BUITENLAND. Japansch ultimatum door Shanghai aanvaard. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 28 JANUARI T932 TWEEDE BLAD Antwoord op Japan's cischen uiterlijk Donder dag verwacht. De anti-Japansche vereeni- gingen te Shanghai opgeheven. Engelsche, Amerikaansche en Fransche marinestrijd krachten gemobiliseerd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Havas seinde gisterenavond uit Shanghai: De Japansche consul overhandigde gister avond om 8 uur aan den Chinee'schen burge meester een ultimatum, uiterlijk Donderdag antwoord vorderend op de Japansche eischen van 18 Januari. Men meent dat de Japansche slechts door de onvoorwaardelijke aanvaar ding van hun eischen tevreden gesteld kun nen worden. De autoriteiten van de Chineesche stad van Sjanghai besloten voor het Japansche ulti matum te zwichten. Zoodra het ultimatum werd ontvangen gaven de autoriteiten het bureau voor de openbare veiligheid last, over te gaan tot het opheffen van de anti-Japan sche genootschappen te Sjanghai. Een Reu ter-bericht meldt uit Tokio, dat op het Japansche ministerie van Marine met betrekking tot het opnieuw zenden van oor logsschepen gisteren naar Sjanghai werd verklaard, dat het geduld van Japan is uit geput. Indien China de gegeven waarschu wing in den wind slaat, zal de Japansche vloot zich gedwongen zien, afdoende maat regelen te treffen tot het beschermen van leven en eigendom der Japanners. Uit Londen wordt gemeld, dat thans wordt toegegeven, dat de Britsche gezant te Tokio aan de Japansche regeering een nota heeft overhandigd betreffende de exterritoriale rechten van Japan (in China) en daarin eenige ophelderingen vraagt. Staatssecretaris Stimson heeft gisteren op nieuw conferenties met Hoover en Adams, den minister van marine gehouden en met den Engelschen ambassadeur naar het N. T. A. seint. Men weigerde elke officieele mededeeling. maar naar verluidt zou weliswaar niet een gemeenschappelijke, maar toch een gelijk tijdige protestactie der beide regeeringen worden overwogen. Het zenden van groote Amerikaansche oor logsschepen naar de Jangtsemonding wordt op het oogenblik blijkbaar niet overwogen: Amerika trekt in tegendeel de meeste tot het Oost-Aziatische eskader behoorende torpedo- bootjagers terug. De torpedobootjagers wor den door kanonneerbooten vervangen, die op de Jangtse beter manoeuvreeren kunnen. Voorts wordt het vliegtuigmoederschip Langley naar Sjanghai gezonden, dat als ba sis voor de kleine schepen zal dienen. Stimson heeft ook met den Italiaanschen ambassadeur overleg gepleegd en daarna met den chef van de afdeeling het verre Oosten van het departement van staat. V. D. meldde gisteren nog: Aan alle kanten worden koortsachtige voor bereidingen getroffen ten einde beschermd te zijn tegen het dreigend gevaar van een open lijk uitbreken der vijandelijkheden. De Ja pansche marinesoldaten zijn aangevangen in het havengebied van Sjanghai loopgraven aan te leggen. De Engelsche, Amerikaansche en Fransche autoriteiten hebben alle troepen en marinestrijdkrachten gemobiliseerd. De Engelsche strijdkrachten bestaan uit twee bataljons infanterie en een afdeeling pioniers DeAmerikaansche marinesoldaten, ter sterkte van 1000 man, zijn eveneens gereed. In de haven liggen, behalve de Japansche oorlogs schepen, een Engelsche kruiser en twee ka nonneerboten, zoomede Amerikaansche en Fransche oorlogsschepen. De Amerikaansche autoriteiten staan in voortdurend contact met Washington. Het verluid, dat zij in geval van verscher ping der Japansche actie zullen ingrijpen. De bevelhebbers der Amerikaansche en Engel sche zeestrijdkrachten zijn op het oogenblik niet te Sjanghai aanwezig. o.iius gisteren vinden onophoudelijk