INGEZONDEN. BïOCiTiN EMSER-ZOUT Rubriek, voor Vragen. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. KAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 28 JANUARI 1932 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HARINGVENTEN. Geachte Redactie, In uw blad van Maandag j.l. komt /oor een stukje, met als hoofd „Haringventers van Overheidswege". De Reedersvereeniging zou daarin volgens mijn meening een prachtige groote zaak op touw zetten waarvoor de gemeente de kosten kon dragen en tevens degenen, die nu nog een halve boterham verdienen met haring venten, broodeloos maken. Het zou wel aan te bevelen zijn indien dc reedersvereeniging niet schermde met. zinnen als,Dan kunnen zij verdienen 25 a 30 gulden", maar contractueel een garantie loon van 30 gulden plus provisie vastlegde. Volgens mijn meening ware het beter in dien artikel 17 der Verordening op de win kelsluiting in dien zin werd veranderd, dat de haring- cn vischverkoopers ook des Zon dags mochten verkoopen, tot 's nachts 1 uur. Dan zou het de gemeente geen geld kosten, maar zou zij geld ontvangen door het innen van staangelden en zou zij minder geld voor steunuitkeerinig behoeven uit te geven. Ik hoop dat bevoogde autoriteiten ten spoedigste bovengenoemd artikel zullen wij zigen, zcodat dan velen een boterham zullen kunnen verdienen. De haring komt wel aan den man, als er maar gelegenheid wordt gegeven deze te ver koopen en als dan de Reedersvereeniging haar aangekondigde reclame maakt, heeft zij ook de gelegenheid haar haring te verkoo- pen. Tevens wordt dan de haring gcedkooper, doordat men dan niet behoeft te werken voor een directie enz. Men dank voor plaatsing, EEN HARINGVENTER. Haarlem, 26 Januari 1932. Geachte Redactie, Het bestuur van denHaarlem.sehen Markt- en Straatkoopli^denbond D. E. S. verzoekt opne ming van het volgende, naar aanleiding van het stukje In Haarlem's Dagblad van Dinsdag, over „Haringventers van Over heidswege". Bovengenoemd bestuur wil het pubhek langs dezen weg in kennis stellen, met den slechten toestand in het kleinbedrijf van den vischhandel. Volgens bedoeld schrijven heeft het bestuur der Reedersvereeniging vcor de Nederl. Ha- ringvisscherij een verzoek gericht tot de hoeren burgemeesters en wethouders van alle gemeenten om medewerking te verkrijgen voor bevordering van den haring verkoop. Deze heeren willen het doen voorkomen, dat zij door een en ander de werkloosheid zullen doen verminderen. Echter is dit niet juist. De bonafide koopman in haring en visch zou door deze handelwijze zeer benadeeld worden. Er zijn thans reeds kooplieden in deze branche, die niet in staat zijn op een redelijke manier hun brood te verdienen, en die reeds de hulp hebben moeten inroepen van het Burgerlijk Armbestuur. De Reedenj- verecniging zegt, dat het Rijk en de gemeen te duizenden guldens uitgeven aan ondersteu ning, hetwelk door hun voorspiegeling wei- licht verminderd zou worden. Dit is niet juis«. Door de werkloozen aan een bakfiets te hel pen cn handelsgeld, wordt weer een groote uitgave gedaan, en weer een legertje haring kooplieden gekweekt, die straks, wanneei blijkt, dat er niet verdiend wordt toch weer bij het Burgerlijk Armbestuur terug komen. Bovengenoemd bestuur wil opmerken dat de Reedersvereeniging beter deed haar af zetgebied van haring naar buiten te bevor deren, dan