INCEZONDEN. PUROL ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimelt je en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 FEBRUARI 1932 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Hedachtie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. COMITé VAN ACTIE TEGEN HET WETSONTWERP-TERPSTRA. Waarom zoo krachtig mogelijk het verzet tegen het Wetsontwerp-Terpstra? Omdat het alreeds in z'n oorsprong twee principieele fouten heeft en het alleen al, van daaruit bezien, als wet in het Staats blad nooit een plaats mag vinden De schrikbaarlijke duurte van ons lager ónderwijs met daarnaast ook de onvrede, die de toepassing van de financieele gelijk stelling van de Lageronderwijswet '20 in stad en land wekte, deed op aandrang van de Kamer de Regeering in 1926 besluiten een Staatscommissie in 't leven te roepen met de opdracht, „na te gaan, of aan de financieele ge lijkstelling tusschen openbaar en bij zonder onderwijs een minder kostbare toepassing zou kunnen worden ge geven". Welnu deze Staatscommissie-Rutgers, eooals ze naar haar voorzitter genoemd wordt, en die samengesteld was uit in meer derheid voorstanders van het bijzonder on derwijs, heeft als resultaat van haar lange jaren arbeid het tegendeel geleverd van een minder kostbare toepassing ze heeft be palingen voorgesteld die nog meer geld ver verslindend zijn dan die der huidige wet. En in het wetsontwerp-Terpstra worden aan de volksvertegenwoordigers deze zelfde be palingen ter beoordeeling voorgelegd. Dit is een principieele fout. En de andere is deze dat dit wetsontwerp in dezen tijd van wor steling om behoud, zoo eenigszins mogelijk verhooging van het in komende tijden zoo broodnoodig peil van volksontwikkeling om daardoor weer tot volkswelvaart te kun nen komen bepalingen in het leven tracht te roepen, die onontkoombaar oorzaak zullen zijn van verlaging van dat peil. En dit nog wel. terwijl de opdracht aan bovengenoemde Staatscommissie inhield, dat „geen vitale belangen van het onderwijs mochten wor den geschaad". Als er iets is, in staat om het onjuiste en het achterlijke van deze voorgestelde wet geving te doen inzien, dan zijn het wel deze beide, dit wetsontwerp onaannemelijk ma kende principieele punten. Daarom dan ook dat het meest krachtige verzet tegen de aan neming van dit wetsontwerp aan alle voor standers van goed lager onderwijs dit. hetzij als eind-onderwijs (voor meer dan 80 pCt. van onze bevolking), hetzij als voorbe reiding van voortgezet onderwijs in de richting van vak-, ambachts- en landbouw onderwijs. of voor verdere studie onaf wijsbaar als dure plicht is opgelegd. Een der ernstige bezwaren tegen het wets ontwerp-Terpstra is wel dit. dat het per 45 leerlingen slechts één leerkracht beschik baar stelt. Ouders, die er prijs op stellen en welke zouden dit niet! dat hun kin deren goed. deugdelijke onderwijs ontvangen, onderwijs, dat in zijn opvoedkundige betee- kenis in verband met den aard en de aanleg van hun kinderen allen van elkaar ver schillend. ook in bevattelijkheid allen steun geeft in hun ontwikkeling, kunnen niet meegaan met de gedachte, dat daar 45 kinderen tegelijk behoorlijk zouden kunnen worden onderwezen en opgevoerd. Dat wordt wat men noemt dressuur, massa-opvoeding, zonder gelegenheid tot eenig voldoend rekening houden met ieder* eigenaardigheden en speciale behoeften En de praktijk heeft geleerd, dat een bepaald aantal leerlingen per onderwijzer (es) In de Wet aangegeven, op alle scholen zonder on derscheid door zitten blijven .en tusschentijds opnemen bij verhuizing, in de klassen vaak