ge heim gehouden besprekingen over het Chi- neesch-Japansche conflict plaats. Het voor nemen schijnt te bestaan, in een der eerst volgende openbare zittingen van den Volken bondsraad een verklaring af te leggen, waar in er opnieuw op wordt gewezen, dat Japan de politiek van de open deur handhaaft, dat het in overeenstemming met het negen-mo- gendheden-everdrag van Washington in geen enkel opzicht inbreuk op China's integriteit zal maken en speciaal dat het geen verove ringsdoeleinden nastreeft. Op het oogenblik is een redactiecommissie met het opstellen van den tekst voor zulk een verklaring bezig. China. Er heerscht een terreur in de stad. Drie Ja panners en een twintigtal Koreanen werden gedood: tien Koreanen worden vermist. Een Japansch vliegtuig werd door de Chineezen naar beneden geschoten. De Japanners ver woestten het omlaag gestorte vliegtuig door er een mijn in te plaatsen, die zij ontstaken, juist toen Chineesche bandieten naderden, van wie meer dan dertig door de ontplof fing werden gedood. Oostenrijk. De regeering afgetreden. WEENEN, 27 Januari (V. D. In een heden middag om half vier gehouden ministerraad heeft de regeering-Buresch besloten en bloc af te treden. De Bondskanselier begaf zich direct naar Bondspresident Miklas, die de collectieve ontslagaanvrage aannam en Dr. Buresch opdracht gaf een nieuwe regeering te vormen. De motieven voor dit aftreden zuden zijn de wenschen welken den laatsten tijd door 'n groot deel der Christelijk Sociale pers zijn geuit en een versterking van de autoriteit der regeering beoogen. Daarbij werd her haaldelijk de naam van Dr. Seipel genoemd. Het aftreden is het resultaat der bespre kingen van het bestuur der Christelijk Soci ale Partij, welke Woensdag zijn aangevangen. Buresch optimistisch. WEENEN, 27 Jan. (V.D-) Bondskanselier Buresch beoordeelde den toestand heden avond laat vrij optimistisch. Hij verwacht stellig, dat de Landbond deel zal uitmaken van de nieuwe regeering. Dat men zal vast houden aan de gedachte van een minder heidskabinet is voor 90 pet. waarschijnlijk, hij wilde de aangelegenheid echter nog eens met zijn partijvrienden bespreken. De hoop, dat het toch nog gelukken zal het nationale economische blok tot medewerking te be wegen. heeft hij nog niet geheel opgegeven Over het verloop der onderhandelingen verluidt nog. dat een poging zal worden gedaan dr. Schober een andere portefeuille aan te bieden. Tegen half zes gisteravond heeft Dr. Bu resch een onderhoud gehad met de verte genwoordigers van het national economische blok. Zij stelden hun toetreding tot de re geering afhankelijk van de bezetting van buitenlandsche zaken door Dr. Schober. Dr. Buresch antwoordde dat hij uit motieven van economisch politieken aard niet in staat is een kabinet te vormeji, waarin Dr. Schober de portefeuille van Buitenlandsche zaken zou bezetten. In het parlement verluidt dat Dr. Buresch Donderdag na ruggespraak met de andere partijen, ook de sociaal democraten, den Bondspresident de lijst voor een minder heidskabinet zal overhandigen. Dr. Seipel minister van buitenlandsche zaken? WEENEN, 27 Jan. (V.D.) De .Reichspost" meldt, dat in alle deelen van het land voor aanstaande Christelijke sociale politici den wensch geuit hebben, dat dr. Seipel de por tefeuille van buitenlandsche zaken op zich zou nemen. Mocht dr. Seipel hier niet toe bereid zijn, aldus werd verklaard, dan zal dr. Buresch zelve buitenlandsche zaken lei den. Engeland, Generaal Sjen Min Sioe neemt zijn benoeming niet aan. De reorganisatie van de regeering te Nan king loopt, niet bijzonder vlot van stapel, seint Reuter. Generaal Sjen Min Sjoe, die gisteren tot minister van buitenlandsche zaken benoemd was. heeft