Nieuws uit Velsen, en HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 2 6 JANUARI 1932 IJMUIDEN CONTRACT HAVENARBEIDERS. DE HOUDING DER IJMUIDER FEDERATIE. Door het plaatselijk bestuur van de IJmui- der Federatie werd aan de „vakgroep haven arbeiders" onderstaand schrijven gezonden: „Gelijk U bekend is besloot onze vergade ring van Vrijdag 22 Januari een vervolg- vergadering te houden nadat de voorstellen der reeders schriftelijk ter kennis van de leden zouden zijn gebracht. Nadat dit besluit genomen was bereikte ons het bericht dat op de vergadering van den Christ. Bond het gemeenschappelijk be- stuursadvies verworpen was met 49 tegen 48 stemmen, 9 blanco en 1 stem van on waarde. Na gepleegd overleg met eenige bestuur ders van den Christ. Bond, vergaderde ons bestuur op Zaterdagmiddag, aan welke ver gadering tevens, gelijk steeds het geval was geweest, de voorzitter en de secretaris van de Vakgroep Havenarbeiders deelnamen. Gezien de ernstige ontstemming ten op zichte van de voorstellen der reeders al da delijk tot uiting gekomen op onze ledenver gadering en de verwerping van het bestuurs- a-dvies door de vergadering van den Christ. Bond achtte ons bestuur verder vergaderen over deze voorstellen nutteloos en besloot dit aan de reeders te berichten, onder bereid verklaring onzerzijds de situatie nader on der het oog te zien. Ook de Christ. Bond zond een dergelijk schrijven. Mochten eventueel andere voorstellen van reederszijde worden voorgelegd, dan zullen deze, alvorens in een ledenvergadering be handeld te worden, schriftelijk aan de le ien worden toegezonden." STEUNT HET CRISISCOMITé. Eens heerschte welvaart in ons land Nu dreigt de armoe aan allen kant. Maar niet de armoe van 't gemoed, Want wat de crisis leven doet, Dat is 't gevoel van medelij. Het maakt ons van 't egoisme vrij, Het leert ons geven met milde hand Leert medeleven in iederen stand, Met hen. getroffen door het lot. Het schepte een Crisis-Comité Dat wil verzachten al het wêe. Dus laat ons helpen in den nood En geven giften^klein en groot. „RONDOM DE GEMEENTEBEGROOTING" Door de beide Anti-revolutionnaire Kies- vereenigingen wordt hedenavond een ge combineerde vergadering gehouden in het evangelisatiegebouw in de J. P. Coenstraat. De heer H. Homburg, lid van den gemeen teraad. zal spreken over het onderwerp „Rondom de gemeentebegrooting." SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Engelsch ss. „Hebburn" is Zondag avond met een vol'e lading steenkolen van New Castle* voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden aangekomen. Het Engelsch s.s. „Pcisander" van de Stoomvaart Mij. „Oceaan" is Zondagmiddag met een lading stukgoederen van Ned. O. Indië via Havre voor Amsterdam aangeko men en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 73 d.M. Het Duitsche s.s. „Usambara" van de Woermann Lijn, varende in de Oost Afrika dienst in combinatie met de Holland Afrika lijn is Maandagmorgen met een lading stuk goederen van Hamburg te IJmuiden aange komen en opgevaren naar Amsterdam, al waar het schip zal bijladen en passagiers inschepen. Het Nederl. stoomschip „Aagtckerk" va rende in de Holland Oost Azië lijn Is Maan dagmorgen met een lading stukgoederen van Hamburg voor Amsterdam aangekomen en passeerde de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 67 d-M. Het Duitsch ss. „Fcntil" wordt een dezer dagen in ba'last van Londen venvacht, ten einde aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden een volle lading ruwijzer in te nemen. Het Duitsch s.s. „Saarbruckcn" van de N. D. L. is Maandagmorgen van Japan en Ncd. O. Indië met stukgoederen en tabak voor Amsterdam de sluizen te IJmuiden gepas seerd. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 24 Januari: Noorsch, Brunla, Oslo. 25 Januari: Ned., Rijnstroom, Lcith. Duitsch, Glattesee. Londen. Engelsch, Mavis, Londen. Ned., Columbia, Hamburg. Duitsch, Usambara, Hamburg. Ned., Berenice, Hamburg. Ned., Poelaut, Hamburg. Ncd., Aagtekerk, Hamburg. Duitsch, Ernst Hugo Stinnes 11, Gdynia. Duitsch. Saarbriicken, Japan. Poolsch, Robur III, Gdynia. Ned., Berg en Dal, Cardiff. Noorsch, Karma, Bilbao. Engelsch, City Cork, Waterfort. Duitsch, Rhein, Hamburg. Noorsch, Justl, Bergen. Letlandsch, Everene, Leningrad. Vertrokken schepen: 25 Januari: Ned., Valk, Mlstby. Ned. pantserschip, Heemskerk, Noordzee. Duitsch, Astarte, Bremen. Zweedsch, Fatria, Rotterdam. Ned., Joma, Skiën. Ned., Orpheus, Kopenhagen. EVANGELISATIE ONDER SCHIPPERS. Ds. J. v. d. Steegt te Nieuwerkerk a. d. IJs?ol. zal Woensdagavond 27 Januari In de G.-ref Kerk aan de Wilhelminakade sproken over den evangellsatiearbeld*onder do .schip pers en daarbij vertellen van zijn werk in de Ravens van Rotterdam enz. VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. S. O. S. HET KERKCONCERT OP DONDERDAG 28 JANUARI. Zooals reeds is medegedeeld, zal ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité op Don derdag 28 Januari a.s., des avonds 8 uur, in de Oud-Katholieke Kerk een groot vocaal- en instrumentaal concert worden gegeven. De toegangsprijs is slechts vijftig cent. Men verzuime in geen geval kaarten van de propagandisten te koopen. Aan dit concert zal welwillende medewer king worden verleend door: Mej. Nettie Vlesslng, sopraan, LJmuiden; den heer J. C. Tuin, viool, Haarlem; den heer J. Dreyer, hobo, IJmuiden; den heer K. Gouda, orgel, IJmuiden; den heer Sam Vles- sing, orgel, IJmuiden. Het schitterende programma, dat ten ge- hoore zal worden gebracht, luidt als volgt: 1. Introductloen (orgel) L. Boëllman. 2. Adagio uit de Sonate D dur (viool) G. F. Handel. 3. a. Bist du bei mir (zang) J. S. Bach. b. Neujahrslied C. E. Bach. c. Pax Vobiscum Fr. Schubert. 4. Sarabanda (hobo) G. F. Handel. 5. Non Credo (zang) C. M. Widor. 6. a. Arioso G. H. Handel, b. Sarabanda (viool) G. Tartini. 7. Andante molto sostenuto (hobo) J. B. Loelllet. 8. a. Wanderers Nachtlied (zang) Fr. Schubert. b. Madonnakindje (op verzoek) Ch. v. Rennes. c. Cum nu met sang Valerius. 9. Marche Cortège (orgel) Saint-Saëns. Wij vertrouwen er op, dat vele inwoners gehoor zullen geven aan onze oproeping om dit concert bij te wonen. DE HUURDERS-ACTIE. Hoewel het in de bedoeling van het be stuur der Neutrale HuurdersvereenLging lag om aan de huurders-actie eendge uitbreiding te geven, had een en ander Maandagmorgen een kalm verloop. Men wil thans trachten buurtcommissles op te richten, welke buurts- gewijze de actie zullen leiden. Er zijn wederom eenige huurders welke de huurkwitanties geweigerd hebben, doch hier tegenover staat, dat weer anderen, die de vorige week weigerden, de volle huur te betalen, thans de huurpenningen geheel vol daan hebben. IJMUIDER FEDERATIE. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN. Door de IJmuider Federatie is oen circu laire aan hare leden gericht, welke wij hier onder in extenso laten volgen. „In de gemeente Velsen werd een Commis sie ingesteld door het Plaatselijk Crisis-Co mité met het dool cursussen te organiseeren voor vakonderwijs en schoolonderricht ten behoeve van werklooze arbeiders en arbeid sters. Het Vakonderwijs zal vermoedelijk in de nieuwe Nijverheidsschool worden onderge bracht. Het schoolonderricht in verschillende schoollokalen. Ten opzichte van het te geven vakonder wijs stelt de Commissie, bestaande uit de heeren: W. J. Fournier, L. W. v. d. Bos en L. van Hameien, zich voor de volgende cursus sen te organiseeren: le. voor schippers, stuurlieden, machinis ten: de bekende cursussen; 2e. voor schilders: les In letterteekenen, houten, marmeren; 3e. voor timmerlieden: teckenlessen, prak tisch onderricht: 4e. voor metaalarbeiders: bankwerken, draaien, smeden, plaatwerken, electro tech niek, autogenisch lasschen, werktuigkunde, teekenen, instrumentmaken: 5e. voor vischkncchts: fileeren en verder behandelen van visch: 6c. voor takelaars: al hetgeen met hun vak in verband staat. Enz. enz. Ten opzichte van het te geven schoolonder richt acht de Commissie het mogelijk de vol gende cursussen te organiseeren: staatsin richting, beschavingsgeschiedenis, economi sche aardrijkskunde, eenvoudige letterkunde, koloniale geschiedenis, esperanto of een an dere taal, boekhouden, lezingen over groote bedrijven, gevolgd door excursies: b.v. Wa terleiding. Papierfabriek, Plaatwellerij, Verf- fabriek, Hoogovens, Electrischc Centrale, Ijs fabriek enz. Ieder is ten volle vrij In do keuze van het vak of de vakken die hem Interesseeren. Het ligt in de bedoeling van de Commissie om de cursussen, uitzonderingen daargelaten overdag te doen houden. Aan dit werk wordt door het Gemeentebe stuur. met subsidie van het Rijk, de volle medewerking verleend. Ziehier voor hot eerst een breed opgezette poging om de geestelijke schade, door de cri sis veroorzaakt, lot hot kleinst mogelijke mi nimum terug te brengen. Zonder eenige twij fel: do materleele ellende door de nu reeds maanden durende crisis veroorzaakt, ver dient allereerst onze aandacht. Wij zullen de oorzaken daarvan onverbiddelijk blijven bloot leggen en ieder voorhouden, dat het. kapita listisch productie-proces onophoudelijk deze perioden van groote werkloosheid moet ver wekken. Dat er geen andere remedie bestaat dan dit met uitzondering van een steeds kleiner wordende kern voor allen fataal wordend productie-proces te vervangen door een socialistisch systeem van voortbrenging on verdecling. Desniettegenstaande blijft het van hot, al lergrootste belang ook geestelijke Inzinking te voorkomen. Daarom raden wij u allen aan u voor één of meer dezer cursussen op tc geven. Overwin lusteloosheid en onverschilligheid. Onderdruk valsche schaamte of verlegenheid. Laat het eerst wat vreemd schijnen, zeer binnenkort zult ge volmondig erkennen, dat wij gelijk hadden door u aan te raden mee te doen! Wacht niet. tot anderen het ook doen. Als allen zoo denken gebeurt er precies niets, Hoe moer zich aanmelden, hoe beter dc behoefte blijkt, des tc beter zal dc organisatie van dit werk worden. Het is laat, zeer laat, maar niet te laat! LOONSVERLAGING Namens de „IJmuider Werkgevers in de Metaalindustrie van het Visscherijbedrijf" werden de voornaamste veranderingen in de nieuwe regeling aan de arbeiders medege deeld. Deze komen hier op neer, dat de loonen per 1 Februari as. met 5 pet. verlaagd zullen worden en van het volle loon bij ziekte pet. zal worden vergoed. Bij het aannemen van nieuw personeel zal een andere regeling gel' den. SCHOORSTEENBRAND. Maandagmorgen ontstond ten huize van V. in de Hoeksteeg 29 een schoorsteenbrand. De automobielspuit was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen, daar men den schoorsteenbrand al meester was ge worden. ZOUT-EXPLOSIE. Op de stoomtrawler