Het verkeers-onderwijs. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 26 JANUARI 1932 Binnenkort verplichtend op de scholen. Medewerking door den commissaris. Het is wel zeker, dat het verkeers-onder wijs binnenkort op de lagere scholen verplich tend zal worden gesteld. Dit zal ongetwijfeld algemeen worden toegejuicht. In den tegen- woordigen tijd heeft het verkeerswezen, voor al in de groote steden, zoo'n omvang geno men, dat alles gedaan moet worden om het ir. goede banen te leiden. Daartoe behooi't niet alleen de wegen te verbeteren en te zor gen voor bekwame autobestuurders, maar óók om de burgers de voetgangers en de fietsers dus! bekend te maken met de ver keersmaatregelen. Er gebeuren immers her haaldelijk ongelukken die veroorzaakt wor den door onvoorzichtigheid en onbekendheid met de regels van den weg. Volksleiders zeggen „geef mij het kind, want dan heb ik de toekomst". Die waarheid beseffen ook de voorstanders van een geor dend verkeer. Vandaar het streven om het verkeers-on derwijs op de lagere scholen verplichtend te stellen. De A.N.W.B. heeft een goed werk gedaan door een verkeers-maquette uit te geven, die bij dit onderwijs uitstekende diensten kan bewijzen. Daarbij zelfs onmisbaar is. Het zijn verschillende plattegronden van wegen met zijwegen, kruisingen, tramwegen, enzoovoorts. Daarbij behooren metalen tramwagens, auto's,,fietsers, wandelaars en verkeersbor den. waardoor het mogelijk is aanschouwelijk onderwijs te geven. In afwachting van de invoering van het verkeers-onderwijs als" verplicht leervak, heeft de oudercommissie van de gemeente lijke opleidingsschool in de Wilhelminastraat het hoofd, den heer Th. M. J. Donkersloot, reeds gemachtigd om deze maquette aan te koopen. De heer Donkersloot, zelf automobilist, is van de noodzakelijkheid van het verkeerson derwijs zóó doordrongen, dat hij aan den in specteur van het onderwijs toestemming zal vragen om binnenkort daarmede reeds een begin te maken. Toen wij hem spraken bleek hij evenwel te leurgesteld te zijn. „Ik heb zoo zei hij - medewerking van den Commissaris van Poli tie voor dit onderwijs gevraagd, omdat ik overtuigd ben. dat het gewenscht is, dat de toelichting die de A.N.W.B. bij de maquette gegeven heeft, aangevuld wordt met dingen die voor onze omgeving speciaal van belang zijn. 1-Iet zou een uitstekende uitwerking hebben, als een inspecteur of een verkeers agent het onderwijs bijwoonde en daaraan ook leiding gaf. De Commissaris gevoelde wel in beginsel voor dit denkbeeld, maar heeft tenslotte toch gezegd, dat hij daarmee niet beginnen kon, want als de andere scho len later met een zelfde verzoek zouden ko men, zou dit te bezwarend voor zijn dienst worden". Wii voelden ons gedrongen den heer Don kersloot te zeggen, dat wij het bezwaar van den Commissaris moesten deelen. Laten wij aldus ons betoog eens rekenen. Haar lem heeft meer dan 80 openbare en bijzon dere lagere scholen. Als wij het gemiddeld aantal klassen per school op 7 stellen, komen wij aan 560 klassen. De politie zou dus gere geld in 560 klassen verkeers-onderwijs moe ten geven. Bovendien zou het gewenscht zijn het ver- keersonderwijs ook op de middelbare scholen te geven. De heer Donkersloot was al overtuigd. ..Neen" zoo vervolgde hij ..ik zie nu wel in. dat dit practisch niet uitvoerbaar is. Te meer, omdat klassen van 30 of 40 leerlingen voor vruchtdragend verkeers-onderwijs te groot zijn. Er zullen niet meer dan 15 of 20 leerlingen tegelijk dit onderwijs rondom de maquette kunnen