een veel grooter aantal leerlingen brengt dan dat wettelijke aantal Zoo «alMJjJ. voor eenige jaren, toen wc ook als tijdelijke maatregel een vastgesteld aantal kinderen per leerkracht In de wet hadden het was ei toon 18 dus slechts 3 moer on daar- door in één Inspectie hadden (volgens orii- cieelc opgave) 19 klassen mot 49—50 leerlingen, 44 klassen met 51—55 leerlingen, 18 klassen met 56—60 leerlingen, en nog enkele met nog hoogere getallen. Zoo zullen we krijgen met de school van 45 leerlingen over heel het land (57 "*spec- ties) talrijke klassen met een gemiddelde van wel 55 leerlingen. Tal van gemeentebesturen zullen dan ook pit eigen middelen zoogenaamde boventallige onderwijzers aanstellen cn een deel der on ce veer 2600 leerkrachten, die door het Rijk bij aanneming van de wet tot werkloosheid worden gedoemd, voor eigen-rekening zeer ten nadeele van de gemeente financien weer in de school moeten brengen. Het is dan ook geen wonder, dat ook het bestuur dor Vereeniging van N®der.landsc*ï|; Gemeenten, zich met alle kracht tegent d aanneming van dit deel van het Wetson. werp verzet. En als de gemeentebesturen uit hoofde van de slechte staat hunner geld middelen tot die aanstelling van boventallige leerkrachten niet kunnen overgaan dan zullen er in verband met de grootte der schoollokalen, die op die buitengewone aan tallen leerlingen niet berekend zijn verbou wingen en schikkingen moeten plaats vin den. die veel geld kosten cn allerlei moei lijkheden voor het onderwijs brengen. En nu geldt dit bovenstaande nog maar voor de grobte scholen die door deze 45 schaal waarlijk nog niet het ergst worden getroffen. Arme scholen, arme kinderen ten plattelande. Dit wetsontwerp gaat in ver keerde richting: het vermeerdert ten plat telande het onderwijsgeven met een aantal moeilijkheden op niet te aanvaarden wijze. Daarin stemt heel de schoolwereld, zoowel die van het bijzonder als van het openbaar onderwijs overeen. We zagen in een Roomsch Katholiek on derwijzers-orgaan bijv. de opgave, dat van de Roomsche scholen 29 2 mansscholen tot eenmansscholen werden, 243 3 mansscholen tot twee- mansscholen werden: 189 4 mansscho len tot driemansscholen werden: 278 5 mansscholen tot viermansscholcn wer den, enz. Bij het overig bijzonder, als bij het open baar onderwijs is dit nóg erger. 2600 leerkrachten vrij is geen besparing, want deze tot werkloozen gemaakten ont vangen toch hun wachtgeïd. i De wijziging der leerlingenschaal is niet de eenige, die het Wetsontwerp onaannemelijk maakt: vooral niet voor de voorstanders van de openbare school, terwijl ook de voor standers van het bijzonder onderwijs, zoo lag zij nog prijs stellen op het behoud der Pacificatie, aan hun zijde moeten staan. In art. 19 yan de L.O. Wet is bepaald, dat in elke gemeente gelegenheid moet bestaan tot het ontvangen van openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen en dat in bestaan, indien door de ouders (verzorgers) van 12 leerplichtige kinderen openbaar on derwijs wordt begeerd of zoo lang er nog 8 leerplichtige kinderen op school zijn. Af wijking van die verplichting wordt alleen toegestaan en dit niet langer dan voor een termijn van vijf jaren, als de Kroon, den Onderwijsraad gehoord, daartoe toestem ming verleent. Deze bepaling, de eenige in de Lager On derwijswet, die aan 't openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen in elke ge meente bestaanszekerheid geeft, wordt in het voorgestelde nieuwe artikel weggenomen. Voorgesteld wordt, dat een gemeente aan de verplichting om te zorgen voor de ge legenheid tot het