Holland n IJim. 176 heeft.een zout-explosie in den ketel plaats gehad, welke al het vuur naar buiten wierp. De stoker R. de G. kreeg ernstige brand wonden en moest naar Ihct ziekenhuis ver voerd worden. VOOR BEROEP BEDANKT. Naar men ons mededeelt heeft ds. Keur te Oudewater voor het beroep naar de Geref. Kerk te IJmuiden bedankt. BESOMMINGEN. Kremer, 335 manden f 2800 Christine, 500 manden f 3300. Holland n, 58 manden f 1200. Rijnstroom, 80 manden f 2000. Groningen, 180 manden f 2900. Maria, 400 manden f 4200 Johanna IJm. 12, 115 manden f 1900 Azimuth, 400 manden f 3300 Gezina Catharina, 90 manden f 1600. Loggers: KW 134 f 680. KW 47 f 600, KW 20 f 770; KW 40 f 620, KW 96 f 550, KW 112 f 700. Nagekomenbesommingen. Timmers f 4330 Friesland f 1712. Loggers: KW 48 f 948, KW 41 f 947, KW 31 f 581, KW 70 f 643, KW 65 f 562, KW 89 f 660 MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 1.65—f 1.40. Griet per 50 KG. f 58—f 23. Tongen per KG. f 1.80f 1.25. Groote schol per 50 KG. f 20—f 17. Middelschol per 50 KG. f 24—f 20.50. Zetschol per 50 KG. f 26—f 22. Kleine schol per 50 KG. f 24f 15.50. Bot per 50 KG. 9—f 7.50. Schar per 50 KG. f 15.50—f 1.90. Rog per 20 stuks f 45. Vlee per suk f 4.22f 3. Pieterman en poon 50 KG. f 7.50f 6. Groote schelvisch per 50 KG. f 35. Middelschelvisch per 50 KG. f 35—f 25., KI. middelschelvisch 50 KG. f 27f 19. Kleine schelvisch per 50 KG. f 18.50f 8. Kabeljauw per 125 KG. f 62f 38 Gullen per 50 KG. f 18—f 7. Leng per stuk f 2.25f 1. Heilbot per KG. f 1—f f 0.70. Wijting per 50 KG. f 7f 1.65. Koolvisch per stuk f 1.35—f f 0.28. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rfihriek stelt de Redactie zich niet veranttooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE BONNEN VAN HET CRISIS-COMITé. Geachte Redactie. Ik kreeg door middel van het Crisis comité f 15 aan bonnen om een mantel voor mijn vrouw te koopen. Dat deze mantel noodig was, bleek wel, anders had ik ze niet gehad. Mijn vrouw en haar zuster vervoegden zich bij een winkelier in IJhiuiden en vroegen naar een mantel vaar ongeveer vijftien gulden. Toevallig bleek één mantel voor mijn vrouw pas te zijn welke op veertien gulden negentig kwam. Mijn vrouw deelde mede, deze mantel te willen hebben. Toen betaalde mijn vrouw met drie waarde-bonnen van vijf gulden van het crisiscomité. De winkelier was zeer ver ontwaardigd en zeide, dat dit niet mocht daar mijn vrouw eerst do bonnen had moeten laten zien, alvorens zij wilde koopen. Zij mocht den mantel niet houden en mijnheer zou wel kijken naar een andere mantel. Daar mijn vrouw erg klein is. was er geen andere en moch zij na een flinke schrob- beering den mantel behouden. Toen zij be neden gekomen was werd de mantel in een klein stukje papier gepakt en haar zoo 'toege gooid. Het gebeurde kan ik met gebuigen bewijzen. Mijnheer de redacteur het zal toch zeker niet in de bedoeling liggen van de milde gevers en geefsters, of van het Plaatselijk Crisis-comité, dat winkeliers goederen welke misschien Ij aren bij hen in den winkel aan wezig zijn (zoogenaamde winkeldochters) tegen een goeden prijs aan de helaas zoo zwaar getroffen arbeiders verkoopen. Ik meen deze regelen in het algemeen belang van de arbeiders en tegen over de milde gevers en geefsters te moeten plaatsen. En teeken hoogachtend, H. DEKKER. Wij hebben ons direct na deze klacht in verbinding gesteld met den heer R. S. v. d. Veen, penningmeester van het Plaatselijk Crisis-comité die ons mededeelde, da.t de geldbonnen van het comité tc beschouwen zijn als contant geld. Niemand behoeft