volgen. Hoeveel uren denkt u zoo vroegen wij dat verkeers-onderwijs noodig zal zijn? De heer Donkersloot antwoordde: De A. N. W. B. heef do leerstof in 16 uren verdeeld. Maar dit geldt natuurlijk alleen voor de hoo- gere klassen. Feitelijk kan al op een beschei den manier met verkeers-onderwijs in de eer ste klasse begonnen worden. De kinderen die pas op school komen moeten leeren hoe zij veilig een straat kunnen oversteken. Verder zijn er ook bij de maquette looden kindertjes met vliegende Hollanders, zoodat spelender wijze gedemonstreerd kan worden, hoe ge vaarlijk het is met zoo'n ding op den open baren weg te komen. In elke hoogere klasse kan het verkeers- onderwijs wat uitgebreid worden. Vooral als de kinderen op een leeftijd komen dat zij gaan fietsen, is heel dringend noodig. dat zij precies weten wat de verkeersregels zijn. wat zij moeten doen en vooral ook wat zij moe ten laten. Thans vormen fietsende kinderen vaak een gevaar voor den weg. Vooral als zij op rijen van drie en vier voorbijsnorren, alsof de weg alleen voor hen is. De praktijk zal moéten uitwijzen hoeveel uren in elke' klasse aan verkeersonderwijs ge geven moeten worden. Het is nu evenwel reeds te zeggen, dat het gewenscht- is soms het ijzer te smeden als het heet is. Als er bijvoorbeeld een ongeluk in de nabijheid der school gebeurd is, moet de onderwijzer met een de verkeers-maquette voor den dag ha len, om, terwijl de indruk van het ongeluk nog versch is de kinderen uit te leggen waardoor het ongeluk ontstaan is en wat- ge daan kan worden, om nieuwe ongelukken te voorkomen. Bovendien zal de onderwijzer met zijn leerlingen naar sommige gevaarlijke punten in de stad moeten gaan, om de ver- kcersprobleemen daar ter plaatse nader toe te lichten. Het zal aanbeveling verdienen om in de hoogste klassen een eenvoudig examen af te nemen, om de kinderen een verkeers-diploma met draagspeld te geven. Daarvoor zijn zij, zoo heeft de ervaring geleerd, zeer gevoelig. Het vex-meerdert bovendien de belangstelling in het onderwijs. Zoo zal aldus dit schoolhoofd het verkeersonderwijs goed tot zijn recht komen. Maarwie geeft ons nu goede onderwij zers in de verkeers-aangelegenheden, nu de politie niet kan medewerken? Wij zouden er al zijn, als aan elke school één of twee onder wijzers waren, die zich voor dit onderwijs in teresseerden. Maar dan is zoo stelden wij den heer Donkersloot voor wel een oplossing te vin don. De Commissaris zal er ongetwijfeld wel ice willen medewerken, om de onderwijzers die zich met dit verkeers-onderwijs willen be lasten, op te leiden. Een cursus van enkele avonden, gegeven door den inspecteur belast met de leiding van het verkeer, den heer P. van Tongeren, zou vermoedelijk al voldoende zijn. In de Centrale voor de lantaarnplaatjes der scholen zijn reeds verschillende plaatjes die op het verkeerswezen betrekking hebben. Daaruit, blijkt dat de politie, die nu ook al voorlichting geeft op ouderavonden en voor jeugdvereenigingen, de zaak gaarne, als dit in haar vermogen is, wil steunen. Dan waren wij ook geholpen! zoo ant woordde de heer Donkersloot. Wij kunnen dexx heer Donkersloot nog ver rassen met de mededeeling, dat wij later de zaak met den Commissaris besproken hebben. Deze verzekerde, dat hij tegen medewerking in dezen voim gee"n bezwaren heeft, want de zaak zelf is hem zeer sympathiek. NOOIT MEER OORLOG FEDERATIE. OPENBARE VREDESBIJEENKOMST. De Nooit Meer Oorlog Federatie heeft Maandagavond in het gebouw van den Pro testantenbond een openbare vredesbijeen