernen mensch. die alle schoolschheid heeft afgelegd, zoodat de woorden „cursus" en lessen" hier niet op hun plaats zijn. Duizenden over geheel Europa en thans ook in Amerika volgen deze Cseh-cursussen met enthousiasme. Het aantal leerlingen neemt gedurende den cursus voortdurend too, in tegenstelling met andere cursussen. Over de laatste Cseh-cursussen in Zwitser land lazen wij: ..Die Methode 1st grossarüg. Die beste Medicin meines Lebens." ..Die Me thode 1st einzigartig. Man lernt ohne Anstern gung ob man will oder nicht." „Ich bin ganz begeistert davon. Es 1st nur Schade, dasz der Kurs nicht langer dauert." Nu hebben ook de Haarlemmers gelegen heid om het Esperanto volgens deze methode te leeren. De heer Sig. Pragano, advocaat te Boeka rest. die alle kwaliteiten bezit, om de me thode te hanteeren, zal hier ter stede een cursus geven Op Donderdag. 21 Januari a s. zal een groote bijeenkomst plaats hebben in de bo venzaal van dc Gem Concertzaal, onder pre sidium van mevr. J. C. Isbrücker. leidster van het Internationaal Esperanto-Instltuut in den Haag dat reeds beschikt over 189 on derwijzers, aie in 20 landen de Cseh-cursus- son geven, waar Dr. F- C. Dominlcus uit den Haag een rede zal houden over liet Espe ranto. waarna de heer Pragano een open bare les zal geven, om ieder in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de me thode. Gaarne bevelen wij dezen avond cn den cursus, die alten ln staat stelt na eenige we ken met. de geheele wereld te correspondee- ren, met warmte aan. DE ASPHALTEERING VAN DEN ORIONWEG. HET VOORSTEL VAN B. EN W. B. en W. schrijven aan den raad. dat bij besluit van 2 April 1930 bepaald werd. dat de Orionweg met klinkers zou worden bestraat. Thans is deze aanleg opnieuw door B. en W. onder het oog gezien, cn zulks niet slechts wat betreft de wijze van bestrating, maar ook wat betreft de breedte van den weg. Zij overwogen, of het aanbeveling zou ver dienen den weg hetzij te versmallen, hetzij voorloopig slechts gedeeltelijk te bestraten. Het oen noch het ar.der bleek raadzaam. Ver smalling waardoor de weg minder dar. 30 M. breed zou worden bleek niet wensche- lijk, ten eerste, omdat reeds een gedeelte der bebouwing aanwezig is. terwijl de koopers der daarvoor gebruikte gronden op uitvoering van den wegaanleg overeenkomstig het uit breidingsplan hebben gerekend, ten tweede, omdat de vermindering van de breedte het voegen van een strook bij het plantsoen van het „Huis te Zaanen" zou beteckenen, het geen slechts een verschuiving van den plant- soer.aanleg zou beduiden, cn tenslotte, omdat do Orionweg in Bloemendaal zal aansluiten bij den provincialen weg. welke 32 M. breed zal worden. Evenmin bleek het aanbevelens waardig. om voorloopig slechts een gedeelte te bestraten, bovenal, omdat in elk geval, in verband met de bestaande bebouwing, de twee uiteinden van den weg op de volle breedte zullen moeten worden aangelegd zoodat een versmalling in he:, midden voor het verkeer wel zeer hinderlijk zou zijn. En bovendien zou daardoor slechts een tijdelijke besparing van pl.m. f 6.500 worden verkre gen. Ten aanzien van de wijze van bestraten meenen B. en W., dat, daar de gesteldheid van den grond asphalteering reeds dadelijk mogelijk maakt, asphalteering boven klinker bestrating de voorkeur verdient. De kosten van aanleg van een or.gefur.deerden klinker weg bedragen pl.m f 58.600 cn van een to- pecaweg pl.m f 58.000. De kosten van het onderhoud zijn voor een topccaweg belang rijk minder; over 20 jaar berekend bedragen zij voor ee'n