dan ook te voren deze bonnen aan den winkelier te toonen bij wien hij of zij denkt te koopen. De heer v. d. Veen legde er den nadruk op, dat men eerst aan het sluiten van den koop de geldbonnen be hoeft te ge-ven. Het ligt zeer zeker in de bedoeling van het Plaatselijk Crisis-comité dat zij. die hiermede gesteund worden, beschouwd dienen te wor den als gewone koopcrs(sters) die hun eigen keus mogen maken. Red. CONTRACT HAVENARBEIDERS. Naar men ons mededeelt hebben de plaat' selijke besturen van de IJmuider Federatie en den Chr. Bond van Transportarbeiders ehden morgen om elf uur een conferentie gehad met het bes-tuur der Reedenavereeni- ging inzake het contract voor de havenar beiders. R EC LAS SEEKING. De reclasseerlngs - commissie zal Woens dagavond 27 Januari haar jaarvergadering houden in het Koning Willemshuis. BEGIN VAN BRAND. Terwijl de moeder achter aan de wasch bezig was, ontstond hedenmorgen circa half twaalf, doordat twee kinderen van onder scheidenlijk twee en vier jaar vermoedelijk met lucifers hadden gespeeld, een begin van brand in de voorkamer van perceel Kasse- zegelstraat 4, bewoond door P. Poolman Tuin. De brandweer die zeer spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen, daar het vuur reeds door de buren met em mers water was gebluscht. Het gezin waar van de man reeds enkele weken werkloos is, heeft door het verbranden van een molton deken, voor- en overgordijnen groote schade beloopen, welke niet door verzekering gedekt wordt. VELSEN 40-JARIG JUBILEUM. J. Mey. Het zal 9 Febru ari 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Mey bij de Ver, Kon. Papierfabrie ken v. Gelder Zo nen in dienst trad, Hij werd 19 Aug, 1878 te Wormer boren en kwam op 14-jarigen leeftijd op de papierfabriek aldaar. Toen de fa briek ongeveer 1 1/2 jaar te Velsen werkte, werd hij in 1898 naar Velsen overgeplaatst, eerst als papiersnijder, later als papiermaker. In 1917 werd de heer Mey aangesteld als werkbaas bij de aid. pa pierfabricage. Met de meeste opgewektheid verricht de a.s. jubilaris nog steeds zijn werk en het zal hem zeker op 9 Febr. niet aan be langstelling ontbreken. HINDERWET. B. en W. der gemeente ..Velsen, brengen ter kennis dat ter gemeente-secretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van Ge deputeerde Staten der Provincie Noord- Holland aan H. M. de Koningin om vergun ning -tot bet -oprichten van ©.en onder- grondsehe benzinebewaarplaats ad 10.000 liter met bovengrondsche electrische meet- en aftappom-p in de gemeente Velsen, plaat selijk bekend na-bij het magazijn en de werk plaats der electrische centrale bij den Zee weg en Noorderlaan te Velsen. Óp Dinsdag, den 9 Februari 1932, des voor middags te elf uur, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake in gekomen schrifturen. SANTPOORT .FR STAAT GESCHREVEN". Het anti-oorlog tooneelspel van Jaap van der Pol „Er staat geschreven" had niet de belangstelling getrokken die verwacht was. Voor v. d.? Pol's werk had „Zomerlusb te klein moeten zijn. We mogen gevoegelijk aannemen, dat wij, Nederlanders, over het algemeen rtiet oor logszuchtig zijn, maar dit sluit nog niet in zich, dat wc allen den oorlog fel genoeg be kampen. Voor die „lauwen" is „Er staat geschreven" een uitstekend stuk om nog nog eens dieper na te denken. Wanneer het. zooals door „Ons Genoegen" goed gespeeld wordt, dan voelt men, dat v. d. Pol een stuk leven op het tooneel gebracht heeft en niet iets. dat in een fantastisch brein ont sproten is., En zoo iets pakt den mensch. Wanneer we eerst vermelden, dat de aan kleeding