komst georganiseerd. De belangstelling voor deze meeting bleek uitermate groot te.zijn, reeds kort na het aanvangsuur was geen enkele plaats meer onbezet. De voorzitter, de heer Joh. Op t Eynde, deelde in zijn openingswoord mede, dat de bijeenkomst belegd was op initiatief van en kele bij de Federatie aangesloten vereeni- gingen, die meenden dat de kwestie der dienstweigering wat nader onder de oogen diende te worden gezien. Als eerste spreker voerde daarna het woord ds. N. Pa d t uit Zandvoort. Spreker begon met de opmerking, dat vol gens artikel 2 van het' burgerlijk wetboek persoonlijke dienstbaarheid of wel slavernij verboden wordt. Maar niettemin kent men in ons land de dienstplicht, die spreker eveneens als een vorm van slavernij be schouwde. Als onze jongens 19 jaar zijn, al dus ds. Padt, worden ze door den Staat weg genomen om zich te vergrijpen aan „het hoogste goed". Zeer terecht is de dienstplicht door Scharten-Antink infernaal genoemd, omdat zij solt met alles, wat ons heilig is. De ..gedachte" dienstplicht verspreidt zich over de geheele wereld als een net. waarin iedere levensuiting wordt verstrikt en er is geen kans, dat men aan die plicht ontkomt. Zij is de schending van de menschelijke per soonlijkheid, aldus spreker, en Indien we niet beseffen, dat er offers moeten worden gebracht om haar te doen verdwijnen, zul len wc er nooit komen. Laten we begrijpen, dal de grootste geesten van dezen tijd aan onze zijde staan: mannen als Romain Rol land, Stefan Zweig, Tagore. Wij strijden voor een zaak, waarvan de inzet het allerhoogste is. Uit eerbied voor den mensch verwerpen we de dienstplicht. Mevr. Henriëtte Roland Holst, die na ds. Padt sprak, constateerde, dat sinds verleden jaar de solidariteit met cïe dienstweigeraars is toegenomen. En dat is noodig, want deze menschen zijn overgele verd aan de ontzaglijke machinerie, de straf- fende machinerie van den Staat. De straf voor de dienstweigeraars schijnt bedoeld te zijn om van den jongen man met daad kracht, Idealisme, moed en waarom ook niet overmoed een geprikkeld en wantrouwend mensch te maken. Dit gebeurt, doordat men hem als een misdadiger behandelt. Zelfs is komen vast te staan, dat dienstweigeraars in de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- gen mishandeld zijn. Zoolang dergelijke din gen voorkomen, blijft men willens en wetens conflicten uitlokken. Spreekster herinnerde in dit verband aan de gebeurtenissen te Veenhuizen met de twee dienstweigeraars, die in hongerstaking zijn gegaan. Spreekster eindigde met een dringenden oproep aan alle pacifisten om zich te verdie pen in het middel van verzet tegen staat en wet cn zich solidair met de dienstweigeraars te verklaren. Er is maar één weg. die naar ons doel voert, zeidc d s. N. J. Schermerhorn, de ste spreker van dezen avond, en dat is de kortsic weg, de weg van de dienstweigering. Spreker constateerde met voldoe ning, dat in de laatste dertig, vijf- en-dertig jaar de idee der dienstweigering enorm is vooruitgegaan. Het. is echter nood zakelijk, dat dc geesten zich nog scherper tegenover het georganiseerd geweld stellen. Men ontmoet dikwijls menschen. dié zich niet met het anti-militairisme willen inlaten, omdat ze niet ongehoorzaam aan de over heid willen zijn. Maar hoe dikwijls toonen deze zelfde overheidsaanbidders zich onge hoorzaam, wanneer er wat mee te verdienen valt, het knoeien met de belasting bijvoor beeld. Spreker ging iets dieper in op het wezen van den oorlog. „De oorlog ls niet anders dan een commercieele onderneming", heeft Woodrow Wilson gezegd. Zoo is het. Alleen om de stoffelijke belangen van enkele groo- ten der aarde, zoo zeide ds. Schermerhorn, wordt de oorlog gevoerd. Spreker kon geen onderscheid zien tusschen een „rechtvaar digen" en een „onrechtvaardigen" oorlog. Als redelijk mensch moet men den oorlog verwerpen en alleen langs redelijken weg kan men tot de oplossing der conflicten komen. Met een kort slotwoord van den voorzitter werd de bijeenkomst gesloten. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 190 porties; Dins dag 180 p.; Woensdag 145 p.; Donderdag 171 p.; Vrijdag 192 p„ Zaterdag 162 p. Overtonstraat; Maandag 150 porties; Dins dag 154 p.; Woensdag 136 p.; Donderdag 141 p.; Vrijdag 149 p.; Zaterdag 144 p. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. UIT HET LAND VAN GANDHI. Geachte Redactie, Wie eens het- boek de Negerhut van Oom Tom gelezen heeft, zal gejubeld hebben bij het winnen der Noordelijken tegen de Zuide- lenken. Zoo zal het ook met een ieder gaan die meisjes van 5 of 6 jaar heeft na !t lezen van het boek „Moeder Indië" (Britsch-Indië) verkrijgbaar bij de Uitgevers Maatschappij „Elsevier" en ook bij iederen Haariemschen boekhandel. Vooral den Iaatsten tijd door het optreden van Gandhi, die zeer zeker zijn grootsten steun vindt bij de Hindoes. Dat de Engelschen niet alleen en niet allen in Indië werken tot het welzijn van het In dische volk, zal ieder toestemmen, maar dat er onder de Engelschen en vooral onder de Engelsche vrouwen velen zijn die werken in het belang der Indische meisjes en vrouwen staat vast. En menige Indische vrouw zal de Engelsche o verheer selling gezegend hebben, diei; haar beschermd heeft, voor het uit voeren der Hindoesche Offerande waarbij zij meest verbrand worden met haar soms 6, ja zelfs 10 maal ouderen man. Vergun mij, u eenige regelen uit het boek ..Moeder Indië" onder de oogen te brengen. Hoort wat een Orthodox hooggeleerde Brah maan, die zich goed thuisgevoelde in zijn Europeesche kleedij, in uitmuntend Engelsch vertelde: Daten wij veronderstellen dat ik een dochtertje heb. Als ik naar niet te begin nen met haar 5de jaar uithuwelijk is het verkeeid, en als ik haar niet uithuwelijk voor haar tiende jaar is mijn straf niet te dra gen. Dan word ik uitgebannen uit mijn kaste. Geen hunner zal met mij eten of mij water te drinken geven of mij tot eenige plechtig heid toelaten. Geen hunner zal mij zijn dochter voor een huwelijk met mijn zoon ge ven, zoodat ik geen zoon s zoon kan hebben van goede geboorte. Inderdaad mijn sociaal bestaan zal ten einde zijn. Geen kastegenoot zelfs zal cr zijn schouder toe leencn om mijn lichaam naar oen brandstapel te dragen. Én mijn straf in het volgend leven zal nog zwaarder zijn. En wat het kind zelve betreft-, hoe zal het haar gaan? Het kind treft nog grooter ongeluk. Volgens onze wet moet ik ze het huis uitja gen, het bosch in. Daar moet ik haar ach ter laten met leege handen. Van dat oogen- blik af mag ik mij niet meer om haar be kommeren. En geen Hindoe mag haar voed sel geven of hulp tegen de wilde beesten op straffe van te deelen in den vloek. Dit is het lot van alle meisjes, zelfs op 't oogenblik en indien de Engelschen uit In dië verdreven worden zal het weer veel erger worden. En dat dit geen denkbeeld is kan men lezen in een bericht van 3 September 1930, waarin gemeld wordt, dat een Arabier een aanklacht ingediend heeft bij den Offi cier van Justitie te Medan, omdat de contro leur van Brandan hem niet wilde