te trachten wat haringkooplieden te kweeken terwijl toch alleen maar een klein bestaan is te vinden voor den geroutineerden koopman in de maanden Juli tot en met No vember. Wij geven de overheid in overweging hiei- van goede nota te nemen en het verzoek om medewerking af te wijzen. Met dank voor de plaatsing, Haarlomschc Markt- bond „D. E. S.", en Straatkooplieden W. F. CIVAL, secretaris. NATIONAAL? SOCIALISME? Zoo heelt dan onder het mom van Natio naal Socialisme het methodisch Reorgani seerde anti-Semitisme (lees: Jodenhaat) of ficieel zlin intrede gedaan in Holland. Holland, bij uitstek het land dal niet in het minst zijn goeden naam te danken heeft aan zijn hcilicc traditie van geloofsvrijheid, daarin voorgegaan door alle leden van het 0lWatClzal dit Nationaal Socialisme aan Nederland brengen? Ifoe men het ook bekijkt, van uit welken gezichtshoek ook. hetzij maatschappelijk, commercieel, geestelijk ot zedelijk, er blijft maar één conclusie: Walgelijk dom Dit Duitschc importartikel zal men over planten op Ilollandschon bodem? Wat doen we nu? Dus maar wachten op de eerste daadwerkelijke teekencn welke zich steevast manifesteeren in het afrossen van Joodseh uitziende medeburgers, het ver nielen van Joodsche begraafplaatsen enz. Wat zegt U. wist U dat niet, dat dit enkele van de middelen zijn van de heeren Natio naal Socialisten voor het bereiken van hun heerlijk doel? Zal het vrije Nederland zulke tooneelen. welke een schande zijn voor de Duitschc cultuur, ook hier tolcrcercn? Ik wcnsch geen beroep te doen op uv. medelijden, verre van dat, enkel doe ik een beroep op Uw rechtvaardigheidszin. Ik wensch ook niet dc namen te noemen van honderden Nederlandsche Joden, welke het land enorme onschatbare diensten be wezen cn nog bewijzen, dat is genoegzaam bekend. Wel zou Ik gaarne, en dat is de bedoeling van dit schrijven, argelooze of niet goed nadenkende landgonooten willen vragen: Permitteert gij dat de onrust, de chaos, dc ontzettende worstelwedstrijd waarin wij alien toch betrokken zijn, vermeerderd wordt met een lang niet denkbeeldig gevaar? Hebben wij geen andere taak te vervullen dan straks op Instigatie van een troep Ger- maansche verdwaasden onze Joodsche mede burgers op alle mogelijke unfaire wijze hun existentie onmogelijk maken, Joodsche Bede huizen te bestormen, grafsteenen te ver nielen, ons weer te verlagen tefc Middel - eeuwsche of Russische methoden? Is dat tot heil van het Vaderland? Mocht het zoo ver komen, dan zal men tegenover zich vinden een in vrijheid opge voede, zelfbewuste Nederlandsche Joodsche generatie welke zich niet zooals in Dultsch- land, rustig op zijn gezicht zal laten slaan, dit in tegenstelling met de Gemaanscho landen. Tot slot nog dit: Op de oprichtingsvergadering tc Den Haag, bleek het mogelijk dat het keurcorps der HItlerianen uit Dultschland voor deze ge legenheid was overgekomen. Kan men zulke heeren niet als staatsge vaarlijk de grenspassecring weigeren? Zouden wij Hollanders omgekeerd ook in Dultschland zulke vergaderingen kunnen be leggen? Ik betwijfel het sterk. Genoemde oprichtingsvergadering werd o.a. opgeluisterd door de aanwezigheid van een generaal. Aanwezig was o.a. Generaal- Majoor Schuurman, Inspecteur der Artille rie. Is dat consequent? Ik bedoel, is een of ficier niet een ambtenaar die zijn salaris opstrijkt uit 