De gevangenisopstand van Dartmoor.. Het woord is aan... Een gevonden voorwerp. S4 h 'Wi Ned. Handels- en Landbouwbank. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14903 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 26 Januari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72Vi. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukker^: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f (X60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, V ijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, erlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Officieele mededeelingen. Ruim 100 gevangenen hebben er aan deelgenomen. Reuter 'meldt nog: De ongeveer 450 gedetineerden in de ge vangenis van Dartmoor waren den geheelen dag~bewaakt in hun cellen opgesloten. Eeni- geen hunner, die aan de muiterij hebben deel genomen. nemen een provoceerende houding aan, en bij wijze van voorzorgsmaatregel zijn alle cipiers voorzien van geweren en is de bewapening op alle belangrijke punten verdrievoudigd. Bovendien doen een hon derdtal politie-agenten zoowel binnen als buiten de gevangenispoorten bewakingsdien sten en worden de troepen te Plymouth in gereedheid gehouden. Een der oorzaken van de muiterij zou de hoedanigheid zijn geweest van ue 's morgens opgediende soep, doch men gelooft dat er andere oorzaken voor de ontevredenheid be staan. die het reeds aangevangen onderhoek hoogstwaarschijnlijk aan het licht zal bren gen. De leiders der muiterij zouden hun plannen aan de andere gedetineerden met behulp van een geheimen code hebben hiede- gedeeld. Uit nadere bijzonderheden in de Britsche bladen van heden blijkt, dat het niet de directeur der gevangenis was, wiens leven door een tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde gered werd. maar een commissaris der gevangenissen, die op bezoek was in de gevangenis om een onderzoek in te stellen naar de ongeregeldheden der laatste dagen. Deze gevangene was in 1928 met twee ande ren wegens moord ter dood veroordeeld, doch vlak voor hun terechtstelling werd de straf in levenslang veranderd. Een cipier, die dienst had in het ketelhuls, werd door een anderen gevangene gered, die met zijn schop de wacht had betrokken bij den cipier. De vorige minister van binnenlandsche zaken. Clynes. verklaarde na een officieel be zoek, dat Dartmoor een veel betere plaats was voor het doel van correctie en verbete ring van den jndividueelen misdadiger dan het publiek zich voorstelde. Het voedsel, de slaapgelegenheid en de gelegenheid tot be weging waren volgens hem even goed zoo niet beter dan de omstandigheden waar onder tal van arme arbeiders moesten leven. Wat de klachten over het eten betreft, dit wordt volgens een vast menu verstrekt. Het ontbijt, bestaat uit pap. cacao, brood en mar garine; het middageten uit soep. brood, groente en gekookt vleeseh of vleesch in blik; het avondeten uit brood en margarine. Degenen, die aan de muiterij hebben deel genomen, zullen natuurlijk gestraft worden. Zij zullen voor elk jaar, dat zij gekregen heb ben, nog drie maanden extra gevangen moe ten zitten. Bovendien kunnen zij in de boeien worden geslagen en op water en brood worden gezet In de officieele verklaring door het Engel- sehe ministerie van binnenlandsche zaken gepubliceerd over de gebeurtenissen in de ge vangenis van Dartmoor wordt nog gezegd, dat meer dan honderd van de ongeveer vier honderd aan het oproer deelnamen, dus be langrijk minder dan door Reuter gemeld. Volgens deze verklaring begon het oproer te half tien, verscheen de politie te kwart voor elven en was men te elf uur den toestand meester. Het eerste bericht, dat de inwoners van het naburige Princetown kregen was van een cipier, wiens neusbeen in den strijd gebroken was en die met het bloed langs zijn gelaat stroomend myar buiten kwam en tot de vrou wen die daar stonden, verontrust door het geweervuur, zeide dat zij naar huis moesten gaan en haar deuren sluiten. Den heelen dag hadden er Zaterdag al geruchten geloopen van onrust in de gevangenis: het week-end verlof der cipiers, die in Princetown wonen, was ingetrokken. Toen het gevecht begon werden vrijwel alle inwoners van Princetown als „special constable'' aangesteld. Zij kregen een geweer en werden langs de wegen opgesteld om ont vluchtingen te voorkomen. LONDEN, 25 Jan. 