BUITENLAND. Het Chineesch-Japansch conflict in den Volkenbond. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 3 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD Opzienbarende rede van den Engelschen minister Thomas. „De Britsche regeering acht het onmogelijk, dat de huidige toestand langer voortduurt." Drie eischen aan de regeeringen te Nanking en Tokio. De ver klaringen der overige aSgevaardigden. Laatste berichten uit China. Tsjapei op nieuw onder vuur genomen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Raad van den Volkenbond is Dinsdag middag onder voorzitterschap van den Fran- schen minister van Oorlog, Tardieu, bijeen gekomen in een bijzondere zitting ter be spreking van het Chineesch-Japansch con flict. Aan de zitting namen o.a. de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken. Grandi, de Engelsche minister van Koloniën. Tho mas en de vertegenwoordiger van Duitsch- land, de gezant Von Weiszaecker, deel. Tardieu opende de zitting met de mede- deeling, dat Paul Boncour ziek is en dat de zitting op voorstel van de Engelsche dele gatie is bijeen geroepen. De Engelsche minister van Koloniën. Tho mas, las daarop een verklaring voor, waar in wordt gezegd: ,.De Britsche regeering acht het onmogelijk dat de huidige toestand in het Verre Oosten langer voortduurt. Elke dag brengt nieuwe botsingen van steeds ernstiger draagwijdte. De vijandelijkheden duren aanhoudend voort. Sjanghai is het tooneel van een bui tengewoon ernstig conflict geworden, waar aan zware artillerie, machinegeweren en vliegtuigen deelnemen. Hiermede is practisch de oorlogstoestand ingetreden. Tegenover zulk een toestand kunnen de leden van den Volkenbond niet onverschillig blijven staan. De wereld zou anders het vertrouwen in het pact van den Vo'kenbond, het Kellogg- pact en het Negen Mogendheden Verdrag verliezen. Het is niet zonder beteekenis, dat de Amerikaansche regeering den toestand geheel op dezelfde wijze beoordeelt. De Ame rikaansche regeering heeft haar volle sym pathie en steun te kennen gegeven voor de gedurende de laatste vier maanden door den Volkenbond gedane pogingen tot het handhaven van den vrede. De leden van den Raad van den Vo'kenbond hebben zich thans bereid verklaard, den Raad van den Volkenbond in kennis te stellen van hun di plomatieke stappen. De Engelsche en Ame rikaansche regeering hebben gezamenlijk pogingen gedaan, doch deze zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. De Enge'sche re geering heeft daarom in samenwerking met d? andere regeeringen besloten, nieuwe stap pen te doen ter verzekering van den vrede. Gehoopt wordt, dat verdere regeeringen zich bij dezen stap zul'en aansluiten. De Engel sche regeering heeft daarom Maandag de vol gende eischen aan de regeeringen te Tokio en Nanking gesteld. Ie. Staking van alle vijandelijkheden en alle voorbereidingen voor den oorlog. 2e. wederzijdsche terugtrekking van de troepen in Sjanghai: 3e. Bescherming der internationale con cessie en het scheppen van een neutrale zone in Sjanghai. 4e. onmiddellijke opening van onderhan delingen om het conflict in den geest van het Kelloggpact en het besluit van den Raad van den Volkenbond van 9 December van het vorige jaar te regelen. Thomas heeft daarop de heden door de Engelsche regeering in het Lagerhuis afge legde verklaring inzake het Chineesch-Ja- pansche conflict ter kennis van den Raad van den Volkenbond gebracht- De zitting van den raad van den Volken bond van Dinsdag droeg, aldus D.V. het ka rakter van een politieke demonstratie der Europeesche Groote Mogendheden tegenover het Japansch-Chineesche