's Lands schatkist, waarin toch ook de Joodsche belastingbetaler (hierin kent men geen verschil), zijn aandeel bij draagt? De naaste toekomst zal beslissen, men zal moeten kiezen tusschen twee wegen. De eerste wijst naar een gezamenlijk pogen uit het moeras te komen naar een nieuw rustig tijdperk van bloei. De tweede wijst naar het totale uiteen vallen. de verbrokkeling, den ondergang. Het gestook en de blinde onberedeneerde Jodenhaat, officieel programmapunt des heeren Adalberto's Smit's Nationaal Socia lisme, kan een aardig steentje bijdragen tot dit doel. Het slotwoord is aan het vrije, eerlijke Nederlandsche Volk. LEO MEIJERS, Warmoesstraat 12, Haarlem. GROOTE SLAPTE BIJ DE HAARLEMSCHE SCHEEPSBOUW MIJ. WELLICHT STILLEGGING VAN HET BEDRIJF. De Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij is op het oogenblik zeer schaars van orders voorzien. Er is nog slechts onderhanden een tank voor de petroleumhaven, besteld door de gemeente Amsterdam en twee tankbootjes voor de gemeente Haarlem. Het aantal ar beiders is ingekrompen van normaal 300 tot 36 en dezen werken nog slechts twee dagen per week, Tegen 1 April zal het thans op stapel staande werk klaar zijn, en zoo er voor dien tijd geen nieuwe orders verkregen zijn, zal noodzakelijkerwijze een sluiting van het be drijf moeten volgen. Het is zeer moeilijk om in dezen tijd een order te krijgen, zelfs, wanneer men dien met verlies uitvoert, zoo dat de toestand er niet rooskleurig uitziet. BOEKENWEEK 1932. MEDEWERKING VAN ALLERLEI LICHAMEN. Zooals reeds eerder werd gemeld zal van 7 tot 14 Mei door'de Ver. tot Bevordering van de belangen des Bockhandels een Boeken week worden gehouden. De voorbereiding daarvan is in vollen gang. Er heeft zich een „Comité van Bescherming en Aanmoediging" gevormd, waarvan de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. Terpstra het voorzitterschan heeft aanvaard .en waarin voorts zitting hebben de voor zitters van de Kon. Academie van Weten schappen, van de afd. Letterkunde van de Kon. Academie van Wetenschappen, de se cretaris van de afd. Hollardsche Mij. der Wetenschappen, dc voorzitters van de Mij. der Ned. Letterkunde, van de Mij. tot Nut van het Algemeen, van den Bond van Ned. Volksuniversiteiten, van de Ned. Ver. van Bibliothecarissen, van de "Centr. Ver. van Openbare Leeszalen en Bibliotheken, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam, van het Ned. Jeugdleiders Insti tuut, van de voorzitster van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, van de voorzitters van de Ned. Dagbladpers, de Locale Pers, de Perio dieke Pers en van alle patroons in de gra fische vakken. Het ligt in de bedoeling tijdens dc Boeken- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Vroeg oud? Gauw uitgeput? Moe en zwak Voedt Uw zenu wen! Gebruikt 't volmaakte zenuw- voedsel volgens voorschrift van Prof. Habermann vervaardigd: Verkrijgbaar bi] Apotheker! cn Drogisten in tubletoorm A f 1,30 en 2-50, in poederuortn A f2,50. Ultuocrig drukwerk en monster gratis.Hetmelat," Eendrachts- weg 32bJoRotterdam week de publieke belangstelling voor de cul- tureele beteekenls van het boek te stimu- leeren door speciale uitstallingen bij de boekverkoopers, artikelen in de dagbladen en periodieken, lezingen en voordrachten, door behandeling van het onderwerp op de scho len, enz. De Commissie