'V.D.l In het ministe rie van Binnenlandsche Zaken werd een speciale spoedzitting gehouden. Er is een enquêtecommissie ingesteld. Uit het onderzoek is tot nu toe reeds ko men vast te staan, dat de muiterij is voor bereid en ten deele het gevolg is van revolu- tionnaire propaganda. Een der belhamels is een berucht inbreker die Maandag tegen over de autoriteiten belangrijke bekentenis sen afleede omtrent het ontstaan der muite rij. Omtrent de mededeelingen wordt even wel niets bekend gemaakt. De voorbereidingen inzake de muiterij werden door geheime teekencn van cel tot cel doorgegeven en besproken tijdens de ge meenschappelijke werkzaamheden en de rusturen der gevangenen. MEISJE AANGEREDEN Een 14-jarige iongen fietste op den Rijks straatweg aan de rechterzijde van den weg. Hij reedden l!-jarig meisje aan. dat hem tegemoet kwam en door de aanrijding haar linkerbeen brak. Per particuliere auto werd zij door leden van den Ongevallendienst naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht. SPOORWECAANSLACEN REEDS AANGEKONDIGD. In October was al een brief ontvangen. Gericht aan den minister van Waterstaat. Sneltrein ParijsAmsterdam gaat er uit. Dat de in de vorige week nabij Amster dam gepleegde treinaanslagen voor de poli tie en justitie in de hoofdstad geen volko men verrassing zijn geweest, valt, naar wij vernemen, af te leiden uit een anoniemen en met verdraaide hand geschreven brief, welke geruimen tijd geleden aan den Minis ter van Waterstaat is geschreven en op het Departement is ontvangen. De inhoud van den brief luidt: Den Haag, 26 October 1931. „Schurken. Die het christen-beginsel vertrapt zal ook de gevolgen moeten dragen. Sneltrein Parijs—Amsterdam gaat er uit. Matuschka n". Via den Minister van Justitie is deze brief direct na ontvangst ter kennis gebracht van de justitieele en politioneele autoriteiten in de hoofdstad. De laatsten hadden op hun beurt de direc tie van de Nederlandsch Spoorwegen op de hoogte gebracht, met het gevolg, dat het wisse voor het onwisse genomen werd en maatregelen werden getroffen om te voor komen, dat de bedreiging in een daad werd omgezet. Heden zal het facsimile van den brief wor gen gepubliceerd. Een tweede brief. Het Handelsblad kan voorts mededeelen. dat de directie der spoorwegen de vorige week, na het eerste geval, een anoniemen brief ontvangen heeft, waarin geëiseftt werd het deponeeren van 5000 ergens op de spoorbaan, anders zou een nieuwe aanslag volgen. Nauwkeurige plaats- en tijdaandui ding voor het deponeeren van het geld ont brak en ook overigens droeg de brief het kenmerk door een warhoofd geschreven te zijn. De politie heeft nog verscheidene andere brieven ontvangen, waarvan de meesten niets te beteekenen hebben. De Ned. bond van reizende kooplieden heeft zich volgens de Tel. in verbinding ge steld met de politie-autoriteiten en met de Nederlandsche Spoorwegen en aangeboden een vrijwillige treinpolitie in het leven te roepen Dit aanbod werd zeer op prijs ge steld. Doch men meende dat het zoo ver nog niet gekomen is om van deze hulp gebruik te maken. MUNONTPLOFFING IN ENGELAND. Tien dooden, vele arbeiders Vergiftigd. ZANGER BIJ HET REDDINGSWERK OMGEKOMEN. LONDEN, 26 Januari (Reuter). Gisteren avond is een ontploffing ontstaan in de Llymnpia-kolenmijn in het Rhondda-dal, waar 30 man werken. Tien liepen lichte kwetsuren op en lijden aan de gevolgen van gasvergiftiging. Aanvankelijk waren er geen slachtoffers. Nader wordt gemeld, dat vier arbeiders zijn omgekomen en dat er negen zijn gered. LLYMNPIA. 