conflict. Tardieu deelde mede, dat de Fransche re geering op grond van de mededeelingen der Engelsche regeering onverwijld haar diplo matieke vertegenwoordigers te Tokio en Nan king heeft opgedragen op dezelfde wijze bij de regeeringen, waar zij geaccrediteerd zijn, stappen te doen. De Fransche marinestrijd krachten zijn op weg naar Sjanghai. De Italiaansche minister van buitenland sche Zaken, Grandi, verklaarde dat ook de Italiaansche regeering op dezelfde wijze als de Engelsche te Tokio en Nanking stappen pen heeft ondernomen. Vervolgens deelde de Duitsche vertegen woordiger von Weiszaecker mede, dat hij zijn regeering onverwijld op de hoogte zal stellen van de verklaringen der vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië, opdat de Duitsche regeering ook harerzijds op de beide belangrijkste punten op gelijke wijze zal kunnen optreden. De Chineesche gezant Jen beperkte zich ertoe mede te deelen, dat hij zijn regeering rapport zal uitbrengen over de onderhan delingen van den Volkenbondsraad. De Japansche ambassadeur Sato juichte het optreden der Engelsche rege'ering toe. In verband met den buitengewonen ernst van den toestand heeft de Japansche regeering harerzijds verzocht onverwijld buitengewone maatregelen te nemen. Het optreden der Japansche troepen is uitsluitend het gevolg van de aanvallen van de zijde van China en de voortdurende druk door de Chineesche regeering op alle over eenkomsten. Algemeene hilariteit werd verwekt toen de Japansche ambassadeur voorstelde onver wijld de oorzaken van de Chineesche aanval len op de Japansche troepen na te gaan. De Japansche ambassadeur gaf vervolgens een lezing van het bombardement van Nan king, welke geheel afwijkt van de vroegere mededeelingen. Hij verklaarde dat hiervoor slechts de verantwoordelijkheid berust bij China- De Japansche ambassadeur dee'de vervol gens mede dat de Japansche regeering een Engelsch voorstel, een neutrale zone te scheppen, accepteert. De besprekingen wer den hierna door Tardieu besloten met. de mededeeling dat de Volkenbondsraad op nieuw zal bijeenkomen, zoodra rapport zal zijn ontvangen van de enquête-commissie, .welk rapport dezer dagen te .verwachten is. China. Tsjapei opnieuw beschoten. Reuter seinde gistermiddag: De Japansche admiraal Sjiosawa heeft vanmorgen aan het consulaire corps ver klaard, dat hij genoodzaakt zou zijn maat regelen te treffen om zijn mannen te be schermen, daar de Chineezen den wapen stilstand geschonden hadden door het on ophoudelijk beschieten van Japansche mari niers en door het afschieten van een granaat in de nabijheid van zijn schip. De mededeeling van den admiraal heeft de zenuwachtige stemming hier nog doen toe nemen. Een groote stroom van vluchtelingen begeeft zich in de richting der Britsche en Amerikaansche verdedigingszone. Volgens berchten uit Japansche bron zijn voorbereidingen getroffen om a.s. Vrijdag alle Japansche vrouwen en kinderen uit dc stad te doen vertrekken. De Japansche re geering heeft besloten twee divisies naar Sjanghai te zenden. Inmiddels betoonen de Japansche posten nabij de belangrijke Ja pansche spinnerijen (in het Oostdistrict van Sjanghai) zich zeer agressief, waardoor zij de ontstemming opwekken van de Ameri kaansche en Britsche soldaten, die dit ge bied controleeren. Een later bericht meldt, dat de Japanners weer zijn begonnen Sjapei met een viertal stukken veldgeschut te beschieten.. Tweeduizend Japansche mariniers zijn een algemeenen opmarsch begonnen naar Sjapei na een spervuur van de artillerie. De Chineesche autoriteiten verklaren, dat zij vast b esloten zijn de Japanners uit Sjanghai