met de uitvoering be last. ondervindt van verschillende zijden krachtige medewerking zoodat de eerste Boekenweek in Nederland (een boekendag werd reeds gehouden op 15 Nov. 1930) zeker niet zal nalaten ten zeerste de aandacht te trekken PERSONALIA. Voc# Ihet propaedeutisch examen aan de Landbouwhoogenschool te Wageningen is ge slaagd de heer O. F. Muller von Ozernicki. VEREENIGING „HAERLEM". VOORDRACHT DOOR PROF. HUDIG. Voor de leden van de Oudheidkundige ver- eeniging „Haerlem" heeft prof. dr. F. W. Hudig Woensdagavond een lezing met licht beelden gehouden over het onderwerp ,,Een blik in Haarlem's yeric.üenEr bleek voor deze voordracht een buitengewoon groote belangstelling te bestaan; het vergaderzaal tje was geheel gevuld, toen prof. Hudig met zijn lezing een aanvang maakte. In een levendige, rijk gedocumenteerde rede gaf spreker een beschrijving van de voornaamste historische en artistieke ge beurtenissen uit de geschiedenis uit onze grijze Spaarnestad, In de eerste plaats Haar lem's opkomst aks stad, welke dateert uit de dertiende eeuw. Haarlem was toen na Dord recht de belangrijkste plaats des lands en verre de meerdere van het eerst later tot bloei gekomen Amsterdam. Graaf Willem II kwam er zich vestigen-, eerst, op het Vroonhof nabij de Bakenesser- gracht en later op ,,'t Sant", de tegenwoor dige Groote Markt, in het huidige raadhuis. Spreker behandelde de zich steeds uitbrei dende welvaart ónzer stad, die in de 15de eeuw haar hoogtepunt bereikte. Vele Bra- bantsche en Vlaamsehe handwerkslieden en kunstenaars kwamen naar Haarlem om er hun werkzaamheden uit te oefenen. Prof. Hudig besprak in dit verband o.m. den in vloed, welke van de Vlaamsehe bouwmees ters en schi'ders is uitgegaan. Daar was bij voorbeeld Dirk Bouts, door Carel van Mander in zijn „Schilders-boek" Dirk van Haarlem genoemd, die hier verscheidene kunstwer ken heeft vervaardigd. Ook voor de na hem komende schilders vroeg spreker de aan dacht, aan de hand van een serie lichtbeel den. veelal naar schilderijen of prenten uit het Frans Halsmuseum. O-a. werden Jan van Scorel, Geertgen tot Sint, Jans, Maarten van Heemskerk, Pieter Pietersz., Cornelis en Frans Hals aan een korte, heldere uiteen zetting onderworpen. Wat de bouwkunst betreft, hier was het voor alles Lieven de Key (Vlaming van ori gine) voor wien prof. Hudig de belangstel ling wist te wekken. Spreker's deskundige beschouwingen over De Key's talent zullen zeker in niet geringe mate tot een meerdere waardeering van den grooten bouwmeester en zijn oeuvre hebben bijgedragen Ook van de stadspoorten, de trouwe wach ters van het oude Haarlem, waarvan slechts de Amsterdamsehe Poort, vroeger Spaarn- wouder Poort geheeten, overgebleven is, ver telde en vertoonde spreker eenige karakte ristieke bijzonderheden. Het spreekt vanzelf, dat de interessante voordracht van prof. Hudig bij de talrijke aanwezigen zeer in den smaak viel. Aan het einde van zijn lezing viel den spreker dan ook een hartelijk app'aus ten deel. De voorzitter van „Haerlem" de heer J. L. T.adcma. bracht prof. Hudig tenslotte hulde voor zijn belangwekkend betoog. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. De moord op Vera Page. Het onderzoek in andere Het natuurlijk is alleen verkrijgbaar in vierkante glazen flacons - per flacon I 1.20. richting voortgezet. Heeft men iets ontdekt? Het afgeioopen week end heeft de hoop doen herleven, dat het mysterie van Vera Page's dood men zal zich herinneren, dat dit 10-jarig meisje ongeveer anderhalve maand geleden vermoord werd gevonden in een tuin aan de Addiscmroad in Londen zal worden opgehelderd. De steeds onver moeid voortgezette onderzoekingen schijnen belangrijke resultaten gehad te hebben. Ofschoon niets losgelaten wordt door Scotland Yard omtrent den aard der naspeu ringen, verneemt de News Chronicle toch, dat hoofdinspecteur Cornish op de rechtszaak, die 10 Febr. zal worden heropend, een rap port zal uitbrengen van het hoogste belang. Dezen Zaterdag zijn 100 detectives met al len spoed op sporen gezet, die eei\ andere richting uitgaan, dan de tot nu gevolgde. In de omgeving van Vera Page's huis in het Ladbroke-grove district zijn de detectives onder leiding van Cornish en Mallet aan het werk. Men tracht daar de gedragingen van uur tot uur na te gaan van een individu tusschen den avond van den 14en Dec., toen Vera Page verdween, en den morgen van den 16en, toen men haar lijk vond. En voorts poogt men den oorsprong en den eigenaar te vinden van een vingerverband-, dat onder het lichaam van het kind in den tuin in Addi son-road gevonden is. Ook zou men nog de zwemdiploma's van Vera Page willen ontdekken, die zij bij zich gedragen heeft, doch deze wensch gelooft men niet in vervulling te zien gaan, daar er redenen zijn aan te nemen dat deze papieren vernietigd zijn. ja. b DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten voorden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe bereidt men 1 K.G. abriko zenjam? 2. Hoe 1 K.G. sinaasappeljam? 3. I-Ioe 1 K.G. appeljam? 4. Hoe Goudsche moppen? 5. Hoe gevulde sinaasappelen? ANTWOORD: 1. Wasch 1 pond abrikozen goed at en zet ze 24 uur te weeken in lauw water, waarin ze bijna onder staan. Zet ze dan fn het weekwater met 3/4 pond suiker in een geëmailleerde pan op: breng het, met deksel er op, aan de kook en laat, zonder deksel, af en toe roerend, zoo dik worden, dat een druppel er van, in een kopje koud water gedaan, niet uitvloeit, maar in zijn geheel naar benedon zakt. Neem er dan het schuim af en vul. er vlug do uitgekookte potjes mee. Sluit dadelijk met vochtig perkament af. 2. Borstel en wasch 3 sinaasappelen goed al'; laat ze met 300 gram water koken, tol. ze zoo zacht zijn, dat gij er gemakkelijk in kunt prik ken. Neem de vruchten uit het vocht, weeg ze en doe een gelijk gewicht aan suiker in het vocht. Snijd de vruchten in vieren, verwijder pitten cn vezels en doe het vruchtvleesch ook in het vocht. Maak van de schillen het witte ge deelte af; snijd het oranje zoo fijn mogelijk cn doe het eveneens in het vocht. Voeg er nog het sap van y2 citroen bij; breng aan dc kook en handel verder als onder 1. 3. Schil 1 1/2 pond zure appelen; ontdoe ze van hot klokhuis: wasch ze en zet ze met een weinig water en 3/4 pond suiker te koken. Han del als onder 1. 4. Be.noodigd: 500 gram b'.oern; 350 gr, sui ker; 300 gr, boter en 1 el. Kneed dit alles goed dooreen en maak er een stevigen bal van. Rol of druk die uit tot y2 c.M, dikte; maak er met een pannekoekmes ruitjes op; bestrooi den bo venkant met wat suiker en snijd do koek in stukjes van 11/2x5 c.M. Leg deze op eenigen afstand van elkaar op een met boter besmeerd bakblik en bak ze in matig warmen oven licht bruin en gaar (2030 min.). Neem ze met het pannekoekmes van het blik en laat bekoelen. 