heden weer geweigerd de porte feuille aan te nemen en verzocht den onder minister Kan Sjiem Hou zijn functie zoolang waar te nemen. Schandelijke tooneelen te Charbin. De Chineesche soldaten hebben zich. naar Reuter meldt, aan een orgie en plundering. Lord Cecil niet in de Engelsche ontwapeningsdelegatie. LONDEN, 27 Januari (Reuter) De offici eele lijst van de leden van de Britsche dele gatie ter Ontwapeningsconferentie is als volgt: minister-president MacDonald. minis ter van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon, de ministers van Dominions. Oorlog en Luchtvaart en de Eerste Lord van de Admiraliteit. Verder is aan deze delegatie toegevoegd mrs. Corbett-Ashbv. Over het opmerkelijke feit, dat Lord Robert Cecil niet in de delegatie is opgenomen, schrijft de Gcneefsche correspondent van het Handelsblad: Het trok vandaag groote aandacht, dat uit Londen werd medegedeeld dat Lord Cecil geen lid zal zijn van de Engelsche delega tie naar de ontwapeningsconferentie. Naar ik verneem heeft Lord Cecil zelf verzocht,niet voor een benoeming in aanmerking te komen. Uit drie overwegingen schijnt Cecil dit verzoek te hebben gedaan. In de eerste plaats schijnt hij te vreezen, dat er voort durend moeilijkheden zullen rijzen tusschen de Britsche delegatie en den voorzitter Hen derson, in welke moeilijkheden Cecil niet gaarne wil gemengd worden. In de tweede plaats schijnt Cecil te vreezen. dat de ont wapeningsconferentie, indien hij lid van de Britsche delegatie zou worden, een herha ling brengen zal van zijn onaangename positie tijdens de vlootconf eren tie te Genève van Augustus 1927. toen hij het niet steeds eens was met de marltiemen leider der delegatie Bridgeman. Lord Cecil wil blijkbaar vermijden, dat zijn naam als ontwapeningsvriend opnieuw gebruikt zou worden om do prestige politiek der militaire ministers van de conferente te dekken. Het gevaar schijnt volgens berichten uit Engelsche bron inderdaad niet denkbeel dig, dat de militaire ministers, en wel voor namelijk die van oorlog, menigmaal een houding zullen aannemen, die Cecil stellig niet voor zijn rekening zou willen nemen. In de derde plaats is Cecil thans als on- volger van mr. Limburg voorzitter van de internationale unie van volkenbondsvereeni- gingen, en hij gelooft beter propaganda voor i INGEZONDEN MEDEDEELINGEJf a 60 Cts. per regel STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN de ontwapeningsidse, en voor het succes der conferentie, te kunnen maken, indien hij geheel vrij blijft, en dus *huiten de confe rentie blijft staan. MacDonald naar de Ontwapeningsconferentie. Minister-president MacDonald zal zich vol gens een Reuter-bericht in de tweede con ferentie-week naar Genève begeven om deel te nemen aan de besprekingen inzake de ont wapening. Britscli-liiadlië Onrust in Britsch-Indië. BOMBAY, 27 Jan. <V.D.> Te Patna ls het ter gelegenheid van de feestelijkheden op onafhankelijksdag tot ernstige botsingen ge komen tusschen congresaanhangers en po litie. De menigte gooide met steenen naar de politie, welke spoedig met vuursalvo's ant woordde. Twee personen werden gedood en een groot aantal gewond. Te Bombay hebben eveneens groote de monstraties plaats gehad. De congresaan hangers verbrandden groote stapels in het buitenland gemaakte kleeren. België. Belgische delegatie ter Ontwapeningsconferentie. BRUSSEL. 