te verdrijven. Voor dit doel zijn 15.000 Chineesche sol daten in en ten Westen van Sjapei samen getrokken. SJANGHAI, 2 Februari (V. D.) Tegen mid dernacht opende de Japansche artillerie op nieuw het vuur op de Noordelijke stadsge deelten van Sjanghai, dat door de Chineezen beantwoord werd. Japansche soldaten dron gen gebouwen en kelders binnen, waarin zich naar hun zeggen Chineesche scherpschutters genesteld hadden. Ook Sjapei werd opnieuw door de Japanners onder vuur genomen. Japansche marinesoldaten vuurden daarbij eveneens op Amerikaansche mariniers, die baricaden hadden aangelegd rondom de Amerikaansche Methodistenkerk. Toen de Amerikanen voor het vuur der Japanners weken, haalden de Japanners de Ameri kaansche vlag van den kerktoren omlaag. De Amerikaansche consul-generaal te Slanghai Cunningham, zal onderzoeken of hier van een beleediging van de Amerikaansche vlag sprake is. aangezien de vlag zelf naderhand op correcte wijze door de Japansche politie werd teruggezonden. Volgens Chineesche berichten landden eenlge honderden Japanners te Poetoeng. een voorstad van Sjanghai, waar zii verschil lende opslagplaatsen tegenover de Engelsche en Amerikaansche legatiegebouwen bezetten. Wapenstilstand geëindigd. Men kan zeggen, aldus Reuter, dat het bestand is geëindigd, daar de vijandelijk heden gisterenmiddag zijn hervat. De Japanners openden gisterenmiddag om twee uur te Sjanghai met grof marine- geschut het vuur op de Chineesche positie ten Noordwesten van het station van Sjapei De Chineezen konden slechts met een enkel verschanst mortier, met een maximale draagkracht van 2000 meter, antwoorden. Tegen den avond keerde de rust terug. De posities der Japanners en Chineezen schijnen ongewijzigd. Vierhonderdvijftig mariniers zijn aan land gebracht, waardoor het expeditiecorps der Japanners op bijna 5000 man wordt ge bracht. Italiaansche schepen naar Sjanghai. Uit Rome wordt gemeld, dat Mussolini bevel heeft gegeven om den kruiser „Trento" en den torpedojager „Espero" met troepen- af deelingen naar Sjanghai te zenden. Bibliotheek te Sianghai uitgebrand. Reuter seint, dat de beroemde Chineesche boekerij te Sjanghai, gebouwd door de „Com mercial Press" Maandag geheel is uitgebrand Het gemeentebestuur heeft verklaard, dat meer dan 3000 buitenlanders zich als vrij willigers hebben aangemeld om hulp te ver- leenen. Volgens de politie zijn een kleine 60.000 vluchtelingen de internationale nederztetirg binnengevlucht. De Japansche aanval werd. naar V, D meldt, na een gevecht dat 3 12 uur duurde door de Chineezen voor het Noorderstation tot staan gebracht. De Japansche verliezen tijdens dit gevecht bedroegen tot nu toe 23 dooden, 84 zwaar en 75 lichtgewonden. Vier burgers werden gedood. 9 gewond. Tien. naar het schijnt Chineesche. granaten zijn in de internationale nederzetting terecht ge komen. Niemand werd bij de ontploffing gedood of gewond. NANKING, 2 Febr. (Reuter) Het bom bardement van Nanking gisterenavond zou aan een ..misverstand" geweten moeten worden. Inderdaad zegt een officieele mede deeling dat ecnige Japansche matrozen, die 1 aan land gingen om wat proviand te koopen, door een Chineesche patrouille werden ge provoceerd, welke op hen schoot, omdat zij haar geen antwoord gaven. De matrozen namen de vlucht, keerden aan boord van hun schip terug en rapporteerden den aanval der Chineesche troepen. De bevelhebber der vloot twijfelde af hij het geschutvuur zou openen, maar hij liet toch enkele losse gra naten afvuren, teneinde te zien of de Chi neesche forten zouden antwoorden.Toen deze forten bleven zwijgen, staakten de Japan ners