helpen om zijn vrouw van 9 jaar, die niet bij hem wil de zijn. bij hem te brongenDeze eisch is ingewilligd, zoodat het kind van negen jaar bij hem gebracht is. Nu zal men zeggen: zulke onverlaten zijn er in ons land ook. Dat wil ik toegeven, maar dan toch als uitzondering. Geen enkele Gods dienst of vereeniging zal zich daartoe lee ncn. Daarbij is wat wij hier noemen: .stand" of „rang" daar ontzaglijk veel erger. Het kas- tewezen is daar zelfs zoo groot dat geen En gelsche doctores een kind van de paria's (dat zijn de armsten van het volk) zou durven behandelen in haar huis, daar anders de be tere kaste haar huis voor besmet zou verkla ren. J.N. HET JUBILEUM VAN EDUARD VERKADE. HULDIGING IN HET HEELE LAND IN VOORBEREIDING. Het vijf en twintigjarig toonceljubileum van den tooneelkunstenaar Eduard Verkade zal Donderdag 11 Februari in het Rika Hop per Theater te Amsterdam worden gevierd. De jubilaris zal optreden in de titelrol van A. Savoir's comedie „Hij" („Lui"). Ook in vele andere plaatsen van ons land zal Verkade met een voorstelling van genoemd stuk zijn jubileum vieren. In het Eere-Comité, hebben zitting: dr. J. Th. de Visser, Mr. Dr. D Fock. oud-Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië, Den Haag, Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, Den Haag, Jhr. Mr. J. L. W. C. Von Weilen. Den Haag, dr. F. M. Wibaut en Dr. G. Tjebbo Franken, voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Tooneelverbond, Haarlem. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren E. Boekman, wethouders van Onder wijs en Kunst te Amsterdam, eere-voorzitter; Mr. J. H. Schultz van Haegen te Aerdenhout, voorzitter; Mr. H. Merkelbach. dir. Stads schouwburg te Amsterdam, vice-voorzitter. Jacques van Hoven. dir. van het Rika Hopper Theater te Amsterdam, secr.- penningmees ter; J. R. Koning, hoofd der afd. beplan tingen te Amsterdam en de t-ooneelspelers Frits van Dijk, Cor Hermus, Paul Huf, Hans van Meerten en Willem v. d. Veer. allen leden. Voorts is er een huldigingscomité, be staande uit ongeveer 100 personen. In ver schillende steden van ons land zijn plaatse lijke huldigingscomité's gevormd of zijn deze in wording. Zij die wenschen bij te dragen aan het jubileumgeschenk kunnen hun bijdrage storten op postrekening No. 8000 ten name van den voorzitter van het Uitvoerend Co mité, mr. J. H. Schultz van Haegen. HET TOONEEL Haar Laatste Wil. Tooneelver. Tot Nut en Genoegen. Het mannenkoor „Proza en Poëzie", gaf Za terdagavond in den Schouwburg Jansweg 'n soirée met medewerking van de Heemsteed- sche tooneelverecniging „Tot Nut en Ge noegen". Vooral het succesvolle optreden van laatstgenoemde gezelschap heeft den leden en introducées van het bekende mannenkoor een aller-amusantsten avond bezorgd. „Tot Nut en Genoegen" voerde op „Haar laatste wil" van J. W. van der Heyden Jr. en H. Bakker en het ging hun goed af! Dc tal rijke vermakelijke situaties, die in het stuk voorkomen, kwamen goed tot haar recht door de vlotte wijze, waarop de meester der medespelende dames en heeren hun rol ver vulden. De vakkundige leiding van regisseur Koolbergen heeft daarbij natuurlijk een niet gering aandeel in het welslagen van uitvoe ring gehad. De inhoud van het blijspel zal velen bekend zijn. „Haar laatste wil" is de geschiedenis van het testament van een vrouw, die haar vermogen in zijn geheel aan haar ruziezieke familieleden nalaat mits deze gedurende vier dagen „in peis en vrede" onder hetzelfde dak kunnen samenwonen. Voor het grootste deel