ontvangen van openbaar onderwijs, voldoet, als zij slechts een over eenkomst aangaat met een naburige ge meente en de kinderen dus gezonden worden naar de openbare school in die aangrenzen de gemeente. Is de afstand meer dan 4 K M., geen nood: er rijden allicht autobussen! En de jonge kinderen van b.v. 5 12 jaar gaan in den winter bij donker, de deur uit en komen terug, als de lamp alweer brandt! Bijzondere goedkeuring door de Kroon cm geen enkele openbare school in de gemeente te hebben is niet meer noodig. De Gemeente raad krijgt de beslissing en Gedepu teerde Staten moeten 't besluit goedkeuren. Belanghebbenden kunnen dan nog in beroep komen bij de Kroon Wat voor een paar jaar geleden bij het gedwongen opheffen van de eenige openbare school in de gemeente Peursem. tegen de wensch van den Gemeen teraad. in breede kringen als onrecht werd gevoeld, zal nu tot wettelijk recht worden gemaakt. Dat daarmede afbreuk wordt gedaan aan het pacificatie beginsel, belichaam in art.. 195 van dc Grondwet is volgens ons buiten alle twijfel. Moge de Volksvertegenwoordiging beseffen dat op die wijze geen waarachtige pacifica tie. geen duurzame schoolvrede te verkrijgen E. GEERTS Wzn. Engelszstraat 26 METAALBEWERKERS EN GEMEENTEPERSONEEL. Geachte Redactie, Blijkens de cijfers die geregeld gepubli ceerd worden moet momenteel ongeveer twee-vijfde van de metaalbewerkers in Ne derland (cn eerder meer dan minder) werk loos zijn. Een belangrijk deel van de overi gen werkt in verkorten arbeidstijd en krijgt dientengevolge minder loon uitbetaald. Te Haarlem, waar de grootc motaal-be- drijvco in liet 2de halfjaar van 1929 nog een personeelsterkte van pl.m 1400 man had den waren op 9 Januari j.l. 817 werklooze metaalbewerkers bij de gemeentelijke ar beidsbeurs ingeschreven. Hieronder is een aantal afkomstig uit burgersmeden- en an dere kleinbedrijven, maar uit het cijfer blijkt voldoende, hoe dc Haarlemsche metaalin dustrie tot dc. het. allerzwaarst door dc cri sis getroffen bedrijven moet worden gere kend. Niet te verwonderen dan ook. dat metaal bewerkers in dezen tijd, na al vele maan den aan den lijve de crisisnood te hebben on- der\onden. eens vergelijkingen, gaan maken tusschen zichzelf en andere groepen perso neel. voor wie eerst sinds kort geen drei gende werkloosheid maar slechts een kleine vermindering der vaste inkomens in uitzicht werd gesteld. Op openhartige wijze getuigde van zijn ge voelens „een metaalbewerker" in het Haar lem's Dagblad van 23 Januari j.l. cn velen zullen zijn ingezonden st.uk verklaarbaar hebb jo gevonden. Maar een eenigszins kras ser oordeel dan hij gaf over de houding in dezen crisistijd van het gemeente- en over heidspersoneel en dezelver organisaties, stemt wellicht meer overeen met wat, zoo niet in deze de algemeene opinie, dan toch wel zeker de zienswijze mag worden ge noemd in kringen van handel en nijverheid. Is het niet in hooge mate ongepast, nu de tijdsomstandigheden in alle lagen van ons volk slachtoffers maken, dat een groep per soneel de goede uitzonderingen natuurlijk daargelaten wiens positie vaster is dan van wie ook in den lande, zich nog steeds blijft verzetten om in het algemeen belang een bescheiden offer te brengen? Deze die naren van rijk en gemeenten protesteeren en ageeren nog allerwege tegen een crisis korting van slechts 3. 