het vuur. Japansche oorlogsschepen naar Tsjefoe en Amoy. TOKIO, 2 Febr. (V.D.) Naar officieel wordt medegedeeld^ijn Dinsdag twee torpedo jagers te Tsjefoe (tegenover Port-Arthur gelegen) binnengeloopen „ter bescherming van de Japansche belangen". Bovendien zijn, naar het ministerie van marine mededeelt, drie mijncnleggers uitgeloopen naar Amoy (tegenover Formosa). Het Japansche kabinet heeft Dinsdag de diplomatieke stappen van Engeland en de Vereenigde Staten besproken. Het kabinet heeft 12 millioen jen gevoteerd voor de ope raties der Japansche troepen in China. Geen ultimatum aan Japan. Reuter meldt uit Washington, Gat den 31en Januari te Washington een „uitnoodi- ging" is ontvangen om „China van het zen den van verdere versterking naar Sjanghai af te brengen". Deze uitnoodiging is als aan leiding gebruikt om een aan beide partijen gericht concreet voorstel tot een wapenstil stand te doen. In het Witte Huis werd er op gewezen, dat Aanerika uitsluitend ten doel heeft, leven en eigendom der Amerikaansche onderdanen te beschermen en dat van een ultimatum geen sprake kan zijn. Amerika was met Engeland Frankrijk en Italië te Genève niets overeen gekomen. In parlementaire kringen heerscht de opvatting dat Hoover er naar streeft, de groeiende verontwaardiging in te perken. Buitenlanders te Nanking Veilig. Dcpo woorrfen brartrtca ecu gewetófee op- schudding teweeg. De speaker verklaarde dat deze uitdruk kingen niet veroorloofd zijn jegens een be vriende mogendheid. ,Jk ken mijn verantwoordelijkheki" ant woordde Lansbury. Onder bijval van het Huis werd Lansbury het woord ontnomen. De Engelsche regeering voor schrapping der oorlogs schulden. LONDEN. 2 Februari (VX>> Dinsdag middag heeft de minister van Financiën. Neville Chamberlain, in het Lagerhuis me degedeeld, dat de Engelsche regeering ge steld is op een snelle afdoende en definitieve regeling van het herstelvraagstuk. De Engelsche regeering is van meening, dat dit doel het best kan worden bereikt, door een algemeene schrapping der herstel en oorlogsschulden. Chamberlain besprak vervolgens de diplo matieke onderhandelingen nopens de herstel kwestie, waarbij hij o.m. zeide. De aanvullende verplichtingen van Duitsch land zijn vastgelegd in hot Haagsche verdrag en kunnen door een eenzijdig optreden van Duitschland noch worden gewijzigd, noch ongeldig worden verklaard. Dit is duidelijk. Feitelijk is zulks voor zoovr de minister verklaarde te weten tot nu toe nog van geen enkele zijde bestreden. Uit het rapport der deskundigen van Bazel blijkt echter even duidelijk dat Duitschland niet in staat is de nakoming zijner verplichtingen te hervatten. Indien de crediteurlanden bij een zouden komen om over de verplichtin gen te spreken, moet met dit feit rekening worden gehouden. LETTEREN EN KUNST De Wedstrijd van Cremer. INTER AMICOS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- 60 Cts- per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers Cecil Forsyth wol erg af. Groote allures, dikke instrumcnteerlng. veel gewichtigheidsvertoon, maar weinig inhoud in dat concert voor alt viool en orkest. Holle frasen en conventio- neele melodieën, figuraties en cadensen zon der veel zin of noodzakelijkheid. Teekenend voor de onmacht van don componist is wel, dat hij eerste en laatste hoofddeel onmiddel lijk na den terugkeer van hot zangthema door een banaal stretto besluit. De solo-litte ratuur voor alt is niet rijk aan meesterwerken en zoo dit concert daartoe ook al niet be hoort, mogen we toch warmen lof toezwaaien aan onzen solo-altist Fred. Lcidnor, die de voortreffelijke kwaliteiten van zijn