26 Januari (Reuter). Nog zes lijken zijn boven gebracht, waardoor het aantal dooden tot tien is gestegen. De mijn brandt nog steeds. De bekende tenor John Evans, die vrij willig aan het reddingswerk deelnam, werd door het gas vergiftigd en is overleden. Anonymus Alleen hij die de menschhcid lief heeft mag lachen om de menschelijke zwakheden. De ware humor glimlacht om de wereld en de menschheid met medegevoel. (Onder te Amsterdam gevonden voorwerpen staat o.a. vermeld een acröbatenjiets). Paraplus en damestaschjes, Die gaan dagelijks te loor. Sleutelbossen, portefeuilles. Komen steeds op 't lijstje voor. Overjassen, hoeden, stokken, Brillenhuis of camera. Vindt men vrijwel regelmatig, Kijk de krant er maar op na. Tanden, ja zelfs kunstgebitten Zie je af en toe vermeld. In gezelschap van horloges. Fietsen en, natuurlijk, geld. Veel kan ons niet meer verrassen, Het gebied, waarop de mensch, Zijn bezit weet te verliezen, Heeft een uiterst wijde grens. Zelden staat in dat rubriekje, Iets waarvan je je verbaast, Hoe men dat nu kan vergeten, In verstrooidheid of in haast. Als nauwlettend krantenlezer Vond ik echter nu zooiets, In de hoofdstad is gevonden, Kijk een acrobatenfiets. Dat is geen gewoon artikel En geen massafabrikaat. Waar is, tot die fiets behoorend, De verstrooide acr.ibaat? Schuilt daar een kiein drama achter, Maakte d'eigenaar zich af. Van zijn fiets, die door de crisis D'acro- toch geen baat meer gaf? Was de man te oud geworden. Hield hij zich. als velen thans, Door verzwakking van zijn krachten, Niet meer veilig in balans? Of heeft hij. na trouwe diensten. Welbewust zijn fiets versmaad. Door vooruitgang in het leven, Werd hij auto-acrobaat? Of is 't enkel maar een grapje Van dengeen. die 't rijwiel vond. Dat misschien in 't centrum ergens Van de drukke hoofdstad stond? Daar 's toch zonder overdrijving Op den Dam of Leidschestraat. Elke fiets een acrobaatfiets, Want elk fietser acrobaat. P. GASUS. CRISISCOMITé. Mej. H. de Kr. H. M. A. J. T. D. 1 cent per dag Kabouters N. M. G. afdeeling Haarlem, maandbijdrage f 10.— 10.— 5.— 2.62 1.— NU DE BRUG OVER HET DONKERE SPAARNE NIET KOMT WINKELS WORDEN WEER DOOR DE GEMEENTE VERHUURD. De twee perceelen aan de Spaarnwouder- straat bij de monding van de Burgwalgracht, die reeds een paar jaren leeg staan, omdat zij bestemd waren te worden gesloopt, wijl op die plaats de nieuwe Gravensteenenbrug zou komen, worden thans gerestaureerd en voor winkels weer gereed gemaakt. Nu wel vaststaat, dat in afzienbaren tijd niet met den bouw van een nieuwe brug al daar zal worden begonnen, nü de beslissing van Ged. Staten over het bekende raadsbe sluit, gaat men deze, aan de gemeente toe- behoorende twee perceelen weer productief maken. De Treinaanslagen te Amsterdam. i i d T£"K p C h v r )s •i.i r. ei ch-fjf.trrf s't.1 t l E i.i „X ,Jr =VV/l«-. Oet ,1 dr A f P 4 P'i t f-;./,..; r-'V tf.r ,n/ fa»nm mfi/f Dc anonieme brief, die in October aan den Minister van Waterstaat gezonden iccrd, waarin dc aanslag op den Parijschcn trein werd aangekondigd. Daarnaast de enveloppe. Tot faillietverklaring geadviseerd. Een door den bewindvoerder afgewezen aanbod. Heden zette het Amsterdamsche Gerechts hof de behandeling voort van het hooger be roep door eenige crediteuren ingesteld tegen het vonnis der Haarlemsche Rechtbank, waarbij aan de Handels- en Landbouwbank te Haarlem surséance van betaling was toe gestaan. Zooals men weet heeft het gerechts hof op 30 December de behandeling van dit hooger beroep geschorst, om af te wachten of de pogingen die aangewend werden om het bedrijf over te doen. met succes bekroond zouden worden. De bewindvoerder Mr. A. Bruc'n had namelijk in zijn rapport uiteen gezet, dat als zoo'n overneming plaats had op door hem aanvaarde voorwaarden, dit in het belang van de crediteuren zou zijn. Thans deelde dc bewindvoerder aan het gerechtshof mede, dat de pogingen om het bedrijf over te doen. geen succes gehad heb ben. De