klinkerweg f 0.17 per M2. r*r jaar. terwijl het overeenkomstige bedrag voor een topecaweg f 0.11 is. B. en W. wijzen er nog op. dat het in de bedoeling ligt in het midden een plantsoen- strook aan te leggen, zoo eenvoudig en goed koop mogelijk b.v. gras met enkele lage hees ters. In verband met het vorenstaande stellen B en W. voor alsnog te besluiten, dat de Orionweg zal worden geasphalteerd met dien verstande, dat in het midden een plantsoen- strook zal worden aangelegd. GEMEENTERAAD. AANVULLINGS. AGENDA. De volgende aanvullingsagenda is gezon den voor de vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 20 Jan. 1932 Punt la. Geldleening. Punt 19. Verzoekschrift A. Ph. Romeijn vergunning perceel Zaanenlaan hoek Iepen straat te verbouwen tot winkelwoning <b. en W. stellen voor daarop afwijzend te beschik ken Punt 20. Verhaal van pensioensbijdragen op de wedden van het onderwijzend perso neel aan de openbare scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs welks wedden niet door het Rijk aan de gemeente worden vergoed. DE 7% KORTING. EN DE BOVENTALLIGE ONDERWIJZERS. Dc vraag is gesteld of het raadsbesluit van 22 December 1931. tot toepassing, met ingang van 1 Januari 1932, van een tydelUken af trek van 7 pet. op alle salarissen en loonen, onder welke benaming en in welken vorm ook genoten, welke ten laste der gemeente worden uitbetaald, kan worden uitgevoerd ten aanzien van het onderwijzend personeel aan de openbare scho en voor gewoon en uitgebreid '.agrr onderwijs, welks wedden niet door het Rijk worden vergoed en ten aanzien van datzelfde personeel aan bijzon dere scholen, voor zooveel de wedden ten laste der gemeente komen. Het antwoord op deze vraag hangt hiervan af. of bedoeld zoogenaamd boventallig personeel met be trekking tot de salarieerlng moet worden be schouwd als bchoorende tot de „gemeente ambtenaren" of, aangezien zijn salarlcering van Rijkswege is geregeld, tot de „rijks ambtenaren". B. en W- meenen het antwoord op de vraag in hot midden te kunnen laten, doeh zijn van oordeel, dat het alleszins gcwenscht is. nu op de „gemeente-ambtenaren", krach tens vorenaangehaa'd besluit een tijdelijke aftrek zal worden toegepast en op het zg. verplichte onderwijzend personeel reeds se dert 1 Januari 1923 verhaal van pensioens bijdragen wordt geoefend, het boventallige onderwijzend personeel gelijk te behandelen als voor het verplichte personeel is voorge schreven. Dit zal tot gevolg hebben, dat het besluit van 22 December 1931 niet toegepast zal worden op het onderwijzend personeel aan de scholen voor gewoon cn uitgebreid lager onderwijs, welks wedden ten laste dei- gemeente komen, doch dat op dat personeel van 1 Januari 1932 af verhaal van pensioens bijdragen behoort te worden geoefend Ten einde te kunnen overgaan tot verhaal van pensioensbijdragen op het boventallige onderwijzend personeel aan dc openbare scholen voor gewoon cn uitgebreid lager on derwijs hebben B. en W. oen ontwerp-besluit ter vaststelling den raad aangeboden Een minderheid in het Co'lcge van B en W. kan zich met dit voorstel niet vereenigen SCHEEPVAARTBERICHTEN Alwakl (thuisreis) 15 v. Montevideo. Breed Ijk Rotterdam naar Ncw-Orlsans p. 17 n.m. Ouensant. Gaastcrkork 17 v, Brie bane te Rotterdam. Tnwall (uitreis) 17 to Adelaide. Angtekerk 17 v. Rotterdam to Antwerpen. Grootekerk (thuisreis) 18 v. Wol-Hal-Wel. Stad Vloardlugen 17 v. Pto Ferrajo n. B. Blanca vla Oran. Stad Arnhem 17 te Bonn. voor Oran. Seroonkcrk (uitreis) 15 v. Manilla (verb.) N louw kerk 17 v, Belra to Rotterdam, vertr. 