techniek, loonvorming en geheugen schitterend demon streerde en door Marlnus Adam en het. orkest goed terzijde gestaan werd. Meerdere bloem stukken en langdurig applaus vielen den solist ten deel. De orkestbewerking door Ravel van vier stukken uit zijn „Tombeau de Couperin" heeft mij ook bij een vorige auditie i onder Van Beinum) niet kunnen bevredigen. Het kan zijn dat het aan de bewerking of aan het meer uitgesproken pianistisch karakter dezer stuk ken ligt. maar bovendien kreeg ik den in druk. dat alleen een uiterst minutieuze, ge raffineerde en langdurige voorbereiding hier de bedoelingen van don auteur zou kunnen verwezenlijken en daartoe onbreekt het onze H.O.V. helaas aan tijd. Frisch en impetuous klonk daarentegen de vertolking van Johan Wagenaars „Cyrano" - Ouverture, werk van een temperamentvol kunstenaar en uitnemend yakman. doch in oorspronkelijkheid niet op gelijke lijn staan de met zijn humoristische composities Bij zijn „Cyrano" is alles door (Berlioz, Wagner en vooral op Rich. Strauss geïnspireerd; de thematische gelijkenis met Strauss' .Don Juan" is zelfs evident. De gloedvolle inter pretatie door Adam en het orkest verwierven een luide ovatie. Reuter meldt uit Washington, dat de tor pedojager ..Simpson" bericht, dat de buiten landers te Nanking op het oogenblik In veiligheid zijn. Dientengevolge wordt thans geen evacuatie overwogen. Besprekingen te Tokio. Uit Tokio wordt gemeld, aldus de Tel., dat de Engelsche en Amerikaansche gezan ten aldaar een conferentie hebben gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken Josjisawa, ter bespreking van het voorstel van eerstgenoemden tot het staken der vijan delijkheden te Sjanghai. Men gelooft echter dat de Japanners liet voorstel zullen verwer pen, omdat een der bepalingen is, dat zij geen verdere troepen naar Sjanghai zullen zenden. Ook werd het plan geopperd heden avond zes uur een wapenstilstand te doen ingaan. Vernomen wordt, dat Josjisawa een tegen voorstel zal doen, dat o.a. zal behelzen een plan tot vorming eener internationale com missie, waarin ook Japan vertegenwoordigd is. Deze commissie zal de bevoegdheid moe ten krijgen de Chineesche inbreuken op de rechten der buitenlanders te onderzoeken. De berichten uit. Sjanghai hebben geleid tot een geweldige daling op de effectenbeurs, die tijdelijk gesloten is. In Tokio heeft zich van het publiek een verbitterde stemming ten opzichte van de Amerikanen en Engelschen meester gemaakt. Hoe de stemming is kan blijken uit het feit. dat een inschrijving is geopend voor 100 mil lioen yen voor het bouwen van een eskader vliegtuigen. De Internationale Volken bondscommissie vertrekt heden. PARIJS. 2 Februari (V.D.) De Europee sche leden van de door den Volkenbond in gestelde internationale commissie van on derzoek naar het Japansch-Chineesche con flict in Mandsjoerije zullen morgen aan boord van het Fransche stoomschip „Paris" uit Le Havre vertrekken, om zich eerst naar Amerika te begeven. Genève. Radek toch naar de conferentie. GENèVE. 2 Februari (VD.) Het inci- dent, ontstaan door de weigeiring van de Zwitscrsche regeering om Radek in Zwitser land toe te laten, is naar verluidt heden na langdurige onderhandelingen bijgelegd. De Zwitscrsche Bondsraad heeft thans 'besloten Radek toe te staan in Zwitserland te ver toeven. Radek zal zooals bekend als ver tegenwoordiger van „Izvestija" de ontwape ningsconferentie bijwonen. Engeland. MacDonald moet een oog operatie ondergaan. LONDEN, 2 Februari (Reuter). Twee oogspecialisten hebben MacDonald medege deeld. dat hij een operatie aan het linker oog moet ondergaan. Deswege zal MacDonald dus Zaterdag niet naar Genèv0 kunnen gaan doch hij is voornemens zoo spoedig mogelijk te vertrekken. LONDEN. 