gebouwen van de bank zijn inmiddels ln andere handen overgegaan. Ter elfder ure is nog een aanbod tot over neming van het bedrijf ingekomen van eer. maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, vertegenwoordigd door den heer kloppenburg. Dit aanbod bestond hierin: f 75.000 in geld; f 75.000 in 5 pet. hypothecaire obligaties; betaling van hot salaris van den bewind voerder en reserveering van f 25.000 in obligaties voor nog onbekende claims op de bank. De bewindvoerder deelde evenwel mede, dat de f 75.000 in geld in den loop van het jaar 1932 gestort zouden worden. Het laat zich evenwel met een;gen grond vermoeden, dat dit bedrag ook in geval van faillissement binnen dat tijdsverloop zal zijn te incas- seeren. Door den heer Kloppenburg is nader nog een amendement op zijn aanbod inge diend. dat bedoelde om de helft van bedoelde f 75.000 binnen acht dagen te storten in con tanten. Dit amendement maakte het aanbod min der ongunstig, doch allerminst aannemelijk. Bovendien kon de bewindvoerder het in geen geval op zijn verantwoording nemen, om dc activa der bank aan derden over te geven tegen een contant bedrag, dat slechts een gering procent van dc waarde van de activa vertegenwoordigt. Ook al zouden de 75.000 in haar geheel onmiddellijk in contanten worden gestort, dan zou het aanbod toch on aanneembaar blijven. Dc f 75.000, die in o% obligaties zouden worden gestort, zijn obliga ties gedekt door een tweede hypotheek op panden te Haarlem, te 's-Gravenhage, to Utrecht en te Rotterdam. Een zoodanige hypothecaire zekerheid kan in het bijzonder in dezen tijd onmogelijk aanvaard worden. Het aanbod, zoo vervolgde de bewindvoerder, kan dus in geen geval een spoediger afwikkeling der zaken ten gevolge hebben dan een faillissement. Bij een en ander komt, dat 150.000 een bedrag Is. aanzienlijk liggende beneden de door hem voorzichtig gestolde raming der activa. Daarom heeft de bewindvoerder ten slotte tegen dit aanbod een afwijzende houding aangenomen. Tenslotte deelde dc bewindvoerder mede, dat thans alle ove mem in gsmoge 1 ij kheden van de bank zijn uitgeput, zoodat het thans aanbeveling verdient om de surséance van betaling te vervangen door een faillissement. De heer Verschoor, directeur van de bank en o: k mr. Sylvain Groen, de raadsman van de bank deelden mede. dat zij met dit advies volkomen accoord gaan. Er is alle moeite gedaan om in het belang van de cre diteuren de zaak over te doen. maar dit is niet mogen gelukken. Namens eenige credi teuren, die tegen dc surséance in beroep ge- komer: waren, deelde mr. P. Tideman mede, dat hij zich ook met het advies van de be windvoerders kon vcreenigen Hij betoogde evenwel, dat het billijk zou zijn als zijn kos ten ten laste van het faillissement werden gebracht, omdat hij toch in het belang van alle crediteuren opgetreden is. Het Hof zal dit overwegen en bepaalde de uitspraak op Woensdag 10 Februari om tien uur. DE BRAND BIJ SARRASANI. OOK „LADY" OVERLEDEN. ANTWERPEN. 25 Jan. (V. D.) De derde olifant van het circus Sarassani dat door brand geteisterd werd, is hedenavond om 10.15 overleden. Deze olifant. Lady genaamd, was van alle verbrande olifanten, het ergste er aan toe. Men vreest dat nog twee olifanten aan dc opgeloopcn verwondingen zullen omkomen. HONGERSNOOD BIJ SMYRNA. STAMBOEL. 25 Januari. (V. D.) In de districten ten Zuiden van Smyrna Is een hongersnood uitgebroken. De geheele oogst, voornamelijk, tabak bleef onverkocht. Er heêrscht een vreesclijke ellende. Door de autoriteiten en de organisatie Dc Roode Halve Maan wordt een hulpactie op groote schaal ingesteld. Het Chinecsch-Japatische conflict in den Volkenbond. Ernstige Chineeschc beschul digingen. Het Japansche antwoord. (2e blad, le pag.) Mijnontploffing in Engeland. Tien dooden, vele arbeiders vergiftigd. (Ie blad, le pagJ De gevangenisopstand van Dartmoor. Ruim 100 gevangenen hebben er aan deel ge nomen. (le blad, le pag.) Dc communistische oproeren in San Sal vador. (2e blad, le pag.) Dccnsch contingent dit kwartaal al bereikt? (2e blad, 2e pag.) Spooricegaatislagcn reeds aangekondigd. In October icas al een brieontvangen. (le blad, le pag.) JWed. Handcis en Landbouwbank. Tot failliet verklaring geadviseerd. (le blad, le pag.) Edo Fimmen over den toestand in Japan en China. (2e blad. 2e pag.) De linksche links-socialisten nog geen fusie met de groep-Schmidt. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Paniekstemming. (le blad, le pag.) Het vcrkcersondcrioijs. Binnenkort verplich tend op dc scholen. (2e blad, 4e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.f INWONER VAN HAARLEM BEROOFD? IN EEN TAXI MEEGEVOERD EN IN DE SLOOT GEWORPEN? AMSTERDAM. 25 Januari. Gisteravond ;a een agent van politie aan het bureau Admi raal de Ruyterweg gekomen met een inwo ner uit Haarlem, die verklaarde, dat hU door drie personen in een taxi tegen zijn wil uit de stad was meegevoerd, waarna zij hem in een sloot hadden geworpen. Hij deelde voorts mede, dat hij beroofd was van een portefeuille inhoudende f 145 aan bankpapier en een boekje met 12 swcepstakeloten. De politie ver schafte den drenkeling zoolang een dren- kelingenpak. Hedenmorgen zijn hem door zijn familie uit Haarlem droge kleeren gezonden. Naar de juistheid van de door het slachtof fer afgelegde verklaringen stelt de politie een onderzoek in. HAARLEM, 26 Januari. Paniekstemming. liet Nederlandsche volk heeft er in deze tijden scherp tegen tc waken dat het zich niet laat meeslecpcn in de paniekstemming, die in sommige andere landen een deel der bevolking heeft bevangen. Het gevaar is niet denkbeeldig. Sommige Hollanders zijn bereid ten allen tijde achter het groote buitenland aan te draven. Zij lijdon aan een zeer 'be lachelijk „minderwaardigheidscomplex" en zijn ervan overtuigd dat een Engelsche mi nister. een Duitsche Partijleider, een Fran- sche publicist het beter moeten weten. Meest al geldt hun voorliefde Duitschland cn Enge land. Sommigen van die menschen redeneeren heeiemaa! niet. doen daar zelfs geen poging toe. Zij zijn alleen ten allen tijde bereid ieder nieuw verschijnsel in het buitonland te adop- teeren en er als een blatende kudde achter aan te loopen. Het is makkelijk: je hoeft er niet bij te denken en het bespaart je dc ver moeienis van het hebben van een eigen oordeel. Zoo loopen er op dit moment al weer een heele troep rond die meeblaten met bultenlandsche politieke acties, ontstaan in omstandigheden die veel slechter en bo vendien totaal anders zijn dan de onze. An deren leuteren over dictatuur, omdat er in sommige andere landen een dictatuur is. Komt er in Engeland of in Duitschland ook een, dan zullen zij een Nederlandsche dicta tuur gaan cischen. Net zooals zij een gramo- phoon koopen, omdat hun buurman er een heeft, of zeggen dat jazz zoo mooi is, omdat hun andere buurman dat ook vindt. Tot de ergerlijkste dingen van den laatsten tijd behoort wol het proclameercn van Jo denhaat. in imitatie van de „Nazis" van me neer Hitler. Wij hebben nu ook Nazis. De he mel weet waarom. Zij beweren dat de Joden ons bankwezen en onze financiën in het al gemeen bcheerschen, dat zij parasiteeren op „het stervende lichaam van ons vader land". dat zij de wetenschappen verlagen en verdraaien, en meer van cie onzin in dikke woorden. Tegen dit soort wartaal is een stevige waar schuwing op haar plaats, en ik geef haar bij deze. Het is onwaar dat dé Joden onze gcld- wereld beheerschen, het is onwaar dat Ne derland stervende is, en wat dc wetenschap pen betreftde bevordering daarvan in ons land. zoowel als in andere landen, is in hoogen mate mede aan de Joden te danken. Zij zijn eer. zeer begaafd ras. een der be gaafdste ter wereld, en op kunst- zoowel als op wetenschappelijk gebied heeft het mcnschdom ontzaglijk veel goeds aan hen te danken. Hen die dit klcinccrcn verdenk

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1