18 n. Hamburg. Randfontcln thulsr.) 17 te Zanzibar. Mellskerk (ultr.) 17 tc Lor. Mnrquts. Rietfonieln (ultr.) 18 te Mombassa. Pimaloer Batavia n. N.York 16 v. Oran. Kertosono 14 v. Philadelphia n. Soerabaja. Talembans Batavia n. New-York 17 v. Pt. Said. Rhexenor 14 te Soerabaja voor New York. Achilles 18 v. Napels tc Amsterdam. Amazone 16 van Flume n. Barl. Agamemnon 17 v. Vqinaroz n. Amsterdam. Banrn, W.-lndltt n. Amst, 16 (12 mldd.) 49® mijl Z.W. van Land's End, Cllo 16 van Valencia n. Amsterdam. Costa Rlca 17 van Cristobal n. Cartagena. CrIJnsson Amst. n. Wcst-Indld p. 17 Nlton. Kos, Rott. n. Gibraltar p. 17 Oltavon. Flora 15 van New-York n. West-lndHL Hercules Constantsa n. Amsterdam p. 18 (v.m.) Dungeness. Iris 16 vsn Santander n. Musel. Mars 17 von Tanger n. Algiers. Orpheus Amst. n. Kopenh. p. 17 Hoitennu. Orestos 17 van Amsterdam te Hamburg. Oranje Nassau 17 van W.-IndUS te Amster dam. Pluto Danzig n. Amst. p. 18 Brunsbuttel. Proteus 16 van Kopenhagen n. Danzic. Persous 18 van Kopenhagen to Amsterdam. Poseidon 18 van Hnmburg to Amsterdam. Stella 16 van Varna te Constantza. Paturnus 16 van Izmir n. Stamboul. Stuyvesant 15 v. N. York n. West-Indii, Vosta. 17 van Mostagancm n. Genua. Venus 16 van Napels te Torrevleja. Aurora Rolteredam n. Barcelona p. 16 Gi braltar. Hebe Rotterdam naar Vigo p. 16 Dungeness Holder 16 van Corral te Tocopllla. Rijnland 18 van Hnmburg te Amsterdam. Flandria (thulsr.) 17 van Bshla. Waterland (thulsr.) 16 van Montevideo. Drechterland 16 van Oslo te Holboek. Kota Agoeng 17 van Batavia to Rotterdam Dempo thuisreis) 17 van Pahang. Dell (thuisreis) 17 van Pubang. Kota Nop.in thuisreis) 16 v. Port Said. Plantar (thuisreis) 17 te Greenock. Soekaboeml (thuisreis) 18 van Gibraltar. Blltar 18 van Rotterdam n. Mlddlesbro. Tar a kan 17 van Hamburg te Amsterdam. I'oelau Laut 17 v. Middlosbro te Hamburg. P. C. Hooft (ultr.) 17 te Pnbang. Chr. BonMI 1? (10 v.m.) V. Batavia to Amsterdam verwacht. Kota Baros, Vancouver. Calcutta 16 v. San Franolsco, Suparoea Calcutta n. Vancouver 15 te Sin gapore. „Wat ben jij lief," antwoordde Tuimeltje, „ik zal jou later ook wel helpen, hoor," cn hij begon lekker te smullen. Maar toen hij de appelbollen op had, kroop hij zelf ook eens door het gat cn zag dat hij in een muizengang was. Overal hingen bordjes waarop stond welke richting je uit moest om dc een of andere lekkernij te vinden. En daar Tuimeltje daar maar al te veel van hield, liep hij eens verder cn kwam tenslotte aan een huiskamer, waar een hec! muirrngezin wooffdc. Een muizenvadcr, eca muizcumoeder cn ecu klein muisje. „Hi, hi," lachte Tuimeltje, „mag ik hier binenkomen? „Gerust, hoor,' zei de muizenvadcr, „we zijn heel blij dat we gezelschap krijgen en ook het muizenmocdcrtje was heel vriende lijk. Daar hoorde Tuimeltje een klein muisje huilen en toen hij eens rond loerde, zag bij een wieg staan met een jong muisje cr in. da? een echt speentje had, net als dc menschenkinderen. „Ja." gei 'moedermuis. ..dat kleine ding huilt heel den dag Duar," en ze uam liet klciuc muisje ia haar armen. „Ik zal jc onze puddingsalon eens laten zien," zei dc muizen- vader, en nadat ze een heele hoop gangetjes waren doorgeloo- pen, kwamen ze in een salon, waar een heel groote chocolade- pudding stond. „Vannacht gevonden," vertelde dc muis. „Och, wat mooi," zei Tuimeltje „Mag ik mijn vriendjes ook eens halen Natuurlijk mocht hij dat cn spoedig ging hij ook dc andcrq kaboutertjes halen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7