5. Benoodigd; 8 sinaasappelen; 2 citroenen; 150 gr. suiker en 15 gram roode gelatine. Wasch de sinaasappelen goed schoon; snijd ze over dwars in tweeën; pers ze voorzichtig uit. Week do gelatine 15 minuten in een weinig koud water nadat gij ze in kleine stukjes hebt geknipt; doe dan het sap der citroenen, de suiker en de ge weekte gelatine bij elkaar en verwarm hot zoo lang tot suiker en gelatine geheel opgelost zijn. Maak inmiddels de schillen van binnen schoon, haal er de witte vezels uit en vul ze mei. het. door een doekje gegoten mengsel. Laat koud en stijf worden en snijd ze met een vochtig warm mes doormidden, Ais de sinaasappelen erg zuur zijn moet er iets meer suiker genomen worden, VRAAG: Hoe moet ik een wollen vacht was- schen? ANTWOORD: 55et de vacht eenigo uren In koudenf pekel van 1 ons zout per Titer water. STai er da-n flink door en hang de vacht in do schaduw te drogen. Als zij begint te drogen moet gij af en toe flink schudden. VRAAG: Hoe maakt men een gewerkte grijze regenjas schoon? ANTWOORD: Leg de jas enkel en gladuit over een tafel cn wrijf stevig af met een in petroleum aether gedooptcn doek. Dit moet bulten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht i# de nabijheid! VRAAG: 1. Ik wil een blauw stoffen heeren- pak wasschen. De behandeling van het wasschen weet ik wel, maar ik zou graag een middel wil len weten om het good wat stijver te doen wor den. 2. Hoe maakt men een witte zijden sjaal donker crème. ANTWOORD: 1, Een heerenpak wordt door het wasschen in den regel vee] skipper. Yv'ij ra den u af, dit te doen. Als het pak vuil, zelfs erg vuil is, neemt gij een natten borstel, wrijft die goed in met een stuk ommaniakzecp, doopt die in lauw water ca b-aen hei pak stevig mee af. Goed met koud, schoon water naboe nen en buiten drogen, 2. Met koud water kleedingverf kunt gij dat prachtig doen. Do gebruiksaanwijzing staat es- op. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men roodc stem pelinkt uit een waschochte grijs trijp stoeihe- kleedlng? 2. 1-Joe koffievlckken uit een crème kanten tafelkleed? 3. I-Ioe theevlekken? 4. IIoc maakt men maanzaadkoelk? ANTWOORD: 1. Voeg bij 1 deel zuiver zout zuur (geen ruw zoutzuur) 4 deelen koud water; bevochtig hiermee de vlekken en laat het 5 minuten inwerken. Bet dan met koud water het zuur er volkomen uit en bet met droge doeken droog. Indien noodig- herhalen. 2. Leg de vlekken onkel en gladuit over een schoonen in vieren gevouwen handdoek en maak ze goed vochtig met waterstof peroxyde. Laat dit 10 tot 15 minute .inwerken on spoel met schoon water uit. Zoo noodig herhalen. 3. Precies als de koffievlekken. 4. Dit is ons niet bekend. VRAAG: Hoe kan men zwart zijden schoen tjes, die door het dansen gladgotrapt zijn, weer goed maken? ANTWOORD: Voeg bij 2 deelen lauw water 1 deel ammonia; doop hierin een schoon doekje en wrijf daarmee de gladde plekken stevig af. Laat stil drogen. Anders is or niets aan te doen. RECHTSZAKEN. VRAAG: Wij hebben een heer in pension, die per week betaalt. Hij gaat weg en heeft mddden in de week opgezegd om ook midden in de week te vertrekken. 