27 Januari. De Belgische dele gatie ter ontwapeningsconferentie te Genève zal Zondag uit Brussel naar Zwitserland ver trekken. De delegatie zal. naar wij in de N. R. Ct. lezen, bestaan uit de ministers van binnenlandsche zaken en landsverdediging Hymans en Dens, de oud-ministers Janson, Carton de Wiart cn Poulet, den gevolmach tigden gezant Me lot, thans wei-kzaam aan het departement van buitenlandsche zaken, den chef van den generalen staf. generaal Galet en den kabinetchef van den minister van landsverdediging, generaal Nuyten. Frankrijk. Flandin over Duitschland's betalingen. In de Kamercommissie voor financieele aangelegenheden heeft de minister van fi nanciën, Flandin, zich uitgesproken over de tot dusver door Duitschland verrichte her stelbetalingen. Flandin noemde hierbij de Duitsche beta lingen belangrijk lager en de Fransche on kosten aanzienlijk hooger dan van Duitsche zijde gedaan wordt. De leider der socialisten. Léon Blum, her haalde zijn voorstel het bedrag van de tot dusver door Duitschland verrichte herstelbe talingen te laten vaststellen door een neu traal scheidsgerecht, welk voorstel minister Flandin echter van de hand wees. Léon Blum kondigde daarop aan. binnen kort in de Kamer te zullen voorstellen, dat de financieele afdeeling van den Volkenbond zich definitief met deze quaestie zal bezig houden. (Reuter) Finland, Het drankverbod opgeheven. HELSÏNGFORS, 27 Jan. (Reuter). De rijks- dag heeft gisteren in tweede lezing het re- geeringsvoorstel inzake de alcoholwet aan genomen. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL NIEUW LEVEN. DE RECHTE LIJN. Er gaat schier geen seizoen voorbij, dat ik niet één of meer malen van dilettanten De rechte Lijn krijg te zien. Te verwonderen is dit allerminst. Fabricius' stuk heeft juist voor liefhebbers veel aantrekkelijks: dank bare rollen, welke de spelers niet voor moei lijke problemen plaatsen, krachtige speel- scènes, een gemakkelijk „mondende" dialoog en een boeiende inhoud met een voort durende afwisseling van den lach en de traan. Bij een eenigszins behoorlijke op voering is succes altijd verzekerd. „Nieuw Leven" heeft hier gisteren weer het bewijs van gegeven. Deze geheel-ont- houderstooneelvereeniging is met De rechte Lijn goed voor den dag gekomen en de bijval was dan ook zeer groot. Men had onder regie van de altijd nog kranige mevrouw Smit Termère blijkbaar veel werk van dit stuk gemaakt en het resultaat was een alleszins te loven, flink verzorgde voorstelling. De grootste lof komt toe aan de directie van den schouwburg aan den Jansweg, die door den heer De Koning een mooi en frisch decor heeft laten maken, dat werkelijk de illusie geeft van de voorgalerij van een In dische woning. Wat zag het tooneel ook door een weelderigcn overvloed van palmen er gisteren allerfleurigst cn Indisch uit. De heer De Koning heeft met dit decor aan Fabricius' stuk een achtergrond gegeven, waardoor het wel op zijn allervoordeeügst tot zijn recht kwam. Van de medewerkenden zorgde mevrouw Kerkhoff—Blokkers voor de groote verras sing. Wat was die Dolly van haar goed! Ik heb al heel wat Dolly's over de planken zien wandelen, maar na mevrouw De Jong Wertwijn, die de rol creëerde, zag Ik nog nooit een betere dan gisteren bij Nieuw Leven. Dat was wel volkomen de luchthar tige wufte en ongevoelige Dolly, zoo als Fabricius zich haar gedacht moet heb ben. Elk accent van mevrouw Kerkhoff was raak. geen enkele maal betrapte ik haar op een onzuiver toontje of een verkeerde into natie! En wat het voornaamste was, het was sprankelend levend van spel. Maar het meest nog heb ik gewaardeerd, dat mevrouw Kerkhoff van deze Dolly een wel erg luchthartig cn burgerlijk maar au fond toch geen slecht vrouwtje heeft weten maken. Zij had in haar wuftheid eigenlijk nog iets onschuldigs, waardoor de vergis sing van Wilko zoo volkomen begrijpelijk werd! Dat "was de zeer knappe kant van mevrouw Kerkhoff's kranige creatie. Vosshard heeft als Wilko de Hond veel goeds gegeven, maar hij leek mij toch niet ae meest geschikte persoon