van het tooneel, alsmede de costu mes tot in de puntjes verzorgd waren, dan moeten we vervolgens het spel van Mevr. De GraafSchipper en den heer Handgraaf de eer geven, die het toekomt. Dat was in derdaad kranig werk van dilettanten! Eerst genoemde kreeg zelfs eens een „open doekje" ,Den Tritte im Bunde" van den huize Henderson, James, werd voorgesteld dooi den heer De Graaf. Ook hem komt een flink deel van het succes van den avond toe. In één adem met hem zouden we Florence (mej G. Schipper) willen noemen. Mr. Parker (dc heer Duyn) miste aan vankelijk door plankenkoorts? den overtuigenden betoogtrant, die o.i. van hem vereischt wordt. Later, als den gebroken vader, vonden we hem veel beter. De heer G. Bierman verdient vooral een pluim voor de wijze, waarop hij de „jongens-rol" van John vervulde. Mej. M. Duin en de heer A. Bierman waren eveneens voor hun taak be rekend, hoewel we eerstgenoemde zouden willen raden minder vlug te spreken en laatstgenoemde een iets meer „fatterigen" toon zou kunnen „aanslaan". BENNEBROEK BIJZONDEREN VRIJWILLIG EN LANDSTORM. Op Woensdag 27 Januari zal in het ge bouw van den R.K. Volksbond te Vogelen zang gelegenheid- zijn de radio-uitzending van da Landstormweek te beluisteren. Dc uitzending geschiedt uil Amsterdam. Behalve een viertal sprekers zullen do Marine kapel uit den Helder en. Tamboers en pijpers der Mariniers, benevens het. Chr. Mannen koor „Adama van Scheltema" hunne mede werking verleenen. Aanvang 7 3/4 uur nam. precies. Vóórpro gramma Marinemuziek 78 nam. BLOEMEN DAAL VERGADERING VOLKSONDERWIJS. De afdeeling Bloemendaal en omstreken van Volksonderwijs houdt een vergadering op Donderdag 28 Januari in Rusthoek. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen en bestuursverkiezing, wegens aftreden van mevr. dr.* Mees en de heer W. Noorman (her kiesbaar). Vetrder zal de mogelijkheid worden bespro ken, om in Bloemendaal een propaganda- feestavond te houden. Bevallen: J. G. M. RotKamp z., A. G. HoutkampLoogman z., H. ButterOortgrijs z., Th. W. M. JansenMelchers d. Ondertrouwd: J. C. A. Janssen en W. J. Hóldorp. Overleden: G. Broes 57 j., overleden te Haarlem, M. Visser 14 jaar, overleden te Haarlem. HEEMSTEDE RADIO-AVOND MEER EN BOSCH Dr. J. Th. de Visser. REDE VAN OUD-MINISTER DE VISSER. Aan den voor avond van den 50sten verjaardiag der stichtingen voor lijders aan vallen de ziekte heeft Maandagavond de uitzending van de jubileumsbijeen komst in „Irene" op Meer en Bosch plaats gehad via de Ned. Chr. Radio- Vereeniging. Van kwart voor acht -tot kwart over negen had het comité de be schikking over den zender, doch het pro gramma, dat overigens zeer vlot verliep, bleek te uitgebreid te zijn, zoodat ondanks het extra aangeknoopte kwartier een""deel •moest vervallen. Het hoogtepunt van den avond was wel de toespraak van den minister van gbaat dr. J. Th. de Visser, die daarbij het jubileum- fonds overhandigde. Dr. de Visser achtte het een groote eer en voorrecht niet alleen het woord -te voeren maar ook een tastbaar be wijs van het medeleven van duizenden in den lande te mogen overhandigen. Jaren lang was de vereeniging de eenige, die zich het lot van lijders aan vallende ziekte aantrok. Toen niemand zich nog over -hen ontfermde vestig de de heer O. G. Heldring de aandacht van freule Teding van Berkhout, die iets voor zieken wilde doen, op de toevallijders. Klein is men begonnen, doch heerlijk groot is het werk geworden, dat velen zonneschijn op hun weg heeft gebracht. Prachtig is heb uit lichamelijk oogpunt, dat de dokter kon schrijven, dat