5 of 7 pet- op hun in komens (terwijl de hun met goedgeefsche hand toegekende arbeidsvoorwaarden reeds in gunstiger tijden een stuk verschillen met wat in particuliere bedrijven mogelijk was) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 60 Cts. per regel. Ruwe Huid Schrale Lippen Doei 3040 co 90 et. Tobt 80 ct. B« Apotb. co Drojiu hun organisaties en zijzelf vergeten, of wil len het niet weten, dat als gevolg van deze 2elfde crisis het geheele leven reeds in veel steiker mate goedkooper is geworden dan de heele korting bedraagt. Nog steeds schijnt het niet tot de hoogmogende heeren van de Nederlandsche vakbeweging te zijn doorge drongen dat de door de crisis sterk ver laagde prijzen tot in lengte van dagen werk loosheid zullen veroorzaken, wanneer zich niet de productiekosten, waaronder in de eerste plaats de loonen cn andere gcldinko- mens. aan deze lagere prijzen aanpassen. In het naburige Amsterdam waren de to tale levenskosten van een arbeidersgezin in September j.!. reeds 10 pet. lager dan vóór dat de crisis begon (zomer 1929) en volgens de juist dezer dagen bekend gemaakte cij fers was in December het geheele levenson derhoud al 14 pet. goedkooper geworden. Men moet echter niet denken dat zulke be richtjes in „Het Volk" of de bladen der vak beweging worden gepubliceerd de plaats ruimte in deze kranten is tezeer ingenomen door artike'en over afwenteling-van-de-cri sis-op-de-ruggen-van-de-arbeiders. over de hoogtij-vierende-reactie-die-op-het-loonpeil een-aanval-doet en over de zegeningen van „Planwirtschaft" en Socialisme, waaromtrent tot dusverre echter de heldere voorstellingen nog niet overtalrijk zijn. Voordat een vakvereenigingsman in Neder land echter zakelijk erkent, dat volgens be trouwbare gemeentelijke bureaux voor de statistiek het leven te Amsterdam thans 14 pet. en te den Haag 11 pet. goedkooper is geworden, dan het was in den zomer van 1929, en op dien grond eerlijk toegeeft dat oen verlaging van het geldloon met b.v. 7 pet. toch nog neerkomt op een werkelijke loonsverhooging van 7 resp. 4 pet-, zul'cn er waarschijnlijk in ons land nog heel wat maarden van loonstrijd, producticschadc en stakingsmisère doorgeworsteld moeten worden Het wordt daarom hoog tijd dat de ar beiders in de zwaarst getroffen bedrijven (metaalindustrie, koopvaardij, havenbedrijf aardewerk- en glasindustrie, textie'nijvcr- heid, land- en tuinbouw) er bij hun bestuur ders en collega's in N. V. V.. R. K. W„ C. N. V. en hoe de organisaties verder mogen hec- ten, eens op oen beetje werkelijkheidszin en op een weinigaltruisme aandringen. Want het staat thans zoo in Nederland, dat in de genoemde bedrijfstakken nog aanzien lijke loonsverlagingen noodig zullen zijn. wil men de bedrijven in stand kunnen houden en concurreerend kunnen blijven op de we reldmarkt. Dit is mogelijk, maar ook heel goed dragelijk, wanneer in gelijke mate de algemeene levenskosten verder da'en. Hier voor echter zijn loonsverlagingen in de min der getroffen bedrijven en van het over heidspersoneel een eerste vereischto. Hoogachtend. EEN HOOFDARBEIDER. WAAROM „STERVEND EUROPA"? Men heeft mij van verschillende kanten gevraagd, waarom toch het Bestuur van de Volksuniversiteit Char'otte Kohier juist met ..Stervend Europa" zal laten optreden. Mijn antwoord is als volgt. In de eerste plaats gaat men een declamatie-avond van Char lotte Kohier niet allereerst bijwonen om het stuk. maar wel om de declamatie zelve ..Stervend Europa" was het eenige van Char lotte Köhlers repertoire dat niet reeds eerder in Haarlem ten gehoore was gebracht Bo vendien. men kan over de waarde van Golls Novelle zeer verschillend denken, maar dat wij er een zeer merkwaardig modern kunst product in bezitten, zal op weinig tegen spraak stuiten. Natuurlijk spreekt het. van zelf, dat aan kinderen beneden 18 jaar