voor deze rol. Ik stel mij Wilko de Hond knoestigcr. kanti- ger en forscher voor. Deze self-made man moet imponeeren door zijn kracht, al heeft hij ook zijn zachte cn teere momenten. Vosshard vond ik ook in zijn spreken te week cn niet pootig genoeg voor dezen kracht-kerel. Hij had uitstekende oogenblik- ken zooals in de tooneelen met Koert Falk maar hij wist Wilko de Hond toch n:;'. tot een figuur te maken. En dan was hij schuld aan het soms véél te langzame, sle pende tempo. Het leek mij toe. dat hij nogal eens de hulp van den souffleur noodig had en dat dit ook de oorzaak was van vele on- noodige „rusten" in het spel. Maar Vosshard is altijd een speler, naar wicn men met ge noegen kijkt, omdat hij een zoo gemakkelij ke, natuurlijke manier van spelen heeft cn zelden of nooit in valsch pathos vervalt. Hij is een dilettant-tooneelspeler, die er wezen mag. Dieuwke Eylinga is wel de minst gelukkige rol in het stuk. Fabricius' nobele vrouwen worden al heel gauw bloem-zoete jofferen en mevrouw Hage is aan dat gevaar ook niet geheel ontkomen. Hoe minder opzettelijk edel en theatraal Dieuwke gespeeld wordt, hoe beter. Mevrouw Hage had zich blijkbaar goed op deze rol voorbereid maar zij slaag de er niet in het zwakke in Dieuwke weg te spelen. Mr. Hardius moet een even krachtige fi guur zijn als Wilko de Hond. Doordat Vosshard den hoofdpersoon niet zeer forsch speelde, hinderde het niet erg, dat Hardius evenmin in die richting ging en waren zc zelfs vrijwel tegen elkaar opgewassen. De bijrollen waren bij Nieuw Leven zeer voldoende bezet. Mary was werkelijk een jong meisje zonder opzettelijkheid. Mcj Bilder- beek maakte van dat dankbare rolletje iets aardigs. De heer Rohdens typeerde Kraneck verdienstelijk en wist zich voor chargeeren te behoeden. Heel goed was ook Kuin Jr. als Koert Falk. Wel merkten wij te weinig van zijn beschonkenheid in I. maar wij zagen in dezen koloniaal aldoor den zoon van burge meester Falk en dat was het prijzenswaar dige in zijn spel. Een voor een dilettant kra nige doublure gaf de heer Kerkhoff als Van Buuren en Louis Volders. Ik zou het werke lijk niet hebben opgemerkt, dat deze rollen door één en denzelfden persoon werden ge speeld! En beide rollen hadden hun eigen en juist cachet. De heer Hage is altijd een serieus speler en hij had van Steven Tyssen dan ook weer veel werk gemaakt. Toch zou de figuur er bij gewonnen hebben, als Hage hem minder als „blikken dominee" zooals Koert Falk hem immers noemt en meer als een ge woon. goed en zachtaardig mensch had weer gegeven. Een opvoering dus. waarin heel veel te waardeeren was en die zooals ik reeds schreef bij het publiek een zeer groot en verdiend succes had. In de pauze had de huldiging plaats van de heeren Kuin Sr. en Hage, die beiden 12 l 2 jaar werkend lid van Nieuw Leven zijn. Het tooneel zag er met de vele bloemen recht feestelijk uit, toen het scherm rees en het hartelijk applaus, dat uit de zaal opging, was wel het beste bewijs, hoe populair de twee jubilarissen in deze kring zijn. De voorzitter van Nieuw Leven, de heer R. Vel- linga. was de eerste, die de heeren Hage en Kuin toesprak. Hij roemde hun ijver en toewijding die wel het meest uitkomen op de repetities. Hun rolkennis was altijd voor beeldig cn Nieuw Leven heeft dan ook in deze spelers twee niet genoeg te waardeeren krachten Namens de vereeniging en wer kende leden bood de heer Vellinga bloemen en een geschenk in zilver aan. De heer Bil- derbeek sprak namens de Kunstlievende leden en ook hij deed zijn toespraak verge zeld gaan met 't aanbieden van bloemen en cadeaux. Een afgevaardigde van de toonccl- vereeniging De Toekomst uit Utrecht sloot de rij der spreker, waarop de heer Hage met een hartelijk en opgewekt woord be dankte, waarbij hij zich speciaal richtte tot mevrouw SmitTermère, die het spel van Nieuw Leven en ook van hen tweeën reeds jaren lang zoo voorbeeldig heeft geleid. Met daverend applaus getuigde de zaal van haar in stemming met zijn woorden cn 't doek moest nog eenige malen omhoog, voor dat joyeus en opgewekt tooneel. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Kerkconcert, ten bate van de Broedergemeente. rel I ld te] Wanneer men de belangstelling voor dit kerkconcert afmeet naar het aantal luis teraars, dan was zij niet bijzonder groot. Men mag wel zeggen, dat dit niet drukke bezoek een uitzonderingsgeval is en misschien ligt de oorzaak in onvoldoende publicatie, die aan deze uitvoering word gegeven. Wij mogen ech ter veilig aannemen, dat de aanwezigen heb ben vergoed coor hun opmerkzaam toeluiste ren, wat de uitvoerenden aan voorbereiding en toewijding hebben gegeven. Organlste, sopraansoliste en cellist stelden een pro gramma samen dat blijkbaar met zorg was gekozen: Bach, Handel, Mendelssohn en Saint Sacns ter eene, Jos. Jongen cn Hen drik Andriessen ter andere zijde. Overgang vormden dan Dvorak en Theo v. d. Bijl. De Bach-toccata was voor dit concert een mooie inleiding. Men weet, dat de kerk der Broedergemeente geen ruimte biedt voor al te expansief orgelspel. Maar het toonvolume van het orgel is hier lang niet kwaad aange past aan de acoustiek, en al zal ook hier het intiem musiceeren de meeste voldoening ge ven, zoo zijn er met het orgel, zooals zijn samenstelling is, goede dingen te bereiken. Van het spel en de registreering van mej. Bets Nederkoorn kregen wc den indruk, dat hier technische vaardigheid zich paarde aan wijs overleg: de indruk van de Toccata was zeer bevredigend. Het geldt in gelijke mate van de begeleid in gen. waarmee ze de liederen voorzag van Bach. Mendelssohn. Dvorak cn Theo v. d. Bijl en die nergens oorzaak werden, dat de zang stem (mej. Kitty Nederkoorn zong de liede ren) minder voordeeiig uitkwam. Dat deze toch nog wenschen onbevredigd liet, mogen wij wel voornamelijk stellen op rekening eener indispositie, die echter bij het Neder- landsche lied ('t laatstgezongenc) wonder wel was verdwenen. Het te laag intoneeren dat de eerste zang stukken ontsierde, was slechts een gevolg van het niet-loskomen der stem. Had zij zich eenmaal ingezongen, dan kwamen ook de goede hoedanigheden uit van loonvorming De agent, die door 'n dak zakte Een inbreker redt hem. Onlangs ontdekte men in Londen op een dak een man. die daar kennelijk met in brekersbedoelingen vertoefde. Een agent sommeerde hem naar benedon te komen, doch, zooals dat meer in dergelijke gaat, de man koos integendeel het hazenpad, achter volgd door den agent. Toen deze zich op het glazen dak van een biljartzaal bevond, zakte hij daar plotseling door. Hij wist zich echter nog vast te grijpen aan een ijzeren balk, zoodat hijnlet naar beneden viel. doch hangen bleef, zij het dan ook in zeer hache lijke positie. Nauwelijks had de inbreker dit gemerkt, of hij keerde zich onmiddellijk op zijn schreden terug ging op het dak liggen, greep den agent bij zijn gordel en* hield hem hoog boven de biljarts stevig vast, totdat andere agenten terhulp gesneld waren en hun col lega verlosten. Toen probeerde de inbreker zijn vlucht voort te zetten, doch het lukte hem niet. Zijn arm was bovendien ernstig gekwetst. De rechter moest de overtreding straffen, ook al wegens twee vroegere vonnissen van 3 maanden dwangarbeid, die de inbreker had ondergaan. Zijn optreden pleitte echter stork ten gunste van hem en hij werd dan ook slechts 6 weken dwangarbeid veroor deeld. cn kwam er ook het „zingen op den adem", dat