2 Febr. (Reuter)De oogziekte, waaraan MacDonald lijdt, is groene staar. Naar gemeend werdt zal de premier een tien tal dagen in een kliniek moeten doorbren gen. Chineesch-Japansch conflict in het Engelsche parlement. LONDEN. 2 Februari (V.D.) De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft in het Lagerhuis verklaringen afgelegd over dc Engelsche politiek in Oost-Azië, den toe stand in Sjanghai en de laatste bemidde lingsvoorstellen der mogendheden. Deze ver klaringen komen overeen met de mededee ling van minister Thomas hedenmiddag voor den Volkenbondsraad afgelegd. De eisch van den leider der oppositie Lansbury, te debatteeren over den toestand te Sjanghai, werd verworpen. Er ontstond eenig rumoer. Lansbury sprong op cn riep: Tot dit oogen blik hebben dc Japanners zich schuldig ge maakt aan een staaltje van internationale piraterij." De andere. Gisteren was het Inter Amicos. de Dorische vereeniging. die voor de Cremerleden optrad met De Andere, van Paul Lindau. Velen zullen zich dit stuk nog herinneren van de film met Bassermann In de hoofd rol en ook zullen enkelen het wellicht nog gezien hebben op het tooneel met Louis de Vries als Mr. Hallers, den Officier van Justitie. „Fantastisch tooneelspel", noemt Paul Lindau Dc Andere; men zou het ook een melo-drama kunnen noemen. Lindau tracht aan zijn stuk een weten schappelijk tintje te geven door in het be gin door een professor in de psychiatrie en een advocaat heel geleerde verhandelingen te laten houden over de mogelijkheid van de splitsing van het individu in een normaal en een ziekelijk mensch en hij haalt daarbij zelf het werk van Hippolyte Taine ..Studie van het Intellekt" aan. Het. klinkt alles erg diepzinnig maar met zijn stuk zal Lindau wel niemand overtuigd hebben Ik dacht bij dit tooneel spel aan het refrein van een oud liedje, dat ik in mijn jeugd nog al eens gehoord heb: Geloof jij 't? Wie, ik? Ja. jij! Ach. man! Wil ik j' eens wat verteilen: Ze maken d"er maar wat van. Het Is misschien best mogelijk, dat het in dividu zich in tweeën kan splitsen, maar dat zal dan toch wel op eenigszins andere wijze gebeuren dan Paul Lindau dat zoo maar dramatisch weg voorstelt. Het was dezen Duitschen schrijver blijk baar meer om een ..spannend tooneelstuk" dan om de theorie te doen. De spanning zou waarschijnlijk grootcr zijn geweest wanneer hij het geval niet zóó doorzichtig had gesteld, dat wij reeds in het begin weten, hoe de zaak precies zal verloopen. Voor verrassingen staan wij in dit stuk dan ook niet. En in psychiaters heeft Lindau blijkbaar niet veel vertrouwen. Verbeeld je een zenuwdokter een professor nog wel! die tegen een patient, die alle symptomen van hevige overspanning vertoont, een ver handeling over krankzinnigheid gaat hou den. Maar een dankbaar speelstuk is De Andere zeer zeker en de hoofdrol is er zelfs één voor een virtuoos acteur. Daarom voelden spelers als Bassermann en Louis de Vries zich tot de rol van Mr. Hallers aangetrokken en heeft ook Inter Amicos het blijkbaar op het reper toire genomen. En dat dit fantastisch too neelspel het publick nog altijd vermag te boeien, heeft de voorstelling der Dordtenaren overtuigend bewezen. De Cremerleden heb ben gisteren op duidelijke wijze blijk gege ven van hun ingenomenheid met de opvoe ring, zoodat ook deze vierde wedstrijdavond een succes is geworden. Ons oordeel over dc kwaliteiten van het spel stellen wij als gewoonlijk uit tot na de uitspraak van de jury. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Ledenconcerf der H.O.V. Solist: Fred. Leidner. De bekende hoornklanken die ons Oberon'.- elfenrijk moeten binnenleiden, waren niet vrij van onzekerheid en de beruchte 32sten der blazers fladderden met de traditioneele on gebondenheid dooreen als bewijs dat de elfjes rog geen escadrille-vliegen hadden geleerd. Als we dan bedenken, hoe de tegenwoordige militaire aviatiek in elke gewenschte formatie gifgasbommen kan werpen, moet ons het harte zwellen van trots en dankbaarheid over een vooruitgang der cultuur! Maar ik dwaal af: ik wilde maar zeggen dat bij de Inleiding niet alles in den haak was; met het Allegro kwam de orde. Kort te voren werd de .Frei- schütz"-Ouverture nog gespeeld, nu die van „Oberon": hoe onverwelkt en frisch staan beide nog steeds In de gaarde die met de tegenwoordig door velen zoo geschuwde drie klanken bemest werd! Ook uit mest kan schoonheid opbloeien, liefelijke geuren ge vormd worden, mits het geschikte georga niseerde individu dc bemiddelaar is. In de kunst is het net zoo. Tegenover Wcber s muziek viel die van K. DE JONG. S. D. A. P. EN N. V. V. WENDEN ZICH TOT GENèVE. INTERVENTIE IN JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT GEVRAAGD. De besturen van Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland en Ncder- landsch Verbond van Vakvereenigingen hebben, naar wij in Het Volk lezen aan den Raad van den Volkenbond een telegram ge zonden, waarin zij er op aandringen in het conflict tusschen Japan en China te inter- venieeren, teneinde dit conflict langs arbltra- len weg op te lossen. GROEI VAN DF.N BOND VAN JONGE LIBERALEN. Het aantal leden van den Bond van Jonge Liberalen is in hot afgeloopcn jaar geste gen van 2300 tot 3400. Het aantal afdeehngen steeg met 14 tot 45. Besloten werd toe te tre den tot dc vereeniging voor Volkenbond cn Vrede. HULDE VAN HET VREDESPARLEMENT AAN LORD CECIL Zaterdag 6 Februari zal te Amsterdam de vierde zitting van het „Vredesparlement" ge houden worden. Op de agenda staat o.m. een voorstel tot het inzenden van een hulde betuiging aan Lord Cecil voor zijn houding ten aanzien van de Ontwapeningsconferen tie met verzoek om het Internationale Vre desparlement te Geneve te willen organi se eren. Benoeming van een of meer vertegenwoor digers van het Ncderlandschc Vredesparle ment naar Genève. Besprekingen van een aan Genève voor te loggen mlnlmumontwapeningselsch be staande uit de volgende leden: a. afschaf fing van de staande legers cn oorlogsvloten ter zee en in de lucht: b. instelling van een internationale Vredeswacht.. LUCHTVAARTBERICHTEN Leeuwerik: 2 Febr.. te Jodpoer, Am sterdam n. Batavia. Specht: 2 Februari. 16,25 uur te Djask, Batavia naar Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. OBEQLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. Bevordert de «pij»vertering. AGENDA WOENSDAG 3 FEBRUARI StadsschouwburgVoordrachtavond leer lingen Muziekschool. 7.15 uur. Cinema Palace: Heden kust Parijs. Op het tooneel Garrick. 2.30 en 8.15 uur. Rc-mbrandt Theater: Bommen op Monte Carlo. Op het tooneel 4 Liviers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Trader Horn. 2.30 en 8.15 uur. DONDERDAG 4 FEBRUARI Concertgebouw: Symphonieorkest Euterpe 8 uur. Raakskerk: Ds H. Janssen, lezing voor het Chr. Comité v. Winterlezingen, over: Het verzegelde Boek. 8 uur. Zaal Ged. Oude Gracht 79: Lezing ds. G. J. Waardenburg over Ibsens drama Peer Gynt. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Barteljo risstraat II, tel. 10175. Parkapothcek. Klevcrparkweg 13, telef. 11793,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5