het bijwonen van dezen avond moest worden ontzegd. Men moet zich objectief weten te stellen tegenover deze kroot van ontzetting over het. peil van ..ontwikkeling", dat onze ..beschaving" heeft bereikt. In werkelijkheid is er geen „Stervend Europa". Dat zulks den schrijver zoo voorkwam is begrijpelijk- Daar om ziet hij alles, zooals hij dat doet. Hoe hij dat gegeven uitwerkt, is het Interessante Voor hem komt het kwaad van binnen uit. Voor hem sterft, ons werelddeel aan de ziekte der uitgebloeide culturen. De bacil van de ziekte is. naar hij ons tracht te sug- gereeren. reeds gevonden ook. Het is dc INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 60 Cts. per regel. Dr.H.NANNING's HAEMOFERRIN I Bloedvormend versterkingsmiddel. f Z.60 pV\ flesch, 1 60 p l/i fleach 1 „eurokok", die in dit gevloekte land niet al leen de mensehen aantast, maar ook de die ren en zelfs de dingen. De steen van Notre Dame wordt er innerlijk door verteerd sinds geen Godheid meer woont, in de vroeger ge heimzinnige diepten van haar absis. Maar moet het nog gezegd: dat dit alles slechts spel is? Tooverspel van den geest. In werkelijkheid sterven werelddeelen niet. Er zijn regenereerende krachten. In sommige perioden van haar verleden is onze cultuur minstens even krank geweest als heden ten dage. Voor de oppervlakkigen. de gerusten. degenen die gelooven dat onze wereld alle dagen een beetje beter wordt, moge het heil zaam zijn, door een kunstenares als Charlotte Kohier van aangezicht tot aangezicht ge plaatst te worden tegenover dit wrange werk: voo.- degenen die wat dieper en critischer kijken is het niet a'lecn een hoog artistiek genot, Charlotte Kohier te hooren decla- meeren. maar is het ook in hooge mate inte ressant kennis te maken met de hyper-mo derne novelle van Ooll. J. S. BARTSTRA. STADSNIEUWS HET 25-JARIG BESTAAN VAN „VOORWAARTS". Men schrijft ons: De plannen van het comité van Uitvoering voor het 25-jarig bestaan van do harmonic- muziekvereeniging „Voorwaarts", directeur A Vermeer, opgericht 2 Augustus 1907, ne men thans vastoren vorm aan Medegedeeld kan worden, dat in het te vormen Eere-comité o.a. zitting zullen nemen de heeren: N. J. C. Schermcrhorn, C. J. Priem en H. E. Kaspers. Ook een Comité van Aanbeveling welk ge vormd wordt uit diverse vak- en politieke or ganisaties. zal samengesteld worden, terwijl een damescomité voor het Comité van Uit voering werkzaam is. Op Zaterdag 6 en Zondag 7 Aug. 1932 wordt een muziek- en zangfeest gehouden in den tuin en zalen van het Brongebouw, waarvoor reeds onderscheidene korpsen en koren uit het geheele land hun medewerking toezeg den. Een officieele feestgids zal worden uitgege ven welke niet alleen typografisch uitmun tend verzorgd zal zijn, maar ook door ver scheidenheid van medewerkers een overzich telijk geheel zal bevatten van de geschiedenis van ..Voorwaarts", van haar oprichting af tot op heden. 3ALMASQUé HAARL KEGELBOND. De Haarlemsche Kegelbond heeft er slag van om feestavonden te organiseerenDat bleek wel hce! duidelijk weer op het Bal- masqué dat Maandagavond was georgani seerd. Er heerscht een zeer opgewekte stem ming. die er tot het eind toe. tot diep In den nacht is Ingebleven. Van de costuums was zeer veel werk ge maakt. Er vielen fraaie maskeradepakjes te bewonderen. Zoowel de enkele personen, de paren als de groepen zijn voor den dag ge komen op een wijze, die de jury veel hoofd brekens gekost heeft. Zooals de heer C. C. M. van Hees bij de prijsuitreiking ook zeide. was het uiterst lastig geweest uit een zoo groote verscheidenheid dc goede voor