noodzakelijke eisch is voor willig luis teren.. Het gezegde van een onzer grootste zang paedagogen „Belm Slngen musz einem wohlig sein" komt ons als luisteraar tel kens in de gedachten, als een stem goed „zit". En het tegendeel is niet minder waar. De groote, te groote moeilijkheden bij de eerstgezongen liederen speelden klaarblijke lijk ook haar rol. waarmee wc Mcj. Kitty Nederkoorn mogen raden, haar keuze in hoofdzaak te laten vallen op het eenvoudige lied. De sfeer van het intieme musiceeren, die wij op zulk een avond niet graag zouden missen, gaf het spel van den vioolcellist Jo- han de Nobel. Handel's Sonate in g klein moge nog den grooten stijl huldigen, een Prière van Saint Saëns en meer nog een Aria van Jos. Jongen leenen zich bij uitstek voor deze kerkruimte, cn het smetloos blanke der omgeving voegt zich zeer bij het gave en klanksehoone, ongerept zuivere van Joh. de Nobel's spel. Geheel in dezen toon was ook het warmgevoeldc dankwoord, door den herder dezer gemeente, Ds. Schütz, gezegd tot de uitvoerenden, die door hun welwillend heid dit concert mogelijk maakten. Dat het Choral HI van Hendrik Andriessen, met a'le respect voor het ondernemen van Bots Nederkoorn. mij minder bevredigde, ligt voor t grootste deel aan mij, die het liever hoor door den auteur zelf gespeeld op zijn orgel in de Janskerk" en dat mij altijd den indruk geeft van een blijde juichend improviseeren. G. J. KALT. HET TOONEEL Kon. Ver. Hel Nederlandse!) Tooneel. Süss, de Jood. Vrijdag. 29 Januari, komt de Kon. Ver. Het Nedcrlandsch Tooneel in onzen Stadsschouw burg met Süss. de Jood van Paul Korn- feld. waarmee het in Amsterdam een zoo doorslaand succes heeft behaald. Het Is een —vooral In de eerste helft boeiend too- neelstuk. waarin een interessante, roman tische episode uit de Duitsche geschiedenis in den Roccoco-tijd met den door den roman van Feuchtwanger vooral weer bekend ge worden Joodsehen financier Josef Süss Op- penheimer, als hoofdpersoon handig is ge dramatiseerd. In de sterke opvoering met krachten als Louis Saalborn, Oscar Tournlaire, Albert van Dalsum. Jules Vcrstracte en mevrouw Royaards in de hoofdrollen, maakte Süss. de Jood bij de voorstelling, welke ik Zondag ln den stampvollen Stadsschouwburg te Am sterdam bijwoonde, op het publiek merkbaar indruk en het is dan ook te verwachten, dat de vertooning te Haarlem dezelfde belang stelling zal vinden als in de hoofdstad, waar Kornfeld's stuk reeds meer dan 25 keer werd gegeven. Met mijn verslag wil ik wachten tot na de voorstelling te Haarlem. J. B. SCHUIL. AGENDA DONDERDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: Llederenavond door Mia Peltenburg en Hendrik Andriessen. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Alliance Franchise. „Une soirée chez la princesse Mathlldc". 8 u. Gem. Concertgebouw: Doopsgezind Zang koor. Oratoriumuitvoering van „Elias". 8 u. Brongebouw: Algemccne Ontwapenings bijeenkomst. d uur. Remonstrantenhuis. Wilhelm in astraat 22: „Wetenschap en Religie". H. P. van Walt: „Magie in de Oudheid". 8.15 uur, Luxor Sound Theater: „Menschcn achter Tralies". 8-15 uur. Palace: „De Brave Hendrik". Tooneel: Kay and Jay. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Mtfn vrouw de avonturierster". Tooneel: Elsie Lola en Part ner. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel (Saai- bom en Verbeek». Süss. de Jood 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. IJ m u I d e n -O o s t:" Kerklokaal Willé- brordstraat 10. Evangelische lezing ds. J. Louw. 8 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 60. Te!. 11596. Fa- Begemann cn Sn eitjes, Jansstraat 27, Telj 10043,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5