der erfeniscandidaten blijkt dat echter een absolute onmogelijkheid te zijn, zoodat er tenslotte maar twee over blijven, een jonge literator en een aardig nichtje, die voor de vorstelijke som gelds in aanmerking komen. Wat het spel der optredende dames en heeren betreft, allereerst dient een woord van hulde te worden gebracht aan de dames Bos en Verhoeff, die van de beide kijvende en hebzuchtige zusters een uitstekende ty peering gaven. Daarnaast vertolkten de hee ren Clay en Harren, respectievelijk als de kruidenier Giroen en de spekslager Metse laar hun rollen met de verclschte dosis pot sierlijkheid De heer A. Goosscns had van den zeeman Vierkant een forsche figuur ge maakt, terwijl mcj. Harren dc lieftallige Tilly de Veer met natuurlijke losheid speelde. De letterkundige Algema van den heer G. Botbijl hadden wij echter gaarne met iets meer „flair" gezien. Johan de huisknecht werd behoorlijk weergegeven door den heer A. Botbijl en de heer L. Beck was een zeer aannemelijke notaris Pennings. Volledigheidshalve zij vermeld, dat het kamermeisje vertolkt werd door mej. A. Hoeben en dc twee notarisklerken door de heeren Kluft en J. Botbijl. Het publiek heeft zich met deze klucht kostelijk geamuseerd en na ieder bedrijf door een levendig applaus van zijn instem ming blijk gegeven. De voorzitter van „Proza en Poëzie" vertolkte de gevoelens der aan wezigen door een hartelijke toespraak tot de menschen van „Tot Nut en Genoegen" tc houden. Aan het tooneelstuk ging vooraf een humo ristisch terzet „Studentenwraak" van L. Kron, dat bijzonder in den smaak viel. Uit voerenden waren de heeren W. van Hon- schoten, A. van Brussel en F. ter Wolbeek. Dc avond werd besloten met een bal onder leiding van den heer J. F. Warmer. Financiëele berichten. DE UITLOTING DER 6% OBLIGATIES HOLL. AMERIKA LIJN. THANS OOK SCHORSING VOORGESTELD. Thans heeft de trustee der 6 pet. obligatie- leening 1922 ten laste der HollandAmerlka- lijn ook obligatiehouders opgeroepen tot eeti vergadering ter behandeling van het voor ste! der maatschappij om ook de uitloting, die in Februari 1932 moest geschieden, voor- loopig tot Mei uit te stellen. In de vergade ring. die te beslissen had over de coupon- en aflossingsbetaling was desverlangd toegezegd om ook de uitloting in de schorsingsmaat regelen te betrekken. De Vereeniging tot behartiging var. de be langen van obligatiehouders adviseert om het voorstel aan te nemen. W. A. SCHOLTEVs AARDAPPELMEEL FABRIEKEN W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken boekten in 1930-1931 een nadeelig saldo van 244.117, waarvan 225.000 te dekken uit het by de reorganisatie gevormde reserve fonds. UIT DE PERS. Dc kaakslag aan „Oslo". Het. Volk is niet minder ontstemd dan de Nieuwe Rotterdaxnsche Courant over het contingenteeren van den vleeschinvoer on den slag Denemarken daardoor toegebracht „Zoo handelt men tegen een land, waarmee men het vrUhandelsverdrag van Oslo sloot. Hiermee wordt het gevaar van Deenscha represailles opgeroepen tegen dc produc ten, die Nederland in Denemarken in voert: bloembollen, schoenen, steenkolen. Den veeboeren, volgens de „psychologi sche" methode-Colyn. een brok toewer pend, ook al helpt het hun geen zier, brengt men aan de boll enkweekers, de schoenindustrie en de mUnnyverheid tegelijker tyd een slag toe. Heel de pro tectionistische waanzin raakt zoo in vollen gang. De beruchte schroef zonder eind is aangedraaid en draait onverbid delijk door. De Kamer is met vacantle, maar dit bedrog achter haar rug