allen bevredigende volgorde der prijzen vast te stellen. Er waren aardie ideeën bij. Zoo kwamen op een gegeven oogenblik Gandhi en gevolg bin nen met spinnewiel en een geit. Dc kop van den Brltsch-Indiër was zeer goed getroffen. Ook Briand wandelde rond. terwijl een vis- ïcher. die ook een prijs kreeg ln dc afdoe- ling persoonlijke hccrenprijzen bizonder lardig was. Later bleek dit looze visschertj» een dame te zijn' Dc uitslag van de beraadslagingen der jury. bestaande uit de heeren C. C. M. van Hees. J. Wiegman en H. Seignette was ten slotte de volgende. Hierbij dient ln aanmer king genomen te worden, dat de hoofdbe doeling van de costuums op het gebied van de sport moest liggen Het bal heette ook het Carnaval des Sports. Groepen: extra prijs: Gandhi met gevolg. Dan badgasten als eerste prijs, verder tur ners en kegelclub. Paren: Spaanschc paar. Chineesch paar, Ned Fabrikaat. 2 gele dames, pindaverkoop sters Schotsche visschcrtjes. orgeldraaier met olifant Dames: Sweepstake, zeilsport. gele pler- rette. kunstschaatsrijdster, pop. modern strandcostuum. Spaansche. tennismeisje. Mad. de Pompadour. Brabantsche, nar en schoorsteenveegster Heeren: Avlateur. visscher en Briand. De pindaverkoopsters hebben de opbrengst daarvan voor het crisiscomité bestemd. Zij haalden f 19.78 12 op De prijswinnaars mochten ln volgorde een keus doen uit de vele fraaie cadeaux De heer Jae. van Maris dankte in wel gekozen bewoordingen de jury voor haar werk en den heer Van Hees voor de vlotte wijze waarop hij zich van de prijsuitreiking kweet. PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST. Tot secretaris van de afd Haarlem van den Christ. Bond van personeel in publie- ken dienst is gekozen de heer J. Heuperman, Semarangstraat 9 in Haarlem-Noord. BAL-MASQCé MICGIELSE EN VAN AKE. Zaterdagavond heeft in dc mooi met vlag gen en palmen versierde zaal van het Bron- gebouw een gezellig bal-masqué van Micgielse en Van Ako plaatsgehad. Door twee uitste kende orkesten, een jazzband en een accor deon-orkest is de avond opgeluisterd en dc dansliefhebbers hebben hun hart «r aan kun nen ophalen. De jury. bestaande uit mevrouw de Mey- Kroon. en de hoeren C. Muller on II. J. van Teunenbroek had geen gemakkelijke taak om uit de verscheidenheid van eostuums een juiste keus te doen. Er waren cow-boys en Prinsen, gelukspoppen en apachen, herders en herderinnen, enz. enz Tenslotte werden de prijzen als volgt toege kend: Hollandsch fabrikaat. Cow-boys, modern Spaansch paar. Spaansch Danspaar; Fran- scne Herderinnen: Fantasie Apachen; Mexi- caansche Dame. De Tijd. Irish Sweep. Tziga ne. Crisis Comité. Perzische Prins Sterren van het witte dook; Shell; Papageno. Her dersknaap. Gelukspoppen. Rumba-dames, Goldersche kaasverkoopers. Het is. zooals gezegd een geslaagde avon# geweest, waarop de heeren MIcgielse en Van Ake met voldoening terug kunnen zien. BEVORDERING De Hoofdwerktuigkundige A. R. Aschoff van de Schoolcompagnie van den motor- dienst en de Mr geweermaker F. P. L. Pen- nock werkzaam ln het garnizoen zijn resp. met ingang van 1 Februari en 1 Januari 1932 bevorderd tot Adjudant-onderofficier-titu lair. ZANGWEDSTRIJD. Het gemengd koor .Euterpe", dir. Jan Hen- sen. heeft besloten om deel te nemen aan den Int. en Nationaien zangwetistrijd te Am sterdam. Het koor zal uitkwmen in de eerste afd. en zingt als vrij werk „Als in een glans" (In speculoi van Philips Loots. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Januari 1932— 1931. Aantal behandelde posten 14702 (v. j. 18029). Aantal inlagen 9568 iv. j. 12507). Aantal terugbetalingen 5134 (v. j. 5522). Ingelegd f 533.954.40 (v. j. f 810.052.17). Terugbetaald f 544 844.63 iv.j. f 713.612.36) Minder ingelegd I 10.890.23 (v. i. meer Juf 96.439 81). Aantal nieuwe boekjes 230 (v. J. 434 Aantal afbetaalde boekjes 249 (v. j. 200' Spaarbusjes op 31 Januari 1932 in omloop 3509. Geledigd in Januari 1932: 314 busjes met totaal inhoud f 6096.34. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Janu ari 1932 325. JEUGDYEREENIGING „SCHFRMERKR1NG" Dezer dagen is een vergadering gehouden van bewoners van de Schermerstraat. In verband met de uitbreiding der jeugdvereni ging werd besloten den naam te veranderen in Jeugdvereniging Schermerkring. Er werd besloten oen commissie van beheer te vormen die alsvolgt werd samengesteld: mevr. Diel, voorzitster, verder dc heeren Diel, penningmeester, M. Beekman, secretaris. Ha gendoorn, werkend lid, Alma, Bcckcr. Boeying Eker. Harren, A. Suik en de dames mevr. Pe ters en mevr. Bier en brood spot. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Vrijdag 5 Februari zal door het Centraal Toor.ecl. van het Centraal Theater te Am sterdam. in bovengenoemden schouwburg een opvoering worden gegeven van het. Ame- rikaansche blijspel ..Van 't Eén komt t-An der (Geschaft mit Amerika). De hoofdrollen zijn in handen van de da- mos: Mien van Kerckhovcn. Lilly Frenkel, Bouwmeester, Loonie Madier cn de heeren. Louis de Brce. Joh. Kaart Jr., Theo Fren kel. e.a. Deze voorstelling is tevens abonnements- voorsteliing. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Verzijl. President Steynstraat 4. abonne ment. H. Kaaks. Van Zcggelenstraat 9. bro che: H. J. v. Dijk. Wolstraat llrd., bal; Ruis broek. Byzantiumstraat 47. blouse; Hartman, Korte Hofstraat 9. bril; Smulders. Helmbre- kerstccg llrd.. handschoen: A. J. Spoor. K. Annastraat 1 hond: H. v Poekezijn. Haar- lemmcrliedestraat 8. hond: v. d. Heyde. Delf- straat 22, handschoen: v. d. Zanden. N. Tuin dorplaan 28. muts. Ten Cate, Schotersinge! 117a. zakmes: Ruisbroek. Byzantiumstraat 47 nummerplaat van een auto; J. Saager. Duin weg 36. Santpoort: poriomonnaie met inh.: T. v Kesscl. Plein 5 rd.. portemonnaie: J. F. G de Groot. Graafschapstraat 76. portemon- naie m. i.; Waasdorp. Gen. Bothas-traat 103. portemonnaie: Bureau van politie. Smcdc- straat. portemonnaie: W Lenaarts. Kokstr. 19. rijwiolbelastingplaatjc; Stegcns. Lange Lakenstraat 17. idem; Hoepermans. Sacnro- damstraat 96. rozenkrans; Meruscker, Brandt straat 28, sjaal. Nadat Kruimeltje en Tuimeltjc de torretjes in veiligheid had den gebracht, zouden ze maar weer zien aan den anderen kant van het water tc komen, maar dat zou zoo gemakkelijk niet gaan. want de rat cn de waterlelies waren al lang weer weg. „Ik ral de rat eens roepen, misschien hoort hij het wel," zei Tuimeltjc, en hij riep zoo hard hij kon. maar er kwam taal noch teekeo. De torrenfamilie had wel in dc gaten, dat er iets aan dc hand was met de kaboutertjes en vader Tor zei tegen zijn vrouw: „Help maar eens een handje mee, dezen tak versjouwen, dan kunnen Tuimel en Kruimel daarop over het water varen." En zonder dat de kaboutertjes het merkten kwam de torren- iamilk hijgend aangesleept met een groote zware tak. „Jullie hebt ons gered, wij komen Jullie helpen," was het ge zegde van de torretjes cn Tuimeltjc cn Kruimeltje waren zoo blij, toen ze den grootcn tak zagen, dat ze direct dc torretjes op hun schouders ronddroegen en de gekste sprongen maakten. Toen stapten zc voorzichtig op den tak en daar gingen zc Stilletjes het water in.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11