het -percentage van hen dde genezen steeds toeneemt. Wanhoopte men vroeger aan beterschap, thans zijn tonen, van optimisme te hooien. Het is een prachtig resultaat van een prachtige vereeniging. Doch wie brengt onder woorden den geestelijken zegen die geschonken werd? Hoeveel angst en naargeestigheid is niet weggenomen uit de velen, die lichamelijk gezond waren? En omdat de vereeniging zoo prachtig is, is het spr. zulk een voorrecht in haar midden te mogen zijn. Nu het gouden jubileum in dezen moeilijken tijd gevierd wordt, rijst des te h-ooger de feesttoon, nu blijkt, dat duizen den in den lande zich hebben opgemaakt de stichting te steunen. Onder luid applaus overhandigt dr. de Vis ser aan den penningmeester de giften, die uit het geheel© land binnen zijn gekomen tot een totaal bedrag van f 80.432.23. De heer C. F. Bier ens de Haan, pen ningmeester der stichtingen, bracht namens allen dank uit aan de Koningin-Moeder, die beschermvrouwe van het eere-comité is, en voorts aan oud-minister de Visser, voorzitter van dat comité voor de schenking van het Ned. Volk. Nu kan men gaan bouwen, nu het Christ. Nederland ook thans weer achter de stichting staat. Spr. gaf een kort historisch overzicht over .de financieelen toestand in de eerste jaren na 26 Jan. 1882, toen met bescheiden opzet toch groote dingen tot stand gebracht zijn. Hij hoopte op voorzichtige wijze voort te zullen gaan met het voortzetten van het door hem aangevangen werk. Drs. B. Ch. Lede boer dirigeerend ge neesheer had 5 minuten voor zijn uiteenzet ting van behandelingsmogelijkheden en ge nezingskansen waarin hij over de verschijn selen der ziekte sprak, de oorzaken en resul taten. Hij constateerde aan de hand van cij fers, dat het aantal toevallen steeds af neemt. Den voorzitter van het bestuur ds. C. J. va n Pa as sen, die het openingswoord gespro ken had, waarin hij dank bracht aan allen, die medewerking en steun verleend hadden in den loop der jaren en die in gebed was voorgegaan, werd door broeder F. H. Jon ker een gedenkboek aangeboden dat alleen nog slechts aan het Koninklijk Huis was ge zonden. Broeder J. A. H o c k e n d ij k leidde de ui t zending. Hij sprak de luisteraars toe en kon digde telkens de sprekers aan. Door hem werden ook de plaatsen voorgelezen vanwaar uit telegrammen van meeleven met de uit zending inkwamen. Met dc nog ingekomen giften ontbreken nog ruim f 15.000 aan dc f 100.000. Als dat bedrag bereikt is, kan met bouwen worden begonnen. De avond werd verder opgeluisterd door zang declamatie en muziek. De patiëntenkoren van Sarepta te Haarlem onder leiding van mej. C. Vis en van Meer en Bosch onder leiding van broeder Lagas, zongen liederen evenals het zusterkoor onder leiding van Jan Booda. De heer Jac. van Kempen, tenor, verleende zijn zeer gewaardeerde medewerking, H. van Kempen gaf een fluitsolo, G. Gronds-ma uit Alkmaar, declameerde uit het gedenkboek, terwijl ds. J. A. van Leeuwen, een door hem geschreven sprookje daaruit: „Onze bruine beuk", voordroeg. Zooals reeds gezegd, werd de uitzending om half tien stopgezet waarna echter „onder ons" op bescheiden verzoek van broeder Hoekendijk de niet uitgezonden rest van het programma afgewerkt is. Onder de aanwezigen merkten wij om. op; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van: Heemstede, vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Haarlem, jhr. mr. D. E. v. Lenncp, oud-lid der Ged. Staten en oud-bur gemeester van Heemstede, Ds. Barger, oud directeur en dr. M. Colenbrander.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10