om, tegen de haar gedane toezeggingen in, zal zy zich niet mogen laten welgevallen. Het zal hope lijk spannen, als zy volgende maand weer byeenkomt". Het Algemeen Handelsblad noemt het een alarmeerende gedachte, dat de invoer-contingenteeringswet. die de ver dedigers der traditioneele Nedcr'.andsche vry handelspolitiek als een tijdeiykcn noodmaatregel hebben aanvaard, moet debutoeren tegen oen land als Dene marken. waarmede wy door de overeen komst van Oslo zyn verbonden om elkan ders belangen zoo min mogelijk door tarieven of andere invoerbeiemmeringen te schaden. Langen tyd hebben wij met de Scandinavische landen en België be proefd de grondgedachte van het mis lukte tarievenbesland van Genève als nog rglonaal te doen zegovieren. En er zyn zelfs pogingen gedaan om het kader der overeenkomst van Oslo te verbreeden. Hot blad noemt er eenige, meent dat eenige jongste gebeurtenissen, zooals de valuta-politiek wel een leeüjkc bres geslagen hebben in dezen Oslo-muur van „protectie tegen de protectie", maar tooh leverden do resten nog een basis op voor overleg en wederzydschen goeden wil om elkaar naar vermogen consideratie te betooncn. Het. eerste staaltje van Nederlandsche „ministerieele in- voer-voogdy" is echter een economische oor logsverklaring aan een bondgenoot, die ons duur te staan kan komen. Het Amtserdamsche liberale orgaan blijft protectie in elk opzicht uit den booze ach ten. Steeds zullen wij moeten beseffen, dat wy ons op een hellend vlak hebben be geven, aan welks einde de economische vernietiging ligt. Denemarken zou. wanneer het tot tegen maatregelen zou overgaan, ons veel meer nadeel kunnen berokkenen dan omge keerd, omdat het, tot dusver, veel meer uit ons land betrekt dan wy uit Demo- marken. Dat hulp noodig was, betwist het Handels blad niet. Maar cr zal veel voor noodig zyn om goed te praten dat Nederland een bond genoot van Oslo van zich vervreemdt., zijn eigen uitvoer in de waagschaal stelt, en het recht verspeelt om voortaan als vrij- handclaar aan anderen den weg tc wy- zen. Nadat dc kaboutertjes afscheid hadden genomen, zouden dc wurmen maar eens naar binnen kruipen. Een voor een kropen ze ieder in een gat, maar toen ze een eind over de helft waren, konden ze niet meer voor- of achteruit. De eaten waren veel tc klein cn nu was het de beurt van de wurmen om tc smcckcn om hulp. Maar het leek er op of dc kaboutertjee it verwacht hadden en vlug renden ze weg, Voordat Tuimcltje en Kruimeltje in het paleis aankwamen, ontmoetten ze enkele andere kaboutertjes, die eens ecu gezellig dagje wilden hebben. «We g^an eens kijken of we nergens kunnen binnen dringen." zeiden ze lachend tegen dc twee deugnieten en daar moest Tuimeltje natuurlijk bij zijn. Het duurde niet lang of ze kwamen in een groote keuken en begonnen direct verstop pertje te spelen. Tuimeltje kroop voor de aardigheid in een pan met groene erwten. Juist hadden ze dc grootste pret, toen de deur van dc keuken open werd gemaakt en iemand de pan met erwten op het gas- stclletje zette. Toen werd de deksel op de pan gedaan en daar zat Tuimeltje nu met zijn gekke streken. De meid hield een lucifer onder het gasstcllctjc cn plof, daar sloegen de vlammen onder de pan uit. De kaboutertjes waren ineen - van de pret genezen en daar begon Tuimeltje om hulp tc roepen. „Ik heb het zoo warm," gilde hij, „doe de deksel open," maar dat ging zoo ineens maar niet. want het .was ecu edit 9»aag*iuk zoo dicht bij d<; vlammen te komen,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7