1. Heb ik recht op betaling van de volle week? 2. Wat te doen, als hij niet wil betalen? ANTWOORD: 1. Ja. 2. De kosten aan een gerechtelijke vervolging verbonden zijn zoo groot, dat gij practisch het beste doet de zaak op zijn beloop to laten. VRAAG: Als een vader nog middelen van bestaan heeft, is hij dan verplicht bet kost geld voor zijn zoon geheel of gedeeltelijk te be talen? Deze is meerderjarig, werkloos en niet bij den vader inwonend. ANTWOORD: Neen, hij is alleen verplicht te ondersteunen als hij behoeftig is, doch kan volstaan met hem kost en inwoning bij hem zelf aan te bieden. VRAAG: Kan een meisje van 26 jaar zonder, toestemming van haar voogd trouwen? ANTWOORD: Ja, zij heeft immers ge©» voogd meer, daar do voogdij geëindigd is. BELASTINGZAKEN. VRAAG: I. Hoeveel ink. en pers. bel. moet een echtpaar zonder kinderen te Haarlem be talen va.n 4500.inkomen en 600.huur? Meubilair aangeslagen voor 7.50. 2. Hoeveel te Bloemendaal? 3. Hoeveel te Santpoort? ANTWOORD: 1. Rijksink.belasting vermoede lijk 131.38. Gem. fondsbclasting idem 198.— Personeele belasting idem 65,92. 2. Resp. vermoedelijk 131.38; 110.en 87.90. 3. Resp. vermoedelijk 131.38; 198.on S3.07. De berekening betreft voor do Rijks- ink.bel. en de gem. fondsbel. het belastingjaar 1 932/33 en voor de pers. bel. 1932. PERSONEEL. VRAAG: 1. Ons meisje voor dag en nacht is •1 weken in het ziekenhuis verpleegd gewor den en 11 dagen In het ouderlijke huis. Hoe veel procent van het loon moeten wij haar uit betalen over dezen tijd? 2. Hoeveel kostgeld over den tijd dien zij bij haar ouders thuis was? ANTWOORD: 1. Het loon gedurende 14 dagen. 2. 1.per dag. VRAAG: Ik ben bij een mevrouw werkster voor 2 dagen per week. Ik ben ziek geworden en heb nu bericht ontvangen dat mevrouw niet langer zonder hulp kon en zij dus een andere werkster zou nemen. I-Lcb ik nu recht op eeni go schadevergoeding of uitkeering? ANTWOORD: Gij hebt recht op het loon ge durende 14 dagen. VRAAG: 1. Mijn dochter is hulp in de huis houding, intei-n. Als zij ziek. wordt, wie moet clan de kosten van dokter, medicijnen en ev. ziekenhuiskosten betalen? 2. Komt zij in aa-nmcrlcing voor de ziekte wet? Zoo ju, wie moet clan de pramie betalen? ANTWOORD: 1. Haar werkgeefster, als die noodig zijn. 2. Neen. En het duurde niet lang, of stilletjes aan werden de kleine kaboutertjes bewusteloos. „Ik krijg toch zoo'n slaap,zei Tuimeltje, cn hij zette zich tegen den aanrecht aan. Spoedig volgden dc anderen zijn voor beeld en daar lagen ze nu. allemaal bewusteloos in dc keuken. Xc hoorden niet eens dat cr aan het raan; werd geklopt. Het was de oude kabouterbaas. „Kom cr uit, wat zitten jullie daar tc doen?" schreeuwde de bezorgde kabouter. Maar toen de kleine kaboutertjes zich niet verroerden, werd dc kaboulerbaas bang, dat er iets gebeurd was cn sloeg met zij:i stevigen knuppel dc keukenramen stuk. Toen merkte hij gauw genoeg wat cr aan de hand was, hij kende dat gevaarlijke goedje wel, dat in tic keuken rondzwierf en vlug ging hij hulp halen. Een voor een werden de stoute mannetjes naar het kabouterpaleis gedragen. Tuimeltje was er het ergst aan toe, die zag er uit om bang van tc worden cn toen Kruimeltje en de anderen weer bij waren gekomen, vertelden zc wat er met Tuimeltje gebeurd was. 7.c droegen hem naar bed cn dc dokter liet hem heelemaal met kaarsvet inwrijven. „Dat hielp goed voor de pijn," vertelde dc geleerde J

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10